richt Binnenlands Nieuws Het gestolen vliegtuig Consumentenbond zich tot minister Zijlstra EERSTE KAMER Kantongerecht Terneuzen Stemming over Haags protocol ging niet door fnterimregeling ziektekosten ambtenaren De toestand in de haven van Antwerpen Indonesië De naleving van het bestand in Korea Betoging van stakers te Homecourt Brilse havenarbeiders weer aan het werk Reacties op de verklaring van Chroestsjef Bomontploffing in postkantoor te Munchen Hetindividuele klachtrecht van de conventie van de mensenrechten De Sowjet luchtmacht Franse socialistische afgevaardigde geroyeerd De Nederlandse Consumenten bond heeft zich met een schrijven gericht tot de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr J. Zijl stra. In het schrijven wil de lbond naar aanleiding van het door de staatscommissie Lichtenauer in gediende rapport over het afbe talingswezen de bewindsman enkefe punten onder de aandacht brengen. Het rapport, zo wordt opge merkt, heeft de bond niet kunnen bevredigen. Met name komt het hem voor, dat te weinig aandacht Is besteed aan de kosten van de soort consumentencrediet en daarmede aan de bescherming van de consument, tegen wat de bond beschouwt als een zekere De Eerste Kamer stemde Dins- dagmiditag over het vorige week behandelde wetsontwerp met be trekking' tot de verbranding, de balseming en de schouwing van lyfcen. (Wet op de lijkbezorging.) Dit ontwerp werd met 31 tegen g stemmen aangenomen. Tegen ico, de V.V.D.-fractie en 4 van de P. v. d. A.-fractie. miskenning van de ware aard van het afbetalingswezen en een daarop gebaseerde onnodig kost bare dekking van de risico's, die deze credietverlening voor de handel meebrengt. Naar de me ning van de bond behoort hierbij in aanmerking genomen te wor den dat het ontstaan en de snel toenemende ontwikkeling dezer credietverlening niet in de eerste plaats moeten worden gezocht in het Ibelang daarvan voor de con sument, doch primair is ingesteld om de verkoper in staat te stel len (veel) mier producten te ver kopen en daarmede zijn verdien sten te vergrooten. De bond is van mening, dat de verkoper in zijn door een (sterk) vergrote verkoop vermeerderde winst dan ook een zekere compensatie zal moeten vinden voor de risico's, die hij met de afbetalingen loopt. Voorts vraagt de bond onder meer aandacht voor het afbeta lingscontract, dat volgens hem voor een belangrijk deel der cre- dietnemers minder leesbaar wordt gehouden, weshalve hij een standaardisatie daarvan ge wenst acht. Ook het verschil in prijs tus sen contante verrekening en die op afbetaling zou volgens de bond duidelijker vermeld moeten wor den dan tot dusverre geschiedt. Verder beveelt de bond aan een centrale registratie van alle afbetalingszaken naar Ameri kaans voorbeeld. Eventueel zou den hierbij het centraal bureau afbetalingen van de detailhandel, alsmede de gemeentelijke crediet- banken kunnen worden ingescha keld. Voorts wil de bond, ook om der concurrentie wille, dringend aan bevelen alle voorschriften in de handel, die beogen alleen het wettelijk toegestane maximum' in rekening te brengen, met bedrei ging van straf bij afwijking van deze regel, als ongeoorloofde kartellering te beschouwen en deswege ongeldig te doen verkla ren. AÜb. .Jt Bij K.H. is vastgesteld de inte rim-regeling ziektekosten amb tenaren 1955. Volgens deze rege ling zullen de gehuwde burger lijke rijksambtenaren een Ibedrag van 84 de ongehuwden een be drag van ƒ42 ontvangen als te gemoetkoming in de kosten van ziekteverzekering. Vorig jaar werd i-esp. 66 en 33 uitge keerd. Wegens de verhoging der verzekeringspremies is de uit kering dit jaar verhoogd. De uit keringen zullen eind Augustus worden gedaan. Einsdag, op de negende dag van de Antwerpse havenstaking, zijn nog geen tekenen van wijzi ging in de toestand waar te ne men. Hoewel hier en daar gelost wordt, kan men niet van een werkhervatting