Besprekingen over de regeringsverklaring Stakingen in de V.S. DE WOLF EN DE HAVIK s BEURSOVERZICHT Vijf opvarenden van de gezonken „Dolfijn terug op Schiphol mUKËPw WNBéX&W. M f PI' W' - "MS* TWEEDE KAMER BIJ EXAMENS Agenda Moed mei de dood bekocht BERLIJN KENIA Contact met zeer primitieve volksstam ZUID-VIETNAM Opstand in Amerikaanse gevangenis „Paleis van de vooruit gang" in New York 2 «atoomschepen» voor Amerikaansetkoopvaardij? m Dinsdag avon d verg'adering; De- heer Gortzak (CNP) geeft als zijn oordeel te kennen, dat het algemeen regeringsbeleid wel in het geding is geweest, al wordt in de regeringsverklaring gezegd, dat het votum der Kamer zich niet tegen de regeringspolitiek in het algemeen richtte. Uit alles blijkt, dat andere fac toren hebben meegespeeld, aldus de heer Gortzak, daarbij opmer kend, dat men verhoogde militai re uitgaven en verhoogde win sten voor de grote ondernemers wenste. De wijze waarop deze crisis is opgelost onderstreept weer eens te meer. dat de schijn van de mocratisch overleg tussen rege ring en Kamer wordt losgelaten, zegt spr. In de regeringsverklaring wordt bet volk bij de neus genomen en poogt men dit de Kamer te doen. O. m. vraagt spr. welke wette lijke maatregelen er zijn of ko men om er voor te zorgen, dat de verlaging van de omzetbelasting op textiel en suiker in de prijzen tot uiting zal komen. Voorlopig rijn dat nog vogels in de lucht, zegt de heer Gortzak, die voorts opmerkt, dat een huurverhoging, ook van 5%, een prijsopdrijvende kracht heeft. Hij dringt aan op instelling van een prijsstop. Een huurverhoging wijst hij af en mocht ze toch ko men, dan zal een looncompensa- tie noodzakelijk ziji). Spr. ver klaart, dat zijn fractie haar strijd tegen dit kabinet nog hardnekki ger zal voortzetten. De heer Zandt (SG) betoogt, dat het herboren kabinet het pro duct van koehandel is. Hij merkt ojke. op, dat eigenlijk geen en kel Kamerlid zich kon verenigen met het oorspronkelijke huur- voorstel. Het moet z.i. voor de socialistische ministers wel een onverkwikkelijke zaak geweest zijn,, dat zij in feite door socialis iïscfte Kamerleden van hun ze tels zijn gestoten. Op een antal punten vraagt spr, nog nadere inlichtingen. De verlaging der omzetbelasting moet z-h zo al niet met terug werkende kracht tot 1 Juli 1955 dan toch ten spoedigste en wel met 1 Augustus ingaan. De heer Schouten (ARj merkt oft dat bij de verwezenlijking der plannen, waaraan niet behoeft te worden getwijfeld, 8%% verho ging ten goede zal komen aan de huiseigenaren. Dat is een resul taat waarop niet kon worden ge hoopt bij de behandeling der oor spronkelijke voorstellen. Of de bereikte oplossing zal voeren tot een verbetering van de politieke verhoudingen in deze Kamer moet worden afgewacht, meent de heer Schouten, die daar bij te kennen geeft tot de nuch- terlingen te willen worden gere kend. Spr. meent, dat de oplossing welke bereikt is, kan worden aan vaard. Men kan niet zeggen, dat bet kabinet een dictaat is opge legd. Het heeft in vrijheid be slist. Tenslotte verklaart spr., dat hij meende in het gegeven geval me dewerking te kunnen verlenen. Dat meende ook de fractie, met uitzondering wellicht van één lid. De heer Gerbrandy (AR) zegt zijn best te hebben gedaan om het eens te kunnen zijn met de sym pathieke rede van zijn fractie voorzitter, maar hij is daartoe niet kunnen geraken. Bij de stem ming op 17 Mei heeft de heer Fokkema hem ingefluisterd, dat hij moest voorstemmen, omdat anders het kabinet misschien zou aftreden. Zoveel te beter, had hij gedacht, want dan komt er misschien een kabinet, dat niet zo maar wat morrelt, maar er het mes inzet en het woningprobleem tot op lossing brengt door het stimule ren van het particulier initiatief. De wijze, waarop de kabinets crisis is opgelost stuit mij tegen dè borst, verklaart de heer Ger- brandy. Deze heeft een ernstige wonde toegebracht aan