Uil Je 8«*©«iïaiei® De duivel in het dorp NAEIJE's Gemeenteraad van Terneuzen KERKNIEUWS Na de ramp te Le Mans Binnenlands nieuws TERNEUZEN. BRESKENS. HOEK. DOD&LMKK VAL TEGEN MUUR. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. WONINGINRICHTING De ongeregeldheden in Singapore De „Evipan" Egypte veroordeeld Belgische kankerdeskundige overleden Kernreactor voor Amerikaans schip, Het bezoek van Adenauer aan Amerika BE FRUITAANVOER TE KAFELLE. Door het koude weer is de aanvoer van koudegronds-aard- beien te Kapelle Dinsdag niet groot geweest. Be prijs was hoog. Voor de export-kwaliteit werd 45 tot 72 cent per doos van twee ons betaald, voor de 2de kwa liteit 26—48 cent. De groene kruisbessen voor ex port noteerden J 50,7051,40 per 100 kg. GLASAARBBE1EN ZIJN DUUR. De aanvoer van glasaardbeien is te Kapelle nu over het hoog tepunt heen en verwacht wordt dat in de komende week de aan voer verder zal afnemen. De aanvoer van aardbeien van de koude grond is door het zeer koude weer van de laatste da gen opnieuw vertraagd, zodat deze week nog geen grote aan voer wordt verwacht. De afzet van de glasaardbeien is tot nu toe goed verlopen. Voor al België had hiervoor veel inte resse, terwijl ook Engeland en Zweden goede afnemers waren. In Zaltbommel, een belangrijk centrum van glasaardbeien in ons land, werden vorige week ruim 125.000 kg glasaardbeien aangevoerd op de veiling aldaar. Deze worden verkocht in doos jes van twee ons, verpakt in kratten met 8 doosjes. Ongeveer de helft van de aanvoer in Zalt bommel werd gekocht voor de Belgische markt. Ook het bin nenland was een goede afnemer. De prijs varieerde van 70 tot 100 cent per doosje voor de export- kwaliteit. Deze prijs is zeer be vredigend. In Roelofarendsveen, eveneens een belangrijk glasaardbeiencen- irum, werden eveneens hoge prijzen betaald, hier werd vooral gekocht voor Engeland en Zwe den, maar ook voor België. GEMEENTEBESTUREN OP HET KIT-AND THOLEN WORDEN VOORGELICHT OVER HET DELTAPLAN. Onder auspiciën van de vereni ging van. burgemeesters, secre tarissen en ontvangers op het eiland Uiolen zal op 20 Juli een bijeenkomst, van de leden van die vereniging en de leden van de gemeenteraden der Thoolse gemeenten worden gehouden, waarin de directeur van het eco nomisch. technologisch instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg te Middelburg, een lezing zal hou den over het Deltaplan. Deze lezing is bedoeld als een algemene voorlichting voor de Thoolse gemeentebesturen en -bestuurders met betrekking tot de binnenkort bij de Tweede Kamer ïn te dienen plannen tot afdamming van de zeearmen (Deltaplan Men wil namelijk enigszins terzake georiënteerd zijn met het oog op de daarna te houden Deltadag, waarvan Gedeputeerde Staten van Zeeland enige tijd geleden aan de ge meentebesturen aankondiging hebben gedaan. Geslaagd. Bij het te Dordrecht gehouden examen voor de hoofdakte B Christelijk fröbelonderwijs slaag den de dames E. E. Kaan te Drie wegen en C Vermeulen te Sluis kil. Geslaagd. Voor het eindexamen handels school slaagden te Middelburg de heer J. Valk en mej. J. Verschoor, beiden alhier, welke laatste te vens te Dordrecht slaagde voor de hoofdakte fröbelonderwijzeres. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Wil- helmina fröbelschool werd be noemd mej. L. de Feijter, alhier. Oprichtingsvergadering Maandag Is m het Wilbelmina- gasthuïs te Amsterdam een 78- jarige man, die een dag tevoren met een bloedende hoofdwonde m dit ziekenhuis was opgenomen, aan zijn kwetsuren bezweken. De man, die-onder invloed van sterke drank verkeerde, was in de Nieuwe Kerkstraat met zijn hoofd tegen een muur gevallen. STRAKS MAG MEN IN DELFT OOK CMP STRAAT ROKEN. Als men volgens de letter van de wet te werk gaat mag men in Delft op straat niet roken. In de algemene politie-verordening van de gemeente komt nJ. een arti kel voor waarbij het verboden is open vuur over straat te vervoe ren. Hierbij is o.a. aan branden de pijpen gedacht. De verordening staat thans „op de helling™ en binnenkort is het ontwerp voor een nieuwe te ver wachten. WINKELBIE VEG GEN GEARRESTEERD. De pafi&e te 's-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag zes vrou wen. gearresteerd, die in grote warenhuizen in Den Haag haar vingers niet thuis konden hou den. Drie jonge vrouwen ver wisselden stiekum de prijskaar tjes van dure kledingstukken met die van goedkope. Op deze manier dachten zij dure textiel voor eer? zacht prijsje in de wacht te slepen. De argusogen van een personeelslid van het grote warenhuis zagen echter de oneerlijke manipulaties van het trio. Hij verzocht de dames even te wachten en belde de politie op. Een vrouw, die een kind bij zich had, wachtte gelaten de komst van hermandad af. De twee anderen liepen weg. Zij werden op straat aangehouden, hetgeen echter niet gemakkelijk ging. De vrouwen waren nogal recalcitrant De politie trad daar om nogal fors op, wat enige „dei ning* veroorzaakte. Uiteindelijk trokken de vrouwen aan het kortste eind- De drie andere vrouwen maak ten zich aan „gewone" winkel diefstal schuldig. De ene had een deux-pïëces japon gestolen, de tweede nylon-kousen, de derde had geen voorkeur getoond, maar allerlei snuisterijen, voor onge- 60 bijeengestolen. Oranjevereniging. In de Gemeentelijke Gehoor zaal werd een vergadering ge houden voor het heroprichten van de plaatselijke Oranjever eniging, die door de hoge leeftijd der bestuursleden reeds enige tijd op non-actief was. Het lag in de bedoeling deze avond tot het heroprichten van de Oranje vereniging met een meer jeugdig bestuur te komen. De opkomst was niet zo groot als men had verwacht, maar dit had geen invloed op de afwer king van het programma. Gekozen werd als voorzitter de heer J. Verhage; als secreta resse mevr. M. de BlaeijMeer- tens en ais penningmeester de heer D. Hamelink. Leden zijn de heren C. Dieleman en C. Bree- poel en de dames M. Vercoute- ren-Hamelink en M. Doggen de Graaf. Men is reeds begonnen aan een voorlopig programma voor een t.z.t. te houden feest, hetgeen nader bekend zal gemaakt wor den. Het bestuur hoopt over te gaan tot een grote ledenwerfactie voor deze vereniging. Fatima-plechtigheden, Nadat Zaterdagavond het beeld van onze L. Vrouw van Fatima, van Philippine naar Sas van Gent werd overgebracht, werd het in plechtige processie door de ge meente naar de kerk overge bracht. Gedurende 3 dagen heb ben kerkelijke plechtigheden plaats gehad die door een zeer groot aantal gelovigen werden bijgewoond. Zondagavond was er een boetetocht door de gemeen te waaraan pl.m. 2000 personen deelnamen. Maandagavond werd door een nog groter aantal gelovigen het beeld uitgeleide gedaan naar Westdorpe. Uitslag schieting. Bij de heer Ant. Goossens had een schieting plaats op de liggen de wip. Door het groot aantal extra-prijzen welke er te winnen waren was voor deze sohieting grote belangstelling. Ie Hoogvogel G. Blondeel. Aardenburg; 2e Hoogvogel A. de Baere, Waterlandkerkje; le Zij vogel N. Wijffels, IJzendijke; 2e Zij vogel Johny de Dolbbelaere, (de benjamin der schutters)le Kalvogel L. de Vilder, IJzendijke; 2e Kalvogel W. Mussohe, IJzen dijke. Extra prijzen: Beker C. Neijs- sen, IJzendijke; le prijs D. van Eijkeren, Biervliet; 2e prijs W. Mussche, IJzendijke; 