Scheepsramp op de Noordzee BRITSE TROONREDE San Francisco maakt zich gereed voor de viering van het V. N.-jubiieum Zweedse tanker na aanvaring volledig in brand WEERSVERWACHTING HOOGWATER De «Evipan» verlaat Delfzijl Ook Faure en Pinay naar Moskou uitgenodigd ZON- en MAANSTANDEN 19 opvarenden vermoedelijk omgekomen Oriëntexpres botst met goederentrein Wesierling niel aan boord ZUID-VIETNAM De vergaderplaats der «Grote vier» Oostenrijkse soldaat dook 11 jaar onder op onder op onder Juni 10 4.23 21.— 23.47 9.06 11 4.22 21.— 10.18 12 4.22 21.01 0.05 11.30 13 4.22 21.02 0.23 12.45 14 4.22 21.02 0.40 14.02 15 4.21 21.03 1.— 15.22 Eerste bijeenkomst van de assemblée van de W.E. U. De mijnramp bij Neun- kirchen Onderwaterexpeditie naar verzonken stad Salamis DODELIJK ONGEVAL IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEU VRIJDfAG 10 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3477. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 3, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven or.der nummer, of: Adres Bureau van dit B'ad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-r.ummerZaterdags 10 uar. Hei 7256 ton metende Paname se vrachtschip Buccaneer" en 't 10.788 ton metende Zweedse tank schip „Johannishus" zijn in de nadbt van Woensdag op Donder dag op ongeveer 17 mijl ten W. van t Belgische lichtschip Noord- hinder met eikaar in aanvaring gekomen. Direct na de aanvaring ontstond er brand op de „Johannishus", die in een oogwenk zulk een om vang had, dat toen de leden der bemanning, die in hun hutten te bed lagen, door de schok van de aanvaring en de kreten van de aan dek zijnde bemanning uit hun slaap werden opgeschrikt en di rect naar dek ijlden» het schip reeds in lichter laaie stond en de zee rondom de tanker met bran dende olie was bedekt. Ondanks het grote gevaar door de brandende olie te verschroeien of daarin de verstikkingsdood te vinden, sprongen vele leden der bemanning overboord' om snel zwemmende buiten de in brand staande zee te komen. Van de 43 opvarenden werden er Donderdagavond nog 19 ver mist en men vreest dat zij allen zijn omgekomen. Onder hen be vinden zich de kapitein, de eerste en de derde stuurman en de ste wards. Aan boord Ibevond zich de 33- jarige echtgenote van de eerste machinist. Zij en haar man zijn gered. Toen zij te Margate aan land werd gebracht, vertelde zij dat zij twee uur rondgezwommen had, vóór zij werd gered. Daar de ramp plaats vond in 'n druk bevaren route, snelden on middellijk vele in de nabijheid va rende schepen toe om hulp te ver lenen. Ook de reddingboten van Rams- gate en de „President Wierdsma" uit Breskens voeren uit, doch de laatste werd teruggeroepen, daar er reeds voldoende schepen in de nabijheid van de ramp waren en bovendien nog een Franse en Britse reddingboot onderweg wa ren. Ook waren de Nederlandse sleepboten „Maas" en „Water- weg" uitgevaren om eventueel as sistentie te verlenen en uit Vlis- singen de Belgische sleepboot „Scaldis". Er bevonden zich toen reeds zes schepen in de nabijheid van de in volle vlam staande Zweedse tanker, terwijl de Engel se sleepboot „Rumania" en de Franse sleepboot „Robuste" en nog een Franse sleepboot, waar van de naam niet bekend was, ter plaatse waren. De sleepboten konden echter t brandende schip niet naderen, daar tot op 700 meter een gewel dige vuurzee woedde. Het Engelse schip „City of Brussels" seinde dat zij tot 7 uur 's morgens de omgeving van de ..Johannishus" had afgezocht. Het is tot op drie kabellengtes af- stand van de Zweedse tanker ge weest. Men achtte het onmogelijk dat er nog overlevenden aan boord waren. „Het is een hel" seinde het Britse schip. Het 500 ton metende Neder landse schip „Arak" heeft drie drenkelingen kunnen redden, waarna koers werd gezet naar Dover. Het 752 ton metende En gelse schip Apollo" heeft 13 overlevenden te Margate aan wal gebracht. Drie van de Zweedse zeelieden werden op brancards medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. KOUD. In het zuidoosten van het land aanvankelijk nog veel bewolking overigens wisselend bewolkt en vrijwel overal droog weer. Koud voor de tijd van het jaar. ZATERDAG 11 JUNI. naar een ziekenhuis overgebracht terwijl de overige geredden in 'n hotel werden overgebracht. Ook