Koningin onthulde vissersgedenkteken in IJmu iden ORCAM Binnenlands Nieuws Koningin Juliana hijst vlag in top van nieuwe ,De Hoop BEURSOVERZICHT Voor de Zondag DOUWE EGBERTS DE ETNA Het geval met de „Bleu Star" Negers en de parken van Virginia 00 *0 LEDEN VAN DE V.V.D. VERLATEN DE VERGADERING. In de grootste vissershaven van ons land, IJmuiden, woei gisteren van bijna alle huizen en gebouwen de nationale drie kleur ter ere van het bezoek van Koningin Juliana, die daar hei vissersgedenkteken heeft onthuld en het nieuwe hospitaal kerkschip „De Hoop" in dienst heelt gesteld. Tegen half twaalf arriveerde de Landsvrouwe met haar ge volg per auto aan de grens der gemeente, waar zij werd begroet door de burgemeester van Vel- sen, mr M_ M. Kwint, die haar naar de haven begeleidde. Tij dens de rit daarheen werd de Konrógin hartelijk toegejuicht door de bevolking, die in dichte hagen, op de trottoirs stond. Eargemeester Kwint, voorzit ter van het Comité Vissersge- denkteken IJmuiden, stelde een aantal leden hiervan aan H. M. voor., «fie vervolgens door haar Commissaris in de provincie N.- HoIJand, dr M. J. Prinsen, werd begroet. De- Umuider harmonie speelde ter inleiding van de ont- hulïmgsplechtigheid het koraal „Wesn leb einmal soil scheiden" van Böch. waarna de burgemees- Uw leven is met Christus verborgen in God. Col. 3 3. Welk een heilgeheimenis wordt ons hier geopenbaard! Het is een woord, dat regelrecht ge licht is tot het hart van Gods kinderen. Tot hen, die Christus als hun Zaligmaker en Behouder voor tijd en eeuwigheid hebben teren kennen. Voor tijd en eeuwigheid: ook voor dit aardse leven, dat wij in verband met de eeuviLgheïd niet gering mogen achten- Dit aardse leven, dat voet ons, die geloven, geheiligd is, doordat Christus het meege leefd heeft en in a] zijn moeilijk heden heeft leren kennen. Ook daarin is men bepaald onder Zijn hoede en in Zijn veilige bewa ring genomen! Welgelukzalig hij, die dat weel, dat srign ganse leven, zijn gasse mens, geborgen is op de veiligste plaats van het heelal: door Christus gelegd aan het Vaderhart Gods. Alles toch wat Mei ons stoöeiipt en geestelijk teven aangaat, is ook van belang voor onze Heiland. Zijn wij be droefd, Christus deelt onze smart. Zip; wij blijde, Hij heiligt onze vreugde. Komen wij in druk, wordt ons onrecht aangedaan, Hij, die aelf het duldeloze gedra gen heeft, voelt en lijdt met ons mede! Geheel ons leven met Hem verbonden, in Hem gebor gen. Ons 'seven verborgen in God met Christus, dat is ons ook het onderpand van onze behou denis, als onze ziel haar rust ver loor. Want Hij weet te bewaren wat Hij zacht.' O, Gij trouwe, dierb're Heiland, Leid mö veilig aan Uw hand; Ik ben zwak, maar Gij zijt machtig, Leid ma door dit dorre land. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) ter het woord nam. „De machtige contouren van de grote industrieën rond de ha ven van IJmuiden wijzen er op hoe krachtig in Nederland de in dustrialisatie voortgaat, doch het toevaren der zeeën ter koopvaardij, ter sleepvaart en ter visvangst is en blijft één van onze oudste en meest specifieke Hollandse bronnen van inkosten. Een stuk van Hollands glorie. Het vissers- bestaan biedt de visserman een hard en gevaarvol bedrijf. Want als de Noordwester stormen, die de zeeën opzwepen, zijn afgeno men, is daar ineens het gerucht. Namen van schepen worden ge noemd, die geen antwoord meer gaven of niet meer werden ge zien en dan, na enkele dagen, wordt alle hoop opgegeven en moet worden aangenomen, dat zij, zoals kortgeleden, de „Alk maar", de „Catharina Duijvis", de „Jonge Jochem" en de „Hen- drika", met man en muis tijding loos zijn vergaan. Het hoe, waar, wanneer en onder welke omstan digheden zijn geheimen die de zee bewaart en nimmer prijs geeft", aldus mr Kwint, die spre kende over het beeld