De toestand in de Franse overzeese gebieden Franse vlieger op terugweg van llsy in België omgekomen Binnenlands Nieuws Mr Stoffels Djogja pleitte Persconferentie van Eisenhower De blauwe auto in IVOROL: De Tandpasta van standing AKKERTJE TWEEDE BLAD Donderdag 2 Juni 1955 'n Barstende hoofdpijn DODELIJKE VAL VAN EEN TRAP. Bomaanslag in Saigon „Amerikaanse agenten" ontmaskerd Oost-Duitsland Dader van aanslag op premier Hoffmann ontmaskerd MAROKKO. De Marokkaanse winkeliers in Casablanca staan voor de keus: de winkels open houden en ster ven of ze sluiten en verdreven worden. Het merendeel van hen heeft na het einde van de Moham medaanse vasten het tweede ge daan op bevel van de nationalis ten onder toedreiging met de dood. De pasja van Casalblanca heeft evenwel tot het wegzenden van 67 winkeliers bevel gegeven met het argument, dat zij hun aanwezigheid in de stad niet lan ger kunnen rechtvaardigen. De Franse autoriteiten hebben dit verbod opgeschort, doch de ang stige winkeliers hebben besloten hun winkels gesloten te houden. Twee Joodse winkeliers zijn het afgelopen weekeinde in Casa blanca doodgeschoten. Een derde onderging Maandag in Rabat het zelfde. De laatste negen dagen zijn 13 mensen gedood en 26 gewond bi; aanslagen in Marokko. De invloedrijke pasja van Mar- ra'kesj heeft Dinsdag verklaard, dat de hoofdoorzaak van de snel slechter wordende toestand in Marokko ligt in het feit, dat de Marokkanen nog steeds wachten op hervormingen, die Frankrijk het protectoraat twee jaar gele den heeft beloofd, toen de pro- nationalistische sultan, Moham med Ben Joessef, werd verban nen; volgens de pasja van Mar- rakesj is er geen sprake van, dat teruggekomen kan worden op de „dynastieke 'kwestie". Op verschillende plaatsen in Marokko, en met name te Casa blanca, zijn weer terroristische aanslagen gepleegd, die twee Marokkanen het leven hebben gekost, terwijl er drie ernstig werden gewond. Te Fedala werd de auto van een voormalige Franse functio naris ernstig door een bom be schadigd. ALGERIJE. Aanslagen. Dinsdag hebben zioh opnieuw aanslagen en saJbotage-daden in Algerije voorgedaan, waarbij vier personen, waaronder twee ver zetslieden, om het leven zijn ge komen. De twee rebellen sneuvelden in een gevecht met leden der Franse veiligheidspolitie. Drie op standelingen zijn gevangen geno men, terwijl de verzetslieden twee personen wisten te ontvoeren. In het gebied van Tsjoenek zijn de lijken aangetroffen van drie Franse Mohammedanen. Huiszoekingen te Parijs. „Reuter" meldt uit Parijs, dat de politie aldaar invallen heeft gedaan in hotels, waarin zij ver wachtte Algerijnse opruiers te zullen aantreffen. Het gaat hier om leden van de verboden Alge rijnse „beweging voor de zege der democratische vrijheden". Meer dian honderd Noord-Afri kanen werden ondervraagd. Twee hunner zijn aangehouden wegens onwettig wapenbezit en het ver bergen van wapens uit de afge lopen oorlog. Ruim tweehonderd Noordafri kanen hebben Zondag j.L in de Franse voorstad Saint Denis een verwoed gevecht met de politie geleverd. Aanleiding tot de strijd was de weigering van een café- bezitter om bij te dragen aan een door de Noordafrikanen opge richte „beschermingsorganisatie" Winkel- en café-bezitters, die wei gerden voor deze bescherming" te -betalen, werden met geweld bedreigd. TUNESIE. Bourgiba terug in Tunesië. De Tunesische nationalistische leider Habilb Bourgiba is Woens dag na drie jaar ballingschap in Tunesië teruggekeerd en op grootse wijze door zijn landgeno ten binnengehaald. Duizenden Tuhesiërs .begroet ten de leider van de nationa listische nieuwe-grondwetspartij, toen deze in de haven van Tunis aankwam, aan boord van de „Ville d'Alger". De 53-jarige