Nederland laat niet met zich sollen! Hoe zit dat met de kinderbijslag? KERKDIENSTEN De duivel in het dorp "sfas te.8-30 unr 10 1 NAEIJE's Teurrg"fae9s„;;rr'2 u" 6 s V5SrGffi; te83° T™UHeH. MlS8;30 üur en 1015 te,"" e" 10 Oranjeverenigingen betuigden trouw aan de Koningin i ft'EED E BLAL) Zaterdag 18 Juni 1955 10e Jaargang No. 3484 Een beroep op hei wereldgeweten Critiek van de „Prawda" Sterftecijfers longkanker toegenomen 7 rijnongeluk in Brazilië Er heerst nog veel verkeerd begrip over deze wet Zware vonnissen geveld in Bratislava Sabotag e in Chinc Stakers kregen kous op de kop Molotof bezoekt Chicago Sowjet-Unie wijst drie Amerikaanse attaché's uit Communistische betogingen in West-Berlijn WONINGINRICHTING als het geld in ver keerde HANDEN RAAKT geref. gemeente. leger des iieils. ROOMS-KATHOLIEKE kerk CIH.H.:MiS: S-M uur en 10 Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur 9 uur en 10.30 uur fl.H? Missen ™ÏPH.H. 'mS,8-30 10 S H3"kLcnr' 830 10 Nederland heeft niets nagela ten om de groep Nederlandse ge vangenen, die op beschuldiging van samenzwering tegen de staat, in Indonesië gevangen wor den gehouden, bij te staan. Daar de methoden, welke door de In donesisohe politie-autoriteiten werden toegepast, niets mense lijksi meer hadden en op schok kende wijze in strijd waren met alle normen, liet Den Haag het ene protest na het andere horen, doch Indonesië legde deze naast zich neer en ging op de ingesla gen weg verder. Uit eeh en ander is zonneklaar toewezen, dat er een ontoelaat baar spel wordt gespeeld, waar bij men niet schroomt gebruik te maken van valse getuigenver klaringen van boeven, die door de Indonesische autoriteiten zijn omgekocht oirn leugenachtige en voor de beklaagden compromite- rende verklaringen af te leggen, zodat de Indonesische „rechts- plegérs" in staat zullen zijn de Nederlanders handelingen tegen de Indonesische staat in de schoe nen te schuiven en hen tot de daarbij passende straf te veroor delen. Alie pogingen, aangewend om tot een eerlijk proces te komen, werden door de Indonesische autoriteiten de kop ingedrukt. Zelfs de verdediger mr Bouman kon slechts door de vlucht zijn leven redden. Een nieuwe Engel se verdediger van wereldnaam, Curtiss Bennett, werd een visum tot tweemaal toe geweigerd. EEN WITBOEK. Tenslotte heeft Nederland zich door de uitgave van een witboek over deze affaire tot de wereld gericht. In dit witboek worden de met alle normen in strijd zijn de methoden van Indonesië aan de kaak gesteld. Het resultaat is, dat de voort zetting van de processen niet meer ongemerkt zal geschieden. De Ver. Staten en Engeland heb ben namelijk stappen ondernto- men bij de regering van Indone sië, waarbij wordt aangedrongen op een eerlijke berechting van de Nederlandse gevangenen. Boven dien zullen zowel de Amerikaanse als de Britse ambassade te Dja karta diplomaten als waarnemers naar de processen sturen. Zij zul len het verloop gadeslaan. Op die manier heeft de gehele wereld kennis kunnen nemen van de willekeur en rechtsver krachting door Indonesië begaan, waardoor deze staat ongetwij feld aan prestige in de wereld heeft ingeboet. Hopenlijk zal zij met de ogen van de wereld op zich gericht fatsoenlijker wegen gaan bewan delen. bijeenkomst van de ministers van Economische Zaken der drie lan den, tussen twee vergaderingen van de ministerraad der organi satie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Bovendien werden de ministers het eens over een gemeenschap pelijk standpunt ten aanzien van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel, alsmede ten opzichte van de houding tegen over Japan. Minister Zijlstra noemde het accoord over de gemeenschappe lijke liberalisatielij st een zeer be langrijke gebeurtenis, daar hier door de deur wdrdt geopend voor een werkelijke gemeenschappe lijke handelspolitiek der drie landen. HET MEEK PROBLEEM. Op 9 Januari j.l. werd tot ver hoging van de consumptieprijs van melk overgegaan. De gevol- ken en ieder weet, dat de Neder landse gezinnen dit niet doen omdat zij geen behoefte aan meer melk hebben, maar uit bittere noodzaak, omdat