Opstand in Buenos Aires Voortzetting zaak-Jungschlager Verklaring van Audenauer voor Harvard Universiteit Engelse onderzeeboot gezonken N.A.V.O.-bijeenkomst te Parijs voor bijeenkomst „Grote Vier Verhoging prijzen voor huisbrand-kolen in België De staking aan de Amerikaanse Oostkust WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en lAANSTAlffiEN VRIJDAG 17 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3483. Argentijnse regering geëxcommuniceerd Molotof stemt toe in radio- en televisie-interview Voedselpositie in Oost Duitsland slechter geworden Belgische C.V.P. over de wet-Collard Sowjet-Unie helpt het Oosten op atoomgebied Schrik van' opiumhandelaars ielf met opium betrapt De toestand te Singapore Ko nïng der kaalhoofdige*-, Belgische volk anti-borrel Braziliaans vliegtuig verongelukt Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct mUnim par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» J 1,j iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adna Bureau van dit Blad 20 cent mee?. Inzending advertenties tot 's namiddag» 3 uor. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 «ar. De officiële Argentijnse radio- omroep heeft Donderdag bekend gemaakt, dat het leger tracht op standen van eenheden van de luchtmacht en de marine te on derdrukken, aldus berichten van Newyoikse radiostations. In Buenos Aires doen geruch ten de ronde over muiterij bij het leger, de marine en de lucht macht. Niet-geïdentificeerde straal vliegtuigen hebben vijf bommen geworpen bij het regeringsg-e- gebouw. (Eerder op de dag was bekend gemaakt, dat straaljagers van de luchtmacht Donderdag over de kathedraal van Buenos Aires zouden vliegen als „verzoenings daad" voor de vermeende beledi ging door de kerk van de „vader van Argentinië" generaal Jose San Martin, wiens stoffelijk over schot in de kathedraal begraven ligt). Naar A.F.P. meldt is het eerste regiment infanterie, dat in de hoofdstad is gelegerd, in opstand gekomen. Ook zijn berichten ont vangen over muiterij op de school van werktuigkundigen van de marine nabij de hoofdstad. Volgens radio-berichten woedt in het centrum van de stad een felle strijd tegen de wachten van het paleis van president Peron en opstandelingen. Bij de strijd zouden mortieren en machinege weren gebruikt worden. Ook in Rosario, op één na de grootste stad van Argentinië, is een opstand uitgebroken. Overal in Buenos Aires wor den schoten gehoord. De regering heeft door de ra dio alle troepen opgeroepen om trouw te blijven. Het verkeer in Buenos Aires is tot stilstand ge komen. De mensen hebben de straten verlaten uit vrees voor verdwaalde kogels. Een clandes tiene radio is met uitzendingen begonnen, waarin het volk opge roepen wordt tegen de regering in opstand te komen. Om 13 uur plaatselijke tijd vlo gen vliegtuigen over de stad. Op de Grote Avenue, langs de Plata- rivier, op een kilometer afstand van het regeringsgebouw, staan troepen gereed. De winkeliers in de stad sluiten hun zaken. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat een onderdeel van de marine-luchtvaartdienst in opstand is gkomen. Een vlieg tuig is neergeschoten, drie wer den tot landen gedwongen. Volgens het communiqué keert de rust in Buenos Aires weer en is het in de rest van het land rustig. Op verzoek van de vakbond trokken Donderdagmiddag arbei ders op naar het Plaza de Mayo, één van de voornaamste pleinen in de hoofdstad. Om 18.05 uur Ned. tijd reden verscheidene tanks door de bin nenstad in de richting van het regeringsgebouw. Enige minuten later maakte de officiële radio- omroep bekend, dat de toestand weer normaal begint te worden. De radio waarschuwde de be volking zich niet te laten be ïnvloeden door valse