Bourgiba had tranen in de ogen, toen hij de bodem van zijn ge boorteland weer '.betrad. In Januari 1952 was hij onder ge wapende escorte in een politie- boot uit dezelfde 'haven vertrok ken naar het eiland Djeiba in de Golf van Gabes, de eerste der vele plaatsen waar hij op last van de Fransen in ballingschap heeft geleefd. Overal hingen Tunesische en Franse vlaggen uit en er waren erebogen opgericht langs de ge hele route, die de nationalistische leider in de stad zou volgen. Onder de menigte op de kade bevond zich een officiële commis sie van ontvangst, waarvan onder ander prins Tsjadly, de zoon van de bey, leden van de Tunesische regering en leiders van de nieu we-grondwetspartij deel uitmaak ten. De Arabische wijk was geheel 'leeggelopen. In de Europese wijk gingen de Fransen gewoon aan hun werk. Bourgiba wordt in Tunesië be schouwd als de voornaamste architect van de overeenkomsten met Frankrijk, die het protecto raat zelfbestuur geven op binnen lands gebied. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Bourges-Mau- noury, heeft te Algiers verklaard, dat Frankrijk krachtig zal op treden tegen buitenlandse in menging in Algerije en dat rebel len, die in het bezit van wapens worden aangetroffen, snel zullen worden gestraft. Bourges-Maunoury sprak tot het Algerijnse parlement enige uren, nadat hij voor beprekingen met Franse militairen over ac ties tegen de opstandelingen te Algiers was aangekomen. In geval van „ontoelaatbare buitenlandse inmenging" zal de regering zich niet bepalen tot .steriele diplomatieke stappen, die reeds te dikwijls zonder suc- U voelt U weer "stralend na een ces zijn beproefd", aldus de mi nister. Maarschalk Juin, Navo-foevel- hebber in de centrale sector van Europa en één van Frankrijks vooraanstaande deskundigen voor Noord-Afrikaanse aangelegenhe den, heeft Zondag in een rede te Algiers verklaard, dat de troebe len in Noord-Afrika, de flank van het Westelijke verdedigingsstel sel, voortkomen uit een „uitge breide buitenlandse samenzwe ring, waarin helbzuohtigheid is vermengd met legitieme eisen en verlangens". De maarschalk zei, dat „over wogen moet worden of de legali teit niet bepaalde vrijheden dien de te hebben" .bij 'het bestrijden van de opstandelingen in Noord Afrika. Volgens Reuter gaf hij hier wellicht mede te verstaan, dat hij geloofde dat de anti-terroristen in Algerij meer vrijheid van han delen gegeven moet worden. Dinsdagavond 'heeft zich op het vliegveld te St. Denijs-Westrem nabij Gent een vliegongeval voor gedaan, dat het leven heeft ge kost aan de Franse piloot Louis Clement en een gelegenheidspas sagier. Even na zeven uur had de Franse piloot niet zijn toestel FB—AIC, een Frans model sport- vliegtuig, op het vliegveld St. Denijs-Westrem een tussenlan ding gemaakt. Clement kwam uit Ypentourg waar hij had deelge nomen aan de I.L.S.Y. In de lucht haven ontmoette hij de heer Mis- siaen uit Oudenaarde, die lid is van een plaatselijke luchtvaart- club en leerling-piloot. Daar de heer Clement het voornemen te kennen gaf nog even boven St. Denijs-Westrem een tochtje te maken, alvorens zijn tocht naar Frankrijk voort te zetten, ver zocht de 'heer Missiaen, mee de lucht in te mogen gaan. Het toe stel steeg op te 19.48 uur. Om 19.54 uur brak echter tijdens een schijnbaar onschuldige manoeu vre plotseling een gedeelte van de linkervleugel af, de machine, die op dat ogenblik ongeveer 300 meter hoog was, kreeg hierdoor een geweldige schok en de piloot twee vleugels niet onder elkaar, maar achter elkaar waren aan gebracht. Het was een tweeper soonstoestel en het had een motor van 75 pk. De maximum snelheid werd uit de cockpit geslingerd. Het vliegtuig dook hierop steil die het toestel