de PRIJSVERLAGING Uit de Provincie JEUK De blauwe auto over Besprekingen regeringsverklaring - SIEMENS RADIO D.D.D. Kantongerecht van Terneuzen Vraagt nieuwe prijzen en demonstratie bij Uw radiohandelaar TWEEDE KAMER OSSENISSE. TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. SLUIS. PHILIPPINE. IJZENDIJKE. ZIERIKZEE Nadat de regeling der werk zaamheden was geschied en na dat de minister-president voorle zing van de regeringsverklaring had beëindigd, werd op voorstel van de voorzitter besloten de be sprekingen over de regeringsver klaring na een korte pauze aan te vangen. De heer Oud (VVD) merkte op, dat de Kamer precies drie we ken na het begin van de kabinets crisis weer bijeen is. Voor een ka binetscrisis in ons land is de duur kort geweest. Hij herinnerde er aan, dat hij de verwachting had uitgespro ken, dat dezelfde ministers weer achter de regeringstafel zouden terugkomen. Over de crisis zei de heer Oud niet erg zenuwachtig te zijn ge weest. Hij heeft echter medelij den gehad met de heer Romme, die ontzaglijk heeft geleden om alle moeilijkheden, welke hij vreesde. Hij had zich al dat leed kunnen besparen als hij wat meer vertrouwen in mij had gehad, al dus spr. Over de afloop heeft spr. geen verbazing gehad, maar wel over de wijze van de afloop. Spr. herinnerde er aan, dat 32 leden der regeringspartijen en 18 ieden der oppositie de meerder heid hebben gevormd, die het huurontwerp deed vallen. Hij verwierp de stelling, dat de oppo sitie een kabinet per sé moet la ten vallen. Ook voor de oppositie geldt „measures not men". Het komt op de maatregelen aan. De beslissing van sprekers fractie op 17 Mei had geen politieke on dergrond. Wat de verantwoordelijkheid voor het gebeurde aangaat, zegt spr., dat zijn partij er nog al zachtjes is afgekomen. De veront waardiging heeft zich ontlast bo ven de hoofden van de leden der P. v. d. A. De vraag is of een regerings partij de regering altijd moet steunen. Dat is z.i. niet het geval. Spr. meende, dat men bij de discussies der laatste weken, de leden der P. v. d. A. niet in alle opzichten recht heeft doen we dervaren, omdat men geen oog had voor de andere aspecten van de zaak, zoals bv. de verantwoor delijkheid van het kabinet. In dit verband noemde hij de radiorede van de heer Romme, die de schuld legde bij de P. v. d. A. Dat achtte spr. niet rechtvaardig. Voor spr. heeft in deze zaak de verantwoordelijkheid van het ka binet zeer zwaar gewogen. In de houding van het kabinet liggen z.i in wezen de oorzaken van de crisis. De heer Burger heeft op 17 Mei voorgesteld de huurwet ïos te maken van de belastingont- werpen, terwijl het kabinet vast hield aan de koppeling. De heer Burger is daarin niet geslaagd. De heren Schouten en Tilanus zouden z.i. zeker gevoeld hebben voor de methode, welke de heer Burger wenste. Spr. had de in druk. dat de heer Romme minder heeft gedaan om een crisis te voorkomen dan de heer Burger. Naar sprekers oordeel is het kabinet zelf oorzaak van de breuk geweest. Hjj vroeg zich af, waarom het heengaan van de heer Witte als een feit moest worden aanvaard Dar een oplossing mogelijk was, is thans gebleken, betoogde spr. Maar het kabinet heeft zelfs niet geprobeerd een oplossing te vinden. Het kabinet heeft nog eens een kans gekregen, toen de heer Diees een opdracht kreeg. Daarna is binnenskamers van alles gebeurd en toen is de op dracht aan de heer Burger geko men. Dat was zJL een zeer merk waardige opdracht, nl. de op dracht het kabinet te reconstrue ren. Als een buitenstaander weid hem opgedragen de vrede te her stellen. Daarop kwam het neer. Hij was meer bemiddelaar dan formateur. De heei Oud merkte op, dat de heer Burger achteraf geslaagd Is in wat hij op 17 Mei vergeefs beproefd heeft. Daarvoor bracht spr. hem