Uit de Provincie Binnenlands nieuws De blauwe auto RECHTSZAKEN Vereniging van Metaalindustrieën KiMMUWS RANG De Britse spoorwegstaking WRIGLEY Pezsnapet/np. Pan dpezisfe zan^. op bezoek bij de N.V Koninklijke Maatschappij „De Schelde" «IgenJa DE AFZET VAN VROEGE AARDAPPELEN. TERNEUZEN. Betty Meljado onder definitieve voogdij gesteld. OOSTBURG. SLUIS. Novelle-prijsvraag boekenweek 1957 ALGERIJE Sowjetdelegatie van Zuid-Slavië naar Bulgarije KAuW heerlijk - verfrissend L- .s&u* Menon naar New York Rene Maer benoemd tot opvolger van Jean Monnet Zeemonster bij Hongkong Treedt Malenkof om gezondheidsredenen af De jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging van metaal industrieën werd ditmaal te Vlis singen gebonden. Zij viel samen met de overdracht en de daarop volgende indïenststelling van de op de werf' van „De Schelde" ge bouwde onderzeeboot jager „Nrd- Brabant". De jaarvergadering op deze voor „De Schelde en Vlissingen bij zondere dag; kreeg hierdoor ook een bijzonder karakter en kwam in het teken van het Vlissingse lid, de scheepswerf en machine fabriek. „Be Schelde" te staan. Er reed voor deze gelegenheid een extra-trein van Amsterdam naar Vlissingen, die des morgens in alle vroegte de belangstellen den in de overdracht van de on derzeebootjager en de leden van de vereniging van metaal-indus trieën naar Zeeland bracht. Na des ochtends de plechtige overdracht en indienststelling van de nïraswe aanwinst der Ko ninklijke Nederlandse marine te hebben bijgewoond, kwamen de leden des middags in „Brittan- nia" in een besloten ledenverga dering bijeen, waarna allen aan zaten aan. de lunch, die door „De Schelde" werd aangeboden. E!r werd door de directeur van „De Schelde" de heer J. W. Hup- kes een kort woord van welkom gesproken, waarbij hij herinner de aan deze voor Vlissingen in het algemeen en voor zijn maat schappij z» betekenisvolle dag. Aan het einde van de maaltijd werd door de voorzitter van de vereniging, van metaalindustrieën een waard van dank gesproken en werd een dronk op „De Schel de" uitgebracht Met een viertal bussen vertrok ken de Ieder, vervolgens naar de scheepswerf en machinefabriek, waar zij in Mesne groepen wer den rondgdf ic! door enkele afde lingen van dit enorme bedrijf, dat in 1875* nog slechts een be scheiden werf was met enkele tientallen arbeiders. Men moest zich in verband met de grote aatggstrektheid en de beperkte tijd bepalen tot de tandwieJfabriekde ketelmonta ge, de sectiebouw, de afdeling voor het optisch afschrijven en de gieterij Naast de scheepsbouw werd van de aanvang af de machine bouw uitgeoefend. Die brede ba sis in gehandhaafd en de huidige bedrijfsafdelingen omvatten zo wel de scheepsbouwafdelïngen voor bewerking van staal, hout en licht metaal, als de machlne- bouwafdelingen met gieterij, ko perslagerij en fandwielfabriek. De afdelingen zijn in de eerste plaats gericht op de toelevering voor de bouw vaD schepen. In 1917 begon „De Schelde" met de vervaardiging van tand wieloverbrengingen voorscheeps- turbines. Zij is de enige Neder landse firma gebleven, die zich op deze taft van de tandwielfa- bricage heeft gespecialiseerd. De tandwielfabriek behoort tot de modernste van Europa. De on der haasten zijnde opdrachten omvatten overbrengingen van 1500 tot 38.80» pk, zowel voor dieselmotor- als voor turbine schepen. Veel aandacht bestond er ook voor de constructie van scheeps schroeven. „De Schelde" heeft al enkede jaren een gepatenteerde verstelbare scheepsschroef con