Uit de Provincie De blauwe auto Binnenlands nieuws Zeeuwse Statencommissie over een nieuwe provinciewet Zeeuwse fruitoogst veel kleiner dan vorig jaar Russische tank versus Westduitse vrachtauto Japans-Russische onderhandelingen begonnen. Schevejungse Jogger in moeilijkheden TERNEUZEN. AXEL. HULST. KAPELLE. VLISSÏNGEN. Indien de voorstellen der com missie Prinsen verwerkelijkt wor den, dan zouden de bepalingen in de grondwet en in de nieuwe pro vinciewet op de hoogte van de tijd zijn gebracht en een zuiver der beeld geven van de huidige positie der provincie in onze staatsinrichting dan thans het ge val is. Het verslag der commissie Prinsen bevat veel dat bekoort. Een spoedige grondwetsherzie ning op het stuk van de provincie is wenselijk en noodzakelijk. Dit zijn enkele algemene op merkingen, die de commissie uit de Prov. Staten van Zeeland ge maakt heeft naar aanleiding van het rapport der commissie Prin sen over de herziening der pro vinciewet. In de commissie had den zitting de heren Schorer (voorzitter), Schlingemann (se cretaris). Catsman, Van Dongen, Kodde en Stemerding. Haar con clusies zijn thans door Ged. Sta ten aan de Prov. Staten aangebo den. De Statencommissie is het er over eens, dat de bepaling, vol gens welke het lidmaatschap der Prov. Staten, onverenigbaar is met dat der Eerste Kamer, kan vervallen. Een minderheid vindt het niet juist, dat het lidmaat schap der Staten onverenigbaar is met het bekleden van een be trekking van ambtenaar in dienst der provincie of van een lichaam geheel of voor een overwegend deel met middelen der provincie gevormd of in stand gehouden. Zodoende kan b.v. een arbeidscon ractant bij de Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij geen lid der Staten zijn. De meerder heid meent echter, dat door een soepeler regeling ongewenste verhoudingen kunnen ontstaan. Vrijwel alle leden der commis sie zijn het erover eens, dat of schoon de taak van de colleges van Gedeputeerde Staten de laat ste jaren sterk is uitgebreid, hun werkzaamheden als zodanig geen dagtaak mogen vormen en dat de mogelijkheid open moet blijven om voor de vervulling van dit ambt personen aan te trekken, die in het volle leven staan, van wier kennis en ervaring de pro vinciale besturen profijt kunnen trekken. De meerderheid acht v»it- breiding van het aantal Gedepu teerden niet gewenst, de minder heid wel en dan tot een aantal door de wetgever te bepalen aan tal leden. Een gelukkige zaak wordt het gevonden, dat er commissies kun nen worden ingesteld van voor bereiding en van bijstand, al dient er te worden gewaakt tegen dou blures. Aangenomen wordt, dat onder deze commissies niet de af delingen der Staten zijn begre pen. Men is het er vrijwel over eens, dat het te ver gaat Ged. Staten in het geheel niet interpel- iabel te doen zijn over het toe zicht op de gemeentebesturen. 'De meerderheid der commissie neemt het standpunt in, dat het jnterpellatierr'cht op dit punt moet worden beperk, tot het alge meen beleid en dat Ged. Staten niet ter verantwoording moeten kunnen worden geroepen voor al lerlei kleinigheden met betrek king tot het hun bij de wet opge dragen toezicht op de gemeente besturen. Een meerderheid staat afwij zend tegenover de gedachte, dat de leden der Prov. Staten die hun stem uitbrachten voor het doen van een uitgaaf buiten de begro ting, voor die uitgaaf persoonlijk aansprakelijk zijn, indien aan de begrotingswijziging de konink lijke goedkeuring wordt onthou den. De stem van de Statenleden zou op deze manier worden beïn vloed door mogelijke nadelige fi nanciële gevolgen voor hen. Het vervallen der controle door de Al gemene Rekenkamer ontmoet bij geen der leden bezwaar, vooral omdat deze instelling geen doel- matigheidscontróle kan uitoefe nen en van de «resultaten van haar controle naar buiten nim mer iets bleek. Regeling van het provincie fonds in een afzonderlijke wet wordt door de commissie niet