Uit de Provincie Binnenlands nieuws De blauwe auto Opening „Machinefabriek Van der Oost" te Terneuzen RECHTSZAKEN Beursoverzicht Een „Mater Dolorosa" van Titiaan bracht f 1,80 op MIDDELBURG. SCHOONDIJKE. SLUISKIL. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. SCOOTERRALLY MET „E 55" ALS EINDPUNT. Dnlies over de bijeen komst van regeringsleiders Gistermiddag te ongeveer 3.30 uur 'heelt de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot met een korte toe spraak de nieuwe fabriek van de firma Van der Oost aan de Indu strieweg alhier geopend. Onder de aanwezigen merkten wij verder o.m. op burgemeester mr P. Tellegen, het voltallig col lege van B. en W., enige raads leden, de heer drs M. C. Verburg, directeur van het Zeeuws Econo- misch-Technologisch Instituut, de heer A. Hendriks, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuws-Vlaanderen, de heer C. Roelands, directeur Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewer ken in Oost Zeeuws-Vlaanderen, de heer L. F. du Bois, inspecteur der Ned. Spoorwegen, de heer A. v. d. Graaf, architect te Zwijn- drecht en de heer Hobée, verte genwoordiger der N. V. Mabuwat te Dordrecht. De heer J. Schorel, algemeen be drijfsleider der nieuwe fabriek, verwelkomde de genodigden, in het bijzonder de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Ca sembroot en burgemeester mr P. Teilegen. Spreker meende goed te doen in een beknopt overzicht het ontstaan en de groei van de firma Van der Oost hier te me moreren. Vlak vóór de laatste wereldoorlog besloot de heer A. A. S. van der Oost, die als vak man in een grote metaalindustrie te Rotterdam werkzaam was, een bedrijf voor eigen rekening te be ginnen. Hoewel de oorlog na tuurlijk bij de uitvoering van de plannen een spaak in het wiel stak, vermocht dit niet zijn voor nemen op te geven en direct na de oorlog, in 1946, startte de heer Van der Oost met zeer minimale middelen. Na een moeilijke beginperiode doorworsteld te hebben, begon het bedrijf allengs te bloeien en bleek personeelsuitbreiding nood zakelijk, daar, dank zij goed werk, het aantal opdrachten voortdu rend toenam. Het bedrijf bloeide en er moest naar een grotere ruimte vvoTden uitgezien. Deze werd in 1950 gevonden aan de Stadionweg te Rotterdam, waar de firma thans gevestigd is. lö dit zelfde jaar werden de eer ste contacten gelegd met relaties in Zeeuws-Vlaanderen, waarvoor thans regelmatig werken worden uitgevoerd. Steunend op het ver trouwen, dat de firma van haar relaties mocht genieten, vatte de gedachte post een tweede bedrijf te vestigen in de directe omge- vipg ervan, teneinde een nog be tere service te kunnen bieden dan vanuit het bedrijf te Rotter dam mogelijk was. De mogelijkheden hiervan wer den ernstig onderzocht, waarbij, zonder enige afbreuk te doen aan de steun van andere instan ties. de grootst mogelijke mede werking werd ondervonden van de zijde van het Economisch- Technologïsch Instituut, de Rijks- nijverheirlsdïenst en het gemeen tebestuur van Terneuzen, zodat onder architect Van der Graaf door het bouwbedrijf „Mabuwat" op vlotte wijze de bouw van de nieuwe fabriek aan de Industrie weg alhier kon worden uitge voerd. Met de wens, dat, als straks de nieuwe fabriek door de Commis saris der Konigin in Zeeland zal zijn geopend, de geboden service aan de bestaande en toekomstige relaties in deze nijvere streek het bedrijf tot grote bloei zal mogen komen, eindigde de heer Schorel zijn rede. Rede van de Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, sprak zijn grote vreugde er over uit, dat de heer Van der Oost zo verstandig is geweest zijn blik op dit gewest te richten. Hij ver welkomde de firma dan ook na mens het provinciaal bestuur van Zeeland en was trots dat zijn provincie weer een mooi indu- striebedrijf rijker is geworden. Ook wenste hij het college van B. en W. en de raad van Terneu zen van harte