Uit de Provincie De duivel in het dorp NAEUE's Kantongerecht Terneuzen. MARKTBERICHTEN THAILAND De officiële opening van het «Juliana Ziekenhuis» De nieuwe voorstellen tot wijziging van de nuurwet. TERNEUZEN. AXEL. Aanval op Tjiledug. WONINGINRICHTING Arrestaties in Marokko. VECHTERSBAZEN VOOR DE RECHTBANK. Wervingsactie Luchtmacht- post. Gisteravond had in h-otel „Cen traal' een vergadering plaats waarvan een aantal buitenge woon dienstplichtigen van ver schillende lichtingen uit onze gemeente waren uitgenodigd. Deze vergadering die tot doel had vrijwilligers te werven voor het bezetten van de „Luchtwacht- post Terneuzen" was georgani seerd door „Steun wettig gezag". In tegenwoordigheid van bur gemeester P. Teilegen, die een kort openingswoord sprak, gaf de commandant van de 3de lucht- wachtgroep, kapitein L. A. M. van Banning, een uiteenzetting van het doel van deze luchtwacht- groep. Spr.. wees er op, dat in tijd van een eventuele oorlog het van zeer groot belang is, dat een gemeen te als Terneuzen met zijn uitge breide industrieën, tijdig kan wor den gewaarschuwd voor luchtge- vaar. Niet alleen mannen, ook vrouwen kunnen zich voor deze dienst opgeven. De dienst is zo georganiseerd, dat de men op post staat en de waarnemingen verstrekt aan de verschillende diensten, waardoor op effenciën- te wgze de nodige maatregelen kan worden genomen. Over Nederland ligt een net van 300 posten ieder 20 man sterk, zodat daar dus in totaal 6000 mensen mee zijn gemoeid. Deze personen moeten evenals bij de B.B. het geval is, uit de burgerbevolking worden gerecru- teerd, omdat het onverantwoor delijk zou zijn deze aan het leger te onttrekken. Uit dit alles blijkt dus, dat er een zeer sterke bin ding met de B.R bestaat. Kapitein Van Banning wees in zjjn uiteenzetting op de gemeen schapsplicht die ieder mens heeft en dat het dus niet te veel is ge vraagd, wanneer 20 personen in een gemeente enkele uren per avond offeren aan dit doel. EUriat de gelegenheid was ge geven tot het stellen van vragen, gaf kapitein Van Banning een uiteenzetting over de rechten (vergoedingen en sociale voorzie- nir^en) en de verplichtingen voor de vrijwilliger. Examens Stenografie en Machineschrij ven. Bij de op 9 Juni j.l. aan de er kende Fontsohool alhier gehou den examen zijn geslaagd voor: voer: Unie-praktijkdiploma stenogra fie: de dames E. Overdulve, S. M. van den Berg en C. Beerens, allen te Axel; M. A. van Eek, J. M. van der Melen, N. H. Keur en P.* A. Kwaak, allen te Terneuzen. Unïe-practijkdiploma machine- schrijtven: de dames M. J. Boeije te Axel; G. J- E. de Jonge te Ter neuzen; A. L. van Dommelen te Sas van Gent; E. C. Haak en E. J. J. Rhemrev, beiden te Zaam- slag; en. de heren J. C. Helmen- dach te Sluiskil; G. A. Gillissen en D. van Langevelde, beiden te Terneuzen: A. de Maat te Vogel waarde. Yaardïgheiüsdiploma machine- schrijven: mej. M. P. Mellieste te Sas van Gent. Bevorderd. ingaande 1 Juli a.s. is onze stadgenoot, de heer W. Hamer- linek thans te Vlissingen bevor derd tot hulpmachinist bij de Prov. Stoom bootdienst. JE.H.B.O.-oefening. Donderdagavond te half acht, wordt door colonneleden, help sters en E.H.B.O.