strue tie ontwikkeld. Zoals door de hoofdingenieur bij „De Schel de", ir. G. A. Kanper, in het blad „Mededebngen"' van de vereni ging van metaalindustrieën is ge schreven, heeft zulks geleid tot een opdracht voor 64 schroeven voor de thans in ons land in aan bouw zijnde mijnenvegers voor de Nederlandse marine. Deze schroeven met verstelbare bla- DS. K. BURKSTRA NAAR NIEUW-GUINEA. De raad voor de zending der Ned. Herv Kerk heeft ds. E. Durkstra. te Middelburg aange zocht om met een speciale op dracht voor een jaar naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Deze opdracht houdt verband met de aeïfstandigwording der Papoeafcerk in het najaar van 1956. De fterkeraad van Middel burg heeft zijn predikant een jaar voor deze zaak afgestaan. Ds. Durkstra hoopt omstreeks 1 Sept. ats. per vliegtuig naar Nieuw-Guiïv-s te vertrekken om dan teggni Kerstmis 1956 weer in zijn gemeente terug te zijn. VRIJDAG 3 JUNI. TERNEJUZENLuxor-Theater, 8 our: „4Jn the Waterfront". Markt: van 1418 uur en van 1323 uur: Waterorgel. ZATERDAG JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Om the Waterfront". CSmcertgetoouw, 8 uur: „Cuba Chbana". Markt: van 1418 uur en van. 1923 uur: Waterorgel. AXEL: Bet Centrum, 6.30 en 9 ut; „Muiterij op de Caine". den worden niet alleen voor scheepsvoortstuwing, maar ook bij vliegtuigen en pompen toege past. Het algemeen kenmerk is steeds, aldus ir. Kemper, dat de bladen van „vol vooruit" tot „vol achteruit" kunnen worden ge steld, terwijl het aandrijvende krachtwerktuig in dezelfde rich ting op gelijk blijvend toerental blijft doorlopen. Efen zeer inte ressante afdeling was die voor het z.g. optisch afschrijven van de scheepsplaten. Een zeer klei ne afdeling, die zich in de hoek van één der lasloodsen bevindt, alleen afgescheiden door grote tentzeilen, om het daglicht weg te houden. Op een tekenkamer wordt in alle details op speciale tekenin gen vastgelegd welke bouwpla ten uit bepaalde walsplaten zul len worden gemaakt. Van die te kening wordt fotografisch een lantaarnplaatje gemaakt. Dit wordt nu vanuit de zoldering ge- projecteerd op de walsplaat. Men kan de projector automatisch van beneden af bedienen en de pro jectie in alle gewenste richtingen brengen. Het afschrijven is nu zeer eenvoudig geworden. Het is teruggebracht tot het eenvou dig overnemen van de lichtlijnen. Na nog een kort bezoek aan de cantine namen de leden van de vereniging van metaalindustrieën afscheid van hun gastheer, de heer J. W. Hupkes. Met een extra-trein van Vlis singen naar Amsterdam, waarin ook een maaltijd werd geser veerd, keerden zij naar hun woon plaatsen terug. In diverse frisse vruchtensmaki Let op de O en a 32 cent per en in rollen a 17 cent per rol naam RANG op het beschermend 100 gTam omhulsel De secretaris van de 400.000 leden tellende Britse nationale vakbond van spoorwegpersoneel, Jim Campbell, heeft Donderdag medegedeeld, dat er geen hoop is op een oplossing van het ar beidersgeschil bij de spoorwegen op zeer korte termijn. De leden van deze vakbond nemen niet aan de staking deel. Hij heeft Maandag besprekin gen gevoerd met de leiders van het Britse verbond van vak verenigingen (T.U.C.) om te trachten een middel te vinden tot beëindiging van de staking van 70.000 Engelse machinisten en stokers. Campbell en andere leiders van de vakbond bespraken met de leiders van de T.U.C. de kwestie van de verschillen in loonschaal van de diverse categorieën spoorwegpersoneel. Zoals ge meld, is ontevredenheid over de aard