mo persil en HAAST U! Henco g«,df nog slech,Vi DE WOLF EN DE HAVIK BOUILLON r:a d i o Gemeenteraad van Schoondijke De voo .ordelige aanbieding tot 16 Juli was- an waaksafla zenwerkend wasmiddel wasmiddel 1 pak Henco VOETBAL TENNIS Beursoverzic^ t ZUIVER De verplichte ziekenfonds verzekering Henen is owmlbeertijk voor hot ia de week zetten der was en het zactotnaken van hei sehraie waiwater zonder bleken ot boenen zonder slijtage een straiendwiUe was «ndei bleken ot boenen zonder slijtage een straienüwitte was same" voor slechts Porsil-producten De veilige Vraag voorra groot genoeg BEKERTOURNOOI VAN DE TERN. BOYS. De raad van de gemeente Schoondijke kwam DinsdaSa™£d voltallig in openbare vergadering bijeen onder V0?rzldersfapR™ burgemeester F. A. van Rose vplt Op de vorige raadsvergadering kon men het niet eens worden over het te heffen percentage voor een z.g. straatbelasting. B en W. gaven bij de behande ling van dit punt de raad in over weging heel goed te bedenken, dat de gemeente als het ware ge dwongen is deze belasting te hef fen. Berekend naar het per een- tage van 6 en 3% is de opbrengst geraamd op 6750,Dit bedrag moét gevonden worden. Blijkt de raad niet bereid aan het verlan gen van Ged. Staten te voldoen, dan moet op de lopende dienst bezuinigd wórden, waarbij het geenszins uitgesloten is, dat G. S op instelling van genoemde belasting blijven aandringen. Op de vorige vergadering werd bijzonder veel bezwaar gemaakt tegen de naam „Straatbelasting en voelde men dit een onredelijk heid ten opzichte van de bewo ners van buiten de kom. In eigenlijke zin is de benaming Straatbelasting" onjuist. In dit verband stelde B. W. voor deze belasting te noemen ..Belasting als bedoeld in art. 280 der ge meentewet op de gebouwde en ongebouwde eigendommen De heer Dekker zei van me ning te zijn, dat de gemeente al leen die personen kan aanslaan, welke eigendommen hebben welke aan gemeentewegen gren zen. Ter staving legde de heer Dekker een knipsel uit een krant De voorzitter zei, dat uit de in houd van dit stukje geenszins de bewering van de heer Dekker wordt gestaafd. Voorts verklaarde de heer Dek ker er voor te voelen dat voor de buiten alleen een heffing zou ko men voor bebouwd, en dus niet voor onbebouwd. De heer De Badts zei tegen el ke beffing te zijn, waarbij de bui ten gelijkgeschakeld wordt met de kom der gemeente. Wethouder Toesseint waar schuwde er tegen, dat welke bron ook aangeboord zou worden G S haar eis tot instelling van déze'belasting niet zouden losla- ten. Na deze geanimeerde bespre king waarin ieder zijn zienswijze ten volle had belicht, werd over het voorstel van B. W. tot hef fing van 6% voor gebouwd en 3% voor ongebouwd gestemd. De heren De Badts, Risseeuw- Manneke, Risseeuw-Provoost en Dekker stemden tegen. Als tegen voorstel opperde de heer Rifseeuw-Manneke te zijn vóór een heffing van 11% voor gebouwd en geen heffing voor ongebouwd. In dit voorstel ge steund, ging men tot stemming over. Ook dit voorstel werd ver worpen. Tegen stemden de heren De Badts, Toesseint, Neele en De Feijter. Na schorsing der vergadering volgde een bespreking, waarin bleek niet tot een oplossing te kunnen komen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Nader zal over het percentage beslist dienen te worden, gezien het genomen besluit tot instelling van genoemde belasting. VRIJDAG 8 JULI. HILVERSUM I: 1-00 Nieuws; IJZENDIJKE. Door de vereniging van paar denfokkers in West Zw.