berichten van radio-Uruguay over de toe stand in de hoofdstad. Uit de westelijke buitenwijken van Buenos Aires wordt artille rievuur gehoord. Volgens berich ten zouden er enige slachtoffers gevallen zijn, doch definitieve bijzonderheden zijn nog niet be kend. De radio-omroep van Buenos Aires zendt zijn normale pro gramma uit, slechts af en toe on derbroken door officiële bekend makingen. In de omgeving van het rege ringsgebouw werd een betoging voor president Peron gehouden op het ogenblik dat de marine vliegtuigen bommen naar het re geringsgebouw wierpen. Er zou den veel doden te betreuren zijn. De politie is geconsigneerd. Op de daken van huizen in de bin nenstad worden mitrailleurnes ten aangebracht. Om 18.15 uur Ned. tijd trok een regiment tanks en lichte pantserwagens naar het Plaza de Mayo, waar een schiet- partij was uitgebroken. Radio-Buenos Aires meldt nog, dat overal in de stad aanhangers van de Peronistische vakbond betogingen organiseren ter on dersteuning van president Peron. Volgens ooggetuigen werd de aanval op het regeringsgebouw uitgevoerd door 300 man gewa pend met zware mitrailleurs. De aanval werd afgeslagen, waarna de aanvallers zich terugtrokken naar ministerie van Marine, waar een dertigtal opstandelin gen zich had verschanst. Met mitrailleurs werd het ministe rie onder vuur genomen. „Leden van de nationalistische volksbeweging, de rechtervleu gel van de Peronistische bewe ging, namen in de stad taxi's en autobussen in beslag voor het overbrengen van leden van de Peronistische vakbond naar het Plaaa de Miayo". In een officiële bekendmaking, ondertekend door president Peron, is verklaard, dat het le ger en de luchtmacht in hun ge heel trouw zijn gebleven aan de regering. Volgens dit communiqué zijn zuiveringsoperaties gaande in het havengebied Caimaoho. Op het ogenblik dat de opstand uitbrak, bevonden de Ameri kaanse en. de Canadese ambas sadeurs zich in het regeringsge bouw. De minister van Marine, vice- admiraal Olivieri, was Donderdag niet op zijn ministerie versche nen. Hij had laten weten, dat hij door ziekte verhinderd was. Men weet niet, waar Olivieri zich be vindt. Volgens berichten die in Mon tevideo (Uruguay) zijn ontvan gen, is ook het tweede regiment infanterie in opstand gekomen. In Londen is een uitzending opgevangen van „radio-Mijter", dat is ingericht aan de Argen tijnse grens en dat anti-Peronis- tische (berichten verspreidt. Dit radio-station meldde, dat die stad Rosario zich geheel in han den van opstandelingen bevindt. De omroeper maakte bekend: „De democratische revolutie is begonnen, de tiran is dood". Daarna werd de zending afge broken. Volgens officiële berichten in Buenos Aires leidt president Peron persoonlijk vanuit zijn bureau in het ministerie van Oorlog de strijd tegen de op standelingen. Hij maakte be kend, dat de basis van de mari neluchtvaartdienst te Punta del Indio, waar vandaan de vliegtui gen afkomstig waren die de bommen naar het jregeringsge- bouw geworpen hebben, zonder verwijl zal worden aangevallen. Het radio-station van de stad Rosario heeft de bevolking op geroepen tegen president Peron in opstand te komen. De radio gaf de verzekering, dat de vrij heid in het land hersteld zal worden. Op het ministerie van Buiten landse Zaken in Londen had men Donderdagnamiddag nog geen berichten van de Britse ambassade in de Argentijnse hoofdstad ontvangen. Men maak te zich bezorgd, aangezien het gebouw van de Britse ambassa de nabij het paleis van president Peron ligt. Op het „Foreign Office" meende men, dat in Buenos Aires geen staatsgreep van de opposi tiepartijen aan de gang is, doch dat een deel van de strijdkrach ten in opstand gekomen is tegen de recente regeringsmaatrege len ten aanzien van de R. K.