SPORTNIEUWS \Jw>t cU \)tmw lómiswfrotdpu'ztde Balans der competitie STOFZUIGER Zonnebad of schaduwkuur? Jurkje met pofmouwtjes De Noorse landen en de atoomenergie Wilt ge Uw spullen goed conserveren Dan moet ge met Ribbens' teren teren c -3 SIEMENS RAPID Binnenlands nieuws TWEE MANIEREN VAN BRUIN WORDEN Zuidelijke hegemonie nagenoeg onmiskenbaar (Sn SIEMENS Licht en handig, steeds voor gebruik gereed. In elke kast of hoek gemakkelijk op te bergen. Buitengewoon geschikt voor woningen met weinig bergruimte. Zelfafschakelende koolborstels, hierdoor WQldt beschadiging van het anker voorkomen. VSt 92 f 110.. Licht en handig VSt 93 f 135.- Luxe uitvoering Vraag Uw leverancier HA.365 Qr V -voocpan mou O- 3 rimpelen voorrok p.a.365.uitgezet voor6.tm.8 jaar rimpelen achterrok 34- •n32H iiiiiiiiisiiiiniii Liggen roosteren raakt uit de mode Medische rubriek TEERPRODUCTEN Met een door weinigen voor spelde, maar toch gerechtvaar digde zege van 't Bredase N.A.C. over Holland Sport is de laatste kampioen van de eerste klasse bekend geworden. Dat de vier kampioenen alle uit het Zuiden afkomstig zijn (Eindhoven, Wil lem II, P.S.V. en N.A.C.) moge voor het Westen een teken aan de wand zijn! Wanneer wij eens de eindstan- denlijst van deze competitie be kijken, dan zien we onder de 36' eerste-klassers, die naar de hoofdklasse promoveren, 17 clubs uit het Westen, 11 uit het Zuiden, 4 uit het Oosten en slechts 1 club uit het Noorden. Daarnaast staan nog twee beslis singswedstrijden tussen 2 Wes telijke en 2 Zuidelijke clubs op het programma van a.s. Zondag. Als cijfers spreken... Gaan wij nu, afgezien van de vier Zuidelijke kampioenen, aan de hand van enig cijfermateraal de strijd om de Nederlandse voet balhegemonie tussen West en Zuid bekijken, dan blijkt, dat het Westen voorlopig nog een voor sprong heeft. Van de 24 Westelijke clubs uit de eerste klasse promoveren er voorlopig 17 of 70,83% naar de hoofdklasse. Van de 16 Zuidelij ke clubs gaan er voorlopig 11 of 68,75% naar de hoofdklasse. Voor het Oosten bedraagt dit percen tage 36,37% (4 van de 11 clubs) en voor het Noorden slechts 20% (1 van de 5 clubs). Indien alsnog twee Zuidelijke clubs er in zullen slagen de hoofdklasse te bereiken (en de kans hierop is zeker niet ge ring), dan is de wankele voetbal hegemonie van het Westen door broken. Dan zullen immers de percentages bedragen 81,25% voor het Zuiden en 75% voor het Westen. Oppervlakkig bezien blijft het aantal Westelijke clubs in de hoofdklasse de boventoon VOETBALPROGRAMMA K.N.V.B. ZATERDAG 2 JULI. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. P.S.V.—N.A.C. Willem IIEindhoven. ZONDAG 3 JULI. BESLISSINGSWEDSTRIJDEN OM EEN PLAATS IN DE HOOFDKLASSE. Eerste klasse C. N.O.A.D.—Haarlem. Eerste klasse D. D.F.C.R.B.C. voeren, maar verhoudingsgewijs ten opzichte van het aantal, dat naar de hoofdklasse promoveert, heeft dan het Zuiden een bedui dende voorsprong, die door de 4 Zuidelijke kampioenen nog sterker geaccentueerd wordt. Geen oud-N.B.V.B.-clubs. Opmerkelijk is bovendien, dat geen der oud-N.B.V.B.