spreken. Door het stelsel van vrije aanwerving zijn Dinsdagochtend ongeveer 200 vrijwilligers aan het werk ge gaan. Het troepencontingent is vergroot van 230 tot 400 man. De gouverneur van de provin cie Antwerpen heeft in een ra dio-toespraak de stakers opge roepen het werk te hervatten. Hij zeide, dat de vakbonden de sta king niet kunnen erkennen, om dat zij de overeenkomst hebben getekend, waartoe in Mei in het nationale havencomité is beslo ten. Men zou alleen die overeen komst kunnen opzeggen met in achtneming van de gebruikelijke termijn en zijn eisen langs nor male weg kenbaar kunnen ma ken. Als gevcdg van de Antwerpse staking wordt het verkeer in de haven van Zeebrugge steeds drukker. De sleepdiensten daar zijn overbelast. KONINGIN JULIANA OP 8 JULI TE SCHEVENINGEN. De eerste dienstvaart van het hospitaal kerkschip „De Hoop" zal zoals bekend op 8 Juli worden gehouden. Het schip zal van IJmuiden naar Scheveningen va ren. Bij goed weer zal Koningin Juliana deze eerste dienstvaart geheel medemaken. De reddingboot van IJmuiden zal „De Hoop" vergezellen tot Noordwijk, waar de Arthur" van Scheveningen de begeleiding overneemt. De havendienst te Schevenin gen staat op 8 Juli voortdurend in verbinding met die te IJmui den, en zal, zodra zekerheid is verkregen over het bezoek de driekleur doen hijsen op de vuur toren, de seininrichting aan de haven en het havenkantoor. j enorm handig en een super geluid vrnug inliehtiugeu N00RMTR.2I TEL.23617ERNEUZEN J)C XAafifooi en iefofice Quorum werd niet bereikt. De stemming over het Haagse protocol tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie, die Dinsdagochtend in het Indonesi sche parlement zou worden ge houden, is uitgesteld, omdat ook nadat de vergadering een half uur was uitgesteld het voorgeschreven quorum niet kon worden bereikt. Er waren 103 leden aanwezig. Er moesten min stens 115 leden aan de stemming deelnemen. In parlementaire kringen spreekt men openlijk van een boycot door de oppositie. Inmid dels kon ook een motie van wan trouwen tegen het beleid van de minister van Financiën, die even eens op de agenda van Dinsdag stond, niet worden behandeld. Namens de samenwerkende oppositie-partijen in het parle ment heeft Sjamsuddin Makmur 8ELGISCUF SENAATSCOM MISSIE KEURT WETSONT- WERF-COLLARD GOED. De commissie voor onderwijs van de Belgisch» Senaat heeft met 12 (socialistische en liberale) stemmen tegen 10 (C.V.P.) het wetsontwerp-Collar op het on derwijs goedgekeurd. Het debat zal de volgende week in de Se naat een aanvang nemen. De Kamer van Volksvertegen woordigers. heeft het ontwerp reeds goedgekeurd. De (Rooms- Katholieke) C.V.P. nam hierbij niet aan de stemming deel. Het opperbevel van de Ver enigde Naties in Korea heeft Dinsdag de communisten er van beschuldigd, dat zij hun strijd krachten in Noord-Korea sedert het sluiten van de wapenstil stand op 27 Juli 1953 illegaal hebben versterkt. De hoogste Amerikaanse afge vaardigde in de militaire be standscommissie, generaal-majoor Parks, diende Dinsdag te Pan- moendjon op een commissiever gadering een desbetreffende ver klaring in. Volgens het opperbevel van de Verenigde Naties is het protest van Dinsdag het krachtigste, dat ooit tegen de communisten is in gediend- Generaal Parks eiste, dat de communisten nauwkeurig opgave doen van al het oorlogsmateriaal en alle vliegtuigen, die sedert de wapenstilstand naar Noord-Ko rea zijn overgebracht. Verder moeten de communisten de aan voer van een teveel aan mate riaal en vliegtuigen staken, al dus de generaal. Na afloop van de vergadering, die twee uur duurde, zeide gene raal Parks tot verslaggevers, dat de voornaamste communistische afgevaardigde, Lie Sang Tsjo, de beschuldigingen van de Ver. Na ties van de hand heeft gewezen. DE RAAD VAN EUROPA. De Fransman Quy Mollet is Dinsdag op de vergadering van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straats