hulde. Spr. verklaarde grenzeloze bewondering er voor te hebben, dat de heer Burger ge lukt is, wat. de heer Drees en de voorzitter niet konden bereiken. Vervolgens kwam de heer Oud te spreken over de positie van het kabinet. Het wordt duidelijk, dat er een "minister-president is, die niet zelf het kabinet heeft ge vormd. De heer Drees heeft vier kabinetten van anderen gekre gen: van de heren Van Schaik. Romme, Staf en Burger. De drie eerste heeft hij van vreemden ontvangen, het laatste was een cadeau uit eigen familie. Dit sy steem achtte spr. door en door fout. Op de nu gevolgde wijze vormen de Kamerfractie het kabi net en niet de formateur. Spr. herinnerde aan de wijze waarop een kabinet Ruys de Bee- renbrouck destijds is tot stand gekomen. De formateur had een program aan de rechtse fractie toegezonden en daarover werd be raadslaagd. In die dagen is het woord „zet-ministers" gevallen. Deze methode was onjuist en 'n staatsman als De Savornin Lob man heeft haar volstrekt veroor deeld. Wat de huidige formatie aan gaat betoogde spr., dat de begin selen van het anti-revolutionnai- re staatsrecht maar ook de begin selen van de .minister-president zijn vertreden. De heer Oud meende, dat een be denkelijke stap is gezet in de rich ting van een „gouvernement d as semblee", dat Frankrijk kent, maar dat voor ons land z.i. ver werpelijk is. Hij waarschuwde er tegen, dat de regering zou wor den een gelastigde van de Kamer. De minister-president hield hij tenslotte het woord van Virge- lius voor: Vreest de Grieken, ook als ze u geschenken aanbieden". De heer Wlelter (KNP), herin nerde aan de leus van een Am sterdamse oranjevereniging „Wat ook val, ik sta pal". De volksmond maakt daarvan „Voor ik val, lig ik al". Deze woorden bracht hij in verband met het kabinet. Spr. merkte op, dat het kabinet-Drees niet meer het vertrouwen van de meerder heid van de Kamer had. Consti tutioneel past hierop alleen het vormen van een nieuwe regering, een andere dan die met de kop pige en halsstarrige houding van het kabinet-Drees. Spr.betoogde, dat het kabinet poker heeft gespeeld met de Ka mer. Dat is geen regeringsstijl. Het kabinet is z.i. ervoor verant woordelijk, dat het langs omwe gen terugkeert nadat het om zijn halsstarrige houding was wegge stuurd. Hij vroeg zich af, waarom de bereidheid tot onderhandeling eerst ontstond, nadat het kabinet was weggestuurd. Met betrekking tot de passage in de regerings-verklaring, „dat er reden was om aan te nemen, dat er geen uitzicht bestond op de vorming van een ander kabi net", stelde spr. de vraag of er geen vijftien goede „goede man nen" te vinden waren bereid en in staat de regering te vormen. Spr. was van oordeel, dat het ka binet zichzelf overschat. De heer Schmal (CH) zei zich af te vragen wat er eigenlijk ge beurd is en wat er te «wachten staat. Kennelijk wordRfe zaak op de oude voet voortgezet. Als hij dezelfde gezichten voor zich ziet, dan is er van persoonlijke animo siteit jegens de bewindslieden geen sprake. Voor de minister president had hij grote sympa thie en wat deze is aangedaan door eigen geestverwanden zou hij zijn ergste vijanden niet gun nen. Tegen de ministers had spr. geen bezwaar, doch wel tegen de gang van zaken. Het verheugde hem op staats rechtelijke gronden, dat het niet is gekomen tot Kamerontbinding. Dat moet het uiterste middel blij ven. Wanneer in ons land de gedach te zou overheersen dat alleen ge regeerd kan worden op een brede basis, dan zou dat het bewijs leve ren van een weinig constructieve kracht. Hij zag dat niet als een aantrek kelijk perspectief voor ons vader land. De heer Romme (KVP) meen de zowel in de onder- als in de boventoon van de rede van de heer Oud vreugde te kunnen be luisteren over de terugkeer van dit derde