DE TOEKOMST VAN DE U.N.O. mm m Chroesjtsjef over komende vier- mogendheden -conferentie Protest tegen dijksverhoging zonder vergoeding De economische gevolgen van de stakingen in Engeland Brits schip beschoten Ook Italianen naar Nederlandse mijnen? Polak wordt niet uitgeleverd Motie van wantrouwen tegen de minister van defensie in behandeling WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAI Wij gaan niet met gebroken benen naar Genève" Voortzetting zaak-Schmidt Communisten op Malakka herhalen vredesaanbod Arrestaties in China Ex-gevangenen over schrijden wederom Oostenrijkse grens De koude oorlog" ligt achter ons Nieuwe olielagen ontdekt in de Sowjet-Unie Fran kering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks DINSDAG 5 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3499. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminixawsa pc advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» 3L-~i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, val: Adrai Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 assr. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags IB «ur. Nikitia Chroesjtsjef. de leider van de Russische communisti sche partij, heeft Maandag op 'n receptie in de tuin van de Ame rikaanse ambassade in Moskou, ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag, gewaarschuwd, dat de Sowjet- Unie niet door zwakheid naar de komende vier-mogendhedenconfe- rentie in Genève wordt gedre ven, doch dat zij in een krachtige positie verkeert. „Wij gaan niet met gebroken benen naar Genève, doch als sol daten, om waardige partners te ontmoeten, en dat is de enig goe de manier", zo meende hij. Chroesjtsjef zei, dat de confe rentie niets belangrijks zal ople veren, als niet ieder iets zou bij dragen tot het verminderen van de internationale spanning. Slechts als „wij op basis van gelijkheid spreken, in een eerlij- Ke taal, zal alles goed gaan". Maarschalk Boeiganin, de Rus sische premier, verklaarde op deze receptie, dat de Sowjet-de- iegatie waarschijnlijk op 16 Juli naar Genève zal vertrekken en daar dan zal aankomen op dezelf de dag als president Eisenhower. Het was de eerste maal dat de vooraanstaande Russische leiders met uitzondering van president Worosjilof, de receptie ter gele genheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag bijwoon den. Gewoonlijk komt alleen mi nister Molotof. De stemming op deze receptie was zeer ontspannen. De Russi sche leiders spraken o.m. gerui me tijd met enige Amerikaanse schakers, die op het ogenblik in Moskou zijn. Ook praatten zij met Westelijke diplomaten. In de loop van een gesprek met de Amerikaanse zaakgelastigde, Walmsley, legde Chroesjtsjef 'n lange pohtieke verklaring af, waarin hij waarschuwdè tegen speculaties, dat de Sowjet-Unie door zwakheid op binnen- of bui tenlands gebied tot de conferen tie was gedwongen. Hij veroor deelde de politiek van kracht van de Westelijke mogendheden en legde er de nadruk op, dat slechts een openhartige en oprechte dis cussie kan leiden tot welslagen van de conferentie in Genève. De Franse ambassadeur in Moskou, Joxe, was bij het ge sprek tussen Walmsley en Chroestsjef aanwezig, evenals de Russische leiders Boelganin, Mikojan, Kaganowitsj, Malenkof, Perwoechin en Saboerow. Chroestsjef vergeleek bepaalde verklaringen van president Eisenhower op een recente pers conferentie met een „verfrissen de stroom ozon". Hij leverde ech ter scherpe critiek op „onverant woordelijke" speculatie in Weste lijke bladen, volgens welke de Sowjet-Unie „de een of andere ramp vreesde' als zij geen