geluk met deze aanwinst. Spreker memoreerde, dat onge veer vier jaren geleden de toen malige minister van Economische Zaken te Sluiskil de toezegging had gegeven, dat voor het stimu leren van de vestiging van in dustrie in de kanaalzone de re gering bereid was dit initiatief op alle mogelijke wijze te steu nen. De heer Van der Oost kan ook verzekerd zijn, dat het pro vinciaal bestuur alles zal doen om hem met raad en daad bij te staan, omdat deze nieuwe indu strie uiteindelijk ook zal bijdra gen tot grotere welvaart van Zeeland. Met de wens, dat dit nieuwe be drijf op Zeeuws-Vlaamse bodem tot grote bloei zal komen, ver klaarde spreker de fabriek voor geopend. Burgemeester mr. Tellegen hierna het woord voerende, acht te zich gelukkig dat een zo'n degelijke firma deze gemeente had uitgekozen voor het vestigen van zijn nieuw industriebedrijf en dankte de heer Van der Oost dan ook namens het gemeente bestuur voor deze keuze in het nijvere industriegebied^ i Spreker hoopte, dat het bedrijf zich in de toekomst voortdurend zal ontwikkelen en daardoor zal bijdragen tot nog grotere bloei en welvaart van de provincie Zee land en in het bijzonder van de gemeente Terneuzen. Moge deze nieuwe vestiging een stimulans zijn voor meerdere industriëlen om voor het uitbreiden van hun bedrijven hun blik te richten op het zo bij uitstek gunstig gelegen industriegebied van Terneuzen. Nadat nog verscheidene geno digden het woord hadden ge voerd, daarbij de heer Van der Oost van harte succes met zijn nieuwe fabriek toewensend, dank te de heer Van der Oost alle spre kers, in het bijzonder de Commis saris der Koningin, die zo bereid willig was geweest om aan de uitnodiging het bedrijf te willen openen gehoor had gegeven en de daarbij uitgesproken beste wensen voor de toekomst. Nadat verversingen waren aan geboden maakte het gezelschap een rondwandeling door het be drijf. Het bedrijf. De nieuwe fabriek van de heer Van der Oost, gelegen aan de In dustrieweg alhier, is voor 80 uit staalconstructie opgebouwd. De beide zijwanden van de fa briek zijn over de gehele lengte van glas, zodat de ongeveer 30 arbeiders, die thans reeds in het bedrijf werkzaam zijn, bij hun arbeid volop over licht beschik ken, terwijl bij het invallen van de duisternis de ruime electrische verlichting de goede voortgang van de arbeid verzekert. Het werk, dat hier in hoofdzaak zal worden uitgevoerd, bestaat uit constructiewerken, scheep vaartreparaties en het vervaar digen van plaatwerk en pijplei dingen. I Behalve de fabrieksruimte be vat het gebouw een kantoor, keu ken, schaftlokaal, en was- en kleedlokaal, dit alles onder één gezamenlijk dak. In de fabrieksruimte, welke on geveer 30 X 15 X 7 m groot is, staan de diverse machines zó op gesteld, dat de arbeiders het werk zo economisch en vlot mogelijk kunnen verrichten. Onze gemeente is gisteren een mooi modern ingericht industrie- bedrijf rijker geworden en ook wij voegen ónze beste wensen voor haar toekomst, daarbij de hoop uitsprekend dat meerdere industriëlen het voorbeeld van de heer Van der Oost zullen vol gen. In Milaan is na een uitgebreide speurtocht in geheel Italië een Mater Dolorosa" van Titiaan (1477—1576) ontdekt, die kort na de oorlog voor 300 lire 1.80) van eigenaar veranderd is. Een oude Italiaanse antiquair (had dit schilderij, volgens hem oud werk van weinig artistieke waarde, kort na de oorlog, toen hij in behoeftige omstandigheden verkeerde, te koop aangelboden aan een zekere mijnheer Anselmi. Deze zag echter niets in de koop, doch hij gaf de antiquair 300 lire, waarop de man het schilderij bij hem achterliet, omdat hij geen aalmoes wilde aannemen. Ansel mi wilde het schilderij echter ook niet houden en schonk het aan een klein museum. Dit mu seum zag kennelijk ook niet veel in het werk, want de Milanese dame die de huidige bezitster van de Titiaan is, heeft het schilderij gekocht in