De Kabinetsformateur doet mededelingen Eden won.... grote zorgen 1mggp WEERSVERWACHTING inimiHlIIIIIIIIIIIIIIII! Frans-Tunesische overeenkomst getekend De Russisch-Zuidslavische verklaring HOOGWATER ZON" cn MAANSTANDEN De stand van de zilvermeeuwen wordt ingekrompen ZATERDAG 4 JUNI 1955. 10e Jaargang No. 3472. Arbeidsverbod 14-jarige meisjes De kwestie-Cyprus Belastingverhoging m België Benzine en petroleum- prijzen verlaagd Evacuatie van Britse troepen in Oostenrijk begonnen Protest van geleerden tegen benoeming van Schlüter Frankrijk roept reservisten in Algerije op Smokkelarij van nikkel naar Oost-Europese landen ontdekt Staking van Chileens ziekenhuispersoneel eindigt Fremkering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ctmimmian per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A-dras Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandag-nummer: Zaterdags U3 De kabinetsformateur mr J. A. W. Burger, heeft Vrijdag enige nliehtingen verstrekt over de wijze, waarop hij erin is geslaagd de hem gegeven opdracht tot re constructie van het kabinet uit te voeren. Hij zeide, dat van de kant van de Partij van de Arbeid een op dracht aan hem verwacht werd. Hem is die opdracht dan ook niet onwelkom geweest, niet uit schuldgevoelens, maar omdat het ging om de formele verantwoor delijkheid, daar de Partij van de Arbeid de grootste partij is, die heelt medegewerkt aan de ver werping van het huurwetje. Over de gebeurtenissen in de Tweede Kamer wilde mr Burger niet napraten. Ook de formulering van de op dracht was mr Burger aange naam. Het was een misverstand te menen, dat de Partij van Ar beid deze gelegenheid had aan gegrepen om af te komen van de brede-basispolitiek. De bezwaren tegen het ontwerp waren van za kelijke aard. De kabinetsformateur had aan vankelijk twee plannen in het hoofd, alternatief, namelijk of 'n regeling op korte termijn, of een regeling op lange termijn. Bij laatstgenoemde regeling werd gedacht aan een raamwet met machtigingen voor de regering voor een reeks van jaren. Tegen deze regeling rees al direct het bezwaar, dat het veel tijd zou ver gen om deze uit te werken. Het leek mr Burger ook onjuist, van deze crisis gebruik te maken, de oorspronkelijk aangehouden da tum van 1 Juli, waarop de voor stellen zouden ingaan, te wijzi gen. Het eerstgenoemde plan werd dan ook de basis van de onder handelingen. Het ontwerp wilde 40 millioen via de huurders aan de verhuurders geven. De basis van mr. Burgers plan was de "miurders hier uit te schakelen. Er zou dus geen huurverhoging komen, maar de verhuurders zouden hetzelfde bedrag ontvan gen. Gedurende een bespreking met de fractieleiders bleek de wenselijkheid een kleine huurver hoging in te voeren voor de vóóroorlogse woningen, met com pensatie. De heer Burger wenste die verhoging alleen te zien als een pr. mie op een behoorliik on derhoud. Dit betekent, dat d» 5 huurverhoging ongedaan zou moeten worden gemaakt wanneer een bevoegde instantie zou vaststellen, dat het onder houd te wensen zou laten. Óp deze grondslag was Zater dag j.l. een begin van overeen stemming bereikt, onder voorbe houd, dat het plan uitvoerbaar zou blijken. Dinsdagavond is dit plan in het kabinet besproken. Het plan bleek voor de regering aanvaard baar, met dien verstande, dat met 1 September de maatregelen zouden ingaan, behoudens de ver laging der grondbelasting, die eerst op 1 Januari a.s. kan in gaan, terwijl in hoofdzaak de compensatie zou worden gevon den in de indirecte belasting sfeer, namelijk door afschaffing van de