Slotverklaring der Herdenkingsbijeenkomst van de V. N. De Antwerpse havenstaking De vroegere Duitse gebieden De Britse havenstaking WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- es MAANSTANDEN Nieuw Amerikaans luchtfoto systeem doorbreekt camouflage Verklaringen van Noordkoreaanse vliegers Adenauer over de komende' Geneefse conferentie Nog geen definitieve regeling tussen tandartsenenziekenfondsen De Nederlandse patiëntjes te Osnabrück Besprekingen te Belgrado Vonnissen in China Geautomatiseerde telefoonnetten Woensdag alle onderling verbonden Oost- Veroordelingen in Duitsland Premier Diem ontsnapt aan groot gevaar Tito aanvaardt Sowjet- uitnodiging' Beperkingen op luchtvaart door Argentijnse regering opgeheven Brits protest bij Grieken land Toespraak van Soekarno Segni Italiaans kabinetsformateur De Oostenrijkse strijd krachten Gewichtsgrens bacon- varkens verhoogd FTankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 28 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3492. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct minimam pat advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uor. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 mir. De voorzitter der herdenkings bijeenkomst van de algemene vergadering der V. N., E. N. van Kleffens, heeft een slotverkla ring voorgelezen, die hij op ver zoek van vele delegaties heeft samengesteld. Vele delegaties hadden hem om een samenvatting van de ge meenschappelijke strekking in de verschillende redevoeringen verzocht en hij, Van Kleffens, had deze samenvatting opgesteld en van te voren voorgelegd aan de hoofden van alle delegaties. De verklaring. In de verklaring worden de volgende punten opgesomd: 1. Alle delegaties, die deelge- De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Overijsel, dr A. Pull ter Gunne, heeft gedurende het weekeinde een bezoek gebracht aan de tien kinderen uit Den Ham, die sinds het autobusongeluk te Osna- brfick nog in die stad worden verpleegd. Van drie kinderen is de toestand nog ernstig, maar wel hoopgevend. Naar men hoopt zullen in de loop van de komende tien dagen nog vier patiëntjes uit het ziekenhuis in Osnabrück kunnen worden ont slagen. Nadat de ambassadeurs van ie Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk te Belgrado en de onderstaatssecretaris van het Zukjslavische departement van Buitenlandse Zaken drie dagen lang te Belgrado hadden gecon fereerd, is Maandag in de Zuid- slavisehe hoofdstad een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het bestaan van een sterk en onafhankelijk Zuid- Slavië een bijdrage voor de vre de en veiligheid is. De vier landen verklaarden het er over eens te zijn, dat voor de grote problemen in de wereld een vreedzame oplossing moet worden gezocht en dat desbetref fende onderhandelingen moeten zijn gebaseerd op het recht van alle landen op onafhankelijkheid, gelijkrechtigheid, zelfverdediging en collectieve beveiliging in overeenstemming met het hand vest van de Ver. Naties. Volgens 'n Chinees communis tisch blad dat te Hongkong is ontvangen, zijn in de provincie Anhwei (Oost-China) van 74 be weerde spionnen er tien ter dood veroordeeld. Zij hadden getracht een opstand te ontketenen. De anderen kregen gevangenisstraf fen. Het blad schrijft dat het leden zijn van een „Chinees na tionaal leger", dat samenwerkte met geheime agenten en religie- secten. Het Russische persbureau Tass, een Chinees blad citerend, meldt dat te Kanton twee Chinezen ter dood zijn veroordeeld op beschul diging van spionnage voor de Amerikanen. Drie anderen wer den gedood toen zij zich tegen aanhouding verzetten. nomen hebben aan de plechtig heden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Ver. Naties, hebben uitdrukking gegeven aan hun gemeenschappelijke wens, om de komende generaties de gesel van de oorlog te be sparen. De ontwikkelingen in de laatste jaren hebben aan deze wens een nieuw vuur gegeven, want men weet, dat een oorlog, waarin de nieuwe wapens worden gebruikt, ongekende ellende over de mensheid zou brengen. Het doel der volken is vrede, geba seerd op de tekst van het hand vest, waar die spreekt over vei ligheid, rechtvaardigheid en goe de nabuurschap. 