Uil «1« S revineae Binnenlands Nieuws De duivel in het dorp Gezamenlijke militaire (steun)-fondsen collecte-comité Vlootschouw op het IJ Agenda SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT Telegram van medeleven met ongeluk te Osnabrück DE ZWAKKE DIJKGEDEELTEX IN ZEELAND. DE CONTROLE OP VRACHTAUTO'S IN 's-GRAVENHAGE. Veroordelingen in Oost-Duitsland JONGENS STALEN SAXOFOON VAN 550,—. TERNEUZEN. AXEL. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. RETRANCHEMENT. ZAAMSLAG. „Al weer een collecte" zal men zeggen en „Waarvoor?" „Voor de G. M. F.". Maar die letters zeiden tot voor kort niets; het heeft zich wel voorgedaan, dat ook een col lectant er geen uitleg voor wist te geven. Nu weet echter ieder een, wat „G. M. F." betekent, n.l. een afkorting van gezamelijke militairi- (steun)-fondsen. Deze zijn: 1. Fonds 1815 voor oud-militai ren en nagelaten betrekkin gen. 2. Koninklijke Nationale Vere niging tot Steun aan Mili ciens „Stamil". 3. Vereniging „Eereschuld en Dankbaarheid". 4. Karei Doorman Fonds. 5. Prins Bernhard Stichting. 6. Stichting „Het Van Weerden Foebnan Fonds". Echter weet niet ieder, wat het doel is van die Fondsen en als men dan hoort, dat zij dienen om de gezinnen der gesneuvelde of verminkte militairen, alsmede de in de maatschappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud-mili tairen te steunen, in aanvulling op het staatspensioen, dan is de reflex bij velen: „Daar moet het Rijk voor zorgen" en men loopt vlug door. Maar zó staat het toch ook weer niet. Het Rijk houdt zich niet afzijdig en er zijn uitgebrei de regelen, volgens welke de militair en zijn gezin in hun no den geholpen worden. Doch het Rijk kan niet alles doen; het zorgt voer de algemene gevallen, maar naast de algemene staan ook bijzondere gevallen in al hun schakeringen. Deze lopen zó uit een, dat hiervoor geen algemene regeling is te treffen en hier ko men de Fondsen, zoals die in G. M. F. zijn samengebundeld, tot hun recht. Zou het Rijk in bijzondere ge vallen helpen, dan zou allicht een precedent worden geschapen, waarop anderen zich zouden kun nen beroepen. Voor de Fondsen staat dit anders, omdat bij hen de hulp aan de één geen recht geelt voor een ander. De hulp der 6 Fondsen en Stichtingen moet dan ook wor den (beschouwd als noodzakelijke aanvulling op het staatspensioen. Steun wordt verleend aan: 1. Nagelaten betrekkingen, die wel enig pensioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan en wier pensioen gegeven de tegenwoordige levensstan daard moet worden aange vuld tot een voor verschillen de gevallen vastgestelde norm. Kinderen van militairen, die doordat zij geen vader hebben, niet in de gelegenheid zijn hun oplei ding te voltooien of te begin nen en die, indien hun vader nog leefde, die gelegenheid wel gehad zouden hebben. Verminkten uit de strijd. Gedemobiliseerde militairen, die door omstandigheden thuis niet in de gelegenheid zijn kleding aan te schaffen, of die gereedschappen moeten bezitten om weer aan het werk te komen. Dit zijn enkele gevallen uit de practijk. Telkens komen de 6 Fondsen voor nieuwe situaties te staan, waarin hulp geboden dient te worden. Het zal U duidelijk zijn, dat de G. M. F. grote zorgen hebben, gezien de zware lasten, die reeds op hen rusten, nu zo velen hun leven in de laatste wereldoorlog hebben geofferd, terwijl tevens een beroep op de fondsen wordt gedaan door de slachtoffers uit de strijd in Korea. Waar ook sinds kort door de gewijzigde eisen aan onze Neder landse defensie, de militairen omgekomen meer in internationaal verband zijn opgenomen, terwijl hun diensttijd is verlengd, zijn de de