burg herkozen tot voorzitter. Tot vice-voorzitters werden gekozen: Antonio Boggiano Pico (Italië), Fethi Celikbas (Turkije), Kurt Kiesinger (West-Duitsland), lord Layton (Groot-Brittannië), Nico las Marque (Luxemburg) en Her man Smitt-Ingebretsen (Noorwe gen). De stemmingen geschied den bij acclamatie. verklaard, dat deze groeperingen de boycot zullen voortzetten, aangezien dit de enige manier is voor de minderheid in het par lement om te voorkomen, dat het protocol wordt aanvaard". Deze partijen, aldus zeide hij, zijn niet tegen het opheffen van de Unie, doch tegen de wijze, waarop deze kwestie wordt afge wikkeld, in het bijzonder wat betreft de financieel-economische aangelegenheden. De regering wil binnen drie maanden na aanvaarding van het protocol de financieel-economi sche punten met Nederland be spreken. Indien zij daarvoor geen overeenstemming bereikt, kan zij de financieel-economische over eenkomsten opzeggen. Zodoende bestaat van het begin af de be doeling deze accoorden op te heffen, een handelwijze, die deze oppositiepartijen niet goedkeu ren, omdat h.i. zo het vertrouwen in Indonesië zal worden ge schaad. Indien men deze over eenkomsten toch wil opheffen, is het beter dat tegelijkertijd te doen, aldus Sjamsuddin Makmur namens de oppositiepartijen. TREIN GREEP VRACHTAUTO MET TWEE MILITAIREN. Dinsdagmiddag is op de onbe waakte overweg in Teuge onder de gemeente Twello, een militai re vrachtwagen met twee militai ren gegrepen door de dieseltrein, die om 16.35 uur uit Apeldoorn was vertrokken in de richting Enschedé. Uit de wagen werden twee zwaar gewonde militairen naar het ziekenhuis in Deventer vervoerd. De auto was een militaire les- wagen, bemand met twee mili tairen van de Willem Ill-kazer- ne der Kon. Marechaussee te Apeldoorn. De wagen raakte on der de dieseltrein en werd twaalf meter meegesleurd. De twee inzittenden waren de 29-jarige korporaal B. Diekhoff uit Amsterdam van het regiment A. A. T., gelegerd bij het depót Kon. Marechaussée te Apeldoorn en de 20-jarige marechaussée 4de klasse B. A. M. van Waterschoot uit Hontenisse, van het depót Kon. Marechaussée te Apeldoorn. Korporaal Dickhof was als in structeur bezig, marechaussée Van Waterschoot, die aan het stuur zat, rijles te geven. Waar schijnlijk ten gevolge van onop lettendheid van de leerling reed de auto de overweg op bij het naderen van de trein. De korporaal kreeg vrij lichte verwondingen, doch de mare chaussée werd zeer ernstig ge wond. Men vreest voor zijn leven. Beide slachtoffers werden naar het St Josephziekenhuis in De venter vervoerd. De trein kreeg ruim drie kwar tier vertraging. De wagen is to taal vernield. De motor er van werd vijf meter weggeslingerd. hesen en daarna plotseling losge laten. De slag was enorm, en iedereen dacht reeds, dat de proef volko men mislukt was, toen men be merkte, dat onder de dolboorden scheuren waren ontstaan, waar door het water binnenstroomde. Binnen enkele minuten lag de reddingboot toen op de bodem van de Scheveningse haven. Hiermee is niet gezegd, dat bo ten, gebouwd uit met vlasvezel versterkte polyester-hars, on bruikbaar zouden zijn. Zij wor den voor de binnenscheepvaart en de watersport reeds overal ter wereld gebouwd. Aangezien het hier echter een scheepsredding- boot betrof werden extra zware proeven genomen. Toen bleek dat het materiaal dat vijf mm dik is, de enorme druk met volle be lasting, die een slag in het water toebrengt, nog niet kon door staan. GECOMPLICEERDE AANRIJDING IN AMSTERDAM Maandagmiddag is op de Aals meerweg te Amsterdam een ge compliceerde aanrijding geschied, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Een vrachtwagen, twee personen auto's en een wielrijder kwamen met elkaar in botsing en ten ge volge daarvan reed een der per sonenauto's een brandkraan en a bromfiets op het trottoir omver. Terwijl de voertuigen