- kerk. Volgens de eerste berichten zouden twintig personen om het leven zijn gekomen en talrijke gewond door de bommen die na bij het regeringsgebouw zijn ontploft. Toespraak van Peron. „Wij beheersen de toestand in Buenos Aires thans volkomen", aldus heeft president Peron Don derdagavond in een toespraak, waarvan de tekst door de Argen tijnse radio-omroep werd omge roepen, medegedeeld. De president sprak tot een bij eenkomst van „descamisados" (hemdlozen), een arbeidersorga nisatie, die de regering steunt. Hij zeide voorts te vertrouwen, dat de regeringsstrijdkrachten „spoedig de door slechte elemen ten verstoorde orde zullen her stellen". Onoverzichtelijke toestand. De berichten over de situatie in Argentinië geven geen duidelijk beeld van de toestand. Volgens te Montevideo ontvangen berich ten zouden Argentijnse troepen in de straten van Buenos Aires on derlinge gevechten leveren. Vanuit Rio de Janeiro kon geen telefonische verbinding worden verkregen met de kantoren van dagbladen te Buenos Aires. Op aanvragen werd gereageerd met de mededeling, dat de betrokken nummers buiten werking waren, waaraan werd toegevoegd dat men geen denkbeeld had van de aard van het mankement, terwij] evenmin bekend was, hoeveel tijd er voor reparatie nodig zou zijn. Argentijnse vliegtuigen wij ken uit naar Urnquay. Te Montevideo zijn zeventien uitgeweken Argentijnse militaire vliegtuigen geland. De Heilige Stoel heeft Don derdag de Argentijnse regering- Peron in de ban gedaan. De excommunicatie geldt voor al degenen in Argentinië, die de rechten van de R.K.-kerk heb ben gesehonden en de geestelijk heid hebben belet hun taak te vervullen, aldus de bekendma king van het Vaticaan, waarin niemand bij name wordt ge noemd. Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, zal op 26 Juni te San Francisco een vraaggesprek voor de radio en televisie toestaan, aldus heeft de C. B. S., één der grote Amerikaan se radio- en televisie-omroepen, Donderdag bekendgemaakt. Het zal de eerste maal zijn, dat Molo tof in het buitenland in een di recte radio- en televisie-uitzen ding geïnterviewd wordt. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer heeft Donderdag in de Harvard universiteit te Cam bridge in de Amerikaanse staat Massachusetts er op aangedron gen, dat de Verenigde Staten het initiatief nemen tot „geleide ont wapening" door onderhandelin gen met de Sowjet-Unie. Indien de Verenigde Staten er in zouden slagen ontwapening te verwezenlijken, zou dat het hoog tepunt zijn van hun historische opdracht, aldus Adenauer. Hij zeide het met de Westelijke grote drie eens te zijn, dat zij geen nauwkeurig omschreven program hechten aan hun uitno diging aan de Sowjet-Unie tot vier-mogendhedenbesprekingen, omdat, naar zijn overtuiging, alle grote internationale proble men met elkander samenhangen. Adenauer waarschuwde er voor, dat de komende interna tionale besprekingen hard, lang durig en langdradig werk zullen vereisen, en lang zullen moeten duren „zelfs één of twee jaar". De wereld is te veel in wan orde om te kunnen denken, dat in enkele maanden tijds een rede lijk goede orde geschapen kan worden. Bondskanselier Adenauer hield deze redevoering bij zijn erepro motie aan de Harvard universi teit. Toen de president van de uni versiteit, Nathan March Pusey, de bondskanselier de graad van doctor in de rechten toekende, noemde hij Adenauer „de reso lute staatsman van de Duitse op bouw, de energieke voorvechter van vrede en eenheid in Europa". Verder zeide hij. dat de bonds kanselier de man is, die zijn land weer een plaats onder de landen heeft gegeven. Ook de Amerikaanse ambassa deur in West-Duitsland, dr Co- nant, promoveerde honoris causa in de