het 297 ton metende Duitse schip „Gloria" had geredden aan boord. Toen de „Apollo" des morgens langszij de „Johannishus" kwam om de in het water gesprongen bemanningsleden te redden, werd zij zelf door vlammen bedekt. Door voortdurend emmers water over dek te gooien, wist men te verhoeden, dat het schip in brand zou raken. De meeste opvarenden van de Zweedse tanker waren Duitsers. De „Buccaneer", die ook nog brand aan boord heeft gehad, is over een derde van de lengte door de vlammen geblakerd en heeft een flink gat aan stuur boordsboeg. Donderdagmiddag is zij op eigen kracht de Nieuwe Water weg binnengevaren om op de scheepswerf WiltonFeijenoord in Schiedam te gaan dokken. Een toevallige omstandigheid is, dat de „Buccaneer" juist een dag te voren deze werf na een re paratie had verlaten om er Don derdag gehavender dan ooit te rug te keren. Zij had geen over levenden van de „Johannishus" aan boord. Nadat verscheidene sleepboten uit Dover, Duinkerken en Vlissin- gen de gehele morgen in de buurt van het brandende tankschip had den rondgevaren kwam de sleep boot „Maas" uit Hoek van Hol land ter plaatse. Onmiddellijk zijn drie man van de „Maas", n.l. ma troos J. Sebel, en de lichtmatro zen G. Brokke en J. Brouwers op het tankschip overgesprongen en hebben een sieepverbinding op 't voorschip tot stand gebracht. Daarna heeft ook de Engelse sleepboot „Rumania" een poging gedaan op het achterschip vast te maken, doch zij moest even later losgooien in verband met de ver stikkende rook. De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co's internationa le sleepdienst heeft inmiddels de ..Maas" met de „Johannishus" be reikt. Vandaag bij daglicht zou de „Blankenburg" pogen vast te ma ken Dan zal ook de Belgische sleepboot „Scaldis" dat ook doen. Er is nog geen beslissing geno men over de bestemming van de sleep. Die is in handen van de ka piteins van de sleepboten. De sleep gaat door in de richting Noordhinder. VELE GEWONDEN. Bij het passeren van het station netje van Premosello, dicht bij Domodossok), is de Oriënt-expres, die op weg was van Milaan naar Parijs, op een goederentrein ge reden, welke bij vergissing op 'n verkeerd spoor stond. De Oriënt-expres had toen een snelheid van 100 km per uur. De machinist werd op slag gedood en er zijn talrijke gewonden» De voortste wagons kantelden. Breskens Terneuzen Hamsweert Walsoorden vjn. 5.20 5.55 6.35 6.45 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 Donderdagavond omstreeks kwart vóór 10 heeft de „Evipan" de haven van Delfzijl verlaten met bestemming Le Havre. De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Groningen, jhr mr A. H. S. van der Wijck, heeft het bericht be vestigd. „Het schip is vertrokken en er was niets tegen te doen", zo zeide jhr Van der Wijck. „De mo gelijkheden die er aanvankelijk waren om het schip niet uit Ne derland te laten gaan, vielen weg door listige gedragingen". Over de vraag, welke deze ge dragingen waren, wilde jhr Van der Wijck zich niet uitlaten. Maar op de vraag, of deze verband hou den met de interpretatie van „jacht", antwoordde de Officier van Justitie bevestigend. Voor zover bekend is, bevindt de heer Westerling zich niet aan boord van het schip. In elk geval was hij niet op het schip, toen dit in de sluis werd geschut. Vóórdat de „Evipan" in de schutsluis kwam, was de douane al aan boord. Er is niets geweest dat, wat de douane betreft, het uitvaren zou kunnen verhinde ren. Alle papieren waren in orde. Er deden zich toen dan ook geen moeilijkheden voor de „Evipan" voor, die dreigden te ontstaan, toen bleek dat het inmiddels 9 uur was geworden en de sluis- meester aanvankelijk niet van zins was het schip door de sluis te laten. Na negen uur 's avonds tot vijf uur 's morgens gaat de sluis niet open. Maar de sluis- meester is tenslotte voor de aan drang van de opvarenden van de „Evipan" gezwicht en omstreeks kwart voor tien voer het schip de haven van Delfzijl uit. Opmars der regeringstroepen duurt voort. De Zuidvietnamese regerings troepen blijven oprukken. Zij be vinden zich thans, na zestig kilo meter door Hoa Hao-gebied te zijn opgerukt, zonder enige tegen- stand*te hebben ondervonden, 150 kilometer ten Zuid-Westen van Saigon, aldus wordt van welinge lichte