o.m. zeide: „Van het voetstuk rijst een in brons gegoten mannenfiguur op. Een doodgewone vissersman, breeduit staande in waterlaar zen, zijn oliejas opbollende in de wind, die altijd over IJmuiden waait. Met in de gestrekte rech terhand een stormlantaarn, uit ziende over de zee en van" nu af aan dag en bij nacht, jaar in jaar uit de dodenwacht houdend over dié vissers, die eens de haven van IJmuiden uitvoeren maar daarin nimmer terugkeerden. Moge hun ziel in het eeuwige le ven een veilige haven hebben ge vonden in het Huis des Vaders, waarin vele woningen zijn", zo eindigde de burgemeester, die daarna de Koningin verzocht het monument te onthullen. Nadat de vorstin het doek had weggetrokken, speelde de harmo nie het Wilhelmus, dat gevolgd werd door 'n kort wijdingswoord van deken C. F. Nieuwenhuijzen, pastoor van de oud-Katholieke kerk te IJmuiden. Deze begon zijn bijbellezing met Psalm 90 „De eeuwige toevlucht voor den ver gankelijke mens" en las vervol gens uit Openbaring hoofdstuk 21: „De nieuwe hemel en de nieu we aarde", vers 1 5. Met het „Onze Vader" besloot de pastoor. De Koningin legde een krans aan de voet van het monument, waar na met koraal-muziek gezang 282 deze koninklijke hulde aan de vissers die 'op zee het leven lieten, werd afgesloten. Nadat de beeldhouwer, H. M. Weezelaar uit Amsterdam, aan de vorstin was voorgesteld, be gaf zij zich naar een tent waar de familieleden van de opvarenden der vier door burgemeester Kwint genoemde vergane vis sersschepen bijeen waren. Ook de verwanten van vissers, die tijdens reizen van andere schepen op zee zijn omgekomen, waren daarbij aanwezig. De landsvrouwe vertoefde ruim een half uur temidden van hen, die zo'n zware tol aan de zee hebben betaald. Met dit samenzijn was het eer ste deel van het bezoek aan IJmuiden ten einde. De Koningin begaf zich naar de kade, waar de bemanning van de motorredding boot „Neeltje Jacoba" stond op gesteld, die aan haar werd voor gesteld. Kort voor één uur betrad H. M. de loopplank en werd zij aan boord door kapitein Rog welkom geheten die haar terstond de kaart met de instructies voor de sloepenrol overhandigde. Het was twee minuten voor één uur toen Koningin Juliana, geassisteerd door kapitein Rog, op het zonnedek, de grote blau we vlag met de witte letters „H.K.S." in top hees, ten teken dat het nieuwe hospitaalkerk schip in dienst was gesteld. Fier wapperde het dundoek uit in de straffe wind. Terstond daarop rinkelde de machinetelegraaf en werden de trossen losgegooid. Het schip zet te koers naar zee. Nog binnen de pieren werd op de stoomfluit het signaal „sloepenrol" gegeven, en allen haastten zich naar het ach terdek. Het omdoen der zwem vesten veroorzaakte bij de auto riteiten en de andere meevaren den de nodige hilariteit. Het was kapitein Rog, die de landsvrouwe de behulpzame hand bood bij het omdoen van het oranje zwem vest. Toen iedereen bij de sloe pen gereed stond kwam kapitein Agenda ZATERDAG 9 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rapsodie". Terrein Molendijk, Beker- tournooi. 3.30 uur: Corn Boys Arnemuiden; 5.30 u.: Tern. Boys IGoes II. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De ridder van de ron de tafel". ZONDAG 10 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Rapsodie"; 2 u.: „Sen satie op rijksweg No. 101"; 4.30 uur: „Rapsodie". AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: „De ridders van de ronde tafel". De Etna blijft hete as en rotsen de lucht inslingeren doch volgens deskundigen bestaat er thans geen gevaar voor, dat de lava over de kraterrand langs de Noordelijke hellingen omlaag zal stromen. Dit zou een gevaar be tekenen voor een dorp en een stad, ongeveer 2.000 meter bene den de kraterrand gelegen. Een vulcanoloog voegde er aan toe, dat niet te zeggen is, hoe de toe stand zich