het parle mentaire stelsel. Dat de formateur sondeert is duidelijk, maar hier is overleg gepleegd met een deel der Ka mer. Dit was overleg zoals het zich alleen mag afspelen tussen de regering en de hele Kamer. Dat is in strijd met de grondwet. Spr. betoogt, dat hier het initia tief is verplaatst van het kabinet naar enige fracties. Kabinet en Kamer hebben een eigen plaats. Zij moeten daarnaar ook hande len. DE MOEILIJKHEDEN IN DE AMSTERDAMSE DIAMANT INDUSTRIE. Var» de zijde van de A.N.D.B. (Algemene Nederlandse Diamant bewerkers Bond) wordt medege deeld: De werkgevers In de diamant industrie in België vinden het ver lengen van de werktijd funest voor de diamantindustrie en zul len genoodzaakt worden zich na der te beraden over een verlen ging van de werktijden in België als in Nederland de veertigurige werkweek in deze industrie zal worden losgelaten. Zij zijn bereid enige honderden Amsterdamse diamantbewerkers gedurende de staking in Amster dam in. hun personelen op te ne men. Deze Amsterdammers kun nen daar tegen veel hoger loon werken dan de Amsterdamse werkgevers au willen invoeren. Reeds zijn gedurende de sta king tientallen jonge diamantbe werkers in andere bedrijven gaan werken toen 2ij merkten dat de werkgevers de ruwe grondstof aan het buitenland hebben ver kocht. De minister-president de heer Drees zegt te menen, dat het ka binet niet ontevreden behoeft te zijn over de wijze, waarop de voorstellen zijn ontvangen. Het kabinet erkent ten volle, dat het nu de verantwoordelijk heid draagt voor de crisis, want het heeft de kabinetskwestie ge-, steld. Er was geen enkele een heid in de Kamer wat men dan wel wilde ten aanzien van het huur ontwerp. Voor de regering lag het zo, dat er geen enkel voor uitzicht bestond op een regeling, die ieder bevredigde. Zo kon men niet slagen op een punt, dat tot het essentiële beleid behoorde. Tot overleg was de re gering bereid. Het is gebruik, dat de commissie van voorbereiding daarom vraajgt. Voor de belas- tingontwerpen is dat geschied, niet echter ten aanzien van de huurwet. Het complex van voorstellen dat nu is aangekondigd doet dui delijk uitkomen welke reëel ver band er is tussen huren en belas tingen. Deze oplossing was niet moge lijk door de motie-Burger. Wat nu bereikt is zou toen niet ver kregen kunnen zijn met overleg. Er is gezegd, dat bepaalde con cessies zijn gedaan, de een meer, de ander minder. Daarop zegt spr. niet te willen ingaan. Er zijn ze ker concessies gedaan en dat is mogelijk geweest omdat men aan de andere kant een resultaat be reikte, dat beter was. Wat de kwestie der formatie aangaat zegt de minister-presi dent dat er geen pogingen zijn ge daan. Hij heeft adviezen gekre gen. Als hij heeft gezegd, dat er geen kans was om een kabinet te vor men, zoals de heer Weiter bedoel de, dan had hij het oog op een kabinet, dat een meerderheid in de Kamer zou hebben. Als de par tij van de heer Weiter 52 zetels in de Kamer had zou dat wat an ders zijn geweest. De adviezen waren zodanig, dat er geen meerderheid in de Ka mer te vinden zou zijn. Spr. heeft geen enkele poging gedaan, om dat hij tot de conclusie was geko men. dat het geen zin zou heb- Als het tot vervroegde verkie zingen zou moeten komen, zou n tijdelijk noodkabinet hebben moe ten optreden. De vraag of het ka binet de verantwoordelijkheid voor Kamerontbinding zou wil len nemen is niet behandeld. Als in de Kamer zich een meer derheid zou aftekenen, die een andere basis wil, dan zou het ka binet moeten wijken, zegt spr. naar aanleiding van de desbetref fende opmerking van de heer Schmal. Spr. komt dan tot de vraag ot het inconstitutioneel zou zijn te rug te keren, omdat het vertrou wen was opgezegd. Hij merkt op dat toch vier-vijfde deel van de Kamer wenste, dat het Kabinet terug kwam. Gezegd is, dat een vijfde er buiten is gehouden. Er is overleg gepleegd met de voor zitters der fracties, die