het venbruik van melk in verband met het ge zinsbudget beperkt moet worden. De melk is nog steeds goed voor elk, dat staat wel vast, maar de omstandigheden zijn nu zo, dat ,,elk" de irnelk niet in voldoende mate kan kopen. Het is eigenlijk wel treurig, dat een dergelijke toestand ge signaleerd moet worden in een zuivelland bij uitstek. In het orgaan van de Russische communistische partij, de „Praw- da", is Vrijdag critiek geleverd op de bureaucratische geest van veel partijleden en het regerings apparaat dat belast is met land- bouwkwesties. In het bijzonder leverde het blad critiek op Abdoelaef, de minister voor plattelands economie van de republiek Tadjikie, die nooit bui ten ziin bureau zou komen. Overigens heeft 't blad ook cri Het sterftecijfer voor mannelij ke lijders aan longkanker in Ne derland is tussen 1949 en 1952 met 24 procent gestegen, terwijl dat van vrouwen niet is geste gen. Dit blijkt uit een statistisch overzicht, dat zojuist is gepubli ceerd door de wereldgezondheids organisatie over de sterfte aan longkanker in zestien landen. In al deze landen steeg in de ge noemde periode het sterftecijfer van lijders aan kanker van de ademhalingsorganen, maat- over het algemeen was die stijging ten aanzien van mannen vijf tot zes keer zo groot als ten aanzien van vrouwen. In de periode tussen 1936 tot gen hiervan zijn minder verheu- tiek op slecht georganiseerde in- gend geweest. Dadelijk liep het spectie van sommige landbouw- verbruik van melk terug en wan- j centra, waar talrijke inspectie neer wij de cijfers yergelijken1 groepen „bliksembezoeken" af- met die van verleden jaar in de- leggen en waar soms zoveel in- zelfde maanden, dan moeten we specteurs tegelijk verblijven, dat constateren, dat het venbruik de plaatselijke leiders de grootste nog steeds achteruit gaat. j moeite hebben om onderdak voor De cijfers wijzen uit, dat men al die inspecteurs te vinden, steeds minder melk gaat gebrui-1 GROTE ECONOMISCHE SAMENWERKING IN BENELUX. Nederland, België en Luxem burg hebben overeenstemming bereikt over een gemeenschappe lijke vrijmaking van de Benelux- invoer tot een hoogte van 91 pro cent. Deze overeenstemming werd te Parijs bereikt tijdens een In een voorstad van Rio de Ja neiro is een trein ingereden op het achterste gedeelte van een andere trein. Beide treinen wer den zwaar beschadigd. Ambulances en dokters werden met spoed naar de plaats van 't ongeluk gezonden. Er zijn zes a zeven doden. Het aantal gewon den wordt geraamd op 57 tot 120 Er zijn vrij veel zwaar gewonden. Woedend publiek steekt sta tion in brand. Het publiek, dat getuige was van het ongeluk het jongste van een reeks ongelukken, welke in de laatste tijd bij de Braziliaan se spoorwegen hebben plaats ge vonden werd woedend en stak het station in brand. De brand kon echter spoedig worden ge blust. „Hier staan wij nu, Uw volk en zijn vorstin. Het is een gloriedag in het bestaan van de federatie geworden", aldus sprak Vrijdag middag omstreeks half één kolo nel M. A. Smeenk, voorzitter van de federatie van Oranjevereni gingen tot Koningin Juliana aan wie hij even tevoren, samen met de overige vijftien leden, was voorgesteld door de voorzitters van de Baarnse en Soester Oran jeverenigingen, resp. jhr. F. Hooft Graafland en de heer J. J. M. Festen. Even later onderstreepten de 350 dames en heren, die voor het bordes in de tuin van het paleis Soestdijk stonden opgesteld, nog eens wat hun voorzitter had uit gesproken. „Wij zweren U trouw en staan pal rond Uw troon" zo klonk in het speciaal voor deze gelegenheid geschreven lied van hulde, dat met begeleiding van 't politiemuziekcorps uit Amers foort op de wijze „In naam van Oranje" werd gezongen. Daarmede betuigden deze af gevaardigden van de Oranjever enigingen uit het gehele land trouw aan de vorstin. Als zoda nig kan overigens het gehele be zoek van de federatie, die in congres te Amersfoort bijeen is, worden gekenmerkt. Nadat het bestuur van de fede ratie was voorgesteld, boden de twee oudste vrouwelijke be stuursleden, de dames Van Vlo ten en Vijlbrief een fruitmand aan. Enige tijd