omzetbelasting op textiel, die 56 millioen kost en die op sui ker, ten bedrage van 14 millioen. Omtrent de garantie voor het be hoorlijk onderhoud der woningen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Iets hogere temperaturen. Vrij zonnig weer met een mati ge zuidoostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. rees de vraag of het technisch mogelijk was deze maatregel ook 1 September te doen ingaan. Besloten werd zich niet op een datum vast te leggen, maar zo spoedig mogelijk na de huurver hoging deze bepaling in werking te doen treden. Deze kwestie van de onderhoudsplicht was voor mr Burger een beslissend punt, evenals de vraag wat er zou gebeuren indien er desniette min een loonronde zou komen. Op zijn verzoek om een nadere precisering ontving de forma teur een schrijven van de rege ring, dat hem, zoals hij zeide, ple zierig heeft getroffen. Er was nu geen moeilijkheid meer voor hem en de fractievoorzitters wa ren het spontaan met hem eens. Er komt nu volgens de plan nen dus een huurverhoging voor alle oude woningen van 5 pet, als premie voor een behoorlijk onderhoud. De-kloof tussen het bezit van oude en van nieuwe huizen wordt daarmede vermin derd met 8% procent. Het af schrijvingspercentage wordt ver hoogd van 10 tot 15 procent. De voorgestelde verlaging der in komstenbelasting is verminderd van 8 tot 6 procent. De opbrengst van de gemeentelijke en provin ciale opcenten op de grondbelas ting wordt gehalveerd. De ver laging der omzetbelasting zal tot 1 Januari 1957 gelden. Naar de mening van mr Burger is hier een gaaf en voor allen aanvaard baar compromis bereikt. Door deze gang van zaken kan z.i. een bruikbare basis van overleg ge vormd zijn over het huurbeleid op langere termijn. De maatregelen gaan dus 1 September in, met uitzondering van die betrekking hebbende op de grondbelasting. Deze laatste móeten wachten tot 1 Januari 1956. De consequentie van deze maatregelen voor de schatkist komen neer op een verhoging van het voorgestelde bedrag van 502 millioen belastingverlaging met 16 a 20 millioen gulden. Op een desbetreffende vraag antwoordde mr Burger nog, dat de kwestie van de bestemmings heffing nadat zijn tweede plan niet uitvoerbaar bleek, niet meer ter sprake is gekomen. Voorts zei hij nog, dat hij persoonlijk verwacht, dat de in de Tweede Kamer ingediende motie-Hofstra we] van de baan zal zijn. TWEEDE KAMER DINS DAG BIJEEN. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag a.s. om 13 uur in open bare vergadering bijeen geroe pen. De voorzitter zal dan de re gering gelegenheid geven een verklaring af te leggen over de oplossing van de kabinetscrisis. VERKEERD VERBONDEN. Tijdens het overleg met de fracties van de vier re geringspartijen stond mr. Burger ook herhaaldelijk in telefonisch contact met hen. Groot was zijn verrassing, toen de telefoniste hem de vorige week Donderdag in plaats van met de heer Schouten verbond met de heer Öud, wiens fractie niet bij het overleg was betrok ken. De heer Oud accep teerde de verontschuldigin gen van de formateur met een hartelijk: „Veel suc ces". Met ingang van 1 Juli treedt in werking de wijziging van de Ar beidswet, die bedrijfsarbeid van meisjes beneden de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uitzondering van huishoude lijke arbeid in een privé huis houding. Zolang de zgn. land- bouwarbeidswet nog niet in wer king is getreden, is dit arbeids verbod niet van toepassing op ar beid in het land- en tuinbouw bedrijf. De districtshoofden der ar beidsinspectie kunnen onder nemers voor individuele