Sportnieuws VAN NELLE'S MAJESTIC DE WOLF EN DE HAVIK f nog 25 000 VOETBAL VIRGINIA SHAG KORFBAL MOTORSPORT WIELRENNEN DUIVENSPORT Beroering in Genemuiden Ons land telt alcoholisten ONDERAFDELING ZEELAND. EERSTE KLASSE. Sri* Kies dus het juiste merk.... Van Nelle's Majestic shag, dat is prima Virginia tabak! U rolt minstens 40 sigaretten uit xo'n pakje! VERONGELUKT. What You call Mijnwerkersstaking in Japan Oostduitse wegtarieven worden verlaagd Vierling in Frankrijk geboren UITSLAGEN 4 EN 5 JUNI. EERSTE KLASSE A. AmsterdamEmma 30; Veen- damGo Ahead 51; Longa MVV 34; Holland SportRoda Sport 31; StormvogelsDOS 3—3; Zwolse BoysNAC 01; LeeuwardenExcelsior 31. EERSTE KLASSE B. DWSHeerenveen 11 o.p.v. Heerenveen; ElinkwijkEDO 3II; FortunaADO 23; Rig- tersbleekSittardia 22; Bra- bantia—SVV 1—4; Heracles— Willem II 23 Willem II kam pioen WageningenSparta 12. EERSTE KLASSE C. PSV—Ensch. Boys 3—1; Her mes DVSNO AD 0—0; Rapid- NEC 1—0; Vitesse—Limburgia 10; HaarlemEBOH 53; Fei.ienoordBlauw Wit 35; GVAVAlkmaar 50. EERSTE KLASSE D. WV—VSV 2—0; RBC—De Graafschap 11; DFCEindho ven 23; AGOVVEnschedé 06; XerxesAjax 25; BW HVC 0—2. ZUID I. TWEEDE KLASSE A. TSCBaronie 12. Baronie kampioen. DERDE KLASSE D. Corn BoysZeelandia 22, ge staakt wegens beenbreuk. VIERDE KLASSE G. EMMOostburg 71. RES. TWEEDE KLASSE C. Corn Boys 2Zeelandia 2 4—2; De Zeeuwen 2-Vlissingen 2 36; RCS 2Hontenisse 2 47. Wolf aartsdijkKapelle 22. PROMOTIE TWEEDE KLASSE. Goes IV—Veere 2—1; Ierseke 2—AZVV 2—0. De stand: Goes IV 6 4 0 2 17—17 8 AZVV 4 3 0 1 22—7 6 Ierseke II 5 1 1 3 1124 3 Veere 3 0 1 2 68 1 Corn BoysZeelandia 22 Gestaakt wegens beenbreuk. In deze gelijkopgaande wed strijd wist Corn Boys na 15 min. door Cardon de leiding te nemen. 10). Vijf minuten later hadden de Sasse voorwaartsen wederom succes toen Vermeer nummer 2 in het Zeelandia-doel plaatste (20). Hierna verslapte de thuis club en de laatste tien minuten van de eerste helft waren de be zoekers het meest in de aanval, maar tot doelpunten kwam het niet. Na rust was het spel 7 minu ten oud toen de linkshalf de ach terstand tot 21 verkleinde. En kele minuten later was het de zelfde speler die voor de gelijk maker zorgde (2—2). Corn Boys wist het spel weer enigszins te verplaatsen. In de 22e minuut kwam de Zeelandia-achterspeler Simons na een botsing met een der Sasse spelers zo ongelukkig te vallen, dat hij een beenbreuk bekwam. S. werd naar het zieken huis te Sluiskil overgebracht. De wedstrijd werd bij de stand 22 gestaakt. Zeeuws elftalFolkestone 12 Evenals vorig jaar trokken de Zeeuwse spelers aan het kortste eind. In de eerste helft waren de Zeeuwen de minderen van hun Engelse gasten. Doelman Baart moest al direct handelend optre den, wat hem goed afging. Door dat ie Engelsen bezit namen van het middenveld, konden zij vele aanvallen opbouwen, die zeer ge vaarlijk waren, doch die slecht werden afgewerkt. Toch moest Baart reeds in de 8e minuut vis sen voor een onhoudbaar schot van midvoor Thompson (01). De Zeeuwse aanvallen waren niet van gevaar ontbloot. Kolijn en Neefs hadden pech met hun schoten. Neefs zag kans voor open doel naast te schieten. Even later schoot dezelfde speler in de uiterste hoek, maar doelman Sale redde fraai. Een