een rariteiten-winkel tje te Porta Tieinese. Kunstver zamelaars hebben haar reeds verscheidene millioenen lire ge boden voor de „Mater Dolorosa die kort geleden niemand wilde hebben. De speurtocht door Italië naar het toen nog onbekende schilderij van Titiaan was begonnen, na dat men op na-oorlogse congres sen van deskundigen tot de over tuiging was gekomen, dat er een Mater Dolorosa" moest bestaan die Titiaan kort voor zijn dood moest hebben geschilderd. NIEUW FRUITSEIZOEN IN ZEELAND BEGONNEN. Er ziin weer koudegronds- aardbeien. Maandag is in Zeeland de pluk van de groene kruisbessen be gonnen. De aanvoer was op de eerste veilingsdag nog niet groot, want de pluktijd was nog te kort. In Krabbendijke had men nog geen aanvoer en in Goes slechts 500 kg. In Kapelle echter was er al 5780 kg. Hiervan werd 5 ton verkocht voor 85 cent per kg. En het restant voor 79.80. Al is het dan laat, toch komen de koudegrondsaardbeien weer. Maandag werden de eerste in Kapelle geveild. Het ging nog slechts over enkele doosjes, maar verwacht mag worden, dat na deze week de oogst volop zal be ginnen. Voor de eerste werd 26 cent per doosje van 2 ons betaald. Ze wa ren afkomstig van de kweker C. Lepoeter. MARKIZAAT VEERE 400 JAAR. Ter gelegenheid van het vier honderd-jarig bestaan van het markizaat Veere, zullen op Vrij dag 22 en Zaterdag 23 Juli fees telijkheden worden gehouden, waarin de folklore een belangrij ke plaats zal innemen. Des avonds zal 'het aloude stadje Ibaden in een zee van licht, en zij, die dit onvergetelijk schouwspel éénmaal hebben mee gemaakt, vooral als de beiaard zijn klanken over de veste uit strooit, zullen dit nog eens willen beleven. Er wordt een zeer druk bezoek verwacht. 1954 gunstig jaar voor vitrite fabriek. De N.V. Vitrite Fabriek heeft een bijzonder gunstig jaar achter de rug. Productie en afzet bereik ten een hoger totaal dan ooit te. voren in de geschiedenis der ven nootschap. Ook de winst was ho ger dan in enig jaar en bedroeg vóór de aftrek van reserveringen voor nog te betalen vennoot schapsbelasting 1.246.908. Nadat hiervan voor nog te verwachten belastingen en ter dekking van een mogelijk nog aanwezige be lastingrisico een bedrag van ƒ688.000 in mindering is ge bracht, bedraagt de netto-winst 558.908. Aan aandeelhouders kan een dividend van 6 op de preferente en van 14 op de ge wone aandelen worden uitbe taald. Daarna blijft nog 'n winst saldo onverdeeld van 56.183. Zowel in het binnenland als in het buitenland gaven de verko pen een belangrijke stijging te zien ten opzichte van 1953 en overtroffen zelfs in sterke mate het topjaar 1951. Indien de afzet in 1948 op 100 wordt gesteld, dan blijkt dit cijfer in 1954 tot 237 te zijn gestegen tegen 154 in 1953. De bedrijfsresultaten in de eer ste maanden van 1955 zijn gun stig: productie en afzet blijven zich op hoog niveau bewegen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat in October 1954 na lange onder handelingen een C.A.O. kon wor den ondertekend. Arts-examen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer W. J. Moggré, al hier. Zilveren jubileum. Het hoofd van de openbare la gere school, de heer A. Plat- teeuw, werd letterlijk en figuur lijk in de bloemetjes gezet ter ge legenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot hoofd van de openbare lagere school alhier. In deze 25 jaar is er heel wat gebeurd. Velen heeft de heer Platteeuw zien komen en velen heeft hij via de school de kennis gegeven, die een grondslag vorm de voor hun later leven. Men heeft dan ook, en zeer terecht, ge meend dat dit feit niet onopge merkt kon voorbijgaan. Tijdens de huldiging werden woorden van gelukwens gespro ken door de heer Weststrate, hoofd der openbare school A uit Terneuzen, woorden van dank en felicitaties door een vertegen woordiger van de oudercommis sie, de vereniging voor Kleuter onderwijs en van Volksonderwijs. De