gevallen dispensatie van dit verbod geven. Bij de beslissing op een verzoek daartoe zal allereerst aandacht worden gewijd aan de belangen van het betrokken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de ar beidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. ooit gemaal HAJH BfDDtN !:N SIAAIWABINMBBIIKIN I* «VÏNIE8GCN. Griekenland zal opnieuw en voor 22 Augustus de kwestie Cy prus bij de Verenigde Naties aan hangig maken en om plaatsing op de agenda van dit punt verzoe ken, aldus werd Vrijdag van ge zaghebbende zijde te Athene ver nomen. Griekenland zal nu verzoeken, dat de Verenigde Naties de „kern" van de Cypriotische eis tot zelfbeschikking in behande ling nemen. De verkiezingen in Engeland hebben inderdaad beantwoord aan het resultaat, dat in het alge meen de openbare mening zich daarvan op het laatste ogenblik voorstelde. Er is geen politieke aardverschuiving geweest, gelijk vroeger het eigenaardige Engelse verkiezingsstelsel placht te be vorderen. De steeds sterker ge worden stabiliteit der verschillen de distriten heeft ook nu zijn werking gedaan. Alleen in de zg. marginale dis tricten, die, waarin de meerder heid schommelend pleegt te zijn, hebben ingrijpende veranderin gen plaats gevonden. Dit heeft, nadat aanvankelijk een indruk wekkende overwinning der con servatieven mogelijk scheen, er toe geleid, dat de krappe meer derheid, welke Winston Chur chill in 1951 verwierf, van 26 zetels is uitgebreid tot 68, waar door inderdaad de conservatieve Whips wat minder bezorgd be hoeven te zijn wanneer een of meer leden van hun partij tege lijk ziek zijn! De liberalen hebben slechts 5 stemmen gewonnen en dit dank zij het feit, dat een zeke re samenwerking met de conser vatieven plaats had. De conser vatieven hebben ditmaal het grootst stemmenpercentage, on geveer 50 tegen 47,8 in 1951; de labourpartij echter ging van 49 in 1951 tot 46% terug. De versterking der conservatie ven zal in het buitenland, vooral in Amerika, ongetwijfeld voldoe- ZONDEG 5 JUNI. v.m. n.m. Breskens 1.38 2.03 Terneuzen 2.13 2.38 Hansweert 2.53 3.18 Walsoorden 3.03 3.28 MAANDAG 6 JUNI. v.m. n.m. Breskens 2.17 2.39 Terneuzen 2.52 3.14 Hansweert 3.32 3.54 Walsoorden 3.42 4.04 ZON MAAN op onder op onder Juni 5 4.26 20.55 21.10 4.03 6 4.25 20.56 21.55 4.51 7 4.24 20.57 22.32 5.46 8 4.24 20.58 23.02 6.49 9 4.23 20.59 23.26 7.57 10 4.23 21.— 23.47 9.06 11 4.22 21.— 10.18 Officieel Amerikaans commentaar. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Vrijdag verklaard, dat het State Depart ment voldaan is over de klaar blijkelijke aanvaarding door de Sowjet-Unie van Zuid-Slavië's on afhankelijkheid. zoals aangeduid in het Donderdag uitgegeven communiqué over de Sowjet- Russisch-Zuid-Slavische bespre kingen. De V. S., aldus de woord voerder, hebben steeds de moe dige en geslaagde pogingen van Zuid-Slavië om zijn onafhanke lijkheid te handhaven, gesteund. De verklaring van de woord voerder van het State Depart ment is de eerste officiële Ame rikaanse commentaar op de in Belgrado gevoerde besprekingen tussen de leiders van de Sowjet- Unie en van Zuid-Slavië. Naar de woordvoerder mede deelde, zal de Amerikaanse am bassadeur in Belgrado. James Riddelberger, de volgende week in Washington aankomen om verslag uit te brengen aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn volgens de woordvoer der nog steeds aan het overleg gen over een conferentie met Zuid-Slavië, doch omtrent het tijdstip, de plaats of de onder werpen van een dergelijke confe rentie is tot dusver nog geen be sluit