2. Alle leden der V. N. heb ben nogmaals uitdrukking ge geven aan hun trouw aan de doelstellingen en de beginselen van het handvest. Zij zijn zich er van (bewust, dat de hoop op vre de rust op de wijze waarop deze beginselen en doelstellingen wor den gehandhaafd bij de onder linge betrekkingen. 3. Zij hebben wederom verze kerd, dat zij stellig de wens heb ben, om geschillen te regelen zo als het handvest dit voorschrijft, door vreedzame middelen en op een wijze, dat de internationale vrede, de veiligheid en de recht vaardigheid niet in gevaar ko men. Zij helbben de wil te kennen gegeven, om vreedzaam en vriendschappelijk samen te le ven. 4. Zij hebben samen beloofd, om met kracht voort te gaan met de pogingen, om tot een ontwa peningsovereenkomst te gera ken, die een grotere mate van veiligheid voor de landen garan deert en die het gevaar van ver nietiging met atoomwapens van de wereld wegvaagt. Zij spreken hun overtuiging uit, dat de lan den hun hulpbronnen zullen ge bruiken voor de verbetering van de levensstandaard, als zij be vrijd zijn van de lasten der bewa pening. De voorzitter voegde hieraan toe: „De moeilijkheden, die ons te wachten staan, zijn even in het oog springend als de geva ren en teleurstellingen van het verleden. Maar het handvest is onze leiddraad, het handvest, dat voorschrijft, dat de organisatie der V. N. de plaats is, waar de politieke lijnen van haar leden met elkaar in overeenstemming worden gebracht". De slotverkla ring is door alle delegaties aan vaard. De door mr Van Kleffens voor gelezen verklaring is „de ver klaring van San Francisco" ge noemd. Op de sluitingsvergadering van Zondag hadden behalve mr Van Kleffens ook voormalige voor zitters van de algemene vergade ring het woord gevoerd. De Mexicaan dr Pedilla Nervo was van mening, dat de organi satie der V. N. sterker geworden is. Nasrolga Entezam van Perzië, zinspelend op de ontwapenings pogingen zeide, dat twee schijn baar onverzoenlijke standpunten veel dichter bij elkaar gebracht zijn. De hoop bestond nu dat een compromis gesloten zou kunnen worden. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, verklaarde, dat het hand vest der V. N. de maatstaf is voor het internationale gedrag, doch dat de landen zich niet hier aan hebben aangepast. PARACHUTIST REDDE ZICH OP HET NIPPERTJE. Franz Eitner, een leraar in val- schermspringen, is Zondag bij een demonstratie in de buurt van Wenen ternauwernood aan de dood ontsnapt. Hij sprong op duizend meter hoogte uit een vliegtuig en zou op 600 meter zijn parachute openen. Hij slaagde daarin niet onmiddellijk en pas toen hij 60 meter boven de grond was, opende het valscherm zich. Eitner maakte een harde val, maar werd niet ernstig gewond. Woensdag 29 Juni zal door de indienststelling van de abonné- koppeling tussen de telefoondis tricten Haarlem en Arnhem, de automatische bereikbaarheid van alle ge-automatiseerde telefoon netten in Nederland voltooid zijn. Hiermee zal een mijlpaal in de geschiedenis van de ontwikke ling van de telefoondienst in ons land bereikt zijn. Maandagmorgen is onder de Antwerpse havenarbeiders een wilde staking