mobilisatie-problemen veel gro ter dan voorheen en de zorgen van de Fondsen belangrijk toege nomen. Om een financieel inzicht te gven hoeveel b.v. in het afgelo pen jaar voor ondersteuning be nodigd was zij vermeld, dat jaar lijks in totaal een bedrag van rond een half millioen gulden wordt uitgekeerd. Indien een ogenblikje van de veel geplaagde Nederlandse bur ger wordt gevraagd, doe dan even de portemonnaie open of het vestzakje ofals het kan de portefeuille! Dat heeft de mi litair wel verdiend! Niet alleen, dat hij gereed moet staan, als er een oorlog dreigt met al zijn ver schrikkingen van de nieuwste vernielende middelen, maar ook in vredestijd is hij onze steun. Laat dus de collectant voor G. M. F. niet voor niets Uw hulp voor een bijdrage inroepen! U weet nu waarom het gaat en voor wie! De collecte zal dit jaar in de periode van 13 t/m 19 Juni 1955 plaats vinden. DINSDAG 14 JUNI. ZAAMSLAG: Café R. J. v. d. Veke, aanbesteding verbete ren van weg no. 14 van de Zaamslagpolder. SAS VAN GENT: Hotel De la Boerse, 3 uur: Vergadering van Stembev. Ingel. van de Oud-Vogelschorpolder. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De schat van de Ama zone". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. WOENSDAG 15 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De schat van de Ama zone". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „BerlijnOostzöne". gedurende de maand Mei. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 210 252.446 Geschut afvaart 202 243.498 Gelost of geladen te: De ambassadeur van West- Duitsland in Nederland, dr. Hans Mühlenfeld, heeft een telegram gezonden aan burgemeester Bra- mer, van Den Ham (Ov.). Diep getroffen door het tragi sche ongeval bij Osnabrück zou ik U willen verzoeken mijn op- reohte deelneming te willen overbrengen aan de zwaarbe proefde ouders van de slachtof fers. De gewonde kinderen wens ik een spoedig herstel toe, aldus de ambassadeur. Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 33 21.911 22.947 3.126 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1473 380.375 Sleep- en Zeilschepen 191 196.771 Afvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1592 412.791 Sleep- en Zeilschepen 220 224.351 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 178 48.948 Sluiskil 170 100.878 Sas van Gent 136 33.619 De politie te 's-Gravenhage heeft in de afgelopen week 1450 vrachtauto's gecontroleerd. In 309 gevallen kwamen de vrachtwa gens de, voornamelijk technische controle niet goed door en moest proces (verbaal worden opge maakt. In 59 gevallen deugden de remmen niet, in 46 gevallen het stuur, in 4 gevallen de koppe ling, en in 62 gevallen constateer de men kleine mankementen. In 25 gevallen was het kentekenbe wijs niet in orde, in 2 gevallen het rijbewijs niet; voorts bleek dat in 111 gevallen tegen het rijtijdenbesluit werd gezondigd. Vijf en twintig auto's werden tijdelijk uit de circulatie geno men. Eén wagen verkeerde in zo'n miserabele toestand, dat de politie het raadzaam achtte deze in beslag te nemen. BELGISCHE MILITAIRE „DAKOTA" KREEG MOTORSTORIN G. Gezagvoerder Fabry van een Belgische militaire „Dakota" die van België onderweg was naar Sylt, liet ongeveer een kwartier voordat hij Eelde zou passeren, Oorlogsbodems liggen reeds in afwachting van het be- adt Gedurende deze week beheerst bet slanke en robuste profiel van één der beide kruisers van de Koninklijke marine, Hr. Ms. „De Ruyter" Amsterdams machtige slagader der bedrijvigheid, het U, waar de marine sedert Maan dagochtend een enorme activi teit ontwikkelt, begonnen met het hijsen van de vlag op de 22 op het IJ gemeerd