Gesprekken mèt en óver Moskou De toestand in Argentinië Na de ramp te Le Mans WEERSVERWACHTING HOOGWATER Eerste overwinning van Eden in nieuwe Lagerhuis ZON- en MAANSTANDEN Omgekomen kinderen in Den Ham ter aarde besteld Communiqué over besprekingen der Westelijke Ministers ZATERDAG 18 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3484. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Na Adenauer en Nehroe ook Faure en Pinay Italiaanse communisten uit Zwitserland uitgewezen Vreedzaam naast elkaar bestaan Oproep tot beëindiging van staking te Singapore V.S. bekrachtigen Oostenrijks vredesverdrag Sowjet-ambassadeur in Noord-Korea vervangen liiiuimiiiiii INDONESIË terste poging om „Sidon" te lichten mislukt Berlijn en het Westen Sabotage in Marokko Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctminimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f X iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 mar. De Russische buitenlandse po lit.iék gaat voort zich te bewegen- in de richting van verzoening en ontspanning, althans naar het uiterlijk. 'Een nieuwe verrassing wérd èn Adenauer zelf èn aan de Westelijke geallieerden bereid door de nota van Moskou, die de bondskanselier uitnodigde tot een i&ezoek aan Moskou, hetwelk uiteraard ten doel had om èn de Duits-Russische verhouding in ihet algemeen èn het Duitse vraagstuk te bespreken. Met enige ophef werd hieribij melding gemaakt van het feit. dat door deze uitnodiging de Weetduitse bondskanselier de facto, dus in feite, door Sowjet- Rusland zou zijn erkend, hetgeen in verschillend opzicht echter reeds tevoren is geschied. Aden auer heeft, na een dag stilzwij gen, deze uitnodiging voorwaar- delijk aanvaard. Hij is thans naar Amerika oirn het reeds lang te voren afgesproken bezoek aan Eisenhower en Dulles te brengen; hij heeft duidelijk laten uitkomen, dat hij, zelfs na zijn teugkeer, nog niet onmiddellijk voor een reis naar Moskou beschikbaar is en dat hem zulk een reis eigen lijk beter lijkt na de conferentie der grote vier dan daarvoor. Weliswaar heeft .de oppositie, d.w.z. Ollenhauer, erop aange drongen, dat hij zo spoedig moge lijk zal gaan, maar bij de geno men i'oeslissihg heeft men zioh toch voorlopig neergelegd. Dit wellicht ook daarom, omdat door enige indiscretie van de Oost- duitse radio is duidelijk gewor den, dat men in Moskou voor keur geeft aan een verdeeld blij ven van Duitsland iboven een spöedige hereniging, en dat dus het bezoek alleen maar zou kun nen dienen om Duitsland van zijn Westelijke bondgenoten te ver wijderen. Het moge zijn, dat de door Adenauer reeds ingediende vrijwilligerswèt, eerste stap naar herbewapening, niet al te gunstig is ontvangen de Qoètduitse herbewapening, die nu ter hand genomen wordt, zal misschien weer in andere richting leiden. HIJ KAN Z'N WEL DOEN. WOORDJE Adenauer heeft in Amerika met de grote drie, d.w.z. met Foster Dulles, Pinay en Eden besprekingen gehouden, voordat deae drie zich naar San Francisco begaven om er de 10-jarige her denking van de Verenigde Naties onder leiding van minister Van Kleffens mede te maken. Bij de Westelijken, in het bij zonder in Amerika, maakt men zich over Adenauer's reis naar Moekou geen zorg; vooral te Washington wordt hij erkend volkomen in staat te zijn om de Russen behoorlijk partij te geven. Hfj heeft, voordat hij vertrok, de reorganisatie van zijn regering ter hand genomen: Von Brenta- no is nu, althans formeel, zijn minister van Buitenlandse Zaken en Blank, tot nu toe slechts ge volmachtigde voor legerzaken, is minister van Defensie geworden. Molotow ging per boot op weg naar San Francisco. Hij heeft tijdens zijn verblijf te Parijs ge luncht met minister-president Faure en de minister van Buiten landse Zaken Pinay, en deze bei den ook uitgenodigd om eens naar Moskou te komen. Of de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Overwegend zonnig. Droog weer met.in het noorden van het land aanvankelijk nog af en toe van zee binnendrijvende wolkenvelden. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. Overwegend matige wind uit oostelijke richtin gen. ZONDAG 19 JUNI. aantrekkelijkheid van deze uit nodiging voor hen verhoogd wordt door het feit, dat thans premier Nehroe zich in Rusland bevindt en er enige tijd zal ver blijven, terwijl hij ook geheel Oost-Europa zal bezoeken, is een vraag. Hij is met groot enthousi asme welkom geheten, maar Rusland is een dictatoriale staat en enthousiasme is er even ge makkelijk op te wekken als een ko-ude ontvangst, gelijk de Rus sen te Belgrado ontvingen. WIE zrr DAAR ACHTER? Nehroe is er op uit om te be middelen tussen Rusland en China, zonder dat men weet op wiens wens dit geschiedt. Zijn minister Menon, die de eerste stappen zette op deze weg, ver trok naar Amerika, waar men hem met niet al te groot vertrou wen ontvangt. De premier van Indonesië is inmiddels te Peking geweest, aan welk bezoek men geen grote be tekenis toeschrijft, ook niet in Amerika en Engeland, waar men zioh wel verontrust over de alge mene toestand in Indonesië, voor al na de publicatie van het Neder landse witboek dat aanleiding gaf tot stappen in Djakarta. Frankrijk staat zo straks voor de verkiezing van ongeveer de helft van de Raad der Republiek, de Senaat, die voor de regering we] gunstig moet uitvallen. Men- dès-France heeft nu de feitelijke macht in de zo belangrijke partij der radicaal-socialisten in han den en trekt het land rond om zijn gezag te bevestigen. GEEN „LAATSTE KANS". Rusland heeft het voorstel der Westelijken aanvaard om de con ferentie van vier te houden van 18 tot 22 Juli te Genève. De plaats laat een wat bittere smaak bij de Westelijken na, waartegen over echter staat, dat nu Rusland zich hij de korte duur der confe rentie heeft neergelegd. Een vraag is nog steeds deze of Eisenhower zelf zal gaan dan wel de zaak aan Foster Dulles zal overlaten. Deze laatste heeft zioh tijdens zijn verblijf in Zuidelijk Caroline in een uitvoerige rede zeer voor zichtig over de vooruitzichten der conferentie uitgelaten. Dit vermoedelijk ook om het effect te niet te doen van vice-president Nixon's dwaze uitspraak, dat ber van de N.A.T.O, die waar schuwt tegen de champagne-te gemoetkoming van Sowjet-Rus- lamd, geheel in de geest van de Spaanse oudminister De Mada- riaga, die. ronduit schrijft, dat het Westen over geen staatsman beschikt, die werkelijk leiding geeft. Overigens hebben de Wes telijken weinig vertrouwen in een door Rusland opgesteld vei ligheidsplan, terwijl de Russen sceptisch staan tegenover dat van Poster Dulles. ENGELAND ECONOMIE. EN DE deze kans" wellicht „laatste zal zijn. Dat men de moetkomingen conferentie de op ontspanning Russische tege- ook in ander licht gaat bezien, (blijkt uit de op zienbarende verklaring van gene raal Gruenther, opperbevelheb- Koningin Elizabeth van Enge land heeft het nieuwe parlement vervroegd geopend, dit in ver band met de spoorwegstaking, die het bevestigen van bijzondere volmachten voor de regering no dig maakt, en die, mede dank zij Eden's ernstige waarschuwing over het grote economisch kwaad, dat zij sticht, inmiddels ten einde is gekomen. Deze zitting der beide huizen zal lang duren, vermoedelijk tot najaar 1956, en vele wetsontwer pen zullen dienen te warden af gedaan. Attlee, die, ook op grond