BELASTINGPLAN 1955 De toestand in Argentinië Ruilverkaveling is een Europees probleem Onrust in Noord-Afrika Eeuwfeestviering in de Haarlemmermeer begonnen Nederlandse Bond van Bouwondernemers over de subsidiëring van de woningbouw Verklaring van Eisenhower in Sowjet-pers De Transatlantische race om de beker van de Zweedse Koning Duits meisje verdronken WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Regering antwoordt Tweede Kamer inzake salons „robèrt" Guatemala Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 4 JULI 1955. 10e Jaargang No. 3498. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminimum p*r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels V-I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AACW Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 aar. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uor. De regering heeft aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal 'n nota doen toekomen naar aanlei ding van het verslag van de Ka mer in zake de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet, van de gemeentewet en van de wet betreffende de financiële verhou ding tussen het rijk'en de ge meenten voor «de jaren 1953 tot en met 1957, en inzake het belas tingplan 1955 in verband met een algemene huurverhoging. Volgens de regering behoeft het geen betoog, dat er voor een bijzondere tariefsherziening ten behoeve van de ongehuwden nu geen plaats is. Te minder nog is dit het geval, omdat het voorstel voor een algemene huurverho ging er toe noopt de algemene verlichting in de sector van de loon- en inkomstenbelasting te verkleinen ten gunste van enkele belastingverlichtingen, die in het bijzonder zijn bepaald door de ge wijzigde inhoud van de voorge stelde huurverhoging. In het verslag is twijfel uitge sproken of voor de ouden van da gen en enkele andere bevolkings- HET ATOOMONDERZOEK IN KJELLER. Nederland voornemens een half miilioen ter beschikking te stellen. Het ligt in de bedoeling van het Noorse instituut voor atoomener gie in Halden een reactor voor atoomproductie te bouwen. Hul den ligt 150 km bezuiden Oslo. In het kader van de Noors-Ne derlandse samenwerking op het gebied van atoomonderzoek zal in het gezamenlijk instituut voor kernonderzoek in Kjeller de re search voor deze bouw worden verricht. Nederland is voornemens voor dit researchwerk een bedrag van een half 'miilioen gulden beschik baar te stellen. KONING HAAKON MAAKT HET GOED. In een Zaterdag te Oslo door het ziekenhuis, waarin koning Haakon van Noorwegen met een gebroken dijbeen is opgenomen uitgegeven mededeling wordt ge zegd, dat de patiënt gestadig vooruit gaat. Een operatie is waarschijnlijk niet nodig. EGYPTISCH DAG BI, AD DOET HEFTIGE AANVAL OP GENERAAL BURNS. Het Egyptische dagblad „Akh- bar el Yom" heeft een heftige aanval gedaan op de Canadese generaal-majoor Edison Burns, voorzitter van de Palestijnse be standscommissie der Verenigde Naties. Volgens het blad zal de Egyp tische regering de Verenigde Naties-verzoeken de generaal van zijn functie te ontheffen, omdat hij tijdens de recente Egyptisch- Israëlische besprekingen over de gespannen toestand in het om streden grensgebied van Gaza niet werkelijk neutraal zou zijn geweest. Van Egyptische officiële zijde wilde men geen commentaar op dit bericht geven. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. In de Antwerpse havenstaking heeft zich sedert Vrijdagochtend geen belangrijke ontwikkeling voorgedaan. Zoals gemeld, zijn nog geen troepen gebruikt om het werk van de stakers over te nemen. De troepen blijven in paraatheid. Er is echter geen be sluit genomen over het tijdstip, waarop zij eventueel actief zullen optreden. Een deel van de stakers heeft Vrijdag, onder politie-bewaking, een optocht door de stad gehou den. De burgemeester weigerde een delegatie te ontvangen. Er schijnt tussen de gouver neur van de provincie Antwer pen en de burgemeester der stad verschil van mening te bestaan over de door de overheid te vol gen tactiek. De gouverneur is van oordeel, dat de politie niet streng genoeg tegen het posten is opgetreden. De burgemeester stelt zich op het standpunt, dat alleen hij te beslissen heeft of en wanneer troepen zullen wor den