noodzakelijk geacht. Een Russische tank is een dezer dagen ernstig beschadigd in een lbotsing met een Westduitse vrachtauto, op de grote weg van West-Duitsland naar Berlijn, al dus heeft de politie meegedeeld. De vrachtauto kon na de bot sing zijn reis voortzetten doch de tank moest worden weggesleept. Er vielen geen slachtoffers. Japan en de Sowjet-Unie zijn te Londen begonnen met de onderhandelingen over beëin diging van de oorlogstoestand, die officieel nog steeds tussen beide landen bestaat, en over kwesties, die reeds lang om op lossing vragen. De besprekingen zullen naar men verwacht verscheidene maanden duren. De Japanse de legatie staat onder leiding van Sjoenitsji Matsoemoto, de Sow- jet-afvaardiging onder leiding van Jakob Malik, de ambassa deur te Londen. DE „DOLFIJN" GEZONKEN. Schipper van de Sch. 204 verdronken. De Scheveningse logger, Sch 204 „Dolfijn" van de rederij gelbr. Van Leeuwen bevindt zich op de visserijgronden in ernstige moeilijkheden doordat het vol water stroomt. De Sch 204 heeft reeds assisten tie gekregen van enkele loggers, waaronder de Sch 305.. De Sch 204 bevindt zich in zin kende toestand. De bemanning heeft omstreeks half acht het schip verlaten en is aan boord van de Sch 305 gegaan. Er deden zich hierbij geen persoonlijke on gelukken voor. De Sch 204 bevindt zich thans op ongeveer 55 mijl van Aber- deen» Getracht zal worden de Sch 204 tussen twee loggers drijvende te (houden en zo naar huis te bren gen. Het achterste gedeelte van de Sch. 204 staat vol water, doch het waterdichte schot schijnt het te houden. De Sch. 204 wordt gesleept in de richting van de Engelse kust, waar men nog 50 mijl van verwij den! is. De sleep heeft een snel heid van zeven mijl per uur. De toestand van de Sch. 204 is echter eritiek. Omstreeks kwart voor één Za terdagmiddag is de „Dolfijn" ge zonken- De „Maria" is in de loop van Za terdagavond in Aberdeen aange komen met aan boord 15 leden van de „Dolfijn". Het bericht, dat ook de schipper. M. den Heyer, van boord zou zijn gegaan, is on juist gebleken. Schipper Den Heyer wilde zijn schip aanvanke lijk niet verlaten. Later, toen bleek dat de „-Dolfijn" niet te red den was, kon hij het schip niet meer verlaten. Op het moment, dat hij van: zijn schip af wilde, verdween het in de diepte. Zijn stoffelijk overschot werd later, drijvende in een zwemvest, In zee gevonden. Het is aan boord van de „Maria" naar Aberdeen gebracht, vanwaar het later naar Scheveningen zal worden ver voerd. De oorzaak van het vergaan van de „Dolfijn" is vermoedelijk gele gen in het ontstaan van een lek In de machinekamer. ERNSTIG ONGELUK BIJ KAPELLE. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is bij Kapelle op Zuid-Beve land op de rijksweg onder het gehucht Dijkwel een ernstig auto-ongeval gebeurd. Twee per sonenauto's zijn op elkaar gere den. Bij het ongeval zijn 8 personen gewond geraakt. De motorrijder Schrijver uit Goes wilde op zijn motor linksaf slaan van de rijks weg af, z.,g. naar Dijkwel. Hij werd ingehaald door een auto, be stuurd door de heer Van Hoeve uit Dinteloord, die hem wilde pas seren op het moment dat S. links af sloeg. De motorrijder werd aangereden en daarbijlicht ge wond. De autobestuurder raakte echter de macht over het stuur kwijt en reed met de wagen de linkerberm in. Daarna reed hij weer de weg op en botste toen met de zijkant van de wagen te gen het front van een tegenlig ger, een auto, bestuurd door de heer P. Nieuwenhuize uit Krab- bendijke. Gewond werden de heer S., de heer N., zijn vrouw en 2 kinderen, alsmede de heer Van H., die nog twee passagiers in zijn wagen had, de heren B., ook uit Dinteloord. De gewonden zijn naar het zie kenhuis St Joanna te Goes ver voerd. De verwondingen zijn me rendeels niet zeer ernstig. AFSLUITING VAN DE HAVEN VAN STAVENISSE. Op 21 Juni zal het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland een bespreking hebben met bur gemeester