BOOTH' Peróns's ster daasde, die van Adenauer steeg H. M. de Koningin opent hel p,Juliana Ziekenhuis'' teTerneuzen Toespraak van bijeenkomst van Dulles in de de Ver. Naties WEERSVERWACHTING na een bezoek aan de Braakmanpolder HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN -m «■*- De aanslag op de president van Liberia FINEST HOUSE OF LORDS DRY GiH ZATERDAG 25 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3490. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Duitse Bondsraad weigert opnieuw goedkeuring aan rniLtaire wet De rege nngsc ris s Italië IIEllISIÏlil&lillll Cyprus Spionnage in China VAN OV£RBE£KE Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRUE ZEEUW Verscnijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminimtrssi advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f 3.3 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oS: Afiyiw Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 «ra*. De aandacht is de laatste week vooral uitgegaan naar Argenti nië. Scheen het aanvankelijk, dat het hier alleen betrof een ge schil over het vraagstuk kerk en staat, dat in het Argentijnse parlement de oppositie reeds tot heftige verwijten leidde, hier uit zijn gevolgen voortgesproten, die blijkbaar dictator-president Perón tevoren niet heeft over zien. Er hebben tussen de strijdbare aanhangers van de Katholieke Kerk -en zowel Perón als de thans op de voorgrond getreden NEUTRALITEIT AFGEWE ZEN. Inmiddels voltrokken zich voor de wereldpolitiek op het noorde lijk deel van het westelijk half rond belangrijke beslissingen. Adenauer's gesprek met presi dent Eisenhower heeft tot beider gemeenschappelijke verklaring geleid, waarin neutraliteit als middel tot ontspanning in een oplossing van de vraagstukken van Europa, beslist wordt afge wezen. Te New York heeft Adenauer met de drie Westelijke ministers NAAR GENEVE. Intussen heeft Rusland nu for meel geantwoord met de datum van 18 Juli en met Genève als plaats van samenkomst aceoord te gaan. Dit echter niet zonder dat het nog weer eens zich ver zet heeft tegen de voorlopig op vier dagen vastgestelde duur P der samenkomst, die het te kort vroegere betrekking. Vlak voor de opening van de debatten in de Bondsdag over de militaire wetgeving heeft de Bondsraad andermaal geweigerd zijn goedkeuring aan een militai re wet te geven. Op dezelfde grond, waarop de vrijwilligerswet weken door de raad niet werd aanvaard, is ook een wetje afge wezen, dat beoogde de Duitse vrijwilligers tijdens hun proeftijd te vrijwaren tegen ontslag uit de vindt. De Russische houding blijft als altijd dubbelzinnig, want tegelijk wordt in de „Praw- da", die feitelijk regeringsorgaan is, voortdurend op Amerika ge schimpt. MacMillan, de nieuwe Engel se minister van Buitenlandse Za- De Bondsraad wenst eerst te worden ingelicht over de grond slagen der militaire wetgeving, voor hij zijn toestemming tot het oproepen van vrijwilligers geeft. Voor de fracties der regerings partijen heeft minister Blank Vrijdag verklaard, dat de rege- generaal Lucero behoren tot de een onderhoud gehad, waarin Katholieke Kerk en de spoedig op straat verschenen vakver enigingen botsingen plaats ge had, waarbij naar veler oordeel de politie ter bescherming van de getrouwe kerkgangers weinig heeft gedaan en zodoende, naar buitenlandse correspondenten op merkten, meer wanorde heeft ge sticht dan orde gehandhaafd. De vakverenigingen waren onmid dellijk op straat om te demon streren en Perón wees de kardi naal-aartsbisschop en zijn co adjutor uit, die reeds twee dagen later te Rome aankwamen. Het Vaticaan heeft niet, gelijk men aanvankelijk meende, allen in de ban gedaan, die hadden deelgenomen aan de tegen de Kerk genomen maatregelen maar de ex-communicatie is, zonder bepaalde namen te noemen, uit gesproken over allen, die maat regelen tegen de Kerk hielpen bevorderen, hetgeen dus