Binnenlands nieuws De duivel in het dorp V9 IF De Z.L.M.-dagen te Kloosterzande begonnen IVOROL: De Tandpasta van standing Blijf meester L U X O R Hedenavond Cyclusvoorstelling met de verrukkelijke TECHNICOLOR De levensroman van 's werelds grootste Sopraan verfilmd. Een van de bekoorlijkste films die U ooit zag. Een film van kleur, zang, muziek en ballet. Een lust voor oog en oor. Alle leeftijden. Jaarrede van de Algemeen-Voorzitter der Z. L. A Belangrijke causerie van minister Mansholt. over Uw zenuwen. Neem Miinhardt's Zenuwtabletten AgesidU MEL A Hoofdbestuursvergadering te Kloosterzande. In het gemeentehuis van Kloos terzande hield het hoofdbestuur van de Z. L. M. onder leiding van ir M. A. Geuze uit Poortvliet haar vergadering, waar de huidige voorzitter, die gedurende 10 jaar zijn beste krachten aan het werk der Z. L. M. gewijd heeft, met al gemene stemmen tot voorzitter werd herkozen. Tot leden van verdienste wer den tijdens deze vergadering be noemd de heren J. Doeleman uit Dreisehor, C. A. Dekker uit Axel, K. de Koeijer uit Biezelinge en H. de Regt uit Terneuzen. die hun gouden lidmaatschaps jubileum vierden. Voorgesteld werd de heer L. van Dijk uit Schoondijke tot erelid te benoemen, welke benoeming des middags door de ledenvergade ring bekrachtigd werd, nadat de voorzitter zeer waarderende woorden aan het adres van de heer Van Dijk geuit had. Tijdens de bijeenkomst in Kloosterzande kon de voorzitter aan de bestuursleden mededelen, dat in verband met een onderzoek naar de natriumbezetting van de grond in de overstroomde gebie den gebleken was, dat gipsaan- vullïng noodzakelijk was en dat een toewijzing van 48000 ton te verwachten was. Uit een ingesteld onderzoek kon tevens medegedeeld worden, dat het uienareaal in Zeeland van 1500 ha Is teruggelopen tot 1157 ha, terwijl de stand te wensen overlaat. Het pootgoed voor aard appelen daalde in Nederland van 35.000 tot 29.000 ha en in Zeeland van 1400 tot 900 ha. Door de Belgen is momenteel in Nederland 32000 ha vlas uit gezaaid. Een verheugende mededeling was, dat de minimumprijzen van de granen i.v.b. met de monopo liepositie gestegen was en wel *an graan van ƒ21.75 tot ƒ23.35; van mais was de minimumprijs hetzelfde gebleven 22.75 en van haven van 17.25 tot 21.25. De officiële ontvangst. Op het gemeentehuis te Kloos terzande vond door B. en W. een officiële ontvangst plaats, waar bij burgemeester C. 1. van Hoo- tegem woorden van waardering sprak en zijn erkentelijkheid uitte, dat de landbouwdagen in zijp gemeente gehouden werden. Ir Geuze dankte voor de onder vonden medewerking, waarna 'n verversing werd aangeboden. De grote middagvergadering Üt Buist. Iö de remise van de Z.V.T.M. waren een goede duizend Z.L.M.- ers bijeen benevens zeer vele autoriteiten, waaronder vooraan staande personen uit de boer en- organisaties. burgemeesters, rtptsjandbouweonsulenten etc., aanwezig, toen voorzitter Geuze zijn openingsrede hield, waarbij hrj een hartelijk woord van wel kom toeriep aan Z. E. minister Mansholt. de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. de heer Stols, voorzit ter van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsehe Trekpaard", de heer De Waard, voorzitter van tie Noord-Brabantse Landbouw Maatschappij, mevr. Huijsman, de voorzitster van de Bond van Plattelandsvrouwen, dr ir C. W. C. van Beekom, rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilan den, de administrateur van de Kroondomeinen jhr Tets van Goudriaan. «je ereleden, de kapi tein der Rijkspolitie L. Stoorvo gel en die der Marechaussee De Haas, terwijl hij er de nadruk op