kopbal van Van de Schraafde beste Zeeuwse spe ler, belandde in de handen van de Engelse goalie. De tweede helft waren de Zeeu wen er beter in en er werd een serie gevaarlijke aanvallen gelan ceerd. Door goede combinaties van de Zeeuwen kreeg de Engelse verdediging het zwaar te verdu ren Dingemanse kogelde over de lat; Kolijn kreeg tot tweemaal toe een goede kans om de gelijkma ker te scoren en bij een schot van Sandrini bracht een der verdedi gers redding op de doellijn, nadat Sale reeds geslagen was. In de 27e minuut kwam de verdiende geüjkmaker. Kolijn speelde zich goed vrij op de vleugel, plaatste de bal toen naar Neefs, die zich op zijn beurt vrijspeelde en daar na inschoot (1—1). Kort daarop redde deelman Baart uitstekend. Tegen het eir.de kwamen de be- bezoekers opzetten en 2 minuten voor het einde bezorgde Thomp son Folkestone de overwinning. Zeeuws B-elftal—Folkestone 2—5 Zaterdagmiddag speelde op het gemeentelijk sportterrein te Hulst het Zeeuwse B-elftal tegen de Engelse profclub Folkestone. Voor de aanvang van de wedstrijd werd door de vice-voorzitter van Hulst aan het Engelse elftal een herinneringsvaantje aangeboden, hetwelk door de voorzitter van Folkestone zeer op prijs werd ge steld. Reeds vanaf het begin was het te zien, dat de profs in alle op zichten veel sterker waren. Voor de Zeeuwse ploeg was het een grote handicap, dat de spelers niet op elkaar waren ingespeeld, waardoor er van goed samenspel geen sprake was. Er was nog maar vrij kort gespeeld toen de Engelse rechtsbuiten na een mis verstand in de achterhoede de bal naar de rechtsbinnen plaatste, waarna deze met een mooi schot doelman Zwartepoorte het nakij ken gaf (01). De Zeeuwen trachtten door het lanceren van snelle uitvallen over de vleugels de Engelsen te overrompelen. Midvoor Van Dorselaar richtte 'n goed schot op het Engelse doel af, doch de doelman liet zich niet verschalken. Even later kwam Folkestone goedkoop aan 'n doel punt toen Zwartepoorte, vermoe delijk door de gladheid van de bal, deze liet vallen, waarvan de Engelse midvoor profiteerde om er 20 van te maken. Kort daar op liet Zwartepoorte wederom 'n bal los en wederom werd dit met een doelpunt afgestraft (03). Het Zeeuwse B-elftal zette alle zeilen bij en enkele minuten voor de rust kreeg Van Dorselaar de bal goed toegespeeld en met een fraaie kopbal scoorde hij het eer ste tegenpunt voor het Zeeuwse elftal (1—3). Nog geen minuut later maakten de Engelsen er door hun linksbinnen 14 van. Na de thee speelden de Zeeu wen beter dan voor de rust. Hun aanvallen waren beter. De Engel sen namen echter wederom het initiatief en wisten na een tiental minuten een pracht doelpunt te scoren, nadat de bal eerst door de midvoor op de paal was gescho ten (i_5). Een achttal minuten voor het einde wist Van Dorse laar zich vrij te spelen. Hij gaf de bal door aan Sam Jansen, die het tweede Zeeuwse doelpunt scoor de (25). Bij de Zeeuwen waren Van Dorselaar en Jansen de bes te spelers. Reinaerttornooi te Hulst. Op hét gemeentelijk sportter rein werd een tornooi gehouden om de Reinaerttrofee. De deelne mende verenigingen waren in 2 afdelingen ondergebracht. In bei de afdelingen wonnen de Hulster- se ploegen onbedreigd. Elke wed_- strijd duurde slechts 2 maal 15 minuten. Er waren aardige wed strijden te zien. Vooral Hulst I en Axel lieten een goede indruk ach ter. De eindstand in de beide afde lingen was: Afdeling I: Hulst I 8 p.; 2. Je- ka (Breda) 5 p.; 3. Axel 5 p.; 4. 