gebruikt. De burgemeester heeft Zater dagochtend samenscholingen van meer dan 5 personen in het ha venkwartier verboden. Het nationale havencomité heeft opnieuw vergaderd. Na af loop hebben de gouverneur der provincie en de burgemeester medegedeeld, dat het stelsel van vrije ,aanwerving is ingevoerd om de tewerkstelling van werk willige havenarbeiders te verge makkelijken. Maatregelen tot be scherming van de werkwilligen zijn genomen. De gouverneur en de burge meester deelden voorts mede, dat hier en daar een hervatting van het werk valt waar te riemen. Verscheidene ploegen zijn reeds aan het werk. groepen de verlaging van de om zetbelasting op textiel en suiker, als compensatie voor de nieuwe huurverhoging, wel voldoende zal zijn. Naar aanleiding hiervan brengt de regering allereerst in herinnering, dat een compensa tie in de fiscale sector voor de hogere gezinsuitgaven als gevolg van een huurverhoging in het al gemeen niet verantwoord is, nu, zoals in de algemene nota naar voren is gebracht en door de re gering ook eerder bij herhaling is betoogd, een dergelijke com pensatie onevenredig grote bud- getaire offers vergt. Dat desondanks bij de nadere voorstellen, gegeven de door de regering onder de bestaande om standigheden juist geachte loon- en prijspolitiek, getracht is een zo goed mogelijk tegenwicht in de sector van de verbruiksbelas tingen te scheppen voor de hoge re uitgaven als gevolg van de voorgestelde algemene huurver hoging, met name voor de lagere inkomens, dient te worden ge zien als een exceptionele maat regel. De statistische gegevens, over welke kan worden beschikt, wij zen, zoals viel te verwachten, uit, dat ouden van dagen in verhou ding wat minder uitgeven aan textiel en suiker dan anderen. Nopens de moeilijkheden, wel ke voor het bedrijfsleven zijn ge rezen door de verschuiving van het tijdstip waarop de verlagin gen van de omzetbelastirig zullen ingaan, merkt de regering op, dat zij die moeilijkheden zeer wel onderkent. Zij staat echter op 't standpunt, dat van het voorne men om in overeenstemming met de slotsom van het nadere beraad de verlagingen op 1 September te doen ingaan be zwaarlijk voor een enkel belas tingobject kan "worden afgewe ken. Al zijn wat de textielsector be treft de moeilijkheden aanmer kelijk, zij dienen toch ook niet te worden overschat. De staatsse cretaris van Financiën heeft, na bespreking met belanghebbenden het verzoek om reeds thans een soepele teruggaafregeling met betrekking tot de op 1 September a.s. bij de handel aanwezige voor raden in uitzicht te stellen, inge willigd. De faciliteiten welke daabij zijn toegezegd wettigen het vertrouwen, dat de handel niet langer zal schromen textiel- goederen van de industrie af te nemen. Naar aanleiding van de opmer king in het verslag, dat bepaalde wensen op het gebied van de di recte belastingen, waarbij in het bijzonder werd gewezen op het vraagstuk van de belastingverla ging voor de middengroepen, slechts zeer gedeeltelijk zijn ver vuld, vestigt de regering er de aandacht op, dat de thans voor gestelde verlaging van de grond belasting en de verruiming van het afschrijvingspercentage van niet tot een bedrijfs- of beroeps vermogen behorende woonhuizen met de helft in het bijzonder ook aan vele belastingplichtigen uit de middengroepen ten goede zal komen. Indien in de toekomst de finan- cieel-economische omstandighe den van ons land opnieuw een verlaging van de belastingdruk mogelijk maken, zal echter onge twijfeld ook de fiscale positie van de middengroepen nader in be schouwing worden genomen. Met betrekking tot de vraag of afschaffing van de omzetbelas ting op suiker wel enige invloed zal hebben op de prijsvorming van artikelen, waarin suiker is verwerkt, betoogt de regering, dat niet de garantie kan worden gegeven, dat de prijzen van die artikelen zich ten volle aan de hierbedoelde maatregel zullen aanpassen. De regering wijst er op, dat zij de prijs van consump tiesuiker in de hand heeft, zodat de waarborg aanwezig is, dat in ieder geval het grootste gedeelte van het budgetaire offer het be oogde effect zal hebben. Bij de nieuwe voorstellen is de noodzakelijke beperking van de verlaging van het tarief van de inkomsten- en de loonbelasting