Uit de Provincie PITTIG 85 VAN NELLE Afscheid van de heer L. van Dijk HALF ZWARE SHAG KERKNIEUWS J - iiir.,'-; VAN BEDRIJVEN IN »K BRAAKMANPOLDER. TERNEUZEN. BRUGGF OP DE BRES VOOR KANT. AXEL. AARDENBURG. EEDE. KAPELLE. Directeur van de Rijks Landbouwwinterschool te Schoondijke VOOR DE KINDEREN VAN DE SLACHTOFFERS IN LE MANS. BIERVLIET. ST. JANSTEEN. ZUIDZANDE. Gevcnden voorwerpen TERNEUZEN. AXEL. SCHLUTER Arbeidsonlusten in Salerno ZUID-VIETNAM Agenda Havenstaktng in Santos De Russische strijdmacht in Oostenrijk Tientallen leden van het Franse Vreemdelingen- legioen deserteren Chloorgas maakt in Hessen slachtolfers De Amerikaanse reserve. Het Tweede Kamerlid de heer Van Meel heeft aan de minister van Financiën schriftelijk de vol gende vragen gesteld 1. Is het juist, dat na de eer ste 8 in de nieuwe Braakman polder uitgegeven bedrijven bin nenkort nog 10 bedrijven onder de gegadigden zullen worden verdeeld? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minis ter dan bereid mede te delen, door wie en op wiens verantwoording tot deze uitgifte is besloten? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, is de minis ter dan van oordeel, dat dit in overeenstemming is met zijn toezegging dat, wat betreft de uitgifte van 1955, mag worden aangenomen, dat zij eerst zal plaats vinden, wanneer het uit- giftebeleid aan de hand van de in te «henen nota (inmiddels in gediend! uitvoerig is bediscus sieerd? 4. Wanneer vraag 3 ontken nend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, hoe hij zich het verloop van de uitgifte van de bedrijven en gronden in de Braakmanpolder denkt? HE HEER P. SCHEELE OVERREDEN. Op 69^jarige leeftijd is Vrijdag avond in zijn woning te Kapelie plotseling overleden de heer P. Scheele, vioe-voorzitter van de Zeeuw scire Landbouw Maatschap- pij en voorzitter van de Kring Oost-Zuïd-Beveland van deze maatschappij. Verder was de heer Scheele onder meer commis saris van de bank voor Zeeland te Goes en 25 jaar lang voorzit ter ven de vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs te Kapelle. Hij had een groot landbouwbe drijf en was dijkgraaf van de catena iteuze Willem Annapolder te Kapelie. Tentoonstelling Hal. Wichers. Zaterdagmiddag had de ope ning plaats van de tentoonstel ling van schilderijen van de kunstschilder Hal. Wichers, aan gevuld door enige beeldhouw werkjes van Jane Wichers, ip de bovenzaal van hotel „Des Pays- Bas.™ *-H Er was, jammer genoeg, van te vozen niet veel ruchtbaarheid aan deze tentoonstelling gegeven, zodat het bezoek op deze eerste dag niet erg groot was. Dat wil echter niet zeggen, dat hetgeen de heer Wichers van zijn werken toont, niet de moeite waard zou zijn. Ter neuzen, dat toch al zo'n armzalig figuur slaat op het ge bied van culturele uitingen, moet der gelijke kansen met beide han den, aangrijpen om daar de nodi ge aandarhr op te vestigen. De heer Wichers is wars van alle overdreven moderne uitin gen in zipi schilderkunst, omdat hij er persoonlijk, naar hij zegt, weinig van begrijpt. Zijn werken zijn daarom van een treffende eenvoud, en voor ieder klaar en duidelijk te begrijpen. AI zijn schilderijen vallen op door frisheid van kleur, en een bijna overdadig licht. Want Hal. Wichers houdt van het licht in al zijn schakeringen en weet dit zeer treffend weer te geven. Een grote aantrekkelijkheid bezit deze kleine maar voorna me tentoonstelling door de vele werkjes ah onze streek. Terneu- zen, Axef Koewacht, Zuiddorpe en Kuitaart zijn er vertegenwoor- Van 5 t/m 31 Juli wordt in het gouvernementsgebouw te Brug ge de internationale