stap pen ondernam ter vermindering van de internationale spanning. Chroesjtsjef gaf te kennen, dat hij vóór zijn komst naar de Amerikaanse ambassade besloten had deze verklaring af te leggen en dat hij overleg had gepleegd met Boelganin, Mikojan en Kaga nowitsj, die het geheel met hem eens waren. Als we in Genève op basis van gelijkheid, eerlijk en oprecht met elkaar spreken, zal de conferentie iets opleveren, doch als wij naar Genève gaan als kooplieden, dan is het niet de moeite waard om de reis te on dernemen, aldus Chroesjtsjef. Maarschalk Boelganin bracht later met Westelijke verslagge vers een heildronk uit op „het welslagen van de Geneefse con ferentie". Chroesjtsjef verklaarde voorts, dat de Westelijke pers zich af vraagt waarom de Sowjet-Unie de laatste tijd zoveel voorstellen doet die het Westen aangenaam vindt, en dat de bladen daarbij komen tot „fantastische" specula ties. „Natuurlijk hebben wij deze voorstellen niet gedaan om iemand een genoegen te doen. Wij namen deze besluiten alleen, omdat zij de enig juiste zijn", zo zei hij. Hij haalde 't Russische spreek woord aan, dat „als een schoon moeder zelf ontrouw is, zij de vrouw van haar zoon niet ver trouwt." Chroesjtsef keek hierbij even in het rond en hoopte, dat er geen dames in de buurt waren. Tot de Amerikaanse zaakgelas tigde zei Chroesjtsef: „Wij ver heugen ons op de Geneefse con ferentie, doch als u niet ernstig wil confereren, kunnen we wach ten". Tot de Franse ambassadeur, Joxe, zei hij: „Iedereen heeft ont spanning nodig. Ik geloof dat Frankrijk een ontspanning van de internationale toestand meer nodig heeft dan wij. Ik geloof, dat Duitsland u meer bedreigt dan ons. Ik wil u niet beledigen, doch ik geloof dat wij sterker zijn dan Frankrijk. Het spijt me als ik iets heb gezegd, dat onaange naam is". Op 'n vraag van een verslagge ver antwoordde Chroesjtsef, dat nog niet is uitgemaakt wie maar schalk Boelganin naar de confe rentie in Genève zullen vergezel len. Deze kwestie zal binnenkort besproken worden, zo zei hij. ren In de omgeving van Krimpen aan de Lek is men de vorige week nggonnen met 't verhogen van de dttken. De dijken zullen ter plaat se anderhalve meter worden op gehoogd, als gevolg waarvan vele eigenaars van bedrijven voor ernstige schade vrezen. Reeds zijn actie-comité's gevormd met het doel schadevergoeding voor de gedupeerden te verkrijgen. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan vele lan- TOMATENEXPORT NAAR BELGIË WEER STOPGEZET. Opnieuw hebben de Belgen besloten de grens voor Neder landse tomaten te sluiten. Dit na een driedaagse export als gevolg van het dalen van de Belgische tomaten in A- en B-sortering on der de prijs van 15 francs per kilo. Hedennacht om twaalf uur ging de Belgische grens opnieuw dicht, hoewel de minimum im- portprijs al twee francs hoger was gesteld voor de eerste helft vatt Juli dan oorspronkelijk was overeengekomen. In de laatste dagen moest 17 gulden per 100 kilo heffing worden betaald aan de Belgische grens om voor Ne derlandse tomaten de prijs van vijftien francs per kilo te halen. Deze zware heffing animeerde de uitvoer van Nederlandse to maten naar België allerminst. De Belgische importhandel wordt af geschrikt door deze hoge heffing, zodat de uitvoer naar België toch maar mondjesmaat kon geschie den. Ondanks het feit, dat de minimum-invoerprijs met vijftien francs hoog lag, gingen de inge voerde Nederlandse tomaten, die uitstekend van sortering en kwa liteit zijn, in België grif van de hand. Het publiek had daar graag een paar francs meer per- kilo voor over dan voor