kabinet-Drees. Spr. herinnerde aan zijn verkla ring op 17 Mei. Ook achteraf be zien is de crisis voor 't landsbe lang schadelijk geweest. In dit verband wees hij op de vertra ging der belastingverlaging. Dat een crisis is nodig geweest om het verkregen resultaat te be reiken en om de breuk door de P. v. d. A. veroorzaakt te herstel len heeft het aanzien van het de mocratisch bestel een ernstige deuk toegebracht. Degenen, die de breuk geslagen hebben, mogen wel bedenken welke diepere rava ge is aangericht en welke schade is toegebracht aan het aanzien van het democratische bestel. Het was z.i. buiten twijfel, dat het wegsturen van de regering altijd voor verantwoording van de Kamermeerderheid is. Hij meende, dat de meerderheid van 17 Mei ten onrechte die verant woording op zich heeft genomen Voor het overleg, dat op 17 Mei door de heer Burger is geopperd, bestond naar sprekers oordeel op dat ogenblik voor dé regering geen enkele redelijke zin. Dat zou vóór de crisis een volstrekt zin loze onderneming zijn geweest. Als de regering een ander standpunt had ingenomen, dan zij toen heeft gedaan, zou zij een grote fout hebben gemaakt, zo betoogde de heer Romme. Hij merkte op, dat de heer Oud de zaak heeft verlengd tot de huurkwestie. Als de heer Oud zegt, dat het kabinet heeft gebo gen, is dat beslist onjuist. Het heeft vastgehouden aan de koppe ling van de huurverhoging aan de belastingverlichting. Spr. merkte op, dat het kabinet-Drees blijkens 't slotcommuniqué geen nieuwe richtlijnen heeft geno men. En dat er gesproken wordt van voortzetting van zijn arbeid. De heer Romme uitte zijn waar dering jegens de formateur, de heer Burger, ook om de openheid van zijn besprekingen. Hij betoog de, dat de heer Burger in de par lementaire geschiedenis zal be kend staan als de „formateur der verrassingen". In dit verband ging hij nader in op de voorstel len van de formateur. Aangaan de verrassingen waren voor spr. de verlaging van de opcenten op de grondbelasting en de aanvaar ding van de gedachten ener be scheiden huurverhoging zonder aframing. Met de compensaties in de be last iögsertpr en de kwestie van de >*deni oudsplicht, welke bij de huurverhoging aan de orde zijn gekomen, ging spr. van harte accoord. Zijn fractie heeft zich met de plannen van de heer Bur ger verenigd, omdat hij misluk king van zijn pogingen het al ternatief zou zijn geweest, Ka merontbinding, welke haar u:t 'n oogpunt van 's lands belang veel minder aantrekkelijk voorkwam. Spr. vroeg te overwegen of de verlaging der omzetbelasting niet zou kunnen ingaan op 1 Augustus. De heer Romme verklaarde tenslotte, dat de bereikte oplos sing van de kabinetscrisis ver scheidene hoopgevende elemen ten bevat. De heer Tilanus (CH) verklaar de waardering te hebben voor de wijze, waarop de heer Burger zich van zijn taak heeft .gekwe ten. Wat de Kamer door zijn op- lissing wordt geboden is een ver betering in vergelijking met de voorstellen, die vóór 17 Mei aan het oordeel der Kamer werden onderworpen. Het heeft hem ver blijd, dat bij het beraad in Kamer sfeer, de fomateur niet zijn eigen zin of die van zijn fractie heeft willen doordrijven. Hij was er over verheugd, dat de fractie van de heer Bur.ger haar wens naar huurafroming heeft laten vallen en dat de op centen op de grondbelasting ver dwijnen. Spr. vroeg of de P. v. d. A. van de brede basis af wil en of zij op positiepartij wilde worden. Daar aan verbond hij de vraag of dit een volksbelang is. De CH-fractie wenst de brede samenwerking gecontinueerd te zien. Hij bestreed de mening, dat er hij de formatie incontitutioneel zou zijn gehandeld. In het verle den zijn ook vaak vérgaande af spraken gemaakt. De heer Tilanus sloot zich aan bij de opmerking van de heer Romme met betrekking tot de da tum van