zijde vernomen. De terugtrekkende Hoa Hao- eenheden stropen het land af. De meeste militairen keren, na hun wapens verborgen te hebben, naar hun rijstvelden terug. De bevelhebber der Zuidviet namese troepen te Vinhlong, in Zuid-West-Vietnam. heeft (mede gedeeld dat 2 Hoa Hao-bataljons, „die wij in een vernietigingszone hadden omsingeld", zich aan zijn strijdkrachten hebben overgege ven. Het zette koers ,naar Emden maar later kon worden waarge nomen, dat het van richting ver anderde en in noordwestelijke richting wegvoer. Aan boord bevinden zich de he ren P. J. Gaillard uit Groningen, J. P. Rust, eveneens uit Gronin gen (die in Delfzijl aan boord is gekomen), H. Loonstra uit Zout kamp en H. van der Laan uit Groningen. De heer Westerling zou zich Donderdagmiddag en Donderdag avond in een hotel te Groningen hebben bevonden. Echter is hij Donderdagavond ook in Delfzijl gesignaleerd. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Sowjetrussische .minister van Buitenlandse Zaken Molotof, die Donderdag Parijs, op weg naar San Francisco, passeer de, op een maaltijd met premier Faure en minister van Buiten landse Zaken Pinay van Frank rijk te kennen heeft gegeven, dat de Sow jet-Unie geen bezwaar heeft tegen Genève als vergader plaats voor de „Grote Vier", en evenmin tegen 18 Juli als aan vangsdatum. Dit vraagstuk zal evenwel te San Francisco weer aan de orde worden gesteld en een definitieve beslissing zal dus alleen daar kun nen worden genomen. Een jonge Oostenrijker heeft zich elf jaar lang in de kelder van een boerderij in Normandië schuil gehouden, omdat hij vrees de als oorlogsmisdadiger te zul len worden gearresteerd. De thans dertigjarige Friedrieh Stangl, die deel uitmaakte van een Duitse S.S.-divisie, was. toen de Duitse strijdkrachten zich uit Frankrijk terugtrokken, bij zijn Franse geliefde ondergedoken. Westduitse douaniers hebben hem Woensdag, toen hij illegaal de Frans-Duitse grens wilde over steken, gearresteerd. De man, die zijn kelder nooit bij dag had ver laten, wilde nadat hij van het sluiten van het Oostenrijkse staatsverdrag had gehoord, in Oostenrijk papieren halen, die hij nodig heeft om te kunnen trou wen. Hij zag er verwilderd uit en was lijkbleek. ZON MAAN De eerste bijeenkomst van de assemblee van de Westeuropese Unie zal vier Juli te Straatsburg Worden gehouden. Dit is Donderdagavond bekend gemaakt na afloop van de eerste vergadering van de permanente raad van de W.E.U. Premier Edgar Faure van Frankrijk heeft gisteren meege deeld dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof hem en minister van Buitenland se Zaken Antoine Pinay voor een bezoek aan Moskou heeft uitge nodigd. Een antwoord was nog niet gegeven. De uitnodiging is volgens Fau re ..meer toeristisch dan diploma tiek". Faure zei op een persconferen tie, dat de besprekingen van gis teren met Molotof in hoofdzaak van algemene aard zijn geweest aan beide zijden was de wens tot uiting gekomen om de betrekkin gen te verbeteren. Volgens Franse functionarissen was Molotof gisteren bij de lunch Het aantal doden bij de mijn ramp nabij Neunkirchen is Woensdagavond door het overlij den van één van de gewonden tot 11 gestegen. Thans zijn nog vijf van de 16 mannen, die in de mijn van de buitenwereld werden af gesloten, in leven. „uiterst hartelijk". Laten we het verleden laten rus'ten, zei hij, daaraan toevoegend dat de Sow- jet-Unie „een veelvuldig en vriendschappelijk contact" met de Franse regering wenst. „Laat ons geen tijd verknoeien Imet ons af te vragen, wie de schuld is van voorbije moeilijkheden, maar la ten we ons vastbesloten naar de toekomst richten", aldus Molotof. De Franse en Russische ministers waren het er aan de lunch over eens, dat de bewapeningswedloop tot staan moest worden gebracht. Foto Meyboom Zoals bekend, organiseert het Prins Bernhard Fonds, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden 't regentschap op zich heeft geno men, in samenwerking met de regionale onderafdelingen, de Anjer fondsen, ieder jaar, in de periode rondom de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, een inzamelingsactie, geheel ten bate van de Neder landse cultuur. Evenals in 1954 heeft H. M. de Koningin ook dit jaar toestemming gegeven om ten bate van deze