's Heer Arendskerke 2 p.; 5. Sportief (Stekene) 0 p. Afdeling II: Hulst II 6 p.; 2. Hontenisse 4 p.; 3. Nieuw Namen 2 p.; 4. Jeka II 0 p. Na afloop werd door de vice- voorzitter van Hulst, de heer Koppendraaier, de prijzen uitge reikt. BELGISCH ELFTAL VERLOOR VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. De interland voetbalwedstrijd BelgiëTsjeeho-Slowakije, die in het Heysel-stadion werd gespeeld, is in een 3—1 overwinning voor de Tsjechen geëindigd. Bij de rust was de stand 11. De rode-duivels speelden hun laatste interland van het seizoen, zoals gebruikelijk, in een ei-vol Heysel-stadion ,waar 60.000 sup porters een plaats hadden gevon den. Bijzonder genoten hebben die supporters echter niet, want het spel van hum favorieten, stak vooral in technisch opzicht nog al armelijk af tegenover dat van de Tsjechen. De Belgische keuze-commissie, die de Antwerpse viskoper Rik Coppens, buiten het elftal had gelaten, heeft het publiek vele malen luidkeels om Rik, die op de reserve-bank zat, horen roe pen. Want de voorhoede van de rode-duivels, waarin op de vleugels twee debutanten wa ren opgenomen: Orlans van La Gantoise en Jadot van Standard Luik, bracht er maar weinig van terecht. Ook Jef Mermans, die weer op de middenvoorplaats stond, had weinig geluk met zijn schoten. Goed papier is bet halve werk Gebruik Van Nelle's sigarettenpapier In de eerste helft ging de strijd vrij gelijk op, hoewel men al van een zekere superioriteit van de gasten kon spreken. Toch open den de Belgen de score en wel in de zevende minuut. Jef Mermans pikte een verre uittrap van Meert op en plaatste snel naar zijn linksbuiten Jadot. Diens schot be landde, via het lichaam van de Tsjechische stopper Pluskal, in 't doel (10). In de 28ste minuut kwamen de Tsjechen tot de gelijkmaker. Na een mi^trap van de Belgische linkshalf Delegas, kon midden voor Crha een hard schot lossen, dat keeper Meert wel kon stop pen, maar niet klemvast houden. Linksbinnen Trnka retourneerde de bal in de verste hoek (11). Na de rust hielden de Belgen nog lange tijd uitstekend stand. Maar toen de Tsjechen in de 34ste minuut een voorsprong hadden genomen door Trnka, was de weerstand van de rode-duivels goeddeels gebroken. Het was aan het goede werk van de verdedi ging te danken, dat de Tsjechen niet verder kwamen dan een 31 score, door een doelpunt van hun linksbuiten Kraus. EERSTE KLASSE. OlympiaZeelandia 49; Togo De Volharding 50; Scampolo —De Poel afg. DERDE KLASSE D. Vitesse 2De Poel 2 13; Scampolo 3Luctor 2 afg. SPAANSE RENNER DODELIJK De Spaanse motorrenner Mario Vilaseca is tijdens de training in de buurt van Barcelona dodelijk verongelukt. Het ongeluk gebeur de doordat een band sprong. Vi laseca vloog tegen een muurtje, waarbij hij o.a. beide benen brak. MAGNI MINT DE RONDE VAN ITALIË. De 20e étappe. De twintigste étappe van de Ronde van Italië, van Trento naar San Pellegrino over 210 km is ge wonnen door de Italiaan Fausto Coppi in de tijd van 5 uur 43 min. en 