van de verschillen in de loonschaal de oorzaak van de spoorwegstaking. De machinis ten en stokers wensen, dat de verschillen tussen hun loon en dat van ander spoorwegperso neel gehandhaafd blijven. De besprekingen van Donder dag tussen Campbell en de zijnen en de leiders van de T.U.C. heb ben geen resultaat opgeleverd. MAANDAG BEGINT NIEUW FRU1TSEIZOEN IN ZEELAND. Maandag begint in Zeeland voor de fruitkwekers het nieuwe seizoen. Dan zal n.l. de pluk van groene kruisbessen een aanvang nemen. De oogst hiervan is bijna veertien dagen later dan in an dere jaren, maar ze belooft over vloedig te worden. De bessen moeten een door snede hebben van 15 mm. En deze zal aan het einde van deze week wel zijn bereikt. Groene kruisbessen zijn ge vraagd voor de Engelse markt en de afzetkansen worden dit jaar over het algemeen gunstig be oordeeld. De stakingen in dat land zullen volgens deskundigen van nadelige invloed zijn op de prijs. Het zal naar schatting nog 14 dagen duren voordat de oogst van vroege aardappelen in Zee land is begonnen. Het areaal is dit jaar zeer uitgebreid, hoofd zakelijk in de omgeving van Ka- pelle. Op een vergadering van telers van vroege aardappelen is een commissie in het leven geroepen, die zich zal bezig houden met de afzet er van. Het is n.l. het eer ste jaar dat de teelt in de omge ving van Kapelle op zulk een grote schaal geschiedt. De vroege aardappelen zijn be doeld als voorteelt. Als ze straks zijn gerooid worden in de vrij gekomen grond aardbeien ge plant, die het volgend jaar een oogst kunnen geven. Opbrengst collecte. De gehouden collecte ten bate van de Stichting 19401945 heeft opgebracht 3105,65. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Mij. N.V., Terneuzen. In de op 28 Mei gehouden al gemene vergadering van aan deelhouders werden de jaarstuk ken over het boekjaar 1S54 goed- De voogdijraad te Amsterdam deelt het volgende mede: De ar- rondissements-rechtbank te Am sterdam heeft bij beschikking van Woensdag 1 Juni de voogdij over het tot nu toe aan de voog dijraad te Amsterdam toever trouwde 14-jarige Joodse wees meisje Betty (Rebecca) Meljado opgedragen aan de „stichting hulp aan oorlogspleegkinderen". Dit betekent dat deze stichting de zeggenschap over Betty heeft gekregen. Verwacht mag worden dat zij vooralsnog de bestaande toestand zal handhaven en Betty laten in het gezin waarin zij thans bijna een jaar verblijft. Dit gezin heeft geen bepaald godsdienstig stempel doch staat positief ten opzichte van alle re ligieuze waarden, zodat Betty de volledige mogelijkheid behoudt zich naar alle kanten te ont plooien. gekeurd en werd besloten een di vidend van 5 V» uit te keren. De aftredende commissarissen, de heren H. A. A. baron Collot d'Efecury, Edg. Lippens en ir. G. van Loon werden met algemene stemmen herkozen. Otters. De vissers die fuiken hebben op het Grote Gat te Oostburg, hebben tot hun schade moeten constateren, dat er weer volop otters op roof uit zijn. Vele net ten zijn kapotgevreten, zodat de liefhebberij voor dit viswater niet groot meer is. Benoeming. De heer M. Beun, hoofd van de Christelijke school alhier, is met ingang van 1 September 1955 be noemd tot hoofd van een Christe lijke school in Vlissingen. Sinds 1953 heeft de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek ge broken met de traditie, als ge schenk tijdens de boekenweek, een speciaal voor dat doel ge schreven novelle uit te geven. Teleurstellende uitkomsten noop ten daartoe, aldus de commissie. Niettemin