tijdens het onderzoek op de weg stonden, werd de vrachtwagen nog eens door een passerende gemeentebus van lijn G. aangere den. De materiële schade viel nog mee. Te Homecourt (50 kilometer van Nancy), waar reeds veertien dagen lang 3500 arbeiders uit staalfabrieken staken, hebben 150 politiemannen Maandag inge grepen in een betoging van de stalkers. Bij het treffen, dat daarop ont stond, werden vijftig stakers ge wond. De betogers, die riepen „nog tien frank en een bonus", zochten na het ingrijpen van de politie hun toevlucht in de ver iaten staalfabrieken. De Britse havenstaking, die zes weken heeft geduurd, is Maan dagochtend geëindigd. De Lon- dense stakers hadden besloten het voorbeeld van de havenar beiders in de andere havensteden te volgen en het werk onmiddel lijk te hervatten. De staking was indertijd uitge roepen om voor de vakbond N.A. S.D.U. volledige erkenning in Noordelijke havens af te dwin gen. Na zes weken staken is het resultaat, dat de N.A.S.D.U. er mede heeft moeten instemmen, dat zij alle leden in Noordelijke havens verliest. De stakers hebben zich Maan dag bereid verklaard veel over uren te maken teneinde ongeveer 10.000.000 gulden aan verloren gegane lonen alsnog te verdie nen. In diplomatieke kringen te Parijs is men van mening dat Chroestsjefs opmerkingen op de Amerikaanse receptie te Moskou er mogelijk op wijzen, dat een poging zal worden gedaan om op de Geneefse conferentie Duits land van het Westen te scheiden. Wat hij zei over Frankrijk en Duitsland wordt opgevat als een poging om de vijandschap tussen deze twee landen nieuw leven in te blazen. In Londen is de indruk ver sterkt, dat Rusland serieus wil onderhandelen, maar de volledige betekenis van zijn verklaring, zo meent men, zal pas in Genève duidelijk worden. Het State Department had geen commentaar. ROEMLOOS EINDE VAN EEN REDDINGBOOT. Een uit polyester-kunsthars in Nederland gebouwde redding boot voor 18 personen heeft de proefnemingen, waaraan zij door de scheepvaartinspectie werd onderworpen, niet doorstaan. De boot, die plaats bood aan 18 personen, mat 5,30 m. bij 2 m. bij 0,95 m. De doorbuigings- en sta- biiiteitsproeven verliepen gun stig, maar toen kwam voor het schip ,,de grote klap". Het schip werd met ongeveer 1400 kilo zand belast en woog toen met banken en het eigen gewicht van 400 kilo, ongeveer twee ton. Het werd met 'n kraan enige meters boven het water ge ENGELSE STRAALJAGER BIJ HEERLEN NEERGESTORT. Om 11.08 gistermorgen is bij de Schaarsbergerstraat te Heer len een Engelse' straaljager neer gestort. De piloot kwam om het leven. De brokstukken van het verongelukte vliegtuig lagen over grote afstand verspreid. De Schaarsbergerstraat is een straatweg met lintbebouwing buiten de eigenlijke bebouwde kom van Heerlen. De straaljager stortte achter de aan deze weg staande huizen neer, doch geen der woningen is beschadigd. Het verongelukte toestel was een Sabre-straaljager. Het is in de lucht ontploft en is neergeko men tussen de Schaesberger- straat en de spoorlijn Heerlen— Schaesberg, waar het zich op tien meter afstand van een hui zengroep, ongeveer twee meter diep in de grond heeft geboord De straaljager was afkomstig van de in Duitsland vlak bij de Limburgse grens gelegen basis Brücken. Nader blijkt, dat in de huizen in de omgeving ruiten e.d. zijn 'beschadigd. JONGETJE TEGEN VRACHT AUTO OPGELOPEN Maandagmiddag liepen enige kinderen te Alkmaar hardlopend het Zeglis op. Twee kinderen konden een aankomende vracht auto ontlopen, maar het 6-jarig jongetje Hans Deugd, liep met zijn hoofd tegen de zijkant van de laadbak. De bestuurder van de vrachtauto had hiervan niets gemerkt, maar had even later in zijn spiegel de jongen op de weg zien liggen. Met ernstige hoofd wonden is het kind naar het cen traal ziekenhuis vervoerd, waar het in de loop van de avond is overleden. PSEUDO VOGELPEST EN VARKENSPEST