onderhield Konin gin Juliana zich nog met kolonel Smeenk, alvorens afscheid werd genomen. Driemaal klonk nog een „Leve de Koningin". Daarmee was een eind gekomen aan dit bezoek. sterftecijfer voor longkanker bij mannen met 69 procent en bij vrouwen met 29 procent toe, ter wijl het sterftecijfer voor alle soorten van kanker in diezelfde periode bij mannen met 15 pro cent toenam en bij vrouwen slechts met één procent. Terwijl in 1936 tot 1938 in Ne derland 9,3 procent van alle kan- kersterftegevallen bij mannen aan longkanker was te wijten, steeg dit percentage in 1950 tot 1952 tot 19,9 procent; voor vrou wen waren deze cijfers resp. 2,5 procent en 3,1 procent. Er toestaat nog veel misver stand over de kinderbijslag. Veel mensen komen te laat tot de ont dekking, dat zij recht hadden op deze uitkering, maar dan is de tijd voor aanvraag al verstreken en heeft men een belangrijk be drag gemist. Anderen dienen ten onrechte of verkeerd inge vulde formulieren in. Ontelbaren zijn ongeduldig en verwachten 1938 en 1950 tot 1952 nam het |!f™en 14.dagen al SeldJ ruet om- -y De leider van èen organisatie, die er op uit zou zijn geweest 'n afzonderlijke, fascistische staat in Slowakije te vestigen, is te Bra tislava ter dood veroordeeld. Elf andere beklaagden kregen gevan genisstraffen variërend van le venslang tot zes jaar. In het proces waren de twaalf beschuldigden beticht van hoog verraad, spionnage en misdadige activiteit tegen de vrede, aldus het Tsjechoslowaakse persbu reau „Ceteka". Het merendeel der beklaagden zou lid zijn geweest van de fas cistische volkspartij onder pater Tiso, die tijdens de Duitse bezet ting aan het hoofd stond van een afzonderlijke Slowaakse staat., Tiso werd in April 1947 wegens' verraad opgehangen. Radio-Peking heeft gemeld, dat in het N.-O. van China grote en goed georganiseerde 'groepen sa boteurs zijn gesignaleerd, die de staat grote verliezen hebben be rokkend. Een aantal hunner was aangehouden. De Britse scheepvaartmaat schappijen hebben de staking van bemanningsleden van de transat lantische passagiersschepen be antwoord met uitsluiting van de stakers. Ongeveer 300 leden van de „Ascania" en de „Britannic" heb ben bericht gekregen, dat zij niet meer tot de koopvaardij behoren, omdat zij hun contract hebben verbroken. Een gevolg hiervan is, dat be paalde stakers de kans lopen, dat zij in militaire dienst moeten. De bepaling, dat zeelieden ter koopvaardij vrijgesteld zijn van dienstplicht, heeft voor hen nu geen waarde meer. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotof heeft „in cognito" een bezoek gebracht aan de slachterijen van Chicago. Hij had in deze plaats een oponthoud en wilde dit benutten onder meer met een bezoek aan de' staalfa brieken van „United States Steel". Hij toonde zich onder de indruk, vooral van de afmetingen en de uitrusting van de slachterijen, al dus A.F.P. „Niet slecht", zo zei hij. De Sowjet-Unie heeft drie Ame rikaanse attaché's, die in Mos kou gestationneerd waren, uitge wezen. Zij worden beschuldigd van ontoelaatbre handelingen. Te Washington wilde men de namen van de drie niet noemen. Later werd bekend, dat de maatregel betrekking heeft op drie assistent-legerattaché's, lui tenant-kolonel John Benson, ka pitein William Stroud en kapi tein Walter Mul, die zich resp. ongeveer tien maanden, vijftien maanden en ruim twee jaar in Moskou bevinden. Bijna een jaar geleden wees Rusland twee andere Amerikaan se attaché's uit, omdat deze had den getracht „spionnagewerk te verrichten". Het „State Depart ment" verklaarde toen, dat de Russische maatregel kennelijk bedoeld was als repressaille voor het feit, dat kort tevoren drie Sowjet-functionarissen uit de V. S. waren gewezen, omdat zij zich aan spionnage zouden hebben schuldig gemaakt. De politie te West-Berlijn heeft Donderdag drie communistische betogingen uiteengedreven en tij delijk 127 personen in hechtenis genomen, onder wie er 107 uit Oost-Berlijn afkomstig waren. De communisten ageerden tegen de Vrijdag te houden her denking van de opstand in Oost- Duitsland van twee jaar geleden. Twee van de