Uaft de ISrsvincac Sportnieuws DE WOLF EN DE HAVIK VOETBAL DUIVENSPORT MARKTBERICHTEN Critiek op Amerikaanse inlichtingendiensten Beursoverzicht TERNEUZEN. Ien. AARDENBURG. BRESKENS. OSSENISSE. Heeft U al getekend MIDDELBURG. PHILIPPINE. SLUISKIL. SAS VAN GENT. ZUIDZANDE. ff Godsdienststrijd in Perzië Een afscheid. Gistermorgen nam het perso neel van de inspectie der belas tingen alhier in een gezellig samenzijn afscheid van de ad junct-commies van 's Rijksbelas tingen L. Hendrikse, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst met pensioen gaat verlaten. Namens het hoofd van ge noemde inspectie sprak de in specteur, de heer v. d. Mersch, de scheidende functionaris toe. Hij ging diens ambtelijke loop baan nog eens na en concludeer de dat Hendrikse gezien zijn 33- jarig verblijf alhier, verknocht is geraakt aan de gemeente Ter- neuzen. Hij wenste hem en zijn echtgenote namens het gehele personeel een langdurig genot van zijn pensioen toe en lbood als dank voor de alleszins pret tige samenwerking een staande smeed-ijzeren leeslamp aan. Nadat ook nog het woord was gevoerd door de heren Buter en De Bree, waarbij de komische noot niet ontbrak, richtte de scheidende zich in zijn dank woord tot allen, met wie hij heeft samengewerkt. Personeelsleden van het Ont vangkantoor, de inspectie der in voerrechten en accijnzen, en de inspectie der registratie en suc cessie kwamen de scheidende collega hun beste wensen aanbie den. Aanrijding. Gistermiddag te kwart voor 5 reed in de Axelsestraat in de richting van de brug een vracht wagen met aanhangwagen. Ter hoogte van de Van Steenbergen laan gaf de bestuurder M. M. uit Ierseke door zijn richtingaanwij zer te kennen deze straat te zul len inslaan. De bestuurder van een achter de aanhangwagen rijdende perso nenauto, de heer M. G. Z. uit Breda, had hierop geen aandacht gevestigd, waardoor hij in bot sing kwam met de afzwenkende aanhangwagen en zijn auto aan de voorzijde beschadigd werd. Bevorderingen politiecorps. Met ingang van 1 Juni jJ. zijn bevorderd tot hoofdagent de agent van politie M. de Vos en tot agent de adspirant-agent J- J. Maat. Met ingang van 1 Juli a.s. zijn tot agent bevorderd de adspirant- agenten W. de Beste en J. Wier- SIha- j j Bevorderd. Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën is de heer M P. Buter, commies-titulair van 's Rijksbelastingen, werkzaam ter inspectie der belastingen al hier, met ingang van 1 Juli a.s. belajst met de functie van chef de bureau op genoemd bureau. Geslaagd. Voor het eindexamen H.B.S. A slaagden aan het Openbaar Ly ceum alhier C. H. de Bruijn te St. Jansteen, C. Deij te Terneu zen. en W. Mieras en C. Wieles, beiden te Axel. Vakdiploma's. Te 's-Gravenhage slaagde mej. Suus Meijer bij het door de be drijfsgroep schoonheidsverzor ging gehouden examen voor het diploma schoonheidsspecialiste, en te Rotterdam bij het examen van 't schoonheidsinstituut Leny Mobldijk voor het diploma me- disch-schoonheidsspecialiste. Veiling vataardbeien. Aan de coöp. vruchtenveiling ,.Zeeuwsch-Vlaanderen" alhier gehouden eerste veiling van vat- aardbeien noteerden per 100 kg de Jucunda 93,80, de Climax ƒ93,60 en de Madame Moutot 90.60. Zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal de tweede ver koop van vataardbeien a.s. Zater dag plaats vinden. Het laat zich aanzien, dat het aardbeienseizoen dit jaar kort zal zijn en indien in de volgende week geen regen valt, zal de