liggende oor- logs bodems. Nijvere marinemannen voeren in motorsloepen af en aan tus sen het open havenf ront voor het Centraal Station en de schepen op het W, of legden de laatste hand aan de illuminatie der schepen en lieten de bruggen langszij de boten takelen voor bet bezoek van het publiek, dat deze week hiertoe volop de gele genheid krijgt. De keüecpter van de marine- luchtvaartdienst vloog laag over Het Oosfcduitse oppergerechts- hof heeft Maandag twee dood vonnissen voor twee „Westelijke agenten" bekend gemaakt. De terdoodveroordeelden zijn een electroteehnïcu sde 43-jarige Wilhelm Lehmans, en een Oost- berlijnse acteur, de 40-jarige Hans Joachim Koch. Lehman zou gegevens hebben verzameld over de gekazerneerde politie-eenhe- den. Vijf andere „Westelijke impe rialistische spionnen", die met de twee terdoodveroordeelden verscheidene dagen terechtston den, werden tot dwangarbeid veroordeeld, van twaalf jaar tot levenslang". De zeven mannen zijn voorna melijk schuldig bevonden aan militaire spionnage in het noor den van Oost-Duitsland. Zij zou den hebben gewerkt voor de Westduitse organisatie Gehlen en de Amerikaanse geheime dien sten. Zij zouden voorzien zijn geweest van Amerikaanse radiozenders en -ontvangers, wapens, valse documenten., een vloeistof voor het uitwissen van hun voetspo ren en eellophaan pakken voor het overzwemmen van grensri vieren. de machtige fregatten, de onder zeebootjagers, de torpedobootja- gers en de oceaanmijnenveger. Het fluitje van de bootsman weerklonk en de commandant van 't smaldeel 5, de commandeur S. den Boeft verliet te zamen met de andere commandanten in een officierssloep het IJ voor het bezoek aan het Amsterdam se gemeentehuis. „oen volk, dat een warm hart voor zijn marine heeft, dat de verrichtingen tijdens de oorlog met spanning en in vredestijd met belangstelling volgt, moet de gelegenheid hebben het werk van de marine en de schepen te zien" zo zei de commandant Den Boeft. „Welnu, het publiek heeft nu de gelegenheid kennis te maken met de gebruiken en de tradities bij de marine, die zich anders af spelen op de wereldzeeën en oce anen. De tijd is voorbij dat ge sproken werd van de „silent na vy", de zwijgzame marine, aldus de commandeur. Als vertegenwoordiger van het stadsbestuur wees wethouder mr. R. van den Bergh in zijn welkomstwoord tot de 22 com mandanten der oorlogsbodems op de banden die er sinds eeuwen bestaan tussen de hoofdstad en de oorlogs- en handelsmarine. De historische band blijkt o.m. uit het feit, dat de ontvangst van de commandanten kan geschie den in het voormalige gebouw van de admiraliteit, het huidige stadhuis van de hoofdstad. Bij deze vlootschouw in de hoofdstad blijkt opnieuw welk een scherpe scheiding bezien uit stede bouwkundig oogpunt is ge trokken tussen de haven en de stad door de bouw van het Cen traal Station. Het gemeentebe stuur heeft gemeend daar iets tegen te moeten doen, zo deelde mr. Van den Bergh mee. Het is van plan een deel van de weste lijke oude bebouwing op te rui men en daar een hoog en smal havengebouw op te richten dat een vrij uitzicht laat op het IJ. Mr. Van den Bêrgh wees ook op het contact van het gemeentebe stuur met de marine in verband met de verplaatsing van het ma rine-etablissement tengevolge van de a.s. tunnelbouw. Hij zei goede hoop te hebben, dat de op lossing binnenkort zal worden gevonden en dat de marine-ba sis zal herrijzen op een nieuwe plaats in Amsterdams territo rium. lindien dit lukt zullen ook deze banden met het marinecom plex behouden blijven. weten dat één der twee motoren van het toestel de dienst had. ge weigerd. Gezagvoerder Fabry deelde