Noodtoestand Engeland afgekondigd in Noorwegen vijftig jaar onafhankelijk Wrak van vermiste vliegtuig Amerikaanse zendingsmissie Nieuw-Guinea gevonden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en De Britse spoorwegstaking Groeiende belangstelling voor de «E-55» De uit hun gedreven gebieden Duitsers van Communisten van Triëst critiseren Sowjet-delegatie in Belgrado Ernstig incident bij Gaza in WOENSDAG 1 JUNI 1955 10e Jaargang No. 3469- Prinsessen Beatrix en Irene in ons land teruggekeerd Critiek op de „Nautilus'' Vrijgelaten Amerikaanse vliegers in het gebied van Hongkong De oprichting van een economische organisatie het Midden en het Nabije Oosten van DE KABINETSCRISIS Gezamenlijke Russisch-Zuid-Slavische verklaring op 2 Juni De toestand in Zuid-Vietnam Nederlandse jeugd wordt aan de Koningin voorgesteld Amerikaanse agenten gevangengenomen in Tsjecho-Slowakije Unifesti de Tweede Ministers van buitenlandse zaken toch in New York bijeen Lonen en prijzen in België Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct.; minimum ï*sr advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 2. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. In Engeland is Dinsdagavond de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de spoorwegstaking, die Zaterdag te middernacht is begonnen. Tegelijkertijd is bekendge maakt dat het nieuw-verkozen parlement op 9 Juni door konin gin Elizabeth zal worden ge opend, in plaats van op 14 Juni, zoals oorspronkelijk was vast gesteld. Deze maatregel is genomen, omdat het parlement de nood toestand binnen een bepaalde periode moet bevestigen. De proclamatie, die om 17.30 uur Nederlandse tijd werd uitge vaardigd, trad te middernacht in werking. De koningin tekende de proclamatie te Balmoral in Schotland, waar zij op het ogen blik haar vacantie doorbrengt. Het afkondigen van de nood toestand houdt niet in dat troe pen zullen worden ingezet. Bui ten het inzetten van 250 vracht auto's van het leger voor het ^vervoer van de post zullen geen troepen worden gebruikt. In een bekendmaking zei de regering te hopen dat het niet nodig zal zijn verdere volmachten aan zich te trekken, doch waarschuwde niet te zullen aarzelen dit te doen als de toestand dit noodzakelijk zou maken. Als gevolg van de toestand heeft de koningin verder beslo- Dinsdagmiddag om tien minu ten voor zes zijn de prinsessen Beatrix en Irene op Schiphol te ruggekeerd van hun vacantie in Kopenhagen, waar zij vertoefden ten huize van de familie Feaver. Mevrouw Feaver, vroeger me vrouw Roëll, is de moeder van jonkvrouwe Renee Roëll, vrien din van de prinsessen. De Amerikaanse republikeinse afgevaardigde Patterson, lid van de huiscommissie voor atoom energie, heeft tegenover journa listen verklaard, dat de Ameri kaanse atoomduikboot „Nauti lus" geen inrichting bezit voor het lanceren van atoomprojectie len voor grote afstanden. Patterson wees er op, dat oudere duikboten van de Ameri kaanse vloot deze moderne uit rusting wel bezitten. Hij noemde het ontbreken van deze lanceer- inrichting op de „Nautilus" een ernstige fout, waardoor de voor delen van de atoomduikboot niet voldoende benut zullen kunnen worden. De afgevaardigde zei, dat de „Nautilus" slechts met gewone torpedo's van een afstand van enige kiolmeters een convooi zou kunnen aanvallen, terwijl deze duikboot met een enkel atoom projectiel voor grote afstanden in staat zou zijn een vijandelijk convooi op een afstand van 80 tot 160 kilometer geheel te ver nietigen. PRIJS VAN ƒ10.000,—. In de 527ste staatsloterij, vier de klasse, vijfde lijst, is een prijs van 10.000,gevallen op lot no. 16968. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Zonnig. Bijna overal droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG 2 JUNI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden ,v.m. 11.36 0.11 0.51 1.01 n.m. 12.06 12.41 1.21 1.31 ZON MAAN op onder op onder Juni 1 4.28 20.51 17.01 2.09 2 4.28 20.52 18.09 2.29 3 4.27 20.53 19.15 2.54 4 4.26 20.54 20.16 .3.25 5 4.26 20.55 21.10 4.03 6 4.25 20.56 21.55 4.51 ten dat haar verjaardagsparade de traditionele „trooping the colour" ceremonie geen door gang zal vinden. Dit is de derde maal sinds het einde van de tweede wereldoor log dat in Engeland de noodtoe stand is afgekondigd. Deze maat regel werd in 1948 en in 1949 ge nomen door de toenmalige La- bourregering in verband met grote havenstakingen. De regering heeft thans ook de volgende reservebevoegdheden aan zich getrokkeij: 1. Het distribueren van vloeiba re brandstoffen, zoals benzine en dieselolie. 2. Het verzorgen van de verde ling van voedingsmiddelen. 3. Het recht om „roerende goe deren", zoals vaartuigen, voertui gen en vliegtuigen, te vorderen. 4. Het recht om zonder bevel tot aanhouding een ieder te arreste ren, die er van wordt verdacht één of meer van de 25 bepalin gen betreffende de noodtoestand te hebben overtreden. De vier vrijgelaten Amerikaan se vliegers, die twee jaar en lan ger in communistisch-Chinese ge vangenschap hebben doorge bracht, zijn Maandag in het ge bied van Hongkong aangekomen. Eén van de vliegers, luitenant kolonel Heller, liep een beetje •mank, toen hij over de grens kwam. Hij zeide tijdens zijn ge vangenneming een zware ver wonding aan één van zijn Ibenen te hebben opgelopen. Hij onder ging vier operaties in Ohinese ziekenhuizen. De vliegers zeiden tot Ameri kaanse Rode-Kruismensen, dat de Chinezen hen na de conferen tie van Genève aanmerkelijk foe ter behandeld hadden. Vóór zij o3 grens overgingen, werden zij goed gevoed. Een nationalistisch-Chinese re geringswoordvoerder, dr Woe Nan Joe, heeft Dinsdag de vrij lating van de vier Amerikaanse vliegers, „het begin van een com munistische val om de wereld opinie in verwarring te brengen" genoemd. Britse ministers, leden van de kroonraad, zijn Maandag naar Schotland gevlogen om met ko ningin Elizabeth overleg te ple gen over de spoorwegstaking. De kroonraad, het college van de hoogste adviseurs van de konin gin, moet bijeenkomen alvorens de noodtoestand kan worden af gekondigd. Een dergelijke maat regel wordt als aanstaande be schouwd. De eerste-minister, Eden, en de minister van Arbeid, Monckton, zijn te Londen gebleven. Koningin Elizabeth bevindt zich op het ogenblik op haar buiten Balmoral in Schotland. Het verkeer naar Londen. Het verkeer over de hoofdwe gen bij Londen was Maandag avond over kilometers gestremd ten gevolge van de staking van machinisten en stokers van de spoorwegen. Langs de acht hoofd wegen kwamen gemiddeld per uur 50.000 voertuigen de stad binnen en de verkeerspolitie zat met de handen in het haar. Sedert 25 Mei wordt te Beiroet een conferentie gehouden ter voorbereiding van een economi sche organisatie van het Midden- en het Nabije Oosten. Zondag heeft men zich in het bijzonder bezig gehouden met twee voorstellen inzake de sta tuten der op te richten organisa tie. Men tracht thans deze voor stellen, die zijn ingediend door de Libanon en Pakistan, met el kaar in overeenstemming te brengen. Beide voorstellen be ogen samenwerking tussen de organisatie en andere internatio nale organisaties, zoals de Arabi sche Liga en de Verenigde Na ties mogelijk te maken. In de Londense buitenwijken kroop het verkeer met de snel heid van een wandelaar. Vacan- tiegangers, die bang waren, dat zij na de Pinksteren niet op tijd in de stad zouden zijn, hadden ieder denkbaar voertuig voor zich in beslag genomen. Ook uit andere industriële steden werden verkeersstóringen gemeld. Van de zijde van de kabinets formateur werd gisteren mede gedeeld De kabinetsformateur had op Dinsdagavond om half acht een bespreking met de minister-pre sident dr. W. Drees en de minis ters prof. dr. L. J. M. Beel, J. van de Kieft, ir. H. B. J. Witte, ir. C. Staf en prof. dr. J. Zijlstra. Aan deze bespreking, welke plaats vond in de vergaderzaal van het ministerie van Algemene Zaken namen ook de voorzitters der fracties van K.V.P., A.R.