genomen. De woordvoerder weerde alle vragen over een Amerikaans persbericht, dat maarschalk Tito enige tijd geleden voor het hoofd gestoten zou zijn toen hij had laten doorschemeren, gaarne een bezoek te willen brengen aan Washington, af met „geen com mentaar". Op vragen over een ander be richt, dat de Zuid-Slavische am bassadeur in de V. S. geprotes teerd had tegen „het schaduwen" van Zuid-Slavische vertegenwoor digers bij de V. N. door perso nen, die vermoedelijk agenten waren van de Amerikaanse vei ligheidsdienst, antwoordde de woordvoerder van het State De partment, dat de ambassadeur de kwestie ter sprake had gebracht. Het State Department had een nauwkeurig onderzoek laten in stellen en de ambassadeur mede gedeeld, dat er geen bewijzen ge vonden waren ter bevestiging van dit vermoeden. De Zuid-Slavi sche ambassadeur had zich door deze mededeling geheel tevreden gesteld verklaard, zodat de zaak thans als afgedaan wordt be schouwd, aldus de woordvoerder. Britse reactie. Zuid-Slavië is zijn verzekerin gen tegenover de Westelijke mo gendheden. dat de besprekingen met de Sowjet-leiders in Belgra do zijn betrekkingen met het Westen niet nadelig zou beïnvloe den, nagekomen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Vrijdag naar aanleiding van het Donderdag in de Zuid-Slavische hoofdstad uitgegeven communi qué verklaard. De Belgische minister van Financiën Laebaert heeft een wetsontwerp ingediend op grond waarvan de gewone omzetbe lasting wordt verhoogd van 4,5 tot 4,95 procent, de belasting op weeldeartikelen van 9 op 9,9 procent en de belasting op auto's van 12 tot 13,2 procent. Deze ver hoging zal de Belgische schatkist jaarlijks een bedrag van 2 mil liard francs aan extra-inkomsten opleveren. Op de begroting voor 1955 zal bovendien bezuinigd worden tot een bedrag van 4 a 5 milliard francs. Alleen reeds de begroting voor landsverdediging, publieke werken, verkeerswezen en volksgezondheid zullen met een gezameïljk milliard francs worden besnoeid. De Franse premier, Edgar Faure, en de Tunesische premier, Tahar Ben Ammar, hebben Vrij dagmiddag de overeenkomst ge tekend, waarbij Tunesië zelfbe stuur op binnenlands gebied wordt verleend. De overeenkomsten zijn tot stand gekomen na onderhande lingen, die bijna tien maanden hebben geduurd. Zij begonnen, toen de voormalige premier Mendès-France naar Tunis vloog om het protectoraat zelfbestuur aan te bieden. Volgens de overeenkomsten zal Frankrijk zorgen voor de buiten landse betrekkingen en de defen sie van Tunesië. Fransen, die in Tunesische ge meenteraden zijn gekozen, zullen in hun ambt moeten worden be vestigd door de bey van Tunis. De Frans-Tunesische douane unie zal blijven bestaan en Tune sië zal tot het franc-gebied blij ven behoren. De Franse resident-generaal zal hoge commissaris worden. Hij zal binnen twee jaar de con trole over de politie aan de Tu nesische regering overdragen, maar een derde der politieman nen in de grote steden zal Frans blijven. Met ingang van heden wordt de prijs van autobenzine met 0,3 cent en die van lichtpetroleum met 0,5 cent per liter verlaagd. Van welingelicht zijde wordt vernomen, dat overwegingen van algemeen beleid, ook op econo misch gebied, en van concurren tie, voor de belanghebbenden mede aanleiding zijn geweest tot deze prijsverlagingen De Franse militaire autoritei ten zullen in de grenszones, de marinebasis Bizerta en Ferryvil- le. waar de Franse militaire voorraden zijn opgeslagen, po- liljebevoegdheden behouden. Na de ondertekening gaf pre mier Ben Ammar Faure de acco lade. De