Poolse oud-strijders doen beroep op Westerse volken en Verenigde Naties op de RADIO? Binnenlands nieuws De duivel in het dorp Vaderdag en Spencer K er senbrandewijn OOEBERGH VOETBAL WIERENNEN - Wat brengt de IR TWEEDE BLAD Donderdag 16 Juni 1955 10* Jaargang Na. 3482 De kw^tie Nieuw-Guinea Overstroming in Paloppe Proces tegen producenten van vaccin- Salk Koninklijk medeleven met Den Ham Oostduitse vluchtelingen in Zweden Aanslagen in Marokko Communistische hinderlaag in Birma Professor Hahn tegen atoomwapens De kern-energie-reactors Zonnig weer E VRIJE ZEEUW Het is thans tien jaar geleden, dat zestien Poolse leiders le den van de Poolse ondergrondse regering door de Russen wer den gearresteerd en berecht. Hoe wel de hoogste gevangenisstraf, waartoe generaal Okulicki de laatste (bevelhebber van het Pool se ondergrondse leger werd veroordeeld, tien jaar bedroeg en hij dus op 28 Maart j.l. zou moe ten worden vrijgelaten, en alle anderen reeds veel vroeger, is zijn lot, als ook het lot van de ministers Jankowski, Jasiuko- wicz en Pajdak, nog steeds onbe kend. De Amerikaanse regering heeft eind April van dit jaar aan Mos kou en Warschau nota's inzake de zestien Poolse leiders gezon den. De vereniging van Poolse oud strijders in Nederland, onlangs bijeengekomen ter gelegenheid van haar landelijke jaarvergade ring te Utrecht, protesteert tegen het aan Polen opgelegde regiem en eist, dat de grondbeginselen van Yalta zullen worden herroe pen. „De vereniging doet", zo deelt zij ons mede, „een beroep op alle Westerse volkeren en hun rege ringen om stappen te onderne men die zouden kunnen leiden tot invrijheidsstelling van de in strijd met het rechtsgevoel gevan gen gehouden geestelijken, bis schoppen, kardinaal Wyszynski en de nog in leven zijnde Poolse leiders". „De vereniging van Poolse oud strijders verlangt", zo vervolgt zij, „naar diplomatieke en poli tieke actie van alle Westelijke volkeren en de organisatie van de Ver. Naties, die zodanig moet zijn, dat Sow jet-Rusland de onaf hankelijkheid aan alle landen achter het „ijzeren gordijn" zal moeten teruggeven. Vrijheid, onafhankelijkheid, ge rechtigheid en democratie moeten het 'bezit zijn van alle volkeren der wereld. VRIJDAG 17 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Hoogmis; 9.35 Waterstanden; 9.40 School radio; 10.05 Amus. muz.; 10.35 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lich te muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.j 12.33 Voor de plat telandvrouwen; 12.40 Zang en orgel; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 Instr. trio; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Promenade-ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursberiohten; 17.45 Pianoreci tal; 18.05 Metropole ork.; 18.30 Vragenbeantw.; 18.45 Gr.; 18.55 Caus.; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege ringsuitzending; 19.30 Avondgeb. en lit. kal.; 19.45 Verzoekprogr. voor de militairen; 20.40 Art.; 20.55 De gewone man; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Muzikale luis terwedstrijd; 22.00 Gram.; 22.25 Caus.; 22.40 Pianotrio; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.25 Va- cantiekalender; 8.30 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gr.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Sopraan en piano; 11.00 Radiofeuilleton; 11.20 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Gram.; (14.30 14.50 caus. en voordr.); 15.15 Ge- var. progr. voor de militairen; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale caus.; 17.35 Orgel en zang; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.45 Caus.; 19.00 Gram.; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Caus.; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Boeken; 20.15 Piano trio; 20.30 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Amus. muz.; 21.30 Gr.; 21.40 Buitenlands overz.; 21..55 Resi- dentie-ork.; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.15 Omroepork.