-clubs er in geslaagd is, een kampioens titel in de wacht te slepen. De Rotterdams-Haagse combinatie Holland Sport heeft weliswaar 't gehele seizoen bovenaan de rang lijst getroond, maar in haar laat ste competitiewedstrijd werd zij door N.A.C. gepasseerd. Van de andere beroepsclubs zien wij Am sterdam op de vijfde plaats in de eerste klasse A achter clubs als M.V.V. en Excelsior, terwijl Roda Sport zich ternauwernood van een plaatsje in de hoofdklas se heeft kunnen verzekeren met een negende plaats. In afdeling B. zien wij Fortuna op de derde plaats achter Wil lem II en Sparta en staat Elink- wijk (geassocieerd met profclub Utrecht) op de zesde plaats met eveneens een nauwelijks verkre gen plaats in de hoofdklasse. In afdeling C. zien wij Rapid achter P.S.V. op de tweede plaats en Alkmaar op de vijfde plaats. In afdeling D. eenzelfde beeld: SC V.V.V. achter Eindhoven op de tweede plaats en De Graaf schap op de vierde plaats. In elk geval is het gezicht van de oud-beroepsvoetbalbond gered, want geen der clubs is in de eerste klasse gebleven, zodat de gehele oud-N.B.V.B. het volgen de seizoen in de hoofdklasse uit komt. Beslissings- en kampioens wedstrijden. Voor een plaatsje in de hoofd klasse strijdt Haarlem tegen N.O.A.D. en D.F.C. tegen R.B.C. Het zou niet te verwonderen zijn, als beide wedstrijden in een ge lijk spel eindigen en een verlen ging en overspelen noodzakelijk zijn. In dit geval zullen de clubs met het meeste uithoudingsver mogen met de prijs gaan strij ken, maar wie 'of dit zullen zijn, blijft vooralsnog een vraagteken. Om het landskampioenschap strijden dus vier Brabantse clubs. Reeds vandaag wordt een aan vang gemaakt met de competitie, die een „Engels" verloop zal hebben, want er zal ook op Woensdagen worden gespeeld, zodat de competitie op 20 Juli a.s. behoudens beslissingswed strijden definitief geëindigd zal zal zijn. Voorspellingen zijn in deze competitie een schot in de lucht, maar toch willen wij Willem II als algehele overwinnaar toppen, waarmee de Tilburgers 'n prach tig seizoen op waardige wijze zullen besluiten. KICK MORRIS. SCHANDAAL BIJ DE ITALIAANSE VOETBAL-TOTO. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich op 19 Juni bij de voetbal-toto een schandaal voorgedaan, waarvan de conse quenties nog niet zijn te over zien. Het gaat om de toto-biljet ten voor de wedstrijden van 19 Juni, waarbij 13 resultaten moes ten worden voorspeld. Maar bij deze 13 ontmoetingen stonden vijf wedstrijden van de Duitse competitie. Van dit vijftal wer den er reeds twee Zaterdag 18 Juni gespeeld. Nu is het in Italië zo geregeld, dat de (biljetten tot Zaterdagavond 24.00 uur kunnen worden ingeleverd. Verscheidene Italiaanse wedders hadden na tuurlijk naar de radio geluis terd; de resultaten van de beide Duitse wedstrijden gehoord en deze dus goed op hun biljet in gevuld. Het gevolg was, dat men nog slechts naar de resultaten van 11 wedstrijden behoefde te raden. Volgens de reglementen van de voetbal-toto, waarop ove rigens een zeer strenge controle bestaat, ook van regeringswege, hadden deze beide Duitse wed strijden niet op het biljet mogen worden gedrukt. Hoe het ook zij, na Zondag 19 Juni moest de toto aan veertig personen, die alle dertien resul taten goed hadden geraden, ruim 20.000 gulden per persoon uit Naast de in de garderobe aan wezige jurkjes met aangeknipte mouwtjes moet er toch ook een exemplaar voorhanden zijn, dat voor een kinderfeestje of partij tje geschikt is, een modelletje dat, al is het voor een klein meis je, kleedt. Ons ontwerp toont een jurkje, dat weliswaar eenvoudig is, maar toch uitstekend dienst kan doen als uitgaansjurkje. Leuk is het halsje. Coupenaden in voor- en achterpand geven een goed aansluitende pasvorm van het lijfje. Het achterpand heeft een sluiting van knoopsgaten met knopen. Het pofmouwtje wordt zo in gezet, dat het korte mouwnaadje precies op de zijnaad van lijfje valt. Aan de boven op het voorpandje ook een stukje garneerband, dat van zijnaad tot zijnaad loopt, tegen de oksel. We gaan het jurkje maken van een zijde-linnen materiaal, waar van we 'bij een breedte van 90 cm ongeveer 