in de komende dagen zal ontwikkelen. Een andere des kundige zeide, dat de huidige activiteit geen zeldzaamheid voor de vulkaan is hij herinnerde er aan, dat een dergelijke activi teit zeven jaar aangehouden heeft, van 1935 tot 1942. BEPERKTE REACTIE VOOR INTERN ATI ON ALS. HELI IN HERSTEL. Gezien de flauwe stemming Donderdag in Wallstreet waren de verwachtingen op het Dam rak gisteren niet hoog gespan nen. AI met al is de beurs ech ter niet tegengevallen. De inter nationale soorten moesten wel enig terrein prijsgeven, doch de verliezen waren beperkt en staan eigenlijk in geen verhouding tot de recente stijgingen. De grote vier sloten per saldo circa 5 16 punten beneden het slot van Donderdag, alles bij kalme han- del. Aanmerkelijk was het herstel voor verenigde Deli. Donderdag moest dit papier een verlies in casseren van ruim 7 punten we gens het lagere exploitatiesaldo. Nu 1955 aich iets beter laat aan zien en het Indonesische belang laag blijkt te zijn gewaardeerd, kwam er wat meer*fiducie en het tabahscancera herstelde zich van 138% tot 143(4. Ook rubbers en suikers een kiemigheid beter. De scheepvaartafdeling trok zich niets van de lagere koersen el ders en was tegen de draad in een kleinigheid hoger. Dit geldt met name voor K.P.M., Rotter- damsche Lkryd en de Nederland. Scheepvaart Unie onveranderd. Aandelen Gelria kwamen giste ren voor het eerst in de notering. Geadviseerd werd 155 a 160. Ook claims ijzerhandel Van Campen, die men nodig heeft om in te schrijven op de aandelenemissie Vihamij, maakt hun entrée op de beurs met circa 725. Guldens- heleggingen stil en een fractie hoger. Prolongatie 2% pet. Nominale waarde en koers waarde der aandelen. Na een lichte daling in Mei zijn de koersen van de gewone ter beurze van Amsterdam genoteer de aandelen in Juni weer geste gen. Uit een berekening van het r.RB blijkt, dat de totale nomi nale waarde van deze aandelen met ƒ14 millioen is opgelopen tot ƒ4299 millioen per ultimo Juni en de koerswaarde met j €04 millioen tot ƒ14.767 mil petroleumaandelen, die nominaal onveranderd toleven op 1154 millioen, maar reëel stegen met 360 millioen tot 6.937 millioen. Ook de industrie-aandelen ver toonden een behoorlijke vooruit gang Nominaal stegen zij met ƒ13 millioen tot ƒ1570 millioen en in koerswaarde met 233 mil lioen tot 5.006 millioen. De scheepvaart-aandelen bleven nominaal onveranderd met 298 millioen en kwamen in koers waarde van 569 millioen op 576 millioen. Ook de banken bleven nominaal onveranderd op ƒ314 millioen, doch verminder den in koerswaarde met 2 mil lioen tot 709 millioen. Het totaal van de Nederlandse aandelen, waaronder ook industrie, scheep vaart en banken zijn opgenomen, geeft een nominale stijging van 14 millioen te zien tot f 2.523 millioen en een reële stijging met 258 millioen tot 7.179 millioen. De Indonesische aandelen ten slotte bleven nominaal onveran derd en verminderden in koers waarde met 14 millioen tot ƒ651 millioen. Een en ander had tot gevolg, dat de gemiddelde koers van al deze aandelen in Juni met 13 punten is opgelopen tot 344. (Vorig jaar Juni beliep de nomi nale waarde 4.047 millioen, de koerswaarde 10.140 millioen en was de gemiddelde koers 251). NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: slot 609 Rog op het zonnedek en riep met luide stem de namen van alle opvarenden af. Tegen twee uur lag het schip licht deinend nog binnen de pie ren en werd de befaamde erwten soep rondgedeeld. De eerste tocht van „De Hoop". Om tien minuten over twee koerste de „De Hoop" de zee op en was de reis naar Schevenin- gen begonnen. In het kielzog van het hospitaalkerkschip danste hoog op de golven het begelei dende escorte, bestaande uit de motorreddingboot „Neeltje Jaco ba" en een boot van de Rijkspo litie. Op twee mijl afstand volgde de visserijpolitiekruiser „De Wolf", dit schip heeft tijdelijk de dienst waargenomen toen het oude hos pitaalkerkschip was opgelegd en het nieuwe nog niet in de vaart was. Om kwart over twee begaf Ko ningin Juliana zich naar de brug, waar tot haar grote verbazing bleek, dat minister Mansholt het stuur van de kapitein had overge nomen. Omstreeks kwart voor drie be vond het nieuwe hospitaalkerk schip „De Hoop" zich ter hoogte van Zandvoort. Om vijf minuten vóór drie kon digde de radiotelegrafist van „De Hoop", de heer Van Mierlo, de eerste kerkdienst aan die aan boord van het schip zou worden gehouden. Op de achtergrond hoorde men het orgelspel dat door kapitein Rog op het harmo nium ten gehore werd gebracht. De scheepspredikant Ds W. J. Kolkert (Ned. Herv.) uit Vlaar- dingen sprak het votum uit en daarna las H. M. de Koningin van Psalm 107 de versen 23 t/m 30. Ds Kolkert sprak daarna een gebed uit, waarna alle zongen Psalm 68 vers 10 „Een regen van milde gaven storttet Gij uit, O God, Gij verstrektet Uw erfdeel, toen het was uitgeput". BRITSE SPOORWEGLIEDEN EISEN LOONSVERHOGING. De leiders van de Britse bond van spoorweglieden „National Union of Railwaymen" (N.U.R.), een bond met bijna 400.000 leden, hebben op een conferentie te Hastings loonsverhoging geëist. Reuter tekent hierbij aan, dat zes maanden geleden een eis tot Hoen. De stijging komt het een verhoging van 15 procent bij- sterhst tot uitdrukking bij de na geheel ingewilligd werd. 607—611% A. K. U: 311%—313% Philips: 434%—437 Unilever: 454459 slot 455 slot 312 slot 435% (610%) (312%) (435%) (456%) Omstreeks vijf over drie was de kerkdienst afgelopen. Enkele minuten later berichtten ver scheidene schippers van vissers schepen, dat zij de kerkdienst goed hadden kunnen volgen. Zij wensten ,,De Hoop" een behou den vaart en een behouden thuis komst en brachten de beste wen sen voor de opvarenden van „De Hoop" over. De Koningin in Scheveningen. Om precies tien minuten over vijf voer het hospitaalkerkschip „De Hoop" met de koninklijke standaard voorop, de Schevening- se haven binnen. De duizenden Scheveningers die stonden langs de ingang van de haven juichten H. M. luid keels toe. De gymnasten die in witte costuumpjes langs de kade stonden werden zo enthousiast, dat zij vergaten, dat zij in het ge lid behoorden te staan, en ren den met het schip mee. Het trom- petterscorps „Prins Bernhard" blies een mars en vendelzwaai- sters lieten hun vlaggen wappe ren in de koele wind. Langzaam draaide het schip de haven rond om aan te leggen vlak voor het havenkantoor, waar vele Scheveningse mannen en vrouwen in de typische kleder dracht van deze vissersplaats 'n erehaag vormden. De burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking verwelkomde de vorstin en stel de haar aan de bemanning van de reddingboot „Arthur" voor. Hier- ledere week opnieuw ont vangen de leden van onze postorderclub minstens zes aanbiedingen per post aan hen persoonlijk toegezonden en deze boodschaptas kunt U beschouwen als maatstaf voor deze aantrekkelijke aan biedingen. Een moderne plastic bood schaptas (de fabrikanten we ten heus wel hoe ze tegen woordig van plastic een tas moeten maken, die even sterk is als een van linnen), gemaakt van móóie plastic, vaste bodem en solide trek- sluiting. Zo'n plastic boodschaptas, waarvan de normale prijs guldens hoger ligt, kunt U bestellen voor nog géén drie gulden. V Bestel (en word daardoor lid van onze postorderclub) deze tas, die U geleverd wordt in bordeaux, zwart of groen voor 2* WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM EDERE MAANDAGMORGE GEOPEND Nadat een groot deel van de Atlantische Oceaan was afge zocht naar sporen van een ge zonken vissersboot, heeft de Amerikaanse kustwacht Vrijdag bekend gemaakt, dat de uitge zonden noodseinen vals geweest zijn. Donderdag