legde, dat de minister binnenkort zgn 10-jarig ambtsjubileum viert, een bewijs, dat in Neder land de democratie een stabilise rend aspect vertoont. Hij reali seerde het vele goeds door deze minister tot stand gebracht en prees zich gelukkig, dat hij naar Zeeland had willen komen. Openingsrede. De voorzitter, ir M. A. Geuze, wierp in zijn openingsrede een uitvoerige terugblik op de begin jaren van de kring Hulst der maatschappij. Hierna op het heden komende zei hij, evenals honderd jaar geleden de toenma lige voorzitter der kring Hulst, somtijds het gevoel te hebben dat de letterlijke behoudzucht bij een te groot deel der leden nog nood zakelijke ontwikkelingen in de weg staat. Wat wij moeten vragen, aldus spreker, is eens en vooral het beleid en de visie voor een verre toekomst. Want ook hiervoor geldt, dat de mens niet tevreden mag zijn met zijn huidige plaats, maar dat zijn zoeken slechts ge- rieht mag zijn op het toekomen de. We weten dat alle verandering geen verbetering is. Maar we weten even goed dat wij zelf maar al te vaak van ons voorge slacht zeggen: hadden ze dat rraar gedurfd of hadden ze dat maar anders gedaan. Alles wat kan bijdragen tot kostenverlaging in de landbouw in haar geheel zal met beide han den meer dan ooit aangegrepen moeten worden. Het lijkt hard en hard noodza kelijk aan de voortdurende stij gingen der vele lasten, zoals die in steeds meer Zeeuwse pol ders voordoen, een einde te ma ken, zodat de producent weet waar hij aan toe is en wat hij zich kan veroorloven. Op de Deltawet zitten we nu twee en een half jaar te wachten; niet alleen de geografische gevol gen, doch ook de financiële ge volgen zijn voor Zeelands grond van verstrekkende 'betekenis. De, volgens spreker, nog te geringe verlaging van de grondbelasting wilde hij toch dankbaar memore ren, doch wij kunnen hiermee voor de onzekere toekomst niet tevreden zijn. Er zijn veel kost prijsfactoren, waarop de boer weinig of geen invloed kan uit oefenen. In de belangrijke loon-sector staat volgens de studies een ge stadige vermindering van de be schikbaar komende arbeids krachten te wachten. Dat kan tweeërlei betekenen. In de eerste plaats een nood gedwongen extensivering van van deze wet de zinsnede, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersverenigingen mogelijk maakt, wordt geschrapt. Spreker heeft sterk het gevoe len gekregen dat de S.E.R. met deze politiek op de stoel van de volksvertegenwoordiging wil gaan zitten. Er bestond indertijd overeen stemming tussen de drie boeren- en de drie landarbeidersorganisa ties over de inrichting van het landbouwschap, daarbij inbegre pen de mogelijkheid van contri- Ibutie-aftrek op de heffing. Dat de vertegenwoordigers van twee der centrale arbeiders organisatie thans desalniettemin in de S.E.R. tegen dit beginsel stemmen is al een zeer bittere pil voor de boerenorganisaties. Het beginsel van de P.B.O., de zelfwerkzaamheid, acht de land bouw als tevoren juist. Maar zij wenst het beginsel in redelijkheid toepasselijk te zien. Wanneer het gevoel gaat overheersen dat het toezicht krachtens de wet, veel meer gaat worden dan toezicht alleen, dat de centralisatiedrang niet meer te stuiten is, dat men niet meer zeil kan doen, maar opnieuw geregeerd gaat worden door een ver lichaam, dat de arbeidstoepassing en relatieve practijk niet kent, dat als een verlaging van de loonpost met behoud van de normale productie, dito stijging inbegrepen. In dat geval verloopt de rationalisering naar wens. Doch bij een werke lijk schaarse arbeidsmarkt zien wij veeleer ook de vrees voor de parallel lopende verbouw-risico's