Het gestolen vliegtuig Minister Staf over oogstverlof voor militairen Uil «le Srovincae aan T.B.C. Fabrieksbrand in Helmond Sterfte p vorig jjaar weer gedaald RECHTSZAKEN Wrijf Kou en Pijn we«q met-PAMPO LEZERS die schrijven TERNEUZEN. AXEL. KS fU SLUISKIL. Ee minister van Oorlog en van Marine ir. C. Staf, heeft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der -JVeijden over het verlenen van buitengewoon ver lof aan militairen tijdens de oogstwerkzaamheden Deze vragen luidden: Is het de minister bekend, dat de ministeriële beschikking van 11 Jtmi 1955, waarin de moge lijkheid van oogsthulp wordt ge geven aan boerenzoons en land arbeiders, weinig doeltreffend is? Acht de minister het niet een groot bezwaar, dat in de laatste alinea gesteld is, dat hierbij bij zonder in het oog ware te hou den,, dat meer effectief wordt ge holpen, indien dit verlof niet wordt verleend over een bepaal de periode, maar voor een pe riode- van enkele dagen, indien de -weersomstandigheden voor de oogst gunstig zijn? Weet de minister, dat het (waar de weersomstandigheden in ons landf zo wisselvallig zijn en veel al oak van gewest tot gewest zo geheel anders) meermalen voor komt, dat de burgemeester zijn advies uitbrengt bij gunstig oogstweer, terwijl terzelfder tijd in de plaats, waar de dienstplich tige zijn dienstplicht vervult, het slecht oogstweer is, terwijl ook het omgekeerde geval zich kan voordoen? Acht de minister het ten ge volge van deze omstandigheden niet beter ten tijde van de oogst voor een bepaalde periode verlof te verlenen, ook al omdat men toch kwalijk kan verwachten, dat de dienstplichtige hij één dag minder gunstig oogstweer zich weear naar zijn onderdeel terug begeeft om dan mogelijk de vol gende dag weer naar het bedrijf terug te keren? l£ de minister bereid in deze richting maatregelen te nemen? Het antwoordt van de minister luidt: Het ia de minister niet bekend, dat de genoemde beschikking weinig doeltreffend zou zijn. Hoewel de oogsttijd 1955 eerst koet geleden is aangevangen en het derhalve bezwaarlijk is het resultaat van bedoelde beschik king thans reeds aan de praktijk van dit jaar te toetsen, mogen de ervaringen, opgedaan in 1954, toen een ongeveer gelijke be schikking van kracht was, doen verwachten, dat ook in 1955 aan een groot aantal dienstplichtigen op ruime en doeltreffende wijze gedurende de oogsttijd buitenge woon verlof zal worden ver leend. Het hier bedoelde bezwaar wordt door de minister niet onderkend. Hierbij zij aangetekend, dat in de vraag de laatste alinea van bedoelde beschikking niet juist is weergegeven, omdat in de be schikking niet wordt gesproken van één periode van enkele da gen, doch van perioden van en kele dagen. Het tijdstip, waarop door de burgemeester of door een andere autoriteit advies wordt uitge bracht omtrent de noodzaak van het verlenen van buitengewoon verlof in verband met oogst- werkzaamheden, is van geen be lang voor het bepalen van de aanvang van de periode en pe rioden, gedurende welke bedoeld verlof zal worden verleend. Het advies heeft slechts ten doel om de commandant de mo gelijkheid te bieden zich een denkbeeld te vormen omtrent de noodzaak en het verlof te verde len. Is deze noodzaak, welke sa menhangt met de aard van het bedrijf, het te oogsten areaal, het aantal daartoe aanwezige ar beidskrachten, speciale bedrijfs- moeilijkheden e.d. vastgesteld, dan is de commandant in staat, eventueel in overleg met de be langhebbenden, om te bepalen, op welke wijze en op welke tijd stippen in een bepaald geval het meest doeltreffend kan worden geholpen. Het voortdurend contact, dat met de belanghebbenden moge lijk is, alsmede de activiteit, wel ke van hen zelf in dit gebied kan uitgaan, en de ruime bekendheid welke aan de plaatselijke weers