werd gemeld, dat de vissersboot „Blue Starin nood verkeerde. Het schip zou een vreemd voorwerp ter hoogte van de kust van Jersey geraakt hebben. Enige tijd later kwam bericht binnen, dat de buiten landse duikboot 21 overlevenden aan boord nam. De kustwacht heeft nu mede gedeeld, dat slechts een kapot reddingsvest en een oliestreep in het afgezochte gebied zijn gevon den. Dergelijke vondsten zijn niet ongewoon en ons oordeel is, dat er niets aan de hand is, aldus de kustwacht. Een Amerikaanse rechter te Norfolk, Walter Hoffman, heeft Vrijdag bepaald, dat de staat Virginië negers niet langer moet verbieden het aan de kust gele gen park te Norfolk te betreden. Tot dusver hadden alleen blan ken toegang tot het park. na begon haar rijtoer door Sche veningen. Een der Scheveningse vrou wen, die in oud costuum bij de erehaag stond, kon haar nieuws gierigheid over H. M.'s bevindin gen aan boord van „De Hoop niet bedwingen. „Bent u zeeziek geweest", vroeg ze. „Nee hoor, helemaal niet", antwoordde de Koningin. Vlak vóórdat de Koningin voor haar korte rijtoer door Scheve ningen vertrok, kregen de peu ters van de Jan Vrolijkschool nog gelegenheid hun vreugde over 't koninklijk bezoek te uiten. Zij stelde zich op in een kring rond om H. M. en dansten, zij het enigszins schuchter, de „Mossel man". Langs de route was het enorm druk. Eindelijk kreeg Schevenin gen dan koninklijk bezoek. Het aanvankelijke bezoek op vlagge tjesdag moest immers worden af gelast in verband met de kabi netscrisis. De vreugde heerste daarom alom en luid, soms wel ovationeel, werd H. M. toege juicht. BUITENLANDERS BIEDEN MINDERWAARDIGE STOF AAN. Het hoofd van het bureau cri minele voorlichting te Den Haag vestigt er de aandacht op, dat sedert kort een aantal vreemde lingen, veelal per auto met bui tenlands kente^r, tracht door listige handelingen coupons door gaans minderwaardige stof voor in verhouding tè hoge prijzen aan de man te brengen. De mees ten hunner zijn Italianen, die zich behalve Italiaans vaak ook van andere talen, o.a. Duits be dienen. Zij wenden o.a. voor, dat zij de stoffen, die geïmporteerd zouden zijn, niet mee willen ne- rae.i naar het buitenland in ver band met douaneformaliteiten, of wel, dat zij door autopech of door andere oorzaken in geldnood verkeren en dus gedwongen zijn de stoffen te verkopen. Zij wak keren de kooplust aan door o.a. aanvankelijk zeer hoge prijzen te vragen om daarna, daar zij de stoffen z.g. kwijt moeten, de prijs aanmerkelijk te laten zak ken. Door toepassing van soms met trucs gepaard gaande brandproeven wordt de kwaliteit aangeprezen. Het genoemde bureau raadt 'n ieder aan, alvorens zaken met deze lieden te doen, zich in ver binding te stellen met de plaat selijke politie. DE BRAND WAS NIET TE VINDEN. De brandweer van het dorpje De Wilp, dat op de Fries-Gro ningse grens ligt, heeft, in volle uitrusting, geruime tijd gezocht naar de brand die volgens een binnengekomen melding in een nabijgelegen dorp zou zijn uit gebroken. Geen van de boeren bij wie men aanklopte behoefde echter van de zo vlot aangeboden diensten gebruik te maken: tot in verre omtrek bleek geen brand te ontdekken. Ten einde raad liet de commandant zijn mannen terugrijden naar het adres vanwaar de melding was binnengekomen. Toen kwam het misverstand uit: er was niet om de brandweer, maar om de hooi- peiler verzocht, een apparaat waarmee men hooibroei kan con stateren. De Wilpster brandweer auto zocht toen al gauw de ga rage weer op WERKSTER OP MOTORFIETS MAAKTE HET TE BONT. Vrijdagmorgen is de 22-jarige werkster C. van der S. uit Rot terdam ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Zij schijnt n.l. een hartstocht te hebben voor auto's en motoren en ofschoon zij -geen rijbewijs heeft had zij plannen een tweede hands motorfiets te kopen. Dezer dagen