TE oldenbroek. Nog steeds doen zich nieuwe gevallen van de gevreesde pseu- do-vogelpest voor onder het pluimvee in Oldenbroek. Thans is deze ziekte weder uit gebroken onder het pluimvee van een bedrijf aan de Looweg. Alle op dit bedrijf aanwezige kippen ten getale van 280 zijn afge maakt. Bij een landbouwer in het bo- venveen is varkenspest uitgebro ken. Reeds twee dieren zijn aan deze ziekte gestorven. ONREGELMATIGHEDEN OP VLIEGBASIS? Twee personen, onder wie een bouwkundig opzichter zijn op de vliegbasis Twenthe gearresteerd. Zij worden verdacht van onre gelmatigheden. Aldus is meege deeld door de officier van justi tie te Almelo. VAT MET TEER OP SCHIPHOL VATTE VLAM. In het gebouw van de civiele dienst van de K.L.M. op Schiphol heeft gistermiddag door een nog onbekende oorzaak een vat met teer vlam gevat. In de nabijheid stonden enkele flessen butagas, die explodeerden. De brandweer, die in een dichtbij gelegen ge bouw is ondergebracht, kon tijdig ingrijpen. Binnen 10 minu ten was de brand geblust. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. L. R., molenaar te Hontenisse, zou met zijn vrachtwagen niet voldoende rechts hebben gehou den op de drie meter brede, hol liggende, Koningsdijk te Ossenis- se, waardoor hij de fietsende handelaar V. d. W. uit Hulst aan reed. De molenaar had echter niets van de botsing gemerkt. Hoewel er twee getuigen werden verhoord, n.l. de handelaar v. d. W. en de timmerman P. J. de P. uit Vogelwaarde, wenste de kan tonrechter nog een derde ge tuige op te roepen, een zekere V. timmerman uit Vogelwaarde, die op dezelfde weg reed en zelf ook bijna een slachtoffer werd van R.'s rijden. V. zou de aanrijding van v. d. W. hebben gezien. De zaak werd daarom uitge steld tot 19 Juli. Op de weg naar de Braakman, ter hoogte van de Kanaalpolder, had de werkman P. R. uit Sluis op 3 September van het vorig jaar met een auto een aanrijding met de motorrijder D. uit Bier- viet. D. liep hierbij een beenbreuk op. Het ongeluk zou, volgens R., zijn ontstaan doordat een stof wolk, verwekt door een vóór hem rijdende auto, plotseling het zicht op de weg belemmerde. De raadsman van D., mr Tichel man, verzocht een getuige G., thans werkzaam in de N. O. P. te horen. De kantonrechter ging hier mee accoord, zodat ook de?e zaak werd aangehouden tot 19 Juli. G. de B., wever te Hulst, was op 18 Mei j.l. om 12.20 uur 's nachts in de Gentsestraat al daar aangetroffen in kennelijke staat van dronkenschap. Een ge lukje voor hem was, dat het feit werd geconstateerd, net een jaar nadat hij wegens een zelfde feit was veroordeeld. De uitspraak was conform de eis 30 of 15 dagen. E. J. v. P., handelsman te Hulst, parkeerde zijn auto binnen de 10 meter van de kruising van de rijweg in de GentsestraatSta tionstraat, bij het standbeeld van de Vos Reijnaarde aldaar. Dit kostte hem 10 of 2 dagen. F. de M„ zonder beroep te Clin- ge, en J. R., kolenhandelaar te Clinge, staken op 27 April J.l. rijdende op hun fietsen de open bare weg KloosterzandeHulst over, zonder te letten op het ver keer op de weg. Gelukkig voor hen kon de bestuurder van een auto door krachtig remmen nog een aanrijding voorkomen. Beide verdachten verklaarden geen auto te hebben opgemerkt. Eis ƒ50 of 10 dagen voor elk. De kantonrechter wilde reke ning houden met de leeftijden en andere omstandigheden van de verdachten en vonniste tegen Ibeiden tot 25 of 5 dagen. J. du B. uit Zuidzande, stond terécht wegens het niet navolgen van de verkeerswetten. Even bui ten Groenendijk parkeerde du B. zijn auto, hoewel dit aldaar ver bóden is. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot 15 of 3 dagen. M. Y., landarbeider te Axel, had te Kijkuit op 23 Mei j.l. met een tractor met aanhangwagen waarin vee vervoerd kan wor den, zonder dat een kenteken bord voor veevervoer op de wa gen was aangebracht. Eis ƒ5 of 2 dagen. Uitspraak ƒ1011 dag. Dinsdagmiddag is in een post kantoor te München een boon in een pakket, dat door een man aan het loket was afgegeven, ont ploft. Twee personen werden ge dood en twintig gewond. De Beierse politie heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld. Het is nog niet bekend aam wie het pakket was geadresseerd. De ontploffing doet denken aan een dergelijk voorval onge veer twee jaar geleden, toen een in München afgeleverd pakket bestemd voor bondskanselier Adenauer, ontplofbare stoffen bleek te bevatten. Het pakket 'werd onderschept voordat Aden auer het in handen kreeg. De omgekomenen bevonden zich in een lange rij die stond te wachten. Een van hen was een oude vrouw. Bij de ontploffing was een steekvlam te zien, welke de twee slachtoffers raakte. Naderhand zei de politie, dat er niet twintig doch zeventien ge wonden zijn. door PERCY KING. 2.) Nadruk verboden. „Kom mee", zei de barhouder, uit hun dubieus bezit, en gewel- De clausule van de Europese conventie van de mensenrechten krachtens welke individuële per sonen bij de commissie van de mensenrechten te Straatsburg een klacht indienen over onrecht hun aangedaan door hun rege ring, is Dinsdagochtend van kracht geworden, doordat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van West-Duitsland en België, Von Brentano en Spaak, de rati ficatie-oorkonden te Straatsburg hebben gedeponeerd. Voor de inwerkingtreding van deze clausule, die vijf jaar ge leden door de Raad van Europa werd aangenomen, was depone ring van de oorkonden van zes landen vereist. Denemarken, IJs land, Ierland en Zweden hadden zulks reeds eerder gedaan. na te hebben overlegd. Hij bracht "de jongen naar een ka mer op de bovenverdieping. „Wacht hier. Ik zal hem halen". Een half uur verliep eer hij te rugkwam in gezelschap van Kerr. Algernon had zich van de gewiekste inbreker een voorstel ling gevormd en hij merkte, dat die voorstelling er glad naast was geweest. Alf Kerr was niet klein, niet mager, niet van middelbare leeftijd. Een stevige jonge kerel. Hoogstens vijf en dertig. En naar 't uiterlijk een heer, moest Alger non erkennen. Hij had 't onbe staanbaar geacht, dat een mis dadiger iets met een gentleman gemeen kon hebben. Gentleman was Alf Kerr, van zijn schoenen tot zijn hoofddeksel. Kerr had de reputatie genoten, een inbreker van wetenschappelijke klasse te zijn, voor wie geen safe, onver schillig van welke constructie, haar geheimen bewaarde. Scot land Yard werd enige jaren com pleet tot razernij gebracht. Kerr's specialiteit was 't afleggen van nachtelijke bezoeken bij lieden, die zelf allerminst zuiver op de graat waren, hetgeen hun niet belette, moord en brand te schreeuwen over de fikse greep dig op Scotland Yard af te geven, wijl elke poging, de schavuit in boeien te slaan, grandioos mis lukte. Niet volkomen billijk te genover de Yard, want Kerr be zat nog een ander talent: 't fa briceren van alibi's, waar geen speld tussen viel te krijgen. Scotland Yard was heilig over tuigd, dat een zestal even brutaal als vernuftig uitgevoerde inbra ken op Kerr's rekening stond, doch mét die overtuiging kwam de bewijslevering niet. Pers en radio maakten hem populair. Kerr was met die populariteit maar matig ingenomen; 't liefst deed hij zijn werk in alle beschei denheid en onopgemerkt. De zes de inbraak was hem bijna nood lottig geworden. Scotland Yard kraaide reeds victorie, maar te vroeg, 't Bleef bij een voorarrest, al werd 't gerekt tot de uiterste limiet, die de wet toestaat. Kerr had er toen meteen 't bijltje bij neergelegd. Mike Webb deed zijn verhaal en na afloop zag Kerr de knaap ge ïnteresseerd aan. Hij had heel wat rare Chinezen ontmoet, oude zowel als jonge, doch deze protégé van de barhouder spande de kroon. Dat 't hem ernst was met zijn verzoek stond als een paal boven water. Kerr had kijk op mensen: Algernon Fenture zou door nie mand en niets van zijn