-Vlaande- ren „Rust Roest" werden giste ren te IJzendijke en Oostlburg veulenkeüringen gehouden. De jury toestond uit de heren Jac. de Putter te Axel en J. van 't Westeinde te Nieuwdorp. Arbi ter was de heer Alph. Mangnus te Boschkapelle. De uitslag was als volgt: Hengstveulens geb. na 30 April. Ie pr. Moustic, eig Gebr. Haver- beke, IJzendijke; 2e pr. eig. Aug. Buijsse, IJzendijke; 3e pr. Avenir d'Amice, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 4e pr. Jaap van Quarré, eig. Em. Pa- tijn, Biervliet. Hengstveulens geb. vóór 1 Mei. Ie pr eig C. v. d. Hauwe; IJzendijke; 2e pr. Dorus van Fri da, eig. C. v. d. Vijver, IJzendijke. Merrieveulens geb. na 30 April. Ie pr. Mia van 't Paviljoen, eig. Adr. Veraart, Biervliet; 2e pr. Pia van Plakkebord, eig. A. J. Termote, IJzendijke; 3e pr. Ria van Plakkebord, eig. A. J. Ter mote, IJzendijke; 4e pr. Hilda van Mathilda, eig. J. Flikweert Aardenburg; 5e pr. eig. Aug. Buijsse, IJzendijke; 6e pr. Vera van Dijkzicht, eig. W. L. P. de Blaeij, Biervliet; 7e pr. eig Cam. Wijffels, IJzendijke; 8e pr. Nora van Dorpzicht, eig. Alb. van Waes, IJzendijke; 9e pr. eig. C Wijffels, IJzendijke; 10e pr. Gerdina van Reigershoeve, eig G V. M. Doens, IJzendijke; He pr. Martha, eig. Gebr. Martens, Hoofdplaat; 12e pr. Olga van An- gelinapolder, eig. A. P. de Dob- belaere, Biervliet. Merrieveulens geb. vóór 1 Mei. Ie pr. Gerda van Reigershoeve, eig. G V. M. Doens, IJzendijke; 2e pr. eig. Jac. Wijffels, IJzendijke; 3e pr. Victoria, eig. Stallen De Dobbelaere, IJzendij ke; 4e pr. Sala, eig. F. D. Haak, Biervliet; 5e pr. Skoda van Goed leven, eig. Aug. Boussen, IJzen dijke; 6e pr. Carolien, eig. J. S. de Blaeij, Biervliet. 9.10 9.40 7 in Oram 7.15 Gym.-, 7.30 Gr.-, 800 Nws' 8.25 Vacantiekalender, 8 30 Gram.; 8.45 Voor de huisyr, 9 00 Gym. voor de vrouw, Oram 9 35 Waterstanden, ^de Leuters, 10.00 Causene, 10.05 Morgenwijdingi0.20 -P norecital; 10-50 Gr., - fchte dracht' 11.35 Gram.', 12.00 Licnie muz12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.35 Sport en prognose 12 50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 ?0& K™or- ziek' 13.55 Koersen; 14.00 Kooi zang' 14.25 Litteraire caus. en voordracht; 14.45 Gram., 15. Cabaret; 16.00 Gram.,,16.30 Voor de ieugd, (tussen 16.00 en 17.00 Tour de France); 17.00 Muzikale caus.' 17.40 Gram.; 18.00 Nieuws: 18 15 Reportage van de Tour de France; 18.25 Hammondorgelsp., 18.45 Lezing; 19.00 Spaanse solo liederen en dansen; 19.30 Caus., 19.45 Idem; 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespr.; 20.15 Kamermuziek, 20.30 Caus.i 20.50 Idem; 21.00 Re portage van de Tour de France, 21.10 Lichte muz.; 21.40 Buiten lands weekoverzicht; 21.55 Hol land festival 1955: Concertgeb.- ork.; 22.40 Caus.; 26.45 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Grarm, 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.25 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Lichte muz., 12 53 Reportage; 13.00 Nws; 13.15 Reportage; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Voordr.; 14.20 Gram.; 14.45 ,De Hoop" vaart uit"; 15.25 Gr.; 15.35 Altblokfluit, clavecimbel en viola da gamba; 16.00 Tuinbouw- praatje; 16.15 Gram.; 17.00 Voor dracht; 17.20 Amus. muz.; 17.40 Koersen; 17.45 Stemmen van Overzee', 18.00 Gram;. 18.15 Har monie-orkest; 18.35 Gram.; 18.45 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege ringsuitzending; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 21.30 Strijkkwartet; 22.00 Caus.; 22.15 Amus. muz.; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nws; 33.15 Grata OOSTBURG. Hengstveulens geb. na 8 Mei. ip nr. Werner van Dierken- steen, eig. Gebrs De Milliano, Wa terlandkerkje; 2e pr. Caesar, eig. S. van Vooren, Sluis; 3e pr. 4e pr. Wallon van St Kruis, eig. P. 