uitsluitend gezocht in een gerin gere verlaging van het magina- le heffingspercentage. De verrui ming van de belastingvrije mini ma daarentegen die juist voor de lagere inkomens van zo grote betekenis is is ten volle ge handhaafd. Ten aanzien van het wetsont werp in zake de grondbelasting wordt in de antwoordnota o.m. nog medegedeeld, dat de verla ging van de grondbelasting de opbrengst van de belastingen naar het inkomen en de winst met 'n bedrag van rond 10 min zal doen toenemen. Tegenover dit secondaire effect staat echter dat de nadere voorstellen op an dere punten een vergroting van de omvang van het oorspronkelij ke belastingplan zullen teweeg brengen, zodat een eenmalig netto verlies van 21 min resul teert. Een voorgenomen restitu tie van belasting voor oliën en vetten zal eveneens nog een bud getair offer kosten, terwijl, zoals bekend is, de verhoging van het normale afschrijvingspercentage voor woonhuizen de opbrengst van de inkomstenbelasting niet 3 a f 4 min vermindert. De toe gezegde uitbreiding van de nor matieve aftrek van 100 voor kosten van verwerving tot de ge huwde vrouw, indien zowel man als vrouw in loondienst zijn (aangebracht bij nota van wijzi ging) vergt eveneens een budge tair offer en wel van 1 min. de kapper nel hel aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 leineuzen ook voor verzorgd kap werk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzor ging. depositair „lamcome"-dr. payot" -„yardley". DE DUITSE WEERMACHT IN OPBOUW. Op 1 Juli hadden zich 143.000 vrijwilligers voor het te vormen Westduitse leger aangemeld. Onder hen bevinden zich 35.000 voormalige officieren. Voor vervulling van de admi nistratieve posten in het leger hebben zich tot nu toe meer dan 100.000 gegadigden opgegeven. Uit Rosario (Argentinië) wordt sluit mogen Rooms Katholieke de arrestatie gemeld van dr A Gomez, voorzitter van het natio nale radicale comité. Hij wordt er van beschuldigd een manifest uitgegeven te hebben, dat zich in beledigende termen uitlaat over de justitie. De secretaris van het comité is eveneens gear resteerd evenals twee personen, die zich op het tijdstip van de arrestatie in het bureau van het comité bevonden. Het hoofdbureau en de ibijbu- reaux van de Katholieke actie, die 15 Juni door de politie waren gesloten, zijn thans weer geo pend. De beweging zegt 200.000 leden te tellen. De gearresteerde leiders zijn in vrijheid gesteld. De Katholieke actie was er voor verantwoordelijk gesteld, dat zij de openbare mening mo biliseerde voor de Rooms Katho lieke kerk vóór de recente op stand. Volgens een ministerieel be- Te Casablanca zijn Zaterdag avond drie personen vermoord met revolverschoten: twee Ma rokkanen en één Iblanke. In Algerije werd Zaterdag avond bij Azazga een bus aange vallen waarbij twee Algerijnse functionarissen werden ver- moord. In het gebied van Tebessa (Al gerije) zijn Zaterdag bij een tref fen tussen vogelvrijen en politie- troepen drie opstandelingen ge dood. Ook een Algerijnse politie man kwam om het leven. In de nieuwe wijk van Casa blanca zijn Zaterdagavond twee bommen ontploft zonder veel Vrolijk wapperden Zaterdag ochtend in Hoofddorp de vlaggen in de frisse wind toen Koningin Juliana kort na tien uur bij het raadhuis arriveerde waarvoor 'n erewacht van vijftig landelijke ruiters stond opgesteld. Na de begroeting van de Vor stin in de verbouwde en gemo derniseerde raadzaal door ver scheidene autoriteiten, begaf het gezelschap zich te voet naar de aan de overzijde gelegen Gerefor meerde kerk langs een haag van 600 met oranjesjerpen en mutsen getooide schoolkinderen, die en thousiast met hun vlaggetjes zwaaiden. Op smaakvolle wijze met lila bloemen en varens was het kerkgebouw in een feestzaal gemetamorfoseerd. THOMAS MANX BENOEMD TOT COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. H.M. de Koningin heeft de 80- jarige Duitse schrijver Thomas Mann, die thans in ons land ver toeft, waar hij, als onderdeel van het Holland festival, twee lezin gen houdt over Friedrich Schiller, wiens 150ste sterfdag dit jaar wordt herdacht, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft Vrijdagavond in de aula van de Amsterdamse gemeente univer siteit, waar Thomas Mann