debatten over de ratificatie van de overeenkomsten in de nationale vergadering zullen in Juli worden gehouden. De evacuatie der Britse troe pen in Oostenrijk is begonnen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse leger Vrijdag te Klagenfurt medegedeeld. Het eerste convooi van vijftig vrachtauto's, alle beladen met uitrusting, vertrekt zes Juni naar Duitsland. De Britse bezettingsstrijdkrach ten bestaan uit een bataljon en een aantal administratieve één heden. ning wekken. Sir Anthony Eden heeft nu de handen wat vrijer dan Churchill het in de afgelopen ja ren had. Tegelijkertijd is het de vraag of niet de labourpartij zelf met deze uitslag tevreden is, om dat men zioh afvraagt wat zij met een verkiezingsoverwinning op dit ogenblik had moeten doen. Ondanks het feit dat Bevan weer in genade werd aangenomen, is de tweespalt duidelijk merkbaar gebleven, terwijl aan de andere kant juist Bevan's aanhangers de grootste verliezen hebben gele den. De lalbourpartij zal in de komende vier jaren wellicht meer aan innerlijke versterking dan aan oppositie kunnen denken. ONDERLINGE RUZIE... Eden kwam onmiddellijk te staan tegenover de grote spoor wegstaking, die practisch van het verkeer lamlegt, hetgeen vooral in en om Londen wordt gevoeld. De havenstaking, die veel te snel volgde op die van het vorig jaar, verliep heel snel. Voor de vakverenigingen en de labourpartij is het onaangename in beide stakingen, dat het niet gaat tegen het kapitalisme, maar dat het gaat om verschillen tus sen de vakverenigingen zelf. Steeds meer is men er op uit om het Britse vakverenigingswezen te centraliseren en daartegen ver zetten zich de kleinere vakver enigingen, die zodoende alle in vloed dreigen te verliezen. Dit maakt de oplossing van het spoorwegeonflict zo moeilijk en het ingrijpen der regering zo be grijpelijk. Ongetwijfeld heeft de steun, die Amerika inzake de buiten landse politiek aan Eden verleent, tot deze overwinning bijgedragen. Men mag hopen, dat de standpun ten van Amerika en Engeland, zowel inzake Europa als 't Verre Oosten, elkander nu meer zullen naderen. DE STRIJD OM DUITSLAND. Een ogenblik scheen het als was president Eisenhower ge neigd om de Russische verlan gens inzake een soort neutrali- teitsgordel tegemoet te treden. Maar nog eens is gebleken, dat in wezen de president de (buiten landse aangelegenheden aan de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles overlaat, die dezer dagen in een langdurige persconferentie een rechtzetting heeft gegeven. Daaruit blijkt, dat Amerika niets moet hebben van een geneutraliseerd West-Duits- land; hoogstens zou, terwille van het samenbrengen van West- en Oost-Duitsland, aan neutralise ring van Oost-Duitsland kunnen worden gedacht. De (Parijse) „Monde", die al tijd een eigenaardig min of meer defaitistisch standpunt onder de Westelijken inneemt, heeft al direct van de verwarring gebruik gemaakt door er de nadruk op te leggen, dat Eisenhower geheel de gedachte van de neutralisatie gunstig gezind was. Foster Dulles heeft dit ook in zoverre gecofri- geerd, dat 'hij met nadruk heeft gezegd: „Wilt gij, Sowjet-Rus- land, dat een reeks Westelijke landen geneutraliseerd wordt, dan stellen wij daartegenover, dat ook de Oostelijke landen, dus Rusland's satellieten, zullen wor den geneutraliseerd." Men merk te op, dat (bij deze staten Polen niet is genoemd, omdat Polen, ge lijk men weet, een niet onbelang rijk stuk Oost-Duitsland met me dewerking van Rusland heeft geannexeerd. Juist deze eis van Dulles heeft de Prawda ertoe geleid om