6 sec. De verdere uitslag luid de: 2. Magni (It.) z.t.; 3. Fantini (It.) 5.48.43 4. Koblet (Zw.) z.t.; 5. Monti (It.) z.t.; 6. Fabbri (It.) z.t.; 7. Ciolli (It.) z.t.; 8. Wagt- mans (Ned.) z.t.; 9. Gismondi (It.) z.t.; 10. Botella (Sp.) z.t.; 15. Van Breenen (Ned.) z.t.; 35. Mae- nen (Ned.) 6.09.29 44. De Groot (Ned.) z.t.; 45. een groep renners met o.a Voorting (Ned.) z.t.; 87. Roks (Ned.) 6.20.05. De 21e étappe. De uitslag van de -21e étappe van de Ronde van Italië van Pel legrino naar Milaan over een af stand van 140 km luidde: 1. Hugo Koblet (Zw.) 3.35.40; 2. Magni (It.) z.t.; 3. Benedetti (It.) z.t.; 4. Albani (It.) z.t.; 5. Baroni (It.) z.t.; 6. Corrieri (It.) z.t.; 7. Fan tini (It.) z.t.; 8. Auregi (It.) z.t.; 9. Messina (It.) z.t.; 10. Grosso (It.) z.t.; 17. Van Breenen (Ned.) z.t.; op de 20e plaats eindigde het peloton met de Nederlanders Wagtmans,De Groot, Roks en Voorting alien in dezelfde tijd als Koblet. Onze landgenoot Jules Maenen staakte door een val de strijd. Het eindklassement luidt: 1. Magni (It.) 108.58.12; 2. Cop pi (It.) 108.56.25; 3. Nencini (It.) 109.00.20; 4. Geminiani (Frank.) 109.01.03; 5. Coletto (Italië) 109.03.31; 6. Moser (It.) 109.04.13; 7. Fornara (It.) 109.05.28; 8. Bo tella (Sp.) 109.10.10.22; 9. Wagt mans (Ned.) 109.12.15; 10. Koblet (Zw.) 109.16.28; 11. Van Breenen (Ned.) 109.20.52 31. Voorting (Ned. 109.59.52; 53. De Groot (Ned.) 110.22.18; 81. Roks (Ned.) 111.21.16. Het eindklassement voor de bui tenlandse ploegen luidde: 1. Frankrijk 1080 ptn; 2. Zwit serland 1190 ptn; 3. Nederland 1134 ptn; 4. Spanje 1347 ptn en 5. België 2086 ptn. „De Eendracht" ïerneuzen. VLUCHT OP MOESCROEN. Snelheid le duif 1208 m; laatste prijswinnende duif 1122 m. 1. H. F. Koch en Zoon; 2. G. Luijk; 3. A. Faas; 4. Gebr. De Bakker; 5. Jac. Hamelink; 6. en 9. Chr. van Driel; 7. C. v. d. Klooster; 8. A. Zandstra; 10. C. de Rijke. Zelfde vlucht met jonge duiven. Snelheid le duif 1185 m; laatste duif 1054 m. 1., 5. en 7. D. v. d. Berge; 2. Gebr. De Bakker; 3. en 6. A. F. Dieleman; 4., 8. en 10. G. Luijk; 9. L. Koch 50.000 Japanse arbeiders in me- ttaalmijnen hebben opdracht ge kregen, met ingang van 7 Juni voor onbepaalde tijd in staking te gaan om de looneisen kracht bij te zetten. De staking zal de productie van tin, zink en andere metalen volle dig stop zetten. Genemuiden is in rep en roer. De oorzaak is een romance tus sen de 17-jarige Willemientje V. en een jongeman ter plaatse, die door de ouders van het meisje niet wordt goedgekeurd. De zaak is tenslotte Vrijdagavond zó hoog gelopen, dat het tot een vechtpar tij met de politie in het anders zo rustige plaatsje is gekomen. De plaatselijke politie moest worden versterkt met 25 man rijkspolitie uit Zwolle om de roe rige Genemuidenaren in bedwang te houden. Er werd 'n zeer groot aantal waarschuwingsschoten ge lost, naar men zegt wel 300 er vielen enkele gewonden en er sneuvelden een flink aantal rui ten. De ouders van Willemientje keuren de liefde die hun dochter heeft opgevat voor de jongeman niet goed, omdat hij niet gefortu neerd genoeg naar hun zin zou zijn. De kwestie liep de vorige week zó hoog, dat het meisje de ouderlijke woning verliet en haar intrek nam bij kennissen in Gene