De economische toestand van Europa Binnenlands nieuws Het verschil tussen Blue Band en andere margarine wordt steeds groter! De blauwe auto Wat brengt de Radio Op het brood, in de pan Blue Band natuurlijk! Papare over de Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea Zoals Uw kinderen groeien, 20 „groeit "ook de smaak van Blue Band Kijk toch eens, hij klautert al zonder hulp in de kinderstoel." Of: „Nee maar, ze staat al als een echte vrouw in de spiegel te kijken." Heeft U dat nooit eens uitgeroepen? Ja moeder, baby's worden kleuters en kleuters worden kinderen. En kinderen wordenHet gaat zo geleidelijk, dat U het bijna zou vergeten. Maar dan v^lt het U weer ineens op: het groeien gaat door, langzaam maar heel, heel zeker. TWEEDE BLAD Donderdag 9 Juni 1955 10e Jaargtttag No. 3476 INDONESIË Ongekende voorspoed in de Verenigde Staten Het groeien gaat door. U merkt dat ook aan de nieuwe smaak en geur van Blue Band. Het gaat geleidelijk, maar ookzo heel, heel zeker. U merkt het plotseling: ja, nu is ze weer fijner van smaak, nu geurt ze nog heerlijker. Ze is wéér gegroeid. De nieuwe bereidingswijze wordt nog steeds verder ontwikkeld Bijna 90 millioen auto's op de aardbol VRIJE ZEEUW In het bulletin van de econo mische commissie van Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) dat driemaal per jaar verschijnt, zegt de E.C.E., dat de vrees, wel ke in vele kringen bestaat, dat de economische opleving van Europa overgaat In een fase van inflatie, voorbarig schijnt. Wel wordt opgemerkt, dat de kans op aanzienlijke loonsverhogingen welke tot prijsverhogingen zul len leiden, de vrees voor het ver lies van markten en moeilijkhe den met de betalingsbalans heeft doen ontstaan. Inderdaad begon in de laatste helft van 1954 in enkele landen de betalingbalans reeds slechter te worden. In de eerste maanden van dit jaar was daardoor de neiging tot beperking van de al gemene economische uitbreiding vrij algemeen, dit in aanvulling op de maatregelen, welke in '54 reeds waren genomen. Volgens het bulletin verbeter de de Westeuropese export naar de Noordamerikaanse markt. Deze nam in het laatste kwar taal van 1954 zodanig toe, dat de waarde ervan gelijk washaan die van de export in het laatste kwartaal van 1953, terwijl de omvang van de export waar schijnlijk groter was. Daaren tegen gaf de Europese export naar andere overzeese gebieden slechts weinig uitbreiding te zien. Het schijnt dus, dat de stagna tie van de vraag op de overzeese markten van West-Europa bui ten het dollargebied aanhoudt. Er wordt verder gewezen op de vitale noodzaak, de handels politiek te richten op vergroting van de invoer, of op het toestaan van credieten aan enkele lan den, zowel in als buiten Europa, welke trachten de invoer te be perken. Anders bestaat het ge vaar, dat door een aanhoudende opeenhoping van valuta-reserves in enkele landen, gepaard aan verdere uitbreiding van de eco nomische bedrijvigheid in ande re landen, de vergroting van de inter-Europese handel tot staan zal komen, waardoor de econo mische opleving van Europa ver zwakt of zelfs onderbroken zou worden. Het belang van de hand having van de neiging tot groei van de inter-Europese handel is des te groter, omdat de kans op verbetering in de vorm van gro tere export naar overzeese lan den onzeker is, aldus het bulle tin. Over het algemeen, zo wordt opgemerkt, kan de winter van 1954/55 gekarakteriseerd worden als een periode van aanhouden de „boom" ten aanzien van de hoeveelheden en vrij opmerke lijke stabiliteit van de prijzen, zowel in de groot- als in de kleinhandel. Een uitzondering hierop waren de vrachttarieven in de wilde vaart en de prijzen van bepaalde basisproducten, hoofdzakelijk in kapitaalgoede ren. Dat de Engelse prijssituatie iets minder stabiel was, dan die in de meeste andere landen, kan ten dele verklaard worden dooi de leidende rol, welke Engeland bij de economische ontwikkelin gen