ingang van de wijziging der omzetbelasting. Te ruim half zes werd de ver gadering geschorst. bestaan van de plaatselijke voet balvereniging „Vogelwaarde" werd in café P. Vonk een dans avond georganiseerd. Op gezelli ge en ordelijke wijze werd deze avond door veel dansliefhebbers doorgebracht. Tevens vond de trekking plaats van de grote jubileumloterij. De hoofdprijs viel op lot nr. 3699-. Kermis. De kermisdagen in ons dorp behoren weer tot het verleden. Begunstigd door fraai zomerweer trok de kermis veel bezoekers. Er waren tal van attracties en er werd gelegenheid gegeven tot dansen, zodat jong en oud zich konden amuseren. Op kermismaandag werd een H. Mis opgedragen voor de over ledenen uit onze parochie, 's Mid dags werden volksspelen gehou den, die ook weer het nodige ver tier brachten. Plechtige overdracht van het beeld van O. L- Vrouw van Fatima. Gisteravond heeft de overdracht plaats gehad van het beeld van O. L. Vrouw van Fatima aan de R. K. parochie van Sluiskil. Ook gisteren hadden zeer vele R. K. gelovigen gedurende de ge hele dag de kerk gevuld. Na het ziekenlof om half drie volgde een ontroerende bloemenhulde door de kleinen van de kleuterschool en de zegening van welhaast alle baby's der parochie. In een plechtig Lof heeft pas toor Van Campen afscheid geno men van het beeld der Moeder Gods. Op het kerkplein stonden vele auto's gereed om geestelijke en wereldlijke autoriteiten, eerw. zusters, kerk- en armmeesters en bruidjes en de kapelwagen met het beeld der lieve Vrouw naar de scheepswerf te brengen. Vrijwel alle Katholieken van Terneuzen waren bij deze plech tige uitvaart aanwezig, terwijl ook vele niet-Katholieken belang stellend waren. Overgebracht op het rijk gepavoiseerde jacht „Al- lebo", geëscorteerd door twee motorjachten van de heer J. de Niet krabben. De beider vloeibare D.D.D. jikal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TE6EN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Klerk is het beeld van O. L. van Fatima tot aan de los plaats bij de Zeven Huisjes naar de zeer eerw. paters van Sluiskil vervoerd, waar velen de plechti ge overdracht bijwoonden. Bid dend en zingend over het kanaal de zegen van God door de voor spraak van Maria over de men sen, de fabrieken, landerijen en huizen afbiddend. Het zijn voor de Katholieke in gezetenen twee genadevolle da gen geweest. Optreden van Delmonte's Sky Riders. Nadat de om hun duizelingwek kende prestaties op van kerk torens gespannen stalen draden wereldberoemde artisten Alfredo, Hans, Blanca en Lucy Traber zo wel te Hulst als Axel zijn opge treden, zullen zij, blijkens de in dit nummer voorkomende adver tentie a.s. Donderdag-, Vrijdag en Zaterdagavond ook alhier een voorstelling geven op stalen ka bels, die bevestigd zullen worden aan de in aanbouw zijnde water toren op het voormalige schiet- terrein naar het Oostelijk bol werk. Deze acrobaten moeten wel over stalen zenuwen beschikken om hun ongelooflijke toeren, zowel op een motor als lopende over of hangende aan een staaldraad, hoog in de lucht niet zulk een kalmte en volkomen zekerheid uit te voeren. V.V. Vogelwaarde jubileerde Bij gelegenheid van het 10-jarig Rijtoer Ouden van Dagen Evenals vorig jaar zal er ook in 1955 weer een uitstapje voor Ouden van Dagen georganiseerd worden. Door vertrek naar elders wa ren er enkele vacatures in het bestuur van het comité van voor bereiding, dat er nu als volgt uit ziet: M. Leenhouers, voorzitter Mej. T. van Hootegem, secreta resse. A. A. B. van Beijsterveldt penningmeester, J. P. J. Wage, mej. D. Verschoore, mej. A. Ver- schoore en A. Breijaert. De tocht zal Dinsdag 28 Juni plaatsvinden en de route zal niet veel afwijken van die van het vo rige jaar. Gezien de bijzonder ge slaagde tocht in 1954 wordt een