tenge volge heeft, dat Perón zelf geen kerk kan betreden. IN OPSTAND. Onverwacht had toen op Don derdag de revolte van de marine plaats. Of religieuze gronden hierin een rol hebben gespeeld, kan moeilijk worden gezegd. Het lijkt niet waarschijnlijk, gezien de getroffen voorbereidingen. Maar hoewel er drie uur lang in het centrum van Buenos Aires heftig werd gevochten, mislukte de revolte, omdat het leger trouw bleef aan Perón. De president had zijn toevlucht gezocht in het ministerie van Oorlog en de minister generaal Lucero werd nu door het congres met het herstel van de orde be last. In hoeverre Perón nu de gevangene van het leger is, zal aftreden of zijn macht zal moe ten delen met Lucero e.a., valt moeilijk te zeggen. Zelfs staat het geenszins vast, dat de toe stand er zo rooskleurig uitziet al§ de regering het voorstelde, want de marine, die het weer ook tegen zich had, zegt de strijd niet te zullen opgeven. Of Rosario, belangrijke stad in Argentinië, in handen van de regering of van de z.g. opstande lingen is, viel dientengevolge moeilijk uit te maken. Voor Argentinië'» economie, die toch reeds zwak stond, is deze ver deeldheid weinig bevorderlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt .geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Minder warm. Veranderlijke bewolking en droog, maar in de middag kans op enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. hij, naar hij zelf heeft medege deeld, er op heeft aangedrongen om de Westelijke en de Oostelij ke problemen als eenheid te zien. Hii noemde het verkeerd en gevaarlijk om een oplossing voor Oost-Azië te zoeken en op hetzelfde ogenblik Europa voor bij te zien, aangezien men tegen ken, die achter de schermen kan ring wenst tegemoet te komen kijken, spreekt niettemin van een betere mogelijkheid voor vredelievende ontwikkeling dan totdusverre na de oorlog heeft bestaan. En dat valt niet te ontkennen hij kan het weten! Engeland is opgelucht nu de spoorwegstaking is geëindigd, zij het ook ten koste van het ge zag der vakverenigingen. De ha venstaking duurt nog slechts over eenzelfde tegenstander I ten dele voort. Gelijk Frankrijk grote moeilijkheden blijft houden in Marokko en ook in Indo-Chi- na waar Bao Dai in het spel is, heeft Engeland enige moeilijkhe den in de omgeving van Aden. De Fransen zijn ter stembus ge togen voor de verkiezing van de helft van de raad van de repu bliek, de voormalige senaat, die thans in Frankrijk Tweede Ka mer wordt geheten, en die niet zo heel veel veranderingen heeft gebracht. De verhouding tussen Neder land en Indonesië, gevolg van het door de regering uitgegeven witboek en de Amerikaans- Engelse stappen inzake de pro cessen te Djakarta, vormt thans een internationaal vraagstuk. En de rede door Koningin Juliana te Leiden uitgesproken over we reldwelvaart en de hulp der jon geren, zal zeker weerklank in het buitenland vinden. VAN DER MANDERE. staat, voor wie de ontlasting naar één kant, de mogelijkheid tot groter agressiviteit naar de andere kant met zich bengt. Adenauer heeft bovendien bij het aanvaarden van zijn eredoc toraat aan de Harvard Universi ty gepleit voor ontwapening in geleidelijke zin, gelijk ook ont spanning in geleidelijke zin moet komen. De Westelijken hebben het niet aan waardering voor Ade nauer laten ontbreken, vooral niet Amerika. In Frankrijk maakt dit laatste geen al te prettige indruk; er is reeds de aandacht op gevestigd, dat West-Duitsland nu de vriend schapsplaats inneemt, die Frank rijk na wereldoorlog I er had. Maar, aan wie de schuld? VOORWAARDEN VOOR GESPREK. Adenauer is via Londen, waar hij met Eden sprak, naar Bonn teruggekeerd en het zal zijn po sitie, ook Ibij de a.s. debatten over de vrijwilligerswet, zeker gunstig beïnvloeden, dat zijn reis een uitgesproken succes heet. Adenauer heeft reeds doen we ten, dat spreken met Moskou voor hem aan enkele