in de landbouw toenemen, zodat niet alleen extensivering van ar beidstoepassing, maar ook lage re producties t.g.v. verschuiving naar een ruimer teeltplan op treden. Temeer zal dit 'het geval zijn, wanneer 'blijkt, dat al te vaak met extra inspanning en kosten ver kregen meerproductie, extra moeilijkheden bij de afzet, lees export veroorzaakt. Er is dan ook zeer veel aan gelegen die productieomstan digheden voor de Nederlandse boer in de toekomst zo gunstig mogelijk te blijven maken. Alle stimulerende en saneren de maatregelen, welke met be hulp van de overheid thans tot stand komen, dienen op lange termijn en op blijvende voorzie ningen (zoveel mogelijk gericht te zijn. Verbetering van productieom standigheden kan van alles be tekenen: grondverbetering, ka velvergroting, betere perceelslig ging, andere ontwatering, be- drijfsvergroting, wegenverbre ding, ontsluiting, egalisering, ge bouwvernieuwing, meer crediet, goedkoper crediet, meer onder wijs, meer voorlichting. Het blijvende aspect van al deze maatregelen is ondanks het begrip dat ongetwijfeld bij vele plattelanders op den duur voor het goede effect van dit alles zal groeien, waarschijnlijk toch on voldoende gewaarborgd. Met name de doorgaanse splitsing in het gebruik kan veel van het kostenverlagende effect van al deze maatregelen weer teniet doen op den duur. Het lijkt geen gemakkelijke opgave om, zonder het verankerde rechtsgevoelen van de Nederlander geweld aan te doen, hier een wettelijke aan passing te vinden, die de bezwa ren ondervangt. Volgens spreker is dit in de toekomst onvermijdelijk en zal de oplossing in het (bijzonder op het terrein van de verkaveling van de gebruiksrechten gezocht moeten worden. Een post, welke hetzij van eigenaar-verpachter, hetzij van eigenaar-gebruiker zeer hoge en zelfs weer steeds hogere investe ringen vraagt is die van het ge bouwenkapitaal. Een belangrijk deel der bouwkosten is onrenda bel. De overheid erkent dit feit, daar zij in ontginningen en ver kavelingen subsidies voor boer- derijenbouw verleent en verder in de wet vervreemding land- Ibouwgronden rekening gehouden wordt bij het bepalen van de maximale gebruikswaarde met een onrendabel gedeelte van 30 van de vervangingswaarde. Volgens spreker zal voor de ge hele boerderijenbouw in de toe komst, wil de Nederlandse land bouw zijn concurrerende positie kunnen behouden, een subsidie voor dit onrendabel gedeelte noodzakelijk zijn. Spreker vroeg zich af, of bij het 'huidige kostenpeil van het bouwen in Nederland op de bouw van sommige boerderijen niet aanzienlijk kan worden bespaard. De vraag of de grote schuren buiten de eigenlijke graangebie- den wel 'beslist onvermijdelijk zijn is een nadere practijkstudie waard. Spreker behandelde vervolgens de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Met name in agrarische kring is men zeer verontwaar digd over het feit dat de S.E.R. ingevolge meerderheidsbesluit de regering gaat adviseren de wet op de 'bedrijfsorganisatie zo danig te wijzigen, dat in art. 126 godheid ver van het gewone volk staat, dat men geregeerd wordt in de N.B. vrije landbouwonder nemersorganisatie door centralis ten voor wie de grootheid van het ,tofeêrgö£n primair telt en bestaande uit tweemaal één der de vreemdelingen in plaats van bedrijfsgenoten plus nog de nodi ge vertegenwoordigers van con currerende bedrijfssectoren, dan kunnen wij alleen de waarschu wing doen horen dat men daar mede de P.B.O. van den beginne af een dode letter maakt, aldus spreker. Door de heer P. Scheelede Putter werden de verdiensten van de heer Geuze nog eens extra