3e prijs C. Mussche, IJzendijke. De raad komt bijeen. Op Donderdag 16 Juni komt de raad in openbare vergadering bij een, des avonds om 8 uur. De agenda bevat 15 punten w.o. een voorstel van B. en W. om aan te kopen de grond van de voor malige tramwissel aan de Schoon- dijkse weg. Voorstel tot ophef fing van de voorrangsweg door de kom met handhaving van de bestaande voorrangskruisingen en over te gaan tot het instellen van éénrichtingsverkeer bij de hoek MarktKoninginnestraat Hoogstraat. Bespreking stich ting tot exploitatie van de speel tuin. Bespreking subsidie voor de in 1955 te houden tentoonstel ling genaamd: „De 17e eeuwse Hollaner in het dagelijkse leven." Bespreking sportveld. Viswedstrijd. Door de visclub „Lukt het van daag niet, lukt het morgen", werd in haar viswater „De Veste" voor haar leden nog eens gepro beerd de vissen te verschalken. Hoewel de vangst ook deze keer niet erg groot was, konden de prijzen toch worden toegewezen. Het grootste aantal- werd gevan gen door R. Impens alsmede ook het zwaarste gewicht. Hierdoor kwam hij in het bezit van de uit geloofde beker. De zwaarste vis werd gevangen door J. Wijffels, die hierdoor ook de prijs voor de langste vis in de wacht sleepte. Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd door het bestuur van de Zaamslagpolder, in het café van de heer R. J. v. d. Veke, aanbesteed het leggen van een asphalt-teerweg, vanaf het z.g. „Sluisje" te Othene, tot aan de grensscheiding Zaamslag Terneuzen. Ingeschreven werd als volgt: Fa Gebr. De Bokx, Terneuzen, ƒ14.298; K. Lucasse, Walsoorden, ƒ13.880; J. K. F. de Oude, Biervliet, ƒ13.330; Aann. bedrijf W. J. de Bruijn, Terneuzen, ƒ12.600; Aann. bedrijf M. P. Hol, Hulst, 12.440. Gegund aan de laagste inschrij ver. Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN AXEL Tel. 2124 - 2404 Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSWIJKSTKAAT 5 AgenJra WOENSDAG 15 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De schat van de Ama zone". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „BerlijnOostzöne". DONDERDAG 16 JUNI. TERNEUZEN: Hotel „Cen traal", Markt, 13.30 uur: Ver gadering van Stembev. Inge landen Kleine Zevenaar. Hotel „Centraal", Markt, 15.20 uur: Vergadering van Stembev. Ingelanden Oude- Zevenaar. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM DS. G. JANSMA. Heden herdenkt Ds. G. Jansma, Ned. Herv. predikant te Zaam slag zijn 25-jarig ambtsjubileum. Ds. G. Jansma werd 16 Sept. 1891 te Appelscha (Fr.) geboren. Op bijna 26-jarige leeftijd vatte hij het plan op om voor predi kant te gaan studeren. Opmerkzaam gemaakt op de Van Dijk-inrichting te Doetin- chem, welke voor iemand van zijn leeftijd een goede gelegen heid bood om rustig te studeren en daarbij ook steun verleent aan hen, die zich voor predikant willen bekwamen. Zo verliet hij op 9 Juli 1917 de militaire dienst, na een 5%-jarige diensttijd als milicien-huzaar. Na enige vooropleiding en pri vaatlessen, werd hij in 1918 toe hoorder in de 3de klas van het stedelijk gymnasium te Doetin- chem. Zijn theologische studie vol tooide hij aan de universiteit te Groningen, waaraan destijds de hoogleraren prof. Böhl, Alders, Van de Leeuw, Bleeker, Linde boom, Haitjema, De Zwaan en Van Veldhuizen verbonden wa ren. In Nov. 1928 slaagde hij voor het proponentsexamen en vertrok op 25 Dec. van dat jaar naar de kerkstichting Okkenbroek. Op 1 Jan. 1929 kondigde hij in de kerk af, dat de gemeente Ok kenbroek door de Synode tot zelf standige gemeente was ver klaard en op 3 Febr. 1929 werd hij door de vroegere evangelist Nieuwenhuizen van de gemeente Okkenbroek, als