-leden van het Roode Kruis, afd. Axel, een ge zamenlijke oefening gehouden. Deze oefening wordt gehouden in de omgeving van het „Kanaal" achter hei zwembad te Axel en omvat het zoeken van gewonden, het verlenen van eerste hulp en het vervoeren van de gewonden fier draagbaar naar een verzor- gingpost. waarbij per kabelbaan het kanaal wordt overgestoken. Vanuit de verzorgingspost wor den de gfewonden door een voor dat doe ingerichte vrachtauto vervoerd naar een noodzieken huis, alwaar helpsters de gewon den verder zullen verplegen. Het Hgt in de bedoeling dat eni ge autoriteiten van het Neder landse Roode Kruis deze oefe ning zullen bijwonen. Het publiek wordt in de gele genheid gesteld de oefening van nabij te volgen. Uitreiking verk eersdiploma's' In de raadzaal alhier vond Dinsdagmiddag de uitreiking De premier van Thailand, Piboel Songgram, heeft op een persconferentie te Singapore ver klaard, dat zijn land die aanspra ken, die continentaal China op ihet lidmaatschap der Verenigde Naties doet gelden, zal steunen. De premier zeide op een pers conferentie hij is op de thuis reis van een tocht om de wereld dat ibij ihet mogelijk achtte, dat Thailand een tweede Korea zou worden, ate het door Noord-Viet- naan zou worden aangevallen. Ongeveer 40.000 Vietnamese vluchtelingen in het Noorden van Thailand CSiam) zijn volgens hem aanhangers der communis ten. Thailand heeft niet het plan aan met het communistische Noord-Vietnam diplomatieke be- rekkingen aan te knopen. plaats van de Veilig Verkeersdi- ploma's c. a. aan de leerlingen van de hoogste klassen der vier lagere scholen. Om voor een diploma in aan merking te komen, moest de jeugd hebben deelgenomen zowel aan het theoretische als aan het practische examen. Door de examencommissie werden bij de beoordeling van dit verkeers- examen 1955 de normen aange houden, gegeven door het Ver bond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Naast de afgevaardigden van de „Veilig Verkeerscommissie Axel", waren hierbij o.m. aanwe zig, de majoor der rijkspolitie te Middelburg W. H. van Ballegoijen de Jong; kapitein Stoorvogel uit Hulst; groepscommandant Fluit uit Axel en de diverse hoofdon derwijzers. De uitreiking van de diploma's en insignes geschiedde dan na een toespraak en felicitatie door de voorzitter, dokter C. A. Schilt- man te Axel, die de best geslaag de candidaat zowel bij het theo retische als het practische exa men nul fouten Ineke van de Berge van de openbare school naar voren riep en haar op grond van deze buitengewone prestatie een ere-plaats aanbood. Dit 12-jarige meisje, dat overi gens voor de eerste maal mee deed, kreeg dan ook ten over staan van 132 scholieren een kla terend applaus. Totaal hebben 163 leerlingen aan het examen deelgenomen. Bij het schriftelijke deel werden er 6 afgewezen en bij het practische 25. Gezien deze cijfers zou het laatste deel moeilijker zijn ge weest. De oorzaak dat ongeveer 1/5 deel zonder diploma naar huis moest, ligt wel in de omstan digheid, dat het de candidaten ontbrak aan routine bij de posten „verkeersagent" en „verkeers lichten". „Dit aantal gezakten is te veel", aldus dokter Schiltman. Verder zijn er nog velen met de hakken over de sloot gekomen. Hij wees er verder op, het geleerde nu ook deugdelijk in praktijk te* brengen. Verkeersonderricht is Zeker geen sinecure, de vele dodelijke onge lukken zijn er het afdoende bewijs van. De heer Ballegoijen de jong f- liciteerde de kinderen ook en zei hoewel menigmaal bij een officiële uitreiking van diplo ma's aanwezig geweest nog nimmer zoveel geslaagden bijeen te hebben gezien. Hij wees op de taak van de politie met betrek king tot het verkeer en wijdde verder speciale aandacht aan het fatsoen dat men moet hebben t.o.v. zijn mede-weggebruikers. De slagzin „Wees een heer in het verkeer" geldt nog steeds en zal blijven gelden. Verder bracht spreker nog de intensiviteit van het wegverkeer naar voren en wekte tenslotte op, steeds paraat te zijn en een juist gebruik van het thans behaalde diploma te maken. Zaterdagavond heeft een uit 125 man bestaande bende een aanval gedaan op Tjiledug, de hoofdplaats van het district Tji ledug, nabij Cheribon. De bende, die het plaatsje twee uren lang bezette, plunderde 42 woningen, alsmede de woning en het kan toor van 'het districtshoofd. Een politieman, die werd ontwapend werd gewond. De archieven van het bestuurskantoor werden door een gesmeten en vertrapt. Een winkel, alsmede het pandhuis werden leeggeroofd. Toen de ibende zich terugtrok, liet zij pamfletten achter met de mededeling, dat zij behoorden tot de Tentara Islam Indonesia. Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN AXEL Tel. 2124 - 2404 Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSWIJKSTRAAT 5 A.s. Vrijdag wordt, ter gelegen heid van de officiële opening van het „Juliana Ziekenhuis", de stoet van ongeveer 5 auto's om ongeveer 11 uur te Terneuzen verwacht. Zoals gemeld is de route, die de hofauto's zullen volgen, via de middensluis, Grenulaan en Axelsebrug, naar de Van Steen bergenlaan naar het ziekenhuis. Bij goed weer zijn daar dan de talrijke genodigden reeds verza meld vóór de oprit naar de hoofdingang. Links en rechts van deze hoofdingang staan ver schillende personen, zoals be stuursleden, enkele gasten, per soneelsleden, die aan Hare Ma jesteit zullen worden voorge steld. Na aankomst van Hare Majesteit zullen haar bloemen worden aangeboden door de 11- jarige Iteke van der Vlugt. Zodra de auto's vóór de hoofdingang zijn weggerangeerd, zal door de Harmonie van Terneuzen onder leiding van dirigent J. Meijers, het Wilhelmus ten gehore wor den gebracht. Daarna zal de voorzitter der Verkeersovertredingen. Strenge straf tegen Hulster scholier uit Stoppeldijk. Buitengewoon veel aandacht be steedden de kantonrechter en de ambtenaar van het openbaar mi nisterie aan het voortdurend op de rijwielpaden roekeloos fietsen door scholieren. Ondanks vele be rispingen en geldboeten, fietsen vele scholieren er maar op los en trekken zich niets aan van het uit andere richting komend ver keer. Dag aan dag jakkeren vele scholieren met z'n drieën naast elkaar op toch al smalle rij wielpaden of blijven bij het pas seren van een tegenligger gemoe dereerd met z'n tweeën naast el kaar rijden en het is geen zeld zaamheid als door hen een tegen ligger in de sloot wordt geduwd of wordt gedwongen om af te stappen, wil hij niet in het zie kenhuis terecht komen. Wanneer een dergelijk stel de rijwielpaden aan het bestormen is, schrikken Na de verwerping door de Twee de Kamer van het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet op 17 Mei jl. heeft de regering thans een herzien ontwerp inge diend. Hieronder volgt een samenvat ting ervan. In dit nieuwe ontwerp wordt 'n algemene huurverhoging van 5% ingaande op 1 September 1955, voorgesteld. Deze huurverhoging zal in het algemeen gelden: 1. Voor woningen, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd. 2. Voor woningen, die op of na die datum, maar vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd voorzover de huurprijs daarvan is of vóór 1 September a.s. zal zijn opgetrok ken tot het huurpeil van de vóór oorlogse woningen. In afwijking van het voorgaan de zal de huurverhoging niet gel den voor onbewoonbaar verklaar de woningen. Zoals reeds het ge val was, mag voor deze woningen geen hogere huurprijs worden be dongen dan als op 31 December 1950 gold. Voor krotwoningen, die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard, zal dit laatste ook gaan gelden als zulke woningen, overeenkom stig bij algemene maatregel van bestuur te stellen regelen, door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ongeschikt voor bewoning worden verklaard en niet door verbetering in bewoon bare staat kunnen worden ge bracht. Door een