U;i Je SrramcU De duivel in het dorp Oudste inwonervanTerneuzen zag zijn Koningin van nabij Drie personen na aanrijding verdronken Engelsman veertig jaar ten onrechte als verlamd en blind beschouwd TERNEUZEN. AXEL. HULST. KLOOSTERZANDE. KORTGENE. SAS VAN GENT. SLUIS. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Ter gelegenheid van het bezoek van H M. Koningin Juliana aan het ziekenhuis te Terneuzen heeft men de oudste inwoner dezer ge meente, de heer Jacobus Cornelis- sen, een ereplaats gegeven op het bordes van het monumentale ge bouw, waar hij de plechtigheid der officiële opening onder een stralende Junizon van nabij heeft kunnen volgen. Het was een sym pathiek gebaar dat algemeen waardering en bijval zal vinden. De heer Cornelissen, die nog steeds fit en flink ter been is, werd op 27 November 1859 te Woensörecht geboren. Hij stamt uit een sterk gezin. Zijn moeder is 87 jaar geworden en zijn vader 75, terwijl zijn enige broer de 83 heeft gehaald. Als zo vaak in die tijd van wel haast een eeuw geleden was zijn jeugd, tamelijk kleurloos. Na am per vier jaar onderwijs te hebben genoten, werd de jeugdige Jaco bus er op uitgestuurd om de koei en van een boer in de buurt te gaans wachten, 's Winters ver richtte hij diverse werkzaamhe den op de boerderij, totdat zijn vader hem op zijn 15e jaar uitbe steedde bij een Belgische vletter tegen het kapitale loon van 3 francs per week. Voor de militaire dienst werd Ko afgekeurd. Hij was te klein. Zijn moeder had niet anders ver wacht, want Ko was maar „een teer manneke". Op rijn 24e jaar wordt dan zijn later eervol besloten loopbaan bij de visserijpolitie ingeluid. Als knecht bij die dienst op de Ooster en Westerschelde valt hem een maandelijkse bezoldiging ten deel van 134250. „Bet teere manneke" van voor heem bleek hier zijn plaats en zijn bestemming te hebben gevonden. Toert Ko 30 jaar oud was, werd hij schipper tegen een loon van J 13 per week en op zijn 49e jaar vcdgtle de voor die dagen gewel dige promotie door zijn benoe ming. tot opziener bij de visserij- poütie. Bij zijn pensionering in 1323 volgde tenslotte nog de eer volle' bevordering tot opziener le klasse. 15t hefc huwelijk van de heer Cornel Éssen, in de tachtiger jaren gesloten met Sophia Flipse uit Hartsweer!, werden tien kinderen geboren, waarvan er thans nog zes in leven zijn. Het echtpaar trok een klein, ar melijk woninkje binnen in de Dijkstraat te Terneuzen, waar nu de slagerij van de heer Van Oanarae gevestigd is. Het was een huisje met één raam, zoals men er In die dagen bij massa's vond, maar waarin ondanks de bekrom pen huisvesting vele kinderen werden grootgebracht. Het trouwpak van de heer Cor nelissen kostte 19 gulden. Zijn moeder reageerde op dat zwarte pafc met de tekenende en de nu veelzeggende woorden: „Ben je niet beschaamd. Ko, -dat je trouwt als een meneer?" De gang sd de bedstede in Ko's eerste eigen „home" in Terneuzen waren gebiaekwarnisht en de vloer was van klei met een mat erop: Niettemin ontlokte het huis je aan» Ko's grootmoeder de op merking dat hij boven zijn stand ging leven. Tot juist begrip diene dat in Woensdrecht de kippen en de geiten het huis binnenliepen. Toen het gezin Cornelissen la ter naar Zierikzee verhuisde, kostte die overplaatsing vijftien gulden. De oude heer Acke uit de Dijkstraat leende zijn buren dat bedrag, hetwelk later met stuk jes en bgetjes is terugbetaald. Tijdens zijn dienst bij het toe zicht op de mossel- en oesterper celen rond de Braakman bekeur de de heer Cornelissen eens drie vissers uit Philippine, die zonder cnosent visten. Zijn schoozoon Réné Wijnen was daarbij, maar deze familierelatie mocht niet ba ten. Dienst is dienst en deswege ging ook de schoonzoon zonder pardon op de bon... Op 30 September 1911 raakte het vaartuig „Ekster" te Ierseke door de storm op drift. Schipper J. Schot zat aan de wal