hulpprediker al daar bevestigd. Bij het provinciaal kerkbestuur van Drenthe werd met goed ge volg het proponentsexamen afge legd. Toen zijn gemeente kon over- Door de staking in Singapore ligt het openbare vervoer vrijwel stil. Chinese stakers bedreigen taxichauffeurs en dwingen hen het werk te staken. De politie heeft volgens onoffi ciële bron „vele arrestaties" ver richt. Des morgens kon men slechts particuliere auto's en rickshaws op straat zien. Volgens een woordvoerder van de havenraad werkt de haven normaal. De schattingen van het aantal stakers lopen uiteen van 16.000 tot 60.000. gaan tot het beroepen van een predikant moest het evangelisa- tiebestuur door een volledig kerk bestuur vervangen worden en verdere wijzigingen van interne aard worden aangebracht, waar bij1 nog grenskwesties met de om liggende gemeenten bij te pas kwamen. In 1930 kon de gemeen te overgaan tot het beroepen van een predikant. Ds Jansma meende echter dat voor hem de tijd gekomen was om een beroep naar een andere gemeente te aanvaarden en op 15 Juni 1930 werd hij door prof. dr L. H. K. Bleeker bevestigd in de Friese gemeente Haulerwijk. Achtereenvolgens stond hij te Makkum, Wierda-Solwerdmarsen, en Kantens, waarna hij op 4 De cember 1949 door ds J. Scholten van Terneuzen te Zaamslag als predikant werd (bevestigd. In Haulerwijk werd onder zijn leiding een C.V.O.-school gesticht en geopend, waarbij de Baptisten gemeente en de Herv. Kerk broe derlijk samenwerkten. In Makkum werd een openbare lagere school in het leven geroe pen en te Terkwerd verrees een keurig ingericht jeugdgebouw. Ds Jansma was lid van het clas sicaal bestuur van Appingedam De gisteravond alhier gehouden vergadering van de gemeente raad, waarbij met kennisgeving afwezig waren de raadsleden dr Camps en Weterings, had een bij zonder vlot verloop. Na beëdiging van de heer P. Fijn van Draat werd deze als raadslid toegelaten. De voorzitter feliciteerde de heer Fijn van Draat met zijn be noeming en hoopte dat hij zich, evenals zijn voorganger, spoedig op zijn plaats zal voelen en zich zal wijden aan de behartiging van de belangen dezer gemeente. De heer Fijn van Draat, zijn dank betuigend voor de tot hem gerichte woorden, zeide dat hij zich volledig als Terneuzenaar be schouwt en als zodanig gaarne in samenwerking met de overige raadsleden zijn krachten zal ge ven voor de bloei der gemeente. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, waarna eervol ontslag werd ver leend aan de heren G. Tromp, ds D. J. Couvee en A. J. Olijslager als leraar aan de gymnasiale afd. van het openbaar lyceum, zulks ingaande 1 September a.s. Hierna ging de raad in besloten zitting en werd na heropening de agenda verder afgewerkt. Bij de wijziging van de salaris- en loonverordening, welke met algemene stemmen werd aange nomen, sprak de heer Henry er zijn voldoening over uit, dat hier door de salarisregeling voor de desbetreffende ambtenaren in overeenstemming is gebracht met de voor hen geldende nieuwe salarisschaal. De raad ging accoord met de door B. en VV. voorgestelde wijzi ging van de kinderbijslagverorde ning en tijdelijke ziektekostenre geling, alsmede met het voorstel tot verkoop van 'n perceel grond aan de Industrieweg aan de P.Z.E.M. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot aan koop van enige perceeltjes grond aan de Dokweg voor het aanleg gen van een plantsoen, vroeg de heer F. Dieleman of, gezien de woningnood, het niet beter zou zijn op deze perceeltjes grond wo ningen te bouwen. Na toelichting door de voorzit ter werd het voorstel van B. en W. met alg. stemmen aangeno men. E:j voorstel tot goedkeuring va:i een voorlopig plan tot ont eigening van gronden in de Ze- ventriniteitspolder II zeide de heer De Feijter er de voorkeur aan te geven dat alsnog getracht wordt 'n minnelijke schikking te treffen. De voorzitter antwoordde, dat nog steeds in die richting wordt gewerkt en zelfs voorgesteld is de afwikkeling in handen te stel len van een te benoemen arbitra ge-commissie. Er dient echter voorkomen te worden dat er nog meer stagnatie in de uitbreidings plannen ontstaat. Met alg. stemmen werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Onbewoonbaar werd verklaard het pand P 37 in de Vlooswijkpol- der. Op verzoek van enige raadsle den werd aangehouden het voor stel tot het aangaan van een over eenkomst met de woningbouw- ver. „Werkmansbelang" voor het waarborgen van betaling van rente en aflossing van door deze vereniging te sluiten geldlenin gen voor het bouwen van wonin gen. Volgens art. 72 der l.o. wet 1920 king van de gemeente komt 6 lo kalen beschikbaar te stellen en tot verbouwen hiervan. Bij behandeling van het voor stel om de overblijvende 3 loka len van dit schoolgebouw te ver bouwen tot gymnastieklokaal vroeg de heer Henry, of dit ge deelte niet beter geschikt kon worden gemaakt voor openbare leeszaal of ontspanningslokaal voor ouden van dagen. De voorzitter zeide, dat dit later altijd nog kan worden bekeken. Met de stemmen van de heren Henry, N. F. Dieleman, Jansen en Hol tegen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Medewerking zal worden ver leend aan de ver. voor Chr. volks onderwijs voor de aanschaffing van nieuwe banken e.a. De overige agendapunten wor den aangehouden. Bij de omvraag informeert de heer Van Langevelde of, nu de terreinen aan de voormalige staalfabriek zijn verkocht, B. en W. maatregelen nemen voor de aankoop van nieuwe industrie terreinen. De voorzitter zegt dat het col lege in deze diligent is. De heer Van Langevelde vraagt hoe het thans staat met de plan nen voor een zwembad. De voorzitter antwoordt dat in verband met mogelijke verhoging van de zeedijken, er een stagna tie in de uitvoering van de plan nen is ontstaan. De heer Henry vraagt, of het zwembad niet op een andere plaats kan worden ontworpen. De voorzitter zegt dat B. en W. er de voorkeur aan geven voor alsnog een afwachtende houding aan te nemen^ De heer Van Riet vestigt de aandacht op de bestrating van de Verbindingsstraat. Wethouder De Vos zegt dat in de begroting 1955 hierin is voor zien en zodra de werken dit toela ten dit jaar ook deze bestrating onder handen zal worden geno men. Tenslotte geeft de heer F. Die leman in overweging in de Axel- sestraat aan één zijde van de rij weg een parkeerverbod in te voe ren. De voorzitter zegt overweging toe, waarna hij de vergadering sluit. In de Maandagavond gehouden kabinetszitting zijn naar ver luidt enkele veiligheidsmaatrege len vastgesteld welke bij toekom stige autoraces in Frankrijk moe ten worden genomen. Zo zou o.im, een neutrale strook van vol doende breedte moeten worden ingesteld tussen de baan en het publiek. Voorts zou moeten wor den voorkomen dat wagens van verschillende cylinderinhoud aan dezelfde wedstrijden meedoen. De minister van Openbare Werken heeft een rapport uitge bracht waarin vastgesteld wordt dat het wegoppervlak in uitste kende staat verkeerde en dat de getroffen veiligheidsmaatregelen afdoende waren. Op de plaats, waar het ongeluk gebeurd is, be stond de afscheiding tussen de baan en het publiek uit een aar den talud van 1 meter hoogte, voorzien van takkebossen. Ook was er nog een greppel. De om vang van de ramp was te wijten aan de ontploffing van de motor. De