grotere deelname verwacht dan toen het geval was en dit stelt grotere financiële eisen aan de voorbereiding. Nieuw Parochiehuis in ge bruik genomen. Onder zeer grote belangstelling van de bevolking werd Zondag het nieuwe R. K. parochiehuis in gebruik genomen. Na de kerkdient in de ochtend uren werd het nieuwe gebouw plechtig ingewijd door pastoor G. Romibouts, onder assistentie van enkele paters van het semi narie der Augustijners. In de avonduren werd het woord gevoerd door oud-burge meester A. F: J. Aernoudts als voorzitter van het organiserend comité, door onr A. Mes, lid van G.S. van Zeeland, door burge meester P. F. van Hootegem en door pastoor G. Rombouts. Muzikale medewerking werd verleend door de muziekvereni ging „Apollo" en de toneelvereni ging „Jantje van Sluis" zorgde voor de comische noot met enkele geslaagde voordrachten en de klucht „De Huistiran". Het nieuwe parochiehuis voor ziet in een dringende behoefte. Het geeft het verenigingsleven voldoende ontploonngs mogelijk heden en de grote zaal heeft een capaciteit van ruim 400 personen. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Op uitnodiging van B W. gaf de heer Roelands, directeur van de Centrale Dienst Bouw- Woningtoezicht, in het begin van de vergadering een uiteenzetting van de plannen en kosten betref fende het dempen van de veste in de voormalige haven. Daarlbij bleek dat bij eventuele egalisering een straat met riole ring in het nieuwe gedeelte van het bouwterrein kan worden uit gespaard. Tevens zou de beschik bare bouwgrond aanzienlijk wor den uitgebreid.. Na uitvoerige discussie besloot de raad met algemene stemmen tot demping in D.A.C.W.-verband. Volgens schrijven van G.S. werd goedgekeurd de subsidie van 1500 voor het herdenken van het 450-jarig bestaan van onze gemeente. Hoewel de gemeente in onder handeling was over de aankoop van de dijk en Iberm gelegen ten Zuiden van de Spuiboezem is thans gebleken, dat genoemde dijk verkocht was aan de heer J. van Doorn voor dezelfde prijs, die ook aan de gemeente ge vraagd was. Besloten werd alsnog te trach ten het grootste gedeelte hiervan van de heer Van Doorn te kopen. In de bouw van het B.P.-station op de haven, is door technische moeilijkheden een ernstige ver traging ontstaan. De raad hoopt echter» met het oog op de bushalten, dat met het uitgewerkte plan spoedig een aanvang zal worden gemaakt, waardoor het parkeervraagstuk zou zijn opgelost. „Lukt het vandaag niet, lukt het morgen". De hengelaarsclulb van die naam hield Zondagmiddag in haar viswater „De Veste" een hen-gelwedstrijd, waaraan door 30 hengelaars werd deelgenomen. Onder grote belangstelling wer den* om 2 uur de hengels inge- gevist, liet geen enkel visje zioh verschalken. Het waren dus wel echte Zon dagsvissers. Zelfs het enige vrou welijke lid, dat aan de wedstrijd deelnam, kon de vissen niét over halen om eens in haar aas te bijten. Binnenkort zal men het nog eens proberen, want... Lukt het vandaag niet, lukt het morgen. Concert „Geduld Overwint". In verband met de grote suc cessen, welke de fanfare op het internationaal concours te Itegem heeft behaald, werd een concert op het marktplein gegeven. @.a. werden de beide coneoursnum- mers „Caesar en Cleopatra" en „Beelden uit de Vogezen" ten ge hore gebracht. Beide nummers mochten een warm en hartelijk applaus in ontvangst nemen van het in grote getale opgekomen publiek. Na afloop werden de door de instructeur Jac. Anthonisse op geleide tambours aan het corps overgedragen. Voorzitter A. Ter- mote dankte de heer J. Anthonis se voor het geheel belangeloos opleiden der tambours en de diri gent Jasper Anthonisse voor het geen hij met zijn mannen wist te bereiken. Een muzikale rondgang, waar bij, de veroverde tropheeën wer den meegedragen, was