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Omroep ork.; 13.00 Nws; 13.15 Gr.; 13.30 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Opera; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.15 Symph. ork. (20.5521.10 Kunstkaleidoscoop)22.00 Nws; 22.15 Internat, radio-universiteit; 22.30 Pianorecital; 22.50 Gram.; 22.55 Nieuws. Vrijheid is ondeelbaar, ofwel zij moet heersen in de gehele wereld of er is geen vrijheid. De Poolse strijdmakkers zijn ervan overtuigd, dat ze voor hun standpunt vooral (begrip en steun zullen vinden bij de oud-strijders van de tweede wereldoorlog, met wie ze zijde aan zijde hebben ge vochten voor vrijheid, gerechtig heid en democratie voor allen.. De vereniging hoopt, dat de Nederlandse regering tenvolle begrip voor haar standpunt zal tonen, speciaal in de komende maanden wanneer de problemen over relatieve coëxistentie tussen Oost en West zullen worden be handeld op hoog internationaal niveau. Dit memorandum, aldus de vereniging, is ontstaan door het feit, dat het in de moeilijkste na oorlogse jaren juist Nederland is Indien men voornemens is de kwestie West-Irian aan de ko mende algemene vergadering van de V. N. voor te leggen, dan die nen voordat deze kwestie op nieuw in het midden van het in ternationale schaakspel wordt geplaatst positieve en efficiënte maatregelen in het binnenland te worden genomen,, opdat wij met meer vereende kracht naar buiten kunnen optreden", aldus is door het Irianbureau 'aan P.I.A. verklaard. In dit verband werd van ge noemde zijde voorts gewezen op de pogingen, die tot nu toe zijn genomen, zowel van regerings wege als door politieke groepe ringen in het algemeen. De pogingen om in Augustus a.s. een volkscongres te organi seren, waarin de kwestie West- Irian één van- de belangrijkste agendapunten zal worden, wordt door betrokken zijde als een ver blijdende poging beschouwd, naast de resultaten die door de A. A.-conferentie werden be reikt „en vormt een morele steun van grote waarde voor de nationale claim in kwestie". geweest, dat zich een wereldrepu tatie heeft verworven als een land, dat ondanks eigeni urgente problemen toch grootmoedig kan vechten voor de rechten van de mens en voor rechtvaardigheid op internationaal gebied. Een land, dat als één van de eersten een, steen heeft gelegd voor de op bouw van het Europese zelfver trouwen en de Europese verdedi ging. Maar vooral ook een land, dat voor de slachtoffers van de laatste oorlog dé vluchtelin gen zeer veel heeft gedaan". Door de aanhoudende regens gedurende drie dagen werd de stad Paloppe in Zuid-Sulawesi op 29 Mei door een grote over stroming geteisterd. Het water bereikte een hoogte van een hal ve tot twee meter, aldus meldde de correspondent van het Ma- kassaarse blad „Pedoman Rak jat" in Paloppe. Tot 30 Mei werd gerapporteerd dat vijftien personen verdronken zijn. Het aantal daklozen als ge volg van deze overstroming be droeg 170. De heer en mevrouw G. Fitz gerald hebben een apotheker voor 100.000 dollar schadever goeding, vergoeding der proces kosten en die der medische be handeling aangesproken, omdat hun 4-jarige zoon Ronald een week na gevaccineerd te zijn met het bij de apotheek gekochte vaccin-Salk, kinderverlamming heeft gekregen. Mede-aansprake lijk zijn gesteld de fabrikanten van het vaccin, de laboratoria van Cutter. De schadevergoeding is namens het kind geëist. De moeder van Ronald is een erken de ziekenverpleegster en zij gaf haar zoontje zelf de injectie van het op 18 April bij de „Rays drugstore" gekochte vaccin. ONTPLOFFING IN WAPENHANDEL. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf werden velen in het Groothandelsgebouw te Rotter dam opgeschrikt door een oor verdovende knal. In een wapen handel, gevestigd op de derde verdieping, bleek zich een ont ploffing te hebben voorgedaan. De ruiten op deze étage werden uit hun spondingen; gedrukt en kwiaimen kletterend op straat terecht, en verder sneuvelden ve le andere ruiten van de eerste tot en met de zesde verdieping. Gelukkig ontstond er geen brand. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, kon al spoedig inrukken. Een magazijnbedien de is door de ontploffing, die waarschijnlijk heeft plaats gehad in opgeslagen ammunitie, nogal ernstig gewond. Een juist passe rend R. K.-geestelijke verleende de jongeman, die verder door de G.G.D. behandeld wordt, geeste lijke bijstand. Verder hebben eni ge vrouwelijke employés wat schrammetjes bekomen van de scherven glas, die in het rond vlogen. De wapenhandel waar zich de ontploffing bij voordeed, is Van Doorns engroshandel. Er is hier en daar nogal wat ontzet en de glasschade is vrij aanzienlijk. Wat de oorzaak is van de ont ploffing is nog niet bekend. Nader vernemen wij dat de ma gazijnbediende aan een tafel be zig was met het verpakken van jachtgeweren en de daarbij beho rende hagel. Men vraagt zich af, hoe een dergelijk kleine hoeveel heid ammunitie een ontploffing als de onderhavige kon veroor zaken. De magazijnbediende zou vaar gewond zijn. De G.G.D., die hem naar het St Franciscus- gasthuis heeft vervoerd, spreekt van vrij ernstige brandwonden. Er is na de ontploffing een begin van Ibrand ontstaan, doch de om vang was zo gering, dat de eigen brandploeg van het gebouw met enkele handblussers het vuur di rect gedoofd had. STAKING IN AMSTERDAMSE DIAMANTENINDUSTRIE OFFICIEEL GEËINDIGD. De algemene juweliers vereni ging (de werkgevers in de dia mantenindustrie) heeft zo deelthaar voorzitter mede zonder hoofdelijke stemming het protocol aanvaard' van het colle ge van rijksbetmiddelaars, dat volgens dit ooilege de mogelijk heid inhoudt om tot overeen stemming te komen. Zoals bekend heeft het bestuur van de algemene Nederlandse diamantbewerkersbond zijn leden aangeraden dat protocol te aan vaarden ten einde te ontkomen aan een van boven opgelegde re geling. De leden hébben dat tij dens de vergadering van Dins dagavond met grote meerderheid verworpen. De circa veertig leden van de R. K.-vereniging „St Eduardüs", zo vernemen wij van de voor zitter van die vereniging heb ben het protocol aanvaard. Deze waren aanvankelijk niet in het conflict betrokken, omdat hun werkgever in Egmond de zes procent uitkeerde en niet tot ver lenging van werktijd overging. Eerst toen deze werkgever zich geheel conformeerde aan zijn collega's in de A.J.V., zijn ook die werknemers in staking ge gaan. js» I De burgemeester van Den Ham heeft talloze blijken van belang stelling en medeleven ontvangen na de ramp die zijn gemeente trof, toen Zaterdag de autobus imet kinderen van Osnabrück in brand vloog. Hare Majesteit de Koningin heeft per telefoon van haar deelneming doen blijken en uitvoerige informaties ingewon nen omtrent de toestand der pa tiënten. Door de wijze waarop het dorp dit gezamelijk leed draagt, is Hare Majesteit ten zeerste ge troffen. Namens Prinses Wilhel- mina kwam een telegram van de volgende inhoud binnen: Prinses Wilhelmina heeft tot haar grote ontsteltenis kennis genomen van het leed dat vele gezinnen in uw gemeente getroffen heeft. Zij ver zocht mij u te vragen haar deel neming over te willen brengen aan de ouders van de twee omge komen kinderen en haar medele ven met de zorg van de ouders wier kinderen ernstig gewond zijn". Het telegram was; onderte kend door mej. J. Geldens, parti culier secretaresse. De minister-president heeft in een persoonlijk schrijven zijn deelneming betuigd met het on geluk en het telegram van bonds kanselier Adenauer ter kennis van de burgemeester gebracht. De Duitse gezant te Den Haag zond zoals is gemeld tele grafisch blijken van deelneming. Ook de commissaris der Konin gin in de provincie Overijssel, jhr ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, stelde zich op de hoog te van de omvang der ramp. Van de stad Osnabrück kwam een of ficieel schrijven binnen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de