is zij zich er steeds van bewust gebleven, dat de voor 1953 bewandelde weg vele aan trekkelijke kanten had, en de commissie is dan ook voorne mens voor het geschenk dat in 1957 het licht zal zien, wederom een litteraire prijsvraag uit te schrijven. Het bekroonde werk zal wor den beloond met een prijs van 2000. De jury bestaat uit Clare Lennart, Antoon Coolen, H. A. Gomperts en G. Kamphuis en als leden van de commissie de heren Chr. Leeflang, P. Bergmans en P. J. Venemans. De manuscripten moeten wor den ingezonden vóór 1 Maart '56. De staalfabrieken van Richard Thomas en Baldwin hebben Don derdag bekendgemaakt, dat zes fabrieken in Wales Vrijdag zul len sluiten als gevolg van onvol doende aanvoer van steenkolen en schroot door de staking van spoorweglieden en havenarbei ders. Ook andere ondernemingen hebben gewaarschuwd dat zij door onvoldoende aanvoer de vol gende week arbeiders naar huis moeten zenden. DE BLANKEN ONDER VERZETSLIEDEN? Te Parijs is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Bourges-Ma- noury, die Woensdag j.l. te Pa rijs van een bezoek aan Algerije is teruggekeerd, premier Faure heeft medegedeeld dat de Alge rijnse verzetslieden hulp krijgen van gedeserteerde leden van het Franse vreemdelingenlegioen, waaronder zich ook Duitsers zou den bevinden. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Franse geheime dienst reeds lang wist, dat de rebellen wor den geholpen door Arabische of ficieren uit de landen in het Midden-Oosten, doch dit is de eerste aanwijzing, dat zich onder hen ook voormalige legionnairs bevinden. AANSLAGEN DOOR TER RORISTEN. In de afgelopen 24 uur zijn 9 personen in Algerije door terro risten vermoord. In Philippeville verlieten zes jonge Arabieren de stad, om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Terroristen hadden een hin derlaag gelegd voor de Franse houtvester Bienfait, die in een jeep en vergezeld van zijn vrouw op weg naar zijn woning was. Toen de bende hem gelastte te stoppen, reed hij door, waarop de terroristen met machinegewe ren het vuur openden. Het wind scherm van de jeep werd ver brijzeld, doch Bienfait en zijn vrouw wisten hun woning te be reiken. Zij verschansten zich hier en verweerden zich totdat zji werden ontzet. De Sowjet-aeiegane, die zich thans in Zuid:Slavië bevindt en onder leiding staat van de secre taris-generaal der communisti sche partij, Chroesjtsjef, zal heden in Sofia aankomen, aldus meldt het Bulgaarse telegraaf- agentschap. Het agentschap voegt hieraan toe, dat de delegatie een „offi cieel vriendschappelijk bezoek" aan de Bulgaarse hoofdstad zal brengen. De delegatie zal bestaan uit Chroesjtsjef, premier Boelganin en vice-premier Mikojan. HULPVERKOOPSTER EIGENDE ZICH ƒ3000 TOE. De Haagse politie heeft de hulpverkoopster W. E. G.-v. Z„ oud 43 jaar, aangehouden. Bij grote drukte was de vrouw werk zaam in een kledingmagazijn in de binnenstad. Kwam er iemand een jas kopen, dan nam zij het geld in ontvangst, doch in- plaats van dit aan de kassa af te dragen, haalde zij een prijskaar tje uit een andere jas en deelde dan mee dat de klant dit kleding stuk voor een ander wilde ruilen. Zij gaf de kassa een gefingeerde naam en een vals adres van de klant op en stak het geld in haar zak. De vrouw heeft deze prak tijken gedurende 3 jaar 20 maal toegepast en zo een bedrag van 3.0000 bemachtigd. Door con trole binnenshuis kwam de frau de aan het licht. Ook nodigde zij af en toe haar zuster E. W. V. van Z. uit om te kijken of deze soms wat