1.50 nodig hebben. Het patroon is uitgezet voor de leef tijd van 6 t/m 8 jaar. Naden en zomen zijn nog niet in het pa troon berekend en moeten alsnog i worden bijgeknipt. Bij het over liet I tekenen op ware grootte moet en men zich laten leiden door de bij onderkant wordt het mouwtje de stippellijnen geplaatste cijfers, gerimpeld. Het rokje wordt ge-1 die centimeters aanduiden. njiD 3 ,n ui O II. o "1 i» c i rimpeld aan de taille gezet en krijgt ongeveer 8 cm van de zoom af een garneerbandje opgestikt. We zetten, eveneens horizontaal, BARBARA. IN 1960 EEN MILLIOEN TELEFOON ABONNE'S In 1960 verwacht de P.T.T. de millioenste telefoon-abonné, zo heeft de hoofddirecteur der tele grafie en telefonie, prof. ir G. H. Bast, gezegd bij het in gebruik stellen van de automatische te lefoonverbinding tussen Arnhem en Haarlem. betalen en aan ongeveer 900 an dere wedders - die twaalf van de dertien wedstrijden goed had den aangegeven ongeveer 1000 gulden. Enkele sportbladen zijn hier achter gekomen en hebben maatregelen gevraagd om deze toto ongeldig te verklaren. De directie van de voetbal-toto heeft Donderdagavond medegedeeld, dat zij slechts uitbetalingen zal doen aan de personen, die de elf wedstrijden goed hebben getipt; degenen die dertien of twaalf wedstrijden goed hadden inge vuld, zouden, aldus de directie, worden geschrapt. Reeds is be kend geworden, dat verscheide ne deelnemers schadevergoeding hebben geëist. Een weekblad eist het ingrijpen van de justitie. Nu is gebleken, dat aan de winnaars nog niets is uitbetaald. Hoe de directie van de voetbal-toto zich uit deze moeilijkheden zal moe ten redden, is nog niet bekend. 5 GEWONDEN BIJ AUTO- ONGEI-UK TE ASSENDELFT. Donderdagavond half zes is op de provinciale weg te Assendelft een gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd waarbij vijf personen min of meer ernstig werden ge wond. Met twee ziekenauto's werden zij naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam ver voerd. Uit zuidelijke richting komend reed de heer C. P. Jongens uit Bergen (N. H.) met zijn Volks wagen naar zijn woonplaats. De heer Englander uit Amsterdam passeerde deze wagen en tracht te te snijden op het ogenblik dat van de andere zijde 'n trailer na derde. Hij vloog met zijn wagen naar rechts, slipte in de berm, schoot dwars de weg over naar links en botste tegen een perso nenauto van de heer H. Bakker uit Amsterdam. De wagen van de heer Englan der kwam in tegenovergestelde richting te staan en reed vervol gens de wagen van de heer Jon gens aan. De auto van de heer Englander kreeg een zo zware klap, dat de bestuurder er uit werd geslingerd. Hij werd ern stig gewond en heeft vermoede lijk een zware hersenschudding. De heer Jongens liep schaafwon den op en in de wagen van de heer Bakker werden alle inzit tenden, twee mannen en twee vrouwen, min of meer ernstig gewond. De auto's liepen alle schade op. NEDERLANDSE ZEELIEDEN ZAGEN IETS VREEMDS. Gezagvoerder, eerste stuurman en telegrafist van het 8068 ton metende Nederlandse tankschip „Gadila" hebben, naar zij meld den, bij het passeren van het eiland Pantellaria, tussen Sicilië en Tunis, een vreemdsoortig ver schijnsel waargenomen. Het was een vliegend voorwerp, dat vol gens hen eerst op een brandend neerstortend tweemotorig vlieg tuig leek. Het voorwerp bleef opeens staan op een hoogte van naar schatting 7 a 8000 meter en bleek toen de vorm te hebben van een lange, smalle sigaar, waarvan de onderkant sterk lichtte. Het merkwaardige ver schijnsel zwaaide zeer langzaam heen en weer, werd toen snel kleiner en verdween. De waarne