kanttentoon stelling gehouden. Gedurende de eerste drie dagen van deze ten toonstelling komen deskundigen uit verschillende West-Europese landen bijeen ter bespreking van de problemen der kantnijverheid. Het is de bedoeling door mid del van de tentoonstelling en de studiedagen de (belangstelling voor de hedendaagse kant te sti muleren en na te gaan, welke middelen aangewend kunnen worden ter bevordering van de ka ntn ijver heid- In een gala-voorstelling zal op 5 Juli een nieuwe film over de oorsprong en de geschiedenis van het Vlaamse kantamfoacht ver toond warden. Folkloristische dansen, uitgevoerd door Brugse kantwerksters, besluiten op 7 Juli de studiedagen. digd, maar ook Veere (raadhuis en kerk), Chartres (kathedraal) en Lourdes. Zoals we reeds zeiden, bij deze schilderijen zijn ook enkele beelhouwwerkjes van mevr. Jane Wichers geëxposeerd. Deze be gaafde beeldhouwster heeft reeds heel wat op haar naam staan (o.a. een magnifiek kinder kopje van prinses Beatrix). Het is natuurlijk niet mogelijk veel van haar werk te exposeren, maar uit de aanwezige foto's kan men toch wel een uitstekende in druk krijgen van wat zij heeft gemaakt. Een opvallende gracie van vorm en lijn kenmerken al haar werken. En vooral haar kin derkopjes zijn vaak ontroerend. Veel mensen zijn van mening, dat een dergelijke tentoonstelling „niets voor hen is, omdat wij daar toch geen verstand van heb ben". Niets is minder waar. De heer Wichers is van mening dat te veel mensen zich laten leiden door het oordeel van anderen (en vaak onbevoegden). Men kan een schilderij mooi vinden en men weet vaak niet waarom. Dit is de beste methode om een schilderij te beoordelen, aldus de heer Wi chers. Vakexamen. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het examen technisch-tekenaar afd. carrosse- riebouw, de heer N. de Vin, al hier. Overboord gesprongen. Aan het eind van de haven hoofden vertoevenden zagen gis termiddag te 3.15 uur, toen de provinciale boot de haven zou binnenvaren een dame overboord springen. Direct waarschuwden zij de bemanning van de provin ciale boot, waarop de kapitein 't sein op achteruit zette en terug voer. Inmiddels had reeds de in de nabijheid zeilende stadgenoot C. Dieleman de drenkelinge opge merkt en zette hij onmiddellijk naar haar koers, waarop hij de voldoening had het nog drijvende meisje aan boord te kunnen nemen. Hierop voer hij naar de Oost- pier waar een gezelschap Belgen de tenten had opgeslagen. Door een Belgische automobilist werd het ongeveer 21-jarig meisje naar hotel „Rotterdam" overgebracht, waar zij van droge kleren werd voorzien. Bij het aan boord van de pro vinciale boot ingestelde onder zoek bleek het meisje, vóór zij haar wanhoopsdaad uitvoerde, nog haar schoenen te hebben uit getrokken en zich ontdaan te hebben van enkele lijfsieraden, welke zij in haar handtasje had opgeborgen. Omtrent haar identiteit en woonplaats werd ons verzocht geen mededelingen te doen. Bankbiljet ontvreemd. Tijdens de marktdrukte van Zaterdagmiddag is uit een Belgi sche auto 'n bankbiljet van 1000 frs ontvreemd. De Axelse knaap O. was hiervan de dader en nog vóórdat hij het biljet kon uitge ven werd het biljet door de poli tie in beslag genomen en aan de Belgische bezoeker ter hand ge steld. Opening zaak. Zaterdag was het voor de heer M. J. Mieras een Iblijde dag, toen hij des middags te half twee het door hem betrokken winkelpand Stationsstraat 41 opende. Na weken van onverpoosde ar beid waren de werkzaamheden in het nu geheel gemoderniseer de winkelpand zover gevorderd, dat hij de deuren van zijn spe ciaalzaak