andere tomaten. Het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen neemt op het ogénblik in de tomatenkwestie een afwachtende houding aan. taarnpalen en op verscheidene schuttingen Ibiljetten aange bracht met het opschrift: „De burgers van Krimpen aan de Lek protesteren tegen dijkverho ging zonder vergoeding". Het actie-comité staat geheel buiten deze vorm van protestvoering en ds Krept heeft in de Zondagmid- dagdienst in de Ned. Herv. kerk van Krimpen aan de Lek dan ook in zijn preek gewaarschuwd voor illegale acties en voor uitspattin gen tijdens het voeren van acties ter verkrijging van schade-uitke ring. De ontevredenheid van de be volking schuilt hierin, dat door het verhogen van de dijken de panden ten opzichte van de dijk anderhalve meter lager komen te liggen. Voor de schade, die hierdoor vooral aan bedrijfs- en zakenpanden wordt aangebracht, wil de burgerij een vergoeding ontvangen. Men vreest dat vele zaken failliet zullen gaan en het streven bestaat dan ook tbij de overheid er op aan te dringen de eigendommen van de gedupeer den op rijkskosten te laten afbre ken en elders te doen herbouwen. Voor deze nieuwbouw wenst men dan een uitkering. De gemeente raad van Capelle aan de IJssel heeft de vorige week reeds 'be sloten gelden uit te trekken voor de door de dijkverhoging getrof fenen. Het is uiteraard de vraag of Gedeputeerde Staten dit raads besluit zullen goedkeuren. Zou dit niet gebeuren, dan verwacht men, dat de gemeenteraad zal be sluiten bij de kroon in beroep te gaan. De overheid is evenwel volgens de wet niet verplicht tot het uit keren van een schadevergoeding, aangezien in de tijd van Napo leon, in 1805, is vastgelegd, dat men buitendijks voor eigen risico 'bouwt. Deze bepaling is nog steeds van kracht, doch het actie comité, dat reeds een audiëntie met de minister heeft aange vraagd, is van oordeel, dat de toestanden sinds 1805 ingrijpend zijn gewijzigd. Maandagochtend is de zaak Schmidt weer voor het landge- recht behandeld. Op het verzoek van de heer Schmidt hem een verdediger toe te voegen, ver klaarde rechter Rochjani, dat hij aan een eventuele Nederlandse verdediger alle gelegenheid zal geven de stukken te bestuderen. Op deze zitting fungeerde mevr. Bouman weer als voorlopige ver dedigster. Het grootste deel van de zitting, die vier uur duurde, werd besteed aan het verhoor van getuige Tomasoa. Tomasoa herhaalde zijn bekende verkla ringen, waaronder die, dat hij Schmidt verschillende malen ge zien heeft op de onderneming „Dramaga", dat het centrum van activiteiten van het Nigo zou zijn geweest. De volgende zitting zal 11 Juli worden gehouden. De communisten op Malakka hebben hun aanbod tot vredes onderhandelingen teneinde tot beëindiging te komen van de nu acht jaar durende strijd op het Maleise schiereiland herhaald, aldus is Maandag te Singapore vernomen. Zij zonden in het weekend een desbetreffend schrijven aan het hoofdkantoor van de verbonds- partij in dé stad Malakka. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van deze organisatie, Tan Slew Sin. wilde geen bijzonderheden mededelen. Radio-Peking meldt dat in Itsjoen. in de provincie Kiangsï, 31 personen zijn aangehouden op beschuldiging van contra-revolu- ttonnaire activiteit. Onder hen bevinden zich landeigenaren, en gewezen nationalistische militai ren, aldus de radio. Zij maakten deel uit van het „leger ter red ding van het Chinese vasteland". De afgelopen twee maanden zijn volgens uit China ontvangen berichten bijna honderd personen terechtgesteld en meer dan 500 gearresteerd wegens contra-revo- lutionnaire