rcvtncie Technische School te Terneuzen i 5S Het gestolen vliegtuig u. 4 TERNEUZEN. HOEK. SLUIS. BIERVLIET. HULST. RETRANCHEMENT. AARDAPPELEN. Officiële heropening van hef uitgebreid gebouwencomplex door staatssecretaris mej. dr. A. de Waal ZAAMSLAG. m w De vacantie tegemoet met Spencer f ZUIDZANDE. uu j« s Bt HF.FR p. SCHEELE TE KAPELLE BEGRAVEN. Uil alle delen van Zeeland waren Dinsdagmiddag de land bouwers en vertegenwoordigers van landbouworganisaties naar de algemene begraafplaats te Kapelle gekomen om de laatste eer te bewijzen aan de heer P. Scheele, in leven vice-voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatsebappij. Houder der, volgden de baar, welke werd gedragen door perso neel van bet landbouwbedrijf van de heer Scheele. Onder hen bevond zich het voltallig hoofd bestuur van de Z. L. M. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de Geref. predikant van Kapelle-Biezelin- ge, ós. J. v. d. Leek. Daarna sprak de heer W. Boogaards namens de Chr. nationale school te Kapelle, waarvan, de heer Scheele 26 jaar voorzitter was. De oudste leer lingen van deze school zongen een Bed. Be algemeen voorzitter van de Z. L. 98., ir. M. A. Geuze te Poort vliet,, sprak over het vele werk dat de thans overledene heeft ge daan voor de Zeeuwse landbouw. Mr. J. Moolenburgh te Middel burg sprak namens de pachtka- mer van het kantongerecht Mid delburg en de heer J. Q. C. Lens hoek te Kkoetinge namens de afd. Zeeland van. de Kon. vereniging Wet Nederlandsen e Trekpaard". De heer Scheele was het name lijk die de stoof tot oprichting gaf van de Zuïd-Bevelandse bond van paardenfokkers- Van de Cal. W.A.-polder te Kapelle-Biezciinge was de over ledene dijkgraaf en namens het polderbestuur sprak burgemees ter H. G. van Suylekam van Ka pelle. Het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer C. Philipse, voerde het woord namens de Bank voor Zeeland te Goes. Na mens het college vair consulenten in Zeeland sprak de rijksland- bouwconsuient ir. C. W. C. van Beetara. kjleinfkot-pr oeftuin TE KAPELLE. Volgende week zal een begin worden genaakt met de aanleg van een nieuw proefveld voor de kleinlruitteelt in de volle grond te Kapelle. Dit proefveld wordt een onderdeel van het landelijke proefstation voor de fruitteelt in de veile grond te Wilhelmina- dorp. Het wordt ruim 1 ha groot en zal enkel worden gewijd aan de kleinlruitteelt. Het ligt in de bedoeling om zodra het terrein klaar is (omstreeks eind Juli) di rect te beginnen met zomerbe- oianting van aardbeien. Hiertoe zulle» talrijke proeven worden opgezet Het proefveld komt op het oude gemeentelijke sportter rein te Kapelle. omdat geen an der geschikt terrein te vinden was. Men. is thans bezig met de aanleg van. een nieuw sportpark voor Kapelle, maar dit zal eerst het volgend najaar klaar zijn Tot zolang hebben de sportver enigingen geen terrein. Aller- wege was men er echter van overtuigd, dat het van het groot ste belang is, dat er een klein- truit-proefveld kwam en daar, om werd veel medewerking on dervonden bij de voorbereidin gen. STICHTING GEMEENSCHAP THOLEN WIL HELPEN BIJ DE OPLOSSING HERVERKAVE- MNGSFBOBLEMEN. In de dezer dagen onder voor zitterschap van de heer L. A. Verburg, burgemeester van Sta- venisse, gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Gemeenschap eiland Tholen is, de mogelijkheid onder ogen gezien in de toekomst de helpende hand te bieden bij de oplossing van verschillende problemen, welke het gevolg zijn van de herverkaveling op het eiland Tholen. Na een inleiding van de heer Van de Kerkhof van de cultuur technische dienst kwam men tot de conclusie» dat het