in verfwaren en schoon maakartikelen kon openen. Het spreekt vanzelf dat de heer Mieras naast het nieuwe inte rieur van de winkelruimte alle zorg had feesteed aan het schil derwerk, dat uitgevoerd werd in de heldere pastelkleuren, daar mede een specimen gevende van de door hem gevoerde verfwaren, lakken en vernissen. Axel is door de opening van „Het Verfhuis" weer met een speciaalzaak verrijkt. Reis ouden van dagen. Niet minder dan 200 ouden van dagen zullen dezer dagen een uit stapje maken naar Geerardsber- gen en omgeving, en te Gent ver schillende bezienswaardigheden bezoeken. M w ct.j gens niet zonder gevaar te zijn. Zondag zakten twee kinderen plotseling in de diepte weg. Hier bleek een zandzuiger te hebben gestaan, die het afhellende bo- demzand had weggezogen. De kinderen konden met grote moei te worden gered. Zonder toezicht is het zwemmen in de Braakman polder uiterst gevaarlijk. Jubileum. De heer I. J. J. Rijnberg te Driewegen herdacht Zondag 2 Ju li de dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de P.T.T. Het personeel van het kantoor Bier vliet zette de jubilaris in de bloe metjes en kwam 's avonds geluk wensen, evenals de directeur van het post- en telegraafkantoor te Breskens, waaronder dit hulp kantoor ressorteert. Er was veel belangstelling voor dit jubileum, daar de heer Rijn berg een zeer geziene figuur in de gemeente is. Kieiduivenschieting. Door enkele sport jagers te Biervliet werd Zaterdag j.l. op de weide van de heer W. de Jonge in de Zoutepolder alhier een z.g. kieiduivenschieting georgani seerd, waaraan een 40-tal jagers uit geheel West Zeeuws-Vlaande- ren en zelfs België deelnamen. De deelnemers moesten op 5 hoogvliegers schieten (in de hoogte geschoten kleiduiven) waarmee maximaal 50 punten behaald konden worden, 5 dou bletten (twee tegelijk in de hoog te geschoten kleiduiven), waar voor maximaal 100 punten waren te behalen en 5 z.g. hazen (langs de grondscherende kleiduiven, die plotseling vanachter een pak stro te voorschijn kwamen). Ook ■voor dit onderdeel konden maxi maal 50 punten worden verkre gen. De winnaar van deze kieidui venschieting was de heer Anton Bekaert uit Maldeghem (B.), die geen enkele kleiduif miste en derhalve 200 punten wist te be halen. De verdere uitslag was als volgt: 2. P. Luteijn, Zuidzande ,180 p.; 3. René Taelman, Gent 175 p.; 4. I. Becu, Groede 170 p.; 5. E. v. d. Hemel, Biervliet 160 p. 6. A. Bonte, St Kruis 160 p.; 7. C. L. Cauwels, Aardenburg 160 p.; 8. D. Luteijn, Zuidzande 160 p.; 9. Aug. Thomaes, Hoofdplaat 155 p.; 10. P. Schaap, Biervliet 150 p.; 11. P. Cijsouw, Aarden burg 150 p.; 12. G. Termote, Hoofdplaat 150 p.; 13. P. Pladdet, Biervliet 150 p.; 14. I. Puijen- broek, Aardenburg 145 p.15. Re- mi Engels, Caprijke B.) 145 p. Reis Ouden van Dagen. Door personeel van het con structiebedrijf Pladdet alhier werd tegen het personeel van het constructiebedrijf Verlinde uit Zaamslag op het gemeentelijk sportterrein alhier een voetbal wedstrijd gespeeld, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de kas „Reis der Bejaarden" te Biervliet. Een bedrag van 29,58 kon na afloop aan genoemde kas worden afgedragen. Overgeplaatst. Met ingang van 1 Juli is over geplaatst naar Sluis, de heer De Koster, ontvanger der invoer rechten en accijnzen, alhier. Aardbeienseizoen in volle gang. Het aardibeienseizoen, dat lang op zich heeft laten wachten, is nu in volle gang. In de specifieke aardbeiencentra zoals Beverwijk. Zaitbommel, Breda en Kapelle- Biezelinge is men met man en macht in de weer om de snel rij pende vruchten geplukt te krij