en ook de opziener Cornelissen was gaan passagieren. Dit kostte hem 60 gulden boete omdat hij het schip verlaten had. Een 63-jarige zoon, Adriaan Cornelissen, vertoeft al sedert 40 jaar in Australië, terwijl een an dere thans 59-jarige zoon, na lan ge tijd volkomen spoorloos te zijn geweest, naderhand in Noord- Amerika is opgedoken. De bijna 96-jarige krasse vader brengt zijn laatste levensjaren door bij zijn zoon Willem Corne lissen in de Beatrixstraat, van waar hij nog dagelijks zijn wande ling door de Terneuzense straten maakt. Het moet voor de krasse oude baas een grote eer en een buitengewone voldoening zijn, op deze 24e Juni temidden van de wel vele genodigden getuige te zijn geweest van de ontroerende plechtigheid in het Juliana-zie- kenhuis. Moge zijn levensavond nog lang bestraald blijven door het blijde licht van deze onverge telijke dag, want Jacobus Corne lissen heeft in zijn 96e levensjaar een van de hoogste hoogtepunten van zijn leven beleefd. Het is hem van harte gegund. De oudste in woner van Terneuzen was daar stellig op zijn plaats. Een 51-jarige Engelsman, Charlie Dunford, die 40 jaar ten onrechte als blind en verlamd werd beschouwd, heeft in 'n zie kenhuis te Reading leren lopen en manden, dassen en kleedjes maken. Toen deze man op 8-jarige leef tijd mazelen had gehad, dacht zijn moeder, dat hij te zwak was om met andere kinderen te spe len. Hij bracht van die tijd af zijn leven door in een invaliden wagentje of in bed. Bovendien bevond hij zich altijd in een ver duisterde kamer met lapjes voor zijn ogen. Nadat zijn ouders overleden waren, werd de hulpeloze Dun ford in een ziekenhuis opgeno men, waar artsen ontdekten, dat hem niets mankeerde. Zaterdag werden details over de pogingen ami deze man tot het leven terug te brengen gepubli ceerd. Interkerkelijke evangelisatie- tentcampagne. Evenals in enkele plaatsen op de eilanden Zuid-Beveland en Walcheren, zal men ook in onze gemeente een groot opgezette actie voeren, om naast het re gelmatig gemeentewerk, eens een gezamenlijke extra oproep te doen tot allen, die aan de rand van het kerkelijk leven staan, dan wel geheel van de kerk zijn afgeweken, of nog nimmer naar een kerk zijn geweest. De actie, is geboren uit de nood van deze tijd en staat on der auspiciën van die interker kelijke, nationale en internatio nale evangelisatie „Youth tor Christ". De algehele leiding van deze campagne helbben de heren L. Pasman uit Haarlem en J. J. van Capelleveen uit Bennekom, ter wijl elf zangkoren of muziek verenigingen aan deze actie hun medewerking zullen verlenen. In een grote tent (circa 600 zitplaatsen, welke op het terrein van de Rijkswaterstaat aan de Rosegracht zal worden ge plaatst, zal van 1 t/m 10 Juli a.s„ deze grote evangelisatie-tent- oampagne worden gehouden. Er zullen des middags na school tijd speciale kindersamenkom sten zijn en des avonds bijeen komsten voor allen boven de veertien jaar. Deze actie is niet alleen op de jeugd gericht, maar men wil alle leeftijden, rangen en standen bij elkaar brengen. De samenkomsten worden plaat selijk door een interkerkelijk comité georganiseerd, zodat 'n nauw en goed contact met de betreffende kerken verzekerd is. De fuik. Zaterdagavond te kwart over zeven wilde de wielrijder P. P., rijdende in de Kersstraat, De Jongestraat in rijden. Hoewel nog slechts enkele dagen gele den op dit gevaarlijke kruispunt een aanrijding had plaats gehad gevolg was dat hij in botsing dreigde te komen met een uit de De Jongestraat komende auto, bestuurd door de heer R. D. Ge lukkig wist P. dit nog te voorko men, niet zonder de auto aan de linkerzijde te beschadigen. Het liep dus weder bijzonder goed af. Als de drank is in de man... Op de z.g. Langeweg voorbij Drieschouwen kregen Vrijdag avond de half beschonken M. I. uit Zelzate en F. W. uit Hulst ver schil van mening. Het draeude uit op een fikse vechtpartij. W. bleek niet opgewassen tegen I. en nog minder tegen de sloot waarin hij door I. werd geworpen. Van top tot teen zat hij onder de modder. Het slot zal wel in Terneuzen worden „uitgevochten". Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van burgemeester A. L. S. Boeketeer kwam de raad in openbare ver gadering bijeen. Veel punten stonden er niet op de agenda, doch die er waren vormden een geducht punt van discussie. Diverse wijzigingen op de ge- groting werden goedgekeurd, na enkele vragen van verschillende raadleden. De heer Martens zag gaarne een specificatie van de post tele foon, terwijl de heer Van Mierio het betreurde dat de begrotings wijzigingen niet aan de raadsle den werden toegezonden. De burgemeester verklaarde zich hiermede accoord en zou hiermede rekening houden. Een raadsbesluit om goedkeu ring tot het uitbaggeren der bin nenvest en het leggen van een riolering aan de Linieweg werd aanvaard. Aan burgemeester Van Doorn uit Poortvliet werd een jachtter rein van ongeveer 20 ha ver pacht voor de tijd van 2 jaar. De heer Van Mierio merkte op dat ingezetenen van Hulst geen lette P. niet op het verkeer. Het kans kregen om het jachtterrein ZoruiagïTtorge n hebben cm- stree&s half zeven voorbijgan gers in de Muidertrekvaart bij Diemeir een auto ontdekt, die nog slechts met één wiel boven het water uitstak. Nadat de wagen op het droge was gebracht, bleken er drie mannen. Sn te zitten. Zij waren verdronken, hoewel de bestuur der nog gepoogd heeft de wagen te verlaten door de voorruit in te trappen- Het ongeluk geschiedde kort na half één Zondagochtend. De a m^t m meubelfabrikant E. J- K. kwam met zijn ver loofde aanrijden uit de richting MuMexu gaande naar Amster dam. Zeker is, dat hij in botsing kwam: met een wagen en dat zijn eigen auto daarbij flinke schade opliep. Hij hield een passerende nog stilstond, dan wel net de weg opdraaide. „Na de botsing", zo had hij ge zegd, „reed de auto in een zwaai naar links de weg op, keerde om en verdween terug in de richting Muiden". Toen men de meubelfabrikant Zondagochtend van de tragische vondst op de hoogte stelde, toon de ook hij zich verbaasd en bleef bij zijn verklaring, de indruk ge had te hebben, dat de wagen j weggereden was in de richting Muiden. naar links de wagen vermijden. Bij reconstructie van het onge val bleek, dat de inzittenden waarvan er twee gehuwd waren de wagen hadden geleend van kennissen om een vriend, die in militaire dienst is, weg te bren gen naar zijn legerplaats te Weesp. De slachtoffers zijn de 43-jarige W|. J. F. B., J. B. en J H. S. allen uit Amsterdam af komstig. Afgezien hiervan is thans dus de vraag gerezen of de chauf feur van de verongelukte auto om welke reden dan ook bezig was op de rijksweg te keren, toen de meubelfabrikant aan kwam rijden, en bij het optrek ken en het nemen van de draai cnaar links misschien door de wagen aan, waarin een Amster- aanrijding van achteren een zó dams arts achter het stuur bleek harde duw heeft gekregen, dat te ritten. Deze bracht op verzoek |de chauffeur zijn stuur niet kon houden en dwars over de 12 m brede rijksweg en het daarnaast gelegen circa 4 m. brede pad in het water is geplonst. In dit verband is het niettemin merk waardig, dat de auto midden in de trekvaart is aangetroffen. van de meubelfabrikant de ver-1 loofde naar het politiebureau te Diemen. waar beiden de rijkspo litie waarschuwden. Tien minuten later stelde de rijkspolitie ter plaatse een on derzoek ia. De agenten troffen er alleen de meubelfabrikant met rijn beschadigde wagen aan. Van de andere auto was geen spoor tie bekennen. Men meent thans echter aan, dat die toen en- iele meters van de rijksstraat weg verwijderd midden in de trekvaart lag- Het was pikdon ker, zodat het ene wiel, dat nog boven het water uitstak, niet te ziens was. ,:<ib Dat werd pas 6 uur