noodzake lijk is tg- achten, dat de stich ting zo spoedig mogelijk de zoge naamde nazorg in het herverka- velingsgebïed ter hand neemt. Besloten werd het algemeen be stuur zodanig te reorganiseren, dat de gehele streek daarin ver tegenwoordigd is. Met name wordt aak gedacht aan de ge meente- en. polderbesturen. Voorts werd besloten, dat op korte termijn contact zal worden opgenomen met de Commissaris der Koningin in Zeeland en het bestuur van de Stichting voor maatschappelijk en cultureel werk, teneinde de juiste basis van het komende werk gezamen lijk te kunnen bepalen. MULO-examens. Bij de gisteren te Goes gehou den MULO-examens zijn o.m. ge slaagd voor het diploma A: Ria Mëlieste te Sas van Gent, Jannïe Oeké te Hoek, Corrie v. d. Peijl te Temeuzen, Comie Rie- mens te Temeuzen, Sanneke Schielman. te Axel, Ans Swets te Axel en Bea Tjeblbes te Sluiskil, allen leerlingen van de openbare ULO school alhier. Verder slaagden voor het B- diptoin» Jannïe Wieles, alhier, en Simo* Meeuwen te Hoek, 'beiden teerfingen van de Chr. U. L. O.- sdtodl aBifer. bij een bezoek aan Walcheren op [gens een technische uiteenzetting het programma stond met een be zoek aan miniatuur Walcheren te Middelburg. Hoewel het weer allesbehalve gunstig was, werd toch een bezoek gebracht aan het strand te Domburg. Des avonds stond de koninkl. Harmonie aan het eind van de Noordstraat, nabij café Maas de reizigers op te wachten en onder het spelen van een pittige mars werd de bus naar de Markt bege leid, waar allen door familieleden werden opgewacht. Voldaan over hetgeen die dag genoten was, keerden onze oud jes huiswaarts in de hoop volgend jaar weer van de partij te kun nen zijn. Koode Kruis-examen. In het Groene Kruis-gebouw al hier werd Dinsdag het examen voor Roode Kruis-helpster ge houden. Dit examen werd afgeno men door de gewestelijke com mandant van Zeeland, dokter M. Huijgens van Westkapelle, en de gewestelijke ondercommandante, mevr. E. C. N. van Heel-v. Dis sel. Voor dit examen slaagden de volgende dames: W. Doggen; C. van Es-v. Lan- geveldeJoh. v. d. Gouwe; G. van 't Hoff-Boom en C. C. Verpoorte. Een mooi succes voor dokter H. Hofstee en de wijkverpleeg ster zuster Poldermans, die de opleiding verzorgden. van de werking van het systeem Nadat door het gezelschap bij een rondgang door de gemeente de diverse verbeteringen waren bezichtigd, werden de gasten in café „De Zon" een diner aange boden. Hier werd nog het woord ge voerd door burgemeerster Leen- houts, de heer Toussaint, als ver tegenwoordiger van de hoofdin genieur van de provinciale wa terstaat ir J. A. Hofwegen te Terneuzen, ir Hopmans en de heer A. Cambier, die mededeelde dat door het Waterschap de Bai- lybrug aan 't eind van de Noord straat, die nog steeds een obsta kel is voor het steeds toenemend verkeer, vervangen zal worden door een betonbrug, zulks in het kader van het tertiaire wegen plan. Uitreiking diploma's voor Veilig Verkeer. In het R.K. Parochiehuis wer den door burgemeester P. F. van Hootegem de prijzen uitgereikt verbonden aan het examen van de Vereniging voor Veilig Ver keer, aan welk examen een groot aantal kinderen uit Sluis had deelgenomen. De wisselbeker voor de scholen ging naar dé R.K. Meisjesschool, de tweede prijs voor de scholen naar de Openbare Lagere School de derde naar de Christelijke School en de vierde naar de R.K. Jongensschool. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Uitstapje Ouden yan Dagen. Ome tuiden van dagen zijn J.l. op reis geweest, waar- Herdenking stadsrechten. Nauwelijks zijn de Reinaert- feesten achter de rug, of Hulst maakt zich weer al op om op feestelijke wijze van 2028 Augustus het feit te herdenken, dat het vóór 775 jaar stadsrech ten verkreeg. Op het stadhuis hield de secre taris van Hulst, de heer Van Denderen, een persconferentie, waarop hij met betrekking tot deze herdenking een en ander uiteenzette. De gemeente wil er iets groots van maken. Maar dit is in grote mate afhankelijk van de financiën. Door enkele ver enigingen zal een bijdrage wor den gegeven, terwijl er verder een huis-aan-huis-collecte zal worden gehouden. Medewerking werd bereids toegezegd doof de plaatselijke V.V.V., de Kon. Ste delijke Harmonie, de Oudheid kundige Kring en de drie plaat selijke toneelverenigingen. Ook de diverse standsorganisaties zullen worden uitgenodigd mede te werken om deze festiviteiten ten volle te doen slagen. Er is reeds een voorlopig pro gramma vastgesteld. Zo zal er een muziekfestival plaats heb ben, waarvoor de medewerking van muziekcorpsen uit de omge ving en uit het Land van Waas zal worden gevraagd. Verder be vat het programma: een wagen spel, verzorgd door de plaatse lijke toneelverenigingen; een tentoonstelling van de Oudheid kundige Kring en een historische optocht. Naast deze diverse festivitei ten zal Hulst op die dagen fees telijk versierd zijn en zal men zich in het oude, historische Hulst wanen. Maandag a.s. zal een vergade ring gehouden worden, waarop een werkcomité zal worden ge kozen, waarin personen uit bo venvermelde verenigingen en standsorganisaties zitting zullen hebben. Na samenstelling van dit comité zal de financiële kant van de feestelijkheden worden beke ken. Zo alle ingezetenen hun volle medewerking verlenen kan het op 20, 21 en 28 Augustus een feest worden, de Reinaertstad waardig. Zuiveringsinstallatie in gebruik gesteld. De laatste jaren heeft de ge meente Retranchement een ge heel ander aanzien gekregen. De straten zijn vernieuwd, nadat 'n moderne riolering was aange bracht, de ontsierende draden en palen der straatverlichting zijn vervangen door een ondergrond se kabel en moderne lichtmasten. Woensdag was het zover, dat de zuiveringsinstallatie in ge bruik kon worden genomen, het geen voor het gemeentebestuur aanleiding was om diverse perso nen uit te nodigen hierbij tegen woordig te zijn en de reeds ge noemde verbeteringen in ogen schouw te nemen. Bij de ontvangst ten gemeente huize verwelkomde burgemees ter Leenhouts in het bijzonder ir J. J. Hopmans, hoofdingenieur van het rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater, verder ir A. Lekkerkerker van 't ingenieurs bureau Van Hasselt De Koning te Nijmegen, ir R. A. M. Vis, be- drijfsingenieur der P.E.Z.E.M. te Terneuzen, de heer C. Zuidweg, directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in West Zeeuws-Vlaanderen, de heer A. Cambier, wnd. dijkgraaf van hét Waterschap „Het Vrije van Sluis" en de aannemer Th. Cam bier uit Breskens. Burgemeester Leenhouts wees er op, dat de bevolking van Re tranchement zeer dankbaar is voor de verbeterde toestand. Wel iswaar zijn er nog wensen, spe ciaal ten aanzien van de volks huisvesting (krotwoningen). Na een kort overzicht gegeven te kebben van de bouw der zuive ringsinstallatie vertrok het ge zelschap naar de Nieuwstraat, waar ir Hopmans de nieuwe zui veringsinstallatie officieel in werking stelde. Ir Lekkerkerker gaf vervol- Veiling van 6 Juli. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4,107,10. Per stuk: Bloemkool A 25—40 ct, B 1321 ct; Groene Komkom mer B 25 ct; Witte Komkommer A 25 ct, B 16—28 ct, C 16—21 ct. Per bos: Peen II 2334 ct; Kro- ten'47 ct; Uien 59 ct. Per kg: Andijvie 1427 ct; Kas- snjjbonen 1,56; Princessebonen 1,71; Saxa 1,60—1,64; Tuin bonen 2732 ct; Doperwten 41 45 ct; Peulen 8795 ct: Postelein 35 ct; Savoye kool 7—8 ct; Ra barber 1216 ct; Tomaten A 70 ct, B 70 ct, C 58 ct, CC 48 ct; Uien 22 ct. Per 100 kg: Dorée 1/15 16,50, II 8ƒ10, Kriel ƒ6; Eerstelin gen Bonken 2223, I 15,50 ƒ18,10, II ƒ10—ƒ13, Kriel ƒ3— ƒ6. FRUIT. Per kg. Aardbeien: Dutch Se vern II 68 ct, afw. 50 ct; Madame Moutöt I 1,07—1,10, II 0,78— ƒ1,02, afw. ƒ0,45—ƒ0,70; Climax I 1,07, II 0,58—0,91Frühernte II 0,77; Solt Webel II 0,60— ƒ0,83; Frambozenaardbei II ƒ0,78. Rode bessen: Jhr Van Tets 0,75 1. Kersen 0,671,03. Reis ouden van dagen. Geheel in overeenstemming met het reeds in een onzer vorige nummers beschreven reisplan, werd Dinsdagmorgen te half acht gestart voor het door de zor gen van de Oranjevereniging aan de bejaarden in onze gemeente aangeboden uitstapje naar Wal cheren en Zuid-Beveland. Via Temeuzen ging de reis met de twee bussen van de Z.V.T.M. door de Braakmanpolder naar Breskens en na een rondrit door Walcheren werd te Middelburg een koffiemaaltijd gebruikt en miniatuur Walcheren bezocht. Te half drie werd de reis voort gezet naar Zuid-Beveland waar te Heinkenszand werd gepau zeerd en wederom een koffie maaltijd genuttigd werd. Via Kruiningen-haven en Perkpolder keerde het gezelschap te onge veer 9 uur in Zaamslag terug opgewacht door „De Volharding" en onder marsmuziek trok men naar de markt, alwaar vanaf de pui van het gemeentehuis de heer J. C. Kayser, namens de ouden van dagen dank bracht aan allen, die de bejaarden dit mooie uit stapje hebben aangeboden. Burgemeester Trimpe herin nerde er aan, dat nu deze mooie tocht, het volgend jaar een jubi leum-tocht zal zijn, want dan zal het voor de 10e maal zijn dat onze bejaarden een uitstapje zullen maken. De heer C. A. de Kraker dank te vervolgens burgemeester en mevr. Trimpe, de ingezetenen voor hun geldelijke bijdragen, de muziekvereniging voor de muzi kale ontvangst en de heer Kuzee voor het vele werk der voorbe reiding. Zo kan het bestuur der Oranje vereniging weer op een zeer ge slaagde dag terugzien. SPEL MET VUUR WERD NOODLOTTIG. In een woning aan de Van Ostadestraat in Den Haag liet een 16-jarige jongeman, die be zig was een aansteker te vullen, deze aansteker en de open foen- zinefles een ogenblik alleen in een zijkamertje. Toen hij terug kwam stonden de gordijnen reeds in brand. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het kamertje en de aangelegen vertrekken, waardoor het uiterst moeilijk werd zijn invalide grootmoeder te redden. Dit gelukte aan twee buurlieden. Gistermiddag heeft de staats secretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal, de hernieuwde en uit gebreide ambachtsschool, thans Technische School geheten, on der buitengewoon grote belang stelling, officieel heropend. Onder de gasten die de ope ningsplechtigheid in het gymna stiek- en cantinelokaal in het ge bouw bijwoonden, merkten we o.fh. op de Commissaris der Ko ningin jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot; de heer M. de Vos, wethouder van de gemeente Ter neuzen, plaatsvervangend burge meester en vertegenwoordiger Gew. Arbeidsbureau; de heer A. J. Dees, gemeentesecretaris van Terneuzen; de burgemeesters van Hoek, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag; ir C. A. L. Hprst- mann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen; ir G. H. J. M. Moerkerk, inspecteur van het nijverheidsonderwijs; J. H. L. van Kimmenade, voorzitter der ver. van directeuren van nij verheidsscholen; directeuren en vertegenwoordigers van verschil lende onderwijsinrichtingen in Zeeland, van de kring van werk gevers in de