- partij, C.H.U. en P.v.d.A. uit de Tweede Kamer deel. Op 2 Juni zal een gezamenlijke Russisch-Zuid-Slavische verkla ring worden gepubliceerd, aldus heeft A.F.P. Dinsdag in welinge lichte kringen in Belgrado ver nomen. Volgens deze kringen zal de verklaring bestaan uit 2 delen. Het eerste deel zal handelen over de algemene aspecten van de in ternationale politiek voor zover die beide landen aangaan. Het tweede deel van de verklaring zal uitsluitend betrekking heb ben op de betrekkingen tussen Rusland en Zuid-Slavië. Intussen verneemt A.F.P. ver der, dat gedurende de besprekin gen tussen de leden van de Rus sische delegatie en maarschalk Tito de Duitse kwestie wel is aangeroerd, doch dat op dit punt weinig vorderingen zijn gemaakt. W Krabben en peuteren MIS Tl til* maakt de kwaal 'steeds erger. De beider vloeibare niïV in D.D.D. dringt diep in de J poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. TEGEN Op 7 Juni zal in Noorwegen het feit herdacht worden, dat vijftig jaar geleden de unie met Zweden onder één koning werd ontbon- De gevechten, die vorige week in Zuid-West-Vietnam zijn uitge broken, hebben zich ontwikkeld tot een' volslagen guerilla, waar in tientallen schermutselingen per dag plaats vinden; aldus meldde een correspondent van Reuter Maandag uit Saigon. De particuliere legers van de organisatie Binh Xuyen en de secte Hoa Hao, die door premier Ngo Dimh Diem met een uit roeiingsoorlog worden bedreigd, sneden verbindingslijnen af en namen voorposten. Ngo Dinh Diem trok vorige week 24.000 man geregelde troe pen in het Zuiden samen. den, waarbij Noorwegen een vol- heftige strijd over de Noorse ledig onafhankelijke souvereine staat werd met een eigen konin klijk huis. De unie met Zweden had toen 91 jaar geduurd, sedert de Deense koning op de vredes conferentie van Kiel in 1814, als voormalig bondgenoot van Napo leon, de Noorse kroon, die sedert 1389 in Deens 'bezit was geweest aan de Zweedse koning moest afstaan. Voordat deze regeling van kracht werd, had het Noorse volk zich echter bij monde van zijn gekozen vertegenwoordigers onafhankelijk verklaard en een grondwet aangenomen. Na een korte oorlog aanvaardde Noor wegen de regeling van Kiel doch behield daarbij de kern van de nieuwe grondwet, namelijk het democratisch parlement en de autonomie in binnenlandse aan gelegenheden. Tegen 1900 kristalliseerde de in stand gebleven rivaliteit tus sen de twee unie-genoten in een aanspraken op een nationale con sulaire dienst in het buitenland, die alleen tegenover Noorse autoriteiten verantwoordelijk zou zijn. Eind Mei 1905 werd de op richting van een dergelijke dienst van Noorse zijde ondanks de Zweedse tegenkanting doorgezet. Het storting nam een' desbetref fend wetsvoorstel aan. De ko ning sprak hierover zijn veto uit, waarop de Noorse regering aftrad. Op 7 Juni d.a.v. verklaar de het storting de koning van de Noorse troon vervallen en de unie ontbonden. Dit besluit werd bij volksstemming bekrachtigd. Slechts 184 van de ongeveer 370.000 stemgerechtigden spra ken er zich tegen uit. In October werd de uiteindelijke overeen komst met Zweden door beide parlementen geratificeerd, waar na Noorwegen zijn eigen koning koos in de persoon van prins Carl van Denemarken, die als koning Haakon VII van Noorwe gen de troon (beklom. Ter viering van het gouden on- afhankelijkheidsjubileum zal het storting met de koning in plech tige zitting bijeenkomen en over al