gen. Verwacht mag worden dat de topaanvoeren in deze week zullen komen. De voor naamste afnemer is op het ogen blik de binnenlandse industrie, maar ook de binnenlandse handel kan flinke kwanta voor verse consumptie gebruiken. In Kapelle-Biezelinge lag de middenprijs van de industrie aardbeien rond 1 per kg, terwijl voor de aardbeien in doosjes voor de binnenlandse markt tot 2 per kg werd betaald. Vooral de mooie Climax is zeer gevraagd voor de verse consumptie. De grootste aanvoer is in Breda en Zundert waar thans dagelijks meer dan 100 ton aardbeien wor den geveild. In de afgelopen week nam de Climax hier de voornaamste plaats in. Van de week verwacht men daar de Ju- cunda. De export is thans nog van ge ringe betekenis. Wel wordt ver wacht, dat de Westduitse fabrie ken belangstelling voor de aard beien zullen tonen. De aardbeien welke de binnenlandse conser- venfabrieken kopen, worden voor bijna 90 ingepulpt. Frambozenoogst begonnen. In de afgelopen week is de frambozenoogst begonnen. Nog beuroeg de aanvoer niet meer De leden van de bond van auto mobiel- en motor journalisten hebben besloten de kinderen van de slachtoffers van de ramp van Le Mans in staat te stellen de yacantie in hun gezinnen door te brengen. Bij deze vereniging z|jn behalve Duitse ook journa listen van andere nationaliteiten aangesloten. Het plan is, dat de kinderen, nadat overleg is gepleegd met de ouders en met de Franse onder- wijsinstanües, hun vacantie door brengen bü de leden van de bond in Berlijn. Noord- en Zuid Duits land, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Zwitserland, Italië en wellicht Cögelantl. De bond telt niet in al deze landen leden, maar ook met-leden zullen de kinderen in hun gezinnen kunnen opnemen. Schoolreis. De kinderen van de openbare lagere school te Biervliet brach ten Vrijdag j.l. een bezoek aan Kaatsheuvel, waar het sprookjes park de Efteling werd bezocht. Natuurlijk ontbrak het bezoek aan de speeltuin niet. 's Avonds kwart over tien was de bus weer in Biervliet. Met duiken op een steen te recht gekomen. De 13-jarige L. den O. uit Bier vliet was aan het zwemmen in de kreek naast de Braakman- brug. Toen hij dook kwam hij met het hoofd op een steen te recht. Dokter C. Kalkman uit Bier vliet achtte overbrenging naar het Juliana ziekenhuis te Terneu- zen noodzakelijk, waar de patiënt .wegens een opgelopen hersen schudding geruime tijd zal moe ten vertoeven. Het zwemmen in de kreken van de Braakmanpoider blijkt overi- Op de meest treffende wijze is Zaterdag afscheid genomen van de directeur van de Rijksland- Ibouwwinterschool te Schoondij ke, de heer L. van Dijk, die Don derdag j.l. de pensioengerechtig de leeftijd bereikte. Velen uit de kringen van land bouw, het landbouwonderwijs, en van particuliere zijde gaven op onomwonden wijze blijk van hun belangstelling tijdens de re ceptie, welke voor de heer Van Dijk en zijn familie in hotel „De Zwaan" te Schoondijke door de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool was belegd. De beide zalen waren vol genodigden. De heer M. J. Verbrugge, voor zitter van de commissie van toe zicht, sprak het inleidend woord. Zeeuws-Vlaanderen, aldus de voorzitter is een landbouwland bij uitnemendheid en leeft in hoofdzaak van de landbouw. Dat men zich dat wel bewust is, blijkt overduidelijk uit de belangstel ling van verschillende burge meesters voor deze gebeurtenis. Een bijzonder woord van wel kom ging naar de inspecteur van het landbouwonderwijs in Neder land, ir G. Veenstra uit Den Haag, alsmede naar de burge meester van Schoondijke en het