ming werd gedaan tussen 19.45 en 20.01 Donderdagavond. Ook op een naast de „Gadila" varend tankschip is het verschijnsel ge zien, zo deelden de drie Neder landse zeelieden mee. „Men moet beseffen, dat een atoomreactor, die voor vreedza me doelen is gebouwd, ook voor militaire doelen kan worden ge bruikt", aldus heeft Woensdag te Kopenhagen de Zweedse oud premier Sandler, op de tweede en laatste dag van de bijeen komst van de Noorse interparle mentaire federatie verklaard. Sandler voegde er aan toe, dat een electrische atoomcentrale ONBEPERKTE OP OE VE i HAZEf. BEDDEN EN iTAAt WAPENFABRIEKEN IS ZEVENBERGEN van 100.000 kw drie atoombom men per jaar zou kunnen voort brengen. Wat Zweden betrof, zou er waarschijnlijk geen sprake van zijn, dat de eerste tien jaar met de bouw van een electrische atoomcentrale zou worden be gonnen. Gunnar Randers, directeur van het Noorse atoominstituut, merk te op, dat er verband bestaat tussen de energieproducties van een land en zijn nationale inko men. Hij toonde zich sceptisch tegenover bilaterale overeen komsten inzake atoomenergie, die volgens hem de internatio nale verschillen op politiek ge bied dreigen te vergroten. Hij gaf de voorkeur aande oprichting van een internationaal bureau voor atoomenergie. Tijdens de bijeenkomst heb ben afgevaardigden van de vijf Noorse landen ook van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van nauwe samenwerking bij het onderzoek van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doelen. Horizontaal: 1. vlinderbloemige plant; 6. blaas instrument; 11. water in Brabant; 12. land door water omgeven; 14. jongensnaam; 16. pigmentvlekje; 19. stof maat; 20. water in Utrecht; 22. voor alle gevallen geldig; 25. hemellichaam; 26. pl. in Duitsland; 28. Oosterse jongensnaam; 29. ket ting met emmers zonder einde; 31. circa (afk.); 32. bijwoord; 33. sportterm; 35. zoom; 37. molen trechter; 40. godin; 41. zangnoot; 42. inhoudsmaat; 43. elk; 44. bij woord; 46. dubbelklank; 47. boom; 49. huisdier (meerv.); 52. pl. in Frankrijk; 54. rustplaats; 56. deel v. e. Fr. ontkenning; 57. voorzet sel; 58. verdieping; 60. in orde; 62. Europeaan; 63. koker; 64. reptiel; 67. stuk grasland; 69. pers. vnw.; 70. wapenschouwing; 72. gesloten; 74. uitgave; 77. verlaagde toon; 78. bromde; 79. sterke. Natuurlijk zijn we dit jaar, nu het zo lang koud is geweest, bij zonder blij met de eerste zomerse dagen. We voelen hoe nodig het is om daarvan te genieten en daarom stellen we onze ledema ten, halzen en ruggen bloot aan de zonneschijn. Dat doen we on getwijfeld ten bate van onze ge zondheid, want zonder zonlicht zouden 'kinderen en volwassenen niet in goede conditie blijven. Onze ramen laten helaas nooit voldoende ultraviolet licht door, omdat dit door de glasruiten vrij wel volledig wordt geabsorbeerd. Bovendien maakt het klimaat in Nederland het ons meestentijds onmogelijk om de zon direct op de huid te laten schijnen. Laten we dus, nu we er geen longontsteking meer mee riske ren, de vensters maar flink open zetten en overtollige kleding weg laten. Dat laatste is vooral op vrije dagen goed uitvoerbaar. Een zekere sansgêne in de kleding wordt dan beter geaccepteerd dan bü het werk, wanneer er, m.i. te recht, nog wat vormelijkheid van ons wordt verwacht. Gelukkig zijn we tegenwoordig niet meer zo afgemeten, dat we zelfs aan het strand van top tot teen in de stijve kleren gestoken moeten zijn. De ouderen onder ons weten nog wel, hoe vijftig jaar geleden het puntje van de neus het enige plekje van de huid was, dat een beetje zon kon opvangen. HEEL WAT GEZONDER. Dat langdurig zitten en liggen in de zon, bij mensen die er niet aan gewend zijn, grote narigheid kan veroorzaken, is wel algemeen bekend. Toch wordt daar nog veel te weinig rekening mee ge houden. Nog ernstiger gevolgen ver oorzaakt intensieve zonbestraling Verticaal: I. Europeaan; 2. Europeaan; 4. plant; 5. vogelproduct; 6. be kwaamheid; 7. Fr. onbep. vnw.; 8. pl. in Gelderland; 9. deel v. e. week; 10. ambtshalve (lat. afk.); II. aanblik der planeten; 13. wa tering. 