zijn eerste lezing hield, hem de ver sierselen van deze hoge onder scheiding uitgereikt. In de consistoriekamer -werden daarop verfrissingen aangebo den. Het .tweede hoogtepunt op de ze morgen was de opening van de grote .eeuwfeesttentoonstelling. Langs de korte route van de kerk naar het terrein hadden zich hon derden inwoners van de feestvie rende polder opgesteld am de landsvrouwe op hartelijke wijze toe te juichen toen zij zich per auto naar dat tentoonstellingster rein begaf. Ook daar stond het publiek in dichte drommen; slechts met moeite kondan de witgehandschoende manschappen der rijkspolitie een kleine passa ge voor de landsvrouwe en de autoriteiten vrijhouden. Met een simpele handbewe ging, het oplichten van de klink van een echt boerenhek, opende Koningin Juliana de eeuwfeest tentoonstelling. Zij begaf zich terstond naar de hal waar de his torische tentoonstelling is onder gebracht. Daar stond niemand minder dan de ruim twee meter hoge robot Sabor, die in zijn gro te metalen hand een fraaie bos rose anjers geklemd hield. Toen de landsvrouwe hem op korte af stand genaderd was neeg de ro bot. Uit het metalen omhulsel weerklonk een stem, die verzocht de Koningin het boeket te mo gen aanbieden. Koningin Juliana, verrast door deze originele bloe menhulde, onderhield zich „op ongedwongen wijze" met Sabor, die tot aller verrassing vlot en in correct Nederlands de vragen van de Koningin beantwoordde. Hij schade aan te richten. Twee Marokkanen werden ern stig gewond door schoten van 'n onbekende, die wist te ontko men. Het Tunesische algemene vak verbond heeft ingestemd met het beginsel .van een algemene sta king. Een datum werd nog niet vastgesteld. De vakbond wil met de sta king ondermeer een loonsverho ging van dertig procent afdwin gen. Bij de opstand van Juni van het vorige jaar, die leidde tot de val van de regering van president Arbenz, zijn 800 mensen om het leven gekomen, aldus is officiéél in Guatemala bekend gemaakt. De regering heeft dit cijfer ge publiceerd om een einde te ma ken aan de geruchten over de geleden verliezen. De Amerikaanse regering heeft besloten de president van Guate mala, kolonel Armas, uit te nodi gen in de komende herfst een officiéél bezoek aan de Ver. Sta ten te brengen, aldus is te Was hington bekendgemaakt. leerinstellingen thans ook weer examens afnemen. Hierdoor kun nen weer 300.000 scholieren exa mens bij hun eigen leraren af leggen. Bij- een verordening in Maart moesten examens afgeno men worden door een lekenraad, aangewezen door het ministerie van Onderwijs. In Eva Peron (het vroegere La Plata) zijn zes communisten ge arresteerd. De politie vond bij huiszoeking opstandige pamflet ten. Het aftreden van de secretaris generaal van het algemeen vak verbond, Vuletich, is Vrijdag officiéél bevestigd. In de officiële verklaring heet het, dat hij om gezondheidsredenen is afgetre den. Zijn opvolger is Hugo de Pietro, zijn voormalige assistent. De nieuwe Argentijnse minis ters hebben bij hun beëdiging de tradionele eed afgelegd in tegen stelling tot de Peronistisehe af gevaardigden, die enkele weken geleden gekozen werden en toen de nieuwe formule uitspraken. Tien burgers, waaronder vier leden der Argentijnse socialis tische partij, die na de gebeurte nissen van zestien Juni j.l. ge arresteerd werden, zijn thans op vrije voeten gesteld. Een boek van de hand van de overleden echtgenote van de Ar gentijnse president, Eva Peron, ?s niet langer verplicht in de wee hoogste klassen van de la gere school, aldus een besluit van de minister van onderwijs. Vijf dagen vóór het overlijden van Eva Peron, n.1. op 21 Juli 1952, was het boek verplicht ge steld. Dertig personen, naar men aan neemt communisten, hebben ge tracht in Rosario een betoging te houden, aldus werd Zaterdag uit Buenos Aires gemeld. De po litie, die de betogers ui teen joeg, nam twee van hen in hechtenis. Zaterdag is de eerste mis in de kathedraal van Buenos Aires gelezen, sedert 12 Juni, de dag waarop de ongeregeldheden uit braken. De toeloop was zó groot, dat vele duizenden buiten het ge bouw moesten blijven. Na de dienst zongen de kerk gangers op het Plaza de Mavo het Argentijnse volkslied. De autoriteiten in Argentinië hebben het