dergelijke verklaring van de minister zal de huurprijs van bedoelde woningen automa tisch tot het peil van 31 Decem ber 1950 dalen. Woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en onderhoud, kunnen op verzoek van de huur der van de huurverhoging wor den uitgesloten. Dat wil zeggen, dat, zolang een woning tengevol ge van verwaarlozing, die aan de verhuurder is te wijten, niet voldoet aan de eisen, die daaraan in de huidige omstandigheden kunnen worden gesteld, de huur verhoging van 5% niet wordt toegepast. De huurprijzen van de tijdens de oorlog gebouwde panden (27 December 19405 Mei 1945) wor den, als zij niet vóór 1 September a.s. zijn opgetrokken tot het huur peil van de vóóroorlogse panden, gefixeerd op de huurprijs van 31 Augustus 1955. Door wijziging van het besluit bijzondere huurprijzen zullen de ze huurprijzen na het ingaan van de huurverhoging, op verzoek van de verhuurder, door de minis ter kunnen worden opgetrokken, indien zij liggen beneden het peil van de nieuwe huurprijzen van vergelijkbare vóóroorlogse pan den. De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van het Rijk zijn gebouwd, blijven vrij. De huurprijs van met overheids steun tot stand gekomen of ge- exploiteerde na-oorlogse wonin gen wordt door de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting vastgesteld. Voor bedrijfspanden wordt de huurverhoging van 5% niet door de wet voorgeschreven. Partijen worden evenwel be voegd verklaard een huurverho ging onderling overeen te komen. De overeengekomen huurverho ging mag niet méér dan 5% be dragen. en beven allen, die zich op deze paden bevinden. Tegen de Hulster-scholier Van M. uit Stoppeldijk werd gister morgen een maand tuchtschool geëist, omdat hij, als aanvoerder van zo'n karavaan scholieren, op het rijwielpad langs de weg Hulst Kloosterzande, naast een ande re scholier was blijven rijden, toen uit tegengestelde richting twee marechaussees aan kwamen fietsen, die wél achter elkaar re den. Bij het passeren gaf Van M. een der marechaussees een duw met zijn elleboog, waardoor deze kwam te vallen, terwijl zijn collega bijna in een sloot terecht kwam. Naast de wegpiraat Van M. ston den in deze zaak, doodsbleek en thans o zo timide voor de groene tafel de 18-jarige Van K., de 18- jarige Van B. en de 16-jarige P. A., allen wonende te Stoppeldijk. Eind Maart hadden deze scho lieren op het rijwielpad Hulst Kloosterzande gereden. Bij het naderen van de twee marechaus sees riep Van M. tot zijn mak kers: „We gaan er recht op in," en even later klonk zijn bevel „We gaan niet opzij De rector van het lyceum te Hulst, verklaarde ter zitting nooit klachten over het ruw rijden van scholieren te hebben vernomen. De kantonrechter, mr Van Meer wijk, noemde tal van gevallen, waaruit bleek dat het gevaar op het rijwielpad onrustbarend was als de scholieren naar school of naar huis rijden. Ter illustratie las hij enige ver klaringen hierover voor: „Ik rijd nu langs een omweg naar Hulst," aldus een jonge dame. Een heer zeide: „Je wordt gewoon in de berm geduwd of je komt op de autobaan terecht." Een inwoner uit Kloosterzande betitelde de zwerm schooljongens als een bandietenbende. Weer een ander verklaarde: „Ze gaan geen duimbreed uit de weg." Na het horen van de twee mare chaussees, luidde de eis tegen Van M. een maand tuchtschool. Voor de scholieren Van K., Van B. en P. A. luidde de eis 30 of 15 dagen. Het vonnis van de kantonrech De huurverhoging van 5 u moet, j ter was voor laatstgenoemd drie- in de gevallen waarin zij van toe- tal ongewijzigd, terwijl het von- passing is, worden berekend over I n;s tegen Van M. luidde 1 maand de huurprijs, die