en wethouders van Stavenisse en het bestuur van het waterschap-Stavenisse inzake de wijze van afsluiting van de haven van Stavenisse. Met het oog op de veiligheid van Stavenisse is het nodig tot spoedige afsluiting van de haven dezer gemeente te komen. Teneinde de haven voor de scheepvaart te behouden, heeft het gemeentebestuur van Stave nisse het provinciaal bestuur ver zocht medewerking te verlenen tot de bouw van een keersluis. Vrijwel alle belanghebbende in stanties en personen in de ge meente Stavenisse hebben dezer dagen door middel van requesten eveneens de medewerking van het provinciaal bestuur ingeroe pen, Vliegende Missie. Zondagavond heeft in de paro chie van de H. Willibrordus een ontroerende en grootse plechtig heid plaats gehad. Op haar pel grimstocht door het bisdom Bre da is het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima op plechtige wijze ingehaald voor een verblijf van twee dagen. Twee dagen ge durende dewelke de parochianen van Temeuzen aan de voeten van Onze Lieve Vrouw van de Grote Terugkeer" zullen bidden voor allen en in 't bijzonder om door haar voorspraak de zegen van haar Goddelijke Zoon af te sme ken over de gezinnen. Een wapperende driekleur met de pauselijke banier hoog in de kerktoren onder een verstilde zo merzondag avondhemel. Jubelen de kerkklokken verwelkomden 'n twintigtal auto's komende van Axel met-een grote deputatie van Axe'lse parochianen, die -het beeld begeleidden tot in Temeuzen. Voorafgegaan door een bidden de parochieherder, gevolgd door geestelijken, gedragen door de kerkmeesters en geflankeerd door de armmeesters met bran dende fakkels, gevolgd door we reldlijke autoriteiten, eerwaarde zusters, vele tientallen bruidjes, verkenners en kajotters, school kinderen, deputaties van de stands- en vakorganisaties, en 'n onafzienbare rij van biddende en zingende gelovigen, werd het beeld der Moeder Gods in proces sie door het park der eerwaarde zusters naar de kerk gedragen. Een korte predikatie over de verschijning in Fatima door een zeer eerw. pater, gevolgd door 'n kort Lof, besloot deze eerste in drukwekkende plechtigheid. Ge durende Zondagnacht tot Dins dagavond kwart o-ver zeven zal het Ibeeld in de R. K. kerk -blijven en zullen de gelovigen in grote getale komen bidden. Vanaf de scheepswerf zal het beeld Dinsdagavond per schip naar de losplaats te Sluiskil wor den gebracht, om Gods zegen af te smeken voor -het geestelijk maar ook voor -het stoffelijk wel zijn van onze streek. De R.K. toneelgroep „Crescen do" in de topgroep van het Landjuweel. De toneelgroepen, die hebben deelgenomen aan het Zeeuws Landjuweel 19541955, zijn in kennis gebracht met het resul taat van hun werk. Van te voren was er reeds be kend, dat er ten opzichte van het eerste landjuweel 19531954 op merkelijke veranderingen zouden plaats grijpen, zodat mag worden aangenomen dat iedere toneel groep in spanning heeft geleefd. Vooral voor de R.K. toneelgroep „Crescendo" te Terneuzen is de deelname aan het Zeeuws Land juweel een bijzonder succes ge weest, dank zij de voortreffelijke regie van de Vlaamse toneelleider Herman Bruggen. Hoewel de jury voor de keuze van het stuk niet het hoogst te behalen aantal punten kon toe kennen, was deze waardering toch wel ruim voldoende te noe men. Maar met de andere onder delen tezamen mag het resultaat verrassend goed worden ge noemd. Voor „tempo" b.v. komt „Cres cendo" als no 1 te voorschijn, ter wijl voor regie-opvatting gelijke puntenwaardering is toegekend als de winnaar van het Landju weel. Ook voor de mise en scène, sa menspel, dynamiek, grime en cos- tumering steekt „Crescendo" zijn drie voorgangers herhaalde lijk naar de kroon of overtreft hen zelfs. Vanzelfsprekend zijn de leden van „Crescendo" zeer te vreden met dit resultaat, doch zij beseffen daarbij ook, dat zij steeds „crescendo" moeten. De uitsl-ag was als volgt: Van de 200 te behalen punten verwierven de