rechten. Het Westibertijfise instituut voor onderzoekingen op econo misch gebied meldt, dat de voed selpositie in Oost-Duitsland aanzienlijk slechter is geworden. „Verleden jaar trad een lichte verbetering in, doch de toestand is, sinds het begin van dit jaar, veel slechter geworden. De voorziening met suiker is 'beperkt, boter is op de vrije markt niet meer te krijgen en op de rantsoenkaarten voor vlees worden eieren of vis verstrekt", aldus het instituut in zyn maan delijks verslag. De Britse admiraliteit heeft Donderdag bekend gemaakt, dat in de haven van Portland Donder, dagmorgen de onderzeeboot „Si- don" is gezonken. De onderzeeboot zonk na een ontploffing. Op de plaats waar de „Sidon" is gezonken is het water onge veer 12 meter diep. De onderzee boot lag gemeerd aan het daar toe bestemde schip, de „Moorda- le". De „Sidon" heeft normaal 44 officieren en manschappen aan boord. Het vaartuig heeft onder water een waterverplaatsing van 1.000 ton. Twee manschappen zijn intus sen reeds aan de dood ontsnapt en zijn naar een ziekenhuis over gebracht. Ooggetuigen zagen bij het zin ken van de onderzeeboot, mannen overboord springen. Voor zover bekend zijn allen door reddingbo ten opgepikt. In de weinige minuten tussen de ontploffing en het zinken van de „Sidon" trachtten de comman dant, luit.-ter-zee der le klasse Hugh Verry, en andere officieren en manschappen kameraden uit het binnenste van de duikboot te redden. Door rook en vlammen werden de mannen gedwongen 't schip te verlaten. De „Sidon" werd in 1944 te water gelaten. De „Sidon" lag tezamen met 4 andere onderzeeboten naast het depótschip „Maidstone". De sche pen stonden op het punt te ver trekken, toen de ontploffing plaats vond. Een woordvoerder van de ma rine in Portland maakte bekend, dat naar de oorzaak van de ont ploffing een onderzoek wordt in gesteld. Later zeide een woordvoerder van de marine, dat het ongeluk te wijten is aan de ontploffing van een torpedo. Leden van de bergingsploeg zeiden, dat er ,geen hoop meer is voor de dertien vermiste opva renden. De Britse admiraliteit heeft gistermiddag bekendgemaakt, dat alle hoop, dat de dertien ver miste opvarenden van de „Sidon" no,g worden gered, is opgeheven. Getuige Baden trekt getuigenissen in. Getuige Fritz Baden heeft Donderdag in de zestiende zitting in het proces-Jungsehlager de bekentenissen, die hij vroeger tegenover de politie heeft afge legd, dat hij betrokken was ge weest in subversieve acties, in getrokken. „Ik heb bekend onder druk en bedreiging. Ik toen nooit geranseld, of mishandeld, dpch ik ben met woorden bedreigd, dat ik aan het leger zou worden uitgeleverd, waar men mij zou doodschieten, indien ik niet be kende. Mijn vrouw en kinderen zouden mijn lot delen". Daarom had hij aan de politie bekend, dat hij lid was van de Nigo en ande re feiten, welke echter, aldus Baden thaïis; {Juur fantasie wa ren. De zitting, die geheel openbaar was, werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van het Neder landse hoge commissariaat en van de Britse ambassade. Me vrouw Bouman begon met be zwaren te uiten tegen het feit, dat de vorige maal de getuige- verhoren bij gesloten deuren wa ren gehouden. Zij heeft het voor nemen dit voor te leggen aan hogere instanties, omdat dit af wijkt van hetgeen gebruikelijk is. Zij won hierover deskundig advies in. Rechter Maengkom herhaalde, dat het de 'bedoeling was Baden vrijuit te doen getui gen. De officier van justitie, Soenario, maakte er bezwaar tegen, dat een rogatoire commis sie naar Nederland zou gaan, omdat de veiligheid van haar leden niet gegarandeerd is. Hij herinnerde aan de aanslag op de Indonesische militaire attaché, majoor Harjono. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn in Neder land veel onverantwoordelijke elementen". Rechter Maengkom verwierp op zuiver practische gronden ook absoluut het naar Neder land gaan van deze commissie. Hierna werd het verhoor van Baden openbaar voortgezet. Nadat Baden zijn vorige ver klaringen had ontkend, werd een aantal verklaringen, die Baden in April 1954 tegenover de poli tie had afgelegd, voorgelezen. Nadat Baden nogmaals had ver zekerd, dat alles fantasie was, vroeg Scenario, hoe hij dan al deze feiten wist. Baden zei, dat hij een verhaal opstelde na het zien van foto's van Schmid. Van Jungschlager had hij vele malen gehoord. Daarna werd een band opname afgedraaid van de ver klaring van Baden aan Soenario, den bereid was onder ede allés te bevestigen. Ook deze verkla ring trok Baden in. Hierna werd getuige Tomasoa geconfronteerd met Baden. To masoa zei o.a., dat hij Baden meenam naar de onderneming Dramaga. Baden ontkende. Tomasoa zei verder, dat hij door Baden over gehaald was om Baden naar de „baas" te brengen; ook dit ont kende Baden. Rechter Maengkom zeide de indruk te hebben, dat Baden zich schuldig maakt aam meineed en verzocht de officier van justitie Soenario, hem des wege te vervolgen. Mevrouw Bouman verzocht Tomasoa te vervolgen wegens meineed. De volgende zitting zal 24 Juni aa-n het eind inhoudende, dat Ba-worden gehouden. Het nationaal bestuur der christelijke (Katholieke) volks partij heeft na afloop van een Donderdagmorgen, gehouden bij eenkomst een communiqué uit gegeven waarin wordt verklaard dat de „oorlogswet-Collard be treffende organisatie en subsi diëring van het Belgisch onder wijs de innige overtuiging van een ruime meerderheid der natie krenkt en de christelijke ge meenschap in een staat van wet tige zelfverdediging plaatst". Het nationale bestuur van de C.V.P. bezweert de senaat, die het wetsontwerp thans te be handelen krijgt, dit te verwer pen, „aangezien de goedkeuring ervan de Katholieke krachten in ons land zou verplichten de opgedrongen strijd voort te zet ten totdat de regering ten val is gebracht". Tenslotte roept het nationale 'bestuur alle leiders der C.V.P. en alle militante Katholie ken op de politieke actie te ver saherpen. De Belgische prijzen van huisbrandsteenkool zijn met in gang van gister aanmerkelijk verhoogd. Zo zal bijv. de no tering van magere anthraciet formaat 20/30 de meest gebruikte soort - met fr. 120 per ton (vanaf de mijn) stijgen, die van 10/30 met fr. 100 en die van het formaat 12/22 met fr. 90 per ton. Het heeft in Belgische arbeidskringen vooral een slech te indruk gemaakt dat deze stij ging der prijzen van de huis brandsteenkool gepaard gaat van een daling der prijzen van de industriesteenkool. De minis ter van Economische Zaken Jean Rey heeft Woensdag in antwoord op een interpellatie met toetrekking tot zijn politiek verklaard dat de prijzen der in dustriekolen verlaagd konden worden doordat de toelagen aan drie Limburgse mijnen werden afgeschaft. Deze afschaffing der zgn. prerequaties aan de toetrok ken Limburgse mijnen recht vaardigde de minister met erop te wijzen dat deze hun aandeel houders dividenden uitkeerden, die gelijk waren aan de gelden, welke uit het door de E.G.K.S. ingestelde fonds ter beschikking waren gesteld ter sanering van de Belgische mijnen in verband met de opneming hiervan in de gemeenschappelijke markt. Het is niet de taak van de staat di videnden uit te betalen, aldus minister Rey, en men mag ook niet verwachten van de landen der E.G.K.S. en in het bijzonder van Nederland en Duitsland, dat hun ingezetenen belasting beta len om voorspoedige Belgische mijnen hoge winsten te laten (boeken. De daling der prijzen van de industriekolen was een noodzaak omdat