mede, dat 'hij met het vliegtuig, dat negen personen vervoerde, voornemens was een voorzorgslanding uit te voeren op het vliegveld Eelde. De havenmeester van Eelde, de heer P. J. Vogelzang, liet „groot alarm geven", hetgeen betekent dat de brandweer van de luchthaven zich Ibij de lan dingsbaan opstelt, dat de brand weer van Eelde zich naar de luchthaven begeeft en zich op het platform gereed houdt en dat de G.G.D. uit Groningen met me dici en ander personeel met zie kenauto's naar Eelde gaat. Ge zagvoerder Fabry bracht de Dakota op één motor binnen en maakte een goede landing. Het toestel zal op Eelde blijven totdat de motor is vernieuwd. Twee jongens, 16 en 17 jaar oud, uit Den Haag, hebben uit een repetitielokaal een saxofoon, die 550— waard is, weggeno men'. Het ging hun niet om gel delijk gewin. De 16-jarige wilde zelf het instrument bespelen. De rijkspolitie te Goirle (N.-B.) heeft de beide knapen in de kraag gevat toen zij trachtten de Belgische grens over te steken. Zij wilden wat van de wereld zien en hadden daarom een fiets en nog enige bezittingen ver kocht om geld voor hun tocht bijeen te krijgen. De saxofoon had de jongste thuis weggebor gen. PATIËNT GAF ZICH UIT ALS ARTS. Een uiterlijk beschaafde, goed geklede jongeman heeft de afge lopen week in Wassenaar en Den Haag gelden verzameld voor de patiënten van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. Op zijn gehuurde auto prijkte een aesculaap en hij zei- de arts te zijn. Nu zit hij in de gevangenis want hij is geen arts, maar patiënt. Hij is de 34-jarige J. K„ die op 5 Mei j.l. was ont vlucht uit de Dr. Hoevenstich- ting te Utrecht. Het leek zo be trouwbaar dat de man in Wasse naar ongeveer veertig keer suc ces boekte en in Den Haag onge veer tien keer, althans er zijn tot nu toe zoveel aangiften gedaan. K. had zijn actie goed georga niseerd. Hij gaf donatiekaarten uit met een stempel „sanatorium O. en O.-comité" erop. De politie had een waarschu wing tegen hem doen versprei den. Toen de man bij een „aspi- rant"-slachtoffer aanbelde, waar schuwde deze ijlings de politie. De „arts" werd even aan de praat gehouden, zodat de politie de tijd kreeg hem te arresteren. OVERVAL MET CHARME GEËNSCENEERD. De Amsterdamse recherche zoekt enkele vrouwelijke en man lijke personen, die Zondagavond omstreeks middernachtelijk uur een „overval met charme" heb ben geënsceneerd. Tegen 12 uur werd de 49-jarige Amsterdammer J. K„ die ronddoolde op 't Schel- deplein, waar het circus Althoff zijn tenten heeft opgeslagen, aangesproken door een hem on bekende vrouw, „die hem ver zocht haar te vergezellen naar haar woning, staande op een tuincomplex", zo meldde Maan dagmorgen het rapport van de Amsterdamse politie. K. gaf aan dit verzoek gevolg maar bemerkte tijdens deze .wan deling dat hij gevolgd werd door een man en een vrouw. Op een pad naar de tuin kreeg hij het vermoeden, dat er boven dien een man achter een boom stond. En angstig geworden wilde hij terugkeren. Op dat moment gaf de man, die hem gevolgd was, hem een hevige vuistslag in het gezicht. K. schreeuwde om hulp, trok zijn overjas uit en liep hard weg, daarbij de overjas weggooiende. Hierop verwijderden de beide vrouwen en de man zich in de richting van de Amstelveense- weg. Later keerde het „slachtoffer met als lijfwacht een aantal bur gers naar de plek des onheils en vond daar zijn overjas terug. De zakken waren binnenste buiten gekeerd. De weg over de kleine St. Bern hard (Franse Alpen) is versperd door overstroming van het Lon- euetmeer op een hoogte van2326 meter. De voorbereidingen, die nodig zijn om te komen tot verhoging en verzwaring van de