gevoelens der burgerij. „Over de grenzen van de beide landen heen worden in de geest hand drukken gewisseld met alle ge troffenen", aldUs het schrijven. Van vele organisaties, en parti culieren, alsmede van onder scheidene gemeenten kwamen te lefonische, telegrafische en schriftelijke blijken van deelne ming. Verwacht wordt dat de belangstelling voor de begrafenis van de beide overledenen Vrij dagmiddag om half drie zeer groot zal zijn. In de Zuidzweedse haven Ystad is Zondagavond de Oostduitse vissersboot Sas 103 binnengelo pen, waarvan de vier leden van de bemanning intussen om poli tiek asyl hebben gevraagd. De vier vluchtelingen hadden midden op zee de kapitein van het vaartuig in het vooronder op gesloten en zetten daarna koers naar Zweden. Het vaartuig was afkomstig uit Sassnitz. De aanvragen voor politiek asyl zijn momenteel bij de Zweed se regering in behandeling. In Ystad is intussen ook een Oost duitse patrouilleboot binnengelo pen, waarvan de kapitein een geschreven machtiging bij zich heeft om de vissersboot en zifn kapitein terug te brengen naar Oost-Duitsland. In Marokko zijn Maandagavond verscheidene aanslagen gepleegd, waardoor bij elkaar vier perso nen om het leven zijn gekomen en vier gewond. Te Oujda werd een Marok kaanse winkelier voor zijn wo ning in de Arabische wijk van de stad doodgeschoten. Bij Settat, 60 km van Casablanca, ontplofte een bom op een Arabische markt, waardoor vier Marokkanen ge wond werden. Te Wezzane, 100 km van Meknes, werd een Ma rokkaan doodgeschoten. Ook te Mazagan viel een Marokkaan als slachtoffer van een revolveraan slag. Te Fez werd een Marok kaan door revolverschoten zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. w' Communistische rebellen heb ben in een hinderlaag nalbij Monywa in Centraal-Birma tien. inzittenden van een vrachtauto gedood en acht gevangen geno men, aldus (berichten, die Woens dag in Rangoon zijn ontvangen. De vrachtauto, die een plaatse lijke regeringsfunctionaris en een escorte van het leger ver voerde, reed nabij een oversteek plaats van een rivier op een mijn en werd vervolgens door'de op standelingen overvallen. Professor Otto Hahn, de Duit se Nobelprijswinnaar, wiens on derzoekingen van vóór de oorlog leidden tot de constructie van de atoombon, heeft op de jaarlijkse vergadering van de Max Planck- vereniging, waarvan hij direc teur is, verklaard dat atoomwa pens verboden dienen te worden. Het gevaar ligt volgens hem niet zozeer in de onmiddellijke uitwerking, waarbij het betrek kelijk geringe aantal van 100.000 mensen om het leven zouden kunnen komen, doch meer in de invloeden op langetermijn van radio-actieve wolken, waartegen geen duurzame bescherming is. Toen het Hahn voor het eerst gelukt was uraniumtomen te doen splijten, poogde hij te be wijzen, dat zulks niet het geval was. Hij vreesde namelijk, dat zijn ontdekking voor vernieti gingsdoelen gebruikt zou worden. De plublicatie van zijn proefne ming was de aanleiding tot de wedloop tussen Duitse en geal lieerde geleerden om de eerste atoombom te construëren. ©v6(*. de gLEiNe GêVoEGeNs O^S LEVEM3 Er zijn lieden die beweren, dat Vaderdag is uitgevonden door de winkeliers. Ze vergissen zich. De uitvindster is Mevrouw John Bruce Dodd uit Spokane U.S.A., die in 1910 met hulp der Y.M.C.A. de eerste Vaderdag in het leven riep. Ze schiep daarmee een nieuwe, goede traditie: de traditie Vader te geven wat Vader toekomt. Wat hem toekomt, daar hoeft U gelukkig niet over in het onzekere te zijn. Dat is natuurlijk een doosje Spencer: het edele product van de beste Virginia traditie. n elk doosje i Spencer zitten 20 van de beste sigaretten t ter wereld f. 4.55 per 3/4 l f. 2.35 per 3/g L Eert droom voor de dames I een nieuw aperitief van Verkrijgbaar bij .Uw slüter (de vakmanh Het Canadese persbureau meldt dat de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittannië voornemens zijn dit jaar een groot aantal tot nu toe geheim gehouden gege vens betreffende kern-energie- reactors voor industriële doel einden bekend te maken. Er zullen geen gegevens wor den verstrekt over de werking van deze reactors, wanneer zij voor militaire doeleinden wor den gebruikt. -*wgpRw.