'E. de Backere, St Kruis; 5e pr. Original van Ida, eig. Joz. Schijve, Zuidzande; 6e pr. Adriaan van St Kruis, eig. P. E. de Backere, St Kruis; 7e pr. Car lo van Bakkersdam, eig. G. J. v. d. Vijver, Waterlandkerkje; 8e pr. Willy van Dierkensteen, eig. Gebrs. De Milliano, Waterland kerkje. Hengstveulens geb. vóór 9 Mei. Ie pr. Eglon van Zuidzande, eig. P. Luteijn-van Cruijningen, Zuidzande; 2e pr. Marnix, eig. J. J. Provoost, Nieuwvliet; 3e pr. Vengeur, eig. O. Noël, Waterland kerkje; 4e pr. Nico v. d. Paspol der, eig. P. M. Maenhout-Buijck, Sluis; 5e pr. Max van Dijkzicht, eig. Gebrs De Badts, Oostburg- Sluis; 6e pr. Arias van 't Eiland, eig. A. M. R. Bonte, St Kruis; 7e pr. Wallon, eig. Joh. F. de Krij ger, Groede; 8e pr. Wilson van Heille, eig. A. N. Quaak, Sluis; 9e pr. Avenir van Blokshoeve, eig. G. V. M. Dusarduijn, Groede; 10e pr. Cantor, eig. G. M. Dierkx, Oostburg; lie pr. Lion van Ur- bain, eig. A. de Hullu, Schoondij ke. Merrieveulens geb. vóór 25 April. Ie pr. Bea van Lindenhof, eig. M. A. Maes-de Keijzer, St Kruis; 2e pr. Bella van Lindenhof, eig. M. A. Maes-de Keijzer, St Kruis; 3e pr. Jennie v. Terhofstede, eig. Wed. A. de Meij, Retranchement; 4e pr. Mirza, eig. J. F. de Krijger, Groede; 5e pr. Astrid v. d. Isa- belle, eig. Gebrs De Bruijekere, Aardenbhrg; 6e pr. Jennie van Bakkersdam, eig. G. J. v. d. Vij ver, Waterlandkerkje; 7e pr. Wil- helmina van Dierkensteen, eig. Gebrs De Milliano, Waterland kerkje; 8e pr. Sorolea v. d. Wa tertoren, eig. J. v. d. Meulen, Schoondijke; 9e pr. Nora v. d. Zandkreek, eig. J. D. Jansen, Aardenburg; 10e pr. Tosca v. d. Belt, eig. R. J. de Milliano, Oost burg. Merrieveulens geb. na 24 April. Ie pr. Irene v. Terhofstede, eig. Wed. A. de Meij, Retranchement; 2e pr. Gazelle, eig. Z. C. Ris- seeuw, Retranchement; 3e pr. Honda van St Kruis, eig. P. E. de Backere, St Kruis; 4e pr. Lisette v. Groede, eig. J. A. Scheele-de Bliek, Groede; 5e pr. Quarréa v. Zuidzande, eig. Iz. Luteijn, Zuid zande; 6e pr. Tosca v. Moustic, eig A. de Hullu, Schoondijke; 7e pr.Meta, eig. J. M. Buijze, Zuid zande; 8e pr. Julma van St Kruis, eig P E. de Backere, St KrUis; 9e pr. Mia, eig. A. L. Cammaert, Groede; 10e pr. Fannie, eig. J. M. Buijze, Zuidzande; lie pr. Lu cie van St Kruis, eig. P. E. de Backere, St Kruis. Hengsten met 58 in 1955 geb. afstammelingen. Ie pr. Quarré K 2404, eig. Stal len De Dobbelaere en A. J. Cat- seman, IJzendijke en Biervliet; 2A pr Vengeur d'Amice, eig. A. J E. Temmerman, Hoofdplaat; 2B pr. Jaap van 't Paviljoen, eig. G F. Modde, Oostburg. Cevolgen der loongrensverhoging. De Ziekenfondsraad deelt mede: „Thans zijn bekend ge wórden de definitieve cij fers betreffende het aan tal ziekenfonds-verzeker den op 1 April 1955. Het aantal verplicht-ver- zekerden (rechtstreeks- en indi'rect-verzekerden teza men), dat op 31 December 1954 5.863.574 bedroeg, was op 1 April 1955 gestegen tot 5.900.738 en dus toege nomen met 37.164. Uit een analyse van de cijfers be treffende de onderscheide ne groepen verplicht-ver zekerden volgt, dat men het aantal personen, die in het eerste kwartaal van 1955, ten gevolge van de loongrensverhoging van 5300 tot 6000 met in gang van 1 Januari 1955, rechtstreeks- of indirect- verplicht-verzekerd zijn ge worden, op circa 25.000 kan schatten. Toen de loongrensverho ging tot 6000 op komst was, werd van verschillen de kanten uiting gegeven aan de verwachting, dat als gevolg daarvan het aantal verplicht-verzekerden zeer belangrijk zou toenemen. Schattingen werden ge maakt, welke uiteenliepen van een half millioen tot anderhalf millioen. Het centraal planbureau ver klaarde, dat geen gegevens beschikbaar waren, waar op een raming zou kunnen worden gebaseerd. Het bu reau van de Ziekenfonds raad kwam tot de conclu sie, dat een stijging met meer dan 1C0.000 niet was te verwachten. In werke lijkheid blijkt de stijging nog zeer