mocht zij met het vihikel een proefritje maken, hetgeen haar uitstekend beviel en voor zij er erg in had liet zij de Maas tunnel al achter zich. Toen wilde zij maar doorrijden om een ken nis in Poortugal te bezoeken. Doch wegens een defect aan de accu kon zij de motor niet tot stilstand krijgen, zodat zij maar weer naar Rotterdam terug ging. Onderweg gaf een rijkspolitie man haar een stopteken, maar hij werd in een wijde bocht ge passeerd. Immers zij had geen papieren. In Rotterdam kreeg zij andermaal een stopteken, maar ook nu reed zij door. De agent gaf een fluitsignaal aan een col lega, die een eind verder stond. Deze plaatste zich midden op de weg, maar zij voerde de snelheid op, zodat de agent met een snelle sprong het vege lijf moest red den. Het nummer werd geno teerd en zo kwam men haar ten slotte toch op het spoor. VERKEERSONDERZOEK EN' WELERING. Op Dinsdag 12 Juli a.s. zal de dienst verkeersonderzoek van de rijkswaterstaat wederom een aan tal zogenaamde oorsprong- en bestemmingsonderzoeken hou den. bij de overgangen van de grote rivieren te Moerdijk, Hedel, Gorinchem en Nijmegen. Het verkeersonderzoek wordt gehou den om na te gaan in hoeverre het tot stand komen van nieuwe wegverbindingen zoals bijvoor beeld die tussen Tilburg en Sleeu- wijk, weriselijk is. Verder hoopt de rijkswater, staat een inzicht te krijgen in de te nemen maatregelen ten aan zien van de wegverbeteringen. Het is daarom van groot belang, dat iedere weggebruiker zijn ■medewerking verleent door de uit te reiken kaarten in te vullen en op te zenden. Het aantal in zendingen van kaarten, welke reeds op andere plaatsen in ons land werden uitgereikt, bedraagt rfngeveer 60 pet. Al is dit aantal niet onbevredigend, toch zou de rijkswaterstaat het toejuichen ipdien het percentage hoger was. De briefkaarten, welke Ibij de pont te Gorinchem aan de weg gebruikers worden uitgereikt, zullen tijdens het wachten door het personeel van de rijkswater staat op verzoek van de bestuur der zelf kunnen worden ingevuld en ingenomen. Op verschillende plaatsen zal door middel van bor. den het verkeer op deze verkeers- onderzoeken attent worden ge maakt. Bij de behandeling van de be lastingvoorstellen in de Tweede Kamer heeft de heer Oud (V.V. D.) verklaard, dat zijn fractie zich niet langer opgewekt voelde om aan de beraadslagingen deel te nemen omdat zij begrijpt dat deze geen betekenis meer heeft. De vier regeringspartijen heb ben haar besluit genomen. Wij hebreen nu het gevoel er voor spek en honen bij te zitten en daar hebben wij geen zin aan. De leden van de V.V.D. hebben daarop de vergadering verlaten. DE EERSTE ZWARTE BESSEN De zwarte bessenoogst staat weer voor de deur. Vrijdag wer den de eerste in Kapelle geveild. Ze waren afkomstig van de finma Klema te Kapelle en brachten 1,80 per kilogram op. Ze werden gekocht voor de Haagse markt. Over het algemeen wordt een ge ringe zwarte bessenoogst ver wacht, wel rekent men op goede prijzen. TWEE MANNEN PLEEGDEN 37 KIPPENDIEFSTALLEN. Door de arrestatie van de 53- jarige G. W. R. en diens zoon, de 24-jarige P. R„ beiden wonen de te Winterswijk, heeft de poli tie niet mnder dan 37 kippen diefstallen, die sedert 1949 in de buurtschappen van Winterswijk en in Lievelde (gemeente Lich tenvoorde), zijn gepleegd, opge helderd. Bij boerderijen met een klein aantal kippen werden er meestal niet meer dan 5 gesto len, doch bij pluimveehouders met grote bedrijven 10 a 20, zo dat verscheidene eigenaren de diefstallen niet merkten, omdat het niet mogelijk is een goede contröle op het aantal dieren te houden. Een enkele keer werd dan ook bij de politie aangifte van diefstal van kippen gedaan. De daders hebben de politie een 30-tal boerderijen aangewezen, waar zij hun slag hebben gesla gen. Enkele bedrijven werden tweemaal bezocht. Honderden kippen werden gestolen. De daders, die een volledige bekentenis aflegden, zijn in het huis van bewaring te Zutphen ingesloten. meer loten uit te geven, is ech ter nog in behandeling bij de Eerste Kamer der Staten-Gene raal. De directie is dus nog gé- bonden aan het maximum van vier series, het aantal, dat ook in de vorige loterijen is uitge geven. 