uitgebroken, die Maandagmiddag vrijwel een al gemeen karakter had gekregen. De havenarbeiders eisen o.a. een verhoging van hun loon met fr. 40 per opgelegde taak en een vermindering van de vakbonds- bijdragen. De moeilijkheden ont stonden verleden Zaterdag, toen bij de aanwerving het aantal arbeiders onvoldoende bleek te zijn. Besloten werd toen niet het stempel toe te kennen aan de werklozen die zich later meld den. Dit besluit verwekte grote beroering onder de havenarbei ders, die besloten bij de volgende wervingen weg te blijven. De on- Zondag j.l. is op het hoofd kwartier van de 4e geallieerde tactische luchtmacht een Ameri kaanse vinding op fotoverken- ningsgebied getoond, die een grondige verandering in de hui dige camouflagetechniek nood zakelijk maakt, wil men de meest vitale punten, zoals commando posten, hoofdkwartieren enz. van de lucht uit volkomen on zichtbaar maken. Tot dusverre doet men dit door tenten en wa gens onder en tussen de bomen te zetten en de open plekken, die er nog zijn, af te schutten met camouflagenetten en takken. Op luchtkleurenfoto's die de Amerikanen thans kunnen ma ken en die ze via een projector op het doek werpen, vindt men alles dat organisch is en dat leeft in een rode kleur. Anorga- „Dat wat ons eeuwenlang naar algemeen geldend volkenrecht heeft toebehoord en ook thans nog toebehoort moet ons weer worden teruggeven", zo ver klaarde de minister-president van Neder-Saksen, Hellwege, Zondag op een bijeenkomst van 300.000 Sileziërs in Hannover. Op die voorwaarde zou Duitsland vol gens Hellwege bereid zijn „met alle volken van het Oosten, die zich vrijwillig willen rangschik ken in een Europese orde, be trekkingen van goede nabuur schap wensen te onderhouden". De bondsminister voor de na tionale eenheid, Jacob Kaiser, noemde eveneens de teruggave van het nu Poolse Silezië „een voorwaarde voor een vreedzaam en vriendschappelijk samenleven met ons Poolse Ibuurvolk." Dr Adenauer heeft de massabijeen komst, waarin de Sileziërs hun geboorteland terugeisen, een boodschap gezonden waarin hij de hoop uitsprak dat de nu inge zette ontwikkelng ten slotte „het vreedzame herstel van Duitsland in eenheid 'én vrijheid" zou bren gen. Een aantal havenarbeiders uit Liverpool, Manchester en Bir kenhead, 300 man in totaal, heeft Maandagochtend na een demon stratie in het havengebied van Londen een aantal van hun Lon- dense collega's overgehaald de staking voort te zetten tot de eisen zullen zijn ingewilligd. Verleden week hadden 7000 Londense stakers besloten Maan dag het werk te hervatten, doch de stakende havenarbeiders in Liverpool, Manchester en Bir kenhead besloten de staking voort te zetten en een delegatie naar Londen te zenden om hun collega's daar van hun voorne men af te houden. 2000 Londense havenarbeiders besloten Maandagochtend op een massa-bijeenkomst het werk niet te hervatten. De stakers zoeken volledige erkenning van de „Ste vedores Union", een vakvereni ging die zich heeft afgescheiden van de grote vakbond van tran sportarbeiders. Als gevolg van de staking lag Maandagochtend op 91 schepen in de Londense haven het werk stil. In de zes Britse havens waar gestaakt wordt, werken ongeveer 18.500 leden van de „Stevedores Union" niet. Alleen in Huil, Man chester en Liverpool reeds telt men 10.000 stakers. Ongeveer 33.000 havenarbeiders in deze zes steden die lid zijn van de alge mene vakbond, zijn aan het werk gebleven, ongeveer 280 schepen zijn door de staking getroffen. Het Oostduitse hoge gerechts hof heeft een 27-jarige Oost-Duit ser ter dood veroordeeld wegens spionnage voor de Verenigde Sta ten. Hij had volgens de tenlaste legging inlichtingen verschaft aan het