kanaalzone; over- heids- en particuliere bedrijven; vertegenwoordigers van werkge vers-, werknemers- en onderwijs organisaties; architect en andere medewerkers aan de bouw; de oud-voorzitter van het schoolbe stuur, ir A. P. Lindenbergh; be stuursleden en docenten der school, waarvan velen met hun dames. Bij haar aankomst verwelkom de de voorzitter de staatssecreta ris mej. dr A. de Waal, waarna een dochtertje van de heer Jan sen haar een bloemstuk aanbood. De voorzitter van het bestuur, de heer J. F. de Klerk, heette al len welkom en was dankbaar voor de grote belangstelling die het technisch onderwijs heeft. Spreker verzocht mej. dr A. de Waal de technische school te wil len heropenen. In haar openingsrede sprak de ze haar vreugde uit deze school te mogen heropenen, want deze school staat in een volkomen daartoe verantwoorde omgeving: het industriegebied van de ka naalzone. Het is goed, dat deze streek een inrichting bezit, waar de leerlingen zich kunnen ont wikkelen tot bekwame technisch onderlegde vaklieden, waaraan juist Nederland zulk een grote behoefte heeft. Mej. dr De Waal wees er op, dat het voor het bestuur een vreugde moet zijn juist dit jaar de belangrijk uitgebreide techni- striële belangen is het gemis aan voortgezet technisch onderwijs betreurenswaardig. De machtige machineparken in de streek, die een waarde vertegenwoordigen van tientallen millioenen, zijn grotendeels in handen van onge schoolden. Dit alles baart ons zorgen en deze zorgen veroorloof ik mij hier aan U kenbaar te maken. De werkgevers, de sociale organi saties en de schooldirecties in ons gewest zijn dan ook eenstemmig van mening dat in Zeeuws-Vlaan deren dringend een U.T.S. noffig is. Ik spreek dit bij deze gelegen heid met klem uit in het vertrou wen dat U persoonlijk uwe aan dacht zal schenken aan de pogin gen, die wij in het werk stellen om hier op korte termijn een U.T.S. te krijgen, hetgeen een stap in de goede richting zal zijn om ons gewest te ontsluiten en tot zegen van onze bevolking zal strckkGn' De heer De Klerk eindigde met de wens uit te spreken, dat deze pogingen spoedig succes mogen hebben. Vervolgens sprak de directeur der school, de heer A. de Nie. „Met een variatie op het gezegde: „Een gezonde geest in een gezond sche school in gebruik te kunnen ïichaam" kunnen wij zeggen: CVfifc J>E K.L£|N£ GêVoEGENS DES WEVEN5 Dit jaar trekken 1.468.91 Neder landers met vacantie naar het buitenland. Waar V ook heengaat, naar de Noorse fjorden óf naar de Zwitserse meren, per Rlteingold Expres of per brommerwij wensen LI goede reis. Is er een heerlijker traditie dan die om er één keer per jaar eens helemaal uit te breken Eén goede raad: gaat LI naar het buitenland, vergeet dan Uw Spencer niet. U wilt immers een volmaakte vacantie l En hoe zou dat kannen wanneer U het edele product ran de beste Virginia traditie zandt Uitstapje. De afd. Zuidzande van de Alge mene Nederlandse Landarbei- dersbond maakte Zaterdag 2 Juli j.l. een reis naar Valkenburg en omgeving. 's Morgens werd al vroeg ver trokken. De reis leidde heen door Noord-Brabant en terug over België, waar de steden Leuven en Antwerpen werden bezocht. Om ongeveer 'half twee 's nachts was men weer thuis. Het was een prachtige en gezelli ge reis. In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld TOIACCO Welnu moeten missen i nemen, want het was 24 Juni j.l 35 jaar geleden dat minister De Visser het gebouw officieel open de. Een betere herdenking en vie ring van het 7e lustrum kan men zich moeilijk denken. Over het technisch onderwijs sprekend, zeide dr De Waal, dat Nederland zich na de rampen van de laatste wereldoorlog