actie, welke van 20 Juni t/m 3 Juli a.s. wordt gevoerd, een nog nooit gepubliceerde, re cente foto van het gehele Koninklijke gezin, exclusief voor het Prins Bernhard Fonds ter beschikking te stellen. San Francisco, de stad die reeds cosmopolitisehe allures had in de tijd toen het hier meer een dorp was, is druk doende zich ge reed te maken de Verenigde Na ties opnieuw te verwelkomen op de plaats waar deze organisatie tien jaar geleden het eerste le venslicht aanschouwde. De bijeenkomst van de assem blee op 20 tot 26 Juni, die naar werd. verwacht met niet meer dan assemblee toespreken, aangezien hij slechts tot 22 Juni in San Francisco kan blijven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken zal de gedelegeerden eveneens toespreken. De tweede wereldoorlog was nog in volle gang in het gebied van de Stille Oceaan toen hon derden diplomaten in het voor jaar van 1945 in San Francisco samenkwamen om over te gaan het gebruikelijke ceremoniëel ge-tot de oprichting van wat aan- paard zou gaan, heeft een bijzon dere betekenis verkregen na de verklaring van president Eisen hower verleden week, dat hij de gedelegeerden persoonlijk wel kom zou heten. Oorspronkelijk was deze taak gereserveerd voor minister Dul les, doch diens rede is thans uit gesteld tot later in de week. Molo tof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken zal waar schijnlijk op 21 Juni een rede hou den. Vóór deze zal evenwel Ha rold Macmillan, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken de Koningin Elizabeth heeft Don-") De koningin wees aan het be- derdag in een troonrede bij de 'gin van haar rede op de „ernstige opening van het nieuwe Britse toestand" die is ontstaan door de parlement verklaard, dat de Brit- .'staking van 70.000 machinisten se regering „in een geest van ver-' en stokers van de spoorwegen. Vier Britse duikers zijn Woens dag in Famagusta op Cyprus aangekomen om onderzoekingen te verrichten in de verzonken stad Salamis. Salamis, een welvarende ha venstad uit de oudheid, werd in het jaar 330 a.d. door een aard beving vernietigd en werd ge deeltelijk door een vloedgolf ver zwolgen. Plaatselijke duikers heb ben reeds onthuld dat in het ver zonken deel van Salamis twee havens zijn aangetroffen, een voor schepen, die op het Oosten voeren, en een voor vaartuigen van de marine. De Britse duikers zullen probe ren de beide havens in kaart te brengen en de gezonken galeien en hun lading aan een onderzoek te onderwerpen. trouwen en goede wil" vruchtba re onderhandelingen met de Sow- jet-Unie tegemoet ziet. De rege ring voelt zich hierbij „gesterkt door de groeiende eenheid en kracht van de vrije volken". De regering zal, samen met de andere betrokken staten, „ernstig blijven streven naar een vreed zame regeling" van de toestand in de Straat van Formosa. Zij juicht de vorderingen toe die on langs zijn gemaakt bij de inter nationale besprekingen over ont wapening. Ook het onlangs ge tekende Oostenrijkse staatsver drag wordt hartelijk door de re gering toegejuicht, aldus de koningin. De Britse regering zal haar steun blijven geven aan de Ver. Naties, de Navo en de Westeuro pese Unie en zij zal nauw blijven samenwerken met de Ver. Staten. Ook zal gestreefd worden naar verdere uitvoering van de in Genève gesloten overeenkomst voor Indo-China en versterking van de vrede, veiligheid en het openbaar welzijn in Zuid-Oost- Azië door middel van de Zuidoost- aziatisehe verdragsorganisatie (Zoavo). Zij zei, dat de „eerste zorg" van de regering zal blijven het hand haven van volledige werkgele genheid door samenwerking tus sen werkgevers en werknemers. Voorts kondigde zij aan, dat wet geving, in overeenstemming met de internationale verplichtingen, zal worden ingediend om het hef fen van retorsie- en anti-dum pingrechten op ingevoerde goe deren mogelijk te maken. De re gering zal streven naar verdere Vorderingen op de weg naar een vrij internationaal handels- en be talingsverkeer. Voorts verklaarde de koningin, dat het overleg met de landen van het Gemenebest zal worden versterkt ter „vervulling van de gemeenschappelijke doelen". De koningin was in een zwarte Limousine naar het Hogerhuis gereden. De rit naar het parle mentsgebouw in de Ierse gouden koets had men dit jaar laten ver