op 31 Augustus i tuchtschool, voorwaardelijk met a.s. geldt. Als in die huurprijseen proef tijd van 1 jaar verhogingen zijn begrepen we-1 gens verbeteringen, verbouwin-De hotelhouder C. v. d. R. te gen etc. dan wordt de 5% huur-Hulst had op 6 April een twee verhoging niet over die verhogin-tal personen te 23.30 uur binnen gen berekend. gelaten, daar zij bij hem wensten te overnachten. Even later ver liet het tweetal echter weer het hotel. Het hotelregister klopte wel, al leen zou het gebeurde een maand later hebben plaats gehad. Nadat twee leden der rijkspoli tie waren gehoord, achtte de amb tenaar van het O. M, bewezen, dat beide personen geenszins de bedoeling hadden om te overnach. ten, toen zij in het hotel werden binnengelaten. Conform de eis werd C. v. d. R. veroordeeld tot een boete van 15 of 3 dagen, terwijl de bewus te beide personen bij verstek werden veroordeeld tot 10 of 2 dagen. Uitgesteld werd de zaak tegen schipper J, v. d. S. uit Rotter dam. Hem^was ten laste gelegd, dat hij met zijn schip met een te grote snelheid door het kanaal van Terneuzen naar Gent had ge varen. Ter zitting bleek, dat de diep gang van het schip tijdens het varen door ambtenaren van de vvaie politie was opgenomen, hetgeen volgens een gemachtig de van de schipper, geen juiste indruk kan geven. De handelsvertegenwoordiger E. J. van D. te Hulst, had in de Stationsweg aldaar binnen de 10 meter van het snijpunt Gentse straatStationsweg zijn auto ge parkeerd. De behandeling van deze zaak werd uitgesteld tot de zitting van 5 Juli a.s. J. C. K., electriciën te Sluiskil, en C. P., bootwerker te Wemel- dinge hadden met hun bromfiets op de autoweg langs de Westkade te Sas van Gent gereden, hetgeen verboden is. Conform de eis wer den beiden veroordeeld tot 15 of 3 dagen. De bromfietsberijdster E. v. d. H. te Sluiskil, stond voor het zelf de feit terecht, doch door bijko mende bijzondere omstandighe den vonniste de kantonrechter tot 5 of 1 dag. Premier Faure heeft Dinsdag in de Franse nationale vergade ring medegedeeld, dat de Marok kaanse politie in de afgelopen 24 uur acht personen, waaronder vier politiemannen, heeft gear resteerd i.v.m. een „zeer belang rijke aangelegenheid". De gearresteerden zijn z.g. „contra-terroristen". Stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeuws-Vlaanderen" een korte rede uitspreken, waarna direct Hare Majesteit zal worden verzocht het ziekenhuis symbo lisch te willen openen In de doktoren-vergaderzaal zal vervolgens de koffie worden gebruikt in tegenwoordigheid van Bestuur en enkele genodig den. Daarna is het de bedoeling, dat, beginnende bij de 4e verdieping, een bezoek zal worden gebracht aan de patiënten. Hopelijk zal het mogelijk zijn, dat inderdaad alle patiënten even onze Vorstin mogen ontmoeten. Ten slotte zal Hare Majesteit de Koningin het ziekenhuis weer via de hoofdingang verlaten, uit geleide gedaan door bestuur en directie. Dit vertrek zal mogelijk plaats vinden tussen 12,30 en 13.00 uur, waarna de Koningin vertrekt in de richting Kloosterzande. Terwijl Hare Majesteit in de doktorenkamer verblijft, zullen de vele gasten, zoals doktoren, predikanten, medewerkers aan de lbouw, regerings-ziekenhuis commissieleden, ziekenhuisbestu ren en directies, en vele andere relaties van het ziekenhuis, op de hegane grond van de polikli niek. administratie en zusterhuis in de gelegenheid worden ge steld, koffie en broodjes te ge bruiken. Zodra Hare Majesteit vertrok ken is, zal men, zo men zulks wenst, zich in het gehele zieken huis vrij kunnen bewegen. Later op de middag zal er ge legenheid zijn het bestuur te ont moeten en gelukwensen over te brengen. Van 10.30 tot op het ogenblik, dat Hare Majesteit de patiënten langs gaat, zal een ooggetuige- verslag, niet alléén aan alle pa tiënten via de huisradio, maar door de welwillende medewer king van de P.T.T., ook via het radio-distributienet van Terneu zen worden uitgezonden. Boven dien zal door luidspreker-instal laties het publiek (bij het zieken huis in staat worden gesteld het gesproken woord te beluisteren. De N.C.R.V.