muiden. Haar broer vroeg haar echter weer naar huis te komen om nog eens te komen praten. Willemientje stemde hier in toe. Hierna is zij door haar ouders per auto naar een plaatsje op de GOUDBERGINGSTOREN NADERT VOLTOOIING. De bergingstoren, waarmee, de heer P. Visser uit Wijde Wormer met zijn vereniging de 72 millioen gulden aan goud uit het bij Den Helder gezonken Duitse stoom schip „Renate Leonhardt" wil halen, wordt op het ogenblik in IJmuiden voor dit werk gereed gemaakt. Wanneer de weersom standigheden goed zijn wil men half Juni de sprong naar de Noordzee wagen. Het gevaarte, dat gemeerd ligt nabij de Noor- dersluis, bevat op het ogenblik nog 45 ton water zodat het op de bodem van het Noordzeekanaal rust. Maar in de dubbele wanden van de toren worden grote gaten gebrand waardoor beton in de werktoren wordt gestort. In de werkkamer onder in de toren, welke op het wrak zal komen te rusten, wordt een omvangrijke apparatuur aangebracht: er gaat een lichtaggregaat naar beneden, er komt een compressor te staan terwijl voorts ook een zender van de Nederlandse Radio Unie wordt ingebouwd. Inmiddels moet de juiste posi tie van het wrak van de Renate Leonhardt opnieuw worden be paald, daar de boei die er boven lag tijdens de jongste storm is afgedreven. Wij vernamen dat het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en de rijkswaterstaat ten zeerste zijn geïnteresseerd in het ber gingsproject van de heer Visser. AUTO ONGEVAL TE BEESD. Op rijksweg no 26 ter hoogte van de gemeente Beesd zijn Za terdagmorgen een Duitse perso nenauto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. Veluwe gebracht, waar zij bij be kenden werd ondergebracht. Dit schijnt het misnoegen van de Genemuidenaren en vooral van de 200 man personeel van de cocosmattenfabriek, waar Wille- mientje's vader vennoot van is te hebben opgewekt. Het kwam tot een vanouds gebruikelijk volksge richt. Er ging een afvaardiging van het personeel naar Wille- mientjes vader en er werd zelfs met staking gedreigd, wanneer hij niet vertelde, waar het meisje zich bevond. Vader V. vertelde het en een delegatie van twee man vertrok naar Willemientje om te kijken hoe zij het maakte. Vam(ieze gelegenheid maakten zij gebifilik om een brief voor haar geliefde mee te geven. Vrijdagavond geraakten de ge moederen echter weer verhit. Men wilde het jonge paar weer tot elkaar brengen. De familie V. achtte zich bedreigd en inderdaad vlogen weldra stenen door de rui ten van haar huis. Hierop riep de familie V. de hulp in van de poli tie. Acht agenten poogden het bedreigde huis te ontzetten. Vele inwoners van Genemuiden waren inmiddels op straat gekomen. Op vele plaatsen werd gediscus sieerd. Spoedig daarna ontstond een vechtpartij met de politie, die zeer in het nauw werd gedreven. Ter assistentie kwam toen een twintigtal rijkspolitiemannen uit Zwolle naar Genemuiden. De vechtpartij duurde van elf tot één uur. Eén jongen liep een hersenschudding op; een dochter van een predikant kreeg een steen tegen het hoofd en werd ge wond. Zaterdagochtend werd nog ge patrouilleerd, doch het was weer rustig in het stadje. Vertegenwoordigers van de Oost- en Westduitse ministeries van Vervoer hebben Zaterdag overeenstemming