mededingers het onderstaande aantal: 1. Middelburgs dilettantento neel 170,8 pnt (85,4%); 2. R.K. T.V. „St Josephs Ghesellen", Hulst 168,7 pnt (84,1 3. „On derling Kunstgenot" Goes 167,8 pnt (83,9%); 4. -R.K.T.V. „Cres cendo", Terneuzen 161,5 pnt (80,8 5. Thalia", Breskens 156,9 pnt; 6. Vlissings Schouw spel 153,5 pnt; 7. R.K.T.V. „Sem- pre Avanti", Sluiskil 148,5 pnt; 8. Toneelgroep R.K. muziekver. Hei kant 136,9 pnt; 9. „Oefening en Vermaak", Oostburg 135,1 pnt; 10. R.K.T.V. „Excelsior", Sas van Gent 134,7 pnt; 11. R.K.T.V. „St Paulus', Middelburg 134,5 pnt; 12. Toneelgroep Kortgene 121,9 pnt; 13. R.K.T.V. IJzendijke 110,9 pnt; 14. „Nut en Genoegen", Schoondijke 110,7 pnt; 15. Toneel ver. Groede 110,2 pnt; 16. „Oefe ning Na Arbeid", Zierikzee 89,7 pnt. In haar uitvoerig en zeer goed gedocumenteerd rapport consta teert de jury, bestaande uit de he ren F. Bloemkolk W.K.A.) en H. Jongsma (N.A.T.U.), dat het spelpeil is verbeterd en dat de keuze der stukken meer verant woord is dan bij het Landjuweel 19531954. De jury onderschat de moeilijkheden voor het ama teurtoneel op 't platteland geens zins, vooral wat betreft de ruim te en de mogelijkheden (aankle ding, belichting enz.) op het to neel. Toch heeft zij tot haar ge noegen meerdere malen kunnen constateren, dat de vindingrijk heid bij sommige groepen verras send goéde resultaten te zien gaf. Ook de regie is in dit rapport een ernstig punt van bespreking en ook hierin erkent de jury dat vooral alweer op het platteland de oplossing van dit vraagstuk zeer moeilijk kan zijn. Zij consta teert tenslotte dat door een goe de regisseur te kiezen een groep kans heeft gezien het puntenper- centage met 25 op te voeren. Wei- een bewijs, dat de jury aan dit on derdeel de meest mógelijke waar de hecht om mede op deze,wijze tot goed en verantwoord ama teurtoneel te komen. Verkeersongevallen. Zaterdagochtend te ongeveer kwart voor zeven kwam de brom fietsberijder A. den E. uit Terneu zen via de Noordstraat de Nieuw- straat ingereden juist op het mo ment, dat uit de Nieuwstraat een vrachtauto, bestuurd door P. J. S. uit Axel, dit kruispunt nader de om de Korte Kerkstraat in te rijden. Hoewel de vrachtauto met ge ringe snelheid reed, kon de bromfietser niet voorkomen, dat zijn rijwiel tegen de vrachtauto terecht kwam, tengevolge waar van hij met zijn hoofd tegen de laadbak van de vrachtauto te recht kwam. Het voorwiel met de voorvork van zijn bromfiets wer den vernield; de vrachtauto had geen materiële schade. Geen voorrang verleend. Op de hoek van de Walstraat Burg. Geillstraat verleende de bromfietser J. Th. van E. geen voorrang aan een in de Burg. Geillstraat rijdende auto, be stuurd door de heer De Roedt, in genieur te Gent, waardoor hij in aanraking kwam met het linker» voorspatbord van de auto. Het liep gelukkig zonder per soonlijke ongelukken af, doch zo wel de bromfiets als de auto werden licht beschadigd. Klein muziekfestival. Ofschoon het de bedoeling was om Zaterdag 4 Juni j.I. het drie manschap waaraan steeds „Con cordia" uit Axel, „E.N.Z.K." uit Hoek en „De Volharding" uit Zaamslag medewerken, uit te breiden tot 4 gezelschappen, n.l. met de „R.K. Fanfare" uit Sluis kil, werd dit een debacle, door dat zowel Hoek als Sluiskil te kampen hadden met een te gerin ge bezetting, zodat het uiteinde lijk slechts een tweemanschap is geworden. Nadat om goed 6 uur beide ver enigingen eeni muzikale wande ling door de gemeente hadden ge maakt, werd om half acht een aanvang gemaakt met een con cert op de nieuwe muziektent, dat geopend werd door de plaatselij ke vereniging „Concordia". Om half negen ruimde deze haar plaats in voor „De Volhar ding". Door het mooie weer was de belangstelling dan ook groot en velen zullen heibben genoten van de mooie werken, welke door ge noemde verenigingen werden uit gevoerd. Zaamslag viel vooral op door de vele jeugdige leden en dit mo ge een opwekking zijn voor de Axelse jeugd om zich eveneens te gaan toeleggen op de beoefe ning van de muziek, waarmede dan t.z.t. de gelederen van „Con cordia" versterkt kunnen wor den. door A. H. VAN OMMEN. 