op brengst matig zijn, waardoor de prijzen nog iets zullen oplopen Hiertegenover staat, dat zo er nog op tijd regen komt, de prij zen waarschijnlijk iets zullen da Bevorderd Met ingang van 30 Juni zijn bevorderd tot wachtmeester le klasse der rijkspolitie, de wacht meesters A. Baars, alhier, en J A Groot te Eede. Mutaties rijkspolitie. Per 30 Juni a.s. zijn de volgen de wachtmeesters der rijkspolitie bevorderd tot wachtmeester le klasse: E. v. d. Broecke, M. van Aerts, P. Dieleman en H. Muller. Missionarissen wei-den bedacht. Op 1 Juli a.s. vertrekken onze plaatselijke missionarissen, de paters Verdunnen en Radema kers, weer naar him Missie in Brazilië. Beide paters hielden in de parochiekerk een afscheids preek en tevens een collecte, die ongeveer ƒ900,opbracht. Een plaatselijk comité heeft zich echter beijverd om dit bedrag hoger op te voeren, met het prachtige resultaat, dat binnen enkele dagen een som van niet minder dan 2.000,— was bijeen gebracht. Het spreekt vanzelf dat deze royale geste op de (Advertentie) Het gaat om het leven van een 16-jarige jongen. Voor nadere inlichtingen gelieve U zich te wenden tot: Te Terneuzen: Fa Van den Bruele, Noordstraat; Apotheek Klaassen, Ncordstraat; Fa. Wol- fert, Korte Kerkstraat en Bak kerij Verhage, Nieuwstraat; in Axel bij de heren W. A. den Bog- gende, Nieuwstraat 31, en P. A. Wondergem, Nieuwstraat 5. paters een diepe indruk heeft gemaakt. Zij krijgen de overtui ging mee naar hun Missieland, dat de parochianen van Ossenis- se het Missiewerk niet alleen door gebed maar tevens met hun geldelijk offer steunen. Het op deze manier meeleven van hun oud-dorpsgenoten zal de zware taak van de paters in het verre Brazilië zeker veraangena men en verlichten. Roofoverval op 80-jarige. Zondagmorgen onder kerktijd is de 80-jarige alleenwonende landbouwer P. Sanderse, wonen de aan de Noordweg te Oost- kapelle, het slachtoffer geworden van een roofoverval. Een hem vreemde bezoeker, die zijn fiets bij het huis had neergezet, kwam binnen, toen de landbouwer eten aan het klaarmaken was. Hij eiste het geld van de boer en wierp hem zijn eigen wambuis, dat in de ka mer hing, over het hoofd. Er ontstond een worsteling, toen de tachtigjarige weigerde zijn geld af te geven. Hij werd hardhandig op een stoel neerge zet en was, na bedreiging met geweld, verplicht te zeggen, dat het geld in zijn beurs zat, die in een kastje op de slaapkamer lag. De rover haalde de beurs daar uit en verdween met een „ge groet". De aanvaller was niet gewapend. De boer liep de weg op, waar hij door een passerende fietser van zijn wambuis werd bevrijd. De politie ging onmiddellijk aan het speuren, maar heeft de da der nog niet gevonden. Vorig jaar werd er ook inge broken bij de boer. Deze heeft toen zijn geld op de bank en bij de notaris in veiligheid gebracht, zodat de rover genoegen moest nemen met een bedrag van tach tig gulden. .Muziek- en tuinfeest. Voor de achtste maal in successie gaf onze fanfare St. Cecilia j.l. Zaterdag en Zondag haar muziek- en tuinfeest. In verband met het tienjarig- bestaan van de muziekvereni ging waren voor Zaterdag de harmonie van Terneuzen en Sas van Gent uitgenodigd een con cert te geven op de muziektent op de markt. Het talrijke publiek wist de goed gekozen en goed gespeelde nummers ten zeerste te waarde ren. Bij de optocht maakten deze twee corpsen door hun keurige uniformen en slagwerk een goe de indruk. Vanaf 7 uur tot