demonstraties wer den in de Amerikaanse sector en de derde in de Franse sector ge- houen. ze de lijsten zo vroeg hebben gepost, maar... omdat ze het nodig hetotoen voor aftoetalings- termijnen e.d. En dan kijken ze kwaad, dat er niet op (hun) tijd een postwissel is; gekomen, gaan klagen en... vertragen daarmede de werkzaamheden nog meer! Wie vallen er nu onder de kin derbijslagwet? In de eerste plaats alle werk nemers, die onder de ziektewet vallen, ook personen wier salaris meel- bedraagt dan ƒ6.000 per jaar. Verder de bemanning van zeeschepen. Ook voor pleegkin deren wordt de vergoeding gege ven zoals voor een eigen kind zou gelden. Kinderen en pleeg kinderen mccten beneden de 16 jaar zijn. Het kind van een onge huwde moeder heeft ook recht op deze bijslag. Veel misverstand is er ook ge weest over kinderen van gesehei den ouders. In de praktijk is het zo, dat de ouder, aan wie door de rechter de verzorging van een kind is toegewezen, recht heeft op kinderbijslag, indien hij of zij als werknemer valt onder de wet. De vader moet voor de aanvrage zorgdragen, doch doet hij dat niet en werkt de moeder in een dienstbetrekking (niet huishou delijk) dan kan zij een formulier invullen en wordt de kinderbij slag aan haar uitbetaald. In de praktijk komt het voor, dat een vader onrechtmatig kin derbijslag blijft incasseren, ter wijl zijn verlaten vrouw de kin deren moet verzorgen. De kinder bijslag wordt echter slechts éénmaal voor elk kind verstrekt... Wat kan de moeder daartegen doen? WANNEER RECHT? HEEFT MEN Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN AXEL Tel. 2124 - 2404 Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSWIJKSTRAAT 5 Een werknemer, die een gezin heeft van een of meer kinderen of pleegkinderen toeneden 16 jaar heeft altijd recht op kinder bijslag. Een onbillijkheid in de wet is, dat de directeur ener N.V., die b.v. 1000 of meer per maand verdient, kinderbijslag krijgt, om dat hij bij die N.V. „in dienstbe trekking" is, doch dat de kleine zelfstandige (winkelier, am bachtsman enz.) met een beperkt inkomen van 50 gulden per week of minder voor twee kinderen... niets ontvangt. Beslissend' voor het recht is het aantal kinderen tijdens een kalenderkwartaal gerekend op de eerste dag van dat kwartaal. Voor kinderen, waarvoor reeds recht 'bestaat op kindenbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor rentetrekkers, bestaat slechts recht op een aanvullende kinderbijslag krachtens de kin derbijslagwet. jaardag, mits de aanvrager een belangrijke bijdrage levert in het onderhoud van het kind. In dit geval dient ten bewijze hier van bij het aanvraagformulier een verklaring van het hoofd der betrokken onderwijsinrichting te worden overgelegd. Invalide kinderen van 16 t/m 20 jaar kunnen eveneens in aan merking komen voor deze bijslag. Met invalide kinderen worden be doeld kinderen, die tengevolge van ziekte of gebreken blijvend buiten staat zijn om met arbeid, die voor hun krachten is bere kend, een derde te verdienen van het normale loon. De kinderbijslag toedraagt voor het eerste kind 51 cent per dag, voor het tweede en derde kind 57 cent per dag per kind, voor het vierde en vijfde kind 80 cent per dag per kind en voor het zesde en de volgende kinderen 90 cent per dag per kind. AANVRAAG EN UITKERING. De werkgever is verplicht aan de werknemer een formulier te verstrekken voor het aanvragen van de kinderbijslaglijsten. Elke bijslaglijst is geldig voor één ka lenderkwartaal. De werknemer dient de bijslaglijst nauwkeurig in te vullen en op te geven bij wie hij heeft gewerkt en hoeveel hij heeft verdiend. Ontvangt hij ziekengeld of uit kering krachtens de ongevallen wet of werkloosheidswet, dan moet dit ook vermeld worden. Hij dient verder op te geven of ge durende het kwartaal wijziging is gekomen in het aantal kinde ren, waarvoor recht op kinder bijslag bestaat. De ingevulde lijsten moeten direct na afloop van een kalen derkwartaal ingeleverd worden bij het orgaan, dat de lijst heeft uitgereikt. De kinderbijslag wordt in de loop van het volgende kwar taal uitbetaald. Met controle, berekening en