activiteit in diverse provincies. Zestien Hongaren en een Zuid- slaaf hebben de Oostenrijkse grens overschreden. Zij zeiden uit een Zuidslavisch kamp ont vlucht te zijn. Volgens het Oos tenrijkse persbureau zouden zij echter bij de grens door de Zuid- slavische autoriteiten vrijgelaten zijn. Het is de laatste tijd her haaldelijk voorgekomen, dat ex- gevangenen over de Oostenrijkse grens komen. HET BEZOEK VAN BE KONINGIN AAN SURINAME EN BE ANTILLEN. Ofschoon de officiële instanties het aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard nog als geheim behan delen en gegevens eerst ver strekt zullen worden nadat in alle drie rijksdelen overeenstem ming bereikt is, lekte reeds uit dat het bezoek in Suriname van 27 October tot 7 November zal duren. Er zal een commissie be noemd worden, met subcommis sies, om de bijzonderheden van het bezoek te regelen. Naar vernomen wordt zal H. M. de Koningin bij haar a.s. be zoek aan de overzeese rijksdelen in October eerst de Antillen aan doen en dan naar Suriname ko men. De organisatie der Verenigde Naties is nu haar tweede periode van 10 jaar ingegaan. Sedert de oprichting heeft zij heel wat stormen moeten doorstaan en verschillende malen zelfs bijna schipbreuk geleden, doch zij is in leven gebleven als organisatie zowel als uiting van het mense lijk streven naar vrede en broe derschap. Er zijn momenten geweest, dat het bijna onvermijdelijk leek, dat het Sowjet-blok zich zou afschei den en 'n eigen organisatie vor men. En er zijn momenten ge weest, dat het leek alsof de Ver enigde Naties dezelfde weg zou den opgaan als de Volkenbond, doordat zij niet in staat schenen om tegen agressie stand te hou den. Doch toen de proef op de som kwam in Korea, toen bleek, dat de Verenigde Naties door les sen uit het verleden en door haar vastberaden wil niet het hoofd te buigen, in staat waren zelfs deze moeilijkheden te boven te ko men. Hoewel de Veiligheidsraad ver deeld bleef en geen bzschikking had over de wapens, die men 10 jaar geleden voorzien had, kwa men toch verdedigingsbonden tot stand, zoals de N. A. T. O., die opgericht werd volgens de bepa lingen van het handvest voor col lectieve zelfverdediging. De staking der havenarbeiders in Engeland, welke Maandagmor gen werd beëindigd, is één der langste in de Britse geschiede nis geweest. Zij heeft precies 6 weken geduurd en vormt het laatste van een aantal ernstige sociale conflicten, waaronder de spoorwegstaking en de staking van mijnwerkers, welke conflic ten ernstige gevolgen hebben ge had voor de nationale economie van Engeland. Volgens Agence France Presse zijn enige der meest ernstige economische gevolgen van deze geschillen de volgende: 1. De uitvoer van auto's is met de helft verminderd. 2. Een groot aantal buiten landse orders voor rijwielen en motorrijwielen werd geannu leerd. 3. De buitenlandse afzetgebie den voor rijdend materieel zijn verloren gegaan. 4. De Londense city heeft als internationaal financieel centrum terrein verloren aan Amsterdam, Parijs en Zürich. 5. Engeland zal dit jaar ne gen millioen ton steenkolen meer moeten invoeren dan in 1954 en 3 millioen ton steenkolen minder uitvoeren. Het verlies aan devie zen uit dien hoofde kan worden geraamd op een bedrag tussen 60 en 100 millioen pond sterling. 