De duivel in het dorp Uit de geschiedenis van het oude ziekenhuis te Terneuzen akkertje Het programma van de Z. L. M.-dagen te Kloosterzande. De woningbouw in West-Europa. Gemeenteraad van Cadzand. Gemeenteraad van Schoondijke. Pijn door den n«»w apparaat worden Peking laat 5 geallieerde militairen vrij. Demonstratie van artsen in Oostenrijk. De Palestijnse kwestie. door welke oorzaak ook 31. (Slot.) voor het denkbeeld van over-cuaties enz in 1944 brachten weer Hoewel dus aanvankelijk het aantal patiënten niet groot was, is toch vrij spoedig een kentering gekomen, althans reeds in 1914 werd bet ziekenhuis vergroot en naar achteren uitgebreid met eni ge kamers en een lighal, 1914, het eerste jaar van de wereldoorlog, bracht het grote profijt van deze uitbreiding. Tal rijke zieke Belgische vluchtelin gen en gewonde en zieke Belgi sche soldaten werden in de in richting, die toen onder leiding stand van zr Faivre, opgenomen en verpleegd. Ook bracht deze oorlog uit komst in de moeilijkheid, dat Ter- neuzen geen chirurg had. Dr Em. vain Bocfcstaele. die uit Belgie was- uitgeweken, vestigde zich als chirurg in Terneuzen. Hij heeft voor het Terneuzense ziekenhuis veel gedaan, waarbij een groot voordeel was, dat hij als oud-oor logschirurg, zich met de vrij pri mitieve installatie, die het zieken huis bood, wist te behelpen. De komst van dr Van Bockstae- le is dan ook voor de bevolking van eeuws-Vlaanderen een zegen gGWCCSt. Het aantal patiënten nam steeds toe. De aanvankelijke weerzin was overwonnen en door de invoering van de invaliditeits wet en ziektewet vormde de kos ten voor de arbeiders geen be zwaar meer. Een tweede chirurg dokter Ramselaar vestigde zich hier en het bleek al spoedig, dat hier voor twee chirurgen een be staan te vinden was. De bevol king behoefde zich niet meer on gerust te maken, dat er bij een spoedgeval geen hulp aanwezig zou zijn. De financiële positie bleef een ter zorgelijk. De subsidies waren zelfs naar de toenmalige maatsta ven wel zeer gering. In 1907 ver leende de gemeente Axel een sub sidie van 10 per jaar, Hoek 20, welke echter in 1908 weer werd ingetrokken. In 1910 bedroeg de subsidie van de gemeente Terneu zen ƒ400, welke subsidie ieder jaar opnieuw werd vastgesteld en, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, herhaalde lijk is verhoogd. Bij het doorlezen der notulen komt men tot de con clusie dat voortdurend met geld nood is gekampt en dat alleen door het uiterst zuinig beheer van bestuur en directrice het hoofd boven water was te hou den. Men moet bewondering heb ben voor bet verplegend perso neel dat, ondanks een zo gering salaris, zo'n grote toewijding heeft betoond, waardoor het mo gelijk was met de geringe midde- ien toch nog vrij veel te bereiken. Zo kon een oud röntgenapparaat, dat door dr Van Bockstaele bij zqn komst in Terneuzen welwil lend ter beschikking was gesteld dracht aan de gemeente Terneu zen. Van Protestants Christelijke zijde waren echter ook plannen gerezen tot het stichten van een ziekenhuis. Als een der motieven hiervoor werd van die zijde aan gevoerd, dat de geestelijke ver zorging in het neutrale zieken huis te wensen overliet. Dit mo tief moet wel op een misverstand hebben berust. Immers de geeste lijke verzorgers van alle gezind ten hadden steeds toegang tot de patiënten en zoals mij uit per soonlijke ondervinding bekend is, moedigde de directrice, zuster Bosma, de patiënten aan om naar de morgenwijding over de radio te luisteren. Evenwel werd door het bestuur getracht om met de Prot. Christelijke groep tot een vergelijk te komen, hetgeen niet gelukte. Toen kwam in 1940 de tweede wereldoorlog en werden alle plan nen tot nieuwbouw, onderhande ling en overdracht door deze tra gische gebeurtenis ter zijde ge schoven. Op 17 Maart 1941 overleed de