Ame rika te ibeschuldigen opzettelijk kunstmatige hindemissen in de weg te leggen aan de conferentie der grote vier. Daaraan werden ook toegevoegd verwijten, dat men de procedure trachtte te be moeilijken, doordat de Westelij ken Wenen niet ais plaats der conferentie willen en nu Lausan ne hebben voorgesteld, terwijl zq tevens de duur der conferentie willen beperken om haar niet afls Berlijn in begin 1954 tot een Rus sische propaganda-manoeuvre te maken. Washington en Londen hebben deze Prawda-verwij te n naast zich neergelegd en tonen nu hun voldoening, dat het officiële antwoord van Rusland op de uit nodiging der conferentie toestem mend is. Maar ook hier worden tot Amerika beschuldigingen ge richt, die de optimisten toch wel zullen leren, dat men Rusland's zg. concessies met vele korreltjes zout heeft te nemen. Zeventien wereldberoemde ge leerden en schrijvers hebben hun handtekening geplaatst onder een protest tegen „de benoeming van een neo-nazistische minister van onderwijs" in de Westduitse deel- bedrag van 3.5'staat Neder-Saksen. Het protest werd Donderdagavond uitgege ven door het congres voor vrij heid van de cultuur te Parijs. Onder de zeventien handteke ningen zijn die van de ere-voor- zitter van het congres, de Spaan se letterkundige Salvador Mada- riaga, sir George Thomson van 't Corpus Christi-col'lege te Cam bridge, Carlo Antoni te Rome, De DE HERBEWAPENING. Europese staatsman, aan Het Franse kabinet heeft Vrij dagavond besloten de gouver neur-generaal van Algerije te Karl Jaspers te Bazel, Max von machtigen om ongeveer 9.000 Laue te Berlijn en de Zweedse voormalige leden van de nationa- (Nobelprijswinnares Lise Meitner. Ie strijdkrachten die in Algerije wonen, op te roepen voor deelne ming aan de strijd tegen verzets strijders. Onder de maatregel val len zowel Algerijnen als Fransen. Zij protesteren bij de Neder- saksische eerste-minister, Hein- rich Hellwege, tegen de benoe ming van Leonard Schlüter, lid van de vrije democratische partij. Er zijn te veel zilvermeeuwen in ons land. Het is de afgelopen 15 jaar bekend geworden, dat zilvermeeuwen grote schade toe brengen aan de overige vogel stand. De zilvermeeuwen, zo is namelijk gebleken, eten de eieren of de jongen van andere vogels, waardoor deze standen ernstig nadelig worden beïnvloed en vaak sterk verminderen. Op de terreinen van de duin waterleiding van Den Haag, is men thans reeds doende zilver meeuwen te doden. Dit geschiedt met een vergif (strychnine) dat op brood wordt gesmeerd. Tot nu toe zijn ongeveer 200 meeuwen doodgemaakt. Naar schatting zijn in ons land 25.000 paren zilver meeuwen en het zal wenselijk zijn, dit aantal terug te brengen tot 2500» De kolonie bij 's-Graven- hage, op het terrein ,,de Bierlap" één van de dikke twintig in ons land omvat ongeveer 1200 paren. Het is voldoende als zij uit ongeveer 200 paren zou bestaan. In twee jaren tijds wil men de stand tot dit aantal terugbren gen. Er zijn twee methodes welke men kan toepassen. De inspui ting met vergif van de eieren of het bij de nesten neerleggen van brood met vergif. Zilvermeeuwen eten namelijk hun eieren op als deze naast het nest liggen. Voor alsnog past men de methode van brood met vergif toe, er worden goede maatregelen getroffen om te voorkomen, dat brood met ver gif blijft liggen. De dode meeu wen worden verzameld en daarna verbrand. De beperking van de zilver meeuwen-stand wordt verricht in alle kolonies in ons land, behalve die te 's-Gravenhage, door de Ne derlandse Heidemij. Op de terrei nen van de Haagse duinwaterlei ding