minister van Volksgezond heid deelde mede dat drie kwar tier na het ongeluk alle gewon den in ziekenhuizen waren opge nomen waar hun de eerste hulp werd verleend. Negen ploegen chirurgen zijn voortdurend in actie geweest. Tachtig transfu sies zijn verricht, met gebruik making van 24 liter bloed en 5 liter plasma. De vraag rees on middellijk of de race moest wor den afgelast, maar alle geraad pleegde deskundigen spraken zich hiertegen uit en verwezen o.m. naar de ramp te Fambo- rough, toen de luchtvaart-demon straties niet werden gestaakt al hoewel het aantal slachtoffers groot was. De minister van Open bare Werken weep er in dit ver band op dat het onmiddellijk stopzetten van de race grote ge varen had kunnen opleveren, ge zien de opwinding onder het pu bliek dat toen uit 250.000 perso nen bestond. De evacuatie van de gewonden zou er door bemoei lijkt kunnen zijn. Zoals reeds gemeld heeft de ministerraad besloten automo bielraces van deze aard voorlo pig voor korte tijd stop te zetten, in afwachting van een internatio nale regeling die, meent men, nog voor de grote prijs van Reiims op 3 Juli a.s. tot stand zal komen. en vervulde tal van bestuursfunc ties in het openbaar leven waar-"medewerking worden ver '"o1 leend aan het bestuur van de ver bij hij zich speciaal wijdde aan de jeugdbeweging. Thans is hij praeses van de clas: sicale vergadering van IJzendijke. Ds Jansma houdt nog steeds theologische en klassieke studies bij en gaat het diaconale werk hem zeer ter harte, waarbij hij voortdurend overleg pleegt met kerkvoogden. Zijn volle belangstelling gaat ook uit naar de fauna en flora van deze streek. Het overlijden van zijn echtge- eniging voor Chr. onderwijs om zodra 't bestaande schoolgebouw aan de Leeuwenlaan ter beschik- genote op 22 Nov. 1953 was voor ds Jansma de grootste slag in zijn arbeidzaam leven. Daar ds Jansma zijn ambtsjubi leum zoveel mogelijk onopge merkt wenst te laten voorbijgaan, zal hij geen gedachtenisrede uit spreken. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt ons desgevraagd, dat de Hamburger Anzeiger in een be richt uit Leer meldt, dat de „Evi pan" gisteren of hoogstens Woensdagmorgen, op zijn laatst zeeklaar zou zijn. Kapitein Gail- ]ard had gezegd Dinsdag of Woensdag te zullen uitvaren. Voorlopig eerst naar Le Havre. Ergens zou hij dan wel een radio boodschap doorkrijgen met de mededeling waar hij Westerling ahn boord zou moeten nemen. Volgens D.P.A. zouden Duitse instanties inmiddels hebben vast gesteld, dat Westerling per trein naar Marseille is vertrokken, waar hij waarschijnlijk op de „Evipan" zou wachten. Kapitein Gaillard zou beweerd hebben nog een voormalige Duitse „snelboot" te bezitten, die de naam draagt van „Zeearend" (Seeadler). In Leer kwamen Maandagmid dag een aantal jongemannen en een meisje aan, die kapitein Gail- larcj hoewel ze er niet als zee lui uitzagen voorstelde als zijn bemanning"; aldus D.P.A. Naar ons bij onderzoek Dins dagmiddag bleek, was de heer Westerling niet thuis en had ook de politie van Marsum het ge rucht bereikt, dat hij de gemeen te zou hebben verlaten. De Egyptisch-Israëlische ge mengde bestandscommissie heeft Egypte veroordeeld wegens een grensincident op 18 Mei. Egypti sche soldaten beschoten toen Is raëlische burgers, die zich bin nen de gedemilitariseerde grens van El Au ja bevonden. Later namen de Egyptenaren een groep waarnemers van de V. N„ die een onderzoek naar het gebeurde kwam instellen, onder vuur. 3) door MAURICE ZERMATTEN. (Nadruk verboden.) De bekende Belgische kanker- deskundige dr Casman uit Ant werpen is Maandag aan de gevol gen van bijensteken