voorwaar den gebonden is, waarbij die be treffende het tevoren loslaten van 9000 krijgsgevangenen, en zijn niet-erkenning van de com munistische regering in Oost- Duitsland ter zijde kunnen wor den gesteld tegenover de verkla ring, dat hij de Oder/Neisse-lijn niet als oostelijke grens van het toekomstige verenigde Duits land aanvaardt. Deze verklaring maakt voor de oppositie van Ollenhauer de aan te nemen hou ding niet gemakkelijker... Intussen zijn de drie geallieer de ministers van Buitenlandse Zaken, die te New York weer eens een keer tot volledige over eenstemming kwamen, evenals Molotof, die vrijer dan tevoren in New York rondwandelde, te San Francisco aangekomen. De 10-jarige jubileumzitting van de Verenigde Naties onder leiding van minister Van Klef- fens neemt de gehele week in beslag. Niet minder dan 38 mi nisters der aangesloten 60 lan den zullen er het"woord voeren; president Truman, die in 1945 de zitting besloot, zal er ook zijn, evenals president Eisenhower. Molotof heeft de aanneming van een Russische resolutie trachten door te drukken, maar Ham, merskjöld en de president ble ken onvermurwbaar wat de agenda aanging. aan de door deze fracties gemaak te bezwaren tegen de omstreden wetten. In stralende zonneschijn zette Vrijdagochtend om acht minuten over tien luitenant ter zee eerste klasse Adriaanse de marine-heli- copter „Delilah" met aan boord H, M. de Koningin aan de grcnd op de Spanjaardvveg In de Braai; - manpolder. Honderden toeschouwers, inwo ners van Hoek, Philippine en Biervliet, zagen het toestel da len, dat trots op de romp 23 fi guurtjes draagt, ten teken dat het 23 reddingen op zee heeft verricht. Toen de Koningin uitstapte, ver gezeld door mevr. H. P. J. ba ronnesse van Till-Tutein Nolthe- nius, dame du palais, en haar particuliere secretaris W. J. ba- in Drie van de vier Italiaanse centrumpartijen, de christen democraten, sociaal-democraten en liberalen, hebben Donderdag besloten, dat zij zullen trachten de centrum-coalitie te herstellen, die het land in de afgelopen 7 jaar geregeerd heeft. Naar verluidt, is ook de vierde centrumpartij, de republikeinse 'partij, voorstander van herstel van de oude coalitie, doch zij zou twijfelen of dit herstel mogelijk is. President Gronchi, die Woens dag het ontslag van premier Scelba en diens kabinet aan vaardde, is Donderdagavond be gonnen met het raadplegen van oudere Italiaanse staatslieden. Men verwacht, dat Gronchi de volgende week aan een christen democraat zal vragen te probe ren een regering van de vier centrum-partijen te vormen, tus sen de linkervleugel van com munisten en socialisten en de rechtervleugel van monarchisten en neo-fascisten in. Aankomst van Hare Majesteit in de Braakmanpolder. ZONDAG 26 JUNI. v.m. n.m. Breskens 6.25 6.42 Terneuzen 7.00 7.17 Hansweert 7.40 7.57 Walsoorden 7.50 8.07 MAANDAG 27 JUNI. v.m. n.m. Breskens 7.16 7.32 Terneuzen 7.51 8.07 Hansweert 8.31 8.47 Walsoorden 8.41 8.57 ZON MAAN op onder op onder Juni. 25 4.22 21.06 11.14 23.39 26 4.23 21.06 12.28 23.56 27 4.23 21.06 13.40 28 4.21 21.06 14.50 0.14 29 4.24 21.06 15.59 0.34 30 4.25 21.06 17.06 0.58 He AanerÉkaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Lultes, beeft Vrijdag in een toespraak tot de bijeenkomst van de Verenigde Naties te San Fran cisco het internationale commu nisme, de „onnatuurlijke verde ling" van E uitsland en de onder drukking van de Oost-Europese landen aan de kaak gesteld. In zijn redevoering beant woordde hij het zeven punten omvattende voorstel tot het be ëindigen van de koude oorlog, dat Woensdag door de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, is voorgelegd. Minister Dulles zei: „Er i3 een ONBEPERKTE GARAN OP OK VERING HA24T. ttt DüfcH EN SlAAiWARfcNFA&KifcKiH l« ZIVËN3ERGEN Een woordvoerdef van Liberia, avond j.L, op een openbare bij- de neger-republiek in Afrika, ^nkomst gepleegd. Er werden