middernacht werd de avond gevuld met dans verzorgd door „The Black and White Swingers" en zang door het trio Moreco's uit Goes. Met een muzikale rondgang van onze fanfare werd Zondag om vier uur het fancy-fair ge opend. Aangelokt door het prachtige zomerweer bevonden zich rond die tijd veel vreemdelingen in onjs dorp en liet het zich aanzien dat het tuinfeest druk bezocht zou worden. Om 7 uur, het tijdstip waarop de bekende radioartisten zouden optreden (De Spelbrekers, Joop de Knegt, Cas Oosthoek, accor deonist, Henk Bouwma, illusio nist, Marius Phail en Betty Vise- ro, acrobate) bevonden zich ruim 2000 mensen op het terrein. Anderhalf uur lang hield dit gezelschap de toeschouwers aan genaam bezig. De grote dans vloer was verder de gehele avond tjokvol dansende paartjes. Ook de verversings-, mossel- en ande re tenten maakten goede zaken. Dit festijn was weer een groot succes voor de vereniging, die door krachtdadig en belangeloos samjenwerken zoiets tot stand kon brengen. Op het drukste moment schreed als bij verrassing een stoet van twaalf personen gesto ken in klederdracht van 450 jaar geleden, voorstellende de stich ters van Philippine, Philips de Schoone en Hyronimus Laureins met hun echtgenote en hofhou ding plechtig door het publiek. Deze show was meer bedoeld om de burgers en burgeressen van de stad „Philippine" het mo del te tonen van de kleding dat op de feestelijkheden van 13, 14, en 15 Augustus gedragen moet worden. Een ieder van ons zal dan in de gelegenheid gesteld worden een dergelijk costuum te huren. Gevonden voorwerpen. De Inspeeteur-Corpsche f van Gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de navolgende gevonden voorwer pen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen Paar snelbinders, paar kinder pantoffels, kinderportemonnaie, hand-fietspompjb, A. Breepoel, Middenstr. 5; blauw petje en por- temonnaie, A. Postma, Vinken- str. 12; handdoek, zwempak en een flesje, P. Rijckaert, Veldstr. 18; haarstrik, J. Beeldens, Piers- senspoldierstr. 19; claxon met motor, A. Bracke, Nieuwe Kerk straat 14; rozenkrans in étui, politiepost, Veldstr. 7. Tafeltennissuccessen. Zondag 26 Juni werd te Roo sendaal een diocesaan land juweel van de K.A.J. gehouden. Uit Sas van Gent namen 15 deel nemers en deelneemsters deel aan het programma tafeltennis. De 6 eerste prijswinnaars aan deze tak van sport zouden in aanmerking komen voor uitzen ding voor het landelijk land juweel, dat op 17 Juli in 's-Her- togenbosch gehouden zal worden. Bij deze 6 waren 4 Sasse jon gens, n.l. W. van Ooteghem, J. van Moorten, P. d'Haens en J. Hoefijzers. M. van Ooteghem werd tevens diocesaan kampioen tafeltennis. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond j.l. voltallig in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn. De heer Kuijpers van het Bijkantoor Goes van de N.V. Bouwkas Van Ned. Gemeenten hield een korte inlei ding over het werk van deze bouwkas, waarna door de raads leden verschillende vragen wer den gesteld. Hierna besloot de raad op voorstel van B. en W. om tot ge noemde bouwkas toe te treden. Op voorstel van B. en W. werd eveneens besloten over te gaan tot het aanschaffen van een graflift op de algemene begraaf plaats. De Smidsweg zal door het Waterschap Het Vrije van Sluis worden verbeterd door middel van een oppervlakte-behandeling met een teerproduct. De raad besloot deze weg na verbetering voor de som van 1,in eigen dom, beheer