betrokken waren bij de richtlijnen, waarop het kabinet in 1952 was gevormd. De heer Gortzak heeft wantrou wen uitgesproken over wat er bij de besprekingen is gebeurd. Hij heeft de militaire uitgaven erbij betrokken. Op de begroting is f 1350 millioen uitgetrokken. Als er meer wordt uitgegeven dan is -dat omdat er in vorijge jaren min der is besteed. Er is niets anders besproken dan de kwestie der hu ren en belastingen. Men vergist zich bepaald, zo zegt de minister-president, dat in vorige gevallen mij de kabinetten bij wijze van spreken zijn ter hand gesteld. Er is geen sprake van, dat aan het kabinet kant-en-klare plan nen zijn voorgelegd, verklaart spr. Het kabinet heeft geant woord op vragen, die waren inge diend door de heer Burger. On juist is de mening, dat het kabi net eenvoudig heeft aanvaard wat het werd voorgelegd. Het heeft gehandeld als een zelfstan dige regering, zoals ook de Ka mer zelfstandig handelt. Het spreekt vanzelf, dat ter wil len van de oplossing de regering zich bereid heeft verklaard tot be paalde voorstellen, die ze anders niet zou hebben gedaan. De minister-president zegt het verantwoord te achten niet uit voerig in te gaan op de replieken. Spr. is in eerste instantie toch voldoende duidelijk geweest. Over bepaalde kwesties kan nog nader worden gesproken als de betrokken ontwerpen in de Ka mer worden behandeld. Nog deelt hij mede, dat er voor gewaakt zal worden, dat de ver laging der omzetbelasting zal doorwerken in de prijzen. Hij herhaalt, dat over niets an ders is gesproken dan over het complex der in de regeringsver klaring genoemde voorstellen. De vergadering wordt tegen halt een Woensdagnacht geslo ten. spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MijnhaROT maakt is BOUD GIFTIGE PRAEPARATEN BEDREIGEN DE VISSTAND. Ter bestrijding van ziekten in gewassen en vruchtbomen als mede van onkruiden in weilanden en landerijen wordt veelvuldig gebruik gemaakt van meestal giftige praeparaten. Wanneer bij de toepassing dier praeparaten niet de nodige voorzichtigheid wordt betracht, ontstaat gevaar voor vergiftiging van de aan lan derijen en boomgaarden grenzen de wateren. Zo deelt de algemene hengelaarsbond mee. Ook bij het schoonmaken van bakken en het uitspoelen van zak ken, welke voor bereiding en ❖er voer der praeparaten worden ge bruikt, worden vaak resten van de vergiftigde stoffen mede uit gestort. Door het vergiftigen van het water wordt aan de visstand grote schade toegebracht, terwijl het onbruikbaar wordt als drink water voor het vee. De algemene hengelaarsbond heeft derhalve een dringend ver zoek gericht tot allen die van der gelijke praeparaten gebruik ma ken, de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen, om de aan landerijen en boomgaar den grenzende wateren voor ver giftiging te vrijwaren. ZUIVELMOEILIJKHEDEN IN HET RENELUX-VERKEER BESPROKEN. De vertegenwoordigers van de zuivelindustrie in de Beneluxlan- den, die elkaar geregeld ontmoe ten, zijn gisteren te Rotterdam voor de twintigste maal bijeen geweest. De besprekingen spitsten zich toe op de moeilijkheden, welke bestaan in het verkeer tussen België en Nederland. België, dat een eigen eondensindustrie wenst op te houwen, sloot enkele dagen geleden zijn grenzen voor de in voer van Nederlandse geconden seerde melk. Ten einde te verhin deren dat grote hoeveelheden Belgische ondermelk voor te lage prijzen in Nederland komen werd vrijwel tegelijk door de Neder landse autoriteiten de invoer van Belgische ondermelk stopgezet. „De gisteren gehouden bespre kingen tussen de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven leid den niet tot overeenstemming. Wel bestond er voldoening over het verloop van de besprekingen, oimdat men wederzijds een beter begrip heeft gekregen voor el- kaars moeilijkheden. Een door beide partijen gewenste oplossing van de hangende problemen zal hierdoor