jubilaris werden enige prach tige en waardevolle passende her inneringen aangeboden. De huldiging werd omlijst door voordrachten en zangnummer tjes van de leerlingen van de school, die alles op onberispelijke en aardige wijze voor het voet licht brachten. Aan het slot van de huldigings avond bracht de heer Platteeuw dank voor deze verrassende huldi ging. Een huldiging, die hem onge twijfeld zijn leven lang zal bij blijven. Prijskaart ing. In café „De Brug" vond een prijskaarting plaats, waarvan de baten ten goede kwamen voor de reis van de ouden van dagen, die deze maand een uitstapje maken naar de toekende sprookjestuin ,De Efteling". Gezien het zomer se weer en het vergevorderde sei zoen was de belangstelling niet bijster groot. De strijd was er echter niet minder om. Deze le verde tenslotte het volgende re sultaat op 1. A. DourleijnE. van Male; 2. J. van DammeT. David; 3. A. Verpoortemevr. Baert; 4 F. SchooffP. Luijcks; 5. L. Van- hijfteD. Sandrini; 6. J. Dhont B. Baert; 7. A. SnoeckA. Luijcks. De extra prijzen werden ge wonnen door F. MolletJ. de Blaaij, J. SmolenaersJ. Bos- schaert en E. Tacqmevr. Stock man. Laatste woningen opgeleverd. Dezer dagen werden de laatste woningen opgeleverd door de Fa Van der Poel in de Vogelschor- straat. Deze woningen behoren tot een contingent woningen, wel ke zijn gebouwd voor de indu strie, met name de C. N. A. De Bosjesweg en de Vogelschor- straat zijn voor Sluiskil een aan winst van twee mooie straten, welke hopelijk spoedig door meer dere 'straten zullen worden ge volgd. Arts-examen. Te Utrecht slaagde aan de rijksuniversiteit voor het arts examen de heer M. P. Verheijen, alhier. Benoemingen. Met ingang van 1 Juni werd als vakonderwijzeres voor nut tige handwerken aan school Rie- mensstraat benoemd mej. M. Deij alhier, en als onderwijzer per 1 Juli a.s. aan dezelfde school de heer M. Lokerse van Kruiningen. Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspolitie alhier zijn on derstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Vulpen, Achterstraat 31; Kin derschakelarmband, Polderstraat 21; portemonnaie met inhoud, Val C 54 f. HONDERDJARIGE IN GIETHOORN. De oudste inwoonster van Noord-West-Overijssel, mevr. G. PereboomKamman te Zwart sluis, is gisteren 100 jaar gewor den. Zij heeft 93 jaar deel uitge maakt van de bevolking van Kuinre. Sedert mensenheugenis is er in de 'kop van Overijssel geen 100- jarige meer geweest. Van vele zijden werden haar gelukwensen aangeboden. DE AUTOBOTSING BIJ HET VLIEGVELD ZUID-LIMBURG. In de nacht van Zondag op Maandag is in het ziekenjiuia St. Annadal te Maastricht over leden, de 30-jarige N. C. uit Heemskerk, die Zondag bij een autobotsing op de rijksweg Maastricht-Sittard nabij het vlieg veld Zuid-Limburg ernstig was gewond. De Vespaclub in Nederland heeft dit weekeinde een twee daagse rally gehouden, waarvan Rotterdam het einddoel was. De deelnemende scooterrijders moes ten over een afstand van 100 km minstens vijf van de 23 opgege ven tankstations in Nederland als controlepost hebben gepas seerd. Voor de ongeveer honderd Vespa's uit Nederland en het bui tenland waren prijzen beschik baar gesteld, resp. voor de verst- komende, de verst-wonende, de oudste en de jongste berijder. Aan het slot van de rally stond een gemeenschappelijk bezoek aan de E 55 op het programma. De deelnemers werden bij hun aankomst door het Unifesti-or- kest feestelijk verwelkomd op de Place Mondiale en ieder kreeg een herinneringsplaquette, waar op aan de ene zijde de rally en aan de andere kant de „E 55" is vermeld. KOERSWAARDE VAN AANDELEN IETS GEZAKT. Voor het eerst sinds geruime tijd is, blijkens 't C.B.S., de koers waarde van gewone aandelen, ge noteerd aan de Amsterdamse ef fectenbeurs, een kleinigheid ge zakt. Ten opzichte van eind April j.l. toen de koerswaarde (in mil lioenen guldens) 14.280 beliep, was eind Mei een daling