omstandigheden wordt gegeven, vormen waarborgen, dat het ver lof, althans zoveel mogelijk, zal worden verleend in de perioden, waarin de oogstwerkzaamheden kunnen worden verricht. De getroffen maatregel komt zoveel mogelijk tegemoet aan de behoefte aan werkkrachten voor het binnenhalen van de oogst, terwijl tevens wordt bereikt, dat de militaire belangen zo min mo gelijk worden geschaad, doordat niet een groot aantal dienstplich tigen voor een lange aaneenge sloten periode aan de dienst wordt onttrokken. Een lange aan eengesloten periode van verlof vergroot bovendien de mogelijk heid, dat bij wisselende weers omstandigheden de dienstplichti gen aan de dienst worden ont trokken zonder dat zij werk zaamheden kunnen verrichten Agenda VRIJDAG 8 JULI. TERNEUZEN: „Pro Rege", 8 uur: Jaarvergadering „Het Groene Kruis". Luxor-Theater, 8 u.: „Rap sodie". ZATERDAG 9 JULI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Rapsodie". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De ridder van de ron de tafel". ten behoeve van de oogst. De minister is dan ook van oor deel, dat er geen aanleiding be staat tot het nemen van maatre gelen in de richting, welke in de gestelde vragen wordt aangege ven. Een serenade. Het werkend lid van de muziek vereniging „St. Cecilia" uit Kloos- terzande, de heer A. Neve, trad gisteren in het huwelijk met mej. E. Pieters. Dit was voor het corps aanlei ding om het huwelijkspaar een verrassing te Ibereiden en zo ver scheen 't gezelschap gisteravond voor het café „De Vriendschap" om het jonge, echtpaar en de fa milie een serenade te brengen. Deze attentie gold tevens voor het echtpaar De KokPieters, dat op dezelfde dag in het huwe lijksbootje was gestapt. Na afloop van de serenade werd door het muziekgezelschap nog een muzikale wandeling door eni ge straten van de binnenstad ge maakt. Gemeentelijke badinrichitng. De gemeentelijke badinrichting mocht zich de afgelopen maand Juni 1955 in een flinke belangstel ling verheugen. In totaal werd deze inrichting door 2724 personen bezocht. In 1954 zijn 800 Nederlanders gestorven aan tuberculose, waar bij 654 gevallen van tuberculose van de ademhalingsorganen en van de brtmchiaalklieren waren. Ten opzichte van 1953 is dit een teruggang van 172 sterfgevallen. In 1954 weiden aan de districts- consuitatiehureaux 10.312 nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschreven (het jaar daarvoor 12.699). Dit vermeldt het ont- werp-jaar verslag 1954 van de Koninklijke Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tu berculose, waarbij eind 1954 1284 verenigingen als lid ingeschre ven waren. Het varslag vermeldt verder, dat de in 1353 voorgenomen re organisatie van de vereniging, waarbij secties voorzorg, zorg en nazorg zouden worden gevormd, slechts moeizaam is gevorderd. Wel werden met de commissie volksgezondheid van de Stichting van de Arbeid en met de vereni ging tat behartiging van de be langen van t.b.c.-patiënten in Nederland bzsprekingen gevoerd over de instelling van de sectie nazorg. Bovendien zijn vertegen woordigers van 10 grotere sana toria bijeen geweest, op welke bijeenkomst men het eens was over de wenselijkheid van de vorming van een sectie. Het bureau bevolkingsonder zoek. heeft in 1954 alleen in Rot terdam gewerkt. Er werden daar 73.801 foto's gemaakt. Als gevolg van het overleg met de commis sie inzake been- en gewrichtstu- berculose werden in Amsterdam, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Rotterdam, Schiedam en Utrecht consulenten voor been- en ge- ■wrichtstBberculose aangesteld. Het fonds voor oud-huisbezoek - sters kon voor 1955 een wat rui mere steun toezeggen dan in 1954. Door een aantal giften voor dit fonds kon een toeslag Op het fotaalmkomen tot 1500,wor den gegeven. Het fonds