speelt, aldus het bulletin. Opgemerkt wordt, dat het zich laat aanzien, dat een opwaartse druk op de prijzen op komst is. Belangrijker is echter het feit, dat algemeen de opinie bestaat, dat prijsstabiliteit niet veel lan ger meer kan duren, ook niet in die industrieën, waar minder op volle capaciteit wordt gewerkt, aangezien de verbeterde werkge legenheid en de hoge winsten de arbeiders steeds minder geneigd doen zijn, zich ten aanzien van looneisen beperkingen op te leg gen. Ook in die gevallen, dat de winsten hoog zijn, bestaat het gevaar, dat de verkopersmarkt de werkgevers in staat zou stel len, de loonsverhogingen aan de Verbruikers in rekening te bren gen. Tezamen met de koppeling van lonen en prijzen en in en kele landen ook van de agrari sche prijzen, zou dit tot een in flatie van de kosten kunnen lei den. De aanzienlijke toenemingen van de industriële productie weerspiegelde zich in een toene ming van de industriële produc tiviteit. In bijna alle landen was de productietoeneming per man/ uur aanzienlijk groter dan in voorafgaande jaren. Tegelijker tijd vond een algemene verlen ging van de arbeidstijd plaats, alsmede grotere aanneming van nieuwe arbeiders. Als gevolg daarvan was de werkloosheid kleiner dan in de laatste jaren, In enkele landen zelfs kleiner dan op enig tijdstip na de oorlog. West-Duitsland had de grootste gemiddelde werkweek (49.1 uur). Hiernaast staan werkweken van 48.5 uur in Italië, 47.6 uur in Oostenrijk, 46.3 uur in Engeland en 45.1 uur in Frankrijk. Deze cijfers hebben betrekking op het vierde kwartaal van 1954. In het bulletin wordt verder opgemerkt, dat voor de welva rendheid van de industrie de me ning van de vakverenigingen be vestigd wordt, dat loonsverho gingen te lang zijn uitgebleven. Bovendien wordt de onderhan delingspositie van de arbeiders verbeterd door de grotere vraag naar arbeidskrachten. De loons verhogingen in West-Duitsland bleven volgens het bulletin in 1954 zover bij de toenemingen der productie per man/uur ten achter, dat de concurrentieposi tie, vergeleken met die van het Verenigd Koninkrijk, waar de productie per man/uur minder toenam en waar de loonsverbe teringen groter waren dan in Duitsland, aanzienlijk moet zijn verbeterd. De positie van de an dere landen kan moeilijker wor den vastgesteld, maar 't schijnt, dat de concurrentie-positie van de Scandinavische landen en van Nederland, vergeleken met die van andere landen op het Euro pese vasteland, slechter is ge worden, aldus het bulletin van de E.C E. Silas Papare van het „Bureau Irian" heeft tegenover de pers verklaard, dat uit door hem ont vangen rapporten uit Nieuw- Guinea blijkt, dat de Indonesi sche infiltranten aldaar materieel en morele steun ontvingen van bepaalde Indonesische leden van een Nederlandse illegale bewe ging in Djakarta, die hen beve len gaf en een taak opdroeg. De betrokken Indonesiërs onderhou den betrekkingen met de Neder landse regering en met bepaalde Nederlanders in en buiten Dja karta, aldus is volgens Papare gebleken uit rapporten van In donesiërs, die in Nieuw-Guinea zijn gearresteerd en door de rechtbank te Hollandia veroor deeld zijn tot gevangenisstraf. Het rapport verwijst naar een vergadering, die 14 December 1952 is gehouden in één der ge bouwen van het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta en werd voorgezeten door de waarnemend hoge commissaris. Hierbij waren 20 personen aan wezig, waarvan 12 Nederlanders. Hier zou o.a. besloten zijn in Djakarta vertegenwoordigingen te vestigen van een tijdelijk be stuur over Nieuw-Guinea onder direct toezicht van het Neder landse hoge commissariaat, zo lang nog geen beslissingen hier- TREIN RIJDT IN ROTTERDAM OP AUTOBUS. Een kind ernstig gewond. Dinsdagmiddag is voor het Zui derziekenhuis te Rotterdam een trein van de Rotterdamse Tram wegmij. op een autobus van de Rotterdamse Electr. Tramwegmij. gereden, waardoor een meisje van tien jaar