voorne men zijn af te brengen. Er ging iets van de jongen uit, dat hem beviel. Zelfs een stram strijdros voelt lust tot steigeren, als 't on verwachts trompetgeschal ver neemt en Alf Kerr was nog al lesbehalve stram. De jaren van avontuur lagen pas achter hem. Hij kon zich de gemoedstoestand van de knaap volkomen inden ken. Ook waren de drijfveren hem sympathiek. Toch dacht geen haar op zijn hoofd er aan, Algernon in zijn voornemen te stijven. „Verstand komt met de jaren, jongeheer", zei hij toegeeflijk. „Wanneer u denkt, dat ik u wilde spreken om me waarheden als koeien te vertellen, mr Kerr, vergist u zich niet minder dan uw vriend Webb, die van me ning scheen, dat hij een restantje moppen met baarden aan me kwijt kon. Tenslotte zag hij in dat 't me ernst is en ik hoop ook u zover te brengen, 't Gaat om één enkele inbraak. Ik geef u mijn woord, dat het helemaal mijn be doeling niet is, met beroepsinbre kers te gaan concurreren". ,,Een hele opluchting voor hen, jongeheer"! Algernon ergerde zich aan het „jongeheer" van Kerr even hard als aan het „broekeman" van Webb. Hij zette zich er overheen. „U hebt gehoord, hoe, mijn vader is behandeld. Als ze de uwe zoiets hadden aangedaan liet u het er bij"? „Er zijn andere methoden' .Daarmee bereik ik niets". „Omdat je geen bewijzen hebt". „Niets dan de woorden van 'n stervende. Gelooft u, dat iemand vlak voor de dood liegt tegen zijn kind"? Kerr schokschouderde; hij was niet filosofisch aangelegd, noch sentimenteel. Maar hij had, evenals Webb, Algernon Fenture in de ogen gezien en was over tuigd, dat zulke ogen zich niet aan onwaarheid konden schuldig maken. „Je moet me goed begrijpen, kereltje", zei hij vriendelijk. „Ik neem direct aan, dat je vader de dupe van een fielt werd, en in jouw geval liet ik óók niet één steen op de ander, eer ik met hem had afgerekend. Wat ik be doel: stel het uit. Je bent nog niet op een leeftijd om voor eigen rechter te spelen. Dat komt trou wens steeds in de laatste plaats als geen andere weg meer open staat. Ik weet niets van je omstandigheden af hoe je fi nancieel er bij zit; of je van zins bent te studeren; wat je toe komstplannen zijn. Ik weet al leen, dat je minderjarig bent en je moet je gedragen zoals je voogd wil, dat je je gedraagt. De eerste vijf, zes jaar zijn je han den gebonden". „Dat schikt wel", antwoordde Algernon met een flauw glim lachje. „Mijn geld veel is het niet wordt beheerd door eeq, familielid in Norwich. Ik zou er van kunnen studeren, maar ik voel voor studie niet veel. Ik ben in huis bij mensen in Oakley Street, Chelsea; ik kan er weg wanneer ik wil. Als ik eenmaal heb, wat vader werd ontstolen, is er genoeg om van te leven". (Wordt vervolgd.) De democratische senator John Sparkman heeft verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van Defensie onder druk van het Congres had toegegeven, dat de Sowjetrussische sterkte in straal jagers en nieuwe lichte straal- bommenwerpers die van de ge hele vrije wereld overtrof. Volgens Sparkman hadden re publikeinse regeringsfunctiona rissen, gesteund door president Eisenhower, zich in 1953 niet ge stoord aan de militaire deskun digen en een zorgvuldig opge steld program voor de lucht macht besnoeid.'Hoewel in 1954 deze besnoeiing ongedaan ge maakt werd was het defensie- program nog niet voldoende, al dus Sparkman. De Franse socialistische afge vaardigde Capdeville, wiens naam is genoemd in een grote oplichterij-affaire, waarbij twee mensen zijn vermoord, is uit de socialistische partij gestoten. Het bestuur van de socialisti sche partij heeft meegedeeld, zich niet te kunnen uitspreken over het al of niet schuldig zijn van de afgevaardigde volgens de wet. Doch de feiten, die Capdeville zelf heeft toegegeven, acht het bestuur niet te verenigen met de houding van een socialistisch parlementslid.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2