van zijn leeftijd (72 jaar) voor nemens was als leider der la- bouroppositie in het a.s. najaar af te treden, heeft zich nog voor een jaar laten inhuren, zulks op verzoek van Bevan, die toch ook wel oog heeft voor de ernstige toestand waarin de labourparty brj verdere splitsing komt te ver keren. Deze week stond ten dele ook in het teken van politiek-econo- mische beslissingen. De belang rijkste waren die, genomen door het toestuur van de O.E.E.C., de Europese organisatie tot écono mische samenwerking, die uit de Marshall-hulp is overgebleven. Men heeft daar gesproken over de mogelijke convertibiliteit der verschillende valuta's, waartoe men, ook op Engeland's raad, niet wi] overgaan voordat verdere volledige liberalisatie van de han del der Europese landen is ver kregen. In verband daarmede wordt de Europese Betalingsunie verlengd, zij het ook straks onder strengere voorwaarden: zij zal een volgend jaar in een Europees fonds wor den omgezet, dat over voldoende middelen beschikt om landen, niet sterk genoeg om de conver tibiliteit tenvolle te dragen, te steunen. Spanje, dat buiten deze internationale verbintenissen blijft geplaatst, beklaagt zich, dat de toegezegde economische steun der Verenigde Staten niet vol doende kan heten. Maar Spanje wil graag veel en geeft weinig! VAN DER MANDERE. PRINS BERNHARD REIKTE ZILVEREN ANJERS VOOR 1955 UIT. Prins Bernhard heeft Vrijdag morgen als regent van het naar hem genoemde fonds voor finan ciële steun aan culturele arbeid in het gebouw van de Nederland- sche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam drie der vier zil veren anjers voor dit jaar uitge reikt. Het was voor de zesde keer dat deze onderscheiding van het Pnrs Bernhardfonds, wiens de vies is: ,,Tua Res Agitur" (het gaat om uw zaak), werd uitge reikt aan Nederlanders, die zich op bijzondere wijze op cultureel gebied hebben onderscheiden. In totaal zijn nu 23 personen met de zilveren anjer begiftigd. Dit jaar is de onderscheiding verleend aan ir Vincent Willem van Gogh te Laren (Nrd-Br.), 'n neef van de schilder; mr Karei Paul van der Mandele, o.a. voor zitter van Kamer van Koophan del en fabrieken voor Rotterdam; en aan de initiatiefnemer en or ganisator van de internationale muziekconcoursen te Kerkrade, de heer Willem Eduard Adolf Scheelen uit deze stad. De vierde anjer is toegekend aan pater Gerardus Wilhelmus Maria Ahlbrinck C. SS. R. te Su riname. De versierselen zullen hem worden uitgereikt door Prins Bernhard tijdens het be zoek dat H M. de Koningin en de Prins dit najaar aan Surina me zullen brengen. President Peron van Argenti nië heeft een correspondent van het Franse blad „France Soir" een onderhond toegestaan. Hij zei bij die gelegenheid dat som mige RiK.-geestelijken vian de kansel de burgeroorlog hadden gepredikt. „Ik heb mijn voorne men om het probleem van schei ding van kerk en staat aan een volksstemming te onderwerpen, niet voor de R.K.-hiërarchie ver borgen gehouden", aldus Peron. „Toen de kerkelijke dignitarisr sen hun wereldlijke macht en hun stoffelijke belangen be dreigd zagen, hebben zij, gehol pen door militante leden van de „Katholieke actie", getracht een politieke omwenteling aan de gang te brengen, vooral in de vakverenigingen en door samen te werken met de oppositie. Soms hebben zij ook de burger oorlog van, hun kansels gepre dikt". Peron zei het onjuist te achten, aldus de oorrespondent, dat de leden van andere godsdiensten en de buitenkerkelijken de R.K.