15. school v. d. ruitersport; 17. soort; 18. gelijke; 21. voortref felijke; 23. niet raak; 24. wind richting (afk.) 27. pelsdier; 30. tochtje; 32. algehele kwijtschel ding; 34. jongensnaam; 36. bij woord; 38. en omgekeerd (afk.); 39. deel v. d. mond; 40. woonboot; 45. jongensnaam; 46. punt van be handeling; 48. bevel; 50. persbu reau; 51. volkeren; 53. tijdperk (meerv.) 54. land in Europa; 55. hondenras; 59. bevel; 61. vlinder; 62. tijdperk; 65. beetje; 66. regel; 68. Europeaan; 71. water in En geland; 73. herkauwer; 75. de dato (afk.); 76. pers. vnw. bij diegenen, die lijden aan long afwijkingen of andere inwendige ziekten. Vandaar dat we ook bij ons te lande wel eens wat meer aan dacht mochten besteden aan de zogenaamde schaduwkuur, die het erst gepropageerd is in zeer zonrijke streken. Men bedoelt hiermee een ver blijf in de vrije natuur, maar niet in de directe zon, waarbij men het beste maar luchtig gekleed kan zijn. Het nemen van wat lichaams beweging is daarbfj wei aan te bevelen, ten eerste om afkoeling tegen te gaan, maar ook omdat dit goed is voor bloedsomloop en de ademhaling en omdat het vet afzet ting tegengaat. In plaats van het roerloze, pas sieve roosteren in de zon komt dus het bedrijven van een prettig spel of van lichte sport in een koele, maar toch niet te donkere omgeving. Wie op een beschaduwde wei de of een stuk bosgrond zijn vacantievertier neemt, beleeft als extra genoegen nog, dat hij mooi gelijkmatig bruin wordt. Daar voor is namelijk felle zonbestra ling niet beslist noodzakelijk. Het is voldoende als diffuus licht en frisse lucht onbelemmerd tot de huid doordringen. Dr H. W. SCALONGNE. Oplossing vorige raadsel. Horizontaal: 1. bank; 4. stolp; 8. vier; 11. ad; 12. of; 13. roe; 14. ja; 15. ia; 16. rede; 17. reine; 19. aard; 20. tooi; 22. Tiel; 25. esp; 26. nee; 28. L.S.K.; 31. alg; 33. af; V.S.; 36. ons; 38. idem; 39. rekel; 40. Gent; 41. de; 42. as; 44. o.a.; 46. rots; 48. akte; 50. or; 51. drie; 53. ara; 55. Iran; 57. mee; 58. li; 60. s.L; den; 63. N.O.; 64. eg; 65. do; 06. r.o.; 67. net; 69.kr; 71. la; 73. lap; 75. veer; 77. rui; 81. s.a.; 82. boer; 84. kool; 86. e.k.; 89. mr; 91. Ie; 93. orde; 95. gelei; 96. lans; 98. Epe; 99. ao; 100. ed; 102. alt; 103. eik; 105. oke; 107. air; 110. dorp; 112. muts; 115. mulo; 116. ieder; 118. Loes; 120. ui; 121. o.i.; 122. rol; 123. ga; 124. re; 125. snel; 126. Malta; 127. moot. Verticaal: 1. bar; %2. adel; 3. koets; 5. trein; 6. ooi; 7. lente; 8. Vaals; 9. Eire; 10. rad; 17. r.o.; 18. ei; 21. opa; 23. els; 24. Cairo; 25. egel; 27. elke; 29. koel; 30. as ter; 32. l.d.; 34. fret; 35. vlak; 37. N.N.; 41. doel; 43. stil; 45. ade; 46. r.i.; 47. s.a.; 48. Aa; 49. er; 50. one; 52. rente; 54. R.K.; 56. Adolf; 57. men; 59. Ier; 60. sol; 62. nap; 68. Eva; 69. krom; 70. nu; 72. Aloe; 74. ate; 76. eb; 77. r.r.; 78. ik; 80. 11; 81. sloep; 83. ergo; 85. olie; 87. kaste; 88. idee; 90. slak; 92. paar; 94. r.p.; 97. n.l.; 99. ako; 101. dat; 104. idool; 105. opera; 106. emelt; 108. Islam; 109. tuin; 111. r.i.; 113. Ur; 114. Nero; 115. mus; 117. dol; 119. set.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6