belicht, waarna aan mevrouw Geuze bloemen werden aangebo den. Vanuit de vergadering werd aangedrongen op bespoediging van de herverkaveling, toeken ning van een vergoeding door de overheid bij oogstdepressies, spe ciaal in de overstroomde gebie den en steun aan kleine landbou wers uit deze gebieden. De heer L. van Dijk dankte nog voor de aan hem verleende onder scheiding. Rede van Minister Mansholt. Belangrijke mededelingen. Nadat woorden van dank ge bracht waren aan ir Geuze en de minister zijn respect betuigd had voor alles wat deze harde werker voor de Zeeuwse landbouw tot stand gebracht en gedaan had behandelde Z.E. enkele vraag stukken van het landbouwbeleid. Hij wees erop, dat Nederland onder invloed van de gehele Wes terse wereld staat. Er wordt een strijd gevoerd voor een redelijk bestaan, dat echter afhankelijk is van verschillende factoren, die we niet in handen hebben. Mo menteel zien we een hoogcon junctuur zonder werkloosheid van (betekenis, investeringen in de industrie, een behoorlijke ex port en een behoorlijke winst, al is bij de textielindustrie een da ling te constateren. In de landbouw is een geringe teruggang van de conjunctuur t.w. een prijsafbrokkeling, ge paard gaande met stijging van kosten. In Nederland is een koopkrach tig binnenland en als gevolg van de activiteit van het handelsap paraat ontstond een (belangrijke industriële ontwikkeling. Daar naast is het kostenpeil laag, waardoor grote concurrentiemo gelijkheden aanwezig zijn, ter wijl het opmerkelijk is, dat de levensmiddelen goedkoop zijn. De prijzen geven slechts een geringe stijging van het samen gesteld koètenindexcijfer, wan neer we de jaren 1949, 1951 en 1955 met elkander vergelijken. Bepaalde producten zijn in prijs gedaald, maar de lonen zijn on herroepelijk gestegen. In de af gelopen 2 jaar is er in de alge mene situatie een kleine verslech tering gekomen, alhoewel niet alarmerend. We dienen rekening te houden met de stijgende productie van andere landen. Hierdoor ontstaat een welvaartsstijging, waardoor alleen speciale producten uitge voerd kunnen worden. Voor ver schillende producten heeft men in Nederland de rentabiliteit be naderd, zodat export niet meer mogelijk is. Hij wees hierbij op de boterexport naar België, de varkensexport naar Engeland, de hammenafzet naar Amerika etc. In 1956 zullen we in Nederland 4.000.000 varkens hebben en het is de vraag of de regering geen beperking van productie zal moe ten opleggen. Voor zuivelproduc ten t.w. kaas en melk 'ligt een prachtig exportterrein open en dit moet benut worden. Ook sui ker is de grens genaderd en ook hier ligt een mogelijkheid tot productiebeperking. Kostendaling en produetviteits- stijging moet in ieder geval be vorderd worden. Er is momenteel geen enkele aanleiding tot loonsverhoging in de landbouw, al ligt dit bij de industrie wel soms iets anders. Een en ander kan. een oorzaak tot spanningen opleveren, waar voor de regering belangstelling heeft. Het is zijn mening, dat loonvorming de vrije hand gela ten moet worden, al moet er niet naar gestreefd korden, dat indu- striearbeid hoger gehonoreerd wordt. Hij verklaarde zich tegen een stijging van pachten en was zelfs de mening toegedaan, dat wan neer geen winst gemaakt wordt, de pachtprijs tot een minimum moet worden teruggebracht. Voor de opbrengst van een be drijf is van groot belang de be- drijfsgrootte, de ontsluiting en de verkaveling. Ook de wegen in het landbouwgebied zullen verbeterd moeten worden. Momenteel heeft men voor ontsluiting en herver kaveling 150.000 ha in bewerking, 400.000 ha zijn in voorbereiding en er is