zeer ernstig werd gewond en talrijke passagiers lichte verwondingen opliepen. Het geval verliep nogal gecom pliceerd. De bus stak de rails over juist toen een andere bus voor het Zuiderziekenhuis de daar gevestigde beginhalte ver liet. Bij de aanrijding werd de eerste bus aan de achterzijde door de trein gegrepen, draaide Mits er arbeidsvrede is in de sleutelindustrieën, zal 1955 een voorspoediger jaar zijn dan de Verenigde Staten ooit 'hebben ge kend, aldus een verklaring van de Amerikaanse minister van Handel, S. Weeks. De minister deelde mede, dat Mei een record- maand voor de werkgelegenheid was. Er werd in Mei door 62 mi'l- lioen personen aan het productie proces deelgenomen, hetgeen in vergelijking met April een toe neming van 1 millioen personen betekend. Ter gelegenheid van de we reldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel wordt gehouden, zal te Antwerpen een internationale ha- Vententoonstelling worden geor ganiseerd. een halve slag om, kwam klem te zitten tussen de inmiddels tot stilstand gekomen trein en de van de andere kant komende bus en werd zeer ernstig inge drukt. Onder de vele passagiers brak een paniek uit. Velen wer den licht gewond. Het enig ern stig gewonde meisje is in het Zuiderziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het heeft een sche- delbasisfractuur opgelopen. TRAM MAAKTE HUIS ONBEWOONBAAR. Dinsdagmiddag is op de lijn NijmegenHeesNeerbosch een electrische tram uit de rails ge lopen en tegen een huis gebotst. Men dacht dat 't ongeluk, waar bij geen persoonlijke ongelukken gebeurde, geen andere ernstige gevolgen had, maar bij nader onderzoek is gebleken, dat het huis (aan de Den Doddendaal) zo zwaar beschadigd is, dat het on bewoonbaar moest worden ver klaard en moest worden gestut. De oorzaak van het ongeluk moet worden geweten aan het te oude materiaal en de uitgesleten rails, op deze lijn, die binnenkort geheel zal worden opgeheven. KUNSTSCHILDER UIT MAASTRICHT VERMIST. De 45-jarige kunstschilder L. S. uit Maastricht is Maandag morgen van huis gegaan om in België aan het Albertkanaal te gaan schilderen. Hij keerde ech ter niet terug. Tegen de avond hebben voorbijgangers kleren gevonden op het pad langs het kanaal. Bij onderzoek is geble ken dat de kleren van S. zijn. Vermoed wordt dat hij tijdens het zwemmen is verdronken. Dinsdagavond had het dreggen nog geen resultaat opgeleverd. over door de Nederlandse rege ring waren genomen. Verder werd besloten familie van in In donesië gearresteerde Nederlan ders steun te verlenen. Voorts vermeldt het rapport, dat het Nederlandse hoge commissariaat in 1953 begon met de registratie van Nederlanders, die Indonesi sche staatsburger werden, die bij de Indonesische regering werken of lid zijn van benden, zowel als van ondernemingen en bedrijven die moeilijkheden in de produc tie ondervinden én van verte genwoordigingen van het tijde lijke R.M.S.-bestuur. Voorts zou den het hoge commissariaat en de Nederlandse commissariaten begonnen zijn Nederlanders te emigreren naar Nederlands Nieuw-Guinea, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Voorts zou den zij begonnen zijn met het sluiten van ondernemingen, die over 1952 25 °/o verlies leden en het verplaatsen van kapitaal daarvan naar buiten Indonesië. Verder zou het hoge commissa riaat aan Nederlanders, die aan gesloten waren bij ondergrondse bewegingen hebben bevolen hun activiteiten voorlopig te staken, tot zij naar West-Irian zouden worden gebracht. Papare haalde de Nederlandse begrotingscijfers voor Nieuw- Guinea aan, bedragen, die be stemd zijn voor de defensie en exploitatie van het gebied, „welk plan zeer duidelijk de funda mentele rechten van het volk van West-Irian aantast en in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties", aldus Pa pare. Papare zei tenslotte dat pogingen in het werk worden ge steld d-e autochtonen van West- Irian onder te brengen in reser vaten, gelijk