tubercu losebestrijding rampgebieden kon in 1954 nog ƒ7742,56 uitkeren aan de provinciale Zeeuwse ver eniging en 3000 aan de Noord brabantse vereniging. De saamenwerking met de Union Internationale Contre la Tuber culose omvatte o.m. medewer king aan een op ongeregelde tij den verschijnend periodiek. Voor de stages van wijkverpleegsters, die opgeleid worden in samen werking met de school voor maatschappelijk werk en die op moderner wijze opgeleid zullen worden, werd een bijdrage van ƒ4000 beschikbaar gesteld. Voorts memoreert het verslag, dat door de commissie voor prac- tisefte tuberculosebestrijding een prea-advies werd uitgebracht over de keuring van onderwij zend personeel, dat tuberculose heeft gehad Aan de Emmabloemcollecte werd in 1954 deelgenomen door 826 van de bij de K.N.C.V. aan gestoten verenigingen. De netto- ijjbrengst van deze collecte be liep ƒ252.742,78. Uit de netto- upbrengst van de verkoop van bloempjes aan de plaatselijke verenigingen werd 21.428 aan sanatoria uitgekeerd. Van het uit de opbrengst van de zomerpost- zegels ontvangen bedrag over '53 (in totaal ƒ17.448,18) werd vier vijfde en éénvijfde aan het post- zegel-verpleegfonds toegewezen. Het verpleegfonds ontving in '54 250 aanvragen om steun; in 216 gevallen kon een bijdrage wor den verleend. Aan 51 van de 55 aanvragen, die het postzegel- verpleegfonds kreeg, kon worden voldaan. Daarmee was een be drag van ƒ6403,28 gemoeid, al dus het ontwerp jaarverslag, dat de vergadering der vereniging op 12 Juli wordt aangeboden. POLITIEK DELINQUENT KRIJGT SCHABELOOS- STELLING. Negen jaar detentie tot vrijsprekend vonnis. De rechtbank te Assen heeft beslist, dat een schadeloosstelling groot 12.000 moet worden toe gekend aan de 54-jarige P. van D. uit Zeegse (Gron.). Dit is een gunstige beschikking op een ver zoek van deze Van D., „ter zake van schade etc. geleden door de negen jaar, die hij ten onrechte gedetineerd is geweest." Op 13 September 1954 heeft de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam deze als politieke delinquent gedagvaarde Van D. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde geval van mishandeling van een medege vangene, gepleegd in het straf kamp „Erica" te Ommen. In de sententie van deze strafkamer werd gezegd, dat wel mishande lingen van verdachte jegens me degevangenen bewezen werden geacht, doch dat dit niet het ge val was ten aanzien van dat eni ge hem ten laste gelegde mishan- delingsgeval. Tot deze vrijspraak was Van D. reeds negen jaar gedetineerd geweest. Terzake van de zware mishan deling (met dodelijke afloop) ge pleegd in October 1942, had de Groningse kamer van het bijzon dere gerechtshof te Leeuwarden Van D. op 23 Januari 1&48 ver oordeeld tot 20 jaar met aftreii, nadat de procureur-fiscaal een levenslange gevangenisstraf had geëist. Na de behandeling voor het bijzonder gerechtshof is geble ken, dat een in het proces als ge tuige gehoorde mede-gedetineer de een meineed had afgelegd. Op grond daarvan werd revisie van het vonnis gevraagd en nadat in cassatie de behandeling van de zaak naar Amsterdam was ver wezen, had de Amsterdamse of ficier van justitie twaalf jaar ge- eist en ontzetting uit alle rech ten. Zoals gemeld concludeerde de rechtbank tot vrijspraak. De behandeling van Van D.'s verzoek om schadeloosstelling werd tenslotte door de Assense rechtbank behandeld. In de droogafdeling van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabriek te Helmond is Dinsdagmiddag omstreeks half vijf brand uitgebroken. Het vuur, dat in een partij opgeslagen ka toenen half-fabrikaten en hars is ontstaan, greep zeer snel om zich heen. Direct werd de ge meentelijke brandweer en de vrijwillige brandweer van Hel mond gealarmeerd, die beide met groot materiaal uitrukten. Om