144) Nadruk verboden. En thans kom ik tot de ont knoping van dit drama en de ontmaskering van de moorde naar. Dat hij in het pension moest zitten begreep ik bijna da delijk, toen Bak die ochtend een man schaduwde, die net deed Alsof hij gras voor zijn konijn Sneed, doch in werkelijkheid op zoek was naar een gedeelte van z'n horlogeketting, die ik de vo rige avond tijdens het gevecht had stukgetrokken. De jas, die deze man droeg, bleek het eigendom te zijn van John Rod ney, en aangezien Rodney een Amerikaan is en de gehele over val ook iets Amerikaans leek, meende ik in hem de moordenaar te ontdekken. Ik werd in deze mening versterkt, toen Bak de truc met het horloge uithaalde. Rodney's horloge was volgens hem op raadselachtige wijze ver dwenen en ik achtte het niet uit gesloten, dat het uurwerk tijdens de worsteling was beschadigd en hij het 't veiligste had gevonden, zich van het horloge en de stuk getrokken ketting te ontdoen. Er was echter iets, dat mij van zijn arrestatie terughield en ik ben achteraf blij, dat ik die flater niet begaan heb.. Wat dat „iets" is geweest, kan ik niet zeggen. Misschien was het juist 't pach- tige alibi, dat zowel Geerling als Hazelaar had, misschien het feit, dat één van Tienhovens dropjes in de wagen van de vermoorde was gevonden en hijzelf geen alibi hadmisschien ook, om dat Belforts houding mij ver dacht voorkwamik weet het niet. Mogelijk is ook, dat ik juf frouw van Bennekom, de dochter van de juwelier, niet geheel als medeplichtige wilde uitschake len, vooral toen ik hoorde, dat haar moeder met Belfort was ge trouwd, terwijl de moeder haar eerste man diep haatte.... hoe 't ook zij, ik voelde als bij in tuïtie, dat ik met Rodney op een verkeerd spoor was. Wat die stukgetrokken ketting betreft: Sylvia vertelde mij nog, dat deze het eigendom van de Witte was. Geerling wenste ech ter niet het minste risico te lo pen en daar zijn zoeken in de grasberm geen resultaat oplever de, stal hij de volgende nacht uit Rodney's vestzak diens horloge met ketting. Geerling wist, dat Rodney die avond zoals gewoon- Op de Zaterdagmiddag in Ka pelle gehouden algemene verga dering van de veiling „Kapelle- Biezelinge en omgeving" heeft de voorzitter de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge een uitvoerig overzicht gegeven van de stand der fruitgewassen in Zeeland. Dit overzicht was niet optimis tisch want over het algemeen be looft de Zeeuwse fruitoogst veel kleiner te worden dan het vorig jaar. De stand van bijna elk ras is zeer onregelmatig. De zware storm van enige weken geleden deed veel schade. De appelbomen van de belangrijkste rassen bloei den onder zeer ongunstige weers omstandigheden. Een veel geteelde zomerappel in Zeeland is de Yellow Transpa rant. Deze staat er zeer slecht voor en de heer Dekker zeide dat de oogst van dit ras zeker niet hoger dan 10 tot 20 van nor maal zal zijn. De andere vroege rassen staan er nu beter voor. Over de late rassen zeide de heer Dekker dat de Cox Orange Pippin matig gezet is maar dat de oogst hiervan nog wel bevre digend kan zijn. De Jonathan is belangrijk minder. Op verschil lende percelen is de vruchtzetting bepaald slecht. Dit geldt ook voor de Goudreinette. De Golden Deli cious bloeide wat later en heeft beter weer gehad. Men heeft de indruk, dat het hiermede wel zal gaan. Over de peren zeide de heer Dekker dat ondanks de ongunsti ge weersomstandigheden tijdens de bloei de vruchtzetting meevalt. De Zeeuwse perenoogst kan dan ook vrij goed tot goed worden lijk „tipsy" was thuisgekomen en aldus vermoedde hij terecht een vaste slaper. Maar je ziet 't al weer: de beeldhouwer trachtte wederom de tapdancer naar vo ren te schuiven! Uit het feit ech ter, dat hij zich zorgen maakte over een stuk