lerarencorps, jhr. J. van Vreden- burgh oud-voorzitter van het Kon. Ver. het Nederlandsche Trekpaard, vertegenwoordigers van landbouworganisaties, aan koopverenigingen en het Land bouwschap. Zich tot de heer Van Dijk wen dend, zeide de voorzitter, dat deze bijeenkomst was belegd om de dank van Zeeuws-Vlaanderen aan de heer Van Dijk over te brengen, voor alles wat hij in de afgelopen 31 jaren voor Zeeuws- Vlaanderen heeft gedaan. Er is sedert dien veel verbe terd. De tijden hebben meege werkt, maar ook moet erkend worden, dat het landbouwonder wijs in de vooruitgang een aan deel heeft gehad. Dankbaar herdacht de heer Verbrugge dat hij zelf leerling van de heer Van Dijk was. De heer Van Dijk heeft de reputatie niet gemakkelijk te zijn. Hij wil de verder met de ontwikkeling van de jongens. De kroon op zijn werk kwam, toen in 1950 de nieu we Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke tot stand kwam, waarvan hij sinds 1943 directeur was. Men hoopt in Zeeuws-Vlaande ren de heer Van Dijk nog vaak terug te zien, in het landje waar hij de beste jaren van zijn leven doorbracht. Als geschenk over handigde de 'heer Verbrugge een boek over tuinarchitectuur en 'n enveloppe met inhoud. Mevr. Van Dijk kreeg een prach tige bloemenmand! aangeboden. Namens het ministerie van Landbouw sprak de heer G. Veenstra, inspecteur op het Rijkslandbouwonderwijs in Ne derland waarderende woorden over het werken van de heer Van Dijk. In de periode, dat hij in Zeeuws-Vlaanderen werkzaam was, heeft hij onder moeilijke omstandigheden twee scholen op gebouwd. Het is vaak moeilijk om achter een werkzaam leven een punt te zetten. Doch het is nu aan een ander, om, wat op gebouwd werd, voort te zetten. Mede namens ir Van Vliet en de heer Keulen bracht de heer Veenstra hartelijke dank aan de heer Van Dijk voor alles wat hij in het belang van de landbouw heeft gedaan en het onderwijs. Namens het schoolbestuur sprak de heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke, hartelijke woorden tot de schei dende directeur. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij een tuinameuhlement aan, waarvan de foto voor symbolische over dracht gold. Ook namens B. S. en O. werd dank gebracht voor het vele wat de heer Van Dijk voor de streek heeft gedaan. Als burgemeester van Schoon dijke betreurde spreker het, dat het gezin Van Dijk Schoondijke gaat verlaten. Als vriend bood hij, mede namens zijn echtgenote, een ets aan. Mevr. M. van Ven-van Loghem sprak namens de Plattelands vrouwenbond in West Zeeuws- Vlaanderen hartelijke woorden van dank. De heer H. A. M. van den Vij ver, dierenarts, sprak namens 't onderwijzend personeel. Hij haal de aardige staaltjes op over de beroerde huisvesting van de school in de jaren na 1944. Zich tot de aanwezige leerlin gen richtend, zeide de heer Van den Vijver o.m., dat zij de school niet moeten gebruiken als spring plank om elders in het land een betrekking te krijgen. Ook Zeeuws-Vlaanderen kan zijn af gestudeerde jongens best gebrui ken. De heer A. de Regt sprak na mens de Voorlichtingsdienst, en jhr. J. van Vredenburgh als vriend van de Thoolsche familie Van Dijk, waaruit de heer Van Dijk is voortgesproten. Namens de Z. L. M. sprak de heer M. A. de Bruijne uit Zuid zande, terwijl de heer C. A. Ma- besoone het woord voerde na mens de vereniging van oud-leer lingen aan het landbouwonder wijs. De heer A. Buijck vertegen woordigde de oud-leerljngen van de Rijkslanibouwwinterschool, terwijl dr ir C. W. C. van Bee- kom sprak namens de Zeeuwse consulenten. Mevr. M. Becu-Risseeuw voer de het woord