bereikt over verlaging van de tarieven voor het wegverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Deze tarieven waren onlangs door de Oostduitse autoriteiten sterk verhoogd. Zij voeren aan, dat dit voor het onderhoud der wegen noodzakelijk was. De nieuwe tarieven, die volgens A.D.N. 12V2 tot 50% lager zullen zijn, worden 10 Juni van kracht. De Oostduitse minister van Ver voer stemde in met verlaging der tarieven om de betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland te verbeteren, aldus A.D.N. In Bonn wordt de verlaging on voldoende genoemd. De tarieven zijn destijds in sommige gevallen tot het 13-voudige verhoogd. Van de verlaging met 50 procent pro fiteert het particuliere vervoer op de meest gebruikte verkeersweg, die tussen Berlijn en Helmstedt. Zij geldt voor motorfietsen, per sonenauto's, autobussen en vrachtauto's, die maximaal vier ton vracht vervoeren. De belas tingvermindering neemt af naar mate meer vracht wordt ver voerd. De 27-jarige mevrouw Philibert te Aubigny-Sur-Mer bij Bourges in Midden-Frankrijk heeft een dezer dagen het leven geschon ken aan een vierling. Geen van de kinderen, alle vier meisjes, woog bij de geboorte 900 gram. De artsen zeiden Vrij dag, dt zij niet veel hoop hebben, dat de kinderen zullen blijven leven. De voorzitter van de algemene Nederlandse geheelonthouders- bond, de heer J. Redeker, heeft de algemene vergadering van de bond te Emmen toegesproken. In deze toespraak merkte hij on dermeer op. dat ons land nog 25.000 alcoholisten telt. Spr. merkte verder op, dat de jeugd hieraan voor een groot deel voorbijgaat, omdat de drinkge woonten anders zijn geworden. Het nu opgroeiende geslacht kent het alcoholprobleem in de brute realiteit van vroeger niet, boven dien heeft het toenemende huis gebruik ook weinig afschrikwek kends, waardoor de kinderen niet beter weten of het hoort zo, dat om de gezelligheid te bevorderen thuis wordt gedronken. Reeds in de aanvang van zijn rede had de heer Redeker be toogd, dat de leden van de bond de neiging hebben wat minder belangstelling te .tonen voor het bondsorganisatorische werk Maar juist, omdat het alcohol- 77. Als Svein's gestal te door de duisternis is opgeslokt, staat Eric de eerste momenten roerloos te luisteren. Hjj verwacht elk ogenblik een alarm kreet te horen, ten te ken dat de vlucht ont dekt is. Voor alle ze kerheid sluipt hij in de richting van de paarden om er als het moet eveneens van door te kunnen gaan. Maar Svein is een doorgewinterde rot, die het klappen van de zweep kent. Hij scharrelt voorzichtig tussen de wachtposten door, steeds buiten de lichtkring blijvend en stijgt pas op als hij buiten ge- hoorsafstand is, waarna hij er langs een smal bospaadje *in vliegende galop vandoor gaat. Inmiddels is het rustig géwordén in het grote kamp, waar de tent van Geirfinn eenzaam temidden der wachtvuren staat. Daar Eric lastige vragen over zijn verdwenen makker wil ont gaan blijft hij zoveel mogelijk af zijdig van de krijgers, die hier en daar in groepjes rond de vuren, of tussen de bomen bijeen zitten. Zo op het oog is alles in diepe vrede; iedereen voelt zich veilig omdat het kamp omgeven is door een dubbele kring van wachters. Keer op keer dwalen Eric's ge