kwijt de Haagse vereniging van vogelvrienden zich van deze onaangename noodzakelijke taak. wie dit zeker niet behoeft te wor den geleerd, is Adenauer. Hij heeft na (beraadslagingen met zijn ambassadeurs in de drie Weste lijke hoofdsteden vastgesteld, dat hij aan een snelle verwezenlijking van de Duitse herbewapening kan vasthouden. Hij hoopt zeSfis voor het zomerrecès de eerste wetgevende maatregelen aange nomen te krijgen. Adenauer heeft nu president Heuss verzocht Von Brentano tot zijn opvolger als minister van Buitenlandse Zaken te benoemen, maar in de grote lijnen der buitenlandse politiek zal hij de touwtjes nog wel in handen houden. Hij is voorne mens een delegatie te sturen in de plaats waar de conferentie der grote vier gehouden wordt, al weet hij natuurlijk, dat hij niet aan de tafel zelf aal worden ge nodigd. De belangrijke gebeurtenissen, die de ontmoeting van drie der voornaamste Russische regeer- deers met Tito te Belgrado deed voorspellen, blijven voorlopig uit. De stemming blijkt over en weer vrij kil te zijn gebleven', zodat het algemeen resultaat wellicht geen ander zal zijn dan dat Sowjet-Rus- land en Joegoslavië plechtig zul len verklaren, dat zij vredelievend naast elkander komen samen te leven. Het heeft er de schijn van, dat zelfs, al zou Rusland mede werken om Joegoslavië een bij zondere plaats te geven in een nieuw te ontwikkelen Balkan federatie, Tito vasthoudt aan de onafhankelijke plaats, die hij te midden van West en Oost in neemt. Daartoe leidt he-m wellicht ook de gedachte, dat in het Verre Oosten de politieke lijnen zich nog niet overduidelijk aftekenen. India onderneemt zekere pogin gen van bemiddeling, die een be gin van resultaat opleveren, o.a. met de vrijlating van enkele der Amerikaanse piloten. Sa'oedi Arabië heeft Afghanistan en Pa kistan tot elkander gebracht, en Birma wil nu bemiddelen tussen Israël en de Arabische staten. Het zijn alle tekenen van goede wil, die dienen gewaardeerd te worden, al zal men goed doen de betekenis ervan niet té overdrij ven. Frankrijk doet dat zeker niet, gezien, dat het de Fransen in Tunis afzijdig ziet staan tegen over de concessies voor Tunesi sche zelfregering; dat in Marok ko de moorden aan de orde van de dag zijn, en dat dn Algiers de toestand zo is verslechterd, dat voortdurend nieuwe troepen daar heen dienen te worden gezonden Westduitse douane-autoriteiten hebben na een maandenlang on derzoek een omvangrijke smokke larij van nikkel en cadmium naar en maarschalk Juin er de leiding Polen en andere Oosteuropese landen ontdekt. Een koopman uit Ludwigsha- fen bleek, tezamen met vijf bui tenlandse medewerkers, 30 ton nikkel, twaalf ton cadmium en een complete installatie voor het walsen van metalen te hebben geleverd. Eén van de helpers kwam vorig jaar herfst bij een vliegtuigongeluk om het leven. De andere vier bevinden zich buiten de bondsrepubliek. Het vervoer van genoemde ma terialen geschiedde gedeeltelijk via Belgische havens. De smokkelarij werd ontdekt, toen men ging onderzoeken waar de walsinstaliatie was gebleven. Deze is thans te Bratislava (Tsje- choslowakije) in bedrijf. op zich moet nemen. VAN DER MANDERE. Overal in Chili hervat het zie kenhuispersoneel Woensdag zijn werkzaamheden, nadat de Chi leense regering Dinsdagavond had besloten het personeel een bonus toe te kennen en een wets ontwerp voor loonsverhoging bij het parlement in te dienen. Bo vendien zegde de regering toe geen maatregelen te nemen te gen de stakers en hun leiders.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1