ingetre den tot 14.163. Vergelijkt men het cijfer echter met 31 Mei van het vorige jaar, dan springt de koers stijging, die inmiddels heeft plaatsgevonden, scherp in het oog. Toen immers beliep de beurswaarde slechts een bedrag van 9.834. Daarentegen is de no minale waarde de vorige maand opgelopen en wel tot 4.285 verge leken met 4.268 eind April j.l. De koersdaling in Mei heeft voornamelijk getroffen de petro- leumaandelen (Koninklijke Olie), waarvan de beurswaarde gezakt is van 6.743 tot 6.577. Ook de In donesische aandelen zijn gedaald en wel van 690 tot 665, evenals de scheepvaartpapieren die achter uit liepen van 576 tot 569. De in dustrie-aandelen zijn echter blij ven stijgen en wel van 4.696 tot 4.773, alsook de bankaandelen, waarvan de beurswaarde is be land op 711, vergeleken met 694 eind April. De gemiddelde koers, die eind April j.l. 335 beliep, is weer gekomen op het niveau van eind Maart 1955 t.w. 331. Een jaar geleden was de koers nog slechts 262. Effectenkoersen van het tele fonisch avondverkeer. De Amsterdamse effectenkoer sen in het telefonisch verkeer van Maandagavond luiden als volgt. Ter vergelijking is de of ficiële slotkoers van Maandag middag ter beurze tussen haak jes er achter geplaatst. Kon. Olie: 572—576 slot 575 (571%) A. K. U.: 303 Mi304 Mi slot 304 (30314) Philips: 398M;400 M slot 400 (398%) Unilever: 430—432 slot 431 (429%) FABRIEKSARBEIDER UIT OOSTVOORNE NA VERKEERS ONGEVAL OVERLEDEN. De 45-jarige fabrieksarbeider C. de Mol uit Oostvoorne is ten gevolge van een verkeersongeval te Rotterdam om het leven ge komen. Hij was duopassagier op de motor van de 24-jarige bank werker A. J. van der Voorde, eveneens uit Oostvoorne. Zij bots ten op de Groenekruisweg Zater dagmiddag tegen een auto, die stopte om een passagier uit te laten stappen. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd met vrij ernstige hoofd wonden. De duopassagier is in de loop van de avond overleden. BEDRIJFSONGEVALLEN. Zaterdagmorgen viel de 44-jari- ge uitvoerder A. B. van een bouw werk an de Laan van Nieuw Oost Indië hoek Juliana van Stol berglaan van een drie meter hoge steiger. Met verwondingen aan de rug is hij naar het ziekenhuis Bronovo gebracht. Zondag voerde de G.G.D. de 75-jarige wasbaas C. de R„ die bij liet schoonmaken van een ketel in een wasserij aan de Cartesius- straat van een vier treeds-trapje was gevallen, naar een zieken huis. De oude man had een heup fractuur bekomen. HARING WERD WIELRIJD STER NOODLOTTIG. Zondag fietste de 21-jarige J. M. T. uit Den Haag met een tas tentharingen aan haar stuur door de Rhododendronstraat. Doordat er een gat in de tas zat en zij door een oneffenheid van het wegdek reed, viel er eejf ha ring uit haar tas, die tussen de spaken van het voorwiel kwam. De juffrouw kwam daardoor te vallen en werd met een hoofd wond in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Gistermorgen was haar toestand iets beter. POLITIE DEED GOEDE VANGST. Zoals gemeld, heeft de politie, in samenwerking met de Amster damse recherche, doen aanhou den drie Amsterdammers, name lijk de 24-jarige bakker G. de P., de 21-jarige autohandelaar H. J. B. en een 16-jarige verwarmings- monteur. Zij werden verdacht van de in braken, die de vorige week in twee fabrieken aan de Jupiter- kade alhier zijn gepleegd. De bakker en de autohandelaar heb ben bereids bekend zich hieraan te helbben schuldig gemaakt. Bij het verdere verhoor hebben zij bekend 7 inbraken in Amsterdam te hebben gepleegd, 2 in Amers foort, 1 in Apeldoorn, benevens dan de twee genoemde in Den Haag. De minderjarige verwar- mingsmonteur had hen op deze expedities vergezeld. Het drietal za'l eerst voor de officier in Den Haag worden voorgeleid en daar na zich elders hebben te verant woorden. VOORLAATSTE NIEUWE BRUGE'EFL VOOR MOERDIJK INGEVAREN. In een toespraak tot studenten van de universiteit van Zuid-Caro- Una