vallen, om het uiterst drukke ver keer in Londen, dat ais gevolg van de spoorwegstaking nog veel intensiever is dan anders, niet te ontwrichten. De opening van het parlement is vervroegd met het oog op de spoorwegstaking. vankelijk bekend stond als de or ganisatie van de Verenigde Vol keren. Het initiatief om de assemblee voor te stellen haar tienjarig be staan in San Francisco te vieren ging uit van de Press and Union Leaque Club, die reeds langer dan 60 jaar als gastheer is opge treden voor San Francisco's meest geëerde bezoekers. In de laatste maanden van 1954 voteer de de gemeenteraad een bedrag van 150.000 dollar ter dekking van de officiële kosten in verband met de huisvesting van de assem blee. Het is bijna vanzelfsprekend voor dit gebied met een inwoner tal van bijna 3 millioen om inter nationaal te denken. Noord-Cali- fornië dankt zijn ontstaan aan de onderlinge wedijver tussen Mexi canen, Spanjaarden, Fransen, Amerikanen, Russen en Britten in de jaren veertig van de vorige eeuw. Sedertdien hebben handel en immigratie er toe bijgedragen van het gebied rondom San Fran cisco een Westerse smeltkroes te maken. In de telefoongids van San Francisco komen de namen voor van 33 bladen in een vreem de taal, terwijl San Francisco niet minder dan 49 consulaten her bergt. In San Francisco vindt men onder meer een Frans ziekenhuis, diverse Buddhistische bedehui zen, de grootste Chinese kolonie in het Westelijk halfrond. Het best bekende restaurant wordt beheerd door een Armeniër, het meest populaire distriet om uit eten te gaan is zo Italiaans dat Engels slechts door een minder heid gesproken wordt. San Fran cisco heeft juist verleden week de dag herdacht waarop 90 jaar geleden ter ere van Schotland de Caledonische spelen werden in gesteld. De ruime natuurlijke haven aan de baai van San Fran cisco beschermd tegen de beu kende golven van de Stille Oce aan door de heuvelreeksen die de Golden Gate flankeren is een vei lig toevluchtsoord geweest voor zeevarenden reeds vanaf de da gen van sir Francisi Drake. Tegen deze internationale ach tergrond heeft San Francisco tientallen organisaties bracht die zich volledig wijder aan internationale doeleinden. De Press and Union Leaque club heeft haar geriefelijke ge bouw met ontvangzalen, bars, eetzalen, bibliotheek en zwembad beschikbaar gesteld als hoofd kwartier voor de internationale pers voor de duur van de confe rentie. Meer dan 500 verslagge vers van de radio, televisie en de pers hebben verzocht om toege laten te worden. De eerste zittingen van de Uno in 1945 werden gehouden in het opera gebouw, waar thans vele werklieden bezig zijn kan toorruimten in te richten voor de medewerkers van secretaris-gene raal Hammarskjould en presi dent Eeleo van Kleffens van de assemblee. Zeshonderd plaatsen zullen dagelijks ter beschikking van het publiek worden gesteld en verder nog 1300 plaatsen in de gehoorzaal van de Veterans Building waar de zittingen van de assemblee op het televisie scherm gevolgd kunnen worden. Op 19 Juni, de dag voor de assemblee bijeenkomt, zal de plaatselijke raad van kerken een plechtige bijeenkomst organise ren waarbij de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de voor zitter van de assemblee Van Klef fens als sprekers zullen optreden. De dag daarop zal de zitting van de assemblee officieel ge opend worden na een lunch, die door San Francisco aan de gede legeerden worden aangeboden. De zittingen zullen dagelijks ge houden worden van 10 tot 6 uur, met een onderbreking van 1 tot 3 uur voor lunch. Er worden plannen uitgewerkt voor tientallen andere evenemen ten. De Amerikaanse ambassa deur Lodge zal het woord voeren tijdens diverse bijeenkomsten, onder meer in Oakland, de stad aan de andere kant van de reus achtige brug over de baai van San Francisco. Tijdens het verrichten van werkzaamheden in het ruim van het Nederlandse m.s. „Muphrid- N" in de Waalhaven te Rotter dam is Woensdagmiddag de 46- jarige havenarbeider J. M. uit de Zweedsestraat te Rotterdam om het leven gekomen. Hij gleed uit en raakte met de borst klem tussen een hijs van drie boomstammen en een andere stapel stammen. Het stoffelijk overschot is door voortge- de rivierpolitie vervoerd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1