- geestelijkheid en de kloosters betalen. Volgens |de president zou de kerk bij een volksstem ming niet veel kans maken te winnen. President Peron beploot: „Ik ben Katholiek, apostolisch en Rooms en zal dat blijven, wat er De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „grote drie" hebben na afloop van hun twee daagse besprekingen te New York een communiqué uitgege ven, waarin zij zeggen te hopen, dat „in de komende maanden met volharding veel kan worden be reikt op de weg naar vrede met vrijheid en rechtvaardigheid". De ministers hebben nota geno men van het feit, dat de Sowjet- Unie hun uitnodiging voor een viermogendhedenconferentie of ficieel heeft aanvaard. Zij bespra ken regelingen voor deze bijeen komst, welke op 18 Juli te Genè ve zal worden gehouden. Zoals bekend zullen de drie mi nisters Maandag a.s. te San Fran cisco met hun Russische ambtge noot Molotof over deze kwestie van gedachten wisselen. Tevens pleegden de ministers overleg met bondskanselier Ade nauer over vraagstukken, welke speciaal Duitsland betreffen. Ook werd gesproken over het houden van beraadslagingen te Parijs met andere leden van de N.A.V.O. voordat de regeringsleiders der „grote vier" teGenève bijeenko men. Breskens 0.26 12.59 Terneuzen 1.01 1.34 Hansweert 1.41 2.14 Walsoorden 1.51 2.24 MAANDAG 20 JUNI. Breskens 1.18 1.54 Terneuzen 1.53 2.29 Hansweert 2.33 3.09 Walsoorden 2.43 3.19 ZON MAAN op onder op onder Juni. 18 4.21 21.04 2.31 19.28 19 4.21 21.05 3.23 20.36 20 4.21 21.05 4.30 21.29 21 4.21 21.06 5.49 22.09 22 4.21 21.06 7.13 22.38 De regering-Eden heeft Don derdag haar eerste overwinning in het nieuwgekozen Lagerhuis behaald, doordat een motie van de labouroppositie, waarin cri- tiek werd geleverd op de econo mische politiek van het kabinet, met 339 stemmen tegen 258 stemmen werd verworpen. In 'het 630 zetels tellende Lagerhuis beschikken de conservatieven over 59 zetels meer dan de ove rige partijen samen. In het debat had- de minister van Financiën, Butler, verklaard dat de productie „niet in zeer grote mate te lijden (heeft gehad" van de spoorwegstaking, die de zer dagen na 17 dagen te hebben geduurd, is beëindigd. De export had men op een flink peil weten te houden, de kolenproductie was gehandhaafd en de bevoor rading van de industrie was be ter geweest dan men waarschijn lijk had geacht. Minister Butler zeide, dat bij zijn weten slechts één bedrijf had moeten sluiten, een distilleerde rij in Schotland, waar men, zo voegde hij er onder het gelach aan toe, het werk had moeten staken tengevolge van een ge brek aan water... Tevoren had Butlers voorgan ger, de socialist Gaitskell, de labourmotie toegelicht, waarin •het werd 'betreurd, dat de econo mische politiek van de regering niet gericht was op „volledige werkgelegenheid, stabiele prij zen, arbeidsvrede en een voldoen de overschot op de overzeese be talingsbalans of op het bereiken van een gelijkere verdeling van rijkdom". Hij was van oordeel, dat Butler eens wat meer moest spreken over de noodzaak voor maat schappijen om haar dividenden te verminderen. Ook mocht de minister wel eens denken over een belasting op kapitaalaanwas, zo meende Gaitskell. De Zwitserse federale raad heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat 20 Italiaanse staatsburgers, allen communisten, wegens illegale ac tiviteit uit het land zijn gezet. Volgens het departement van justitie en politie hadden de Ita lianen een bond van Italiaans sprekenden in de Zwitserse com munistische partij gevormd. Één van de belangrijkste oogmerken van de bor.d was het binnendrin gen in de politiek neutrale or ganisatie „Colonia Italiana Libe ra" (vrije Italiaanse kolonie) om op deze wijze grote invloed te krijgen op Italiaanse arbeiders in Zwitserland. Aan de vooravond van de tien de jaardag van de oprichting van