het slot. Aanrijding;. Zaterdagavond botste mej. J. B. uit Axel op de hoek St. Janstraat —AppelmarktPoststraat tegen een vee-auto, die werd bestuurd door S. V. uit Oosterland. Mej. D. reed op haar 'bromfiets in verbo den. richting en verleende boven dien geen voorrang aan de vee auto. Zij werd met een hoofdwon de in een woning binnengedra gen, waar dokter Vleugel Sehut- worpen. Hoewel tot 5 uur werd ter eerste hulp verleende. De uitgestelde zaak tegen M. v. de prov. weg te Philippine nabij 164) door A. H. VAN OMMIN. (Nadruk verboden). En thans komen we aan de derde moord, op Mickey Tienho ven. De aanleiding hiertoe ken nen we maar al te goed. Zoals reeds gezegd, vermoedde Mic key iets. Mogelijk, dat hij iets wist. Hij liet dit tijdens ons laat ste bezoek doorschemeren en hij besloot met de woorden, dat hij de volgende dag méér zou kun nen vertellenDeze woorden zijn hem noodlottig geworden en je weet, Drost, dat ik deze moord voelde aankomen. Helaas was ik even te laat Van dit ogenblik af stond het bij Zonsveld vast, dat ook Tien hoven uit de weg moest worden geruimd. Dit was feitelijk de eer ste moord met voorbedachte ra de! Zonsveld, die maar al te goed op de hoogte was van de ge spannen verhouding tussen Bel fort en Tienhoven, besloot hier van profijt te trekken. Evenals na de moord op Rentenaer wilde hij ook nü een ander als ver dachte naar voren schuiven en dit keer was Belfort de aange wezen persoon. Hij wist diens revolver machtig te worden en besloot Tienhoven te doden, voordat deze de volgende dag zijn vermoedens tegen ons kon uit spreken. Dat Tienhoven meer wist was hem reeds lang duide lijk uit diens sarcastische op merkingen aangaande de eetlust van Hazelaar. Ook tijdens de lunch zei Mickey nog tegen ons, „u moest ons maar eens rustig laten eten en eerst een bezoek aan Pa Hazelaar gaan brengen!" Is 't je duidelijk. Drost, wat hij op dit moment reeds vermoed de? Wat voor Zonsveld (Geer- ling) dus volkomen duidelijk was was voor ons nog onbegrijpelijk. Hoe pleegde Zonsveld nu deze laatste moord? Hij begreep, dat hij zijn plan moest volvoeren voordat Tienhoven de volgende dag gelegenheid tot spreken zou krijgen. Deze moest dus diezelf de nacht nog uit de weg ge ruimd worden. Volgens mij ging hij nu als volgt te werk, want, vergeet niet Drost.... over deze moord kon Sylvia mij géén in lichtingen geven, aangezien zij geen gelegenheid heeft gevonden om Zonsveld na zijn daad nog alleen te spreken. Ik moet dus zuiver afgaan op mijn eigen combinaties en deducties! Wel nu.... Zonsveld in zijn rol van Geerling ontkleedde zich die avoqd als gewoonlijk, deed de lichten op zijn,, kamer uit, doch begaf zich niet naar bed. Aange zien hij volgens mijn mening overtuigd was, dat de goochelaar Mefisto een zogenaamde „stille" was, moest hij eerst wachten, totdat Bak zich naar zijn eigen kamer had begeven. Daartoe ging hij voor het raam van zijn kamer aan de voorzijde van het pension staan, want daar kon hij immers in de tuin de weerschijn van het licht in de conversatie kamer zien? Als dit licht ver dween, weldan ging Bak dus naar zijn eigen kamer. Daar na zou hij nog .even wachten om zijn daad te plegen. Hij rekende op zijn snelheid, om, voordat Bak bij het horen van het schot op het eerste portaal zou verschij nen, hijzelf reeds weer de twee de trap zou hebben bereikt. Het geluk hielp hem ook een hand je! Zonsveld zag het licht uit draaien, maar hij zag ook, hoe Bak nog even de tuin inwandel de om daar z'n peukje sigaar op te roken en zijn tocht rond het pension te maken. Toen Bak aan de achterzijde was draaide Zons veld beneden het licht uit, zocht tastend zijn weg naar Tienho- ven's kamer en opende heel voor zichtig de deur. Dit werkje moet hij inderdaad heel voorzichtig gedaan hebben, want