bestuur van de Katholieke actie meegedeeld, dat deze beweging haar gebou wen, die in het gehele land door de politie waren gesloten, weer in gebruik kan nemen. Volgens welingelichte bron zou de Argentijnse regering zo spoedig mogelijk tot een concor daat met het Vaticaan wensen te komen. Naar aanleiding van de be schikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting inzake de verhoging van de bijdragen voor woningbouw heeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers het noodzakelijk geacht een verkla ring af te leggen. Hierin komt het hoofdbestuur tot de volgende conclusies: L De subsidiëring van de woningbouw dient op zodanige wijze te geschieden, dat de bouw van eenvoudige woningen uit het oogpunt van rentabiliteit moge lijk wordt, zowel in de grote ste- Het Amerikaanse jacht „Cari na II" is als eerste door de finish gegaan in de trans-atlantische race om de beker van de koning van Zweden. Het werd ongeveer 3 uur later gevolgd door 't enig-e andere Amerikaanse jacht dat aan de wedstrijd heeft deelgeno men, de „Circe". Het klassement voor deze race van New Port (Rhode Island), naar Marstrand (West-Zweden), de eerste die sinds 1935 is gehou den, wordt berekend met inacht neming van de lengte van de bo ten en het zeiloppervlak. Enkele andere jachten, die Za terdagmorgen nog niet binnen waren, hadden volgens het han dicapsysteem betere kansen dan de 2 Amerikaanse boten, maar de „Carina II" heeft wel de zil veren beker gewonnen welke De „Carina II", een jacht van 54 voet, was in Hamburg ge bouwd en pas twee weken vóór dat de race begon in Amerika afgeleverd. Het heeft een beman ning van 8 man. Eigenaar en ge zagvoerder is de heer Richard Nye uit Greenwich (Connecti cut). door wijlen sir Thomas Lipton 4„ j voor het eerst aankomende jacht 2JSJ5 beschikbaar was gesteld.. ons land immers nog maar en kele jaren oud te zijn. Vervolgens nam de rondgang over het grote tentoonstellings terrein een aanvang. Tijdens het bespelen van het waterorgel bracht het koor „In- Het jacht heeft voor de tocht van 3450 zeemijlen 20 dagen 8 uren 16 minuten en 28 seconden nodig gehad. Op slechts 2 dagen scheen de zon, en het betrokken weer was één van de grootste ter Nos" twee zeer toepasselijke moeilijkheden van de tocht. De De voornaamste Sowjet-hladen brengen de verklaring van presi dent Eisenhower (van zijn pers conferentie van Woensdag) op uitvoerige en, zo zegt Reuter, op ongekleurde wijze. Onder andere wordt de opmerking afgedrukt waarin Eisenhower zegt, dat het moeilijk is te bepalen, van waar de leidende invloed in de heer sende Sowjet-groep komt even als die waarin de president zegt, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn, „zolang de Europese communistische lan den niet vrijelijk hun eigen rege ringsvorm kunnen kiezen". Het is naar men aanneemt de eerste maal sinds het uitbreken van de „koude oorlog", dat dergelijke zaken in de Sowjet-pers verschij nen. In diplomatieke kringen heeft men dan ook uitdrukking aan verwondering gegeven en men toont een „voorzichtige tevreden heid". Overigens wordt bij het ver slag van de conferentie geen perscommentaar gegeven. Later berichtte Reuter, dat de Prawda, het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, president Eisenhower „ge rechtvaardigd en waardevol voor stel, de koude oorlog te verwer pen", heeft toegejuicht. Het blad acht evenwel Eisenhowers ver klaring, dat er geen werkelijke vrede in de wereld kan zijn, zo lang de „Sowjetrussische satel lieten" niet vrij zijn om hun eigen regeringsvorm te kiezen, in strijd" met dit voorstel. Hier- blijkt volgens de Prawda uit, dat de V.S. nog steeds naar wijzigin gen streven in de bestaande toe stand in de landen van de volks democratieën, hoewel toch duide lijk genoeg is gebleken, dat der gelijke pogingen vruchteloos zijn. liederen ten gehore, namelijk „Kent gij het land, der zee ont rukt" en „Sikkels blinken, sikkels sterren waren slechts zelden zichtbaar. De zwaarste dag was de 22e Juni, toen er een wind klinken, ruizend valt het graan".stond van 70 mijl per uur en de De eeuwfeestviering in de golven in het midden van de At- Haarlemmermeer is koninklijk lantische Oceaan hoger dan drie begonnen. i meter waren. Zondagmiddag