vier schoten op de president ge- heeft te Washington verklaard, ]osti die hem misten, doch drie dat er 'n aanslag is gepleegd op personen, waaronder twee leden de Liberiaanse president William Tubman. Hij bleef evenwel ongedeerd. Drie personen, onder wie twee van zijn lijfwacht, verwondden. Volgens de ambassade was de aanslag de climax van een sa menzwering, op touw gezet door David Coleman, leider der poli tieke oppositie tegen president lijfwachten, liepen verwondingen Tulbman, waarin vijftig personen op. De vermoedelijke dader was waren betrokken. gearresteerd. De woordvoerder zei dat er politieke drijfveren voor de aanslag waren. Zes personen zijn na de misluk te aanslag op de president van Liberia gearresteerd aldus een mededeling van de Liberiaanse ambassade te Londen. De aanslag werd Woensdag- De schoten werden gelost door een zekere Paul Dunbar, die ge arresteerd is. Coleman en zijn gezin zouden zich schuil houden. President Tubman is in Mei j.l. voor de derde maal tot presi dent gekozen. Zijn ambtstermijn is vier jaar. uiterst eenvoudige methode om een einde te maken aan wat de koude oorlog wordt genoemd. Het zich houden aan het handvest van de Ver. Naties. Geen geweld gebruiken of met geweld dreigen op het gebied van internationale betrekkingen en geen steun of leiding geven aan subversie tegen instellingen van andere landen." „Om een einde te maken aan de koude oorlog zijn geen zeven punten nodig. Dit ene is vol doende.'' Minister Dulles vervolgde: „Met die geest gaan we naar Ge nève en we hopen te ontdekken dat ook anderen die geest delen". Na een beschouwing van de vorderingen, die in het afgelopen jaar zijn gemaakt bij het tot op lossing brengen van problemen als de oorlogen in Korea en In- do-China en het Oostenrijkse vredesverdrag, zei Dulles: „Veel is reeds bereikt doch er blijft nog veel, heel veel, te doen. Er is nog het probleem van de Duitse her eniging. Reeds tien jaar is een deel van Duitsland afgescheiden geweest van de rest. Die onna tuurlijke verdeling van een groot volk betekent een grove onrecht vaardigheid. Het is een kwaad, dat niet voor onbepaalde tijd kan worden gehandhaafd zonder meer kwaad te veroorzaken voor de gehele wereld." Minister Dulles sprak vervol gens over de „onderdrukking van landen in Oost-Europa" en kwam dan in verband met de verbete ring in de toestand in Korea en Indo-China tot de conclusie, dat de oorlogsdreiging klaarblijkelijk is afgenomen. Hij zei verder: „Ook kunnen we niet het bestaan vergeten van die instelling, die bekend staat als internationaal communisme. Het is een over de gehele wereld verbreid complot om een rege ringsvorm aan de macht te bren gen die nooit in geen enkel land in vrije verkiezingen door een volk is gekozen en die werke lijke onafhankelijkheid vernie tigt." De minister drong vervolgens aan op ontwapening en bracht in herinnering, dat de Ver. Staten reeds tien jaar geleden hadden voorgesteld het onderzoek naar atoomenergie te internationali seren. Hij verklaarde dat, indien de Sowjet-Unie, evenals de Ver. Staten, een einde wenste te ma ken aan de koude oorlog, in de geest van de Verenigde Naties, zij een nieuwe „stuwkracht" zou den kunnen ontwikkelen voor het oplossen van de wereldpro blemen. Uit Nicoisa, de hoofdstad van Cyprus, wordt gemeld dat de mi litaire autoriteiten van het eiland, nu verzetstrijders drie nachten achter elkander bom aanslagen hebben gepleegd, voor nemens zijn de avondklok af te kondigen. Ook zou het voorne men bestaan bewaakte prikkel draadversperringen rondom Brit se kazernes te leggen. Er zijn reeds verdedigings kazernes van Wolseley, waarin het Britse militaire hoofdkwar tier voor het Midden-Oosten is ondergebrcaht. In verscheidene steden op Cy prus werd Donderdag door mili tairen gepatrouilleerd In China is een uitgebreide anti-communistische organisatie onschadelijk gemaakt, die in