gebruiken kon. De zus ter heeft op die manier voor 200 aan kleren meegenomen. Deze Weren zijn in beslag geno men. De 3.000 zijn in het huis houden opgegaan. Na verhoor zijn de zusters heen gezonden. TWEE WETHOUDERS KREGEN PROCES-VERBAAL. Wethouder W. Birst als voor zitter van de raadscommissie voor de sportvelden en wethou der mr. J. Weve, als secretaris van die commissie, beiden uit Voorhout hebben zich willen oriënteren over de stand van de werkzaamheden bij de aanleg van een sportveld met het oog op een bespreking met de hoofd opzichter van de Ned. Heide Mij. Op de terreinen aangekomen werden zij staande gehouden door de wnd. post-commandant der rijkspolitie. Hun werd gevraagd of zij een bewijs hadden van de burgemeester drs. C. N. de Graaff. Zij konden echter geen bewijs tonen. Zij beschouwden het als vanzelfsprekend vrije toegang tot de terreinen te hebben. Beide wethouders kregen even wel een proces-verbaal, zulks in opdracht van de burgemeester, die zich op het standpunt stelt, dat de desbetreffende raadscom missie is ontbonden. Telegrafisch is dit voorval ter kennis gebracht van de mi nister van Binnenlandse Zaken. EMIGRANTE VLIEGT MET LEVENDE HAVE NAAR CANADA. 9 Juli a.s. zal van Schiphol een speciaal gecharterd vliegtuig vertrekken, waarmee de 47-jari- ge mej. J. Brugman uit Barne- veld naar Sidney op Nova Sco tia in Canada reist. Behalve haar meubelen neemt mej. Brugman met het vliegtuig mee 24 hon den waaronder 17 Afghanen 500 meter kippengaas, een tractor, haar bibliotheek en haar discotheek. Drie paarden, een ezel en een ponny reizen alvast vooruit. Deze dieren mogen na melijk niet per vliegtuig Canada worden ingevoerd. Zij gaan nu via Prestwick naar Glasgow, vanwaar zij verder worden ver scheept naar Quebec. DREGGEN MET DE KOEVOET. Donderdagmorgen werden aan de Scheveningse binnenhaven twee loswerklieden aangehouden, namelijk de 28-jarige F. M. uit Den Haag en de 32-jarige C. de R. uit Scheveningen. Deze waren bezig met een koevoet te dreg- W: V(lHW houdt u in topvorm in uw werk en bij sport CU1? 'ïiT.ib een gezonde gewoonte door De Indische diplomaat Krisj na Menon is Woensdagavond uit Nieuw Delhi naar New York ver trokken waar hij de volgende week een bijeenkomst van de Verenigde Naties zal bijwonen. Menon zal zijn reis in Londen onderbreken en premier Eden op de hoogte stellen van de bespre kingen die hij kort geleden in Peking heeft gevoerd. 142) Korte tijd later stapte Rente- naer in de wagen, gevolgd door een meisjeElly van Benne- kom! Hierop had Zonsveld geenszins gerekend, doch hij dacht er geen moment aan zijn plannen ook maar enigszins te wijzigen, laat staan op te geven. Rentenaer reed weg en Zons veld volgde hem in de gestolen Chevrolet. Hoek Amstelveense- weg en Kalfjeslaan wachtten Sylvia en de Witte en hij liet dit tweetal vlug instappen, en haal de daarna de voor hem rijdende Buick vlug in. Ik kan me zo indenken, wat de Witte wel gedacht moet hebben, toen hij in Geerling niet dezelfde persoon herkende, die zich in de vóór-avond bij de Berlagerbrug als „de baas" voorgesteld had. Maar enfin, dat interesseert ons minder „Maar wacht 's even," viel Drost hem in de rede. „Hoe wist Zonsveld eigenlijk, dat Rentenaer naar de Amstelveenseweg zou rijden, waar Sylvia en de Witte op hem stonden te wachten?" A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. „Wel.... zo je weet, had Ben ny in zijn rol van prof. de juwe lier verteld, dat hij 't beste de Kalfjeslaan kon nemen. Ergo twijfelde Zonsveld