namens de vereni ging Ceres, terwijl dijkgraaf Van den Broecke sprak over het Wa terschap, dat bij de jongeren een heel ander begrip heeft, dan bij de ouderen. De jongeren waarde ren het Waterschap meer dan de oudere generatie namens de L. J. G. en Z. P. M. met enkele toepasselijke woorden een aardige notitiebloc in luxe kaft aan. Vervolgens boden de heren Iz. Risseeuw en Booij resp. uit Oos- burg en Axel gelukwensen aan met het bereiken der pensioenge rechtigde leeftijd. De laatste spreker voerde het woord namens de hoofden der landbouwscholen. Na een korte pauze, waarin verversingen werden aangebo den, gaf de heer Van Dijk nog maals een overzicht van zijn le vensloop, die wij reeds uitvoerig beschreven in ons nuimmer van Dinsdag 28 Juni j.l. Aan het eind van 's mensens loopbaan, aldus de heer Van Dijk, verzamelt hij de oogst van de di verse perioden uit zijn leven bij een. Het aandeel van het lati- bouwonderwijs in de gestegen welvaart is niet te meten. Wel staat vast, dat het grote invloed had op de ontwikkeling van de landbouw in deze streek. Cijfers van het oogstjaar 1954 tonen aan, dat Zeeuws-Vlaande ren onder de Z.-W. zeekleigebie den een zeer goed figuur slaat. Met dank herdacht spreker de promotor van het onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen, wijlen nota- 3 Mijs. Alle sprekers werden dank gebracht voor de woorden en de cadeaux die men had aan geboden, terwijl nog enkele richtlijnen voor de toekomst van de school werden gegeven. De wens van allen, die bij het landbouwonderwijs, zijn betrok ken, is, dat het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool als middelbaar onderwijs wordt er kend. Aan de algemene vorming der leerlingen mankeert nog wel eens iets, terwijl het voor de boe renstand toch wel van groot be lang is, dat ook aan de vorming der landarbeiders iets wordt ge daan. Een volk kan zover gaan, als zijn landbouw het toelaat. Door rationele bewerking kan men de opbrengsten nog opvoe ren, het is een heerlijke taak ge weest daaraan te mogen mede werken. Mevr. Van Dijk-Fibbe tenslotte verzekerde de aanwezigen, dat zogoed als in Schoondijke, ook in de nieuwe woning in Zeist de deur voor Zeeuws-Vlamingen al tijd open zal staan en ook daar „de koffie goed zal zijn." De heer Verbrugge sprak een kort slotwoord, waarna de geno digden gelegenheid kregen van de familie Van Dijk afscheid te nemen. dan hoogstens honderd kg per veilingdag, maar het aanbod zal in de komende dagen sterk gaan toenemen, vooral als het weer zonnig en warm wordt. De frambozenoogst is dit jaar niet zo laat als de aardbeienoogst welke veertien dagen later is dan normaal. Dit heeft tot gevolg dat de topoogst van de aardbeien gelijk valt met de frambozen oogst. Voor vele kwekers geeft dit extra moeilijkheden omdat niet voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn voor de pluk. Voor de eerste frambozenaanvoeren had de binnenlandse handel veel belangstelling en de prijs liep tot meer dan 3 per kg. De stand van het gewas is zeer verschillend maar over het alge meen zal de oogst lager zijn dan het vorig jaar. De rassen die al jaren worden geteeld, staan er slecht bij door veel stengelziekte. Het nieuwe ras Malling Promise dat de laatste jaren in Zeeland sterk naar voren is gekomen, vertoont een goede stand. Brandweerwedstrijden. Zaterdag j.l. werden alhier brandweerwedstrijden gehouden voor de vrijwillige brandweren uit Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ditmaal waren de wedstrijden geheel anders ingericht dan voorgaande jaren. Nu werd ge werkt met een z.g. geheime op