gemakkelijker gevonden kunnen worden", aldus een na afloop verstrekt communiqué. HOEVEEL RADIOL,UISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Juni 1955 2.017.404 tegen 2.009.232 op 1 Mei 1955. Op 1 Mei 1955 waren er 531.751 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 513.479 op 1 April 1955. Bij de autofabrieken van Ford en General Motors in de V.S. zijn bijna 58.000 arbeiders in staking. De stakingen zijn niet-officiëel. De arbeiders van Ford hebben het werk in vier fabrieken neer gelegd, waar men ontevreden is over de bepalingen van een nieuw contract waarover men gisteren na een staking van 68.000 arbei ders overeenstemming had be reikt. Het contract voorziet onder meer in een gegarandeerd loon. Er wordt over een soortgelijk contract, onderhandeld voor de arbeiders van General Motors. In een aantal fabrieken van deze maatschappij wordt gestaakt, on der meer ook wegens plaatselijke grieven. In Pittsburgh, het Amerikaanse staalcentrum, hebben vakbonds vertegenwoordigers van 600.000 arbeiders van de Bethlehem, Uni ted States en Republic Steel Cor porations aanzienlijke loonsver hogingen geëist. Bij drie andere staalmaatsohappijen zullen later in de week 'looneisen worden in gediend. Het huidige contract van de ar beiders in de staalindustrie loopt dertig Juni af. In Chicago is meegedeeld, dat de vakbond van spoorwegperso neel „Brotherhood of Railroad Trainmen" voor zijn 215.000 leden een loonsverhoging van twee en een halve dollar per dag zal vra gen. DONDERDAG 9 JUNI: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Cyclusavond „Rachel". Schietterrein, 8 uur: Del- monte's Sky-Riders. VRIJDAG 10 JUNI. TERNEUZEN: Schietterrein, 8 uur: Delmonte's Sky-Riders. WESTDORPE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding bouwen Wachthuisje te Stroodorpe. tt „De pols van de schipper klop te nog toen wij hem uit het wa ter opvisten", vertelde gister middag de 41-jarige stuurman van de Zaterdag circa 50 mijl ten O. van Aberdeen op de Noordzee vergane logger „Dolfijn" Sch. 204 van de rederij Gebr. Van Leeu wen. De stuurman, J. Z. Vrolijk, kwam gistermiddag tegen drie uur met nog vier andere leden van de bemanning per K.L.M.- vliegtuig uit Prestwick op Schip hol aan. Hij vertelde nogmaals hoe schipper Maarten den Heyer ge weigerd had van boord te gaan, toen na zeven uren strijd om het behoud van het schip de situa tie tenslotte hopeloos werd en de vijftien overige leden van de be manning zich in veiligheid brach ten door over te springen op 'n andere logger van de visservloot, de „Maria" Sch. 305, die langszij gekomen was. Een gat ond'er de machine. Vóór de schipper alleen achter bleef op zijn „Dolfijn" sprak hij met de stuurman af, dat deze door bemiddeling van een radio- telefonische installatie met hem in contact zou blijven. Dat ge schiedde inderdaad. Het was toen circa zeven uur a half acht. De .Maria" nam de „Dolfijn" op sleeptouw. Het gesleepte schip lag zeer laag in het water, nadat 's nachts bij het aanslaan der ma chine plotseling op onverklaar bare wijze het water van de zee met grote kracht door een gat in de bodem onder de machine het ruim binnen was gestroomd. Aan vankelijk probeerde de beman ning met behulp van pompen het water weet te lozen. Het lukte niet Omstreeks half zes begaf één van de 2 waterdichte schot ten het, zodat het water ook in het achterschip stroomde. Lange tijd bleef de stuurman op de Marie" in radiotelefonisch contact met de schipper op de zinkende „Dolfijn". Zij spraken af, dat hij in noodgevallen de driekanten egel van de mast zou laten vallen als sein dat hij het schip wenste te verlaten. Na ruim vijf uur slepen ge schiedde dat inderdaad. Burgemeester 'Ebert van Oost- Berlijn heeft zich Woensdag in een l'orief aan zijn Westberlijnse collega Suhr bereid verklaard, te onderhandelen over een normali sering van de toestand in de stad. Ebert verwijst