Ual de &reeaaacae 1 UI DE WOLF EN DE HAVIK Br Wet Ouderdomsvoorziening LU. 'Ji Generaa! de Gaulle pleit voor ontruiminq van Vietnam Pleger van aanslag op Liberiaanse president gedood II 11 1 -m~TT~T Heelt U al getekend i gmris - M-n m I nr I V m n Oproep tot gebed Opperste Sowjet gaat zich aansluiten bij interparlementaire unie Egyptische politie maakte opium buit Het gewicht van atoombommen Geen Amerikaanse v/iegtuigpatrouilles boven «fo Beringzee TERNEUZEN. AXEL. AARDENBURG. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. AgcnJa (Vervolg van le pag.) ouderdomspensioen. Het ouderdomspensioen gaai in bij het bereiken van de 65- jarige. leeftijd. Het bedraagt voor een ongehuwde ƒ804, en voor gehuwde man ƒ1338,per r. Wie van tafel en bed ge- scheiden leeft wordt als onge huwd beschouwd. Leven man en vrouw duurzaam gescheiden zonder van tafel en bed geschei- kosten van levensonderhoud als bij gestegen welvaart. Uiteraard zal het pensioen dalen indien het indexcijfer der lonen daalt. Afgezien van de overgangsbe palingen voor degenen die bij het in werking treden van de wet de leeftijd van 15 jaar reeds hebben overschreden, wordt het volle pensioen slechts uitgekeerd aan degene die gedurende zijn UtTKERiNGEN PER JAAR VOLGENS NOODWET EN NIEUWE WET EHUWOE MANNEN j- [ONGEHUWDEN Y Uitkering volgens de NIEUWE WET Gemiddelde werkelijke uitkcnno NOODWET ££>-738- MAXIMUM UITKERINGEN VAN DE NOODWET T' "V1 V" GEMEEN TE KLAS S E steïr te sijn en hebben zij beiden ite leeftijd van 65 jaar bereikt, dan joillen zij echter niet het on- gehuwdenpensioen maar slechts te helft va» het gehuwdenpen sioen krrjgen. Ites pensioenbedragen zullen ap-en-neer gaan met het index cijfer van de regelingslonen: een waardevast pensioen, dat even redig stijgt met een verhoging der Ionen zowel bij gestegen Siet het oog op de komende conferentie van de regeringslei ders van Frankrijk, Groot-Brit- tamnïë, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unïe, welke op 18 Juli zsl aanvangen, hebben de presi denten van de Wereldraad van Kerken een oproep tot gebed ge zonden aan de kerken, die deel uitmaken van de wereldraad. Op 18 Juli, wanneer de eerste vergadering zal worden gehou den, wordt in de St. Pierre- kathedraal te Genève een oecu menische bidstond gehouden. De presidenten hopen, dat vele kerken, die bij de raad zijn aan gesloten, aan de plaatselijke ge meenten zullen verzoeken om op diezelfde dag een gebedsdienst le- houden, ©f, wanneer dit niet manlijk is, op de voorafgaande Zondag 17 Juli tijdens de kerk dienst de conferentie in het ge bed te gedenken. ftedïo-Moskou heeft Woensdag bekendgemaakt dat de opperste Sovjet het Russische parle ment heeft besloten toe te treden, tot de interparlementaire Volgens radio-Moskou is het besluit tot toetreding genomen door «te 833 afgevaardigden van de opperste Sowjet die zich thans in BIbsfceJu Béfanfleri en die daar toe- een- jasfïonale parlementaire groep'" hebben gevormd. Ite parlementaire groep heeft ai* een oproep gericht tot de an dere leden van de opperste Sow- jeft om zich bij hen aan te slui- teih Mannen van het Egyptische kanseeïcorps nebben een voor raad' hasjïsj en opium, ter waar de want 28 raifllïoen gulden in be slag genomen na een vuurge vecht van- vier dagen met smok kelaars sa heft woeste heuveige- van Kena in Opper-Egypte, heelt een woordvoerder van de Egyptische regering Donder dag in Cairo bekendgemaakt. De- swrakkelaars, die via de woestijn- van Sinai van Akaba kwamen, waren opgemerkt door vbegtiti'gjrv, van het leger. Bij het vuurgevecht zijn, naar men ge loofd; vier smokkelaars gedood en. een soldaat gewond. De «©onraad die de smokke