Westberlijnse radio-sta tion Rias. Een 50-jarige medebeklaagde kreeg levenslange zware dwang arbeid. Drie beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 8 tot 15 jaar. In de afgelopen maand heeft het Oostduitse hoge gerechtshof nu reeds 5 personen ter dood ver oordeeld wegens spionnage voor het Westen. Een gerechtshof te Potsdam veroordeelde vier mannen, van wie één afkomstig uit West- Berlijn, tot dwangarbeid, varië rend van 10 jaar tot levenslang. De veroordeelden zouden ge- spionneerd hebben voor de Ame rikaanse militaire autoriteiten. nische en dode voorwerpen ziet men op deze projectie in een duidelijk groene kleur. Dit houdt dus >b.v. in dat dode takken niet meer als camouflagemateriaal dienst kunnen doen en dat in camouflagekleuren geschilderde voorwerpen, ook al zijn ze be dekt met camouflagenetten, op deze kleurenfoto's onmiddellijk zichtbaar zijn. Dit wil overigens niet zeggen, dat men nu maar direct een be langrijk object, dat niet met le vende organische middelen is afgedekt zal opsporen, want uiteraard is het ondoenlijk een zo groot gebied als de lucht macht bestrijkt in korte tijd in zijn geheel als fotografische plaat voor zich te hebben. Men zal daarvoor eerst duidelijke aanwijzigingen moeten hebben, die het lonend maken, een der gelijk object te fotograferen, maar heeft men eenmaal een be paald idee over de plaats waar b.v. een hoofdkwartier te velde zich bevindt, dan is het voor een fotoverkenningsvliegtuig moge lijk, een serie foto's van het be perkte terrein te maken en de foto-interpretatie geeft dan een zeer grote mogelijkheid de kwetsbare plekken in kaart te brengen. Een foto, die de Amerikanen zelf van het hoofdkwartier van de vierde tactische luchtmacht hebben gemaakt, toonde duide lijk een aantal groene plekken in een groot veld van rood ge kleurd bosgebied. Zelfs een leek kon vrij eenvoudig de plaats van het hoofdkwartier localiseren. Voor zover wij weten beschik ken de Navo-landen nog niet over deze fototechnische uitrus ting, maar een Amerikaans woordvoerder zeide, dat hij niet zou weten waarom ze het ge heim ervan niet van de V. S. zouden krijgen. derhandelingen, die in de loop van Zondag werd gevoerd, had den geen succes en Maandag morgen werd overal in de haven het werk neergelegd. De secre taris-generaal van het A.B.V.V., Louis Major, heeft Maandag morgen het woord gevoerd voor enkele duizenden havenarbei ders. Hij verzocht hen het werk te hervatten en geen gehoor te geven aan de wachtwoorden van degenen die geen vakbond verte genwoordigen. De arbeiders en employé's van de scheepstimmerwerven J. CockeriU te Hofooken zijn Zater dag niet op het werk verschenen. Zij wensten door dit werkver zuim hun eis tot invoering van de vijfdagenweek kracht bij te zetten. PRINSES MARGRIET GESLAAGD VOOR TOE LATINGSEXAMEN. H. K. H. Prinses Margriet heeft met goed gevolg toelatings examen gedaan voor het Baarns lyceum. In September a.s. zal zij de les sen aan de dependance van het lyceum gaan volgen. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam is Zondag aan een groot gevaar ontsnapt, toen hij te Quantre nabij Saigon schietoefe ningen van het leger bijwoonde. Vlak bij de premier ontplofte een granaat, waardoor twee sol daten werden gewond, van wie één zwaar. De premier bleef ongedeerd. President Tito heeft de uitno diging om een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen aan vaard, aldus het semi-officiële Zuidslavische persbureau „Joego- Pres". Het Argentijnse departement van luchtvaart heeft bekendge maakt, dat het verbod om met verkeers- en andere niet-militai- re vliegtuigen boven Argentijns grondgebied te vliegen met in gang van gister is