-> a* Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoeveelheid minder koude Oceaanlucht stroomde Dinsdag naar Engeland en onze streken. De hoge vochtigheid vain de lucht veroorzaakte in ons land vrij; veel 'bewolking waardoor de zon zijn verwarmende invloed niet kon doen gelden. In Engeland daarentegen kwamen flinke op klaringen voor, waardoor de tem peratuur daar Dinsdagmiddag plaatselijk tot 23 graden opliep. Intussen stroomt met Noordwes telijke wind polaire lucht via de Noordzee in de richting van ons land. Deze lucht is droger en in verband daarmede zullen mor gen flinke opklaringen voorko men, die het weer een aangena mer karakter geven alhoewel in het temperatuurverloop nog 'weinig verandering komt. De krachtige luehtstijgingen boven de Britse eilanden hebben verder tot gevolg de ontwikkeling van een hogedrukgebied dat lang zaam naar het Noordzeegebied beweegt. De kans op regen is daarom de eerste paar dagen ge ring. door MAURICE ZERMATTEN. 4) (Nadruk verboden). Al zijn kinderjaren waren moeilijk geweest. Wanneer was het ook weer, dat hij bijna het dorp in brand gestoken had? En was hij al tot de jaren van ver stand gekomen, toen hij de ruit van een winkel insloeg, om snoep te stelen? En verderMaar 't is beter, zich niet al te veel te binnen te roepen. Die klachten van den pastoor, die grimassen in de kerk, die communies God, waarom hebt gij ons dat monster gegeven? We zijn mis schien te goed voor hem ge weest. We hadden hem moeten slaan, hem moeten dresseren als een dier, dat rebels is. Nu is het te laat. Carolien is eraan gestor ven. Straks is het mijn beurt Carolien, zijn vrouw, rustte al lange jaren in de gewijde aarde, aan de voet van de toren. Het verdriet had haar gedood. Tel kens als Emile weer wat had uitgehaald, zei ze: Och, Jean, wat hebben we Onzen Lieven Heer toch gedaan, dat Hij ons zo straft? En toen de enige zoon was weggegaan en wegbleef zon der taal of teken, was de arme vrouw opgeteerd in klachten en zuchten. Op zekere dag had ze om de priester gevraagd. Die dag was hij zelf tien jaar ouder geworden. Waarom was hij zijn arme vrouw niet in de dood gevolgd? Toen ze nog leefde, hadden ze nog samen de troost, dat ze er over konden praten. Ze hadden wel niet veel meer te zeggen. Maar toch is er enige verlichting in die enkele woorden bij iedere maaltijd: „Is de post niet gekomen?" „Neen". Beiden lieten het hoofd zakken en de lepel uit hun handen glij den. Dan zei de een, om de andei- te troosten: „Hij zal geen tijd hebben ons- te schrijven. Je weet in dfe- plaatsen. „Ja". En dan werd de soep verxfer gegeten. Wat deed hij daarginds, al die tijd? Wist men het? Op 'n avond was zijn vrouw thuisgekomen, „Wat is er aan de hand?" „O, niets". Dan had ze verteld, wat ze juist gehoord had. Alexander Tochet was terug gekeerd. Hij had in de vreemde Emile ontmoet, in de steden. Hij was daar lid van een vereniging. Ze kon er niet meer van zeggen, want snikken verstikten haar stem. En misschien wist ze er ook niet meer van? Zij was dus heengegaan. Maar waarom leef je nog verder als er .rondom je alleen maar ruïnes c verblijven? De eerste tijd dacht hi:j er nooit aan te zullen wen- ne n. Hij zette nog telkens twee ■ba. rden op tafel, 's morgen, des mk ddags en 's avonds en twee kof ipen. Maar dan went het wel wet t, al voel je, dat alles weg is, wat je met huis en land verbond. Er is een leegte in je hoofd en in j>e hart. W at deed Emile, terwijl men zijn moeder naar het kerkhof bract.'t? Die arme Louise, de kell- nerin in „Het Witte Paard" had, net mis hij, gehoopt, dat hij zou terug! :omen. Maar zij hadden zich -vergist. Geen woord, geen teken van leven. Had hij de kaart dan n iet geleden, die hem dit grote o.ngeluk