er geen ogen blik aan, of Van Bennekom had deze route ook zijn bediende op gegeven." „Maar wat was eigenlijk het aandeel dat hij dit tweetal in de overval had toebedeeld?" wilde Drost weten. „De Witte moest chaufferen, opdat Zonsveld zijn handen vrij zou hebben, als Rentenaer tot stoppen was gedwongen. En Syl via?.. De geslepen moordenaar had daarmede een bepaald doel! Zelf had hij geen revolver, maar hij wist, dat Sylvia een klein model automatisch pistool had, hetwelk ze altijd bij zich in haar handtasje droeg. Volgens haar bewering had ze dit wapen reeds enige jaren geleden aangeschaft, omdat ze op een donkere avond na haar optreden door een man was lastig gevallen. Enfin, niet zodra was Sylvia ingestapt, of hij vroeg haar om de revolver. Waarom? had ze gevraagd. „Met een dergelijke onderneming moet je op alles voorbereid zijn", had hij haar geantwoord. Bij voor baat gezegd: Zonsveld had al die tijd niet het plan om Rentenaer te doden. Hij scheen er zeker vSn te zijn, dat de jonge man op eer ste sommatie zou stoppen en zich van de zakjes juwelen zou laten beroven. Het meisje telde hij niet eens meer mee De Buick werd ingehaald en half uit het portier hangende be duidde hij Rentenaer te stoppen. Rentenaer scheen echter iets te vermoeden en zelfs het ge schreeuw van „politie!" scheen hem niet te imponeren. Integen deel, hij gaf meer gas en vloog pijlsnel door de donkere Kalfjes laan. Zonsveld bemerkte tot zijn schrik, dat ze reeds tamelijk dicht bij de Amstel waren en hij schreeuwde de Witte toe vóór de Buick te gaan rijden. De Witte schoot direct voor de andere wa gen en remde toen plotseling af om Rentenaer tot stoppen te dwingen. Deze was echter geens zins 'n lafaard! Hij haalde links uit en reed de Chevrolet voorbij althans hij probeerde het maar ook de Witte reed naar links, waarna Rentenaer weer de rechterzijde van de weg opzocht. Hierbij remde hij sterk af om een botsing te vermijden. Dit spelle tje ging Zonsveld vervelen, want als dat nog enige minuten zo zou doorgaan, had Rentenaer de Am- stel bereikt en zou hem de buit gen, waarbij zij ijzeren binten aan het steigerwerk loswrikten, om deze vervolgens met een touw op te halen. De binten wer den daarna op een bakfiets ge laden en ten verkoop wegge bracht. Voor deze (binten hebben zij 70 ontvangen. De R. bleek voorts met de 29- jarige grondwerker T. T„ even eens uit Den Haag, twee domme krachten van een bouwwerk aan de Conradkade te hebben gesto len, ter waarde van 100 per stuk. Deze apparaten hadden zij naar de 32-jarige chauffeur A. van der H. te Scheveningen ge bracht om deze vodr hen te ver kopen. De chauffeur zal nu voor he ling ter verantwoording worden geroepen. GEZOCHTE KELLNER- DIEF AANGEHOUDEN. Op het Rembrandtplein te Amsterdam is gisternacht een 34-jarige kellner aangehouden, die gedurende 20 minuten had gepoogd de portieren van ver scheidene geparkeerde auto's te openen. De man werd door het politiebureau Warmoesstraat ge zocht omdat hij enkele dagen ge leden op de N.Z. Voorburgwal, na onenigheid met twee wielrijd- sters, deze met zijn auto heeft aangereden, waardoor zij licht gewond werden. Hij reed daarna door zonder zich om zijn slacht offers te bekommeren. Het bleek, dat de kellner onder invloed ver keerde van hetgeen hij normaal pleegt te serveren en dat hij bo vendien de wagen gestolen had. Hij heeft zich aldus de politie aan de navolgende misdrijven schuldig gemaakt: poging tot doodslag, autodiefstal, onder in vloed een motorrijtuig besturen