dracht. De diverse corpsen wis ten niet van te voren wat hun te wachten stond. De corpsen wer den geconsigneerd in het patro naat en werden daar afgehaald door een ordenans der rijkspoli tie. In een gesloten enveloppe vond de commandant zijn op dracht, die luidde: Binnenbrand in de achterzijde van het vlasbe- drijf van de heer Palink, Vlas straat 29. Aangekomen op het terrein van de brand werd de tweede op dracht uitgereikt n.l.: In het le- menhok woedt een binnenbrand. Bij verkenning ontdekt U een ma tige rookontwikkeling in de tur- hinezaal. Omstanders vertellen u dat een jongen wordt vermist, die het laatst gezien is in de turbine zaal. U moet aansluiten op de wa terleiding en de inzet van stra len naar eigen inzicht regelen. Nader bericht geven aan post Vlasstraat 14. De uitslag van deze wedstrij den was als volgt: Behaalden een eerste bedrijf 90 van de te behalen punten) 1. Koewacht (31 p.) totaal 593% p; 2. Zaamslag (30 p.) totaal 591% p; 3. Temeuzenl (29 p.) totaal 578% p; 4. Sluiskil (30 p.) totaal 550 p; 5. Terneuzen II (28 p. totaal 550 p. 2e Prijs 80 6. Hontenisse (26 p.) totaal 528% P- 3e Prijs (70 7. Axel (30 p.) totaal 463% p; 8. St Jansteen (26 p.) totaal 419% p; 9. Sas van Gent (27 p.) totaal 406 p. De tussen geplaatste cijfers is de waardering van de comman dant. Bevorderd. De wachtmeester der rijkspoli tie de heer J. Casteieijn, alhier, is met ingang van 30 Juni bevor- De corpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen. Grijs kinderjasje: J. v. d. Ree, Lange Kerkstraat 21; blauwe lap stof: Ververs, Noordstraat 10 12; linker bruine herenschoen, Hamelink, Nieuwediepstraat 13; muntbiljet: Scheele, Wilhelmina- plantsoen 13; rode damesporte- monnaie: R. Segers, Lange Kerk straat 40; schoolabonnement Z.V.T.M.: C. de Bruijne, Tuinpad 12; muntbiljet: Marijke Groot- jans, Kerkhof laan 32; kanarie vogel: Van Wijck, Vlooswijk- straat 54; groene step op lucht banden: J. v. d. Wege, v. Steen bergenlaan 32; vulpenétui: Jan sen, Axelsestraat 31; bruin rib fluwelen jongensjasje: Meertens, Axelsestraat 147; wieldop van auto zwart)J. de Feijter, Othe- ne D 121; kinderschoentje: Vroegop, Axelsestraat; badpak (blauw): K. Dees, Nieuwediep straat 94; bolero: G. van Tiel, Tholensstraat 45; kleine witte poedel: Boon, Azaleastraat 17. Aan het bureau van politie te Terneuzen zijn nog gedeponeerd: Bruine ceintuur, ketting met sleutels, bruine kinderportemon- naie, flesje Opekta, koffertje, lin ker blauwe kinderschoen, step op luchtbanden lichtgroen frame en rode spatborden, en grijze ceintuur. Gevonden voorwerpen. Omtrent onderstaande gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te verkrijgen bij de daarachter vermelde adressen. Blauwe jongenspet, v. d. Ber gen, Evertsenstraat; zonnebril, J. de Moorstr. 10; kinderstoffertje, Beatrixstr. 26; bruin jongensjas je met bontkraagje, Crijnssenstr. 8; zilveren ring, Stationsstr. 37a; sleutel, Marechausséepost, Axel; kaatsbal, Rijkspolitie; rozen krans, passer en oorknop, Sas sing P 44; wit lederen kinder schoentje, Pironstr. 2; blauw kin derjasje, Zeestraat 1; grote ha mer, Bernhardstr. 28; kindertasje met ritssluiting, Wilhelminastr. 64; zakmes, Beatrixstr. 