ketting van een medeplichtige, blijkt toch, dat hij als 't ware een voergevoel had, dat de poiltie uiteindelijk tóch tot pension „Belle Vue" haar voelhoorns zou uitsteken. We weten nu ook, hoe Job Bul der en met hem zijn trawanten Benny de Kraker en de Witte in de zaak betrokken werden. Voor al Job heeft bij de politie genoeg reputatie, dat alleen al bij het noemen van zijn naam de over tuiging post vat, dat er een „luchie" aan zit. Jobs verzeke ring, dat een vreemde man in zijn café op een telefonische op roep had zitten wachten, ging niet op, omdat hij de bekende stommiteit vertelde. Bovendien was zijn persoonsbeschrijving van de vreemdè gast zó van top tot teen in de puntjes, dat ik di rect voelde dat alles van A tot Z gelogen was. Op één ding wil ik echter nog even terugkomen om je nog eens te laten zien, hoe geraffineerd Zonsveld te werk ging. Tijdens het eerste verhoor vroeg ik hem in zijn rol van Geering, of hij omstreeks 11 uur op de avond van de moord op Rentenaer een schot had gehoord. „Nee", was zijn antwoord. Later vroeg ik hem 't zelfde in zijn rol van Hazelaar, maar nu luidde zijn antwoord, dat hij een knal had voor de meeste rassen. De prui men hebben rijk gebloeid en de vruchtzetting is eveneens goed. Pruimen zullen er daarom wel voldoende zijn. Over de kersen zeide de heer Dekker dat deze slecht zijn. Al leen de vroege Early Rivers kan nog een enigszins behoorlijke opbrengst geven. De aardbeien staan er prima voor, hoewel de oogst twee weken later valt dan in normale jaren. De stand van de frambozen is gemiddeld slechts matig. Deze hebben op vele percelen erg van stengelsterfte te lijden. Over de bramen zeide de heer Dekker dat de stand hiervan ook matig is. Van dit gewas valt niet meer dan een halve oogst te verwachten. De kruisbessen staan er goed voor, evenals de rode bessen, ter wijl de zwarte bessen onregelma tig zijn. Ondanks de lagere omzet van bijna 900.000 (ƒ5.094.282,40 in 1954 tegen 5.928.946,54 in het voorgaande jaar) was de finan ciële uitkomst voor de veiling Ka pelle gunstig. Op de vastgelegde middelen kon 188.556,94 wor den afgeschreven en er bleef een netto-winst over van 12.668,34. De liquiditeit is vrij gunstig en was opnieuw verbeterd. Verder werd op deze vergade ring meegedeeld dat het in de be doeling van het bestuur ligt het komende bewaarseizoen te ko men tot een geregelde afzet van de fruitvoorraden. Men hoopt te voorkomen dat er perioden zijn, waarop geen fruit wordt aange voerd, terwijl er nóg wel voor raad is. gehoord, die best een schot kon zijn geweest! Je ziet dus: een ja en een neen en hij veronderstel de terecht éénmaal goed te heb ben geantwoord. Herinner je je nog mijn opge ruimde stemming na'het volgen de verhoor, toen de gasten elkaar verwijten en bedekte beschuldi gingen naar het hoofd wierpen? Ik vertelde je die dag, dat ik wist, wie behalve Sylvia nog minstens medeplichtig aan de moord op Rentenaer was. WelKees Geerling had zich een beetje versproken! Hij sprak namelijk over „zakjes" juwelen en ik vroeg me dadelijk af, ho-e hij kon weten, dat de zending in zakjes verpakt was. Hoewel hij niet over „twee" zakjes gespro ken had, vond ik zijn woorden tóch zéér verdacht en van dit ogenblik af meende ik in hém óf de dader öf de tweede mede plichtige te zien. Maar ik had geen bewijzen om hem te arres teren! Tevens mocht ik niet uit het oog verliezen, dat hij één der weinigen was, die op de avond van de moord een alibi had, het welk notabene nog door een an dere gast pa Hazelaar! be vestigd was. En bovendien, had Van Bennekom ons zelf niet ver teld, dat 't onder juweliers vaak gewoonte was, om zichtzendingen juwelen in zeemleren zakjes te verpakken. Geerlings spreken over „zakjes" zou dus ook een toevalligheid geweest kunnen zijn, vandaar dat mijn optimis tische stemming in een pessimis tische oversloeg. (Wordt vervolgd.) Reinaert auto-ralley. Tot slot van de Reinaertfeesten vond te Hulst