kon behalen was naar beneden en stortte te pletter 1140 kilometer per uur en de mi- op het vliegveld zelf, recht tegen-1 nimum snelheid 35 'kilometer per over 'het bureau van de comman- Voor de krijgsraad te Djogja heeft de Nederlandse verdediger mr Stoffëls zijn pleitrede géhou- den voor de Amibonese verdachten Gaspers, Apituly, Norimarna en Samson. Hij ging uit van de stelling, dat het bestaan van de republiek Zuid-Molukken wettig was en dat de af kondiging daarvan juri disch bezien, juist genoemd kan worden. Mr Stoffels was van me ning, dat de verdachten staats burgers zijn van een zelfstandi ge staat, die op gelijke voet staat met de republiek Indonesia. Slechts een internationale rech ter zou bevoegd zijn uitspraak te doen in deze zaak, omdat, zo 'be toogde hij, de politieke overtui ging der verdachten niet alleen tegenstrijdig is aan één der poli tieke stromingen binnen de repu bliek Indonesia, doch ook aan de nationale politiek van de staat. Verdediger betoogde, dat ten aanzien van a'lle verdachten, uit» geizondend Samson, slechts het -meer subsidiair ten laste geleg de bewezen kan worden geacht, namelijk het verlenen van more le stèun aan de R. M. S. Spreken de over de wettelijkheid der handhaven overeenkomstig de conferentie van Den Pasar, werd nooit losgelaten, het was de -R. I.S., die de middelen om het zelfbeschikkingsrecht toe te pas sen, blokkeerde. Dat de R. M. S. wel de steun genoot van het volk, achtte mr Stoffels aangetoond door het feit, dat de K.N.I.L.-militairen, die zich bij het leger van de R. M.S. aansloten, zonen der Molukken waren. De beweging der R.M.S., aldus mr Stoffels, was niet gericht op afscheiding van Indonesië. Mr Stoffels sprak tegen, dat de verdachten een „aanslag" pleegden, omdat een aanslag handelen veronderstelt, en verdachten niet hebben gehan deld. Ook sprak pleiter tegen, dat verdachten verzet 'hadden ge pleegd tegen de T. N. I., zij verde digden zich slechts, aangezien de T. N. I. aanviel. De cliënten van pleiter hebben, uitgezonderd Samson, bovendien niet aan de gevechten deelgenomen, zodat zij op die grond reeds niet kunnen worden gestraft, en de verdediger betoogde, dat ook Samson niet kan worden gestraft, omdat de HAARLEMSE JONGEMAN BIJ HOTELCONTRöLE AANGEHOUDEN. Bij controle in een hotel te Utrecht is het de politie opgeval len, dat daar een jeugdig per soon verbleef, die vólgens mede delingen van het hotelpersoneel vele verteringen heeft gemaakt. De Utrechtse politie onderwierp de jongeman aan een verhoor. Van zijn patroon, een grossier in rijwielen te Haarlem, had hij Zaterdagmorgen opdracht gekre gen een bedrag van ƒ7000 naar het postkantoor te brengen. De jongeman, de 20-jarige maga zijnbediende L. van der L., ver trok echter naar Utrecht. Daar stak hij zich in nieuwe kleren. De nacht van Zaterdag op Zon dag bracht hij door in het hotel, waar de politie hem aantrof. Hij was nog in het bezit van 6200 en een koffer met nieuwe kledij. Van der L. is naar Haarlem over gebracht en ingesloten. BLINDEDARMOPERATIES IN VOLLE ZEE. Aan boord van de „Sibajak", die met 997 Nederlandse emi granten op weg is naar Austra lië, heeft dezer dagen dr. P. C. Kraan, chirurg te Vlissingen, die als waarnemend scheepsgenees heer een rondreis op dit schip maakt, in de Middellandse Zee twee geslaagde blindedarmope raties verricht. De ene betrof een passagiere, mevr. T. M. van SchaykMichiels uit Rotterdam en de andere een hofmeesteres van het schip, mej. C. Engelman, eveneens uit Rotterdam. Beide patiënten maken het uitstekend. INLICHTINGEN GEVRAAGD DOOR DE POLITIE OVER DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagmiddag te kwart over één is op de 'Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom dé 59-jarige heer M. de Graaf uit Halsteren, die op zijn fiets de weg overstak, door een auto gegrepen. Hij werd ern stig gewond in een ziekenhuis op genomen en is daar overleden. De auto werd bestuurd door de heer H. R. uit Groningen. R. M. S. zeide mr Stoffels, dat de IR. M. S. wettig was. Als deze ver- R. M. S. geen pro-Nederlandse 'dachten kunnen worden gestraft, (beweging was. De nationalisti sche gevoelens op de Molukken zijn dezelfde als op Java. Soumo- kil zelf wil niet onder Neder lands gezag leven. Achter de R. M. S. schuilen geen Neder landse belangen, integendeel Nederland stond reeds van het begin af afwijzend tegenover de R. M. S. Nederland weigerde ook steeds de kwestie van de R. M. S. voor de Ver. Naties te brengen. Er zijn echter individuele Nederlanders, die met de R. M. S. sympathise ren. Zelf voél ik ook sympathie voor de R. M. S., aldus verdedi ger. Hij voegde eraan toe, dat eenieder in Nederland volle vrij- heid 'heeft zijn mening te propa geren. Juridische gronden voor zijn ibetoog, dat de R. M. S. wettig was, zocht mr Stoffels in het recht van zelfbeschikking. Hij zeide, dat, toen aan de deelstaat Oost-Indonesië zijn autonome status werd ontnomen, zelfbe schikkingsrecht zijns inziens ook gold voor de R. M. S. De eis om de autonomie te dan zouden enkele getuigen die ook de R. M. S. hebben ge diend, ook moeten worden ge straft, zeide mr Stoffels, Mr Stoffels concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging voor al zijn cliënten. Subsidair bepleitte hij dat, indien zij ge straft worden, dit niet te doen op grond van het wetboek van straf recht, omdat dit niet is doortrok ken van de geest der Pantjasila. Verdachte Wairizal zeide zich te beschouwen als een slachtoffer van de politieke Chaos, die Neder land heeft geschapen. Pattirad- jawana vroeg het land en volk vergiffenis voor zijn dwaling, zeggende dat hij de keuze had tussen meedoen of 'het leven ver liezen. Pieters zeide voor dezelf de keuze te hebben gestaan. Tenslotte sprak een vertegen woordiger van het comité ter verdediging van Wairizal, Manu- 'hutu, Pattiradjawane, Oheril'la en Pieters, voor wie hij vrijspraak vroeg, omdat zij geen verraders zijn. De uitspraak werd bepaald op 8 Juni a.s. De commissaris van politie te Bergen op Zoom heeft ieder, die getuige van het ongeluk is gé weest, opgeroepen zich te melden Ibij de politie in de plaats van in woning of bij die in Bergen op Zoom. GEVAARLIJKE ERWTENSOEP-ACTIES. Nu en dan verneemt men van plaatselijke acties, waarbij ten bate van een of ander goed doel porties erwtensoep ten verkoop worden aangeboden veelal door inschakeling van de melk handel. Bereiding en distribu tie van grote hoeveelheden voed sel vereisen vooral als dit van zo bederfelijke aard is als erw tensoep speciale maatregelen met name op het gebied van de hygiëne en de kwaliteitscontrole. Daarnaast vergt ook de bewaring bijzondere zorg. Uitdelers en af nemers zijn er vaak niet mede bekend, dat bewaren dient te ge schieden op een temperatuur van lager dan 10 of hoger dan 60 gra den Celcius. Het is dan ook enige malen voorgekomen, dat de keurings diensten van waren hoeveelheden erwtensoep, welke in bedorven, gistende of zure toestand ver keerden, hebben moeten afkeu ren en dat het staatstoezicht op de volksgezondheid maatregelen moest nemen om te voorkomen, dat reeds gedistribueerde porties voor consumptie zouden worden gebruikt. In het belang van de volksge zondheid en ter voorkoming van allerlei bijkomende onaangé naarpheden voor de initiatiefne mers, de medewerkers en de af nemers, doen de organisatoren van dergelijke acties er daarom goed aan, tevoren met de keu ringsdienst van waren te over leggen of