in zijn brief naar een desbetreffend voorstel van de voorzitter van het Westberlijn se Huis van Afgevaardigden. Als voorwaarde stelt Ebert echter, dat ,,de spionnagecentra in West- Beriijn" gesloten worden. Het bestuur van de Britse Afri kaanse kolonie Kenia heeft me degedeeld, dat de amnestiewet voor Mau-Mau-moordenaars, die sinds 18 Januari j.l. van kracht is geweest, met ingang van tien Juli a.s. buiten werking wordt ge steld. Mau-Mau-leden, die zich voor die datum nog niet hebben ge meld, zullen al hun land en rech ten op grond verliezen. Een missie van de Indische Anthropologische Dienst is er voor het eerst in geslaagd in „vriendschappelijk contact" te treden met een volksstam, die nog niet bekend is met het ge bruik van vuur of het maken van zelfs de meest primitieve stenen voorwerpen. Deze volksstam, die uit onge veer 200 personen bestaat, be woont een klein eiland in de Golf van Bengalen, meer dan 1100 km van Calcutta. De stam heet „Onge". Men heeft tot dusverre nog niet kunnen vaststellen of deze mensen tot het donkere Oceanische of het zwarte Afri kaanse ras behoren. Te laat. Schipper Den Heyer was er echter te laat mee. Enkele secon den na zijn noodsein dook het schip de golven in en sleurde de schipper mee. „Hij moet vast een tik op zijn hoofd gehad hebben, anders had hij zo gauw niet kunnen verdrin ken", meende de 52-jarige machi nist W. Pronk, die gistermiddag ook op Schiphol terugkeerde. „Zijn pols sloeg nog, toen wij ;hem aan boord trokken', vervolg de stuurman Vrolijk. De schip per was onmiddellijk nadat zijn logger verdwenen was, drijvend in een zwemvest, weer boven wa ter gekomen. Vier uur lang heeft de bemanning nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch te vergeefs. Behalve de machinist en de stuurman kwamen met het zelfde vliegtuig nog drie licht matroos jes van de „Dolfijn" aan, T. W. Rinus Vink, met 17 jaar de oud ste van het drietal; Nico van Don gen, 16 jaar en de 15-jarige Ma- chiel Bron. Alle vijf opvarenden zijn woonachtig in Scheveningen. Een half uur na hun aankomst vertrokken zij. met hun schamele bezittingen gepakt in stevig pa pier, per K.L.M.-bus naar Den Haag. De strijd om 't behoud van de logger. De strijd om het behoud van de logger heeft precies twaalf uur geduurd. Het was machi nist Pronk, die kort na midder nacht de motor startte om de vleet in te halen. Nadat de ma chine vijf minuten gedraaid had ontwaarde hij tot zijn schrik het water dat van onder de machine snel het ruim binnenstroomde. Hij zette onmiddellijk de pompen aan en waarschuwde de schip per. De motor werd eerst stil ge zet „Waar het gat precies zat kon den we niet zien", vertelde hij op Schiphol, want het zat onder de 250 pk werkspoormachine. „Ik heb er geen andere verklaring voor, dan dat het gat ontstaan is op een zwakke plek die het bege ven heeft door de trillingen van de machine, toen die aangezet werd". In toebeurten had de bemanning van dat moment af tot zeven uur des ochtends naast de automati sche pomp ook de handpomp be diend. doch het binnenstromende wp+pi' was niet te bedwingen. Het schip was pas een jaar op Scheveningen. Het was het vori ge jaar namelijk gekocht van Vlaardingen. Waterdicht schot bezwijkt. Omstreeks vier uur stond de machine al bijna tot de top toe in het water. Om half zes brak het waterdichte schot door, zodat ook het achterschip onder water liep. Tevoren had men in een gat van circa twee dm middellijn in dit schot een stuk spek geduwd om het te dichten, doch later bega ven de naden het. „Als het schot heel was geble ven, dan hadden wij de „Dolfijn" zonder twijfel kunnen redden", meende de machinist. Twee uur nadat het water de machinekamer was begonnen bin nen te stromen, kwam een ander schip van de rederij, de „Alba tros", die op drie mijl afstand lag te vissen, na een radiotelefoni- sche oproep langszij de zinkende .Dolfijn" en nam de reep over, waar