streeks zeven uur was men de brand meester, doch de gehele avond is men nog met de nablus sing bezig geweest. De schade, niet alleen aan de opgeslagen goederen, doch vooral ook aan de machinerieën is groot. Spoedig na het uitbreken van de brand ontstond een rookont wikkeling, die zo dicht was, dat enkele straten voor het verkeer moesten worden afgezet. Politie- en brandweerauto's reden met grote lichten langs de fabrieks gebouwen naar de plaats van de brand. Een gunstige omstandigheid was, dat de droogafdeling zich bevond op de tweede étage van een gebouw, dat geheel vrij aan de buitenkant van de bedrijf s- complexen staat, zodat de vuur haard gemakkelijk kon worden bereikt, hoewel de brand v)oed- de in een ruimte, die door grote droogmachines is omgeven. Met ongeveer 15 stralen van de beide brandweerkorpsen werd water gegeven. Ook de bedrijfsbrand weer werd ingezet, terwijl de sprenkelinstallatie van de afde ling, die automatisch in bedrijf komt, zodra de temperatuur bo ven een bepaald aantal graden stijgt, eveneens in werking trad. Het water, dat in grote hoeveel heden langs de machines naar beneden stroomde en bijna ko kend op de grondverdieping neerkwam, heeft dan ook vooral aan de machines veel schade aangericht. Kort na het ontstaan van de brand werd begonnen met het in veiligheid brengen van opge slagen goederen uit de belenden de afdelingen. De goederen in de in brand geraakte afdeling moes ten als verloren worden be schouwd. De brandweerlieden, evenals de mannen van de be drijfsbrandweer moesten van zuurstofmaskers gebruik maken om tot de omgeving van de vlammen door te dringen. De brand kon tot de droogafdeling beperkt blijven. Het uit beton opgetrokken gebouw liep slechts geringe schade op. Het duurde tot ongeveer zeven uur in de avond, voordat men de brand meester was en aan de nablussing kon worden begon- zelfs bij benadering nog niet te ramen. Dit hangt in hoofdzaak af van de schade, die aan de vele machine-installaties is aange richt. De bedrijfsleiding heeft aan de politie meegedeeld, dat zij ten aanzien van de productie geen noemenswaardige stagnatie ver wacht. Naar de commandant van de gemeentelijke brandweer van Helmond Dinsdagavond heeft medegedeeld, wordt volgens de eerste raming de schade aan verbrande goederen, de water schade aan goederen en machi nes en de schade aan het gebouw tezamen geschat op ongeveer één millioen gulden. Bij de brand gingen onder meer 3000 rollen bedrukt katoen ver loren. Ook aan het gebouw is schade aangericht, doordat in de vloer gaten moesten worden ge hakt, teneinde het water op de tweede verdieping, waar de brand woedde, snel af te voeren. Men vreesde, dat de vloer onder de waterlast zou bezwijken. door de leerlingen, waarbij ze hun eigen gemaakte jurkjes ten toon stelden. Het volgende punt was „Bloem schikken" o.l.v. van de heer P. Jansen. Hieribij: werden de prij zen a. v. behaald. 1. Carla de Feij- ter; 2. J. Leunis; C. den Hamer; 4. C. van Bengegem; 5. C. Murre. Hierop volgde de vertoning van enkele films over de gehouden ouderavond en het schoolreisje. De verrassing van deze middag werd bezorgd door mevr. A. van Esch-van Bendegem en de heer Huitema, die in Axelse dracht verschenen en in samenzang de schoolreis bezongen. Dit oogstte een enorm succes. Tijdens de schoolreis was het bij de leerlingen al bekend, dat na afloop een opstel zou moeten worden gemaakt. Eén van de beste opstellen werd op deze middag voorgelezen door Caria de Feïjter. Nu volgde één der hoogtepun ten n.l. de opvoering van een to neelstuk, geschreven door één der ouders van 'n leerling. Hierin werd een (middeleeuws ridderkas teel uitgebeeld met de toenmali ge heersende gewoonten. Geheel op rijm werd dit keurig uitge voerd, waarbij vooral de ridder Concert op de