7. Onlangs deed het gerucht de ronde omtrent de mogelijk heid, dat devaluatie van het pond sterling door de Britse re gering in „bepaalde vorm" zou worden overwogen. Dit gerucht is officieel in het Lagerhuis te gengesproken, doch ondanks deze tegenspraak wordt de hou ding van het pond op de wissel markt in officiële kringen met ongerustheid gadegeslagen. Voorts verwacht men in eco nomische kringen in de komen- Een Brits schip, de „Anshun", dat Mohammedaanse bedevaart gangers naar Mekka brengt, heeft geseind, dat het bij Sjarm- el-Sjeik aan de ingang van de Golf van Akaba is beschoten en getroffen. Het 6.000 ton metende schip zal óf naar Akaba óf naar Djed- dah opstomen voor reparatie- werkzaamheden. Het vuur was afkomstig van een Egyptische batterij aan de ingang van de Golf van Akaba. In 1951 werd een Brits schip door een Egyptisch marinevaar- Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat in het Zuiden van Kidgizië nieuwe petroleumlagen zijn ontdekt. Er is reeds een boortoren opgericht en andere boringen zijn gaande. Binnenkort zal één meer intensieve exploita tie van het petroleumbekken be ginnen. Radio Moskou heeft de ligging van de petroleumlaag niet pre cies omschreven. tuig doorzocht. Egypte en Enge land kwamen toen overeen, dat Britse schepen zich bekend zou den maken, als zij de Golf van Akaba binnen zouden varen. De kustbatterij maakt deel uit van de Arabische blokkade van Israël. De Israëlische haven Elath ligt tegenover het Jordaan se Akaba. de weken een verscherping van de politiek inzake credietbeper- king, teneinde de inflatiedreiging te bestrijden. In ieder geval zal het officieel disconto, dat op 4!'2 het hoogste niveau sedert 1932 heeft bereikt, nog geruime tijd gehandhaafd blijven. Bij het naderen van het na jaarsseizoen, wanneer zelfs on der normale omstandigheden het internationale handelsverkeer on gunstig voor Engeland is, wordt verwacht, dat de druk op het pond sterling nog zal toenemen, aldus Agence France Presse. HET TIJDPERK DER ATOOMWAPENEN. Toen de politici uit de gehele wereld 10 jaar geleden de Ver enigde Naties in San Francisco stichtten, bestond de eerste atoombom al, doch slechts wei nigen wisten dit. De mensen, die in San Francisco bij elkaar kwa men, waren zich volledig bewust van de geweldige mogelijkheden en gevaren van de atoomwapens. Deze ontzettende dreiging heeft, in combinatie met het be staan van een doeltreffend col lectief veiligheidssysteem en de economische spanning van een bewapeningswedloop, gemaakt dat op het ogenblik ontwapening praktisch meer uitvoerbaar schijnt dan gedurende al die ja ren van nutteloze debatten. Weliswaar is het standpunt van de Westelijke mogendheden en dat van het Sowjet-blok nog zeer ver van elkaar verwijderd. Doch nog een jaar geleden zouden de uitingen van hoop, die thans in San Francisco te horen waren, volkomen onwerkelijk hebben geschenen. Nu maakten zij niet deze indruk; en met deze nieu we hoop zijn er constructieve projecten gegroeid. President Eisenhower herhaal de zijn voorstel van twee jaar ge leden, jlat, naarmate de ontwa pening' voortschreed, de grote mogendheden een gedeelte van wat zij hierdoor bespaarden, aan de Verenigde Naties zouden over maken om zo de technische en economische vooruitgang van de minder productieve gebieden te bevorderen. En dan is er een heel groot opzienbarend project voor inter nationale samenwerking bij het vredelievend gebruik van atoom energie; een project, dat, indien het zou "slagen, al de pogingen, die door de onderafdelingen van de Verenigde Naties, zoals de Voedsel- en Landbouworganisa tie en de Wereld Gezondheidsor ganisatie gedaan zijn, een andere gedaante zou geven. EEN SPIEGELBEELD. Misschien verliezen wij ons te veel in een toekomstbeeld. Zul ke belangrijke zaken kunnen per slot niet door de Verenigde Na ties worden beslist, maar in eer ste instantie door de