drie provincies vertakkingen had, zo meldt radio-Peking. De organi satie werkte voor de kwomin- tang. per fles 10,80 Wijn en Gedistilleerd DIJKSTRA AT 94 ron van Heeckeren van Molecate, reikete de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en haar kamerheer H. A. A. ba ron Collot d' Escury haar de hand. Na een hartelijke begroeting werden de burgemeesters A. P. Kostense van Biervliet, P. J. L. van Hoek van Philippine en A. F. Hanssens van Hoek, de wethou ders, de heer H. Bakker, hoofd van de afdeling domeinen van het ministerie van Financiën en ir J. Kluytenaar, rentmeester der domeinen in Zeeland aan H. M. voorgesteld. Nadat dit gebeurd was, zeide de Koningin tot de Commissaris: „Ben ik nu in of buiten de polder t geland?" en ze vervolgde „Uit de sclie manier van reizen", zo merk te zij op. „Wij hébben er een uur en een kwartier over gedaan'".. Hierna begaf zij zich. tussen 't haag van juichende mensen en schoo'ikindeien uit Biervliet, Phi lippine en Hoek door naar de auto van de Commissaris der Ko ningin. In de auto reed zij samen met ir J. Kluytenaar naar de hofstede die in aanbouw is voor de heer M. van der Sluis. In de auto ver telde de heer Kluytenaar H. M. enkele bijzonderheden over deze in 1952 door de Rijkswaterstaat van de Westerschelde afgesloten polder. Het werkbezoek van de Konin gin aan deze polder had hoofdza kelijk ten doel, zich op de hoogte te stellen van het wel en wee van de eerste pachters uit de Zeeuw- sche rampgebieden en daarbij te vens kennis te nemen van de re sultaten van de ontginning, als mede van de eerste resultaten van de bcerderijbouw. Bij de hofstede van de heer M. van der Sluis stonden opgesteld de heer A. J. Tieleman met zijn vrouw, de heer A. Punt met vrouw en dochtertje, de heer J- van der Sluis met echtgenote en vijf kinderen, de heer M. van der Sluis met zijn vijf kinderen, de heer J. Waterijn met zijn vrouw en vier kinderen en de heer J. A. Weststrate met zijn echtgenote De 7-jarige Catharientje Punt en Maatje Wilhelmina van der Sluis boden H. M. bloemen aan. De heer Kluytenaar stelde de volgende personen, werkzaam hij de dienst der domeinen en betrok ken bij de ontginning en opbouw van de Braakmanpolder, aan de Koningin voor: ir A. Smid, ad junct-ingenieur der domeinen; de heer Jac. Hartog, opziener der domeinen, de heer J. Akkerman, techniseh-opzic-hter bij de directie van de Wieringermeer; de heer M. Lenselink, bouwkundig opaach ter, G. D. van der Brake!, onder opzichter der domeinen, C. P. v. d. Berge, bouwkundig tekenaar, P. F. M. Rennen, eerste ploegbaas bij de directie van de Wieringer meer, gedetacheerd bij de Braak- manpolderwerken. De Koningin informeerde vol interesse naar de vorderingen die gemaakt worden.. Zo vernam zij, dat in deze 1400 ha grote polder 27 landbouwbe drijven zullen komen die samen 871 ha beslaan. 85 ha blijft los zand, 35 ha wordt voor de fruit teelt bestemd, 145 ha blijft bos en 200 ha blijft water. Te ongeveer half elf vertiet de Koningin de polder en reden de auto's naar Terneuzen. Aan de grens van de gemeen te Hoek werd even gestopt en lucht zijn de dijken v/el wat laag stapte ir Kluytenaar uit. hè?" „Dat komt Majesteit, omdat I Aan de grens van de gemeente dit een nieuwe ingedijkte polder Terneuzen, nabij de wacht van de is", antwoordde de Comm.ssaris bootmannen, bood Elsje Hol, der Koningin haar. 'dochter van het raadslid de heer Koningin Juliana, gekleed in R. Hol H. M. een bouquet bloe een lila deux-pièce, met een bij- men aan en maakte de burge- passend hoedje, en grijze openge- meester van Terneuzen, mr P. werkte schoentjes, keek om zic-h H. W. F. Teilegen, zijn opwach- heen. ting :oij de Koningin. „Dit is toch wel een fant;.sti- Langs jubelende mensen ging Bij aaukomst aan het Juliana Zie kenhuis biedt Ineke van der Vlugt Koningin Juliana bloemen aan.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1