kiosk. en tuinman zich behoorlijk van hun taak kweten. nen. Het bedrag van de schade is DE DISTEL-VERORDENING. Het is niet alleen onbegrijpe lijk, maar tevens onvergeeflijk, dat zovele grondgebruikers zich totaal niets aantrekken van de toch in hun eigen Ibelang Inge stelde distel-verordening. Wie thans langs onze wegen en vruchtbare velden rijdt, zal verbaasd, zo niet geërgerd zijn over de vrijwel overal staande distels, waarin zich de blauwe en gele knoppen zich reeds af tekenen. Straks als de distels in bloei staan, gaan de zaden, ge dreven door de wind, zich ver spreiden, niet alleen in het om liggende land, doch soms tot op verre afstand en alzo zich voort plantend tot onnoemlijke schade van de grondgebruikers zelve. Dit herhaalt zich jaar op jaar en slechts hoogst zelden ver neemt men van een optreden te gen hen, die nalatig zijn de distel verordening in acht te nemen. Dat men toch overtuigd is dat decze verordening in het waar achtig belang van de landbouw is uitgevaardigd en wanneer een ieder eens een paar jaar de dis tels krachtig bestreden, dan zou dit de opbrengst onzer producten zeer ten goede komen. Zoals het thans is, zijn de goed willende landbouwers, de dupe van de zich van niets en niemand iets aantrekkende grondgebrui kers. EEN LANDBOUWER. Ten bate van de reis van de ouden van dagen verzorgde het populaire orkestje ,,De Aerpel- kapperskapel" -met zang van mej. IJsebaert gisteravond op de kiosk op de markt een concert. Jammer dat het weer niet mee werkte, waardoor de publieke belangstelling slechts matig was, zodat ook de tijdens het concert gehouden collecte daarmee wel in overeenstemming zal zijn. Uitreiking diploma's Land- bouwhuishoudschool. Donderdagmiddag kwamen het bestuur en de leerlingen van de landbouwhuishoudschool te Axel bijeen in de jeugdherberg voor de uitreiking van de diploma's. Te 2 uur opende mevr. De Feij- ter-de Regt deze bijeenkomst in haar kwaliteit als voorzitster van het comité van toezicht, daarbij alle ouders en verdere aanwezi gen verwelkomend. Hierna nam de voorzitter van de commissie van landbouwhuis- houdschool-onderwijs in Zeeland de edelachtbare heer burgemees ter van Kralbbendijke, J. Vader, de taak op zich om aan een 15-tal cursisten het diploma ter hand te stellen en allen persoonlijk te fe liciteren. De geslaagden waren de vol gende meisjes: Maatje C. M. Au- denaerd; Cornelia S. van Bende gem; Maatje J. Bolleman; Adria- na Dieleman; Truida B. Diele- man; Cornelia M. de Hamer; Jo hanna Leunis; Catharina E. Mur re; Levina Roose; Maria J. van Pienbroek; Sara de Regt; Barba ra E. ScheeleEva T. Tollenaar; Carla de Feijter en Erna M. van der Voorn. De directrice, mej. Zweedijk, feliciteerde hen met het behaalde resultaat. Ze memoreerde het wel wee van de cursus. Hierna en wenste zij de scheidende leerlin gen in het verdere leven alle sue" ces, de hoop uitsprekend, dat zij in de practijk het nuttige van hun kennis zullen kunnen uitwerken. Alvorens tot de eerste pauze «ver te gaan gaf de directrice een overzicht van het uit te voeren programma van de middag. In de pauze werden de aanwe zigen vergast op een kop thee met, hoe kan het anders, een stuk heerlijke eigen gebakken cake. Hierna werden, o.l.v. de heer Huitema, leraar A. V. O., enige liederen gezongen afgewisseld door declamatie. De jury hiervoor had een moei lijke beoordeling. Uiteindelijk werden als winnende aangewe zen: 1. C. den Hamer met „Water land"; 2. Jannie Dieleman met „Nog een keer"; 3. Maatje Aude- naerd met „Breistertje" en 4. Fi- nie Roose met ,,'nAerig misver stand". Hierna volgde een modeshow Na een korte pauze volgden 'n paar vrije gymnastiek oefenin gen in de buitenlucht. Ook in deze richting "waren de meisjes behoorlijk onderlegd. Nog even gingen toen allen de zaal binnen