regerings- Zoals reeds eerder is gemeld, zullen de grootste drie Limburgse mijnen tezamen trachten buiten landse werkkrachten aan te wer ven. In het overleg met de regering is echter de wenselijk heid gebleken om (behalve de Oostenrijkers ook een aantal Italiaanse arbeiders aan te trek ken, mede in verband met de geest van artikel 69 van het ver drag inzake de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Dit artikel heeft ten doel de vrije migratie van de arbeidskrachten in de landen van de E.G.K.S. te bevorderen. Als gevolg van de taalmoeilijkheden zal het aantal Italiaans sprekende arbeiders, dat in de Limburgse mijnen te werk wordt gesteld echter be perkt moeten (blijven. De betrokken directies hebben daarom echter besloten om zo mogelijk in totaal 150 Italiaans sprekende arbeiders aan te wer ven, namelijk 70 arbeiders voor de staatsmijnen, 50 arbeiders voor de Oranje-Nassaumijnen en FRACTIELEIDER VAN DE DEMOCRATEN ERNSTIG ZIEK. Senator Lynden Johnson, lei der der democratische meerder heidsfractie in de Amerikaanse Senaat, is Zaterdag na een hart aanval in het ziekenhuis opgeno men. Het ziet er thans naar uit, dat hij lange tijd het bed zal moeten houden. Hij wordt door Earl Clements (Kentucky) als lei der vervangen. 30 arbeiders voor de Laura en vereniging. Voor deze Italianen zullen de zelfde voorwaarden ten aanzien van electie, tewerkstelling en be loning gelden als voor de Neder landse en Oostenrijkse arbeiders. Het ligt in het voornemen om de wervingsplannen voor Italië in het najaar te realiseren. hoofden van de grote mogendhe den. De eenheid van de Verenig de Naties kan nu eenmaal niet groter zijn dan die va.n de grote mogendheden. De Britse vertegenwoordiger sir Pierson Dixon drukte dit ais volgt uit: „De Verenigde Naties", zo zei hij, „zijn een reusachtige spiegel, die voor het gelaat van de wereld wordt gehoudenHet kan zijn, dat het beeld, dat in deze spiegel weerkaatst wordt, dikwijls niet erg flatteus is, want het is niet meer dan de som van de samenstellende delen en hun verhouding tot elkaar, die opge teld niet altijd een fraai beeld tot uitkomst heeft. De eerstvolgende reis van de Verenigde Naties begint nu in Genève, de plaats waar de oude Volkenbond zijn zetel had en uit eindelijk in elkaar stortte. De 4 staatshoofden kunnen natuurlijk niet in een paar dagen proble men beslechten, die de interna tionale relaties zoveel jaren ver troebelen, vooral daar vele van deze problemen andere landen betreffen. Doch zij kunnen uit vinden of er enige werkelijkheid bestaat achter de optimistische geluiden, die in' San Francisco beluisterd konden worden en in dien dit zo is, kunnen zij mis schien de beste methodes vinden om deze hoop op een betere toe komst, die zo duidelijk bij ieder een te bespeuren was. in vervul ling te brengen. MORELE INVLOED. Veel zal er langs diplomatieke kanalen en door regionale confe renties gedaan moeten worden- doch de Verenigde Naties zullen zonder twijfel een belangrijke rol te vervullen hebben, want de Verenigde Naties vormen de plaats waar de problemen van de wereld als één geheel kunnen worden beschouwd. Zelfs nu, terwijl nog vele sta ten van het lidmaatschap uitge sloten zijn, komen de Verenigde Naties nader tot universaliteit dan enige andere politieke orga nisatie en het stelt landen, die anders misschien niet de kracht zouden hebben zich te doen get den, in staat hun stem te later horen. Het is twijfelachtig, of India met al zijn honderden mil lioenen zijn gewicht, dat het in internationale aangelegenheden heeft, in de schaal zou leggen, ware het niet door middel