dachten naar Svein. Hij hoopt dat de Sakser erin zal slagen heelhuids, Halfra en de anderen te bereiken. Hijzelf moet -in verband met zijn plan bij de Bohuslaners blij ven en dit is niet zonder gevaar, want wanneer men Svein's afwe zigheid opmerkt, is het wellicht te laat om zich in veiligheid te stel len. Het is dus zaak, op zijn hoede te blijven en stil trekt Eric zich op een donker plekje tussen de bo men terug. Op hetzelfde moment richt één der wachters zich snel op, als hij twee van zijn makkers met een vreemde krijger te paard ziet na deren. „Wie brengt ge daar mej?", is de vraag van de schildwacht. „We overvielen deze knaap toen hij bezig was ons kamp te bespie den", is het antwoord. I „Hij beweert een krijger van één of andere leenman te zijn, die er op uit gestuurd is om na te gaan wat onze vuren te betekenen heb benIk denk dat heer Geirfinn er wel achter zal komen of deze jongeman de waarheid spreekt, of niet". (Welke onverwachte gevolgen de komst van deze man voor Eric heeft, zal spoedig blijken vraagstuk zij het dan ook in wat andere vorm nog lang niet is opgelost, achtte de bondsvoor zitter het noodzakelijk, dat de e- den zich zouden inspannen om te helpen de bond organisatorisch te versterken. De heer Redeker wees voorts op het gevaar van de gangbare publieke opinie over het alcohol gebruik, die ongeveer als volgt luidt: men wil graag toegeven, dat de drankbestrijdersfceweging uiterst nuttig werk heeft ver richt ere wie ere toekomt, niet waar? dat het werk t.a.v. de alcoholisten ook heden ten dage nog noodzakelijk is, maar vindt de praeventieve beweging niet meer in het kader van de tijd pas sen. De kreet, dat de alcoholist een zieke is, heeft aan deze mening volop voedsel gegeven. We lopen nu eenmaal allen het risico om ziek te worden en sommige men sen zijn bijzonder vatbaar voor bepaalde ziekten. De alcoholist nu, wordt even eens beschouwd als een zieke, Sommigen 'zijn voorbestemd om alcoholist te worden. Zij kunnen de drank niet sociaal hanteren en vanzelfsprekend moeten zij ge heelonthouder zijn. Het zou zelfs wel wenselijk zijn, dat zij zich aansloten bij de drankbestrij- dingsbeweging. Maar het publiek acht het niet nodig, dat iedereen de drank laat staan omdat som- migen zich er aan te buiten gaan. Het lijkt allemaal erg logisch, maar men vergeet te goeder of te kwader trouw, dat het alco holisme niet te vergelijken is met welke andere ziekte dan ook, zo betoogde spr., die daarna met' cij fers een stijging van het alcohol- verbruik aantoonde. Over 1954 werd aan accijns op gedistilleerd 117.504.000 be taald, dat is 7.153.000 meer dan in 1953. Een stijging van ruim 6%. De omzet van bier is naar verhouding nog meer gestegen. In 1954 werd aan accijns opge bracht ƒ22.159.000 of ƒ4.258.000 meer dan in 1953. In procenten uitgedrukt bedraagt de stijging ruim 19%. Dat zijn cijfers die te denken geven! Nadat het alco holgebruik gedurende enige ja ren geleidelijk is gedaald, neemt het nu weer toe. De heer Redeker besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat deze vergadering een golf van werklust door de bond zou doen gaan, waardoor de activiteit van leden zou worden verhoogd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3