laars vervoerden, omvatte o.m. lien hfikfeen met een tot op heden k» Egypte ongekende soort ruwe opium die uit Turkije afkomstig Volgens de „Daily Telegraph" renneMt de nieuwe uitgave van de grote Sowjetrussische ency clopedie dat de atoombommen die in 1945 op Nagasaki en HrrosjTma werden geworpen, elk 5 6 ton wogen, terwijl tegen woordig dergelijke bommen 90 zouden wegen. Het Engelse blad merkt op, dat de Amerika nen zelf nog nooit het juiste ge- wieht van hun atoombommen hebben bekendgemaakt. De correspondent in Washing ton van de „New York Times" beeft Donderdag gemeld, dat na bet incident van de vorige week, waarbij 'n Amerikaans patrouil levliegtuig boven de Beringzee word beschoten, door Russische straaljagers, de patrouillevluch- ten van de Amerikaanse marine luchtvaartdienst in dit gebied tijdelijk zgn gestaakt. Hij schreef, dat dit bericht uit geaaghebbende bron stamt. gehele actieve periode, d.w.z. vanaf het moment waarop hij gaat werken, tot zijn 65e jaar verzekerd is geweest. Voor elk jaar, dat een ongehuwde pen sioengerechtigde in deze periode niet-verzekerd is geweest wordt 2 op het pensioen gekort. Voor een gehuwde wordt het pensioenrecht van man en vrouw afzonderlijk bekeken. Voor ieder gemist jaar wordt 1 gekort. Deze korting zal in het alge meen geschieden over jaren, dat betrokkene geen ingezetene is ge weest. Eenzelfde aftrek wordt toegepast over de jaren dat de pensioengerechtigde heeft nage laten de verschuldigde premie te belaien, die hij redelijkerwijs ge acht kon worden te kunnen be talen. De registratie. Een algemene registratie van de verzekerden is niet nodig. De premie-inning is opgedragen aan de belastingdienst, die reeds be schikt over de nodige gegevens. Voor de uitkeringen, d.w.z. voor eventuele korting op de uitkering, moet worden nage gaan of de pensioengerechtigde één of meer verzekeringsjaren niet-ingezetene is geweest. Dit gegeven kan in het algemeen ontleend worden aan de Bevol kingsregisters. Ten aanzien van in het buiten land wonende en hier werkende grensarbeiders zal dit evenwel b.v. niet het geval zijn. Voorts moet worden nagegaan of de pensioengerechtigde één of meer jaren schuldig-nalatig is geweest in het betalen van premie. Voor kortingsgegevens die niet kun nen worden ontleend aan de Be volkingsregisters zal de Sociale Verzekeringsbank een zoge naamde beperkte registratie bij houden. Overgangsbepalingen. De S. E. R. had geadviseerd een overgangstermijn van ten hoogste 5 jaren in het wetsont werp op te nemen, gedurende welke jaren inkomensaftrek zou worden toegepast. Dit voorstel heeft de Regering niet overge nomen. Alle Nederlandse ingezetenen, die bij het in werking treden van de wet 65 jaar zijn, hebben recht op volledig pensioen, mits zij de laatste 6 jaar hier te lande of in overzeese rijksdelen hebben ge woond. Doordat alle 65-jarigen meteen aanspraak kunnen ma ken op pensioen ingevolge de nieuwe wet, kan de Noodwet Ouderdomsvoorziening verval len. In het wetsontwerp is voorts een overgangsregeling opge nomen voor de huidige actieve generatie. Wie bij het in wer king treden van de wet ouder is dan 15 jaar (maar nog geen 65) zal niet meer alle 50 verzeke ringsjaren, waarvan de wet uit gaat, kunnen doorlopen. Hij wordt geacht over de jaren vóór het in werking treden van de wet steeds verzekerd te zijn geweest, als hij tenminste op zijn 65e jaar nog in Nederland woont en ook de laatste 6 jaar daar of in de overzeese rijksdelen heeft ge woond. Vanaf het in werking treden der wet zal hij natuurlijk normaal premie moeten betalen tot zijn 65e jaar. Doet hij dat en blijft hij tot zijn 65e jaar verder verzekerd, dan kan ook