1 KWIKSTAART BROEDDE TEMIDDEN VAN BOUWWERK. Op het terrein van het ge meentelijk sportpark te Tilburg, waar de betonmolens gestaag doordraaien, heeft een kwik staartenechtpaar onder een betonnen restant van de bestaan de accomodatie temidden van alle onrust, rustig zijn nest ge bouwd. Dagelijks hebben de ar beiders de ontwikkeling gevolgd en de broedplaats gemeden. De kwikstaarten legden vier eitjes, broedden deze alle uit en Don derdag heeft de laatste jeugdige kwikstaart het nest verlaten. BIJ A.S. VERKOOP VOOR DE STAATSLOTERIJ GEEN GROTER AANTAL LOTEN. Gebleken is, dat velen die staatsloten wensen te kopen, ten onrechte van mening zijn, dat bij de op 11 Juli e.k. aanvangende verkoop een groter aantal loten dan tot dusver beschikbaar zal zijn. Het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat er toe strekt de mogelijkheid te openen INSLUIPER AANGEHOUDEN. De Haagse politie heeft de 19- jarige M. B. aangehouden, die verpleegd wordt in de Rekkense inrichtingen, maar daaruit kort geleden is ontsnapt. Hij heeft bekend zich te heb ben schuldig gemaakt aan de in sluipingen in het Haagse Laak kwartier, waarbij in totaal voor honderden guldens is gestolen. Men had een signalement van B. gekregen toen hij op een nacht betrapt werd in een woning aan de Vosmaerstraat. Hij wist er zich toen uit te praten, zodat men hem liet gaan. B. heeft het geld omgezet in kleren, een horloge enz. 's Nachts had hij in een varkenshok ge slapen. DE AUTO IS TERECHT. De koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot bestrij ding der tuberculoze heeft een tijdlang een beetje omhoog ge zeten met een auto, de hoofdprijs in een door haar georganiseerde loterij, die door de gelukkige winnaar maar niet werd afge haald. Omdat dat ding op den duur een beetje in de weg stond, werd het publiek via het A.N.P. op het geval attent gemaakt en dat had tot gevolg dat de heer R. Koopmans uit Ureterp en 39 anderen zich als rechthebbenden kwamen aanmelden. Die 39 anderen zijn met be schaamde kaken heengezonden de meesten hunner konden zelfs geen lot tonen, een enkele alleen een lot van een andere loterij maar R. Koopmans uit Ureterp (bleek wel degelijk de eigaar van de splinternieuwe slee te zijn. Waarom hij zo lang gewacht heeft met het afhalen van zijn eigendom? Ja, dat zit zo. Hij heeft dat lot indertijd in Leeuwarden gekocht en meteen de trekkingslijst besteld. Maar zozeer was R. Koopmans met zijn gedachten nog in Ureterp, dat hij, hoewel in Leeuwarden zijnde als woonplaats noemde „alhier". Wie daarover meewarig het hoofd wil schudden bedenke dat het ook hem zelf had kunnen ge beuren. De Koninklijke Neder landse enz. enz. heeft tenminste ondervonden dat tal van landge noten zo met hart en ziel aan de plaats hunner inwoning gebonden zijn, dat ze, waar ook in Neder land, „alhier" als woonstede op geven. Al die „alhiers" kwamen in Den Haag op het kantoor der vereniging terecht. Vandaar wer. den de trekkingslij sten verzon den en de Haagse postbestellers moesten maar zien een heel stel ervan op niet bestaande adressen kwijt te raken, dat is echter zelfs P.T.T. te machtig, zodat vele lijs ten, waarbij die van de hoofd prijswinnaar, als hopeloos onbe stelbaar terug kwamen. Maar gistermorgen is de heer Koopmans dan tooh in Den Haag om zijn eigendom gekomen. Hij is er vrolijk en dankbaar mee weggereden en wij nemen aan dat hij inmiddels „alhier" is ge arriveerd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2