en onderhoud van genoemd waterschap over te ne men. De raad had geen bezwaar de uitkering inééns over het le halfjaar volgens de rijksregeling ook van toepassing te verklaren op het gemeente-personeel. Ook de gewijzigde rijksregeling inza ke de vacantie-uitkering alsmede die terzake van de Interimrege ling Ziektekosten 1955 werd voor het gemeente-personeel van overeenkomstige toepassing ver klaard. Tenslotte gingen door B. en W. voorgestelde wijzigingen van de begrotingen voor 1954 en 1955 vlot onder de hamer door. De rondvraag leverde niets belangrijks op. Daarna sluiting. Aardige geste. In verband met het voor de 2e achtereenvolgende keer win nen van de wisselbeker op het zangconcours van de Zeeuwse zangerslbond te K«ats, Zaterdag j.l, werd het dameskoor „Julia na" alhier Zaterdagavond bij te rugkeer in de gemeente, met vro lijke marsmuziek opgewacht door de Koninklijke muziekvere niging „Veronica". Wethouder A. Luteijn feliciteerde vereniging en dirigent namens het gemeen tebestuur en de bevolking. Op initiatief van dr Beck was door een aantal bereidwillige handen in allerijl voor ieder lid een bloemtuiltje vervaardigd, zodat de dames in de bloemetjes wer den gezet. De directeur ontving cigaretten. De mooie prestatie van ons dameskoor werd op deze wijze leuk door de gemeentenaren ge waardeerd. ACHT AANBIEDINGEN MET EEN VERRASSING! ct. pt. 1 grote Ontbijtkoek 49 200 gram Vruchtenblokjes 49 250 gram Utrechtse Sprits 59 1 pakje Locarno Margarine 40 5 lekkere Lolly's 1 blikje Leverpastei 1 doos Schoencrême „Ca-va-Seul" 1 dubbel stuk Huishoudzeep A-l 23 58 28 27 10 I I I I I Alles tezamen voor 3,35 met 65 punten. En nu de verrassingBij aan koop van deze 8 artikelen tege lijk, inplaats van 65, niet minder dan HONDERD PUNTEN! PETIT BEURRE - Luchtdicht verpakt, blijft wekenlang kers vers, gemakkelijk om mee te ne men! Met 5 punten Per pakje 33 ct. PANEERMEEL - Moet U altijd in de keuken bij de hand hebben Met 5 punten Per pakje 28 ct. SCHUIMKOEKJES - Lekkere Choco-schuimkoekjes met choco- ladesmaak. Een hele zak vol, bij 150 gram voor 52 ct. Met 10 punten. VRUCHTENLIMONADE 2 flesjes Trofee echte vruchten limonade voor 52 ct. Met 10 punten. FRAMBOOS-NATUREL - Een prachtig doorschijnend snoepje van Lonka, apart verpakt, en bovendien... verrukkelijk! 150 gram voor 48 ct. Met 10 punten. SLASAUS - Onze bekende, eer ste soort Locamo slasaus. Met 20 punten Per fles 94 ct. VRUCHTENKAUWGUM U weet het, ook Uw kinderen zijn er dol <?p! Met 5'punten 5 pakjes voor 25 ct. LIMONADESIROOP Locarno, heerlijke sinas limonadesiroop. Met 10 punten Per flesje 100 ct. JAM - Een pot Gelria jam in diverse smaken. Met 5 punten 62 ct. DE Een zes man sterke speciale ondercommissie van de z.g. „Hoover-commissie", die een on derzoek instelt naar de werking van de Amerikaanse burgerlijke dienst in het algemeen, heeft scherpe critiek geoefend op de inlichtingendiensten der Ameri kaanse regering wegens „het verschaffen van onvoldoende gegevens uit landen achter het „Ijzeren gordijn". In het aan het congres uitge brachte rapport dezer ondercom missie wordt gezegd, dat men „politiek meer moet durven", waaraan wordt toegevoegd: „de bereidheid moet bestaan om, bij het streven tot het verkrijgen van inlichtingen uit communis tische staten, bepaalde, tevoren berekende, risico's op politiek en diplomatiek gebied te nemen". Eén der voornaamste aanbe velingen der ondercommissie is het instellen van