hij aan spraak maken op een volledig pensioen. Aanpassing van bijzondere pensioenregelingen. Met uitzondering van degenen, die een deel van hun actieve periode buiten Nederland door brachten en van degenen, die na latig bleven de premie te betalen, ofschoon zij daartoe in staat wa ren, zullen dus in de toekomst alle Nederlanders recht hebben op het ouderdomspensioen. In komsten, welke men daarnaast heeft, uit welken hoofde dan ook, zullen niet op het ouderdoms pensioen in mindering worden gebracht, terwijl dat wel bij de Noodwet-Ouderdomsvoorziening geschiedde. -Wel kunnen en zullen werkgevers en pen sioenfondsen reeds bestaande particuliere pensioenregelingen aanpassen aan de toestand, welke na de inwerkingtreding van de nieuwe wet ontstaat. In de wet wordt daaromtrent niets dwin gend voorgeschreven, maar wel wordt de mogelijkheid daartoe geopend, door eventueel be staande wettelijke belemmerin gen voor deze aanpassing uit de weg te ruimen. Tal van pensioenregelingen houden reeds de bepaling in, dat een in de toekomst te ontvangen wettelijke ouderdomsuitkering op het pensioenbedrag kan wor den gekort. In de Memorie van Toelichting wordt betoogd, dat deze aanpassing ook alleszins re delijk is. De bedoeling is, dat de wettelijke ouderdomsuitkering tezamen met de particuliere pen sioenvoorzieningen een redelijke oudedagsvoorziening zal waar borgen. Maar het is niet nodig en zelfs ongewenst, dat sommi gen voor wie reeds een redelijke pensioenvoorziening is getroffen, na invoering van de nieuwe wet In totaal een bedrag, dat de 100 van het laatstverdiende Loon benadert of zelfs overtreft, zouden ontvangen. De offers hiervoor zouden namelijk eens deels door werkgevers, die zelf reeds eep. redelijke pensioenvoor ziening voor hun personeel heb ben opgebouwd, anderdeels door de jongere generatie en door de overheid moeten worden ge bracht, naast de offers, die voor de nieuwe wettelijke ouderdoms- verzekering zullen moeten wor den gevraagd. Om dezelfde rede nen zullen ook de ambtelijke pensioenen worden „aangepast" aan de nieuwe ouderdomswet, C. HAMELINK, LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN, GAAT ZEELAND VERLATEN. 8 Augustus a.s. zal de heer C. Hamelink uit Axel ons land ver laten om zich met zijn gezin in Canada te vestigen. Met hem verliest de provincie een bekende figuur, die steeds voor de Zeeuw se belangen op de bres heeft ge- C. Hamelink, die in 1897 te Texel werd geboren, was reeds op 23-jarige leeftijd lid van de moderne landarbeidersbond. Op 25-jarige leeftijd verwissel de hij de landarbeid met die van fabrieksarbeider en trad in de dienst van de Cokesfabriek, waardoor hij zich liet overschrij ven in de Fabrieksarbeidersbond, om later, toen hij een eigen zaak begonnen was, lid te worden van de bond van handels- en kantoor bedienden. Na in 1923 lid te zijn geworden van de S.D.A.P. werd hij in 1931 tot lid van de gemeenteraad van Axel gekozen en nog in hetzelfde jaar werd hij lid van Provinciale Staten. Na de verkiezingen in 1946 werd de heer Hamelink lid van Gedeputeerde Staten en zal tot de datum van zijn vertrek in functie blijven, hetgeen volko men overeenstemt met zijn werk kracht, want het is algemeen be kend, dat zijn rusteloze geest voortdurend bezig was met het (Advertentie) Het gaat om het leven van een 16-jarige jongen. Voor nadere inlichtingen gelieve U zich te wenden tot: Te Temeuzen: Fa Van den Bruele, Noordstraat; Apotheek Klaassen, Ncordstraat; Fa. Wol- fert, Korte Kerkstraat en Bak kerij Verhage, Nieuwstraat; in Axel bij de heren W. A. den Bog- gende, Nieuwstraat 31, en P. A. Wondergem, Nieuwstraat 5. uitwerken van plannen, die kon den