ingetrokken. Na de gebeurtenissen op 16 Juni was het verbod afgekon digd. De twee Noordkoreaanse vlie gers die verleden week naar Seoel zijn uitgeweken, hebben aan de geallieerde autoriteiten meegedeeld, dat Noord-Korea be schikt over ongeveer 600 ge vechtsvliegtuigen, waaronder 276 straaljagers van het type Mig-15, 120 bommenwerpers en tien jachtbommenwerpers. Zij zeiden voorts, dat „regel matig" uit Rusland nieuwe vlieg tuigen in Noord-Korea aan komen. Russische officieren zijn belast met de opleiding en het beheer van de Noordkoreaanse luchtmacht. 500 vliegers voor jachtvliegtuigen hebben een op leiding in de Sowjet-Unie ontvan gen. Tijdens de Koreaanse oor log verbleven Russische piloten in het land, zo voegden zij hier aan toe. De piloten, een eerste en een tweede luitenant, die politiek asyl in Zuid-Korea hebben ge vraagd, zeiden ook, dat de Noord koreaanse vliegers bevel hebben gekregen om elk geallieerd vlieg tuig neer te schieten, dat „het noorden binnenvalt". De Britse regering heeft in een nota bij Griekenland geprotes teerd tegen uitzendingen van radio-Athene, die de bevolking van de Britse kolonie Cyprus zouden hebben aangespoord tot verzet. „Indien de tachtig millioen In donesiërs eensgezind zijn, durf ik te verklaren, dat vóór 1956 West- Irian weer Indonesisch grondge bied zal zijn", aldus heeft presi dent Soekarno gezegd in een rede, die hij heeft gehouden voor het „Legioen voor de bevrijding van West-Irian" te Semarang. Soekarno vervolgde: „En behalve eenheid is ook macht nodig. Wij kunnen onze eis op West-Irian niet altijd naar voren brengen, zonder eenheid en macht". In een toespraak tot de leden van het legioen drong Soekarno aan op machtsvorming. „Indone- sië's lot is niet in handen van an dere landen, maar van het Indo nesische volk zelf", zo zei Soe karno. De president sprak op de terug weg van Bali waar hij enige tijd vacantie heeft gehouden naar Djakarta. Het legioen, dat zijn naam van Soekarno ontving, werd Februari van dit jaar opgericht en telt omstreeks 10.000 leden, meest jonge oud-strijders. Het is op min of meer militaire leest geschoeid. Het hoofdkwartier is in Sema rang, de 76 commando's zijn ver spreid over geheel Indonesië. Een recente opname van Z. K.H. Prins Bernhard, die morgen zijn vier en veertigste verjaardag viert. Bondskanselier Adenauer van Duitsland meent, dat de komen de vier-mogendhedenconferentie in Genève in een beter klimaat zal worden gehouden dan de conferenties van Genève en Ber lijn van het vorige jaar, aange zien het Westen nu sterker staat. In een artikel in het Westduit- se blad „General Anzeiger" ver klaarde Adenauer, dat het duide lijk schijnt te zijn, dat de Sowjet- Unie een lange rustpauze wenst voor haar binnenlandse econo mische ontwikkeling. Tijdens de ze rustpauze zou de Sowjet-Unie volgens hem zich niet in die ma te herbewapenen als in de afge lopen jaren. Het Russische volk heeft te lijden van slechte omstandighe den en zolang dit het geval is, kan de Sowjet-regeiing haar in ternationale macht niet consoli deren, aldus de Westduitse bondskanselier. Adenauer meent voorts, dat De Ned. Mij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft Vrij dagavond en Zaterdag te Utrecht vergaderd. Nadat Vrijdagavond een groot aantal huishoudelijke punten was behandeld, is Zater dag de bespreking van de hono rering in het ziekenfondswezen aan de orde geweest. Zoals bekend, hadden de maatschappij en de ziekenfonds organisaties na de moeilijkheden in het voorjaar overeenstemming bereikt over het laten voortduren van de 'bestaande regelin,g tot 1 Juli 1955, met dien verstande, dat indien op die datum nog geen definitieve honorerings regeling