deze langzamer hand gelijk zullen moeten ko men met de Duitse. De verlaging der prijzen van de industriekolen zal het België mogelijk maken zich beter op de buitenlandse markten te handhaven en de werkloosheid in eigen land te ■verminderen. De minister zeide verder van oordeel te zijn dat de stijging der prijzen van de huis- tbrandsteenkool overdreven is. Hij voert op het ogenblik bespre kingen met de kolenhandelaren teneinde tot redelijker noterin gen te komen. Mochten deze on derhandelingen geen resultaat opleveren dan zal hij de E.G.K.S. verzoeken maximumprijzen voor huisbrandsteenkool vast te stel len. Naar het persbureau „Tass" meedeelt, zijn te Moskou accoor- den getekend, die voorzien in wetenschappelijke en technische hulpverlening op atoomgebied door de Sowjet-Unie aan Honga rije en Bulgarije. Op Albanië na zijn door de Sowjet-Unie thans met alle Oosteuropese landen dergelijke overeenkomsten ge sloten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te geven op 'berichten, volgens welke mi nister Foster Dulles met de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr J. H. van Roijen, heeft gesproken over de moge lijkheid van het houden van een Navo-bijeenkomst te Parijs, voor afgaande aan de komende be sprekingen te Genève door re geringsleiders der „grote drie". Ook op de Nederlandse ambas sade te Washington wilde men geen commentaar op deze be richten geven. In diplomatieke kringen te Londen wordt verklaard, dat de raad van ministers van de Navo wellicht in Parijs bijeen zal komen om de Westelijke po litiek te bespreken, die de vol gende maand tijdens de confe rentie der regeringsleiders djer grote vier te Genève zal worden gevolgd. Men zei, dat er nog geen defi nitief besluit tot het houden van een bijeenkomst voor de bespre kingen te Genève is genomen. Engeland zou elk plan steunen om andere leden van de Navo te raadplegen over de politiek, die de V. S„ Frankrijk en Engeland te Genève zullen volgen. Het meest waarschijnlijke is, dat er onmiddellijk voor de Geneefse conferentie een korte bijeenkomst van de Navo te Parijs zal worden gehouden. De ministers van Buitenland se Zaken van de Navo zullen in elk geval de volgende week in San Francisco samenkomen voor de viering van de tiende verjaar dag van de V. N. De Franse voormalige politie man Louis Metra, wiens naam door zijn uitstekende werk bij de afdeling ter bestrijding van de handel in verdovende midde len bij opiumsmokkelaars een gevreesde klank had, is te Parijs tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat in Februari j.l. een kg opium bij hem was aangetroffen. Op de vraag, waarom hij in opium had gehan deld, verklaarde hij, dat hij vrienden, die aan dit narcoticum verslaafd waren, had willen hel pen. Het 'bleek, dat hij er niet op uit was geweest, hierbij winst te maken. De regering van Singapore heeft Donderdag een aantal vrachtauto's ingezet om het door de staking lamgelegde vervoer te vervangen en arbeiders en schoolkinderen naar hun werk en naar school te brengen. Tot dusverre zijn 234 vrachtauto's in gezet. Later op de dag zou de rege ring een aantal autobussen op de weg brengen. Volgens de regering is de sta king thans onder controle en voor het eerst sinds afgelopen Maandag zijn Donderdag geen nieuwe stakingen uitgebroken. De politiemacht blijft gealar meerd, doch de toestand is rus tig- De 31-jarige Gïacomo Alliata uit Borgomanero is tot „koning der kaalhoofdigen van Italië in 1955" gekozen. De jury van een wedstrijd van kaalhoófdigen, die nabij Novara gehouden werd. stelde na een zorgvuldig onder zoek van de schedels der candi- daten vast, dat Alliata, die kaal is sedert zijn zevende jaar, geen enkele haar heeft, „noch een po ging tot een