op ener gieke wijze heeft opgericht en tot voorbeeld gesteld kan worden van vele landen. De industrie be leeft een tijdperk van hoogcon junctuur, de mechanisatie in de landbouw gaat met rasse schre den vooruit. Daarmede moet ge paard gaan de vorming van de jeugd tot technisch bekwame jon ge werkkrachten, die hun vor ming hebben ontvangen aan goed geoutilleerde technische scholen. Tijdens het onderwijs op deze scholen moet er een goe de samenwerking zijn tussen leraren en leerlingen, waardoor deze laatsten niet alleen zich ont wikkelen tot bekwame vaklieden, maar ook door algemene vorming zich een plaats kunnen verzeke ren in de maatschappij. Nadat mej. dr De Waal haar gelukwensen had aangeboden aan het bestuur, leerkrachten, leerlingen en ouders van leerlin gen, besloot zij haar rede met de wens uit te spreken dat de school mag beantwoorden aan het ge stelde doel, waarna zij de school voor heropend verklaarde. De voorzitter bracht mej. dr De Waal dank voor de door haar verrichte heropening van de technische school en de daarbij uitgesproken gelukwensen. Als voorzitter van het bestuur gaf de heer De Klerk een over zicht van het werk van de vereni ging en de betekenis van de school voor de omgeving. De be langstelling voor het nijverheids onderwijs, aldus spr„ laat bij de bevolking nog zeer veel te wen sen over, en nog velen zien dit uitsluitend als een taak van de staat, Dat de staat, afgezien van een enkele uitzondering, geen nij verheidsonderwijs biedt, maar dit alleen maar subsidieert, is nog lang niet algemeen bekend. En dat de stichting of vereniging die zich het geven van nijverheidson derwijs ten doel stelt hierbij een onmisbare schakel is, is evenmin algemeen bekend. Voorts sprak hij over het ontstaan en de nood zakelijke uitbreiding van de school. Zich tot de staatssecretaris richtende zeide spr.: „Er is in ons gewest een volslagen tekort voortgezet technisch onderwijs. Maatschappelijk gezien is het een mistoestand, dat de arbeidende bevolking in een zo sterk geïn dustrialiseerd gewest alsjifit on ze generlei kans heeft aan be gaafde jongens meer te bieden dan een elementaire vakoplei ding. Uit het oogpunt der indu- door PERCY KING. 3) Nadruk verboden. „Als". Kerr knikte. „Een waar woord. Wanneer 'k in jouw schoenen stond, probeerde 'k de man, die je vader bestal, het vuur zó na aan de schenen te leggen, dat hij verplicht werd over de brug te komen. Inbre ken blijft een aardigheid, die helemaal niet in de smaak van de politie valt. Je kon er wel eens verder mee van huis raken dan je lief is. Pas als de schobbejak niet goedschiks wil, komt kwaad schiks aan de beurt." „Denkt u, dat hij voor goed- sahiks te vinden is?" „Afwachten." „Juist, 'k Wil op de kwade kans voorbereid zijn. Daarom neem ik 't zekere voor 't onzekere." Alf Kerr lachte zachtjes. „Je bent een knaap, die zich voor één gat niet vangen laat!" „Helpt u me?" De geschiedenis ware niet ge schreven, zo Kerr's antwoord af wijzend had geluid. Wel beproef de hij van alles, om de jongen van zijn ongewone voornemen af te brengen, maar toen hij in zag, dat er geen eer mee viel te behalen, liet hij de ontwikkeling der dingen aan de tijd over en legde zich er bij neer, dat Alger non intrek bij hem nam. Niet vóór Fenture 't lyceum had afge lopen, begon Kerr hem in te wij den in de knepen van een vak, dat nog niet één op de tien mil- lioen kiezen zal met een oogmerk als bij Algernon voorzat. Kerr toonde zich een doorkneed theo reticus als practicus; na een se rieuze voorbereiding van enige jaren kon hij de jonge man tech nisch volleerd verklaren. De rest hing voor veertig procent af van Fenture's zelfbeheersing, voor de overige zestig van de onbereken bare factor geluk. Toen ook een allerlaatste po ging tot bekering schipbreuk leed gaf Kerr het op. Niet lang daarna werden de Londenaars verrast door het op treden van een inbreker, die niet, zoals logisch zou zijn geweest, 'n degelijke greep deed in ander mans bezit, maar er op uit scheen demonstraties te geven hoe men een woning, waar hij niets te maken had, kon binnen komen en haar even onopgemerkt ver laten. 