overleden, zo meldt Het Laatste Nieuws. De 68-jarige specialist was in zijn vrije tijd een hartstochtelijke en bekwame imker. Bij de verzor ging van zijn korven Zondag j.l. moet hij evenwel de woede van de bijen hebben opgewekt, want deze vielen hem plotseling in dichte zwermen aan en staken hem hevig. Geneeskundige hulp bleek niet meer te mogen baten en Maandagmorgen bezweek dr Casman aan de opgelopen steken Dr. Casman was één der eerste Belgische geneesheren, die de radiumbestraling toepaste bij de bestrijding van kanker. Hij richtte zich tot alle dorpe lingen van Chelin. Hij nam hen tot getuigen van zijn verontwaar diging en zijn toorn, terwijl hij met zijn moede lichaam op de al hete helling verder maaide. Het uitgedroogde gras piepte onder het staal. Soms legden de stugge sprieten zich neer en ontsnapten aam de snede, zodat de maaier belachelijk weinig afsneed. Dan richtte de oude Perraudin zich op, veegde zich het voorhoofd met zijn blote anm, die hij daarna afveegde aan zijn grove rode broek en legde de zeis neer, met het blad in het hete gras. Het tonnetje wijn had hij om het koel te houden, in de schaduw gelegd. Terwijl Perraudin dronk, voelde hij de droppels langs de harige huid van zijn hals lopen. Toen hij zijn dorst gelest had, zette hij zich neer bij een irriga tiekanaaltje en begon weer te peinzen. Neen, Emile komt zeker niet. Maar wat voert hij wel uit op een dag als vandaag en op de andere werkdagen, als het hele dorp leeg is en niemand naar hem kan luisteren? Dat hij 's Zondags het dorp op stelten zet, is nog tot daaraan toe. Zeker, het zou beter zijn, als iedereen thuis bleef om uit te rusten. Maar dat begrijpt men. Als hij 's Maandags wat laat kwam, dat zou ook nog gaan. Maar 't is nu de laatste dag van de week en, iedereen kan het getuigen, hij heeft geen voet op het hooiland gezet. Heeft hij hem eigenlijk wel ge zien, sinds de Zondag? Toen heeft Emile van 's middags twaalf uur af in Het Witte Paard accordeon gespeeld. Eerst waren de jonge lui gekomen om te dansen, toen de ouden ook. Sinds twee maan den. is er bij ieder feest een koortsachtige zucht naar plezier bij de jongens en meisjes. Tot middernacht toe klinken de pret- deunen in de straatjes van Chelin. Als je een deur of een venster opendoet, lijkt het of al les je uitnodigt, mee te doen aan de vrolijkheid. Schaterlachen klinkt soms door de wanden heen en de ramen schudden er van. Je kunt niet meer rustig thuis blijven liggen dutten op de klerenkist of je krant lezen. Te gen het vallen van de avond dan sen de paartjes op het plein voor de herberg. Als watervallen ko men de wijsjes door de open deur naar buiten. Tussen twee walsen Staan de dansers op hun tenen om den muzikant te zien, die zijn voorhoofd afveegt. Zij, die gekomen zijn om zich te be klagen, verliezen de norse trek op hun gezichten. Als de speler hen maar aankijkt, zijn ze hun boosheid vergeten. Wat had hij toch in zijn ogen, die luie kerel? Wat ging er dan toch van hem uit, dat ze allemaal zich tot hem getrokken voelden? Hijzelf, Jean Perraudin, die toch al vijf-en-zeventig was, had geen weerstand kunnen bieden aan de bekoring hem te midden van de jongelui te zien en te ho ren. Hoe lang is dat nu geleden? De mensen waren opzij gegaan om hem door te laten. Hij zag toen Emile Ibij het buffet zitten, met een leren riem schuin over zijn borst. Eén kant van het accordeon rustte op zijn knie en de rest kronkelde als een grote slang, kromp ineen, rekte zich uit, vouwde zich weer samen. Scims leek het of er geen eind kwam aan die linnen doos. Emile stak zijn rechter arm uit, legde zijn knie op het instrument en boog het hoofd. Opeens hield het op groter te worden, een krachtige druk van de vuist maakte het weer klein. Een reeks van harde klanken danste door de rook van pijpen en cigaretten, tuimelde door de straatjes, bot ste tegen de zwartgeblakerde wanden en klonk nog ver in het dal. 