een ralley plaats voor automobilisten door de streek, waar Reinaert heeft ge zworven. Er waren voor deze ral ley niet minder dan 81 deelne mers. Door de slechte weersom standigheden hadden vele in schrijvers, vooral Belgen, verstek laten gaan. Het vertrek vond plaats op de Markt, waar ook de aankomst was. Het parcours van 150 km was zeer zwaar en er waren di verse moeilijke opgaven. Er wa ren deelnemers bij, die ruim 200 km reden, vooraleer zij hun con troleposten hadden gevonden en gepasseerd. Het is een zeer goed geslaagde ralley geworden en de deelne mers waren zeer tevreden. De prijsuitreiking vond plaats in hotel De Graanbeurs, waar de voorzitter van het comité, dokter Casparie, de prijzen uitreikte. De eerste prijs bij de dames, ter waarde van 250 en uitgeloofd door de Z.T.C. te Hulst, was voor mevr. Cólsen te St Jansteen. De dames Adriaansen te Hulst won nen de tweede prijs. De autoradio, uitgeloofd door de K.R.O., werd bij de heren ge wonnen door de heer P- v. Haelst te Nieuw Namen. De verdere uit slag: 2. Mr C. Wabeke, Terneu zen; 3. J. Dees, Terneuzen; 4. Pie- ters, Sluiskil; 5. J. Bakker, Hulst; 6. Biesbroeck, Kemzeke; 7. Kerck- haert, Hulst; 8. W. de Kramer, Terneuzen; 9. Houtekamer, Goes; 10. Dr C. D. Binkhorst. Terneu zen. Agenda MAANDAG 6 JUNI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „On the Waterfront". DINSDAG 7 JUNI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „On the Waterfront". Eerste nieuwe aardappelen. De kweker M. Everdijk-VIeu- gel te Kapelle heeft Vrijdag op de veiling te Kapelle de eerste nieuwe aardappelen van de kou de grond aangevoerd. Voor de grote maat werd 63 ct per kg betaald, voor de drielingen 3649 ct en voor de kriel 23 ct per kg. Fruitimport in Engeland. In tegenstelling tot de verwach- ting, dat Engeland per 1 Juli geen import-restricties op appelen en peren zou afkondigen, maar over zou gaan tot liberalisatie met ge lijktijdige verhoging van de in voerrechten, is dezer dagen be kend geworden dat voor het tijd vak 1 Juli31 December 1955 de zelfde quota zullen gelden als het vorig jaar, namelijk 500.000 pond sterling voor appelen en 1.175.000 pond sterling voor peren. De En gelse importeurs zijn vrij om te kiezen uit welk land van Europa "zij de appelen of peren willen be trekken. De laatste jaren is gebleken dat Nederland gemiddeld 40 tot 45% van het contingent voor ap pels krijgt en 30 tot 35% van het i contingent voor peren. Het res- I tant wordt voor het overgrote deel geleverd door Italië. Minimumprijzen voor kruis bessen. Met ingang van heden zullen de groene kruisbessen op de Neder landse veilingen niet beneden 20 ct per kg worden verkocht. Deze minimumprijs is vastgesteld door het centraal bureau van de tuin bouwveilingen. Ze geldt enkel voor groene kruisbessen boven 15 mm. Er zal een heffing worden ingehouden van 1 ct per kg. Na afloop van het seizoen zal hier uit eventuele doordraai worden vergoed. De hoogte van deze ver goeding zal afhankelijk zijn van de stand van het fonds. Tevens is bepaald dat rijpe kruisbessen voor verse consumptie minstens 20 mm doorsnede moeten hebben. Zomershovv. Zaterdag 18 Juni tot en met Zaterdag 16 Juli zal te Vlissin- gen de Vlissingse Zomershow '55 worden gehouden. Er zullen diverse sportwedstrij den worden gehouden. Verder worden demonstraties gegeven, concerten, tentoonstellingen, enz. Er zijn strandfeesten georgani seerd. Alles met het doel de Scheldestad, de snelst groeiende stad van Zeeland, wat meer in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. De stad zal geduren de deze vier weken feestelijk ver licht zijn. DIRECTEUR P.T.T. KANTOOR VOOR RECHTBANK. Tegen de 55-jarige J. K. B. te Oude-Pekela, directeur van het P.T.T. kantoor te Oude Peikela is anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. B. had zich voor de Gro ninger rechtbank te verantwoor den, beschuldigd van verduiste ring van telefoongelden (ten be drage