't Gedoe reeds onge rijmd door 't allerzonderlingste allegaartje, dat hij meepikte werd te meer onverklaarbaar door de omstandigheid, dat het ontvreemde der eigenaars prompt de volgende dag geretourneerd werd. Scotland Yard decreteerde, met 't geval geen raad wetend, dat een zwakzinnige aan 't werk was. Ze kwam daar grondig op terug, toen na 't bezoek aan een perceel op Ponsonby Terrace de eigenaardige snaak tegen de lamp kuierde. Al was hij in 't bezit van een aantal voorwerpen, waar een normaal inbreker niet de minste aandacht aan zou hebben geschonken 'n exemplaar van Xenophons „Anabasis" uit 't stu- deerhokje van de jongste zoon, een pianoloper uit de salon, een suikerstrooier uit de keuken en een aanmaning van de inkom stenbelasting, veroverd uit de binnenzak van de heer des hui zes bij zijn verhoor gaf hij blijk om de drommel niet zwak zinnig te zijn. Hij verklaarde, Alf Kerr te heten en in te bre ken uit dezelfde liefhebberij, die een ander doet voetballen, post zegels verzamelen of rauwkost eten. Wat niet wegnam, dat een verbolgen rechter hem 8 maan den gaf op te knappen. 't Publiek over 't verschil van één letter in de voornaam heen- lezend, oordeelde, dat de eens zo fortuinlijke Kerr beter had ge daan in zijn rol van op pensioen gesteld inbreker te blijven, aan gezien de lange rust hjjp^zijn haricfigheid en 't spreekwoorde lijk ge\\£>rden geluk had gekost 't Was de enigé maal dat Alf Kerr zijn ruim gesorteerd reper- toir verwensingen aan 't adres van de onhandige pupil afdraai de. Kerr èn ongrijpbaar waren niet langer synoniem. Daags na zijn meerderjarigheid reisde Fenture naar Norwich om er zijn erfdeel op te nemen, vier en dertig honderd pond. De vol gende stap was, een bezoek af te steken bij de man, die zeven jaar tevoren en onschuldigp voor zijn fraude had laten betalen. t Handelshuis Bannerman Heywood bleek in een naamloze vennootschap te zijn omgezet Bannerman was kort daarop overleden. Philip Heywood had zioh na liquidatie uit zaken te ruggetrokken en woonde nu hier dan daar. Op 't ogenblik was hij te vinden in zijn villa aan de rand van Greenwich Park. Algernon Fenture had zich niet voorgesteld, dat reeds een eerste sommatie Philip Heywood naar de brandkast zou doen galoppe ren om hem 't gevorderde bedrag uit te tellen. Hij was op verzet voorbereid en ontmoette 't ook, zij 't anders dan hij had gedacht. Daarbij werd hem duidelijk, dat hij aan deze man geen zaoht eitje zou hebben. Philip Hey- woód was van meer dan normale lengte, gezet, breed in de schou ders. In overeenstemming daar mee waren de handen groot en sterk; 't omvangrijke hoofd, op een forse nek geplant, was bo venop kaal, maar rondom leek een krans gevlochten van lange, rossige haren, die als franje af hingen. (Wordt vervolgd). „Goed onderwijs in een goed ge bouw", zo begon spreker. Het is opmerkelijk hoe een ruime, pret tige omgeving met opwekkende kleuren, stimulerend werkt op de prestaties. Bovendien kweekt het orde en netheid aan. De vernieuwing van het school gebouw heeft echter ook nog een diepere achtergrond, n.l. aanpas sing aan de behoeften van de zich thans ontwikkelende jonge gene ratie. Dit