aankondigde? Twee maandlen na de begrafe nis had Emile eindelijk geschre ven. Een mooie brief, o ja! Maar geen woord van droefheid, geen enkele fterinnering. Niets. Wat heeft hij toch op de plaats van met een nog somberder gezicht k zijn hart? dan anders. Hij den)kt aan die wintermor gen, toen hij naar het bos ging, met de slee op de schouder. Voor het postkantoor zag Jean- Marie, de besteller hem komen. „Hé, Jean!" „Ja". „Een brief voor je." Een brief? Die kon alleen van hem zijn. Misschien is hij ziek geweest. Wie weet, misschien is de kaart te laat aangekomen. In een grote stad kan die zoek ra ken Het hart vergeet al en zoekt redenen. Maar dit licht ging dadelijk uit. Hij vergat zijn slee voor het postkantoor en verdoofd waggel de hij door het straatje, hij klom de trappen op als op een verkie zingsdag, als hij een glaasje te veel had gedronken. In elkaar gedoken op zijn strozak, met op elkaar geklemde kaken, meende hij te zullen barsten van woede. Er was geen straaltje licht meer in de dikke duisternis van deze troosteloosheid, waarin de we reld een zwarte en walgelijke modder leek. Later, toen hij wat kalmer werd, stond hij op, ging naar de kelder en dronk met grote teu gen. Zijn besluit vormde in zijn hoofd een blok, ijzerhard en on aantastbaar, 'n vervloeking steeg op uit zijn keel, terwijl een stem in hem zei: „Hij is je zoon niet meer. Ver geet hem, vergeet hem!" (Wordt vervolgd). HELMONDIA—VALENCIA 1—2. Te Helmond is een voetbal wedstrijd gespeeld tussen Hel- mondia en de Spaanse club Va lencia. Valencia, waarin Wilkes meespeelde, won met 21, nadat de rust met 10 voor de Span jaarden was ingegaan. Na de pauze viel Wilkes uit omdat hij zich niet fit voelde. Aan Spaanse zijde werden de doelpunten gescoord door links binnen Fuertes en rechtsbuiten Mano. Vermeulen maakte het doelpunt voor Helmond. RUSLAND—DUITSLAND OP 21 AUGUSTUS? De Duitse voetbalbond heeft, naar aanleiding van een onlangs ontvangen uitnodiging, Rusland de 21ste Augustus voorgesteld voor het .houden van een wed strijd tussen elftallen van beide landen te Moskou. De Russen hadden de wedstrijd op 28 Aug. willen houden, maar dat kwam de Duitsers niet goed uit van wege het gesloten voetbalsei zoen. Ook de 21ste Aug. bracht moeilijkheden mee, omdat op die datum kampioenswedstrijden voor de Oberliga moeten begin nen. Men wil die nu een week uitstellen. BOTAFOGO WON VAN DEENS ELFTAL. De Braziliaanse voetbalclub Botafogo, de tegenstander voor het bondselftal op de Olympische dag (19 Juni) heeft met 5—2 van het Deense elftal gewonnen. Ten gevolge van de regen waren er slechts 6000 toeschouwers. In het eerste kwartier scoorden Ander sen en Sparholt voor Denemar ken. Middenvoor Vincentius maakte kort voor de rust een tegengoal. Na de rust waren de Brazilianen sterk in de meerder heid. Hun doelpunten werden toen gemaakt door rechtsbuiten Garincha (2X), middenvoor Vin centius en invaller Charlyle. TOUR DE FRANCE. De Nederlandse ploeg. De Nederlandse ploeg, die van 7 tot en met 30 Juli aan de ron de van Frankrijk zal deelnemen, is (in alphabetische volgorde) als volgt samengesteld: Hein van Breenen (Amster dam), Wies van Dongen (Breda), Wim van Est (St. Willebrord), Daan de Groot (Amsterdam), Piet Haan (Mechelen, Limburg), Jos Hinsen (Rijckevorsel, België), Jan Nolten (Geleen), Adri Voorting (Haarlem), Gerrit Voorting (Roo- zendaal), Wout Wagtmans (Sint Willebrord). Ploegleider is Kees Pellenaar? (Breda). Eerste reserve is Hein Gelissen (Beek), tweede reserve Sjoerd de Vries (Ponthierry, Frankrijk), derde reserve Thijs Roks (Zundert), vierde reserve Jules Maenen (Valkenswaard). Be Zwitserse ploeg. Ferdi Kubler, Hugo Koblet, Frits Schaer en Marcel Huber zijn aangewezen voor de Zwit serse ploeg die aan de Tour de France zal deelnemen. De zes andere renners zullen pas na afloop van de ronde van Zwitserland en van het Zwitser se wegkampioenschap worden gekozen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5