van de Verenigde Naties. Dit soort morele invloed zou nog belangrijker worden, wan neer gedurende de eerstvolgen de paar jaren de rivaliteit tus sen de twee grote blokken op hoger plan zou kunnen komen, dan dat van een „koude oorlog" De Verenigde Naties zouden dan het forum kunnen zijn voor een vredelievende rivaliteit tus sen de twee systemen en kunnen helpen er voor te Zorgen, dat men zich aan de regels hield. Deze hoop is bescheidener dan die van 10 jaar geleden, doch mis schien meer overeenkomend met de werkelijkheid. Het gerechtshof te Celle (Ne- der-Saksen) heeft de uitlevering van de Bredase vluchteling Wil lem Polak niet geoorloofd ver klaard, daar de mogelijkheid be staat, dat Polak in de oorlog het Duitse staatsburgerschap verkre gen heeft, aldus D.P.A. Wel is tegen Polak, die in De cember 1952 uit de gevangenis van Breda ontsnapte, een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd, daar ook in Duitsland tegen hem een onderzoek is geopend wegens verdenking van moord. Opnieuw heeft een Duits ge recht de uitlevering van één der uit Breda ontvluchtte oorlogsmis dadigers onmogelijk gemaakt. De rechtbank in Celle verklaarde de uitlevering van Willem Polak ontoelaatbaar. Evenals in andere gevallen werd tegen Polak van Duitse zijde een vooronderzoek ingeleid, teneinde na te gaan of Toen de motie van wantrouwen tegen de minister van Defensie ingediend door het partijloze lid Baharuddin, Maandagochtend in het Indonesische parlement in behandeling kwam, bleken de mede-ondertekenaars Diah en Hassan zich te hebben terugge trokken. Zij werden echter ver vangen door Sarumpaet van de Parkindo en Meliala van de Frak- si Demokrat, beiden van de oppo sitie. Baharuddin uitte critiek op de voorzitter van het parlement, om dat de motie nu pas besproken wordt en waarschuwde hem zijn positie niet te misbruiken om een vlotte werking van dit democra tische apparaat te beletten. Hij wierp de gehele verantwoorde lijkheid van de kwestie van de benoeming van de nieuwe chef staf op de minister van Defensie, die ondanks de waarschuwingen niet in staat was zich aan te pas sen aan het Jogjase officieren handvest. De mede-onderteke naar van de motie, Margono j (partijloos) verweet de regering, dat haar houding is: „Right or J wrong, my party" en constateer de een breuk in de verhouding tussen de president en de vice- president. De minister van Defensie, Iwa Kusumasumantri, verklaarde tenslotte, dat de regering nog over een antwoord wil confereren en vroeg uitstel van bespreking. Het kabinet kwam Maandag ochtend nog bijeen. hij voor de in Nederland ge pleegde misdaden in Duitsland veroordeeld zal kunnen worden. In verband daarmee is Polak nog niet uit hechtenis ontslagen. In de motivering van haar uit spraak zeide de rechtbank van Celle, dat de mogelijkheid be staat, dat Polak tijdens de oorlog op grond van Hitiers verorde ningen Duits staatsburger is ge worden. Ook de recente uitspraak in de zaak van de oorlogsmis dadiger Bikker werd gemotiveerd met de mogelijkheid, dat deze SS-man door Hitier tot Duitser zou zijn gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Vrij zonnig maar koel. Wisselende bewolking, op de meeste plaatsen droog weer en een overwegend matige wind tus sen west en noord. Koel weer. WOENSDAG 6 .TTTIJ v.m. n.m. Breskens 2.34 2.49 Terneuzen 3.09 3.25 Hansweert 3.49 4.05 Walsoorden 3.59 4JL5 ZON MAAN op onder op onder Juli 5 4.28 21.04 21.06 4.41 6 4.29 21.03 21.32 5.47 7 4.30 21.03 21.54 6.57 8 4.31 21.02 22.13 8.08 9 4.32 21.01 22.30 9.20

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1