heer L. J. Geelhoëdt, die als pen ningmeester en vice-voorzitter sinds Augustus 1916 in het be stuur zitting had. Door zijn voor zichtig financieel beleid heeft deze zeer veel tot de instandhouding van het ziekenhuis bijgedragen. De heer J. van Rompu, die van af het begin der oprichting als voorzitter deel uitmaakte van het bestuur, overleed op 29 Juli 1942. Hiermede verloor het ziekenhuis een zijner krachtigste steunpila ren, die dikwijls uit eigen midde len noodzakelijke uitgaven had gefinancierd. Ook vele andere verdienstelijke bestuursleden waren door ver trek naar elders of door overlij den aan de inrichting ontvallen, Zonder de verdiensten van ande ren te kort te doen, moei hier nog worden genoemd de heer L. J. de Vries, die als secretaris, de notu len op zo'n duidelijke wijze ver zorgde, dat de geschiedenis nog in alle bijzonderheden is na te gaan. De gevechtshandelingen in 1940 brachten voor het ziekenhuis een stroom van werk en zorgen me de. De gewonden van de Engelse torpedojager Valentine, die voor de Nieuw-Neuzenpolder door vliegtuigbommen werd getroffen, ontvingen in het ziekenhuis hun eerste behandeling. Zij waren overdekt met stookolie en hadden dit zelfs in de longen gekregen. De doktoren en het verplegend personeel kwamen voor gevallen te staan, waarbij hun ondervin ding te kort schoot, maar er werd aangepakt en er werden resulta ten bereikt. Die tweede wereld oorlog is voor het ziekenhuis een moeilijke tijd geweest. Veel werk, weinig personeel, stijging van prijzen, gebrek aan alles wat een veel extra werk mede. Na het einde van de oorlog kwam het probleem, wat er met het ziekenhuis moest geschieden, opnieuw aan de orde. Hoewel in de gemeenteraad 'nog een voorstel werd gedaan tot het stichten van een gemeente ziekenhuis en het bestuur meen de dat overdracht aan de gemeen te de oplossing zou brengen, bleek al spoedig dat de vereni ging voor Prot. ziekenzorg ver gunning tot de bouw van een ziekenhuis had gekregen. Met de ze vereniging werden op grond daarvan onderhandelingen ge opend tot overname. Als voor waarden werden gesteld dat de vereniging voor Prot. Ziekenzorg het in dienst zijnde personeel zou overnemen en de reductie op de verpleegkosten voor leden van de vereniging tot ziekenverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen zou wor den gehandhaafd. De Ver. voor Protestantse Zie kenzorg aanvaardde deze voor waarden met uitzondering van overname van de directrice en de hoofdzuster. Noodgedwongen aanvaardde het bestuur deze beperking van haar voorwaarden. De algemene vergadering van de vereniging tot ziekenverple ging in Zeeuwsch-Vlaanderen ver enigde zich in meerderheid met deze overdracht, die met ingang van 1 Januari 1948 zou plaats hebben. Besloten werd echter om het nog aanwezige kapitaal te be stemmen voor het treffen van een financiële regeling voor de beide zusters die niet overgingen. Deze dames waren daarmede te vreden. Een minderheid op de al gemene vergadering bepleitte nog het in stand houden van de neutraliteit in de ziekenverple ging. Hun aantal was echter te gering om doorslag te kunnen geven. ab Op 8 December 1948 werd in een gemeenschappelijke be stuursvergadering de akte van overdracht gepasseerd en hier mede had de vereniging tot zie kenverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen,- die in haar zieken huis gedurende 45 jaar talloze zieken had verzorgd, haar taak volbracht en deze overgedragen aan een vereniging, die met haar moderne inrichting beter in staat is haar taak van ziekenverzor ging voort te zetten. Enkele namen zijn genoemd, vele zijn weggelaten, zeker niet omdat zij minder verdienstelijk waren, maar omdat het hier in de eerste plaats ging om de geschie denis van het oude ziekenhuis. Woensdag 22 Juni. Des morgens te 9% uur zal het hoofdbestuur