't Was een schande! Uren lang had hij op zijn tabouretje zijn zoon zitten bewonderen. Hij was trots op Emile, op zijn handig heid, op dat glimlachje, dat hij voor iedereen klaar had en dat zo innemend was en je tot zijn medeplichtige maakte'. Hij had er plezier in gehad naar hem te kijken zoals de anderen. Het leek, dat hij hem nog nooit gezien had. Een soort van lichtglans kwam er van zijn gezicht, een licht, dat je bescheen, dat je vasthield, je lust gaf mee te dansen, jong te zijn en dwaas misschien... Hij had alle ellende vergeten, die zijn enige zoon hem had aan gedaan, hij was zelfs weer gaan hopen:'men blijft toch zijn hele leven nog een kind. Hij streek met de achterkant van zijn harige hand over zijn voorhoofd. Een kind,- ja, na alles wat hij mij heeft aangedaan, een ezel van een stommeling! En zittende op de rand van het irrigatiegootje, boven Chelin, in een zon, die almaar feller wordt, denkt hij na over zijn leven. Uit de diepte van het verleden ko men de grieven te voorschijn, één voor één rijzen zij uit de schaduwen, drijven een ogenblik in het licht als eilanden van bran dende zwavel en maken clan plaats voor volgende bittere herinneringen. Emile was altijd een werktuig van het kwaad geweest. Hoeveel nachten had de arme Carolien doorwaakt, toen enkele maanden na zijn geboorte, de kleine als be zeten geweest was! Hij weigerde de borst en probeerde allen te krabben, die in zijn nabijheid kwamen. 't Is onnatuurlijk, zeiden de bu ren. Daar zit de duivel achter! (Wordt vervolgd.) De commissie voor de kern energie van het Amerikaanse Congres heeft president Eisen howers verzoek om 21.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor de bouw van een door kern energie voortgedreven schip, dat een reis om de wereld zou moe ten maken zonder brandstof in te nemen en dat een demonstra tie zou zijn van hetgeen de Ver. Staten op het gebied van de aan wending van kernenergie voor vreedzame doeleinden hebben bereikt, verworpen. Doch een ander verzoek van de regering om 25.000.000 dollar toe te staan voor de bouw van een kernreactor, aan te brengen in een oppervlakteschip, werd wel goedgekeurd. Deze reactor zal hetzij in een oorlogsschip, hetzij in een koopvaarder wor den aangebracht. De commissie heeft een bedrag van 5.000.000 dollar toegestaan voor de uitvoering van Eisenho wers programma, om bevriende landen te helpen bij het bouwen van kernreactors voor indus triële doeleinden. In West-Duitsland beschouwt men Adenauers bezoek aan Ame rika als het belangrijkste, dat hij ooit aan dit land gebracht heeft, nu de topconferentie van de grote vier op handen is en Adenauer naar Moskou uitge nodigd is. Vrijdag zal hij in New York de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken ontmoeten. Men neemt aan, dat hij er naar zal streven de standpunten der Westelijke grote drie en de Duit se houding op elkaar af te stem men, zodat zijn antwoord op de Sowjet-uitnodiging goed zal pas sen in de politieke plannen die de Westelijke grote drie voor de topconferentie mochten hebben. Het staat thans namelijk wel vast, dat hij de Spwjet-uitnodi- ging zal aannemen, al meent men, dat 'hij zijn antwoord pas zal geven na zijn voorgenomen bezoek aan Londen op 20 Juni en dat hij zijn bezoek pas zal willen brengen na de topconferentie.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2