nog 1.200.000 ha te doen. Op cultuurtechnisch terrein zal men dus in de toekomst enorm veel moeten verzetten. Hij vroeg clementie voor het Landbouwschap, dat in een begin stadium verkeert, maar voor de boerenstand van enorm veel be lang zal zijn. Met genoegen kon hij naar aan leiding van een gestelde vraag mededelen, dat het wetsontwerp betreffende de uitvoering van het deltaplan deze week de minister raad is gepasseerd. Tevens kon hij mededelen, dat enige dagen geleden in de minis terraad besloten was nog gelden voor een spoedige herverkaveling ter beschikking te stellen, om dat men weet, dat dit probleem dringend is. Jhr mr A. F. C. de Casembroot vroeg de aandacht voor de proble men van de landarbeiders, spe ciaal voor wat betrof de huisves ting en deelde mede, dat G. S. zul len trachten een extra toewijzing te krijgen. Een verzoek van de Z. L. M. om subsidie voor de uitbreiding van landbouwscholen zal in overwe ging worden genomen, na bestu dering der consequenties. Ook de herverkaveling bracht hij ter sprake en deed een suggestie om gelden te bekomen, maar het bleek, dat deze mogelijkheid al uitgeput was. Hij pleitte voor ha venverbetering, waarbij hij naar voren bracht, dat weinige goede havens van meer belang waren dan vele onvoldoend geoutilleer de havens. Vervolgens wees hij op de moeilijkheden, wanneer cultuur gronden onteigend moeten wor den voor wegen, maar wil men tot ontsluiting komen, zo zeide de Commissaris dan moeten er ook wegen zijn en de landbouw moet ons niet kwalijk nemen, dat we dan tot onteigening moeten over gaan. De heer Geuze dankte tenslotte met een hartelijk woord de minis ter en de Commissaris. Bezoek aan klompenbedrijf. Het hoofdbestuur maakte met haar gasten nog efen tocht naar de gemeente Clinge, waar het klompenbedrijf van de heer Cam. Seghers werd bezocht, die een uit eenzetting gaf en de aandacht vestigde op het verband tussen de klompenindustrie en de land bouw. Ontvangst ten stadhuize. Nadat het gezelschap te Huist was teruggekeerd werden het hoofdbestuur en de genodigden op het stadhuis door het college van B. en W. officieel ontvangen. In zijn toespraak wees burge meester Lockefeer er op dat Hulst in de loop der eeuwen een belangrijke landbouwgemeente was geweest en thans nog steeds een centrum voor de landbouw in Oost Zeeuws-Vlaanderen is. Spreker pleitte voor een vaste oeververbinding met Noord-Bra bant en wenste de Z.L.M. en spe ciaal de afd. Hulst der Z. L.M. veel succes toe met haar tentoon stelling te Kloosterzande. Minister Mansholt deelde mede, dat binnenkort besprekingen op internationaal niveau over het Deltaplan zullen plaats vinden, waarin o.a. ook Zeeuws-Vlaande ren zal worden betrokken. De algemeen-voorzitter der Z. L. M., ir Geuze, dankte het col lege van B. en W. voor de gast vrije ontvangst ten gemeentehui ze en de hartelijke begroeting door de burgemeester en de be volking van Hulst. Hierna verscheen het gezel schap op de bordes van het stad huis om een serenade van de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie te beluisteren, na afloop waarvan de Harmonie zich opstelde voor een muzikale wandeling door de stad, die werd gevolgd door mi nister Mansholt, de Commissaris der Koningin, het hoofdbestuur der Z. L. M., de genodigden en het college van B. en W. De stoet werd beëindigd bij „De Koning van Engeland", waar minister Mansholt de Koninkl. Stedelijke Harmonie dank bracht voor deze muzikale hulde en wandeling door de stad. Des avonds werd in „De Koning van Engeland" door de afdeling Hulst der Z. L.M. het hoofdbe stuur en de gasten een diner aan geboden. NA AANRIJDING VERDRONKEN. Dinsdagavond om zes uur is tussen Aarle-Rixtel en Helmond een personenauto in de Zuidwil lemsvaart gereden. Hoewel ter stond reddingspogingen werden ingesteld slaagden men er niet in de 75-jarige heer A. Bouw uit Handel (gemeente Gemert N.