uitkering van die duizenden bedragen gaat echter veel tijd heen, zodat men nooit mag rekenen op afdoening bin nen 10 of 20 dagen. Nalatigheid en onvolledigheid in de invulling der bijslaglijsten en te late inzending verhinderen een spoedige uitkering. Uitkering der bijslag kan niet meer plaatsvinden indien de kin- derbijslaglijst niet binnen 6 maan den na het verstrijken van het kwartaal is ingezonden De rechtsvordering wegens 'uitke- „verjaart" na verloop van 6 maanden. Indien' redelijkerwijze niet is te verwachten, dat de uitkering ten goede zal komen aan het kind waarvoor deze wordt verstrekt, is het orgaan, dat de uitkering verleent, bevoegd op verzoek of met gunstig advies van een voog- bijraad, deze uitkering betaal baar te stellen aan een ander dan de werknemer. In een derge lijk geval is de voogdijraad 'be voegd om de kinderbijslag aan te vragen en zorg te dragen voor de invulling en inzending van de kinderbijslaglijsten. De premie moet betaald wor den door de werkgever; deze is niet bevoegd de premie geheel noch gedeeltelijk van het salaris van de werknemer af te houden. De uitvoering der wet berust bij de bedrijfsvereniging. Tegen een beslissing inzake weigering van kinderbijslag alsmede om trent premievaststelling staat beroep open. Van een beslissing van een bedrijfsvereniging kan men in beroep gaan bij de Raad van Beroep binnen welks gebied men woont. Hoger beroep dient ingesteld te worden bij de Cen trale Raad van geroep. OOSI 7. L LUWS-VLAAND EREN. Breskens10 uur en 6.30 uur Ds. LEERLINGEN INVALIDEN. EN Wanneer een kind algemeen vormend- of vakonderwijs geniet, dan ligt de grens bij de 27ste ver- N'tJ. HERV. KERK. ZONDAG 19 JUNI. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. G. van Veld huizen, van Rotterdam. Philippine: 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen, van Axel Sas van Gent: 10 uur Ds. P J. Pennings, van Axel. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Vicaris G J. van Embden; 3 uur Cand J. Korpershoek, van Utrecht. 10 uur „Bethel" (Kerk voor Jon. geren van 12 tot en met 15 jaar)Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 18 JUNI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 19 JUNI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand St. Kruis: 9 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Biervliet: 11 uur Ds. M. de Jong, vtm Groede; 4 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Streekjeugd- dienst.) felenEmile stond voor hem, achterliet om hem op te volgen. door MAURICE ZERMATTEN. Hij zag niet meer, als hij de ogen sloot, het beeld van smart van Louise, dat dan wat ook, de herinnering aan de ondankbare bij hem wakker hield. En als hij bij toeval nog eens aan de stom me smeekbede vani het meisje dacht, zei hij, om zichzelf te kal meren: Ik zal met haar praten, ik zal het uitleggen, ik zal haar zeggen, dat ze ongelijk heeft. Dat besluit gaf hem dan zijn rust terug. Van Emile wilde hij maar niet meer horen spreken. Op zekere avond kwam hij terug. De jonge Mei had de witte ibloemvlokken in de kersebomen gehangen. De weiden kleedden zich in een licht groen, dat men op sommige nachten in de zoete stilte van de berg meende te ho ren groeien. Jean Perraudin had de hele dag op zijn veld boven het dorp aardappels gepoot. Toen hij terugkwam om het vee te voe ren, had hij naar het venster van Het Witte Paard gekeken. Louise zat op een bank te breien. De herinnering aan Emile had hem slechts een ogenblik verontrust. In deze tijd van het jaar heb je aan wat anders te denken. Wat betekent verdriet, als je zorg hebt over het zaaien? De oude Perraudin had dus zijn weg voortgezet, zonder iets te zeggen Enkele minuten later stond hij voor een verrassing. Hij kwam. uit de schuur, voor zich uitdra gend in een grove linnen schort, hooi voor het vee. De droge sprie ten staken uit de schort voor zijn gezicht, zodat hij zijn weg niet kon zien, wat niet erg was, omdat zijn voeten die wel kenden. Een stem echter deed hem op de plaats verstijven: Goede avond! Neen, een vuistslag voor zijn voorhoofd had hem niet meer kunnen verbijsteren. Hij