van ruim 6.480,en valsheid in geschrifte, n.l. het op maken van gefingeerde loonsta- ten voor nachttelefonisten. De verduistering ontkende ver dachte, wel gaf hij toe in 1953 2.000,voor zich zelf te hebben gebruikt voor aflossing van zijn auto. Ook toekende hij valse 'loon- staten te hebben opgemaakt. Uitspraak 16 Juni. JONGETJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag was de 8-jari- ge Robbie Belterman, te Haarlem op straat aan het spelen. Later op de middag werd hij vermist en waarschuwde men de politie. In de loop van de avond ging deze tot dreggen in het Spaame, dat langs de Hooimarkt loopt, over. Tegen middernacht werd het lijk je van de jongen opgehaald. HEVIGE AUTOBOTSING BIJ VLIEGVELD ZUID-LIMBURG. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur kwam op de rijksweg MaastrichtSit- tard bij het vliegveld Zuid-Lim- 'burg onder de gemeente Meers- sen een personenauto, komende uit Maastricht, in botsing met een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto, de 30-jarige N. C. uit Heemskerk, die te Beek in pension was, werd zeer ernstig gewond en werd naar het zieken huis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Zondagochtend verkeerde hij nog in levensge vaar. De auto werd vernield. De vrachtauto kwam 50 meter verder in een greppel terecht. Toen de rijkspolitie arriveerde, was de bestuurder van deze wa gen aanvankelijk nergens te vin den. Enkele uren later kwam hij opdagen. Het bleek, dat de man, een zekere L. v. d. S., afkomstig uit Helmond, na de botsing in 'n angsttoestand het veld in was ge vlucht. Hij had zich schuldig ge maakt aan „joy-riding". Vermoedelijk is het ongeluk mede te wijten aan zware mist. De bestuurder van de vrachtwa gen werd aangehouden, maar later op vrije voeten gesteld. WINST VAN SPOORWEGEN IN 1954: 2,6 MILLIOEN GULDEN. Als gevolg van een stijging der kosten met 34,3 millioen (ruim 9%), waartegenover de inkom sten met 32,1 millioen toena men (ruim 8%), is de winst van de N. V. Nederlandse Spoorwegen over 1954 met rond 2,2 millioen gedaald en [bedraagt 2,6 millioen tegen 4,8 millioen in 1953. GEDEMESTICIEEKDE OEROS IN TUNNELBOUWPUT GEVONDEN. In de bouwput van de Velser tunnel is het zo goed als gave skelet aangegraven van een oer os, een zogenaamde bostaurus primigenius, die hier omstreeks het Ibegin van de jaartelling moet zijn geslacht. Een exemplaar als dit is in zijn gaafheid zeldzaam voor deze omgeving, al heeft men bij verschillende terpafgravingen wel eens eerder gedeeltelijke of complete oerossen opgedolven. Het vinden van deze oeros was het gevolg van een gelukje, daar een dragline de eerste brokjes bloot had gelegd waarna een attente nachtwaker het skelet er wel wat vreemd vond uitzien zo dat hij het verder met zijn han den uitgroef. Prof. A. C. van Giffen uit Gro ningen, oudheidkundige, en dr P. Glazema, de directeur van de Amersfoortse rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek, zijn bij de rijkswaterstaat op -bezoek geweest en herkenden in het skelet een tam gemaakte oeros. AUTOMOBILISTEN, DATUM VAN 1 JULI IS IN ZICHT. Nauwelijks één maand rest de automobilisten wie zulks aangaat om de aohterverlichting van mo torvoertuigen conform de nieuwe voorschriften in orde te maken. Met ingang van 1 Juli a.s., aldus brengt n.l. de K.N.A.C. in herinnering, zullen motorrijtui gen op meer dan twee wielen moeten zijn voorzien van twee achterlichten. Deze achterlichten moeten achterwaarts- helder rood licht uitstralen, duidelijk zicht baar blijvend voor het achterop komend verkeer, -bij helder weer tot een afstand van 200 meter. De achterlichten moeten van ge lijke grootte en van gelijke of na genoeg gelijke sterkte zijn. Zij moeten op gelijke hoogte zijn aangebracht, maximum 1,25 me ter boven het wegdek, symme trisch aan weerszijden van het voertuig en niet -meer dan 40 cm van de uiterste zijkanten.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2