-B.) tijdig te redden. De bestuurder, de 36-jarige heer H. Bouw wist zwemmend de kant te bereiken. Zijn moeder, de 71-jarige mevr. P. Bouwvan Dijk, die eveneens in de auto zat, werd na de aan rijding uit de wagen geslingerd. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Helmond. De vrachtauto kwam uit de richting Helmond, zij moest evenals de personenauto die in de richting Helmond reed, uit wijken voor fietsers. Daarbij bot sten zij tegen elkaar. De perso nenauto kreeg dientengevolge een defect aan de stuurinrich ting en werd stuurloos. POETSDOEKENWASSERIJ UITGEBRAND. Een korte, felle brand heeft Dinsdagavond gewoed in de poetsdoekenwasserij van de fa. J. Westernink en Zn te Purmerend. De brand, die vermoedelijk is ontstaan in de drogerij, waar door te grote hitte de te drogen poetsdoeken zijn gaan smeulen, werd met vijf stralen door de Edamse brandweer bestreden. Door de machinerieën nat te houden, konden deze worden ge spaard. Het pand brandde geheel uit. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering ge dekt. VLASPLUKMACHINE'S MET ONBEVEILIGDE AFTAKAS. Met het oog op het aanstaande vlasplukseizoen waarschuwt de arbeidsinspectie nadrukkelijk te gen het aanschaffen en gebrui ken van vlasplukmachines waar van de aftakas niet is beveiligd. Onbeveiligde aftakassen hebben reeds meermalen zeer ernstige ongevallen veroorzaakt. Boven dien zijn zij op grond van het landbouwveiligheidsbesluit ver boden. JONGETJE BIJ ROEIPARTIJ VERDRONKEN. In het zijkanaal C tussen het Noordzeekanaal en Spaarndam is Dinsdagmiddag 5 uur de elf jarige G. H. uit de Tuinderstraat te IJmuiden-Oost, tijdens 't roe- en verdronken. Het kind wilde een passerend schip grijpen om zich te laten voorttrekken en sloeg daarbij overboord. Onmid dellijke reddingspogingen waren vergeefs. Gistermorgen had men het lijkje nog niet gevonden. FABRIEKSBRAND TE DELFT. Gistermorgen heeft een felle uitslaande brand gewoed in de raamlijsten-makerij van de raam lijsten- en kistenfabriek van Gebr. Huisman aan de Rotter damse weg te Delft. De loods, waarin de raamlijstenfalbriek is gevestigd, werd met de zich daar in bevindende machines volko men verwoest. De vlak er bij ge legen kistenfabriek en de tim- merwinkel konden dank zij het snelle ingrijpen van de brand weer behouden blijven. De 'scha de wordt op twee ton geschat. Het bedrijf is verzekerd. door MAURICE ZERMATTEN. 10). (Nadruk verboden). Wat hadden de schooljuffrouw en alle andere brave vrouwen een moeite gedaan om haar beter te maken! De oude Darbellan, die haar had opgenomen had van al zijn berken de twijgen afge sneden, maar geen roede had ooit Ernestine ervan weerhouden te doen, waar zij zin in had, de jongens op sleeptouw te nemen, hun allerlei kwaad te leren en hun allerlei slechte begeerten in te blazen. Hij was natuurlijk altijd bij haar te vinden geweest, als zij erop uittrok. „Ik mag haar wel dankbaar zijn", zei hij bij zich zelf. „Zij heeft mij ontbolsterd. Ik heb zoveel van haar geleerd. Als ik niet weggegaan was, had ik haar misschien getrouwd Hij neemt het glas op, doet een flinke slok, steeds in gedachten starend. „Zeker, zij lijkt nu wel kalm te zijn geworden. Je ziet haar daar boven in Fionnin, nauwelijks aan haar venster. Nu ze met Cesar Lorenz getrouwd is, die daar het „Café der Vrienden" houdt, zal ze wel niet veel kans