staart met lege ogen naar dat wezen, dat hem groet en waarvan hij de harde en onbuigzame stem heeft herkend. Maar vergist hij zich niet? Kan hij zijn ogen en zijn oren wel vertrouwen? Als Caro- lien plotseling was teruggekeerd, had hij het niet zo gek gevonden. En toch, kan hij wel langer twij- zijn pet schuin op zijn hoofd, een rode das om zijn hals, en met een kniebroek aan en grijze kousen. Emile! Is dat wel zijn zoon, die jongen, die lage schoenen draagt, zoals de vrouwen en die een ci- garet in de hoek van zijn mond heeft? En toch is het dat niet, wat hem het meeste treft. Er gaat iets anders van dat gezicht uit. Hij wist niet precies .waarom, maar het scheen hem toe, dat er van binnen uit een troebel licht straalde, dat betovert en verlamt als de blik van een slang. 'Een ogenblik bleef hij sprake loos en roerloos staan, als be roofd van zijn vrijheid! Dan maakte hiji zich los, boog het hoofd en zonder antwoord te geven op de grootte van z'n zoon, verdween hij in de stal. Daar drong het pas tot hem door, dat gebeurd was, wat hij gevraagd had. Doch op het ogenblik gaf 't hem alleen maar een voorge voel van ongeluk. Maar leefde de hoop niet meer diep in zijn hart? Nu Emile te rugkwam, was dat dan niet een teken van 'beterschap? Hij zou nagedacht hebben en begrip ge kregen hebben van zijn plichten. Wat geeft dat, of hij aangetakeld is als een stedeling, wat maakt het uit, dat die lange rode haren, die lokken, onder zijn pet op zijn slapen hangen? Misschien zou het oude hart een beetje liefde vinden en kon hij eindelijk rus ten en de dood kalm afwachten, in het bewustzijn, dat hij iemand Een ogenblik later was hij in de kamer gekomen. Emile zat aan tafel voor een witte mik, een stuk kaas, een fles van de beste Fendant en, hij schranste en dronk. Een ogenblik spraken zij niet. Dan, omdat er toch klaarheid moest komen en Eunile geen noti tie ervan nam, dat zijn vader bij hem stond, zei hij Je komt dus terug. Ja, ik had geen werk meer. O, daarom. Natuurlijk, ik ben niet ge- •komen om je aardappels te poten, dat snap je! „Dat snap je!" Straks was er licht in hem. Maar nu kreeg hij een slag en het werd volkomen donker. De oude man was de kamer weer uitgegaan, waggelend op zijn benen. „Dat snap je!" Hij hoorde alleen maar dat woord, in zijn hoofd en in zijn hart. „Dat snap je, dat snap je!" Toen Emile zijn buik vol gege ten had, was hij niet gebleven om zijn vader gezelschap te hou den. Hij was dadelijk zijn vreem de levenswijs begonnen, zijn dagen en nachten elders door brengend en thuiskomend alleen om te eten. En dan was hij stug en nors. Je 'bent maar 'n oude praat jesmaker, zei hij, by iedere aan leiding met zijn hatelijke spot- stem. (Wordt vervolgd) J. H. van Beusekom Cadzand: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oostburg Groede: 9.30 uur Ds. M. dé Jong Hoofdplaat: 10 uur Ds. J Eijgen- daal. (Viering H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 10 uur Ds. J van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds L P W Groenveld, van Sluis Retranchement: 9.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Schoondijke: 9.30 uur Ds M J W Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur' Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Waterlandkerkje: 10 uur Ds W B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds C Blom- aard. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds H van den Elskamp, van Benne- Kom. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds H. Pestman. 9-36 uur en 2.30 uur Ds. v). Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. Art. 31 D.K.O.) HDedden°s UUr en 2'3° UUr Ds' K' Terneuzenje^lO uur en 3 uur Ds. CUR. GEREF. KERK. ZarZ?Sug: 9't° uur en 2-30 uur Ds. H. van Leeuwen. n! Ps H' van Leeuwen Schdaerp^raaT.r0belSCh001' °S Jan GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat Terneuzen: 9.30 uur 2 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 dienst. uur en 6 uur lees- (Gebouw „Pro Rege".) diensten: 10 UUr en 3 uur lees" OUD-GEREF. GEMEENTE '1h'h m""„ «1 1» «M

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5