der Z.L.M. vergade ren in de raadszaal te Klooster zande, na afloop waarvan te 12 uur het ooilege van B. en W. het hoofdbestuur officieel zal ontvan- gen. Te 1 uur vindt in hotel „Het Bonte Hert" te Hulst een geza menlijke koffiemaaltijd plaats, waarop te 2 uur in de grote remi se van de Z.V.T.M. de algemene vergadering der Z.L.M. volgt. Na de opèningsrede van de al gemeen voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, en afwerking der gebruikelijke agendapunten, zal de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, een rede houden met als onderwerp: „En kele vraagstukken van het land bouwbeleid". Het hoofdbestuur zal met ge nodigden na afloop der alg. ver gadering te ongeveer half zes een kort bezoek brengen aan een der industrieën in de grensstreek. Te 7 uur volgt de officiële ont vangst door het college van B. en W. van Hulst op het gemeente huis, waarna de dag wordt beslo ten met een diner in „De Koning van Engeland". gezorgd, dat de diverse door hen tentoongestelde artikelen zullen uitmunten en tot kopen lokken. In de stands der Rijksland- bouwvoorlichtingsdiensten. land bouwinstellingen en landbouw coöperaties zal men op suggestie ve wijze een overzicht worden ge geven van de veelzijdigheid en hoge ontwikkeling der landbouw voorlichtingsdiensten en -coöpe raties. Verder zullen demonstra ties gevolgd kunnen worden met het machinaal melken der koei en, terwijl films vertoond zullen worden die de melkwinning van af het melken in stal of weide tot de aflevering der melk en melk producten bij de consument te zien zullen geven. Des middags te 1 uur zullen be hendigheidswedstrijden met trac toren worden gehouden en zal men kunnen zien dat de mecha nisatie in de landbouw voortdu rend uitbreidt-en die jongeren zich bekwamen in het practisch gebruik van de meest moderne machines op landbouwgebied. Vermelden wij nog, dat gedu rende de landbouwdagen de mu ziekgezelschappen „St Cecilia" van Kloosterzande, „Vrijheid Een dracht" van Lamswaarde en „Ex celsior" van Terhole op het ten toonstellingsterrein zullen con certeren. Nadat te 6 uur de tentoonstel ling definitief is gesloten, is het woord aan de middenstandsver eniging van Kloosterzande, die als waardig sluitstuk van deze da gen het K.R.O.-radio-orkest „De boertjes van Buuten" heeft geën gageerd, dat een keurig program ma onder de titel „Boerenbedrog" zal uitvoeren, met medewerking van Gait Jan Kruutmoes, Lub bert van Gordel en Bertus Bol- knak, bij de radio-luisteraars vol doende bekend. Het zullen drukke dagen wor- en voor de Kring Hulst der Z.L.M. en het Land van Hulst, want bij de duizenden leden der Z.L.M., zullen zonder twijfel zich nog duizenden belangstellenden uit de omgeving voegen, terwijl onze Zuiderburen zich de gelegen heid om de keur van de paarden fokkerij en het rundvee, benevens de landbouwwerktuigen te kun nen bezichtigen, niet zullen laten ontgaan. Men deelde ons mede, dat de tentoonstelling ook zal worden bezocht worden door de ambassa deur van Zuid-Afrika en een groep Italianen. Mogen de landbouwdagen ver gezeld gaan van prachtig zomer weer. er door weten te slaan. Zij was vervangen en kon ook, mede door een gift van een dankbaar pa rent het vervoer van zieken door anddel van brancards ter hand warden genomen. Dank zij een belangrijk legaat van de heer A. Wieland te Terneuzen kon in 1933 een moderne ziekenauto worden aangeschaftHet werd laardoor mogelijk, het vervoer van zieken in en buiten Zeeuws- Vlaanderen op verantwoorde wij ze te doen geschieden. Helaas is deze auto op 13 Mei 1944 door de vijand in beslag genomen en nooit meer terecht gekomen. Een andere moeilijkheid voor het bestuur was de personeels voorziening Leerling-verpleeg sters konden vanuit het zieken huis te Terneuzen hun diploma niet behalen, zodat zij zo