om 1 uur is een burg, dat bij het noordelijk deel 25-jarig Duits meisje uit Ober- |van het Bloemendaalse strand in hausen bij het noorderstrand te zee was gegaan, in moeilijkhe- 'den. De 50-jarige Diacones Eïni- lie Boehm, eveneens uit Duis burg, die de leiding had over een groep kinderen van de Jugend- bund fur Entschiedene Christen- tum, waarvan Irmgard Jahn deel uitmaakte, ging de drenkeling achterna, maar ook zij was even als het meisje de zwemkunst niet machtig. Het gevolg was, dat beiden in gevaar kwamen te ver keren. Leden van de Bloemen daalse reddingsbrigade, die in middels waren gealarmeerd, heb ben het tweetal uit zee gered. Zandvoort in zee verdronken. Het meisje bevondt zich met twee reisgenoten in de branding, kon zich plotseling niet meer staande houden en dreef af. Reeds na tien minuten was zij op de kant gehaald, maar kunst matige ademhaling baatte niet meer. Twee Duitse vrouwen uit zee gered. Zondagmiddag omstreeks half drie kwam het 14-jarige Duitse meisje Irmgard Jahn uit Duis- den als in de kleinere plaatsen. 2. Een zodanige regeling dient het mogelijk te maken, dat huurwoningen zowel voor de ar beiders als voor de middengroe pen door de particuliere bouw ondernemer kunnen worden ge bouwd. 3. Een gelijke subsidierege ling dient te gelden voor en door particuliere bouwondernemers en door gemeenten en woning bouwverenigingen te bouwen woningen. Uit dien hoofde is de eerder genoemde maatregel on juist te achten en in strijd met het principe van gelijkberechti ging- 4. Onverkorte uitvoering dient te worden gegeven aan het stre ven van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting om te komen tot een voor allen ge lijke subsidieregeling voor cfe woningbouw. 5. Indien het onder 4 genoem de niet op korte termijn in alge mene zin zou kunnen worden verwezenlijkt, geeft het bestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers in overwe ging, zulks toch in ieder gevai te doen voor woningen, welke bestemd zijn om te worden ver huurd. Verreweg het belangrijkste be- drijfstype in de West-Europese landbouw is het kleine familie bedrijf, dat in vele gevallen bij de productieverhoging geremd wordt door verkaveling, minder goede ontsluiting en gebrekkige afwatering. Het probleem van grote voor ruilverkaveling in aanmerking komende gebieden is allerminst een specifiek Neder lands probleem in West-Europa. Het past in het kader van de inspanningen die de organisatie voor de Europese economische samenwerking zich bij de verho ging van de productie in de land bouw getroost, dat te Wiesbaden van 17 Juni8 Juli met mede werking van het Duitse ministe rie voor voedselvoorziening, land bouw en bosbouw een studiebij eenkomst wordt gehouden van cultuurtechnici uit de bij de O.E.E.S. aangesloten landen. Op deze bijeenkomst worden ervarin gen en inzichten uitgewisseld tussen uit 13 landen afkomstige landbouwkundigen, civiel inge nieurs, landmeters, specialisten op het gebied van de landbouw- wetgeving e.d. waarbij behalve de ruilverkaveling ook onderwer pen tér sprake komen als het verwijderen van landbouwbedrij ven uit bebouwde kommen, de vestiging van kolonisten in nieuw ontgonnen gebieden, de rol die de landbouwvoorlichting speelt bij cultuurtechnische verbeteringen e.d. Op deze 'bijeenkomst is de cultuurtechnische dienst in Utrecht vertegenwoordigd door mr H. C. P. Korte, ir J. Post, ir W. A. v. d. Werff en ir F. van Schagen, alsmede ir W. C. Vis ser, die bovendien als gastspre- ken het onderwerp heeft behan deld: „Technisch, economisch en sociaal onderzoek als een middel tot vooruitgang bij cultuurtech nische werken". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag morgen tot Maandagavond. Lager? middagtompe ra turen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opklaringen en enkele versprei de buien. Matige tot vrij krachti ge wind, ruimend naar West of Noordwest. Lagere middagtem- peraturen. DINSDAG 5 JULI. v.m. n.m. Breskens 1.56 2.15 Terneuzen 2.31 2.50 Hansweert 3.11 3.30 Walsoorden 321 3.40 ZON MAAN op onder op onder Juli 4 4.27 21.04 20.34 3.40 5 4.28 21.04 21.06 4.41 6 4.29 21.03 21.32 5.47 7 4.30 21.03 21.54 6.57 8 4.31 21.02 22.13 8.08

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1