omstandigheden en mogelijkheden van dien aard zijn dat men zonder gevaar erwten soep of andere bederfelijke voe ding of drank op grote schaal kan aanmaken en verspreiden. In dien de keuringsdienst van wa ren tijdig wordt ingeschakeld, kan deze dienst zo nodig 'hulp en voorlichting geven en tenslotte controle uitoefenen op de kwali teit van de af te leveren waar. GEVEILD TE BROEK OP LANGENDIJK. Aan de veiling van de Lange- dijker groentecentrale te Broek op Langedijk zijn, ondanks het koude voorjaarsweer, Dinsdag morgen de eerste vroege aardap pelen van de koude grond aan gevoerd. De handelaar J. Ploeg uit Broek op Langendijk kocht 100 kg eerstelingen tegen (voor kleinere) 80 en 91 cent per kg van de tuinder C. Smit In het Binnengasthuis te Am sterdam is Dinsdagnacht aan zijn verwondingen overleden een tot nu toe onbekende man, die Maandagavond door onbekende oorzaak op de trap onder de Munttoren was gevallen en in bewusteloze toestand was opge nomen. JONGEN VERDRONKEN. De 10-jarige D. van B. uit Utrecht is -Dinsdagmiddag om streeks vijf uur bij het zwemmen in het AmsterdamRijnkanaal verdronken. Een meisje deelde aan een agent mede, dat haar vriendje was ondergedoken en niet meer was bovengekomen. Direct hier na doken vier jongens het water in om te trachten de drenkeling te vinden. Hun pogingen faalden evenwel. Later is de jongen met een dreg op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. dant. Er klonken enkele kleine ontploffingen, waarna het toestel Vlam vatte. Het grondpersoneel kreeg onmiddellijk Ibevel uit te rukken met hlusapparaten naar de plaats van de ramp. Men was elf minuten later ter plaatse, doch het toestel was reeds vrij wel uitgebrand. De heer Missiaen vond de dood in het toestel, waar hij in de vlammen omkwam. De oorzaak van het breken van de vleugel is niet bekend en het par- laag ket stelt ter plaatse een onder zoek in. Louis Clement was ongeveer zestig jaar. Hij was burgemeester van de Franse gemeente Adam» ville, niet ver van Parijs in het departement Seine et Oise gele gen. Hij ontving op 19-jarige leeftijd zijn Vliegopleiding van de beroemde Nungesser. Hij nam deel aan de eerste wereldoorlog en werd daarna invlieger bij een Franse vliegtuigenfabriek. Hij was de eerste Fransman die zich per valscherm redde. In de derti ger jaren 'heeft hij verscheidene afstands- en hoogterecords op zijn naam gebracht. Hij nami ver der aan meer dan driehonderd vliegfeesten in binnen- en buiten land deel en vloog de laatste ja ren met een tweedekker van het type Lignel 44. Louis Clement was ridder in het legioen van eer en Ibezat de militaire medaille en de lucht vaartmedaille. De Lignel 44 was een tweedek ker met als bijzonderheid dat de uur. Maandagmiddag op de I.L.S.Y. •heeft Louis Clement de duizen den verbaasd doen staan, door de wijze waarop hij de Lignel 44 vloog. Hiji vloog het toestel op lage hoogte voor de publieke tri bunes, opende de deur en zwaai de met beide armen naar de me nigte. Vrijdagmiddag j.l. was hij op Ypenburg gearriveerd met grote vertraging. Hij 'had van Frankrijk naar Ypenburg zo mogelijk gevlogen, aange zien 'het wolkendek zeer laag 'hing en de weersomstandighé den toen zeer slecht waren. Hij heeft, zoals gemeld, Vrijdagmid dag nog in het restaurant van het vliegveld Ypentourg uit han den van de burgemeester van Rijswijk drs. A. Th. Bogaardt, een blauw Delfts bord met in scriptie ontvangen als herinne ring aan zijn bezoek aan Ypen burg. Hij was omstreeks zestig jaar. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Saigon twee bom aanslagen gepleegd. In de slaap zaal van een godsdienstige instel ling werd een handgranaat ge worpen, waardoor een leerling om het leven kwam, terwijl er achttien werden gewond. Een andere granaat werd, door partijgangers van de Binh Xuyen, geworpen temidden van een aantal Vietnamese militai ren; vier hunner werden gewond. President Eisenhower heeft Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat zijn regering de volgende drie pun ten als doel van de komende conferentie van regeringsleiders der „grote vier" ziet: 1. Het peilen van de stemming en de sfeer. 2. Een bespreking van vraag stukken in het algemeen. 3. Een poging om een werk wijze te vinden voor het oplos sen van bepaalde wereldproble men. De regeringsleiders zouden niet pogen zelf een oplossing voor dergelijke vraagstukken te vin den, aldus Eisenhower. Over een datum en een plaats van samen komst was men het nog niet eens, doch hij zou graag zien, dat hierover redelijk snel wordt be slist. Op de vraag of bepaalde vraag stukken, zoals de eenwording van Duitsland en kwesties betreffen de Oost-Europa, aan de orde zul len komen, antwoordde de presi- dent bevestigend, doch hij was niet van oordeel, dat deze pun ten in alle bijzonderheden zullen kunnen worden besproken. Hij voegde hieraan toe, dat de West- duitse bondsrepubliek bij elke regeling betreffende de eenwor ding van Duitsland partij zal zijn. Aangaande de kwestie der Ame rikaanse vliegeniers in China zeide Eisenhower dat inlichtin gen van verschillende kanten de gedachte wettigen, dat het be sluit van Peking om vier van deze vliegeniers vrij te laten een gebaar is, bedoeld om de span ning in Azië te verminderen. Eisenhower over Russische en Amerikaanse luchtmacht. President Eisenhower heeft verklaard, dat de Russische luchtmacht meer versterkt is dan de Ver. Staten hadden voorzien. Toch vraagt de Amerikaanse luchtmacht niet om meer gelden, aldus de president. Enerzijds had de Amerikaanse luchtmacht zelf zeer goede bommenwerpers. An derzijds had de luchtmacht reeds machtiging gegeven tot vergro ting van de productie van de B- 52, de nitercontinentale atoom- bommenwerper. 141) door A H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. Kort en goed.... binnen 20 minuten zat Zonsveld in Haar lem, betaalde voor kamer no. 9, maakte een praatje en dronk een glas bier met de baas en zei, dat ie z'n kamer maar ging opzoe ken, omdat hij de volgende mor gen weer tijdig wilde vertrekken. Waarheen zei hij nietDit al les kon de hotelhouder zich nog goed herinneren, maarwan néér Zonsveld het hotel verlaten had, kon hij mij onmogelijk zeg gen. Hij zag z'n gasten immers d'r wel in, maar niet d'r uit gaan! Weet je nü misschien wat Zons veld deed?Hij rommelde het bed door elkaar, gebruikte de handdoek, liet zijn notitieboekje vallen, of beter gezegd: hij ver loor het expres, en verliet vijf minuten later ongemerkt het ho tel om naar Amsterdam terug te racen! Dat was zijn alibi op de avond van de moord in de Kalf jeslaan. Logisch verwachtte Zonsveld een verhoor van de po litie in de Van Breestraat en het bedje van zijn alibi in Haarlem was keurig opgemaakt. Echterals Kees Geerling zou hij de overval doen! Mocht dus de politie onverwacht een spoor vinden, dat naar het pen sion leidde, dan moest ook Kees Geerling een alibi hebben! En dat had hij, want de pathéfoon deed die avond urenlang zijn plicht. Wie had daar last van? Niemand immers, want alle ar- tisten waar naar hun werk! Ja., alleen pa Hazelaar had er ont zettende last van, weet je nog wel? Tijdens het verhoor beweer de hij tussen half elf en half twaalf in de conversatiekamer te hebben gezeten, maar wie kon dat bevestigen? Niemand! En dat wist de schelm.... hij wist, dat het pension 's avonds zo goed als leegals uitgestorven was! Doch wat was voor ons de con clusie? Hazelaar bevestigde daar mee, dat Geerling