-reportagewagen zal aanwezig zijn, zodat diezelf de Vrijdagavond in de „Radio krant voor Nederland" iets van het gesproken woord zal te be luisteren vallen. Enkele gegevens van de bouw. Het „Juliana Ziekenhuis" te Terneuzen Is bedoeld als alge meen streekziekenhuis, gebouwd door en in beheer Ibij de Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuws- Vlaanderen. Nagenoeg alle Protestants Christelijke groeperingen uit dit gewest zijn in het bestuur verte genwoordigd, met als grondslag: „Het Evangelie van Jezus Chris tus, de gestorven en verrezen Heer". Met de bouw werd in Maart 1951 onder leiding van architect J. P. Kloos uit Haarlem een aan vang gemaakt. Aan alle zijden door eigen tuin omgeven, fraai en rustig gelegen aan de Van Steenbergenlaan. Ook de rust in het gebouw zelf, is door acousti- sche voorzieningen speciaal ver zorgd. De eerste afdeling werd in Augustus 1954 in gebruik geno men. terwijl de verhuizing van het oude naar het nieuwe zieken huis op 23 September 1954 werd voltooid. Voor de zieken bevat het huis 146 bedden, waaronder begrepen de klasse-, kraam- en kinderaf deling. De grootste kamers zijn bere- könd voor zes patiënten; voor ernstige zieken zijn 1-persoons- kamers beschikbaar. In voorkomende gevallen van infectieziekten biedt een apart door MAURICE ZERMATTEN. 9) (Nadruk verboden). Zo met zichzelf in tweestrijd was ze naar de kelder gegaan en ze kwam terug met een karaf in de hand. Voor ze de deur van het café weer opendeed, stond ze een ogenblik stil, maar lang genoeg om het 'bonzen van haar hart te horen en lang genoeg om zich zelf tot enige bezinning te roe pen. Ze ging naar binnen: „Hier zijn we weer", zei ze. Haar stem trilde, zij klonk on zeker. Emile glimlachte zelfvoldaan. Zij stamelde een excuus: „De trap is zo steil, ik hijg er van". Toen ze het glas inschonk, voelde ze weer die verwarring. Hij kwaimi naar (haar toe en greep haar beide handen. „Weet je wel, dat je een knap pe meid bent Zij dorst hem niet aankijken, wendde zich af, maar kon zich niet losmaken. Haar wangen gloeiden als klaprozen. In haar adem vloeide een gloeiende wijn. Zij voelde de adem van Emile. Zij verweerde zich. Als ze nu maar niet zonder verzet toegeeft aan die liefkozing, zal het haar minder aangerekend worden. „Geef je je over? Ze proefde van te voren de zoetheid van zijn kus als van een vrucht, die op de tong smelt. En is een kus dan zo groot kwaad? Maar zij wist wel, dat Emile er bedoelingen mee had, die zij ver oordeelde. Het was al te laat. Zij leunde op de linkerarm van de jongeman en zag rond zijn pet zijn wilde rode lokken als een vlammenkrans. Plotseling vond ze de kracht, hem van zich af te -stoten. Dat gezicht! Was dat wel het gezicht van Emile, dat zo dicht bij het hare kwam? Een schrikkelijke grijns ver wrong zijn mond, gloeiende ko len blonken onder zijn oogleden: Ik .ben gek, ik ben gek Hij had enige stappen in de richting van de deur gedaan, maar zij bezon zichJa, ik ben gek. Ontnuchterd keerde zij zich om. Emile lachte met een kort uit gestoten zenuwlachje. Zo stond hij met een grijnzen de mond voor haar. Zijn sproeten gaven in het zonlicht aan zijn ge zicht een karakter van valsheid, dat zij voor het eerst ontdekte. De schellen vielen