haar, noch zelfs een herinnering aan een haar" en bijgevolg waardig is de kroon te dragen. Bij het Belgische parlement is een wetsontwerp ingediend no pens wijziging van de wet op de alcohol. Deze zgn. wet van Van- dervelde verbiedt reeds sedert ja ren de verkoop van alcohol in café's en restaurants en jenever, cognac enz. worden dan ook al leen maar in privé-clubs geschon ken. Van de zijde der café- en restauranthouders was herhaal delijk aangedrongen op een wij ziging van de wet-Vandervelde in dien zin, dat ook zij dranken met een hoog alcoholgehalte zouden kunnen schenken. Het Belgische instituut voor opiniepeiling heeft dezer dagen een onderzoek inge steld, waaruit blijkt dat 82 pro cent der bevolking gekant is tegen een versoepeling van de wet-Vandervelde en van oordeel is, dat deze in zijn bestaande vorm gehandhaafd moet blijven. Niet meer dan 15 procent der ondervraagden waarschijnlijk dus de café- en restauranthou ders was van mening, dat de wet moet worden afgeschaft. Meer dan 28 procent antwoordde, dat het gebruik van alcohol niet alleen in café's en restaurants, doch ook in de particuliere clubs verboden zou moeten worden. Het ziet er dus naar uit, dat ook in de toekomst men in de Belgi sche café's en restaurants slechts bier zal kunnen krijgen. Het Amerikaanse toeristenver keer naar Europa, dat reeds ernstig te lijden heeft van de Britse scheepvaartstaking, ont moet nieuwe moeilijkheden door dat de Amerikaanse nationale bond van zeelieden zijn 28.000 leden, die werkzaam zijn bij veertig scheepvaartondernemin gen aan de Oostkust der V. S„ heeft opgeroepen het werk neer te leggen, zolang er geen nieuwe loonregeling is getroffen in- plaats van het oude arbeidscon tract dat Woensdagavond ver liep. Door de staking worden acht tien havens aan de Amerikaanse Oostkust en de Golf van Mexico getroffen. De werkgevers heb ben de looneisen van de vakbond „buitensporig" en niet in te wil ligen genoemd. De eisen betref fen zeevarenden op vracht-, tank- en passagiersschepen. De nationale vakbond van zee lieden in de Ver. Staten, die is verbonden met de C.I.O., heeft zijn leden verzocht het vertrek te beletten van alle vrachtsche pen en tankschepen uit de 18 havens aan de Amerikaanse Een Constellation van de „Pa- nair do Brazil" is volgens berich ten, die te Rio de Janeiro ontvan gen zijn, nabij Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, veron gelukt. „Panair" deelde later mede, dat het vliegtuig 14 passagiers en 10 bemanningsleden vervoer de. Zeven overlevenden, onder wie de gezagvoerder en de ste wardess, zijn in het ziekenhuis van Asuncion opgenomen. De Constellation was op weg van Rio de Janeiro naar Buenos Aires. Oostkust en langs de Golf van Mexico. Het verzoek staat in verband met onderhandelingen, die door de vakbond worden ge voerd met de reders, over een nieuw collectief contract. Het oude contract verliep Woensdag avond en tot dusverre is nog geen overeenstemming bereikt over een nieuw contract. Als het verzoek wordt opge volgd zullen waarschijn!ijk on geveer 800 schepen niet kunnen uitvaren of moeten blijven lig gen zodra zij eenmaal een Ame rikaanse haven zijn binnengelo pen. De vakbond telt ongeveer 28.000 leden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Droog weer. Droog weer met nu en dan wol kenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Wei nig verandering in temperatuftr. ZATERDAG 18 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.30 0.05 0.45 0.55 n.m. 12.02 12.37 1.17 1.27 ZON MAAN op onder op onde»- Juni. 17 4.21 21.04 1.52 18.09 18 4.21 21.04 2.31 19.28 19 4.21 21.05 3.23 20.36 20 4.21 21.05 4.30 21.29 21 4.21 21.06 5.49 22.09

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1