om het afscheids woord van de directrice te kun nen beluisteren. Kosten noch moeiten waren gespaard tot het welslagen en do directrice en haar staf kan te rugzien op een dankbaar publiek. De leerlingen brachten daarna dank aan de directrice en haar medewerkers en uit blijk van waardering werden alle namens de leerlingen een geschenk aan geboden. Jaarverg. v. v. Axel. Woensdag j.l. vergaderde de Axelse voetbalvereniging in haar clublokaal ,,'s Lands Welvaren". Na opening door de voorzitter, de heer J. Dieleman, liet hij de prestaties van de vereniging in het afgelopen seizoen in korte trekken de revue passeren en hij sprak zijn voldoening uit over 't feit, dat Axel wederom tot de 2e klasse was toegelaten. Hij hoop te, dat de leden zich tot het uiter ste zouden inspannen om toch vooral niet na één jaar spelens in de tweede klasse weer te moe ten degraderen. Hij was van me ning, dat het spelpeil in de huidi ge 2e klasse wel iets minder zou zijn dan vroeger, vooral nu het profvoetbal Nederland had ver overd en vele verenigingen hier toe waren overgegaan, zodat het aantal amateurs-verenigingen ge ringer was geworden. De kame raadschap en de teamgeest die in de V.V. Axel leeft, kan mede werken tot de verdere opbouw der club. Vooral het bezoeken van de trainingsavonden is zéér hard nodig wil men wat bereiken. Dat Axel iets kan bereiken door activiteit belichtte hij met als voorbeeld te stellen dat met ver eende krachten een clublokaal is verrezen, waar menige buurtver eniging hun petje voor af ne men. Ook de goede toestand van het veld is voor vele andere ver enigingen iets om jaloers op te worden. Daarna richtte hij zich tot de jeugd en spoorde ook hen aan tot medewerking aan de groei en bloei der voetbalsport. Bij de ingekomen stukken be vond zich een uitnodiging van de Chr. Zangvereniging tot deelna me aan de te maken film van Axel. Het bestuur stelde, nadat de voorzitter de nodige uitleg hierover had gegeven, voor om de uitnodiging te accepteren. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel goedgekeurd. Verder was er een schrijven van de afd. Zeeland inzake jeugdvoet bal. In overweging zal worden genomen om in het volgende sei zoen uit te komen met 2 junioren elftallen n.l. A en B en deel te nemen in de desbetreffende com petities. In het nu volgende jaarverslag opgemaakt door de heer D. Free- kenhorst, 2e secretaris, wees de-* ze op de geleverde prestaties en stond vooral stil bij het geringe aantal tegenpunten van het le elftal, n.l. 24. Wat het 2e elftal betreft, wees hij erop, dat dit team weliswaar geen mooie re sultaten had behaald in haar af deling, maar dat zij niettemin kans hebben gezien in 3 maanden tijds 3 bekers te veroveren, n.l. in de nederlaagwedstrijden, ge organiseerd resp. door Spui, AZVV en Zaamslag. Het 3e elftal werd weer gefeli citeerd met haar 2e plaats in haar afdeling. Verder bracht hij dank uit aan het adres van de heer P. Michielsen voor het vele goede en zorgzame werk, dat hij zich heeft getroost als E.H.B.O.' er. Ook herdacht hij het oud-lid Borghstijn, die spelend bij AZVV tijdens een wedstrijd overleed. Een scorebord is geplaatst met een 2X3 kwartiersverdeling, zo als er maar 2 in geheel Zeeland staan. Hij dankte de heer A. C. Cortvriend voor het geleverde uurwerk, behorende bij genoemd bord. Ten bate van de ouden van dagen zullen a.s. Zaterdag en volgende week Woensdag een paar vriendschappelijke wedstrij den worden gespeeld. Ook het verslag van de pen ningmeester liet een optimistisch geluid horen. Na vele jaren met een nadelig saldo te moetent slui ten, kon thans over de competitie en clubontvangsten een voordelig saldo worden gemeld van 1.017,60. Het materialenfonds en het bijzondere fonds sloten met een nadelig saldo resp. van 213,80 en 