en doorrijden na aanrijding zon der om te zien naar de gewonden. WAS REINTJE DE VOS OP JACHT? Of het Reintje de Vos is ge weest, die Dinsdagnacht in een open hok bij een woonschip te Amsterdam 17 kippen dood beet, vermeldt het politierapport niet, maar wel, dat er voetafdrukjes van een onbekend dier werden aangetroffen. Bovendien zijn elf kippen uit hetzelfde hok onzicht baar, althans die worden als „vermist" opgegeven. BESTOLEN DIEF IN DE CEL. In de Beursstraat te Amster dam werd enkele dagen geleden een dronken man door een onbe kende man bij de arm gepakt en van zijn portefeuille met 250 gul den „ontdaan". De bestolene be vindt zich nu in hechtenis omdat hij zelf de portefeuille, die oor spronkelijk 450 gulden bevatte, had ontvreemd. TRAMBESTUURDER ALS CIPIER EN BEVRIJDER. Woensdagavond liep een 18- jarige Haagse dienstbode, na een ruzie, kwaad weg van huis. Zij ging in de kiosk (tevens wachthuisje voor trampassa giers) Nieuwe Parklaan hoek Wlagenaarwieg zitten. Toen de laatste tram uit Scheveningen daar passeerde, sloot de trambe stuurder, zoals dat te doen ge bruikelijk is, de kiosk af. De man had het meisje namelijk hele maal niet opgemerkt. De dienstbode, die niet zo gauw had gemerkt, dat zij opge sloten werd, deed gedurende de nacht alle mogelijke moeite ore de aandacht van de schaarse voorbijgangers te trekken, ech ter zonder succes. Donderdag morgen omstreeks 6 uur werd zij opgemerkt door een krantenbe zorger. Deze alarmeerde de po litie, doch ondertussen was de eerste tram reeds verschenen, waarvan de bestuurder, naar zijn opdracht, de kiosk opende... René Mayer is door de minis ters van Buitenlandse Zaken dei- zes landen van de Europese ge meenschap voor kolen en staal aangewezen als opvolger van Jean Monnet als president van de hoge autoriteit der gemeen schap. Na afloop van de niet- openbare bijeenkomst van de mi nisters heeft de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken aan verslaggevers medegedeeld, dat de ministers overeenstemming hadden bereikt over de benoe ming van Mayer, die door de Franse regering voor de functie candidaat was gesteld. Met de benoeming van Mayer was één van de voornaamste agendapunten van de tweedaag se conferentie afgehandeld. Vandaag zal het moeilijke vraagstuk van verdere economi sche integratie in Europa ter sprake komen. Een Britse inwoner van Hong kong heeft gemeld een twee meter lang zeemonster te hebben waargenomen bij de kust van Hongkong. Hij beschreef het beest als een „afschuwelijk, af schrikwekkend, gemeen-uitziend ding genoeg om iemand de lust tot zwemmen in zee voor de rest van het seizoen te ont nemen". Hij verklaarde tegenover een journalist, dat het monster zwart en grijs gestreept was. Deskun digen zijn van mening, dat hier sprake is van een hydrophis cyancinctus een zwart en geel gestreepte zeeslang met een do delijke beet. ZES MAANDEN TEGEN ROULETTESPELER-BANK HOUDER GEëlST. Met van justitie gekochte roulette gespeeld. De 43-jarige gedetineerde meu belmaker F. W. H. uit Amster dam, die reeds zeven keer ter zake van hazardspel is veroor deeld, was dit voorjaar speciaal uit Marokko naar het vaderland teruggekomen om zijn zaken met de justitie te regelen. De rechtbank te Amsterdam had de man n.l. in November j.l. tot vier maanden veroordeeld wegens het er een bedrijf van maken publiek de gelegenheid te geven tot hazardspel (roulette) te Kortenhoef. En in Januari daaraanvolgende had de recht bank te Utrecht hem voor dezelf de overtreding, in Loosdrecht