zwakke dijksgedeelten in Zeeland, waar van er nu 48 officieel zijn gere gistreerd, beginnen gereed te komen. Verscheidene objecten zijn aan- bestedingsklaar of in het laatste stadium van voorbereiding, zodat op vrij korte termijn de werk zaamheden kunnen beginnen. Nog niet is bekend welk deel van de kosten der uit te voeren werken ten laste van de polders en waterschappen zullen blijven. Wel is het rijk bereid een voor schot van 50 te verstrekken van het begrote en goedgekeurde bedrag der objecten. Bovendien wordt aan een financiële regeling gewerkt. Gedep. Staten van Zeeland heb ben van de minister van Verkeer en Waterstaat het verzoek ont vangen een regeling op dit punt te ontwerpen en deze aan hem voor te leggen. Daartoe hebben Ged. Staten een commissie inge steld, die is samengesteld uit twee gedeputeerden en twee pro vinciale hoofdambtenaren aan de ene en vier vertegenwoordigers van de Zeeuwse polder- en water- schapsbond aan de andere kant. ADGPTIEGELDEN VOOR RAMPGEBIEDEN. Na de watersnood van 1 Febru ari 1953 zijn uit het buitenland verscheidene .grote giften ontvan gen, die bestemd moesten worden voor de opbouw van het maat schappelijk leven in de rampge bieden van Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland. Deze ge- schenkgelden kwamen onder be rusting van de Nederlandse re gering. Het Nationaal Rampenfonds stelde bovendien een aanzienlijk bedrag beschikbaar voor sociale en culturele doeleinden in ge noemde rampprovincies. Wij vernemen, dat na diversé besprekingen thans in principe overeenstemming is bereikt om trent de wijze van besteding dezer gelden. De Commissarissen der Koningin in de drie provin cies zullen contact met elkaar op nemen om te' komen tot de opstel ling van een bestedings- en ver deelschema. Uitstapje ouden van dagen. Dank zij de milde gaven van de ingezetenen, waaronder ook die van Driewegen, kon in de in ho tel Rotterdam gehouden vergade ring van het comité, dat zich be last met het organiseren van een jaarlijks uitstapje van onze be jaarde ingezetenen, worden mede gedeeld dat ook dit jaar onze oud jes een genoeglijke dag wacht. Besloten werd op Woensdag 13 Juli een uitstapje te maken naar Zuid-Beveland en Walcheren, waarbij o.m. een bezoek zal wor den gebracht aan miniatuur Wal cheren te Middelburg. Des mor gens om 8 uur zal vanaf de Markt worden gefitart en des avonds te ongeveer 9 uur zal het grote ge zelschap op de Markt terugkeren. Op Maandag 4 Juli zal als inlei ding van dit uitstapje de bejaar den door de heer P. F. Standaert een filmvoorstelling worden aan geboden, zodat zij die middag reeds een voorpret je zullen heb ben. Opening nieuwe zaak. Nadat nog kort geleden de Noordstraat verrijkt werd met enige nieuwe of gemoderniseerde winKelpanden, welke een sieraad zijn voor onze gemeente, is^het thans de heer J- Kramer, die Za terdag j.l. in de Kersstraat zijn nieuwe zaak in artikelen, die op de een of andere wijze verband houden met het aanwenden van electriciteit als stroom voor ver lichting of het opwekken van kracht, waarmede de heer Kra mer als electriciën in „het vak" is gebleven. Mocht reeds bij daglicht de rijk voorziene étalage- en winkel ruimte met haar keur van lampe- (kappen, schemerlampjes, electri- sche wasmachines, stofzuigers, strijkijzers en alle mogelijke „electrische" artikelen de aan dacht trekken van de vele wande laars tijdens de Zaterdagdrukte, nog groter werd de aantrekkings kracht naar het nieuwe winkel pand tegen het invallen van de duisternis de winkel en étalage baadden in een zee van licht door het inschakelen van de moderne winkelverlichting en het branden van de tientallen