12,88. Uit het jaarverslag der jeugd commissie, toegelicht door de heer J. H. Peeters, bleek dit een batig saldo van 506,57 te heb ben. De heren J. Dieleman, D. J. Freekenhorst en J. Schelleman werden bij acclamatie herkozen. In de ontstane vacatures we gens bedanken van de heren K. Broeckhoven en A. Riemens wer den gekozen de heren A. Lippens en M. Walraven. De training gaf aanleiding tot een discussie. De trainer, de heer A. v. d. Velde, verklaarde bereid te zijn ook dit seizoen de training op zich te nemen. Nadat de voorzitter bij de rondvraag enige gestelde vragen' had beantwoord, sloot hij deze vlot verlopen vergadering. 4) door PERCY KING. (Nadruk verboden Bijzondere Fenture voor belangstelling had de ogen: kleine, listige ogen, die voortdurend in beweging waren en waaraan niets scheen te ontgaan, óók niet als ze bij een fronsen van de ruige wenkbrauwen bijna geheel schuil gingen! Fenture vatte zijn oor deel in één woord saam: onbe trouwbaar. Philip Heywood, die niet onver dienstelijk een air van bonhomie aannam, verklaarde, dat zijn be zoeker zich moest vergissen. Wel had hij zich financieel in 't han delshuis geïnteresseerd, doch nimmer actief aan de zaken deelgenomen. Indien inderdaad een Richard Fenture ten onrech te van fraude was beschuldigd geworden hetgeen Heywood in het midden wenste te laten dan deed de jongeman verstan dig, zich tot Gerard Heywood in Chicago te wenden; deze was Bannerman's compagnon ge weest. Na omzetting van de fir ma had Gerard het aanbod van een bloedverwant geaccepteerd, om mededirecteur te worden van het bankiershuis, dat sinds enke le jaren geheel op zijn naam stond. Meende Fenture dus, dat er motieven waren om verhaal op Heywood te halen, dan diende hij te beginnen met er een reis naar de Verenigde Staten voor over te hebben. Er was iets in de oogopslag van Fhilip Heywood, waardoor Fen ture sterk de indruk kreeg, dat de kerel hem met een stalen ge zicht zat voor te liegen. „De inlichtingen, die ik kreeg,' zei hij stroef, „wijzen alle in uw richting." Heywood schokschouderde. „Ge loof kan ik u niet geven. Wat iK u meedeel, is de waarheid. Het zou me geen moeite kosten, u met de stukken zwart op wit te overtuigen, maar ik zie niet in, waarom ik het zou doen. Me dunkt, dat het antwoord aan dui delijkheid niet te wensen laat." De afwijzing was inderdaad af- loende. Algernon Fenture Kwam overeind. „Ik heb me voorgenomen de naam van mijn vader te zuive ren, het kapitaal, dat hem afhan dig werd gemaakt, om een frau de te dekken die hij niet beging, met interest op interest tot de laatste penny op te eisen en dan de schurk aan de justitie over te leveren. Wat ik me voorneem, Fhilip Heywood, volbreng ik. Zeven jaar moest ik geduld heb ben vóór ik er toe kon overgaan, de gelofte, die ik een stervende deed, na te komen. Een uitstel van een maand, zes weken kan er dus wel bij. Goed, ik ga naar Chicago. Proberen ze daar, net als hier, me met een kluitje in het riet te sturen, dan zullen jul lie merken uit welk hout ik ge sneden ben. Krijg ik wat me toe komt niet goedschiks, dan is er een andere manier om aan mijn trek te komen. Of ik het van een Philip of van een Gerard neem, laat me Siberisch, als het maar een Heywood is. Jullie zijn zon der twijfel van één sop over goten." Onder de speech had Philip gescheld. Hij gaf zijn butler or der de bezoeker de buitendeur te wijzen. Nog dezelfde avond ging er een „wees op je hoede" naar Chi cago. HOOFDSTUK II. „Zo," zei Algernon Fenture gif tig. Hij stond voor het loket „In lichtingen" van het bankiershuis Heywood, Lincoln Street, Chica go. Het liep naar sluitingsuur. „Niet aanwezig voor de derde maal in successie, niet? Dat lijkt machtig veel op afgesproken werk, hè? Maar, heerschap, ik heet geen Job en als er een eind aan