de netten aan vast zitten. Bovendien werd een sleeptros van 70 meter lergte aan de „Al batros" gebonden, die later samen met de „Maria" nog geprobeerd heeft de „Dolfijn" drijvende te houden. De tien overige bemanningsle den worden hedenmiddag met 't Nederlandse schip „Nieuwland" in Rotterdam verwacht. Stoffelijk overschot van schip per Den Heyer in Nederland. De Sch 264 „Albatros", met aan boord het stoffelijk overschot van schipper M. den Heyer, is om kwart voor vier gistermiddag in de Scheveningse haven aangeko men. Van verschillende gebou wen bij de haven hing êe vlag halfstok. EERSTE WITTE DRUIVEN IN HONSELERSDIJK. Op de groenten- en fruitveiling te Honselersdijk zijn gisteroch tend de eerste witte druiven aan gevoerd. De aanvoerder was de heer W. H. Kemmers. De druiven brachten 8,80 per kilo op. Premier Diem van Zuid-Viet- nam heeft meegedeeld, dat op nieuw militaire eenheden van de secten de zijde van de regering hebben gekozen. Hij noemde in dit velband het negende Ibataljon van het leger van de Hoa Hao, bestaande uit 318 officieren en manschappen. A.F.P. meldt dat een generaal van de Hoa Hao met zeven batal jons en 2.000 gewapende parti- sanen naar de regering is over gelopen. In een gevangenis in St. Louis, in de Amerikaanse staat Missou ri hebben Dinsdagavond 50 ge vangenen een opstand ontketend, die door ongeveer 100 politie mannen, bewapend met geweren en traangasbommen moest wor den onderdrukt. De gevangenen braken uit hun Tegenover het Pennsylvaania- station te New York zal het grootste en duurste gebouw ter wereld worden gebouwd. De kos ten zullen 100 millioen dollar be dragen. Het gebouw, dat door de op drachtgevers een „Paleis van de Vooruitgang" wordt genoemd, komt op een terrein van ongeveer vier hectare en het zal drie maal zo veel ruimte bevatten als de „Empire State Building". Er zal een permanente wereldtentoon stelling worden ondergebracht, waar buitenlandse regeringen en firma's haar producten kunnen tonen. De Commissie voor de Koop vaardij van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag besloten toestemming te verlenen tot de onmiddellijke bouw van twee door atoomkracht voortbewogen koopvaardijsche pen. Na goedkeuring van president Eisenhowers voorstel tot het bouwen van een door atoom kracht voortbewogen „Vredes- cellen, doch konden niet buiten j schip", dat de gehele wereld rond zal reizen, wees de commissie be zwaren van de regering van de hand en besloot tevens bevoegd- de gevangenismuren komen. Zij staken hopen papier en matras sen in brand. Andere gevange nen, die niet aan de opstand deelnamen, verklaarden later tegenover verslaggevers, dat de gevangenen in opstand waren gekomen als gevolg van het slechte eten in de gevangenis. heid te verlenen voor de lbouw van een tweede „atoomschip". Men schat dat de bouw van zulk een „atoomschip" voor de koopvaardij tussen de 24 en 30 maanden zal vergen. A. K. U. ZWAK. De markt liet Woensdag be hoorlijk bedrijvigheid zien hoe wel minder dan Dinsdag. Het verloop van de internationale fondsen had een verdeeld aspect. Gesteund door een vaster Wall- street was de stemming niet on vriendelijk. Althans Koninklijke Olie, die gisteren ex 10 procent slotdivi- dend werd verhandeld, haalde reeds een deel van de uitkering in. De affaire was echter niet groot en de arbitrage liet weinig van zich merken. A.K.U. had on der aanbod te lijden ingevolge de mededelingen in de Woensdag ochtend gehouden jaarvergade ring. Philips, waarin Dinsdag een omzet van niet minder dan 785.000 is behaald, was Woens dag rustiger. Het publiek was verkoper, maar >et buitenland trad als koper SOCIALISTISCHE UNIE NEEMT DEEL AAN KAMERVERKIEZINGEN. De Socialistische Unie heelt be sloten deel te nemen aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in 1956. Zij zal in alle kieskringen een gelijkluidende candidaten- iijst indienen De Socialistische Unie heeft ook m 1952 aan de Kamerverkie zingen deelgenomen lijstaan voerder was de heer C. Pronk uit Rotterdam doch slaagde er toen niet ïn, een zetel te verove ren. Het dagelijks bestuur van de unie bestaat op het ogenblik uit de heren W. Meijer (Zwolle), voorzitter, mr F. R. Böhtling (Oggstgeestsecretaris, A. Landman (Beverwijk), penning meester, C. Th. Rigters (Schie dam), administrateur en Q. C. Pronk (Rotterdam), redacteur. 