lampen en lamp jes in de lampekappen en sche merlampjes. Bij ons bezoek aan deze nieuwe zaak viel het ons op, dat de heer Kramer in ruime ma te gebruik heeft gemaakt van een practische winkelbetimmering van geperforeerd hardboard, waardoor alle gebruiksartikelen op zeer overzichtelijke wijze zijn gerangschikt. Met de gebruikelij ke bloemstukken van de talrijke relaties maakte de winkel vooral des avonds met zijn feestverlich ting een feëerieke indruk, en zo- wei de heer Kramer als onze stad kan met recht trots op de nieuwe zaak zijn. Toen Maandagmorgen de land bouwersknecht O., in dienst van de landbouwer De Regt-de Kra ker, wonende te Terneuzen nabij 't Zwaantje, zich met een wagen bespannen met 3 paarden op de markt te Axel bevond, teneinde de dieren van nieuw hoefbeslag te laten voorzien bij de fa Gebr. Schieman, gaf tijdens 't uitspan nen een der paarden een ruk aan het touw, waarmede het aan de wagen was bevestigd. Dit had tot gevolg, dat de linkerhand van de knecht zodanig werd gewond dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Dokter Boor, die de eerste hulp verleende, achtte het noodzakelijk dat O. direct naar het Juliana zie kenhuis te Terneuzen werd ver voerd, teneinde aldaar een chirur gische behandeling te ondergaan. Huldiging jubilarissen bij de N.V. Stijfsel- en Glucosefa- briek „Sas van Gent." Nadat Vrijdag door de Commis saris der Koningin het sociaal ge bouw van de Stijfselfabriek was geopend, werd reeds de volgende dag het gebouw ingebruik geno men voor de huldiging van niet minder dan 52 personeelsleden, waarvan 1 jubilaris zijn 40-jarig ambtsjubileum herdacht en de overige 25 jaar in dienst van de fabriek waren. Daartoe uitgenodigd door de directie kwamen te ongeveer 11 uur de jubilarissen vergezeld van hun echtgenoten in het sociaal door MAURICE ZERMATTEN. 2) I meente. Zijn gezin bewoonde een Het eerst zag men de kerk, die huis van drie verdiepingen, zijn met haar witte kleur afstak tegen de houten huizen, die rond haar als uitgestrooid lagen, alle broe derlijk gelijk in kleur en grootte. Op de grijze muren van kelders en onderbouw verhieven zich twee verdiepingen van lorken hout, door honderden zomers ge blakerd. In het midden van het dorp vormde een alleenliggend stenen huis een sterk contrast met de onverzorgde vriendelijk heid der oude huizen. Dat was de herberg „Het Witte Paard". Als ze er onder elkaar over spraken, waren de boeren trots op dit gro te huis. Ze bekeken het, zoals ze zeker een vreemde dame zouden bekeken hebben, als ze die op een Zondag in een .bank van de kerk hadden zien zitten. Hef grootste deel van Chelin nam de rechter oever van de Dranse in beslag. Juist nu kwam de zon op dit deel van het dorp, terwijl de schaduw nog op een groep huizen aan de overkant van de rivier lag. Dit deel behoor de bijna geheel aan Emmanuel Troillet, de rechter, die eigenaar was van een groot stuk der ge- kudden vee vulden in de winter twee stallen; zijn oogst lag opge stapeld in een groot aantal schu ren en hutten. Een houten brug verbond de gebouwen van den rechter met het andere deel van het dorp. Achter het landhuis van de magistraat, meer naar het Westen, zag Perraudin de berg zich langzaam verheffen tot aan Planenbier, een gehucht van een s Zondags voor de kerk naar het dorp kwamen. Nog wat verder, boven de ibergengte, waar de Dranse doorbrak, stond een ka pelletje van Sint Christoffel aan het eind van het bewoonbare ge bied. En nóg hoger stapelden zich de rotsen op in een prachtige wanorde voor de gletscher Mau- voisin, waarvan het ijs in de hemel reikte. De blik is dus gevangene van het gelbergte, dat van alle kanten het