de Indianen in de Verenigde Staten en de autochto nen van Australië en Nieuw- Zeeland.'' Een jaar geleden is er een nieuwe bereidingswijze gevonden. Daardoor smaakt en geurt Blue Band anders, beter dan andere margarine. Een prachiig resultaat. Maar voor Blue Band betekent dit niet het einde. Steeds verder wordt die bereidingswijze ontwik keld. Steeds beter, fijner, smakelijker wordt Blue Band. Proef maar! U merkt het aan alle spijzen die U met Blue Band bereidt. BB UUfü20a»4 Op de wereld rijden op het ogenblik naar schatting bijna 90 imillioen automobielen rond. Dit kan men afleiden uit een bereke ning van de „Aimericani Automo biele" die op grond van vrij exac te gegevens over de gehele wereld, behoudens een schatting van de Sowjet-Unie, tot de conclu sie kwam, dat in 1954 ruim 87 millioen auto's, vrachtauto's en autobussen in gebruik waren. Bij een jaarproductie van 11 millioen voertuigen per jaar kan de 90 millioenste dus niet ver meer af zijn. Het wereldautomobiel park in 1954 omvatte 65 millioen per sonenauto's. Daarnaast stormen nog ongeveer 10,5 imillioen motor fietsen (geen bromfietsen) langs 147) „Verroest!" liet Drost zich ont vallen. „Ofschoon door dat voortdu rende getrommel de vingeraf drukken van Belfort tóch wer den uitgewist," glimlachte Bijl man. „Maar Drost, deze bad handdoek had voor Zonsveld nog een dienst verricht. Bak heeft ons bij hoog en bij laag bezwo ren, dat hij alle pensiongasten goed heeft gefouilleerd. Daar twijfel ik geen moment aan, maar hij vergat de handdoek, waarmee Zonsveld het „angst zweet" van het gezicht veegde en die hij volgens Bak tot een prop in de handen frommelde, héél eventjes uit te schudden! Had Bak dat gedaan, dan was daar de revolver uitgerold en was ons een heleboel last be spaard. Bak werd rood van schaamte, toen ik hem op deze fout wees, maar enfinwe maken allemaal fouten. Na de fouillering kon ieder weer zijn kamer opzoeken en nu kreeg door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden) Zonsveld de gelegenheid om het wapen door het raam in de ach tertuin te slingeren, waar één der agenten het later vond, met de loop tot de kolf in de aarde. Je herinnert je nog wel, dat ik in het begin de vaste overtuiging had, dat zowel Rentenaer als de Witte en Tienhoven met één en hetzelfde wapen waren ver moord en je herinnert je ook nog wel mijn verwondering toen Ver- raart mij opbelde met de mede deling, dat Tienhoven met Bel- fort's revolver was gedood. Deze overtuiging kreeg ik, omdat ik de beeldhouwer onmiddellijk als de dader verdacht. Ik combineer de zijn uitlating van de zakjes „juwelen" direct met andere ver dachte omstandigheden. In de eerste plaats vroeg ik mij af, waarom de beeldhouwer een badhanddoek bij zich had, terwijl Bak toch tijdens zijn rondgang om het pension geconstateerd had, dat het licht op zijn kamer niet meer brandde! Men gaat de wegen terwijl voorts 7 millioen landhouwtractoren in gebruik zijn. Militaire voertuigen zijn in deze berekening niet opgenomen. In de Ver. Staten en Canada rijden omstreeks 10 millioen vrachtwagens tegen West-Euro pa 4 millioen. Achter het ijzeren gordijn zouden ongeveer 2,5 mil lioen vrachtwagens rijden, ruim 1 millioen in Azië, een half milli oen in Afrika en een millioen in Zuid-Amerika. Ondanks de wereldoorlog is bet gebruik van automobielen in de laatste 15 jaar verdubbeld. Van de jaarproductie worden twee van de drie wagens voor vervan gingsdoeleinden gebruikt. toch niet met een handdoek naar bed! En bovendien, men reageert toch niet bij het horen van een schot, door naar een handdoek te grijpen! Ik voelde als 't ware meteen, dat deze handdoek ge diend had om de revolver te ver bergen. Je zult begrijpen hoe ik mij voelde, toen Verraart met zijn mededeling kwam! Dit leid de er toe, dat ook Belfort als da der in aanmerking kwam vooral vanwege de verdachte wijze, waarop hij zich op het tijdstip van de moord in de achtertuin