strekken tot grotere ontwik keling van de provincie, die zijn liefde bezat. Juist nu in de naaste toekomst de Deltaplannen tot uitvoering zullen worden gebracht, zal men het gemis van de heer Hamelink in het college van G. S. gevoelen, want de uitwerking van die grootse plannen was juist een kolfje naar zijn hand. Als Zeeuws-Vlaming vond men in hem een krachtig voorstander van verbetering der bootverbin dingen en landaanwinning door inpoldering, waarbij hij mogelijk heid zag dat bij de inpoldering van het land van Saeftinge Zeeuws-Vlaanderen door tunnel bouw een vaste verbinding zou verkrijgen met Noord-Brabant, waardoor de boot-misère vopr een groot deel zou zijn opgehe ven. Maar 8 Augustus vertrekt de heer Hamelink met zijn gezin met de „Grote Beer" naar Cana da om zich voorlopig te vestigen in Union, een klein plaatsje in de gemeente St Thomas aan de Noordkust van het Eriemeer. Zijn opvolger in Provinciale Staten is de heer A. Beerenpas, wethouder van Sociale Zaken in Middelburg. DE EERSTE RODE BESSEN TE KAPELLE. Woensdag zijn in Kapelle de eerste rode bessen aangevoerd. Het waren nog maar enkele par tijtjes, de voorlopers van een oogst welke zeer overvloedig be looft te worden. De prijs voor deze primeurs was hoog, name lijk 1,70 tot 2,60 per kg al naar gelang de kwaliteit. Interkerkelijke Tent-Evan gelisatie. Ter inleiding van de hedenavond aanvangende interkerkelijke tent evangelisatie campagne, zal te 6.45 uur het tamboer- en pijper corps „Irene" een wandeling Pensioengerechtigden ^SS27C^ Generaal De Gaulle heeft Don- voigens denieuwe wet "derdag gepleit voor terugtrek- king van alle Franse strijdkrach ten uit Indo-China. Hij zeide, dat in de huidige omstandigheden aan de regering van Ngo Dinh Diem de gehele verantwoordelijkheid moet wor den gelaten voor het handhaven van de orde, de landsverdedi ging en de bescherming van de democratie in Vietnam. GESCHAT AANTAL BOVEN 65-JARIGEN DAT VAN DE NIEUWE WET ZAL PROFITEREN H AANTAL NOODWET - TREKKENDEN IN 1955 1957 1961 1966 1971 1976 1981 J 1 waartoe de Minister van Binnen landse Zaken te zijner tijd een wetsontwerp zal indienen, nadat deze kwestie in het Georgani seerd Overleg is behandeld. Hoe ver de aanpassing van particu liere pensioenregelingen in elk concreet geval moet gaan, wordt niet in de wet geregeld. Dat hangt mede af van de inhoud van de bestaande pensioenrege ling en is een kwestie van onder ling overleg tussen werkgever en werknemers. De Stichting van den Arbeid heeft terzake al enkele richtlijnen opgesteld en zijn bemiddeling bij eventuele meningsverschillen aangeboden. Voordat de nieuwe wet, zo zij door de Staten-Generaal wordt aanvaard, in werking zal kun nen treden, moeten nog vele voorbereidende en uitvoerings maatregelen getroffen worden. De regering verwacht dan ook, dat de wet wel niet vóór 1 Jan. 1957 van kracht zal kunnen wor den. VOLOP AARDBEIEN. Deze week is overal in ons land het aardbeienseizoen volop begonnen. In de belangrijkste centra zoals Breda, Zaltbommel, Beverwijk en Kapelle-Biezelinge heerst nu weer een ongekende drukte om alles op tijd geplukt te krijgen. Door het warme weer van de laatste dagen ver loopt het rijpingsproces name lijk zeer vlug. De grootste aanvoer heeft men in Breda waar men aan meer dan 100 ton per dag komt. De oogst staat er overal goed voor, hoewel men door het late sei zoen rekent op een mindere kilo opbrengst dan eerst werd ver wacht. Op het ogenblik neemt de Cli max een voorname plaats in bij de aanvoer, terwijl ook de Jecun- da begint te komen. Het over grote deel wordt nu weer zonder dop aangevoerd en gekocht door de binnenlandse conservenfa- brieken. De prijs