later, toen ■het ücbt geworden was, opge merkt door voorbijgangers. Na dat «le wagen op het droge was getrokken, trof men er de lijken van de drie inzittenden in aan. Met verwondering lazen toen de agenten der rijkspolitie nog eens de verklaring van de meu belfabrikant door. Die had des nachts gezegd, dat hij rechts van de weg reed en plotseling vlak voor zich een aan de achterzijde onverlichte wagen zag. Hij was er niet te pachten. De voorzitter merkte op, dat dit terrein steeds door de heer Van -Doorn was gepacht als jachtterrein sedert hij op het ge meentehuis alhier werkzaam was. De burgemeester vond de prijs redelijk. De raad keurde tenslotte de verpachting goed. In het vervolg zal er geen ver makelijkheidsbelasting meer moeten worden betaald van cul turele films daar de raad dit voorstel goedkeurde. Aan de Ned. Herv. Gemeente werd een subsidie verleend voor haar bibliotheek. Een aanvraag van B. W. van een crediet voor het aanstellen van een nieuwe ambtenaar ter secretarie, bracht hevige discus- sise mede van de zijde van enke le raadsleden. De heer Van Mierio was in principe niet tegen het aanstel len van een nieuwe ambtenaar. B. en W., aldus spreker, bracht naar voren dat er achterstand was in de werkzaamheden en dat men om dit in te halen een nieu we ambtenaar wilde aantrekken. De heer Van Mierio zeide, dat in Hulst de ambtnaren, die op di verse plaatsen zitten, niet ten- volle voor hun taak zijn bere kend, dit doordat er tussentijdse opschuivingen hebben plaats ge had. Spreker noemde enkele voorbeelden. Ook de heer Martens was niet voor een directe aanstelling van een ambtenaar. Hij wilde liever wachten tot de burgemeester een beter inzicht had gekregen van de toestand. Daarna zou de zaak nader kunnen worden bezien. De voorzitter zeide veel respect te hebben voor het werk door de ambtenaren verricht. Hij was de mening toegedaan dat het allen goede werkers waren. Overwerk achtte hij uit den boze. De heer Warnier was het niet eens met de zienswijze van de heer Van Mierio. Spreker zeide, dat door deze opmerking de amb tenaren ter secretarie worden vernederd. Hij achtte allen voor hun taak berekend Spr. vond dat een dergelijke aangelegenheid in 'n besloten zitting thuis hoor de. De (burgemeester zei-de dat er geen bepaalde personen werden genoemd. B. W. bevalen tenslotte het voorstel nogmaals aan en dit werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Een voorstel tot wijziging uit breidingsplan en goedkeuring der prijzen voor gronden bestemd voor woningbouw werden terug genomen. Met algemene stemmen werd de heer A. L. S. Lockefeer be noemd tot vertegenwoordiger in het Zeeuws-Vlaamse Borgstel lingsfonds. Bij de rondvraag stelde de heer Van Mierio de vraag, welke plan nen de gemeente ten aanzien van de 775-jarige herdenkingsfeesten der stadsrechten in Aug. a.s. worden voorbereid. De burge meester lichtte de vraag met en- wele punten toe. De heer Willemstein stelde de vraag om een verzoek te richten aan de Z.V.T.M. om de Ibusdienst SluiskilBreda te laten vertrek ken vanaf de Markt. De voorzitter vond dit ook be ter en zou dit nader onderzoeken. Na nog enkele vragen van on dergeschikt belang, werd door de voorzitter de vergadering geslo ten. Kranslegging Gedenkplaat gesneuvelden. In het kader van de 10-jarige herdenking van het bestaan der U.N.O. werd alhier door de B.M.N.O. in Nederland aan de voet van de muziekkiosk op het Hof te Zandeplein, alwaar een gedenkplaat herinnert aan de tij dens de laatste wereldoorlog ge vallen ingezetenen, een krans gelegd. Door de heer P. Paree, voor zitter der B. M. N. O., werd ter plaatse een herdenkingsrede uit gesproken in tegenwoordigheid van de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de commandant der mari time strijdkrachten, majoor H. A. P. Speek, majoor Ballegoyen de Jong der rijkspolitie, kapitein De Haas