het kostte hem geen seconden maar minu ten, getuige het feit, dat Bak reeds weer bij het hek in de voortuin stond, toen hij het schot hoorde vallen. Zonsveld snelde de kamer van Van Tienhoven uit en sloeg de deur achter zich dicht, waarna hij de trap op ren de en nog nét de eerste treden van de tweede trap kon bereiken voordat één der deuren op de eerste verdieping werd geopend. Zonsveld alias Geerling ver scheen in hun midden, in pya- ma en met een badhanddoek in de handen, net alsof hij zich pas gewassen had, voordat hij zich ter ruste wilde begeven. Een heel normaal verschijnsel dus, zelfs zo normaal, dat Bak er in vloog. Want, Drost, onze listige vriend Zonsveld had de kolf van Belfort's revolver in een punt van de handdoek gewikkeld, toen hij het schot loste, opdat zijn eigen vingerafdrukken hierop niet zouden komen èn.... opdat hij Belfort's vingerafdrukken niet zou uitwissen!" (Wordt vervolgd). B„ fabrieksarbeider te Axel, die met zijn motorrijwiel op het kruispunt ter hoogte van de Lan ge Nieuwstraat te Hulst ongeveer te midden op de weg had gere den, werd thans afgehandeld. Toen een tegenligger, een perso nenauto, naar de linker kant uit week, terwijl zich een ander voer tuig in de nabijheid bevond, werd hierdoor een botsing veroorzaakt. Wegens het niet voldoende rechts te hebben gereden, werd Van B. thans veroordeeld conform de eis tot 25 of 10 dagen. De gebroeders F. F. v. d. B., bankwerker en F. v. d. B., tim merman, beiden te Hontenisse, hadden in de Kruispolder met 'n hond achter hazen aangezeten. Eén haas werd gevangen en mee genomen naar huis en daarna ge slacht. Tot oppeuzelen is het niet gekomen, want de politie nam de hazebout in 'beslag. Tegen F. v. d. B. luidde de eis 60 of 12 dg en tegen zijn jongere broer 2Ü of 1 jaar tuchtschool. Daar de hond zal worden opgeruimd, vonniste de kantonrechter, mr Van Meer wijk F. v. d. B. tot 50 of 10 dg, terwijl F. 'P. v. d. B. conform de eis werd veroordeeld. J. C. B., vertegenwoordiger te Roosendaal, reed zijn auto met 'n snelheid van 80 km' op de provin ciale weg bij Kloosterzande door een bocht. Zowel de voor- als ach terwielen van de auto waren op de linkerhelft van de rijweg ge komen. Een man met een krui wagen kon nog bijtijds wegsprin gen. Zowel de ambtenaar als de kantongerecht noemden het rij den van B. zeer onvoorzichtig en verdachte werd veroordeeld tot 75 of 15 dg. J. P. J., dansleraar te Roosen daal, had zich voor een zelfde overtreding te verantwoorden. Daar hij daarbij iets meer de rechterzijde van de weg had ge houden, luidde de eis 75 of 15 dg. en de uitspraak 55 of 8 dg. De autobestuurder J. F. de K., vertegenwoordiger te Vlissingen, had geen acht geslagen op het stopbord in de IJzerenhandstraat te Hulst. Een 'bromfietser die al daar voorrang had, kon door hard remmen een aanrijding voorko men. Hjj werd veroordeeld tot ƒ15 of 3 dg voor het niet stop-1 pen en ƒ20 of 4 dg voor het te hard rijden op genoemd punt. R. T. V., landbouwer te Bosch- kapelle was door P. V., landbou wer te Vogelwaarde, aangeklaagd omdat zijn hond in een veld kool zaad, toebehorend aan P. V., ach ter de hazen jaagde. De ambte naar eiste 30 of 6 dg. Op ver zoek van R. T. V. werd de hond later doodgeschoten, waarmede de kantonrechter rekening hield bij zijn vonnis, luidende 15 of 3 dg. De landbouwer W. de F. uit Wa terlandkerkje, ontdekte ter hoog te van de Oudelandse weg*te Drie wegen te laat, dat de twee lam pen, die hem naderden, van twee fietsers waren. Door deze vergis sing hij dacht aan een tegenlig- gende auto reed hij uiterst rechts waardoor hij op het rijwiel pad de gebroeders G en M. de N., beide vlassers te Zuiddorpe, aan reed. Deze bekwamen lichamelij ke en materiële schade, die door de verzekering van de gebroeders werd vergoed. De