de Verenigde Naties spreken de drie ministers er hun vertrouwen over uit, dat de gemeenschappe lijke politiek, welke zij en hun bondgenoteu in het verleden met succes hebben gevolgd, de grond slag zal vormen voor verdere vor deringen bij het regelen van han gende kwesties. Het blad van de Russische communistische partij, „Praw- da", heeft Vrijdag in een artikel aangedrongen op vreedzaam naast elkaar bestaan in Europa, teneinde het continent tot een „werkelijkheid" te maken. Volgens het Russische persbu reau Tass verklaarde de „Praw- da" dat de weg tot het vreed zaam naast elkaar bestaan van de socialistische en kapitalisti sche landen in Europa leidt tot economische samenwerking en de grootst mogelijke ontwikke ling van de wederzijdse handel. Krachtige culturele banden be tekenen een enkel collectief vei ligheidssysteem, aldus (het blad. Het blad besloot met te zeg gen dat de onmiddellijke terug trekking van de bezettingstroe pen uit Duitsland ook van groot belang was voor de Europese veiligheid. Op de algemene begraafplaats in Den Ham zijn Vrijdagmiddag twee meisjes J. H. Kosters en I. Heikens ter aarde besteld, die vorige week Zaterdag bij het autobusongeluk in Osnabrück om het leven zijn gekomen. Er bestond voor de plechtigheid een zeer grote belangstelling, onder meer van de zijde der gemeente Osnabrück. In de Hervormde Kerk werd een rouwdienst gehouden, die ge leid werd door ds H. A. Labrie, Nederlands Hervormd predikant te Den Ham. Hét stoffelijk over schot van de meisjes stond tij dens deze dienst opgebaard naast het doopvont. Nadat Ds. Labrie had gesproken naar aanleiding van Romeinen 8 31, sprak de predikant van de Gereformeerde Kirche van Osnabrück, pastor Buitkamp, over Psalm 80 4. Van de kerk trok de begrafenis stoet naar het kerkhof, waar ach tereenvolgens het woord voerden de heer J. Klein Rensink, Herv. hulpprediker te Den Ham, de burgemeester van Den Ham de heer G. Bramer, en ds Labrie. Tijdens de gang naar het kerk hof luidden de twee kerkklokken van Den Ham. Op de begraaf plaats werd gezongen door de leerlingen van de Christelijke nij verheidsschool voor meisjes te Vroomshoop, waarvan de twee omgekomen kinderen ook leer lingen waren. De plechtigheid werd bijge woond namens de Commissaris der Koningin in Overijssel door het lid van Prov. Staten de heer J. M. Rudelsheim, door Oberbür- germeister Buttenberg en Stadt- direktor Vosküller van Osna brück, door tal van andere afge vaardigden uit deze Duitse stad en door vele deputaties van in stelingen en organisaties. Na de begrafenis heeft de bur gemeester van Den Ham een te legram aan het gemeentebestuur van Osnabrück gezonden, waar in hij nogmaals de dank van de bevolking van Den Ham betuigt voor de hulp en het medeleven van heel Osnabrück. Linkse vakverenigingsleiders in Singapore hebben Vrijdag alle stakende arbeiders opgeroepen vandaag weer aan het werk te gaan. De politie van Singapore ver klaarde Donderdag reeds dat de kracht van de staking was ge broken. Vakverenigingsleiders hadden oorspronkelijk verklaard, dat de staking niet zou eindigen, alvo rens zes studenten- en vakver enigingsleiders, die wegens ver meende communistische sympa thieën zijn gearresteerd, op vrije voeten zijn gesteld. Reeds Vrijdag keerden vele stakers terug naar hun werk, in het bijzonder zij die in kleine za ken en bedrijven werken. De eerste-minister van Singa pore, David Marshall, heeft Vrij dagavond verklaard, dat de sta kingsleiders er zich ten volle van bewust waren, dat de stakers vandaag het werk in elk geval zouden hervatten. Zij gaven last tot hervatting van het werk om „hun gezicht te redden", aldus Marshall. ook