is de vernieuwing van binnenuit. Geen opgelegde leer boekjes en leerplannen, maar be wustwording van de drijfveren die ons denken, spreken en han delen beïnvloeden. Dat wij daar in mogen slagen is mijn innige wens, zo besloot de heer De Nie. De Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot bracht allereerst woorden van lof en hulde aan het bestuur der school Ook de Commissaris liet in zijn'rede het gebrek aan goede jonge krachten en de opleiding daarvan sterk naar voren komen. Dat er in de naaste toekomst in Zeeland een U.T.S. zal komen, staat wel vast. De vraag of de school op Walcheren, Zuid-Beve land of in Zeeuws-Vlaanderen dient te komen, vormt wel het grootste probleem. Een toewij zing van twee U.T. scholen in Zeeland door de Staat, zou vol gens de Commissaris tot een be vredigend resultaat leiden. Nadat de genodigden onder lei ding van het personeel der school het gebouw hadden bezichtigd en een verversing was gebruikt, feli citeerde de voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Zw.- Vlaanderen, de heer ir C. A, L. Horstmann, het bestuur en de leerkrachten der school. De opvoering van de producti viteit, die zo noodzakelijk is voor ons land, willen wij ons op de exportmarkten staande houden, wordt niet bereikt door harder en zwaarder te werken en meer te zweten, maar door met meer ver stand en begrip te werken en door verbeterde werkmethoden en verbeterde apparatuur. Voor dit alles zijn arbeiders nodig, die hun vak verstaan, en dit kan slechts door studie worden ver kregen. Vandaar de vreugde over dit opleidingsinstituut. Spr. hoopte, dat de technische school in de nabije toekomst zal kunnen worden- uitgebreid met n chemische afdeling. De gedachte, aldus ir Horstmann, om de U.T.S. althans in de aanvang, te combi neren met deze lagere T.S., heeft het voordeel, dat op deze manier de U.T.S. de gelegenheid krijgt zich te ontwikkelen in een om geving van technisch onderwijs en kan profiteren van de reeds bestaande accomodatie. Zij heeft zó de beste kansen voor haar op bouw en groei, en kan onder op timale voorwaarden haar be- staanrecht bewijzen. U houdt mij ten goede, zo be sloot de voorzitter der K. v. K. zijn rede, dat ik gesproken heb over verdere uitbreiding op een ogenblik, dat zich zojuist 'n aan zienlijke vergroting heeft gerea liseerd, maar stilstand is achter uitgang en in een periode van snelle technische evolutie is een snelle groei noodzakelijk. Namens de gemeente Terneu zen en het gewestelijk arbeidsbu reau sprak wethouder M. de Vos. Deze school, aldus spr., is volko men up-to-date. De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen blijft echter nog steeds verstoken van uitge breid technisch onderwijs, en dat in een zich nog steeds in snel tempo ontwikkelend industriege bied. De Schelde is een te grote barrière voor Zeeuws-Vlaanderan en de bevolking en de machtige industrie in ons gewest zou van dit uitgebreid tecjjnisch onderwijs niet kunnen profiteren, indien de U.T.S. niet in onze streek zou ko men. Spreker hoopte, dat allen hiervoor hun beste krachten zul len inzetten. Een rij van sprekers voerde hierna nog het woord, waarbij vele geschenken werden aange boden. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer De Klerk, nog had medegedeeld, dat er een chemische opleiding aan de tech nische school zal worden verbon den, dankte hij alle aanwezigen voqr hun betoonde belangstelling en de daarbij aangeboden ge schenken. Het was voor het bestuur, di recteur en leraren der Techni sche School, zowel als voor onze stad een belangrijke en blijde dag.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2