twee afzonder lijke „commissies van toezicht", die onafgebroken het oog zou den moeten houden op alle fasen van het werk der Amerikaanse regeringsinlichtingendiensten. In de ene commissie zouden leden van het huis van afgevaar digden en de senaat zitting moe ten hebben, terwijl de andere uit „ervaren particulieren" zou moe ten worden samengesteld. Bij gevechten te Sjiraz, 650 km ten Zuiden van Teheran, tus sen Mohammedanen en leden van de Bahai-secte, zijn vijftig perso nen gewond. De toestand van sommige gewonden is ernstig. Het Bahai-geloof is één der jongste ter wereld. Het is verle den maand in Perzië verboden. Het is gebaseerd op een mengsel van verschillende bestaande godsdiensten, waaronder het Christendom en het Boedhisme. Zijn opvallendste kenmerk is, dat het streeft naar wereldeen heid. De Mohammedanen beschouw den de Bahai-volgelingen als scheurmakers en ketters. KAMPIOENSCOMPETITIE K. N. V. B. De kalender der kampioenscom petitie ziet er als volgt uit: Zaterdag 2 Juli: PSV—NAC en Willem li- Eindhoven. Woensdag 6 Juli: NACWillem II en Eindhoven —PSV. Zaterdag 9 Juli: PSVWillem II en NAC Eindhoven. Woensdag 13 Juli: EindhovenNAC en Willem II FSV. Zaterdag 16 Juli: Willem II—NAC en PSV— Eindhoven. Woensdag 20 Juli: NACPSV en Eindhoven Willem II. VLUCHT UIT PONT ST. MAXENCE. „De Voorwaiarts", Zaam slag-Veer, Snelheid le duif 994.20 m; laatste duif 951.17 m. 1. J. Bareman; 2. P. Koop man; 3. idem; 4. M. Cornelis- sen; 5. P. Koopman; 6. J. Smal- legange; 7. J. Willemsen; 8. en 9. M. Zegers; 10. P. v. d. Voorde. PRIJSVLUCHTEN UIT ARRAS Combinatie Boschkapelle Hengstdijk. Snelheid eerste oude 'duif: 1126,68 m. Laatste prijswinnen de oude duif: 951,04 m. Eerste jonge duif: 1099,51 m. Laatste prijsw. jonge duif 747.71 meter. Oude duiven: 1. L. Lauret; 2. J. de Rijk; 3. F. Warrens; 4. G. v. d. Meijden; 5. J. Wauters; 6. J. van Hoove; 7. L. Lauret; 8. F. van Deursen, Hengstdijk; 9 en 10 L. Lauret. Jonge duiven: 1. L. Lauret; 2. G. v. d. Meij den; 3 en 4. L. Lauret; 5. E. Bilterijst; 6. G. v. d. Meijden; 7. J. de Bakker, Hengstdijk; 8. G. v. d. Meijden; 9. L. Lauret; 10. E. de Waal, Hengstdijk. Waar geen woonplaats is ver meld, is bedoeld Boschkapelle. Duivensociëteit Stoppeldijk. Snelheid eerste oude duif: 1092,5 m. Laatste prijsw. oude duif: 983 meter. Eerste jonge duif: 1071.1 m. Laatste prijsw. jonge duif: 918,3 meter. Oude duiven 1. Jan Boogaert (koning); 2. J. de Theije; 3. Jan Boogaert; 4. Jo Roctus; 5. J. Staepels (2e koning); 6. J. de Theije; 7 en 8. J. Boogaert; 9. A. v. Jole; 10. J. Fruijtier, allien te Stoppeldijk. Jonge duiven: 1. L. van Leu ven; 2, 6, 8 en 9. R. de Guyte- naer; 3. J. Wentzler; 4. J. Boogeart; 5. C. Stallaert; 7. P. van Darrupe; 10. J. de Maagt, allen te Stoppeldijk. „De Vrede", Sas van Gent. Oude duiven: 1. E. Tieleman; 2 en 9. J. Heida; 3. R. Geer- naerdt; 4. W. Timmerman; 5 en 7. J. de Vever; 6. E. v. d. Putte; 8. H. Marquinie; 10. G. de Betue. Jonge Duiven: 1 en 6. A. van Avermaete; 2. H. Scheffer; 3. A. Claeyssens; 4 en 8. R. Geer- naerdt; 5. R. Cappaert; 7. L. Coone; 9. W. Rademakers; 10. W. de Groote. „De Verwachting", Axel. Oude duiven: Snelheid le duif 1138 m; snel heid laatste prijsw. duif 1049,4 m. 1. M. Dieleman; 2. E. van Dor- selaar; 3 en 6. Th. Borghstijn; 4, 5 en 9. E. Misseghers; 7. W. Herman; 8. C. Wieland; 10. A. Blommaert. Jonge duiven: 1 en 3. R. Wiemeersch; 2 en 4. Ch. Tieleman; 5. C. Verstrae- ten; 6. Fl. van