het meisje van de ogen. Schaamte bekroop haar. Was dat dan de man, was dat dan het geluk, dat zij zo lang had verwacht? Maar lang duurde de bezinning niet. Dan ha^l zijn blik haar veroverd. Zij boog 't hoofd. Beiden zwegen. Emile lachte niet meer. Hij wilde nu blijkbaar maar liever weggaan. Hij keerde zich om en dronk zijn glas uit en dan, omdat hij de karaf toch niet half vol wilde laten staan, ging hij fluisterend zitten.Zij vergat al weer. Zij voelde zich gepikeerd en tegelijk weer gewonnen. Uit de 'ban der bekoring maakte zij zich met moeite vrij. Zij stak haar handen onder haar schort, deed een paar stappen naar het buffet, wachtte even en begon dan glazen te spoelen, die klaar blijkelijk al schoon waren. „Wat een rare meid toch", dacht Emile. Hij keek naar haar, teleurge steld. Nooit had een vroüw hem zoveel tegenstand geboden. Wat voor geheim verborg zich toch onder dat blauw kleed, dat over de spoelbak gebogen stond. Hij zag nu niets van haar dan een jurk, twee ranke enkels en twee platte hakken. De glazen stoot ten in het water opeen en drup pels vielen op de grond. Op sommige ogenblikken joe gen zwaluwen als pijlen langs de vensters. „Ten slotte ben ik nog verder af dan toen ik kwam", dacht hij. Een bittere trek vergrootte zijn mond, die gesloten bleef. Nu al acht weken lang heeft hij haar de ene val na de andere gesteld. Telkens beet zij bijna in het lokaas. Maar telkens weer, als de veer ging bezwijken, her stelde zij zich en ontsnapte. Klei ne slimme rakker, er zal een dag komen, dat je niet vlug genoeg bent, dat zul je zien! Hij lachte weer eens met die kwade en trotse glimlach, die hem gevreesd maakt. Dan, om zich te troosten, dacht hij aan de andere vrouwen, aan Eugenie, aan Margriet, die niet moeilijk te veroveren waren en geen lang aanhouden vroegen. Dan wordt ook hun beeld in zijn gedachten verdrongen door dat van Ernestine Randini. Heel zijn jeugd Ibruist in hem op, als hij dit smalle gezicht voor zich ziet met de vurige zwarte ogen en de scherpe tanden, die haar schaterlachen schel deed klin ken. Wat lijken de vrouwen uit deze buurt toch maar lomp, in vergelijking met haar, die zo vlug is als een wezël en zo sluw als een vos! En haar geest is zo fel als het vuur, haar zinnen altijd begerig. Hij ziet haar weer, als klein meisje, zoals ze met een fa milie van smokkelaars uit Italië is gekomen. Hij herinnert zich, hoe iedereen sprak over die on gelukkige mensen, die door de politie weer waren teruggedre ven en het kleine meisje, half dood, bij liefdadige mensen in het dorp hadden achtergelaten. Ze waren haar nooit meer komen halen. ErnestineZe klom in de bomen beter dan de jongens; liep 's nachts 't huis uit om fruit te stelen, om het plezier alleen van het leeghalen aan een boom, zij smeerde mest aan de grepen der werktuigen, die zij vond, der werktuigen, die zij vond. (Wordt vervolgd). staand paviljoen opname-moge lijkheid. Mede door de aanwezigheid van een ruime polikliniek kun nen vrijwel alle specialismen, niet alleen klinisch, doch ook po liklinisch worden behartigd. Een aparte ingang verleent aan het patiëntenbezoek toegang tot een wachthal met buffet, waar ook de mogelijkheid bestaat vruchten, versnaperingen, e.d. voor de patiënten te betrekken. Het ziekenhuis beschikt over een eigen wasserij. In het Zusterhuis- is voor alle zusters 'n 1-persoonskame'r aan wezig. Een ruime prettige huis kamer lokt tot verpozing met muziek, spel e.d., terwijl de per soneelsvereniging „Advendo" re gelmatig tot verhoging van de gezelligheid (bijdraagt. Een be schut dakterras biedt de zusters gelegenheid te zonnebaden. Data. Herfst 1947: toestemming tot bouw; ontwerp: 1948; eerste spa de: Maart 1951; eerste bouw: Mei 1951; Mei 1952: betonsketet klaar, de Commissaris der Ko ningin hijst de vlag. Bij zéér slecht weer zal Hare Majesteit worden ontvangen in de vlakbij gelegen gymnastiek zaal der Technische school. Daar zullen dan de genodigden reeds bijeen zijn om na de rede uitg?