9; con tactsleutel voor auto, Wilhelmi- nastraat 43; zilveren collier, Ju- lianastraat 47padvindersriem, Nieuwendijk 55; bruine gummi bal, Beatrixstraat 26. Leonard Schlüter, wiens be noeming tot minister van Cultu rele Zaken in het land Nedersak- sen onlangs zoveel deining in de Duitse politiek wekte, blijkt thans de duurste minister te zijn geweest, die de bondsrepubliek tot dusver gehad heeft. Toen Schlüter week voor de drang der publieke opinie, die hem als po litiek avonturier onwaardig acht te voor het hoge ambt, was hij slechts tien dagen in functie ge weest. Daarvoor heeft hij een sa laris van 22.231 mark opgestre ken, bestaande uit drie maanden volledig salaris en drie maanden wachtgeld. De mislukte minister kostte het land dus meer dan derd tot wachtmeester le klasse, tweeduizend mark per dag. Tweeduizend arbeiders hebben te Ponte Fratte nabij Salerno (Italië) een katoenfabriek bezet na een botsing tussen arbeiders en de politie, waarbij zes arbei ders en drie politiemannen ge wond werden. Een woordvoerder verklaarde namens de arbeiders, dat het incident was veroorzaakt door het ontslaan van 950 van de 2000 arbeiders van de fabriek. De regering van Zuid-Vietnam is begonnen met een volkstelling in Saigon om kiezerslijsten op te stellen. Premier Ngo Dinh Diem heeft verklaard, dat Zuid-Viet- nams eerste nationale vergade ring gekozen zal worden zodra dergkelijke lijsten in Zuid-Viet nam gereed zullen zijn. Volgens officiële kringen zal dit tegen het einde van September het ge val zijn. GEREF. KERK. Beroepen te Aardenburg ds M. Grashoff. Geref. predikant te De heer M. van Iwaarden bood Voorburg. MAANDAG 4 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Onteerd." DINSDAG 5 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jeugd in gevaar". ST. JANSTEEN: Gemeente huis, 11 u.: Aanbesteding uit voeren van bestratingen met bijkomende werken. In Santos (Brazilië) zijn onge veer 3.000 havenarbeiders in sta king gegaan. Zij eisen loonsver hoging. Ook de emploijé's van de havendienst zijn uit solidariteit in staking gegaan. Volgens Vrijdag ontvangen be richten uit Oostenrijkse scheep vaartkringen te Wenen schijnen de Russen het grootste deel van hun Donau-flottielje van de Oos tenrijkse rivieren te hebben te ruggetrokken. Men neemt aan, dat deze maatregel in verband staat met de voorgenomen algehele terug trekking van alle bezettings strijdkrachten. Volgens andere berichten uit onofficiële bron is onlangs een deel van de Russische lucht macht in Oostenrijk „naar het Oosten" vertrokken. Zeven-en-zestig leden van het Franse vreemdelingenlegioen zijn te Port Said over boord ge sprongen van het troepentrans portschip „Flaminia", dat Vrij dagochtend de Egyptische haven met 935 legioensoldaten aan boord verliet. De „Flaminia" is op weg naar Algiers en Oran. Alle deserteurs werden door de Egyptische politie in hechtenis genomen. Onder hen zijn negen en-veertig Duitsers, acht Italia nen, twee Belgen, twee Span jaarden, een Nederlander, een Zuidslaaf, een Fin, een Oostenrij ker, een Pool en een statenloze. Zaterdag hebben 62 inwoners van Bad Hersfeld in Hessen ver giftiging opgelopen door chloor gas, dat uit een tankwagon, waarin het onder hoge druk was samengeperst, ontsnapte. In vijf tien gevallen is de vergiftiging levensgevaarlijk. Men was bezig de inhoud van de tankwagon naar een gashou der over te brengen, toen de vet- binding tussen wagon en houder brak, doordat een locomotief de wagon ontijdig wegtrok. De bevolking van het nabijge legen Widdershausen moest het dorp gedurende 3 uur verlaten. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd, volgens het welk de Amerikaanse geoefende reserve van 700.000 man ge bracht wordt op 2.900.000 tegen 1960, een en ander ter aanvul ling van het ingekrompen staan de leger. Een clausule, volgens welke rassenscheiding bij de „National Guard" (territoriale leger) verbo den wordt, werd verworpen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2