Acker; 7. C. Wieland; 8. Jac. Vasseur; 9 en 10 M Dieleman. WIJZIGING ALGEMENE BESTEKSBEPALINGEN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bij het besluit van 31 Maart 1955, artikel 22 van de algemene be- steksbepalingen voor de uitvoe ring van bouwwerken (A.B.) ge wijzigd. Deze wijziging heeft be trekking op de beslechting door ■arbitrage van geschillen, ont staan naar aanleiding van de aannemingsovereenkomst of daaruit voortvloeiende overeen komsten tussen opdrachtgever of directie en aannemer. Een nieuwe wijziging van de algemene besteksbepalingen, op genomen in de Nederlandse staatscourant van Dinsdag, heeft tot strekking, dat de bo venbedoelde procedure wordt Philips en Unilever gevraagd, cultures gedrukt. Ook Dinsdag is de stemming op de Amsterdamse effectenbeurs vrij gunstig geweest, hetgeen voora'l geldt voor Unilever en Philips. De introductie van Uni lever begin volgende week in Parijs had Maandag geen enkele invloed,' doch Dinsdag was het margarineconeem goed gevraagd en bijna 6 punten hoger op 436. Ook Philips ontmoette goede be langstelling en noteerde ruim 3 punten foeter op 409. Wat de internationale soorten betreft is hiermede eigenlijk alles gezegd. A.K.U. en Kon. Olie bleven in één doen met Maandag bij zeer kalme handel. Ook de scheepvaartsector had een onbewogen verloop. (De stemming was echter niet on gunstig en enkele papieren wis ten een fractie te verbeteren. Scheepvaart unie ex 9,9 procent dividend gold 175 (185). K.P.M. ex 10 procent dividend 174% (183%). De cultuurmarkt lag wederom gedrukt. Verenigde Deli zag zich hierbij ruim 3 pun ten ontgaan en kwam op 135. H.V.A. 139% (141%) en Amster dam rubber 119% (121%). Guldenslbeleggingen stil en on veranderd. Claims Slavenburg werden vernomen op circa 138, hetgeen vrijwel in overeenstem ming is met de theoretische waarde. De 4 procent obligaties Zuid-Afrika kwamen Dinsdag voor het eerst in de notering. Geadviseerd werd circa 102%. Prolongatie 2% pCt. Amsterdamse wisselmarkt. Contante prijzen (voor reischèques). Londen 10.63%10.64%; Parijs I.0900—1.0920; Brussel 7.60%— 7.61%; Frankfort 90.8990.99; Zürich 87.2487.34; Zürieh (vr. francs) 89.0689.16; Stockholm 73.7273.82; Kopenhagen 54.91 —55.01; Oslo 53.15—53.25; NABEURSKOERSEN. Kon. Olie 601—603 (601%) Philips 408A09 409 Unilever 435—435% (435%) VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3360 stuks vee, w.o. 1433 vettè koeien en gebruiksvee, 80 vette beperkt tot bouwwerken, bij de kalveren, 231 graskalveren, 662 bouw waarvan het Rijk op enigerlei wijze financiële steun verleent. 97. „Waarom zouden wij niet hier blijven," werpt de Bohuslaner tegen. „Dit is een uit stekende schuilplaats en bovendien heb ik iets ontdekt, kijk!" Hij brengt de Noorman naar een lage door gang waar zij slechts gebukt doorheen kun nen en aan de anderè zijde van deze tunnel bevindt zich een druipstenen grot waarvan zij de uitge strektheid bij benade ring kunnen schat ten, maar dat zeker alle mogelijkheden biedt om zich te verbergen, zelfs al zouden de rovers de ingang achter de waterval vinden. Dus besluiten zij in de grot te blijven. De eerste dag houden zij zich helemaal schuil, omdat de kans groot is dat de rovers nog steeds in de buurt naar hen op zoek zijn, maar dan wordt de honger en de koude in de grot de Noorman te machtig en bewapend met zijn zwaard trekt bij er behoedzaam op uit. Als hij na enkele uren beladen met brandhout en een paar