ligt rond 1,- per kg. Voor deze prijs is de aardbeienteelt een goed lonende telt. Ook met $lop worden echter flinke kwanta aangevoerd. Voor de goede kwaliteit ligt de prijs van 1 tot 1,50 per kg. De aan voer is van dien aard, dat thans overal volop aardbeien te koop moeten zijn. De export is thans van geringe betekenis. In het binnenland kunnen echter grote kwanta worden afgezet. Ver wacht mag worden, dat het aard beienseizoen zeer binnenkort zijn hoogtepunt zal, bereiken. De Fransen dienen in geval van terugtrekking uit Vietnam op Madagascar strijdkrachten te concentreren met een voorhoede van lucht- en zeestrijdkrachten op Nieuw-Caledonië, ter bescher ming van de Franse belangen in de Stille Oceaan, aldus de gene raal. Generaal De Gaulle zeide dit op een persconferentie te Parijs. Er is, zo zeide hij, in Indo- China een „nieuwe hegemonie", die „de algemene verkiezingen schijnt te willen vermijden, die wij hebben beloofd te zullen be vorderen". Indien de Franse regering zul ke verkiezingen niet kan verze keren, dient zij haar troepen te rug te trekken. Over Noord-Afrika zeide de generaal, dat de Fransen krach tig moeten zijn en misdaden straffen. „Maar wij moeten ook een politiek voeren, die aantrek kelijk is voor de volkeren, waar van wij willen, dat zij met ons verbonden blijven". Generaal De Gaulle verklaarde voorts hoopvol gestemd te zijn over de aanstaande conferentie van de regeringsleiders van de grote vier. „Het is duidelijk, dat wij in de richting van een soort modus vivendi gaan", aldus zei de hij. door de stad maken. Wegens uitstedigheid van de burgemeester heeft de heer J. den Hamer, wethouder, zich be reid verklaard hedenavond te 8 uur de eerste bijeenkomst te ope nen. Gezien de grote belangstelling voor deze interkerkelijke campag ne in tal van plaatsen in ons land, verwacht men ook hier iedere avond talrijke belangstellenden om de Bijbelse boodschap te be luisteren, die bij de uitvoering van het programma zal worden gepredikt. Onderhandse verkoop woning. In verband met zijn vertrek naar Canada heeft de heer C. Ha melink zijn woning, staande Ka naaldijk 21, onderhands verkocht aan de heer C. J. J. Willemsen, alhier. Uitvoering Amerikaans Baptistenkoor. In de St. Baafskerk te Aarden burg is een zanguitvoering ge geven door het „Atlanta Baptist Association Choir", het koor uit de Amerikaanse stad Atlanta in Georgië, dat was uitgekozen om de Baptisten van het zuiden der Verenigde Staten te vertegen woordigen op het wereldcongres der Baptisten in Londen. Het programma was hetzelfde als dat wat in Londen zal wor den uitgevoerd en omvatte psalmen, hymnen en andere geestelijke liederen. Op het stadhuis te Aardenburg werden de Amerikaanse gasten ontvangen door burgemeester S. van Dongen, die in zijn toe spraak wees op de banden met Amerika, ontstaan bij en na de bevrijding. De Amerikaanse gasten ston den er op bij burgers te worden ingekwartierd, om zodoende de plattelandssfeer en de huiselijke gezelligheid in Nederland eens van nabij te kunnen meemaken. Goed afgelopen. twee personen te water. Eén hunner wist direct het meisje, dat reeds tweemaal onder water was geweest, te grijpen en op het droge te brengen. Met de schrik en natte kleren liep dit ongeluk wel bijzonder goed af. Bevorderd. Met ingang van 30 Juni is be vorderd tot wachtmeester le kl. der Rijkspolitie, de wachtmees ter C. M. Brasser te Zaamslag. Ten bate van het Rode Kruis. Woensdagavond had alhier op het sportterrein een voetbalwed strijd plaats tussen een elftal van middenstanders en van over heidspersoneel, welke wedstrijd door het muziekgezelschap „De Volharding" werd opgeluisterd. Nadat de beide