ver beneden de laagste schatting te zijn gebleven". In de Ver. Staten zijn in het afgelopen weekeinde, dat door de Maandag ge vierde onafhankelijkheids dag drie dagen duurde, 798 personen om het leven ge komen, van wie 404 bij ver keersongelukken en 144 door verdrinking. oevat geen chloor bevat geen chloor mmt. Holland, Utrecht en Gelderland Niet geldig in N. Holland de Corn Boys uit Sas van Gent (hebben er belang bij, dat voor de „,..v „u i^eze wedstrijden een behoorlijk terrein beschikbaar is 'om 3.30 uur de stoere Club uit 1 Arnemuiden, waarna om 5.30 I uur een wedstrijd volgt tussen .te Tern. Boys en een versterkt De Terneuzense Boys leggen Goes II. de laatste weken 'n activiteit aan I Op 16 Juli komen om 3.30 uur de dag, die hulde en navolging de twee verliezers tegen elkaar verdient. Na een uitstekende uit en om 5.30 uur vangt op de- start in de le klasse-competitie zelfde datum de beslissende strijcl van hetZeeuwse Zaterdagvoet- om de beker aan tussen de twee bal, welke op fraaie wijze be- winnende elftallen uit de eerste kroond werd met een alleszins ronde. verdiend kampioenschap, berei- I Deze beker, die het tournooi den zij zich thans reeds grondig een apart cachet verleent, is oe- voor op het komende seizoen, het- schikbaar gesteld door de neer geen ongetwijfeld van betekenis H. de Vrieze te Terneuzen. zal [blijken voor het spelpeil. Naar alle waarschijnlijkheid Vorige week kwamen twee worden de wedstrijden gespeelt elftallen op het bar slechte ter- op het gemeentelijk sportterrein rein aan de Molendijk in het veld j achter het loodswezen, tegen de clubs uit Sluiskil en Voor een goed verloop van het Zaamslag. Thans hebben de tournooi is het te hopen, dat de Boys voor de voetballiefhebbers Boys de beschikking krijgen over een interessant bekertournooi een der goed geoutilleerde ter- georganiseerd, dat twee Zater- reir.en aan het z.g. Westelijk bol- Wij willen hopen dat ook de weersomstandigheden het tour nooi in elk opzicht zullen begun stigen. Om het kampioenschap van Nederland. EindhovenPSV 1 Willem II 31. -1; NAC— le G.D. Mej. M. Snoep/E. ScJiel- tensmej. J. v. d. Peyl/W. Denie 46; 60; 63. 2e G.D. Mej. H. Sandberg/P. de Pagtermej. H. de Haas/A. Jurriëns 26; 10—8; 79. H.D. M. Kunst/E. Scheltens— K. Lyppens/W. Denie 2—6; 6—3; 6—L D.D. Mej. M, Snoep/mej. H. Sandtoergmej. J. v. d. Peylé mej. H. de Haas 62; 60. dagen achtereen stellig meer dan gewone belangstelling zal trek ken. On Zaterdae 9 Juli ontmoeten jciliv" o J--1 werk. Het veld aan de Molendijk is onbespeelbaar, dat is Zaterdag j.l. nog eens duidelijk gebleken. Zowel spelers als toeschouwers Woensdag werd te Middelburg de returnmatch gespeeld tussen de jeugdteams van Middelburg en Animo. Ook nu weer wonnen de Middelburgers en wel met 5-3. De uitslagen luiden: M.L.T.C.Animo 53. le H.E. M. Kunst—A. Jurriëns 3—6; 9—11. 2e H.E. E. Scheltens—K. Lyp- pens 63; 16; 46. le D.E. Mej. M. Snoep—mej. J. v. d. Peyl 63; 60. Reactie na vaste openings De vaste stemming in Wail- street heeft de Amsterdamse effectenbeurs vooral bij opening gestimuleerd. Dinsdag markeer de het Damrak even de pas in afwachting van de ontwikkeling in New York, en toen deze gun stig bleek uit te vallen werden v. u. e,, ook hier de prijzen omhoogge- 2e D.E. Mej. H. Sandbergmej.1 stuwd. Vooral bij opening was de H. de Haas 6—4; 6—4. 