meer heb ben om zich te amuseren. Arme Ernestine! Die Cesar is niet ge makkelijk. Eén van die stille boerennaturen, die uitzinnig van woede kunnen worden. Maar nu ga ik haar toch eens opzoeken". Voor deze avond heeft hij met zijn vrienden in het café van Lo renz afgesproken. Die hadden eerst niet veel zin, omdat het zo ver weg was. Maar hij had ze weten te overtuigen: de vrijheid, knappe meisjes, goede wijn. Je moet 't zelf maar weten; Loui se, als je zo koppig bent Hij drinkt nog een glas. Zijn denken wordt lichter en rozig. Hij wordt voldaan over zichzelf en zijn voldaanheid neemt bezit van zijn hele wezen. Een zoete muziek wiegt hem in een slaap, die de zinnen verdooft. Heeft hij niet het recht, trots te zijn? Zijn werk is schitterend opgezet. Hij heeft geen krachten verspild. Het dorp is ondermijnd. Op zexere dag zal het in de lucht springen met al zijn vuil. Dan zal het mak kelijk zijn, het weer op te bou wen, nieuw, mooi en vrij. Zijn vrienden hebben het al begrepen. Wat raken hem de mopperpraat jes van oude mannen en vrou wen! Nog enkele maanden ge duld, nog enkele Zondagen ac cordeon spelen en dan is het hele dal klaar voor de grote schoon maak! O kerels, je zult zien, wat dat wordtMaar stil! Hij richt het hoofd op. Heeft hij soms hardop gesproken, m die soezerigheid, die hem het hoofd heeft doen voorover buk ken? Louise heeft zich niet omge keerd. Alles gaat goed. De gla zen, die gewassen worden, tin kelen verder in de stilte, die door het gekabbel van het water on derstreept wordt. „Ik moet weggaan", denkt hij. Maar iets weerhoudt hem. Zal hij dan die verovering opgeven, waarop hij al dadelijk bij zijn terugkomst is uitgegaan? Want de eerste avond al, was hij, den kend aan de brief die zijn vader hem geschreven had om vóór Louise te pleiten, naar de her berg gegaan. Daar zat toen Can- dide Branchez met drie deciliter Fendant tegenover het meisje. Toen zij hem zag, stond ze zo haastig op, dat ze de tafel bijna omstootte, om dan te blijven staan van verbazing en misschien van geluk. Vuurrood kon ze geen woord uitbrengen op de begroe ting van Emile: haar handen, die ze langs haar lichaam liet han gen, trilden. Bruchez kwam nem tegemoet. Om haar de spraak terug te geven, had hij haar eerst gestriemd. „Zo! Je schijnt niet erg blij te zijn, dat ik terugkom. Je trekt tenminste een gezicht...." Waarom glimlacht hij, nu hij daaraan terugdenkt? Hij had er aan toegevoegd: „Je bent er ook niet knapper op geworden. Neen hoor!" Die zweepslag had haar losge slagen. Haar bloed stond stil. Haar rode kleur week voor as grauw. „Je moet niet kwaad worden", had hij dadelijk daarop spottend gezegd. „Ik zeg dat maar om je aan het lachen te maken". Can- dide Bruchez bad pret bij dat toneel. Hij dacht te triomferen. Het hele dorp spotte met zijn al tijd weer teleurgestelde liefde. Nu zouden ze zien. Louise had altijd neen gezegd, omdat ze op de terugkeer van Emile wachtte. Dat had ze er nu van! „Ik vind haar wèl knap", zei hij. Louise keerde zich om en wierp hem een minachtende blik toe. Candide bukte het hoofd en lachte niet meer. Om een eind te maken aan dat bespottelijke toneel, had Emile wijn besteld. Die eerste overwinning, die hij op zo eigenaardige manier be haald had, had hem met hoop vervuld. Hij had Candide een eind naar huis gebracht en zo een begin gemaakt met het win nen van een eerste volgeling. Daarna was hij naar „Het Witte Paard" teruggekeerd, om zijn overwinning uit te buiten. Daar zat Louise tegen de stenen kachel aan, het gezicht overstroomd met tranen; nors en koel, leek ze af wezig. (Wordt vervolgd). De brand werd