be gaan rekening houdende met het vonnis te Amsterdam - tot 250 gld boete veroordeeld. Toen de meubelmaker in Ne derland terug was kon hij echter ontgaan. Hij boog zich uit het portier en loste een schot met Sylvia's revolver. De man had practisch nooit met een dergelijk schiettuig omgegaan, maar het waarschijnlijk op goed geluk ge richte wapen knalde de kogel door de voorruit precies in Ren- tenaers voorhoofd. Je weet, hoe Rentenaer 't 'm lapte nog zijn wagen tot stilstand te brengen. Op het moment, dat het schot viel, was Elly van Bennekom uit de wagen gesprongen, maar niet voordat ze een wilde greep had gedaan in Rentenaers zij-zak, waarin ze hem de zakjes juwelen had zien stoppen. Eén zakje kreeg ze te pakken en nadat ze in het gras langs de weg was gevallen, stopte ze het in haar blouse. Terwijl Zonsveld, de Witte en ook Sylvia koortsachtig de Buick doorzochten naar dit zakje juwe len op Rentenaer hadden ze slechts één zakje gevonden, en Zonsveld wist zeker, dat deze er twéé bij zich moest hebben! .terwijl ze haastig het interieur losscheurden en elkaar in de nauwe ruimte verdrongen, kroop juffrouw Van Bennekom door het hoge gras voorzichtig nader bij, inplaats van zoals eerder van een meisje te verwachten is dat ze snel de benen nam! „Terug!" hoorde ze Sylvia op eens roepen, die „meid heeft het natuurlijk meegenomen, toen ze uit de wagen sprong!" (Wordt vervolgd.) de verleiding niet weerstaan en hij was in Utrecht opnieuw als bankhouder opgetreden. Daar werd hij gepakt en zit nu in de Domstad in voorarrest, waar hem dus nog een veroordeling te wachten staat. Donderdagmiddag stond hij in hoger beroep van de vonnissen in hoofd- en Domstad terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De man gaf toe, dat hij „aan vrienden en kennissen, een vast clubje" gelegenheid had gegeven tot roulettespel. Een aardige noot in deze zaak vormde de mededeling van de president, die uit de stukken voorlas, dat H. de roulette te Loosdrecht had gekocht op een verkoping, die de algemeen ge machtigde voor de door de justi tie in beslaggenomen goederen had gehouden. „Inderdaad me neer de president. U ziet, de rou lette rouleert", merkte de ver dachte lachend op. De meubelmaker vertelde nu bezig te zijn met een im- en ex portzaak te Marokko, waar zijn vrouw 'is achtergebleven om de zaken daar te regelen. De procureur-generaal noemde H. een „hele hardnekkige recidi vist". Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Amsterdam vier maanden en eiste twee maanden voor het geval Loosdrecht (totaal dus zes maanden) met verbeurdverkla ring van het in beslaggenomen spelmateriaal. De raadsman vroeg zich af of, als een bekend groepje gokkers bijeenkomt, men kan spreken van publiek. Hij pleitte vrijspraak, subsidiair een uiterste clementie, mede omdat zijn cliënt, op wiens verzoek de zaak tot zijn terug komst in het land werd aange houden, niet heeft kunnen profi teren van de bevrijdingsamnestie. Het Hof zal op 16 Juni arrest wijzen. De correspondent van het En gelse blad „News Chronicle" te Belgrado heeft gemeld, dat in de Zuidslavische hoofdstad geruch ten de ronde doen, volgens welke de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, beslo ten heeft om gezondheidsredenen af te treden. Hij zou worden op gevolgd door de huidige hoofd redacteur van de „Prawda", Sje- pilof. Sjepilof maakt deel uit van de Russische afvaardiging die zich op het ogenblik in Zuid~Slavië bevindt.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2