104. De krijgers hou den hun adem in. Het lijkt er inderdaad veel op dat hun mak ker z'n woorden waar zal maken, want er is geen enkele ma nier waarop Eric de moordende pijl nog zou kunnen ontwij kenmaar dan slaakt de krijger eensklaps een sner pende kreet en voor de ogen van allen zakt hij in elkaar uit zijn rug steekt 'n gevederde pijl Ogenblikkelijk be grijpt de Noorman, dat dit het werk van Axe moet zijn, want niemand anders zou zo feilloos zijn doel kunnen tref fen Maar voor de Bohuslaners, die'de schutter goed verscho len in een hoge boom niet op merken, lijkt dit de reinste hek serij. Zij dringen verschrikt ach teruit en lopen elkaar haast on der de voet om maar zo gauw en zo ver mogelijk uit de buurt te komen van die geheimzinnige blonde krijger. De Noorman begrijpt, dat het de verkeerde kant dreigt uit te gaan, bij hoopt nog steeds deze troep in te kunnen schakelen tegen Branwen en wanneer ze nu op de vlucht slaan komt daar niets van terecht. „Halt!" schreeuwt hij. De Bo huslaners staan als lammeren stil. „Eb zal U niets gebeuren!" begint Eric sussend, „wanneer gij slechts...." Op dat moment hoort hij een gerucht achter zich en zijn hond Wolf, gevolgd door één van haar jongen, springt geruisloos naast hem. Dit is de druppel, die de em mer doet overlopen bij de Bohus laners. Als bij afspraak draaien zij zich om en gelijk een kudde dol geworden runderen snellen zij in alle richtingen het bos in, daarbij achtervolgd door enkele wolven, die dit een prachtig spel vinden. Het geeft niet, of Eric hén al naroept, dat hen niets ge beuren zal, dat de wolven hem gehoorzamen. De bijgelovige Bohuslaners heb ben daaromtrent hun eigen me ning en hoe gauwer zij deze dui velse plek achter zich gelaten hebben, hoe liever het hen zal zijn. De enkeling die nog een blik achterom waagt, wordt niet wei nig in deze overtuiging gesterkt door de buitennissige verschij ning van Hafra, die nu in de lichtkring opdoemt. Hoewel het op zichzelf mis schien een kostelijke grap is, een heel leger van om en nabij de vijfhonderd man, slechts met een tiental wolven en een goede do sis bijgeloof op de vlucht gejaagd te hebben, staart de Noorman hen toch spijtig na. Dan wendt hij zich tot Halfra, die grinnikend naast hem staat. „Vlug er achterna met de wol ven!" gromt hij. „Als we hen niet tegenhouden rennen ze in één ruk terug naar Bohuslan en dan ontgaat ons de enige krijgs macht die sterk genoeg is, om de strijd met Branwen aan.te bin den...." handel vrij levendig, doch men bleek iets te hoog gegrepen te hebben. Later op de middag volgde een reactie, zodat de koerswinsten: uiteindelijk bescheiden Weven. Alleen Kon. Olie en Philips wa ren vrij vast. In de oliehoek ging het iets drukker toe dan de laat ste tijd het geval is en gehandeld werd van 615% tot 619, slot circa. 616 (610). Philips avanceerde aanvankelijk van 441% tot 450, doch sloot op 446. A.K.U. en Uni lever ruim 1 hoger. Op de scheepvaartsector ging het vrij rustig toe. De_ meeste soorten wisten een kleinigheid te verbeteren, doch de koerswinsten waren niet zo groot als de hogere ochtendkoersen hadden doen ver wachten. De cultuursector opende aar zelend. Later op de middag kwa men echter ook hier enige koop orders los en vele papieren be haalden een winst van 1 a 2 pun ten. In navolging van Wallstreet was ook de Amerikaanse sector vast bij kalme handel. De feature- hier was General Motors, die lO dollar hoger werd geadviseerd in verband met een mogelijke split up. Guldensbeleggingen stil en goed op peil. De markt sloot kalm iets boven het laagste punt van de dag. Prolongatie 2% pet. Effectenkoersen v. h. telefo nisch avondverkeer. De Amsterdamse effectenkoer sen in het telefonisch verkeer van gisteravond luiden als volgt. Ter vergelijking is de officiële slotkoers van gistermiddag ter beurze tussen haakjes er ach ter geplaatst. K»n. Olie: €18625 slot 624 (615%)- A.K. U.: 323%—324 gedaan en laten slot 323% (322%) Philips: 447%450% slot 450 (446%) Unilever: 467-M69% slot 468% (466%)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3