gistermorgen te omstreeks kwart over zes ont dekt door een melkrijder, die de directeur, de heer J. Hordijk, waarschuwde. Deze alarmeerde de brandweer, welke spoedig met twee autospuiten verscheen en het vuur aanvankelijk met zes, en later met negen stralen be streed. Assistentie verleende neg de bedrijfsbrandweer van de lijm en gelatinefabriek Delft. AGRESSIEVE SCHOLEKSTER. Een scholekster in het Friese dorpje Kortezwaag heeft met zo veel verbetenheid aanvallen ge daan op mensen en dieren, die te dicht bij zijn nest in een wei land kwamen, dat een boer hem het leven heeft moeten benemen. De vogel pikte eerst het paard, dat voor een kunstmeststrooier was gespannen in het oor, waar door het op hol dreigde te slaan en deed daarna een aanval op de knecht, die hij aan de hand ver wondde. UIT RANCUNE BRAND GESTICHT. Gisternacht heeft de 51-jarige mevr. S., eigenares van een café in de Potgieterstraat te Amster dam, gepoogd haar woning in brand te steken. Bovenburen ro ken omstreeks twee uur een sterke petroleumlucht. Zij waar schuwden de politie, die zich door het inslaan van een ruit toegang tot het huis verschafte, een dikke rook had zich daarin reeds ont wikkeld. De brand bleek echter nog geen grote omvang te heb ben aangenomen. De enkele uit schietende vlammetjes waren spoedig geblust. Het bleek dat mevr. S., die men in enigszins benevelde toestand in bed aan trof, uit rancune tegenover de bovenburen, met wie zij in on min leefde, getracht had met 'be hulp van petroleum brand te stichten. Kwistig had zij de vloei stof door het gehele huisi in het rond gegoten. Het echtpaar S. had het eafé verkocht en zou gisteren de woning verlaten. De politie heeft de vrouw aan gehouden en in bewaring gesteld. AMSTERDAMSE WERF SNELLER DAN ENGELSE WERVEN. De reders van het 7000 ton me tende schip „Sunrover", Dracou- lis Ltd. te Londen, hebben het herstel van dit Engelse vracht schip aan een Amsterdamse maatschappij opgedragen, daar deze had aangeboden het werk in minder dan de helft van de tijd en tegen een derde van de kos ten te verrichten, in vergelijking met Engelse maatschappijen. De Amsterdamse maatschappij had toegezegd periodieke revisie en herstelwerkzaamheden aan ma chine en romp in 10 a 12 dagen te verrichten. De kortste tijd, welke door een Londense maat schappij werd opgegeven was 26 dagen. STAKING IN DIAMANT INDUSTRIE TE AMSTERDAM DEFINITIEF GEëINDIGD. De besprekingen tussen de be sturen van de Algemene Juwe liers Vereniging, de Algemene Nederlandse Diamantbewerkers- Ibond en de Nederlandse R.K. diamantbewerkersvereniging „St. Eduardus" met het College van Rijksbemiddelaars zijn ge slaagd, zo deelt het A.N.D.B. be stuur mede. Beide partijen zullen in de toekomst nauw samenwer ken om de problemen in de diamantindustrie tot oplossing te brengen. Een deskundigencom missie zal worden benoemd die onder leiding van een onpartijdig voorzitter spoedig met haar werk zaamheden zal beginnen. Nu overeenstemming is bereikt over de verdere samenwerking zullen ook de zagers hun werk zaamheden hervatten. WAT Mijn HARPT "AAKT iSjjOED DONDERDAG 23 JUNI. TERNEUZEN. Café „Du Com merce", 3 uur: Openbare ver koping van een huis met erf en tuin. Luxor-Theater, 8 u.: „Mei- ba". KLOOSTERZANDEZ. L. M. - tentoonstelling - Paarden. VRIJDAG 24 JUNI. KLOOSTERZANDE: Z.L.M.- tentoonstelling, Rundvee en varkens met show van paar den en rundvee. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Muiterij op de Caïne". Hotel Des Pays Bas, 2.30 uur: Vergadering van stemb. ingelanden van de Vlooswijk- polder.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2