spoedig doenlijk naar een ziekenhuis ver trokken, waar dat wel mogelijk was Gediplomeerde verpleeg sters over de gehele lijn waren, gezien de financiële positie, te duur, alleen voor de top waar zij onmisbaar waren, moest het sala ris worden gevonden. Inmiddels was het Tt.K. zieken huis te Sluiskil tot stand geko men. Dit ziekenhuis was modern ingericht en had veel meer ruim te beschikbaar. In 1917 werd het duidelijk dat het ziekenhuis in de kom veel patiënten verloor aan het ziekenhuis te Sluiskil. Wilde men een neutrale ziekeninrich- fing In stand houdGn dsn waxen ingrijpende maatregelen nodig. Voor nieuwbouw en modernise ring was geen voldoende kapi taal aanwezig. Gedacht werd aan een neutraal gemeentelijk zieken huis. Voor hfet bestuur was nog altijd de neutraliteit in de zieken verpleging een beginsel. Van de aanvang af was het bestuur sa mengesteld geweest uit personen van verschillende godsdienstige en politieke overtuiging. Het be stuur voelde dus in beginsel wel directrice, operatiezuster, ver pleegster en keukenmeid, terwijl zij dan nog haar zorgen had om de inrichting en de patiënten zo veel mogelijk tegen de bezetter te beschermen. Ook de oorlogshandelingen, eva- In 't verleden ligt het heden, In 't nu, wat komen zal. W. Terneuzen, Juni 1955. Op de weg van San Paulo naar Iguape in Brazilië is Vrijdag avond een autobus uit een scher pe bocht gevlogen en van de rot sen in de Valegrande rivier ge stort. Twintig inzittenden kwa men om het leven, zestien werden gewond. Slechts vier passagiers bleven ongedeerd. Donderdag 23 Juni Opening der tentoonstelling. Te 9 uur opent de landbouw tentoonstelling haar poorten en om half tien vangen de keurin gen der 170 aangevoerde paarden aan, die verdeeld zijn in 13 cate gorieën. Terwijl de jury haar werkzaamheden verricht voor het toekennen der bekroningen vangt om 10 uur de gebruikelijke rijtoer door 't werkgebied van de Kring Hulst der Z.L.M. aan, waarvan in de uitgebreide catalogus een routekaartje is opgenomen. Bij terugkeer van de aan de rij toer deelnemende auto's en auto bussen wordt te 12 uur de ten toonstelling officieel door de alg. voorzitter der Z.L.M. geopend. Te 2 uur beginnen demonstraties met de inmiddels bekroonde paar den. A Te 6 uur wordt de tentoonstel ling voor die dag gesloten. Vrijdag 24 Juni. Bezoek van H. M. Koningin Juiiana aan de tentoonstelling. Zoals wij in ons vorig nummer meldden heeft de rundveefokkerij in het Land van Hulst een grote vlucht genomen en zo zal Vrijdag, na de paardenshow van de vori ge dag, het puikje van het rund vee op het terrein te bewonderen zijn. Niet minder dan ongeveer 160 selecte dieren zijn door de veefokkers ingeschreven. De rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, ir W. L. Harmsen, deel de tijdens de persconferentie me de, dat de rundveestapel in Oost Zeeuws-Vlaandefjen uit 22.000 dieren bestaat, waarvan de beste exemplaren op de tentoonstelling te bewonderen zullen zijn. Te half tien wordt een aanvang gemaakt met de rundveekeurin gen. H. M. de Koningin zal na haar aankomst te Kloosterzande de lunch gebruiken ten huize van haar Kamerheef H. A. A. Baron Collot d'Escury en te 3 uur met haar gevolg een bezoek brengen aan de tentoonstelling, tijdens welke grote demonstraties zullen plaats vinden van de bekroonde paarden en het geprimeerde rundvee. Te 6 uur wordt de tentoonstel ling wederom gesloten. u\genda MAANDAG 20 JUNI, XERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: JBe levensroman van Richard Tauber". AXEL.: Het Centrum, 8 uur: „Het wonderlijke leven van Willem Parel". HOEK; Gehoorzaal, 8 uur: Al gemene vergadering Oranje- comitê- DJNSDAG 21 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 mir: „De levensroman van Richard Tauber". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het wonderlijke leven van Willem Parel". Alleen in Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Groot-Brit- tannië zijn, voor zover het West- Europa betreft, verleden jaar meer nieuwe woningen voltooid dan in Nederland, aldus blijkt uit de Vrijdag gepubliceerde woningbouw-statistiek van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties West-Ouitsland staat vooraan met 541.000 voltooide woningen, daarop volgen het Verenigd Koninkrijk met 350.000, Italië met 175.000 en Frankrijk met 162.000 woningen. Voor Nederland staan 68.500 voltooide woningen ver meld. Op basis van het aantal nieu we bouw-vergunningen in de verschillende Westeuropese lan den concludeert de E.C.E., dat de vooruitzichten voor de wo ningbouw gedurende de komende maanden het gunstigst zijn in België, Frankrijk, Italië en Zwit serland, terwijl er daarentegen een zekere daling schijnt te zijn ingetreden in Nederland, de Scandinavische landen en het Verenigd Koninkrijk, waar de woningbouw onlangs een betrek kelijk hoog niveau had bereikt. Wat Nederland betreft is deze opmerking vermoedelijk geba seerd op het feit, dat er volgens de statistiek van de E.C.E. aan het einde van 1954 in ons land j 60.000 woningen in aanbouw 11 waren, tegenover 68.500 aan het einde van 1953. Ten aanzien van de kosten van woningbouw, constateert de E.C. E„ dat Nederland tot de vijf lan den behoort, waar deze kosten in 1954 zijn gestegen. In vijf andere daalden zij, maar over het alge meen kan volgens de commissie van betrekkelijke stabiliteit van de bouwkosten in West-Europa worden gesproken. Nederland nam in 1954 de vijf de plaats in na Groot-Brittan- nië, West-Duitsland, Frankrijk en België als verbruiker van bakstenen, met een verbruik van 1430 milli-oen stuks. Als verbrui ker van cement kwam het even wel, met een verbruik van 2135 millioen ton, op de elfde plaats. Het cementverbruik was in vrij wel alle Europese landen hoger dan het ooit tevoren is geweest. Zaterdag 25 Juni Ook de laatste dag van de ten toonstelling wordt deze des mor gens om 9 uur geopend en zal het voor de bezoekers een rustige ge legenheid zijn om de diverse stands te bezoeken, daar ver wacht mag worden dat op de bei de voorafgaande de standhouders handen en ogen -tekort zullen heb ben om de stroom van bezoekers te begroeten en deze te attende ren op de door hen tentoongestel de artikelen. Indien echter zaken relaties kunnen worden aange knoopt, kunnen de resultaten la ter volgen, want natuurlijk heb- Vrijdagavond vergaderde deDe ruime raad onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Aan de heer H. Oosterling werd op de meest eervolle wijze ont slag verleend als onderwijzer aan de O. L. school. Voor deze va cature zijn 35 sollicitanten. De raad was niet te spreken over de afsluiting van de prov. weg Sluis—Potjes. Men vroeg zich af, of het wel noodzakelijk is de gehele weg af te sluiten. Het wordt thans moeilijk Cad zand te bereiken, daar ook de Zeeweg afgesloten is. Daar thans ook de Mariaweg en de Ringdijk verbeterd worden, is de wegen kwestie, nu het badseizoen een aanvang neemt, een onverkwik kelijke zaak geworden. Ook de weg RetranchementCadzand wordt van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Over de volledige af sluiting van de weg Oude Tol— Potjes—Sluis zullen inlichtingen ingewonnen worden bij de prov. waterstaat, en zo nodig zullen stappen ondernomen worden, op dat niet de gehele weg afgeslo ten wordt. Aan de Rijkswaterstaat zal het verzoek worden gericht de enor me puinhoop bij Cadzand-haven op te ruimen. De rijksregeling inzake (le ziektekostenregeling werd van toepassing verklaard op het ge- tmee nte-per soneel Bepaald werd, dat de onderwij zers Van de O. L. school te Cad zand woonachtig moeten zijn. B. en W. kunnen in hoge uitzonde ringen ontheffing