gebeurt, maar ik heb een plicht tegenover anijn land te vervullen". De Argentijnse arbeidsaige- vaardigde op de Ilo-oonferentie te Genève, Eduardo Vuletich, die secretaris-generaal van het al gemeen vakverbond in Argenti nië is, heeft verklaard dat er geen geloofsvervolging in zijn land bestaat. „Kapitalisten, in samenwerking met clericale sa menzweerders" waren volgens hem verantwoordelijk voor de huidige moeilijkheden. Het was het doel van de kapitalisten om de vakverenigingen te vernie tigen. „Mijn regering en over het algemeen ook het volk zijn toegewijde Katholieken. Zij wei geren echter te worden gebruikt door een deel van de R.K.-gees- telijkheid", aldus Vuletisch. Radiotoespraak van Peron. President Peron heeft in een radiotoespraak, opgevangen te Montevideo, de Katholieken in zijn land verzekerd, dat „de zaak" niet tegen hen gericht is. „Als mijn regering iets verkeerd gedaan heeft, wacht dan de al gemene verkiezingen maar af, die de volkswil tot uitdrukking zullen brengen", aldus de presi dent. Hij zei dat de regering was ingelicht over de bedoeling der rebellen en dat er vóór de aan val uit de lucht ai luchtafweer geschut was. opgesteld. Argentijns luchtverkeer ge staakt. Alle internationale vliegdien- sten op Argentinië zijn gestaakt. Vliegtuigen die van Europa of Brazilië op weg zijn naar Buenos Aires, vliegen niet verder dan Montevideo. De Amerikaanse senaat heeft het met Oostenrijk gesloten vre desverdrag bekrachtigd. De be krachtigingsprocedure is hierme de voor de Verenigde Staten vol tooid, daar het Huis van Afge vaardigden niet voor de ratifica tie van verdragen met andere lan den wordt ingeschakeld. De Sowjet-ambassadeur in Nrd- Korea, Soezdalef, is door het pre sidium van de Opperste Sowjet van zijn functie ontheven en ver vangen door Wassili Iwanow, al dus meldt radio-Moskou. Soezdalef zal een andere func tie krijgen, aldus dit bericht. HA2EL BEDDEN- EN STAALWARENFABRIEKEM TE 2EVE*»E«C€M Binnen afzienbare tijd Indonesisch witboek. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, heeft aan de pers verklaard, dat het Indonesische witboek binnen afzienbare tijd zal verschijnen, „men is thans bezig met het ver zamelen van bewijsmateriaal, hoewel er eigenlijk reeds vol doende aanwezig is", aldus de minister. Op 15 Juni heeft het Indone sische ministerie van Buitenland se Zaken een verklaring uitge geven, naar aanleiding van het Nederlandse witiboek, hierin werd o.a. aangekondigd een In donesisch witboek, waarin be wijzen zullen worden neerge legd van „subversieve illegale handelingen tegen Indonesië, waaraan Nederlanders zich schuldig hebben gemaakt". De eerste poging om de Don derdag in de haven van Port land gezonken Britse onder zeeër „Sidon" te lichten is Vrij dagmorgein mislukt. Men trachtte het wrak aan de oppervlakte te krijgen door er lucht in te pompen, doch de ga ten in de romp van de „Sidon" zijn klaarblijkelijk zo groot, dat de lucht bijna onmiddellijk weer ontsnapt. De bergingspogingeu worden voortgezet. Kanselier Adenauer heeft uit Washington een telegram aan de burgemeester van West-Eerlijn, dr Otto Suhr, gezonden, waarin hij hem verzekert, dat West-Ber- lijn onverbreekbaar aan de toe komst van de bondsrepubliek en van de vrije-wereld is verbonden. De Amerikaanse Senaat heeft zich zonder debat uitgesproken vóór verlenging met vier jaar van de dienstplichtwet. In Meknes zijn Vrijdag twee Marokkaanse kinderen gearres teerd, die op heterdaad werden betrapt toen zij trachtten brand te stichten in een winkel. Ook uit andere delen van Marokko zijn weer sabotageda den gemeld. In Casablanca zijn een aantal telefoonlijnen door gesneden