- sproken door de voorzitter van de Stichting zich naar het zieken huis te begeven. Met z'n zessen waren ze die dag uit geweest, er was gevoet bald en na afloop waren ze ©ok nog samen opgetrokken. „Leg nu die zelfde eensgezind heid aan de dag, neem samen de schuld op je, gedraag je hier even sportief als op het voetbal veld", zo maande hen Dinsdag morgen de president van de Rot terdamse rechtbank, waarvoor ze terecht moesten staan naar aanleiding van hetgeen er ge beurd was aan het eind van die bewuste dag, de 17e April. Er waren n.l. ook enige bier tjes verwerkt, en bij hun bezoek aan een café aan de Pleinweg in Rotterdam-Zuid was het tot een ruzie met de kastelein gekomen. Ze hadden hem uit zijn café naar buiten gesleurd en tegen de straat gesmakt. Zijn echtgenote en de accordeonist uit het café raakten er ook bij betrokken en liepen eveneens klappen en stompen op. De vechtpartij trok al gauw veel publiek en toen een agent van politie op wilde treden werd hij ook neergeslagen. Mede om dit verzet tegen de politie zei de officier van justitie de zaak ernstig op te vatten. Wie nu ech ter op het oog of op de arm heeft geslagen meende de officier niet te kunnen vaststellen. Tegen al len eiste hij dezelfde straf, nil. 4 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan één maand voor waardelijk met drie jaar proef tijd. De raadslieden drongen op een lichtere straf aan. Uitspraak in alle zaken over een week. VEEMARKT ROTTERDAM; 21 Juni. Aangevoerd werden 4446 stuks vee, n.l. 650 vette koeien, 1145 st gebruiksvee, 100 vette kalveren, 296 graskalveren, 833 nuchtere kalveren, 205 varkens, 271 big gen, 135 paarden, 36 veulens, 59 schapen of lammeren, 705 weide- of zuiglammeren, 11 bokken of geiten. Prijzen per kg: Vette koeien: le kw. 2,78 2,98; 2e kw. 2,58— f 2,78;, 3e kw. ƒ2,20—ƒ2,40. Vette kalve ren: le kw. 2,20—ƒ2,40; 2e kw. 22,20; 3e kw. ƒ1,80ƒ2. Slachtpaarden: le kw. ƒ2,25- 2e kw. ƒ2,15; 3e kw. ƒ2,05. Prijzen per stuk: Graskalveren: le kw. 45®; 2e kw. ƒ400; 3e kw. 300. Nuchtere kalveren: le kw. ƒ60; 2e kw. 52; 3e kw. ƒ48. Biggen: ie kw. 50; 2e kw. 48; 3e kw. ƒ40. Schapen: le kw. ƒ135; 2e kw. 125; 3e kw. 90. Lammeren: le kw. 80; 2e kw. 70; 3e kw. 60. Melk- en kalfkoeien: le kw. 1100; 2e kw. ƒ950; 3e kw. ƒ7.75. Vare koeien: le kw. 780; 2e kw. 680; 3e kw. 580. Vaarzen: lg kw. ƒ880; 2e kw. ƒ680; 3e kw. 580. Pinken: le kw. 580 2e kw. ƒ500; 3e kw. ƒ400. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week; handel flauw; prijzen als Maandag, pri ma's boven notering. Vette kal veren: aanvoer ruimer; handel stug; lager in prijs. Graskalve ren: aanvoer als vorige week; handel traag; prijzen ongewij zigd. Nuchtere kalveren: aanvoer kleiner; handel vlot; hoger in prijs. Slachtpaarden: even min der aanvoer; handel stug, prijzen onveranderd. Biggen: aanvoer iets groter; handel stroef; niet geheel prijshoudend. Schapen: aanvoer matig; handel goed; goed prijshoudend. Weide- of zuiglammeren: flinke aanvoer; handel willig; prijshoudend. Melk. en kalfkoeien: iets meer aanvoer; handel stil; prijzen con stant. Vare koeien: aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen on veranderd. Vaarzen en pinken: aanvoer tamelijk; handel stil; prijzen stabiel. T.b.c.-vrij vee: aanvoer groter; handel stil; prij zen ongewijzigd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2