verlenen van deze bepaling. Daar op het uitbreidingsplan enkele bezwaarschriften zijn in gekomen, welke bestudeerd moe ten worden, werd besloten de vaststelling drie maanden te ver dagen. Mevr. M. P. van Sluis-la Gasse werd verhoging van haar belo ning als vakonderwijzeres aan de V. G. L. O school, van 374 per jaar verleend, wegens het verdubbelen van het aantal les uren. De heer G. Dooms, van het in genieursbureau Van' Hasselt en De Koning gaf vervolgens de raadsleden enkele technische uit eenzettingen over het parkeer- terreinplan aan de kuststrook. Het terrein zal komen tegenover hotel „De Lijzer', tot aan de ha ven. Er zijn geprojecteerd o.m. een grote strook voor de dienst- bussen, waar de passagiers zon der gehinderd te worden door het langskomende verkeer rustig op een verhoogd perron de aan komst van de bussen kunnen af wachten. Voorts een parkeer- strook van keien voorzien voor zwaardere bussen; een oprij parkeerplaats voor luxe-auto's wordt voorzien van een gewalste slakkenverharding, terwijl ook de afrit weer met klinkers verhard zal worden. Dit is de meest ideale oplossing van het parkeerprobleem. Het geheel zal als werkobject D. A. C. W. uitgevoerd worden, ter bestrijding van de winter werkloosheid. In verband hier mede wordt een belangrijke sub sidie verwacht. Voorts werd de uitvoering van enkele straten in 't uitbreidings- en wederopbouwplan aan de Radio-Peking heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat vijf geal lieerde militairen, drie Amerika- en twee Belgen, die na hun krijgsgevangenschap in com munistische kampen er de voor keur aan hadden gegeven in Chi na te blijven, op eigen verzoek toestemming hebben gekregen China te verlaten. Het verlenen van de vergun ningen is bekend gemaakt op een bijeenkomst van het Chinese Roode Kruis, die werd bijge woond door 18 Amerikaanse sol daten en één Brit die nu in Chi nese fabrieken werken of stude ren aan de universiteit van Pe king, aldus dit bericht. Op deze bijeenkomst maakte een functionaris van het Roode Kruis voorts bekend, dat een voormalige V. N.-militair, die eveneens repatriëring geweigerd had, verleden jaar in China is overleden. In het bericht van radio-Peking werd gezegd, dat de drie Ameri kanen die China zullen verlaten, behoren tot de 22 Amerikaanse en Britse militairen in Korea die na de oorlog niet ge repatrieerd wilden worden. De 2 Belgen behoorden tot een groep je van drie, dat naar de commu nisten was overgelopen en ver kozen had in China te blijven. Op de bijeenkomst sprak de onder-secretaris-gteneraal van 't Chinese Roode Kruis, Lin Sjih Hsiao over de moeilijkheden die zich voordoen bij het leven in 'n vreemde omgeving. ,,Mijn beste vrienden", zo zei hij, „u bent allen uit vrije wil naar China gekomen. U bent ge heel vrij om China, als u dat wenst, te verlaten". Hij zegde toe, dat zijn organisa tie zou helpen, als één van de Amerikanen of Britten alsnog China zou willen verlaten. kuststrook gegund aan de heer T. Cambier resp. voor 10.627,50 en 34.122,50. Eén straat hiervan komt voor rekening van de N. V. explotatie badplaats Cadzand, die het beno digde geld in de gemeentekas zal storten. De benodigde gronden zowel voor het parkeerterrein, voor zo ver die eigendom zijn van de N. V. hadplaats Cadzand, en voor de straat zullen worden worden van de polder voor het bedrag van1 voor de gehele massa. Hiertegen' had de raad natuurlijk geen bezwaar. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Duizenden Oostenrijkse artsen hebben Zaterdag gedemonstreerd uit protest tegen voorgestelde nieuwe reglementen betreffende gezondheidsverzekering. Gekleed in witte jassen, liepen de artsen in optocht door Wenens Ringstrasse naar de kanselarij. Zij droegen grote borden met op schriften als „We willen artsen zijn, geen ambtenaren", en „We willen zieken genezen, geen for mulieren invullen". In alle Weense ziekenhuizen namen de artsen deel aan een „technische staking" van 5 uur. ben de standhouders er wel voor van klinkers voor luxe-auto's. De raad van de gemeente Schoondijke kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester F. A. van Rosevelt. Van de klokkenfabriek te Aar- le-Rixtel is een offerte ontvan gen betreffende de levering van een mechanisch uurwerk ten' be hoeve van het nieuwe gemeente huis. De kosten voor een zodanig uurwerk bedragen 1550. De vo rige vergadering werd een be drag van ƒ2500 uitgetrokken voor de aanschaffing van een electrisch uurwerk. Gezien het grote prijsverschil is B. W. thans van mening, geen elec trisch uurwerk meer aan te schaffen maar meent te kunnen volstaan met een mechanisch. De raad was eveneens die me ning toegedaan. Van het waterschap „Het Vrije van Sluis" was met betrekking tot de asfaltering van de zg. Tragelweg bericht binnengeko men, dat het Waterschap niet be reid is genoemd de Tragelweg te asfalteren met een gemeentelij ke bijdrage van 25% in de kosten. Op het verzoek van het R. K. Kerkbestuur van de parochie St Petrus om toewijzing van bouw grond aan de Willemsweg-hoek Landbouwstraat naast het per- door MAURICE ZERMATTEN. 7) Nadruk verboden. Volgens kringen die in nauw contact staan met het Libanese ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Libanon Arabische mi nisters uitgenodigd om te Bei roet van gedachten te komen wisselen over gemeenschappelij ke maatregelen tegen de „her haalde Israëlische aanvallen" in het gebied van Gaza. Vier ministers zouden de uitno diging reeds hebben aanvaard. Een oude praatjesmaker! En toen hij wilde protesteren en kwaad worden, pakte Emile hem bij zijn schouders en duwde hem de kamer uit. Zo was de toestand nu al twee maanden. Als hij hier in de stilte van de brandende dag, waarin alleen het geluid van tal van insecten trilde, aan die vele vernederin gen dacht, vervulde hem diepe smart. Maar nu moest hij zich haasten met maaien, want de droogte zou geen grassprietje meer over laten. Waar zal hij echter de kracht vinden om zijn werk een zaam voort te zetten, terwijl hij daarginds zijn dagen verboemelt en hem nog uitlacht om zijn werk, waarvan hij wel de vruch ten trekt. Goede morgen, Jean! De oude Perraudin keert zich naar de weg, waarvan de stem komt. Hij herkent Joseph Bes- sard, die met de zeis over de schouder, naar het land komt. Perraudin heeft vanmorgen geen zin om te praten, zijn hart klopt hem in zijn keel... Maar Bessard zet zijn zeis neer, stapt over de afscheiding en komt dichterbij. Ze zullen zo ongeveer even oud zijn. Maar door zijn baard en door zijn ongelukken ziet Per raudin er veel ouder uit. De dood van Carolien 'had in zijn gezicht de rimpels van verdriet nog die per gegrift. Alleen? Natuurlijk. Als gewoonlijk En je zoon Emile? Perraudin heft zijn hand op en schudt het hoofd. Wat zal hij zeggen? Hij laat moe zijn hand vallen, en houdt dan zijn hoofd stil. De twee grijsaards kijken zwijgend elkaar aan. Juist daarom, gaat Bessard voort, ben ik gekomen om je een handje te helpen. Je begrijpt, ik heb de tijd. Ik ben klaar met hooien. Maar Wat moet hij zeggen? Bedan ken? Wat zou het? 't Is de eerste keer sinds lang, dat men op hem let, dat men deelneemt aan zijn eenzaamheid. Maar dat kun je allemaal niet zeggen. En dan is het maar beter te zwijgen. Je bent er toch niet boos om? O neen. De twee mannen begrijpen el kaar. Ze zijn uit dezelfde tijd. Bessard gaat voort: En dan, weet je, wou ik je ook wat zeggen over Emile. Ik hoop, dat je het me niet kwalijk neemt. Ze gaan zitten in de schaduw Van een els. Je weet, hij brengt ze alle maal het hoofd op hol. Men zou zeggen, dat' met hem de duivel in het dorp is gekomen. Hij sleept ze letterlijk allemaal mee. Als hij ze eenmaal te pakken heeft, ko men ze niet meer van hem los. En 't is verschrikkelijk, wat hij uithaalt. Mijn zoon zie ik niet meer thuis. Alle avonden zijn ze uit, je weet wel, waarheen. En 's Zondags tijdens de kerkdienst? 