mijn geduld komt schuil dan bliksems gauw voor de bui, die op til is!" „U bent kort van memorie, sir," antwoordde de beambte. „Eergister en gister heb ik u in verstaanbaar Engels aan het ver stand willen brengen, dat, al is mr. Heywood er. het niet bete kent, dat hij er voor u is. Zo lui den de instructies en daar houd ik me aan." „Nobel. Je bent een stille bof fer, zeg. Als je niet een snuit had om vader van negen bloedjes van kinders te zijn, liet ik je weten, waar ik me aan houd in taai, die je verstaat en voelt tegelijk. Voor de laatste maal wil je subiet je patroon de boodschap overbrengen, dat Algernon Fen ture hem moet spreken? Moét, hoor je?'' „Ik zal niets van die aard doen sir." Fenture nam zijn handschoenen en stak ze in zijn overjas. „Fen ture is van de kaart. Maak als de weerlicht rechtsomkeert en zeg je baas, dat Kerr een opge wekt babbeltje met hem ver langt." „Kerr?" echode de beambte. „Goed onthouden. Zó is de naam, als ik in mijn harnas klim onder 't motto: „Fenture vraagt, Kerr neemt. Berg je dan! Je ha ren zouden steil overeind rijzen als je ze had. Om je een be scheiden proefje te geven van de cocktail, die ik je baas ga mixen (Wordt vervolgd). Zij kwamen van een koude kermis thuis. Een drietal Belgen, dat met een luxe wagen aan het toeren was, beleefde in de nacht van Dinsdag op Woensdag een hachelijk avon tuur dat zeer goed is afgelopen. Tegen half één passeerden de 3 Belgen met hun auto Sluiskil, met de bedoeling zich naar hun woonplaats, Gent, te begeven. Juist buiten Sluiskil, aan het be gin van de Parallelweg, ter hoog te van de z.g. kwade duiker, was de chauffeur zijn wagen niet meer meester en reed in het ka naal. Toevallig kwam uit de rich ting Sas van Gent de heer Van K. uit Sluiskil. Toen deze ter hoogte van Driekwart was, be vreemdde het hem wel dat plot seling de autolichten verdwenen waren, maar gaf zich er geen re kenschap van de mogelijkheid dat de auto in het kanaal was te recht gekomen. Toen hij ter hoogte van de plaats van het on geluk kwam, zag hij een van de inzittenden op de kanaalberm staan. Deze bleek uit de wagen.te zijn geklommen en deelde de heer Van K. mede, dat er een auto in het kanaal lag. Ook de twee an dere inzittenden kwamen uit de auto geklommen, nadat zij een raampje hadden stuk geslagen. Hun eerste lezing, die zij aan de heer Van K. gaven was, dat zij naar de kermis van een naburige plaats van Gent waren geweest en dat zij uiteindelijk in Holland waren terecht gekomen. De heer Van K. waarschuwde de politie, die zich over de ker- misgangers ontfermde en hen van droge kleren voorzag. Woensdagmiddag werd de wa gen uit het water getakeld en naar een garage versleept. Knaapje verdronken. Toen gisteravond het 7-jarig zoontje van de familie Fedet- mann, wonende aan de Oostkade, niet huiswaarts keerde, gingen de ouders hem zoeken en naai' mate de tijd verstreek werden zij ongeruster. Een brugwachter had het jongetje aan de kanaaloever tegenover de garage Meinderts- ma zien spelen, waarop de poli tie werd gewaarschuwd, die di rect de politie te Terneuzen op belde om een zuurstofapparaat te zenden en met dregmateriaal bijstand te verlenen. Ondertus sen ving dè, politie met het dreg gen aan en nog voor de politie uit Terneuzen ter plaatse kwam. had men het jongetje, met behulp van omstanders, tegenover de ouderlijke woning uit het water gehaald. Hoewel onmiddellijk met be hulp van het zuurstofapparaat getracht werd de levensgeesten op te wekken, moest dokter Wechgelaar de dood constateren. De deelneming met de zo zwaar getroffen familie, is alge meen. In Groot-Brittannië is Donder dag, zeven Juli, de tot nog toe hoogste temperatuur van het jaar waargenomen te weten 72 graden Fahrenheit.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2