zou zijn getroffen, o.a. een be paalde toeslag op de declaraties van het eerste halfjaar zou wor den betaald. Wegens het nog niet volledig gereed zijn van de nodige rappor ten is het niet mogelijk gebleken per 1 Juli tot een definitieve re geling te komen, maar het was evenmin mogelijk met alle zie kenfondsorganisaties tot overeen stemming te komen over een andere regeling. Na uitgebreide discussie be sloot de algemene vergadering de vooruitzichten voor overeen stemming te Genève beter zijn als gevolg van de ontwikkeling van atoom- en waterstofbom men. Deze wapens zijn nu zo ver schrikkelijk in hun uitwerking, dat zelfs de overwinnaar na een nieuwe oorlog geen reden voor vreugde zou hebben. UITZENDING TAPTOE OP VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. In het nationaal programma, dat Woensdag 29 Juni zal wor den uitgezonden ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, is van 22.20 23.00 uur een directe uitzending van een taptoe, die zal worden gegeven op de trappen van de beurs in Rotterdam. Aan deze taptoe zal worden meegewerkt door de Mariniers kapel van de Kon. Marine onder leiding van kapitein der mari niers G. Nieuwland, de Kon. Mi litaire Kapel onder leiding van kapitein R. van Yperen, de Lucht machtkapel onder leiding van le luit. H. van Diepenbeek, als mede door de drumbands van deze orkesten. Antonio Segni heeft van de Italiaanse president de opdracht aanvaard om een kabinet te vor men. De president heeft hem ver zocht om Donderdag verslag uit te brengen over de gemaakte vorderingen. Segni is een linkse een voorstel ter goedkeuring aan christen-democraat. Hij verklaar- De Oostenrijkse kanselier dr Raab heeft in een radiotoespraak verklaard dat het Oostenrijkse leger is fasen op de been ge bracht zal worden, zulks teneinde financiële gevaren ontstaan door een te grote belasting van de be groting te vermijden. De Oosten rijkse strijdkrachten toehoorden sterk genoeg te zijn om zelfs machtige vijanden te doen aarze len, om aan te vallen. Alle landen dienden te streven naar een ideale wereldgrondwet. Zolang dit ideaal echter nog niet bereikt is moet Oostenrijk, even als alle andere landen gereed zijn om hun grenzen, indien nodig, te verdedigen, aldus kanselier Raab. de ziekenfondsraad voor te leg gen samen met die ziekenfonds organisaties en die de meer derheid van de verzekerden om vatten waarmee wel overeen stemming was bereikt. Voorts machtigde de vergade ring het hoofdbestuur al die maatregelen te nemen, die voor het tot stand komen van een definitieve regeling nodig zijn. Met het oog op een tijdelijk toegenomen vraag van Engeland naar bacon kunnen met ingang van heden tot nader order var kens van 63 t/m 72 kg koud ge slacht gewicht tot bacon worden bereid. De overnameprijs voor deze varkens in de 2e kwaliteits klasse bedraagt 2,20 per kg koud geslacht gewicht. De toeslag op het slachten van varkens in deze gewichtsklasse, voorzover niet voor de baconbe- reiding bestemd, bedraagt even eens met ingang van 27 Juni 0,12 en voor varkens boven 72 kg t/m 77 kg 0,07 per kg koud geslacht gewicht. de tegenover de pers, dat hij zich vooral op economische kwesties zou concentreren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Weinig verandering. Droog weer en tijdelijk wat be wolking. Later op de dag vrij zonnig. Zwakke, tijdelijk matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur WOENSDAG 29 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.19 9.54 10.34 10.44 n.m. 9.42 10.17 10.57 1.07 ZON MAAN op onder op onder Juni. 28 4.21 21.06 14.50 0.14 29 4.24 21.06 15.59 0.34 30 4.25 21.06 17.06 0.58

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1