had opgehouden. En ook het mo tief was er!Belfort was er van overtuigd dat Tienhoven in zekere relatie stond met zijn vrouw! Toen ik echter zijn re volver vond, stond het voor mij vast, dat hij de dader niet was, niet zozeer omdat ik het wapen vond. We wisten immers, dat de moordenaar een buitengewoon sluwe kerel was en zou je nu werkelijk denken, dat Belfort aangenomen dat hij de moorde naar was zó stom zou zijn ge weest om zijn revolver hup met een boogje tussen z'n boe renkoolplantjes te werpen. Had hij het wapen dan niet beter even onder de aarde kunnen ver stoppen? Bovendien werd de re volver gevonden dicht bij de plaats waar Bak hem verraste en als Belfort het wapen zo non chalant zou hebben weggegooid, dan had het van zo'n korte af- VRIJDAG 10 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Tenor, altviool en piano; 11.25 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Caus.; 14.30 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Sopraan, fluit en piano; 16.00 Caus.; 16.15 Zigeunermuz.; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voordr.; 17.20 stand nooit tot de kolf in de aar de kunnen dringen. Daarom stond het bij mij vast, dat de afstand groter moest zijn en ik dacht di rect aan één der achterramen van het pension. Jij en Bak ver klaarden mij voor gek, omdat ik Belfort liet lopen; jullie dachten er niet aan, dat de werkelijke moordenaar te slim was om in donker zijn positie te verraden met een brandende sigaret Van dit moment af concen treerde ik al mijn aandacht op Geerling, de beeldhouwer, zon der echter nog het minste ver moeden te hebben van zijn dub belrol. Het zoveelste verhoor in de conversatiekamer kan ik ge voegelijk overslaan, evenals de noodkreet van Bak, toen hij tot de ontdekking kwam, dat Geer ling verdwenen was. Met recht, hij was verdwenenvoor al tijd, want thans móest Zonsveld wel één van zijn rollen opgeven. Ik wenste immers alle pension gasten te verzamelen, zonder re kening te houden met onderlinge ruzies. Ergo moest Hazelaar be neden blijven en Geerling als lo gisch gevolg verdwijnen." „Maar waarom gaf Zonsveld zijn rol van beeldhouwer op en niet de rol van de tekenaar Ha- zelaer?" vroeg Drost. Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Stemmen van overzee; 18.00 Gr.; 18.15 Harmonie-ork.; 18.35 Caba ret; 19.00 Nws; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Muzikale caus.; 21.35 Pianorecital; 21.55 Orgel concert; 22.20 Koorzang; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. (Wordt vervolgd). A HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.25 Va- cantiekalender; 8.30 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Gr.; 11.15 Voor dracht; 11.35 Gram.; 12.00 Twee piano's; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gr.; 13.20 Dans muziek; 13.55 Beursber.; 14.00 Klarinet en piano; 14.30 Voordr. en litt. caus.; 14.50 Sopraan en piano; 15.15 Lichte muz.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale caus.; 17.30 Orgel en zang; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Roemeens orkest; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Koorzang; 19.30 Caus.; 19.50 Be richten; 20.00 Nws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Strijkkwartet; 20.30 Causerie; 20.40 Idem; 21.00 Lichte muz.; 21.25 Buitenl. week overzicht; 21.40 Concertgebouw orkest; 22.40 Caus.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.30 Gevar. muziek; 14.00 Schoolradio; 15.15 Progr. t. g. v. Vaderdag; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Ope ramuziek; 17.00 Nws; 17.10 Lich te muziek; 18.00 Vlaamse liede ren; 18.10 Voordracht; 18.20 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Reportage; 19.40 Gr.; 20.00 Ierse volksliederen; 20.15 Symphonie-ork.; 20.55 Kunstka- leidoscoop; 21.10 Symphonie-ork.; 22.00 Nws; 22.15 Internat, radio universiteit; 22.30 Chopin wed strijd; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5