dal omringt. De grijsaard kijkt nu weer naar het stuk weide, dat hij nog moet maaien. Zal hij zijn taak volbren gen. Een doffe ontmoediging ver vult hem. Neen! Ik ben te oud. Ik zal het werk niet kunnen afmaken. Terwijl hij zo stond te peinzen verloor de zon zijn tijd niet. Ze gaf de aarde kleur en gloed en vervulde in korte tijd de lucht honderdtal zielen, dat hoog op met haar hitte. Ze begon al te een kleine vlakte in een plooi van I steken op de blote armen van de de helling lag. De ochtendzon, die schuin over de gletschers scheen, maakte het jonge gras doorschijnend zodat het blond werd als haar. Neen, hij deugt tot niets. Hij laat me weer alleen! mopperde de oude. Wat lag daar wel verder op? In 't Oosten nam 'n heuvel een groot deel van het uitzicht weg. Daarachter liep een bos omhoog tot aan de witte ijsgebieden. Maar men wist, dat daar achter op open ruimten in het bos huizen ston den en verder helemaal lbovenin het dal een gehucht Fionnin, waarvan de bewoners alleen maaier. Vooruit, laat ik het toch maar proberen, vóór de hitte te drukkend wordt! Hij keerde zich met zijn rug naar de zon om de zeis te scher pen. Vóór hem ligt nu een andere helling, die naar een ander ge hucht opstijgt. Men kan Sarreyer daar juist even zien liggen, enke le honderden meters hoger achter de kersebnomen en essen. Dit is een echt bergdorp, dat tegen de berg aanhangt als een zwaluw nest. Het getande profiel der huis jes tekent zich af tegen de lucht en de weiden hellen zo sterk, dat men zich verwondert, dat niet °P een dag met sterke wind, het hele dorp in de rivier rolt. Nog weer hoger rijzen, aan bei de zijden van het dorp onder het fellere Iblauw, de bergtoppen met witte kammen als tinnen van een vesting, tegen de horizon. Hij zit natuurlijk weer in Het Witte Paard, moppert de oude. Zijn hele gedachte is vol van die zoon. Intussen heeft hij de natte wetsteen uit het zakje genomen en hij scherpt de zeis waarvan de greep op zijn knie ligt, die hij vooruitgestoken heeft. Dan gaat hij weer aan het werk. Niemand maait er meer in de buurt van het dorp. Zijn buren hebben al dagen geleden op deze hoogte gehooid. De droogte heeft hun ondernemingsgeest aange spoord en hen verplicht zich te haasten: zij zwoegen nu in de hoge alpenweiden, die ze Meiza- ten noemen. Maar hij, Jean Perraudin, was achter, omdat hij alleen was, om dat hij al wekenlang de lust tot werken verloren had. Het beeld van Emile verliet hem niet. Waar om komt die grote en gespierde kerel hem niet helpen? O, die schoelje! zegt hij weer en schudt het hoofd. Hij zit na tuurlijk liever achter de meisjes aan, zit koele wijn te drinken en de mensen van streek te brengen. Dat is prettiger en makkelijker. En wij zuilen het gelag voor hem te betalen hebben, je zult het zien, je zult het zien... (Wordt vervolgd) gebouw bijeen, waar de heer C. W. Hofman de jubilarissen en ge nodigden verwelkomde en vervol gens de getrouwen huldigde met nun ambtsjubileum. Spr. verheugde zich, dat deze huldiging kon plaats vinden in het nieuwe ontspanningsgebouw, dat, na de officiële opening door de Commissaris der Koningin, voor de eerste maal door en voor het jubilerend personeel in ge bruik werd genomen, zodat er een blijde stemming in dit ge bouw heerst, hetgeen juist de be doeling van de directie is. Spr. bracht de jubilarissen dank voor hun toewijding en plichtsbe trachting en hoopte, dat zij nog vele jaren in dit gebouw zullen mogen samenkomen. Speciaal de heer Van der Steen, die als nestor zijn 40jarig j-ubi- leum herdacht, werd door spre ker gecomplimenteerd, waarbij gewezen werd op de belangstel ling, die de jubilaris heeft voor