der kon. marechaussee, kapitein Stoorvogel der rijkspo litie, burgemeester Van Hoote- gem en tal van burgerlijke auto riteiten. Na de rede van de heer Paree werd nog 't woord gevoerd door de Commissaris der Koningin, die daarbij o.m. de hoop uitsprak dat door de verbondenheid der naties de vrede zal bestendigd blijven. Nadat het muziekgezelschap het Wilhelmus ten gehore had gebracht, werd eerst door de heer Paree als voorzitter der B.M.N.O., vervolgens door de Commissaris der Koningin en daarna door burgemeester Van Hootegem een krans aan de voet van de gedenkplaat neergelegd. Met het blazen van „The last post" werd deze plechtigheid be sloten. gemoetkoming per leerling uit deze gemeente; Voorstel tot het aanleggen van stoepen in de Zandstraat; Voorstel tot toetreding van de gemeente tot de bouwkas van Nederlandse gemeenten en tot deelname in die bouwkas met 7 aandelen van nominaal 250, waarop 20 wordt gestort, be nevens tot het betalen van een entree-geld van 10 per aandeel; Verzoekschrift van de R.K. Huishoud- en Industrieschool „St Joseph" te Sas van Gent om af gifte van een verklaring als be doeld in het 2e lid van artikel 25 der nijverheidsonderwijswet voor de oprichting en instandhouding van een „Mater Amabilisschool" in de gemeente; Verzoek van de Katholieke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilisscholen in de ka naalzone, om een subsidie van 12 per jaar van de in de ge meente woonachtige leerlingen; Ontslag van J. J. de Kok, straat maker in vaste dienst bij de ge meente, met ingang van 1 Juli 1955; Voorstel tot het rooien van 6 bomen aan de Oostdam en 8 bo men in de wijk de Zandstraat en •tot verkoop van deze bomen Verzoekschrift van de hand boogmij „De Zeeuwsche Schut ters" om een subsidie van ƒ250 voor het plaatsen van een nieuwe gaai pers; Verzoekschrift van de R.K. ver. „Het Wit Gele Kruis" te Sas van Gent om verhoging van de subsi die over 1955 ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding in de gemeente met 4.300; Verzoekschrift van het St Ca- nisius-college te Nijmegen om 'n jaarlijkse tegemoetkoming per leerling uit deze gemeente, die dat college bezoekt; Voorstel tot wijziging der be groting en voorlopige vaststelling der rekening van de stichting „Het Sasse Zwembad" voor 1954; Voordracht benoeming be stuursleden van „Het Sasse Zwembad" in de vacature H. M. Vermoet en periodieke aftreding van de heren M. L. Remery en P. G. Sampon; Verzoekschrift van L. J. Ver moet om een perceel gemeente grond in erfpacht gelegen op de hoek Paul KrugersdreefRave lijn en van P. L. Meuleman om gemeentegrond achter de Noord weststraat. Jongetje verdronken. Te Kortgene is Zaterdagmiddag het 4-jarig zoontje van Ds G. v. Schuppen bij het spelen in de spuikom gevallen en verdron ken. Behalve een speelkameraad je heeft niemand het ongeluk zien gebeuren. Omdat dit ventje pas na enige tijd tegen een ouder broertje over het gebeurde sprak, was men pas na 'n uur ter plaat se, waar men het jongetje op de bodem van de spuikom zag lig gen. Hoewel men nog kunstmatige ademhaling heeft toegepast, ble ken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Raadsvergadering. Op de agenda van de Donder dagavond te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel tot aankoop van 15 a 54 ca grond van R. A. Pollet voor woningbouw; Voorstel om te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uit breiding voor delen der gemeen te, kom en Zandstraat, wordt voorbereid; Voorstel tot nadere vaststelling vergoeding voor vakonderwijs voor de bijzondere R.K. lagere meisjesschool, Kloosterlaan 44; Verzoekschriften van G. de Meulenaere, G. S. M. Bauwens, R. L. Ver helst en A. E. J. G. Geir- naerdt, om een perceel gemeente grond in erfpacht aan de Poel dijk; Verzoekschrift van het Juve naat St Joseph der Paters Maris- ten te Hulst om een jaarlijkse te Vergadering