heeft minister Dulles Maan dag verklaard het te toetwijfelen, of een bijeenkomst van de rege ringsleiders op zichzelf een ver mindering van de internationale spanning teweeg zal brengen. Fr is meer nodig dan woorden en meer dan één conferentie om de voorwaarden te scheppen, die vermindering van onze krachts inspanningen zullen rechtvaardi gen", zo voegde hij hieraan toe. 145 Wat moet ik je nog vertellen over de moord op de Witte? Je weet ér alles van af, nietwaar? Hij werd vermoord met hetzelf de wapen, waarmee Rentenaer doodgeschoten werd. Nog steeds meende ik in Geerling de dader te zien en zijn alibi in „De Roo- de Leeuw" werd grondig onder zocht. Volgens de kellner had deze Sylvia en Geerling vóór het tijdstip van de moord bediend en na dit tijdstip met hem afgere kend, maar nu krijg je weer een staaltje te horen van Zonsveld's geslepenheid. Hij dronk zijn glas onmiddellijk leeg en op 't ogen blik dat de kellner bij het buf fet stond, snelde hij de zaal uit om de korte weg naar de Krom me Nieuwpoortsteeg te voet af te leggen. Na het plegen van zijn daad een daad, welke hij niet voornemens was te doen toen hij naar Jobs' café ging wist hij ongemerkt voor de kellner naast Sylvia plaats te nemen en het is deze heer niet kwalijk te duiden, dat hij in de avonddrukte niet door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden). iedere bezoeker in het oog kan houden. In ieder geval: Geerling had wederom een alibi waar geen speld was tussen te krijgen, en mijn vermoeden, dat hij de da der was, viel geheel in duigen. Hoe Zonsveld zichzelf, maar ook zijn tweede ik, de beeldhou wer, dekte, blijkt weer uit het volgende: als Geerling had hij zijn alibi in „De Roode Leeuw" en in zijn werkelijke gedaante bracht hij de nacht in Hilversum door, want Van Bennekom had immers bevestigd, dat hij even na middernacht nog door zijn vriend was opgebeld Geer- lings had echter van uit „De Roode Leeuw" direct na zijn 2e misdaad Van Bennekom opge beld en hem waarschijnlijk met de woorden „Interlocaal Hilver sum" als het ware gesuggereerd, dat hij inderdaad van uit Hil versum werd opgeroepen Zowel de eerste als de tweede moord werden door hem niet met voorbedachte rade gepleegd. Bei de misdaden waren in zijn posi tie eigenlijk bittere noodzaak. En waarom pleegde hij deze tweede moord?Zoals ik je reeds vertelde, kenden Benny en de Witte hem uitsluitend als „de baas" en toen hij die avond te gen 12 uur in de kroeg kwam, zag de Witte hem voor de twee de maal en Benny pas voor het eerst! Hier moest hij vernemen, dat ze jouw persoontje in de kel der hadden opgesloten, omreden de Witte met z'n dronken kop te veel had losgelaten. Nadat Zons veld hem eerst flink had uitge kafferd, gaf hij hem opdracht jou met een oude taxi naar bui ten te rijden en zich dan van je te ontdoen. Hoe zullen we maar in het midden laten De vogel was echter gevlogen en inplaats van 'n inspecteur van politie vonden ze een half-be- wusteloze medeplichtige met een gebroken been in de kelder lig gen. Op dit moment forceerden wij de deur van het café en het viertal in de kelder moest de be nen makeh, wilden ze niet in de val zitten. Zonsveld, weigerde de Witte mee te nemen en deze, in woede ontstoken, wilde weten Wie deze barbaar was. Hij sloeg hem de hoed van het hoofd en op dit moment scheen hij de man plotseling te herkennen. Voordat hij de naam „Zonsveld" kon uit spreken waardoor dus ook Benny van zijn identiteit op de hoogte zou zijn geweest! schoot hij hem neer. Hun ontsnapping via het pak huis is je bekend. Thans kom ik aan het ogen blik, dat ik de gasten een soort vertrouwelijke mededeling deed Ik bedoel hier mijn verklaring, dat ik de motorrijder was, die Elly van Bennekom het laatst gezien en gesproken had. Je her innert je hun insinuaties nog: op de veronderstelling, dat ik wel eens op het laatste moment een deel van de juwelen van het meisje