de zwem- en voetbalsport. Burgemeester Den Boer, die met het dagelijks bestuur der gemeen te blijk van zijn belangstelling gaf, feliciteerde zowel de jubi larissen als de directie der fa briek, die kan bogen op zulk een kern van toegewijde werkkrach ten, die met zoveel arbeidslust hun taak vervullen. Ook een bestuurslid van het de partement Zeeland van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel wenste de jubile rende personeelsleden en de direc tie geluk met deze herdenkings dag, daarbij wijzende op 't fraaie ontspanningsgebouw, dat ten dienste van het personeel der Stijfselfabriek is gesticht. Tijdens de receptie in de canti- ne kwarpen vele werknemers en verder belangstellenden de jubila rissen hun gelukwensen aanbie den. Te 3 uur kwamen autobussen van de Z.V.T.M. de jubilarissen en genodigden afhalen om het grote gezelschap naar hotel „Rot terdam" te Terneuzen te brengen, waar de directie een feestmaaltijd aanbood. Feestavond. Zaterdag- en Zondagavond was het feest voor het gehele perso neel met hun echtgenoten of ver loofden en verdere genodigden. Nadat het hoofd van de sociale dienst der N.V., de heer W. Jans sen, de ongeveer 500 gasten, waaronder het college van B. en I W„ had verwelkomd, bracht het Omreval Nederlands Theater Bureau „Charles René" een zeer gevari eerd programma met de revue show „Kolderexpres." De talrijke aanwezigen hebben genoten van het optreden van dit gezelschap. Na afloop volgde een zeer ge animeerd bal, verzorgd door „The Topliners" onder leiding van de heer Con. de Vries. Brandweerwedstrijden. Door een vijftal bedrijfsbrand weer corpsen uit de kanaalzone werden Zaterdag j.l. brandweer wedstrijden gehouden. De wed strijdleiding was in handen van de heer Vorket, adjunct-inspec teur van de Ibrandweerinspectie te Breda, bijgestaan door diverse brandmeesters en commandanten van nabijliggende gemeenten, als mede de heer Roelands, hoofd van de B. B. in Oost Z.-Vlaanderen. In een vlot tempo traden de verschillende corpsen op, zodat omstreeks half vijf de wedstrijden waren afgelopen. In hotel Rotterdam werd hier na de uitslag bekend gemaakt. Voor de 2e maal wist de A.C.Z. (Cokesfabriek) te Sluiskil beslag te leggen op de wissel'beker met 668% p.; 2. ploeg I van Glas- en Fosfaaffabriek 594 p.; 3. C.S.M. (Centr. Suiker Mij) 557%, p.; 4. ploeg II van Glas- en Fosfaatfa- briek 538% p.; 5. C.B.S. (Coöp. Beetwortel Suikerfabriek) 476% punt. De wisselbeker werd door de heer drs P. A. Neeteson, direc teur der Glas- en Fosfaatfabriek, aan de bevelvoerder der A.C.Z. uitgereikt. Geslaagd. Onze dorpsgenote mevr. P. NaessensVan Kruijssen slaag de te Tilburg voor het kruide niersdiploma. De Zondagsschool op stap. De leerlingen der N. H. Zon dagsschool togen Zaterdagmid dag onder leiding van het perso neel per fiets naar het Hervor mingscentrum „Hedenesse". De kinderen werden getracteerd en brachten er de middag zeer ge zellig door. Collecten. De kerkcollecte voor Rozen- oord bracht 15,op. Voor het Roode Kruis werd 110,25 ingezameld. E.H.B.O.-diploma's uitgereikt. Vrijdagavond werd in het Groene Kruisgebouw te Zaam- slag, het examen voor E.H.B.O.- slag het examen voor 't E.H.B.O.- diplama afgenomen door dokter Geslaagd zijn de dames: mevr. A. J. Trimpe—Blok, mevr. A. J. de RegtHart hoorn, mej. L. Philipse en de heren A. van de Roovaart, J. van Fraeijenhove, C. H. Heijboer, A. van Doorn, en I. Nousse. De cursus stond onder leiding van dokter M. Dorrestein en de heer W. van Vessem. Gevonden voorwerpen. Een kinderportemonnaie en een nagelgarnituur, Axelsestraat 5; ee nparapuie, Plein 23.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2