ver schalkte konijnen terugkeert, kan hij melden, dat de kust veilig is. Er wordt een klein vuur ont stoken. Sveins wonden worden opnieuw verzorgd en zo beurte lings jagende en de zieken ver zorgende brengen zij de dagen door en in deze tijd leert Eric de Bohuslaner kennen als een goede makker en hij heeft er geen spijt van de man benoemd te hebben. Reeds na enkele dagen begint de Sakser tekenen van herstel te tonen. De rust en verzorging heb ben hem goedgedaan en voor er een week verder is, zit Svein Langtand al weer overeind. Het feit dat hij op een haar na aan de dood ontsnapt is schijnt hem min der te interesseren dan het ver lies van zijn helm waaraan hij blijkbaar nogal gehecht was en vooral de eerste tijd verkondigt hij dreigend, dat hij de kerel die dit hoofddeksel gegapt heeft van hem wel eens tussen zijn knuisten zou willen hebben, hoewel hij am per een konijnenboutje kan vast houden, maar ook dat verandert, denken zij. Na zijn ijzeren herstel, waar Eric zo langzamerhand ook een diepere bewondering voor heeft gekregen, vertelt Eric zijn mak kers het plan dat hij inmiddels bedacht heeft. „Waarschijnlijk zal Geirfinn als hij merkt dat zijn ruiters niet terugkeren oprukken naar Tyr- fing, waar Erwin zich bevindt", zegt hij. „Door dat ongeluk met Svein is nog niemand van mijn mannen daar gewaarschuwd, zo dat er niets ondernomen is om mijn zoon in veiligheid te brengen. Wij moeten dus trachten Geirfinn lang genoeg op te houden om Allan de kans te geven Erwin te bevrijden." De Noorman wendt zich tot Svein Langtand: „Ga naar Hal- fra en zeg hem een boodschap te sturen om Allan het sein te geven. Wij begeven ons inmiddels naar de driesprong op weg naar Tyr- fing, waar Halfra zich met, zijn wolven bij ons moet voegen. Dat wij de troep bij de Bohuslaners op wachten en met de wolven zal het dan wel lukken Geirfinn teg?n te houden. Duidelijk?" Svein - gromt instemmend, want als zij van handdruk wisselen ten afscheid laat Eric er somber op volgen: „Als wij tenminste niet te laat komen nuchtere kalveren, 101 varkens, 101 biggen, 143 paarden, 43 veu lens, 159 schapen of lammeren, 368 weidelammeren, 39 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,10ƒ2,90; Vette kalveren 1.902,50; Slachtpaarden 22,25, alles per kg. Graskalveren van ƒ300480; Nuchtere kalveren 4862; Biggen ƒ40ƒ50; Veulens ƒ250 ƒ400; Schapen ƒ95ƒ140; Weidelammeren 6585; Melk- en kalfkoeien 775-ƒ 1100; Vare koeien 580ƒ780; Vaar zen ƒ580—ƒ880; Pinken ƒ400— 580. Overzicht: Vette koeien: aan voer korter, handel lui, niet ge heel prijshoudend, enkele pri ma's boven notering. Vette kal veren: aanvoer even kleiner, handel redelijk; prijzen stabiel. Nuchtere kalveren: aanvoer kor ter, handel vlot, prijzen Iets stij ver. Biggenaanvoer matig, handel flauw, prijzen constant. Slachtpaarden: aanvoer als vo rige week. handel stug, prijzen le kw. onv. 23e iets lager. Veu lens: aanvoer tamelijk, handel vlug, prijzen als vorige week. Schapen: aanvoer groter, han del goed, ruim prijshoudend. Weidelammeren: aanvoer min der, handel willig, goed prijs houdend. Melk- en kalfkoeien: aanvoer iets kleiner, handel stil, goed prijshoudend. Vare koeien: aanvoer iets kleiner, handel re delijk, prijzen onveranderd. Vaar zen en pinken: aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen als vorige week. T.b.c.-vrij vee: aanvoer korter, handel stil, prijshoudend.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3