gemeenteraad. In de gemeenteraadsvergade ring, welke Vrijdagavond plaats vond, deed burgemeester P. F. v. Hootegem de verheugende mede deling, dat van het ministerie van O., K. en W. bericht was binnen gekomen, dat overgegaan mag worden tot algehele aanbesteding van het stadhuis. Hierdoor is het thans mogelijk, dat het enigste Belfroid in Nederland, dat in de oorlog verloren ging, in zijn oude luister zal worden hersteld. Men schat, dat dit werk, dat rond een millioen gulden zal kosten, ongeveer vijf jaren zal duren. Een besluit werd genomen tot verbetering van de riolering en de bestrating van het Walplein. Dit werk zal in twee delen ge schieden. Het eerste gedeelte komt op rekening van de weder opbouw en komt op 66.220, het tweede deel is een z.g. B.A.C.W. plan en kost 129.000. De plaatselijke afdeling van het Groene Kruis krijgt een subsidie van 50 van de door deze afde ling geïnde contributie; het Roo- de Kruis afdeling West Zeeuws- Vlaanderen krijgt 0.05 per in woner over het jaar 1955 voor de exploitatie van een ziekenauto. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de vereniging van brandweercommandanten om subsidie. Het college stelde voor een principebesluit te nemen over de voorlopige vaststelling van het wederopbouwplan van de ge meente. De heren P. F. van Daalen en S A. van Hal waren het hier niet rriee eens. Zij zijn de mening toe gedaan, dat geen rekening wordt gehouden met eerder geuite ver langens van de raad. Op voorstel van de heer P. F. van Daalen werd dit punt uitgesteld. Tegen stemden de beide wethouders. Op verzoek van de zwemver eniging Het Vrije werd de be staande politieverordening gewij zigd. Hierdoor is het mogelijk, dat er in Sluis gemengd kan ge zwommen worden. Er zal een postkantoor met wo ning gebouwd worden, voorlopig met gelden van de gemeente. De kosten hiervan zullen in zijn ge heel worden vergoed. Een crediet werd verleend voor het aanbrengen van een verlich ting op het parkeerterrein. Ook zal op dit terrein een urinoir worden geplaatst waarvan de kosten op 2500 werden ge raamd. Bij de rondvraag toonde de heer Van Wijnsberghe zijn onte vredenheid over de verdeling van woningen, zoals dit door B. en W. geschiedde. De burgemeester merkte op, dat het college streeft naar strik te billijkheid en dat men vaak voor zeer lastige kwesties komt te staan. Schoolreis C. V. O. Leerlingen uit de hoogste klas sen van de C. V. O.-school maak ten Vrijdag j.l. hun schoolreis naar Den Haag, Scheveningen en Hoek van Holland. Om kwart vóór 7 werd van het dorp vertrokken en in één ruk doorgereden naar Voorburg, waar de speeltuin Drievliet werd bezocht. Vandaar werd doorgereden naar de Haagse binnenstad, waar verschillende belangrijke straten pleinen en gebouwen werden be keken. Daarna bezochten de kinderen „Madurodam", de prachtige mi niatuurstad. Voor velen was het bezoek hier te kort, omdat verschillende objecten, als het Vliegveld, de treinen, de schepen, hun grote belangstelling hadden. Weer in de bus gestapt, voerde de reis over de Scheveningse boulevard en langs de vissersha ven door het Westland naar Hoek van Holland, waar bij prachtig weer een uurtje in zee werd ge baad. Door het drukke Rotterdam juist op spitsuur werd terug gekeerd en de laatste halte was 't „Lieslbosch" bij Breda. De stilte hier deed wdldadig aan na de drukte op de grote verkeerswe gen. Ook hier moest het verblijf tegen de zin van de kinderen, worden afgebroken. Na een voorspoedige reis arri veerden allen, voldaan maar moe, om half tien op Zaamslag. 