't Is bar, dan zitten ze in het caféGoede God! Perraudin schudt het hoofd en antwoordt niet. Wat kan hij dan doen? Ja, wat kan hij doen? Als er lui zijn, die denken, dat je Emile verwijten kunt doen, laat ze dan maar eens proberen, hem onder handen te nemen. De ander-ging voort: Je zou zeggen, dat die een tovenaar is. Hij brengt hen het hoofd op hol. Ze worden lomp en oneerlijk en lui. Hij brengt ze op de verkeerde weg, laat ze op zijn kosten drinken, vertelt hun ver schrikkelijke verhalen over de godsdienst en over de meisjes. O, je zult het zien, dat loopt de een of andere keer verkeerd af. Jean, zou jij niets kunnen doen? Perraudin richtte het hoofd piet op. Na een ogenblik hernam Bes sard: Naar 't schijnt, dat ze de kerk zullen leeghalen, de heiligen het plein verbranden en de kruisen van het kerkhof afbre ken. Ze zullen een bioscoop op richten, om eens te laten zien, dat die ouderwetse ideeën van JU ons Hebben ze dat gezegd? vroeg Perraudin. Bessard kreeg medelijden. Jou wordt niets verweten, kunt er niet voor aansprake lijk gesteld worden, dat weten we wel. Er zijn kinderen, die nu eenmaal zo zijn. Wat kunnen wij eraan veranderen? De jongste van mij ook, die deugt ook niet En ik ben te oud, nu, te oud. Als 't alleen maar ondeu gende streken waren, zei Jean, zou je de ogen daarvoor kunnen sluiten. Maar je hebt gelijk, 't Is de duivel, die in hem is en dat is altijd zo geweest. Zijn stem trilde, lang en som ber. Bessard dorst niets meer te 20cfgon. (Wordt vervolgd.) ceel grond van de familie Cijsouw ten behoeve van de bouw van 'n woning voor het hoofd van de R. K. bijzondere lagere school werd gunstig beschikt. Voorts verzocht genoemd kerk bestuur aan de gemeente ge noemde woning te willen finan cieren en na het gereedkomen in huurkoop te willen geven paji de parochie St Petrus. Aanvankelijk stelde B. W. zich op het standpunt, dat hat kerktbestuur hiervoor een beroep diende te doen op haar parochia nen. De pastoor deelde echter mede, dat dit niet wel mogelijk is, aan gezien de laatste jaren reeds zo dikwijls een beroep op de pa-, rochianen werd gedaan. Gezien deze laatste mededeling, meende B. W. nog geen voorstel ter zake te kunnen doen en zich nog te zullen beramen om haar stand punt te kunnen bepalen. Hier mee ging de raad acooord. Op het desbetreffende verzoek van de R. K. gezinszorg te IJzen- dijke werd een bijdrage van 125,66 over 1954 verleend, be rekend naar het aantal veraor- gingsdagen die in Schoondijke werden verleend. Op voorstel van B. W. werd besloten percelen bouwgrond te verkopen aan P. Welzoet, P. W. Neele, J. J. Steurrijs, C. J. den Hollander, I. Luteijn en C. J. van Luijck, allen gelegen in de Dorpsstraat; aan Jac. Dieleman- Dees aan het Dorpsplein en aan V. A. Verstraete aan de Lange Herenstraat. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer De Badts hoeveel mensen er in de gemeente zijn, die de door hen bewoonde wo ningwetwoning met een her- Ibouwplicht wi'llen overnemen en of hier nog iets van zal ko men? De voorzitter deelde mee, dat er aanvankelijk vier gegadigden waren, waarvan twee zich heb ben teruggetrokken. Als gevolg van het feit, dat het departement verschillende kosten aan deze woningwetwoningen niet erken de, is van overdracht aan beide overgebleven gegadigden nog niets gekomen. Thans is met het departement overeenstemming bereikt en bevinden zich thans de financieringsaanvragen in Den Haag, zodat binnenkort de overname een feit zal worden. dat helpt direct Neem een

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2