in ontvangst kon hebben genomen! Waarom ik hen dit eigenlijk verteld heb, weet ik zelf niet. Dat de moordenaar met al zijn geslepenheid echter zó dom was een ogenblik te ver onderstellen, dat ik werkelyk een deel van de juwelen op mij® kamers verborgen hield hetzij wél of niét moedwillig bad ik niet verwacht, want, anders had ik hem thuis netjes welkom ge heten. Onmiddellijk vroeg ik Bak wie die middag het pension ver laten hadden en je kan mijn te leurstelling voorstellen, toen ik wederom moest vernemen, dat Geerling die middag thuis was gebleven! En nu achteraf te be denken, dat de kerel als Haze laar het pension had verlaten, terwijl ik hem die zelfde middag als Zonsveld bij zijn vriend Van Bennekom ontmoette en Geer ling in de vorm van een electri sche pathéfoon thuis ijverig en vrolijk zat te werken. (Wordt vervolgd). Van de uit zeventiger jaren daterende spoorbrug over het Hollands Diep, die men bezig is te vervangen door een moderne brug voor dubbelsporig treinver keer, is sinds Zondagmiddag nog maar één boog over. Met haar fijne spantwerk steekt zij vreemd af tegen de forse binten van de zakelijk, rechte overspanningen, die successievelijk de plaats van de oude brugdelen hebben inge nomen. Nog veertien dagen zal de oude boog dienst doen, en dan deelt zij het lot van haar voor gangsters: van haar pijlers ge licht en weggesleept te worden naar de werkhaven bij Willems dorp om daar gesloopt te wor den. Als de laatste nieuwe over spanning dan zal zijn ingevaren, is het grootse karwei op een „kleinigheid" na gebeurd. Die „kleinigheid" bestaat uit het plaatsen van een z.g. „aanbrug die de schakel zal vormen tus sen de spoorbrug en de spoordijk op het eiland van Dordt. Het brugdeel, dat Zondagmid dag is geplaatst, is het derde van de vier, die de Kon. firma Penn en Bauduin te Dordrecht voor haar rekening heeft genomen. Zij is de zevende, gerekend van de Dordtse kant en familie van de twee overspanningen die reeds aan de zuidelijke oever van het Hollands Diep liggen. De andere zes zijn van Bijker aannemings bedrijf in Gorinchem. De nieuwe overspanning is Zondagmiddag over de Oude Maas, de Merwede en de Nieuwe Merwede naar Werkendam vervoerd. Evenals de vorige malen moest voor de unie ke transport een overspanning uit de spoorbrug bij Sliedrecht tijdelijk worden verwijderd. Het karwei, dat met het oog op het getijde eerst laat in de mid dag kon beginnen, verliep weer geheel volgens plan. Tussen zes uur en half zeven zweefde de overspanning tussen de opleggin gen en enige tijd later had men haar op de pijlers gebracht. Kort nadat de verbroken verbindin gen waren hersteld, kon de stremming van het treinverkeer op de lijn DordrechtLage Zwa- lüwe worden opgeheven. HONDERDJARIGE TE SCHIEDAM. Zondag heeft te Schiedam in het St Liduina-gestieht mevrouw M. Vogelaarde Vries haar hon derdste verjaardag herdacht. Het is een drukke dag voor haar ge weest. Des morgens kwamen de inwonenden van het gesticht haar complimenteren, terwijl des middags op een receptie de bur gemeester van Schiedam, mr J. W. Peek en zijn echtgenote, tot de eersten behoorden, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Namens de gemeente Rotterdam wenste de heer F. A. A. Aalders haar geluk. De honderdjarige trekt n.l. een Rotterdams ambtenarenpensioen. Uit alle delen van het land, maar voornamelijk uit Winschoten, waar de honderdjarige geiboren is, en uit Nijmegen, waar ze twintig jaar woonde, verschenen belangstellenden, die haar met geschenken overlaadden. In de namiddag heeft een harmonie orkest haar nog een serenade gebracht. WEER EEN BRANDKAST PROBEREN TE KRAKEN. In de nacht van 3 op 4 Juni hebben inbrekers te Den Haag geprobeerd een brandkast van. 