12) door MAURICE ZERMATTEN. (Nadruk verboden). Overigens is de verklaring van de meubelfabrikant (althans ten dele) bevestigd door 'n wan delaar, die zich in de loop van Zondag bij de politie meldde. Deze wandelaar verklaarde, dat hij omstreeks half één langs de Muiderstraatweg liep en ter hoogte van de Ringspoorbaan, waar men Zondagochtend de ver ongelukte auto in het water aantrof, een wagen langs de rechterzijde met de neus naar Amsterdam zag staan, die van voren zwak en van achteren in het geheel niet verlicht was. Ter wijl hij zich erover verwonderde, dat de bestuurder de veiligheid niet beter in acht nam (even verderop is een parkeerhaven langs de weg), hoorde hij plotse ling een motorrijder angstig cla xonneren. Deze motorrijder was bijna tegen de auto opgebotst, zeker" van of deze" autodoch kon nog net met een zwaai 13) Louise keek hem onderzoekend aan en opnieuw besloop de twijfel haar. „Het leven kon makkelijk zijn en licht. Luister...". Hij sprak lang en uitvoerig met een gemak, waarover Louise zich een ogenblik verbaasde. Maar toen zij de hartstocht zag, die zijn gezicht verteerde en het beweeg lijk spel der ogen, begon ze te be ven. Een enkele keer dorst ze hem te onderbreken. Maar hij luisterde niet. Zijn stem werd bitter, zijn woorden werden zó fel, dat ze terugdeins- de. Wat zag ze daar plotseling? Bleek van schrik, sloeg ze haar schort over haar gezicht, keerde zich om en vluchtte weg. Een seconde lang staarde hij naar de deur, die achter haar ge sloten was. Toen vloekte hij en ging weg. Tussen twee daken in, zag hij zijn vader nog eens daarboven op de weide. Hij was nog altijd bezig zijn zeis te scherpen. En de sla gen klonken door de stilte als klachten. HOOFSTUK III. Zeker, ik zou eigenlijk niet zo vroeg hoeven te vertrekken, dacht Emile. Het had juist twaalf uur geslagen op de kerk en de zon goot haar volle licht over het dal. Het stof van de weg brandde aan de voeten als de hete as van een kolenvuur. Maar dadelijk komt vader thuis om te eten. De enkele woorden, die hij zegt, groeien tot twist. Zijn domme ver wijten wisselen af met tranen, be lachelijk, maar om er nijdig van te worden. En als je hem dan toch niet de waarheid kan doen inzien, is het maar beter, weg te gaan. Met beide handen trekt hij zijn broek op, die lelijk boven zijn schoenen zit, wipt al weggaande een „parisienne" uit het gele pak je en steekt de cigaret aan. Het dorp sluimert verlaten. Alleen staat er voor een schuur een muilezel, die met zijn staart de vliegen wegslaat, die hem plagen. De gedachten van Emile verla ten de weg al, beweeglijk als dat kleine witte wolkje, dat zich daar in de blauwe lucht waagt en voortijlt. Met hoevelen zullen ze hem vanavond volgen? Zij. die dat doen, verdienen een beloning. Later, als we het hele dal her vormd hebben, zal ik mij herinne ren, wie de mannen van het eer ste uur waren... Hij jaagt een rookwolk in de hete lucht. Op de hoogte van de herberg gekomen, kijkt hij door de open staande venster naar binnen, maar hij ziet geen levende ziel. Wat doet Louise? Natuurlijk heb ik haar een beetje in de war gebracht. Dat was noodzakelijk.- Het zaad van de waarheid zal wel in haar geest ontkiemen. En over enkele dagen kunnen we dan het gesprek hervatten. Hij verlaat het dorp en komt langs de alleenstaande schuur. De weg loopt daar recht voorbij Het nagras verdort op het veld, het hangt slap onder de felle hit te. De hellingen zijn rossig bruin geworden en lijken wel gereed om in brand te vliegen. Vader heelt wel gelijk, als hij op de droogte moppert, die het hele dal uitdroogt. Net goed! Net goed! Laat het zo maar doorgaan! Hij kijkt nog even naar de twee mannen, die weer aan het hooien zijn gegaan. Wat een koppigheid, in die helse hitte! Ze schieten ook niet erg op. Rot land! De zon brandt in ongebroken felheid op de weg. Hij veegt zijn gezicht af met de mouw van zijn hemd. Niets kan hem tegenhou den. Hij moet gaan. Naast hem, bij hem voelt hij iemand meegaan, iemand, wiens tegenwoordigheid Ivan, ginder, beloofde, als hij hem sprak van zijn werk in de komende tijden. Hij had juist voorspeld. Sinds hij met zijn groot offensief begon, had hij zich nooit verlaten ge voeld. Emi'le denkt terug aan het gesprek, dat hij gisteren met Ma- ret had in Het Witte Paard, over het water, dat zich alsmaardoor opstapelt achter de Mauvoisin en er een meer vormt, dat voortdu rend stijgt. Maar wat geeft dat? 