80. Zich krampachtig op zijn tak in even wicht houdend, hoort Eric de troep achter volgers in razende vaart onder z'n schuil plaats door denderen, vlak langs de plek waar zijn helm als een stomme verrader in het gras ligt, en hij houdt zijn hart vast. Maar het is nogal don ker en de kerels schij nen hun gehele aan dacht aan de vluchte ling te besteden, die vóór hen uitrent, naar zij vermoeden. Er gebeurt tenmin ste niets en Eric herademt, zich zelf reeds geluk wensend met deze meevaller, als hij hoort hoe de allerlaatste ruiter een eindje ver der eensklaps wild zijn paard in houdt. Voorzichtig gluurt hij door de takken en ziet dat de man achter om kijkt en terugkeert, waarna hij PSaTS O - llvess* 'TV,.'.!,- .--rh-.r. afstijgt bij de plaats waar de helm ligt. Een luide kreet weerklinkt door het bos waarmee hij de aandacht van zijn makkers probeert te trek ken, die intussen al weer een eind verder zijn. Enkele achterblijvers horen hem roepen en keren inder daad terug. „Hum", zegt de één, „hier heeft hij zijn helm verloren". Hoefgetrappel klinkt en even later verschijnen de overigen, die ook op hun schreden terug zijn ge keerd. Het wordt Eric nu toch wel be nauwd om het hart, vooral als hij één der mannen, blijkbaar een aanvoerder, van verre hoort roe pen: „Die kerel heöft ons beetge nomen. We zagen wel zijn paard, maar hij zat er niet meer op"! „En hier ligt zijn helm", roept de vinder triomfantelijk. „Dan is hij hier van zijn paard gesprongen en kan niet ver weg zijn. Vlug, kerels", beveelt de aan voerder, „doorzoekt de omgeving, want tijd .om er tussen uit te ko men heeft hij niet gehad". Eric, die daar boven op zijn boomtak niet de ministe of gering ste beweging durft te maken, krijgt het danig te kwaad; als er maar één toevallig naar boven kijkt, is het met hem gedaan op. Het gelukte niet om door de limiet van 400 heen te komen, zo dat het Lampenfonds vrijwel de gehele middag onveranderd vlak tegen de viermaal parikoers aan bleef. Unilever viel enigszins tegen en wist maar nauwelijks het vorige slotpeil te halen. Overigens was de markt van weinig betekenis. In cultuurfond sen ging zeer weinig om en ble ven de koersen practisch onver anderd. Scheepvaartpapieren echter trokken merendeels iets aan, speciaal Rotterdamsche Lloyd. Voor het eerst werden verhan deld de claims Industrie Lohui- zen uit hoofde van de Dinsdag aangekondigde claimemissie. Ver nomen werd een nominale koers van circa 195. Aandelen Krom hout werden door het dnveran- derde dividend van acht procent practisch niet beïnvloed. Daaren tegen leed Kaiser-Frazer nog ver der onder het minder gunstige jaarverslag. Nederlandse Staatsfondsen had den een kalm verloop. Prolongatie 2% pCt. KOERSSTIJGING OP DE LONDENSE EFFECTENBEURS De kans op een spoedig einde van de Engelse spoorwegstaking gaf aanleiding tot een golf van aankopen door beleggers op de Londense effectenbeurs. Tijdens de eerste transacties gingen grote aantallen aandelen in andere handen over. De vraag was het meest levendig voor staalaandelen, waarvan de beurs waarde met millioenen ponden steeg, doordat koersstijgingen tot 2 sh. per aandeel voorkwa men. Ook de koersen van andere industrie-aandelen stegen. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 574%582 slot 580Va (573% exd) A. K U.: 301—302 slot 301% laten (300%) Philips: 399402 ged ex laten slot 401 (398%) Unilever: 432—434% slot 433% (431%)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2