F., die geen roe keloos rijder is en 30 jaar lang 'n auto had bestuurd zonder één on geluk te hebben veroorzaakt, werd veroordeeld tot 35 of 7 dg. De landarbeider P. H. te Ter neuzen, had over een afstand van 15 meter op een tractor in de Prins Hendrikstraat, kruispunt Buthdijk te Axel gereden zonder dat daarvoor een deugdelijk zit gelegenheid was. Dit werd voor hem een duur ritje, want het von nis luidde 20 of 4 dg. Een lichte botsing ontstond op de Dijckmeesterpolder tussen een vrachtauto, bestuurd door A. de W. te Terneuzen en een dorsma chine, toen hij deze wilde passe ren. Overeenkomstig de eis werd D. W. veroordeeld tot ƒ25 of 5 dg. J. M., zonder beroep te Zelzate, reed met haar fiets op de West kade te Sas van Gent na zonson dergang, zonder voor- en achter licht. De jeugdige wielrijdster bofte dat dit geconstateerd werd 10 minuten vóór de vastgestelde overgangstijd verstreken was, zo dat zij van het ten laste gelegde werd vrijgesproken. J. de K-, assuradeur te Axel, kwam er ook goed vanaf. Hoewel de stopachterlichten van zijn auto niet functioneerden, werd hij we gens een fout in de dagvaardi- ging, vrijgesproken. Bepaald pech had C. v. H. te Hontenisse, toen hij op 8 Maart j.l. met zijn auto in de Stations weg te Hulst reed. Elven te voren had de rijksverkeersbrigade hem een bewijs afgegeven, dat alles in orde w-as op zijn voertuig. Een wachtmeester der rijkspolitie constateerde echter in genoemde straat dat het kenteken van zijn auto niet was verlicht. Dit kostte hem 6 of 2 dg. T. J. de B., momenteel woonwa genbewoner te Sas van Gent, ver voerde op zijn bakfiets een te ho ge last waardoor het uitzicht werd belemmerd. Hij reed op de Westkade te Sas van Gent tegen een geparkeerd staande personen auto op en sloeg tengevolge daar van met de bakfiets om. De eis luidde 20 of 4 dg. Rekening hou dende met de jeugdige leeftijd van De B., veroordeelde de kan tonrechter hem tot 10 of 2 dg. Een chauffeur van de finma De V. te Terneuzen, had met een vrachtauto, waarvan aan de ach terzijde het nummerbord ontbrak en aan de voorzijde de nummer plaat niet op de voorgeschreven wijze was aangebracht. Hij liep hiervoor te Hulst een bekeuring op. Volgens een gemachtigde van de firma De V. behoorde de vrachtwagen toe aan een ander bedrijf; de chauffeur was tijdelijk „geleend" van de firma De V. Eis 10 of 2 dg. Vonnis 5 of 1 dg. J. B„ vertegenwoordiger te Goes, parkeerde zijn auto gedu rende 7 minuten in de Gentse straat te Hulst, terwijl aldaar een parkeerverbod is. Verdachte zeide dat zijn paden herhaaldelijk die van het gerecht zouden kruisen, daar hij dagelijks goederen moet afleveren bij de clientèle van zijn zaak. Eis 10 of 4 dg. Vonnis 3 of 1 dag. J. van W„ werkman te Clinge. gaf geen gevolg aan het bevel van een wachtmeester toen deze hem sommeerde met zijn brom fiets op een aan de overzijde van de rijweg gelegen fietspad te gaan rijden. Conform de eis werd v. W. bij verstek veroordeeld tot 15 of 3 dg. D. de W„ chauffeur te Terneu zen, moest op 11 Mei j.l. een auto afleveren in de nabijheid van het woonhuis van zijn patroon. Hij parkeerde de auto op de oprit van de Scheldekade nabij het kan toor der rijksbelastingen, waar reeds een twee-tal voertuigen ge parkeerd stonden. De W. parkeer de de auto echter binnen de 10 meter van een hoek, hetgeen ver boden is. Het vonnis luidde 5 of 1 dgde eis was 10 of 2 dg. Voor de derde maal was de landbouwer J. V. te Axel op de openbare weg dronken aangetrof fen. Kantonrechter veroordeelde V. tot 14 boete en 'n voorwaar delijke gevangenisstraf van 6 maanden en met bijzondere voor- waarde^lat hij gedurende 1 jaar niet in een café mag verschijnen. Bij herhaling, plaatsing in een rijkswerkinrichting.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2