't Zijn ezels, als ze geloven, dat er een dreiging boven het dal hangt, 't Zou overigens mooi zijn, als ze 'm allemaal smeerden. Als je dan maar je op de hoogte in veilig heid stelde, dan zou het water de kerk, de huizen en de schuren met de hele santekraam wegva gen. En het zal misschien nog makkelijker zijn op de ruïnes te bouwen dan op die bedrieglijke schijnorde, waar ze mee tevreden ZljZo zet hij zijn alleenspraak voort, terwijl hij zijn weg ver volgt, achter de heuvel, die hem nu van het dorp scheidt. De weg stijgt langzaam en leidt van de ri vier weggaande, naar de berg. Hij voelt zich plotseling in de vrije lucht en hij werpt een blik in de diepe kloof van de Dranse. Maar hij let er verder niet op, want zijn gedachten nemen hem in beslag. Sinds enkeje weken doorkruist hij het dal. Soms houdt hij zich halverwege op de open plek in het bos bij Margriet op, die daar alleen in haar berghut woont. Maar Eugenie, die jonger is, trekt hem nog meer aan. Daar gaat hij nu heen. Haar zoetheid zal hem over het echec van deze morgen troosten. (Wordt vervolgd.) Met de schooljeugd naar Noord-Brabant. J.l. Vrijdagmorgen om half 8 vertrokken de leerlingen van de school in de Riemensstraat met een toeringbus van de Cito voor een reisje, via Perkpolder naar Noord-Braibant. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan Burgers Dierenpark. Daarna was de speeltuin Efte- ling aan de beurt. Vooral de sprookjestuin, de roei- en kanovijver werden zeer gewaardeerd, en vanzelfspre kend de speeltuin. Het was voor allen een dag vol genoegen. Hoe wel voof velen het vertreksein te vroeg Monk, werd onder vro lijk gezang de thuisreis aan vaard. Te half tien was men we der op Zaamslag terug en,als de vermoeidheid niet al te groot is geweest, zullen de kinderen zeker wel hebben gedroomd over het vele dat zij op hun uitstapje heb ben genoten. Ouderavond Openb. L. school- In de o. 1. school alhier werd dezer dagen de jaarlijkse ouder avond belegd, welke druk bezocht was. Bij de verkiezing van leden der commissie werd de heer J. C. Risseeuw herkozen. In de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer H. P. Everwijn, wérd tot bestuurslid gekozen de heer Ch. de Neve. De voorzitter en het hoofd der school brachten burgemeester Everwijn dank voor het werk in de commissie verricht. Besloten werd op 6 en 7 Juli a.s. de jaarlijkse schoolreisjes te maken; 6 Juli met klassen 4 t/m 7 naar Oisterwijk en omgeving; 7 Juli met klassen 1 t/m 3 rondrit over WalcherenZuid-Beveland —Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Nadat een film was vertoond, werd de vergadering gesloten. Vergadering E.H.B.O. De plaatselijke afdeling van de vereniging voor E.H.B.O. kwam dezer dagen in vergadering bij een onder voorzitterschap van de heer Iz. Luteijn. De voorzitter, de heer Iz. Lu teijn, meende zijn werk aan jon gere krachten te moeten overla ten, terwijl de penningmeesteres- se, mej. S. de Lingy, in verband met haar a.s. vertrek naar Cad- zand, eveneens bedankte. In hun plaats werden gekozen de heer J. A. van de Luijster en mevr. Chr van Houte—Verkeste. Onder leiding van dokter Beek zal deze zomer een herhalings cursus worden gegeven voor ge diplomeerden, terwijl bij genoeg zame deelname in October a.s. 'n nieuwe opleiding voor het diplo ma begint. Getracht zal worden deze zo mer een openbare oefening van enkele afdelingen tezamen te or ganiseren, terwijl ook de werving van donateurs ter hand zal wor den genomen. Door de voorzitter werd de af getreden bestuursleden dank ge bracht voor hun werk in het be lang van de vereniging verricht.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2