die avond niet de deur was uitgeweest, maar door die bevestiging moesten wij tevens aannemen, dat ook hij niet de deur was uitgeweest, an ders had hij immers nooit kun nen constateren, dat de beeld houwer thuis geweest en geble ven was! We tippelden er beiden in en waren zelfs geneigd deze heren, beiden een creatie van Zonsveld, als verdachten te schrappen. Pa Hazelaar was die avond echter niet thuis, want hij was in zijn werkelijke gedaante van Zonsveld naar het Damrak en vandaar naar Haarlem heen en terug gereden, terwijl hij op de terugweg de gedaante van Geer ling had aangenomen. Maar als hij niet in het pension was, hoe is hij dan weer ongemerkt bin nengekomen, zal je vragen? Wel, hij was degene, die de sleutel van de keukendeur in zijn bezit had. Kort na de moord en nog korter na het ogenblik dat ik door hem en de Witte op de weg was neergeslagen, kwam hij het pension aan de achterkant bin nen en daar.let op Drost, déar zag Mickey Tienhoven zonder dat hij zelf gezien werd hem de keukendeur openen en naar binnen sluipen. Mickey, nog bevreesd voor de wraak van Bel fort, die pas een schot op hem had gelost, hield zich voorlopig schuli in de donkere achtertuin en in de duisternis meende hij Kees Geerling te herkennen. Om nog even op de zaak voor uit te lopen: Tienhovens achter docht jegens Geerling begon dus vanaf dit moment, welke achter docht nog versterkt werd toei, hij hoorde, dat Geerling voor die avond een alibi had, hetwelk als het ware door Hazelaar was be vestigd! Maar Tienhoven was niet zeker van zijn zaak in die donkere tuin, dus zweeg hij Maar vanaf die tijd vertrouwde hij geen van beiden en begon hij zelfs iets van de waarheid te vermoeden. Hij zei immers eer gisteren, dat hij de volgende dag „meer" kon vertellen! Maar laat ik nu terugkomen op de moord op Rentenaer. Hoe werd de overval op hem voorbereid? Om deze vraag te beantwoor den, moet ik teruggaan naar het ogenblik, dat Zonsveld in de vermomming van de beeldhou wer Geerling uit Haarlem weer in Amsterdam terugkeerde. Hij parkeerde zijn wagen op het Damrak op een dergelijke wijze, dat hij de juwelierszaak goed in het oog kon houden, want hij verwachtte dat Rentenaer om streeks half elf de winkel zou verlaten. En hoe wist hij zo ze ker, dat Rentenaer de opdracht zou moeten vervullen? Wel, zo je weet, heeft de juwelier slechte ogen en vooral in het donker kan hij zeer slecht zien. Rentenaer was dus de aangewezen man! Bovendien vond Zonsveld dit een zeker voordeel, want liij meende in hem een laffe knaap te zien, die straks bij de eerste sommatie zou stoppen. Kort en goedZonsveld zag, hoe een knecht uit da garage de Buick van Bennekom voor de deur reed en zich meteen verwijderde. (Wordt vervolgd.) in Volgens de Oostduitse veilig heidsdienst is een groep van 20 „Amerikaanse agenten" ontmas kerd. Deze „agenten" zouden zich hebben beziggehouden met het installeren van illegale ra darapparaten, die zouden moeten dienen om bommenwerpers naar hun doelen te leiden. In dezelfde bekendmaking, die werd gepubliceerd door het Oostduitse nieuwsagentschap A. D. N., werd gezegd dat ook een groep van 18 Britse spionnen is ontmaskerd. lJpgpR'9 1 V De politie van het Saargebiad heeft verklaard buiten twijfel te hebben vastgesteld, dat de ver pakte bom, waarmee op 5 Fe bruari een aanslag werd ge pleegd op de Saarlandse premier Johannes Hoffmann, was ge maakt door Martin Goebel, „waarschijnlijk" een Oostduitse communistische agent. Een functionaris van de politie verklaarde op een persconferen tie dat Goebel zich thans hoogst waarschijnlijk in Oost-Duitsland bevindt, vermoedelijk in Karl Marxstadt (het vroegere Chem nitz).

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5