elftallen op de gevoelige plaat waren vastge legd, bracht „De Volharding" het W ïlhelmus ten gehore, waarna burgemeester Trimpe een kort in leidend woord sprak. Zodra de elftallen zich hadden opgesteld, werd de burgemeester uitgenodigd de aftrap te doen van deze bijzondere wedstrijd, die door velen werd bijgewoond. Tijdens de kamp hadden zowel de spelers als de toeschouwers volop gelegenheid hun lachspie ren in beweging te brengen, want de buitelingen en de vaak lang niet zwierige zwenkingen der on wennige ledematen waren legio. Er werd echter in de grootste harmonie lustig gevoetbald. In de eerste helft waren het de mid denstanders die de overheidsdie naren een lesje gaven, waarbij C. van Antwerpen er wel voor zorgi de, dat dit overwicht met 2 door hem gemaakte doelpunten werd uitgedrukt. Tijdens de rust liet „De Volhar ding" zich horen met enkele po pulaire marsen. De tweede helft was het over heidspersoneel in de meerderheid en verkleinde J. Houtzager voor hen na 5 minuten spelens de ach terstand. Na ongeveer een half uur in de tweede helft kwam het overheidspersoneel wel goedkoop aan een doelpunt toen de mid denstander C. van Cadsand de bal in eigen doel deed belanden, waarmede de stand gelijk werd (22). Leek het er op, dat de puntjes zouden gedeeld worden, dit was niet het geval, want 10 Bij het passeren van de grote minuten voor het eindsignaal be- Shell-tanker „Linga" aan de Nederlandse douane was de zui ging van deze boot zó groot dat het gemeerde binnenschip „De Gids" met zulk een kracht naar de tanker toegezogen werd, dat de kabels afknapten. Het bootje van de parlevinker, die zijn wa ren aan de schipper van „De Gids" aan het verkopen was, kwam hierdoor in de verdruk king met de in de takel hangen de roeiboot van „De Gids". Door het slingeren van deze roeiboot richtte deze enige schade aan de waren van de parlevinker aan. Enkele limonadeflessen en sinaasappelen werden van de boot geslingerd en kwamen in het water terecht. De toestand was inmiddels zó hachelijk ge worden, dat de parlevinker niet meer aan boord durfde springen van zijn bootje, dat nu achter de achtersteven van de tanker nog een heel eind werd meegezogen. Gelukkig was de tanker zo diep geladen, dat de schroef geen schade &an het bootje kon aan richten. Meisje te water. Bij het spelen geraakte Woensdagavond het dochtertje van J. Maas aan de sluis van de westelijke kanaalarm te water. Op het hulpgeroep sprongen zorgde F. van de Velde de mid denstanders met een doelpunt de overwinning (32). Met de muziek voorop werd daarop naar de Markt gemar cheerd en was daarmede de pret tige avond ten einde, die voor het Roode Kruis een aardig sal do heeft opgeleverd. NEDERLANDSE DAME OOSTENRIJK VERONGELUKT De 69-jarige mevr. C. Velthuij6- Waveren uit Hillegom is Woens dag tijdens een bergtocht in Oos tenrijk veróngelukt. Zij was met haar zoon als vacantiegast in Praxmar, gemeente St Sigmund in Sellrain. Dinsdag maakte zij met haar zoon een tocht door het Fleirschtai-gebied. Nadat zij in de openlucht hadden overnacht, on dernamen zij Woensdagochtend de terugtocht. Hierbij gleed mevr. Velthuijs op circa 2300 meter hoogte uit op een steil sneeuw veld. Zij gleed ongeveer 8 meter naar beneden en viel toen in de Gleirschbeek. Zij werd direct meegesleurd en verdronk. Haar zoon trachtte tevergeefs haar te redden. Het stoffelijk overschot werd ongeveer 220 meter van de plaats van het ongeluk geborgen door de bergreddingsdienst en naar St Sigmond overgebracht. DODELIJK ONGEVAL IN GROENTEVEILING. In de hal van de groenteveiling te Maastricht is gistermiddag te gen vijf uur de 72-jarige groente handelaar Vernaus, wonende aan