'n suikerfabriek a la sardine qpen te scheuren. Zij waren de muur van de fabriek overgeklom- men en hadden zich met een valse sleutel toegang verschaft. Daar zij de 'brandkast, waarin zich geen geld bevond, niet open konden 'krijgen, zijn zij onverrieh- terzake vertrokken. FELLE BRAND IN AMSTERDAM. Een korte doch zeer felle bnand heeft gisteren in het middaguur een woning in de Heemskerkstr. 23 drie hoog in Amsterdam-West voor een groot deel verwoest. Twee brandweerlieden, de heren C. Keesman uit de Marnixstraat 255 en D. Leiding uit de Sinjeur Celeynstraat 53II werden gewond en, door de G.G. en G.D. ter plaat se verbonden. De eerste had brandwonden aan beide handen, de tweede liep verschroeide oog leden op. De 'brand, is tegen kwart voor 12 in de keuken van de achter woning ontstaan. De bewoonster, mevr. Radema, had een waske tel op het gascomfoor gezet en had daarna de woning verlaten. De gasvlam moet de slang van het komfoor aangetast hebben; het duurde niet lang of de keuken stond in lichterlaaie. Toen mevr. Radema na ongeveer een half uur afwezig te zijn geweest, terug kwam sloegen de vlammen haar tegemoet. Hevig ontsteld rende zij gillend de straat op. De brand weer van de posten Prinsen gracht en Haarlemmerplein wa ren zeer snel ter plaatse. Met drie stralen waarvan een over de ma,gyrusladder geleid werd, be streed zij de vuurzee, die zich tot de gehele achterwoning had uit gebreid en ook spoedig naar de vertrekken gelegen aan de Heemskerkstraat oversloeg. Bin nen een kwartier waren de spuit gasten onder leiding van hoofd brandmeester Stekelentourg de brand meester doch de nablus sing vergde nog ruim een uur. De bewoonster van het perceel werd geheel overstuur bij buren ondergebracht, waar zij door de politie van het bureau Spaam- dammerstraat werd gehoord. HEIDEBRAND BIJ ELST. Vijf ha heide zijn Maandag middag verloren gegaan bij een brand op een ongeveer tien ha groot complex heide tussen de bossen bij Eist (Utr.). Toen de brand tegen kwart vóór twee werd ontdekt, rukten nevelspui ten uit van de gemeenten Rhe- nen, Veenendaal, Amerongen, Leersum en Eist. Ruim één uur later, om drie uur, hadden de brandweren, die al „nevelend" om de vuurhaard reden, de vlam men bedwongen. De blussings- vverkzaamheden werden gade ge slagen door de burgemeester van Rhenen en wethouder De Ruiler van Veenendaal. De oorzaak van de brand, die woedde in de na bijheid van de jeugdherberg „De Eikelkop", is onbekend. KORT GEDING 0( ITROOIRECHTEN BERGINGSINSTALLATIE. Voor de president van de recht bank te Haarlem, mr A. M. baron Tuyll van Serooskerken, is gis teren een kort geding behandeld, aanhangig gemaakt door de 53- jarige Amsterdamse monteur N. T. Kos tegen de heer T. P. Visser, directeur van de coöperatie Rena- te Leonhardt te Wijde Wormer. De eiser verlangt van gedaagde 10.000 gulden voor elke dag waar op hij gebruik maakt van de thans te IJmuiden ligende ber gingsinstallatie, waarvan de coöperatie de eigenaresse is. De installatie zou gemaakt zijn naar een geoctrooieerd ontwerp van de eiser waarvan deze in 1949 de heer Visser reeds in kennis had gesteld. De eiser acht hierdoor zijn octrooirechten geschonden. Dit werd medegedeeld door mr B. H. G. J. Randag uit Amster dam, die namens de heer Kos in kort geding optreedt. Mr Randag merkte op dat de heren Kos en Visser enige malen contact met elkaar hebben gehad waarbij het ontwerp Kos was besproken. De heer Visser had zich hierover geestdriftig getoopd en de ont werper toegezegd dat hij er nader van zou horen. Weliswaar ver nam de heer Kos ervan, echter uit krantenartikelen. Die veront rustten hem sterk, omdat hij zijn idee daarin volkomen geïmiteerd zag. Mr A. Borst verklaarde namens gedaagde dat het thans door de coöperatie te bezigen apparaat noch in principe noch in werkwij ze de minste overeenkomst ver toont met het ontwerp van eiser. Pleiter lichtte dit nader toe en verzocht de president de vorde ring naast zich neer te leggen. De president zal hedenochtend uitspraak doen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2