en in de omgeving van Meknes, Casablanca en Fez wer den tientallen hectaren veldge wassen door brand vernield. In Casablanca werd verder een klei ne opslagplaats van drukwerken door brand vernield. Franse juridische experts hou den rekening met de mogelijk heid van een langdurige strijd in de rechtzalen in verband met de ramp van Le Mans, die aan 82 personen het leven heeft gekost, terwijl bijna 100 toeschouwers werden gewond. Mr. René Floriot, één van de vooraanstaande juristen van Frankrijk is van mening dat, ten zij de partijen het eens worden over een regeling, de behande ling van de eisen tot schadeloos stelling van de familieleden der slachtoffers twee jaar zou kun nen vorderen. Ingeval van hoger beroep zou de afwikkeling nog jaren langer kunnen duren. Het consortium van Franse verzekeringsmaatschappijen, dat het circuit van Le Mans verze kerd heeft, bestudeert de situa tie. Men verwacht dat het op korte termijn een verklaring zal afleggen. De organisatoren van races zijn bij de wet verplicht een verze kering voor de veiligheid der toeschouwers af te sluiten. Maar het is de vraag of deze verzeke ring in het onderhavig geval van toepassing is. Volgens mr. Floriot beperkt de verantwoordelijkheid van de or ganisatoren zich tot de inachtne ming van de door de wet geëiste veiligheidsmaatregelen en tot on gelukken, veroorzaakt door het falen van voorzieningen waar voor zij direct aansprakelijk zijn, zoals b.v. het instorten van een tribune. Jean Marie Lelievre, president van de automobielclub van West- Frankrijk en directeur-generaal van een belangrijke groep ver zekeringsmaatschappijen, ver klaarde dat de betrokken verze keringsmaatschappijen ongetwij feld hun standpunt ten opzichte van de compensaties pas zouden bepalen wanneer de resultaten van het gerechtelijk onderzoek bekend zijn. Het is mogelijk dat de verze keringsmaatschappijen verhaal zoeken op een of meer coureurs en op hun fabrieken die bij de ramp betrokken waren. Mr. Zadok Kahn, de reenter van industrie die belast is met het onderzoek naar de omstan digheden waaronder de ramp geschiedde, heeft een filmopna me van de race gezien. In een heden te houden bijeenkomst zullen de bij het onderzoek be trokken autoriteiten gelegenheid krijgen andere films en T. V.- opnamen te bestuderen. In het paleis van justitie groeien de dossiers steeds aan, maar de meeste getuigenverkla ringen zijn ter zijde gelegd om dat ze elkaar tegenspreken of kennelijk onjuist zijn. Mr. Zadok meent dat de Britse coureur Hawthron ongetwijfeld de situatie verkeerd beoordeeld heeft toen hij de Austin Healy van MacKlin inhaalde ongeveer 200 meter voor de pits waar hij wilde stoppen. Maar mr. Zadok heeft hieraan toegevoegd dat hij zelf geen automobilist zijnde, zonder de medewerking van des kundigen niet in staat is met juistheid de psychologische en technische omstandigheden te bepalen welke tot deze fout in de beoordeling' hebben geleid. Deze deskundigen zijn reeds aan gewezen en zullen binnenkort te Le Mans arriveren. De rechter van industrie heeft Fangio verzocht verklaringen over de ramp af te leggen. De Argentijnse coureur, die achter Levegh reed, zou inderdaad zeer waardevolle gegevens kunnen verstrekken. Maar Fangio, die Zondag 19 Juni a.s. deel zal ne men aan de grote prijs van Ne derland te Zandvoort, zal pas over enkele dagen naar Le Mans kunnen komen. Hetzelfde geldt voor Mike Hawthorn, die ook in Nederland is. Hawthorn heeft aan de magis traat laten weten dat hij bereid is naai- Le Mans te komen voor het afleggen van verklaringen wanneer dit hem verzocht mocht worden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1