de Capucijnenstraat te Maas tricht, gedood. De man raakte bekneld tussen een vrachtauto en een geparkeerde bestelwagen, toen de bestuurder der vracht auto bij vergissing vol gas gaf, waarna hij de macht over het stuur kwijtraakte. Het slachtof fer was vrijwel onmiddellijk dood. De politie stelt een onderzoek in. Samuël David Coleman, leider van de Liberiaanse „waarlijk on afhankelijke arbeiderspartij", die er van werd verdacht de hand te hebben gehad in de mislukte aanslag op de president van Li beria William Tubman, is, teza men met zijn oudste zoon John, in een vuurgevecht met hem achtervolgende politie gedood. Coleman en zijn gezin waren aanvankelijk, na het mislukken 99. Een plotseling op komende gedachte doet Eric haastig op de levenloze gestalte toetreden en zijn vrees wordt bewaar heid, als hjj 's mans gezicht gezien heeft. Het is een der Heru- li's die hij indertijd met Biar en Axe naar Halfra gezonden heeft. Dan is dit dus de boodschapper, die Allan het sein voor Erwin's bevrijding moest brengen. De Noorman klemt zijn tanden opeen en staart somber langs het pad. Tegenslag op tegenslag. Alle pogingen om zijn zoon tij dig uit Tyrfing weg te krijgen, lopen op niets uit. Nu is het wellicht voorgoed te laat; over een paar dagen ligt Geirfinn daar voor de poort. Met een kreet waarin heel zijn wan hopige woede ligt opgesloten, springt de Noorman overeind en zet half in looppas zijn tocht langs het spoor voort. In de namiddag krijgt hij de troep in het oog; het zijn inder daad de Bohuslaners. Omzichtig volgt hij op een af stand, hetgeen niet moeilijk is, want het leger vordert slechts langzaam. Maar wat zij inboeten aan snelheid, pogen zij klaarblij kelijk weer goed te maken met extra dagmarsen, want de duister nis is al enkele uren gevallen, als de Bohuslaners pas stil houden om kamp te maken. „Kwam Halfra maar opdagen," denkt de Noorman, terwijl hij rondkijkt naar een plaats, van waar hij zowel het kamp als de heirbaan in het oog kan houden. „En kon ik mijn mannen maar be reiken, die op dit moment werk loos bij Tyrfing wachten." Eensklaps meent hij een flauw gerucht achter zich te horen. Blik semsnel draait hjj zich om en staart één ogenblik als versteend naar de krijger met de opgeheven boog. „Halt! Dood hem niet!" hoort hij nog iemand schreeuwen, dan voelt hjj een stekende pijn langs zijn hals en door een duizeling overmand, zakt de Noorman in één. van de aanslag, verdwenen, doch later werden zij weer in hun eigen huis waargenomen. De po litie poogde Coleman te arreste ren, doch hij beschoot de diena ren der wet, waardoor twee hun ner werden gedood en verschei dene gewond. Uiteindelijk werd de boerderij van Coleman in brand gestoken, doch hij wist zelf, tezamen met zijn oudste zoon, te ontvluchten. Doch opnieuw kwam de politie de vluchtelingen op het spoor. Zij werden ontdekt in een zestig km verder gelegen boerderij, waarna de geschiedenis zich ge deeltelijk herhaalde. Opnieuw werd de boerderij omsingeld en wederom leverden Coleman Sr. en Jr. een vuurgevecht met de politie. Doch deze maal was het lot de handhavers der wet gun stig gezind. Coleman en zijn zoon John die een diploma bezat van de Amerikaanse Harvairi- universiteit werden dodelijk getroffen. VRIJDAG 1 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Onteerd". ZATERDAG 2 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Onteerd". Concertgebouw, 8 uur: „Robinson Crusie". Terrein Molendijk, 3 uur: Voetbalwedstrijd Tern. Boys 2 —Zaamslag 1; 4.30 uur: Tern. Boys 1Sluiskil 1. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Een circus vluchtte".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2