zullen openbare feesten wor den gegeven. huidaandoeningen VLOEISTOF BALSE** ZEEP De uit de verloren Duitse ge bieden gevluchte bevolking heeft zoals telkenjare met Pinksteren, weer gedemonstreerd voor haar recht om naar de geboortegrond terug te keren. Op vier plaatsen in het Ruhrgebied kwamen twee honderdduizend vluchtelingen op Pinksterzondag bijeen. In Neu renberg verzamelden zich een half millioen Sudetenduitsers, die de actiefste groep onder de vluch telingen vormen. Hier werd scherp van leer ge trokken tegen de in München door de Amerikanen gestichte omroep „Vrij Europa", die bij zijn uitzendingen naar Tsjecho-Slo- wakije weinig rekening houdt met de wens der Sudetenduitsers om terug te keren. De woord voerder der Sudetenduitsers, de bejaarde heer Lodgman von Aueen, stelde in Neurenberg voor een terugkeer der Duitsers naar de Oostelijke landen mogelijk te maken door een federatieve op lossing. De Westelijke mogendheden dienden volgens hem voor te stellen inplaats van een veilig heidsgordel in Europa een Mid- deneuropese federatie te vormen. Voor honderduizend Pommera- nen zei de bondsdagafgevaardig de Eggert in Essen: „Wij zullen nooit tevreden zijn voor Pomme-* ren weer ongedeeld Duits gebied is, Duitsland is herenigd en de Oder Neisse grens is gevallen". In Dordmund verklaarde Ne- dersaksische minister Von Kes- sel dat een hereniging van Duits land de herwinning van het nu Poolse Breslau moest insluiten. In Duisburg vierden de Oost pruisen het zevenhonderd be staan van de door de Duitse rid ders gestichte stad Koenigsberg, die als Kaliningrad bij de Sow- jet-Unie is ingelijfd. Hier pro testeerde de bondsdagafgevaar digde Gille tegen het volgens hem valse beeld van de histori sche rol van Pruissen, dat thans gangbaar zou zijn. Aan de her denking van de stichting van Koenigsberg namen de van de familie Hohenzollern afstammen de prins Louis Ferdinand van Pruissen en de laatste bevelheb ber van Koenigsberg, de vroege re maarschalk Mpn Kücheler, deel. Als het bij dit warme weer niet wat tegenstrijdig aandeed, zou men kunnen zeggen dat de mondelinge reclame voor de „E- 55" op het bezoek werkt als een sneeuwbal. Met de dag wordt het drukker aan de loketten en gis teren constateerden wij, dat er zich zeker meer dan enige tien duizenden' bezoekers over het im mense terrein bewogen. Wie de gesprekken beluistert ervaart keer op keer uitingen van grote bewondering. „Wat jammer, dat we vanavond alweer weg moe ten,'' hoorden we enkelen uit een grote groep getuigen. Evenals dat in 1953 het geval was, zal ook dit jaar een groot aantal jongens en meisjes uit het gehele land, leden van de verschillende jeugdorganisaties, aan Koningin Juliana worden vorgesteld en in de gelegenheid worden gesteld te vertellen van het werk, dat zij in hun organi saties doen. Deze bijeenkomst is vastgesteld op 18 Juni te Leiden. Op die dag zal H. M„ zoals is ge meld, in de Pieterskerk een rede houden tot de jeugd, op uitnodi ging van de Nederlandse Jeugd gemeenschap. Uit Zeeland zul len 50 jongeren per bus de reis naar Leiden ondernemen. De jongens en meisjes, allen tussen de 17 en de 25 jaar, zijn lid van de in die provincie werkzame jeugdorganisaties van alle rich tingen en schakering. Het vliegtuig „Gospel Messen ger" van het Amerikaanse zen dingsgenootschap, The Christian and Missionary Alliance (C. A. M. A.) dat sedert 28 April is ver mist, is op 28 Mei gevonden. Op die dag ondernam vanuit Sentani een tweemotorige Avro Anson, die gehuurd was door de C.A.M.A., een laatste poging om uit de lucht nasporingen te doen. In de richting van het Bernhard- kamp aan de Idenburgrivier vlie gend, nam men in het voorge bergte van het centrale bergland een glinstering waar, die de aan dacht trok. Bij nader onderzoek ontdekte men, dat de voorwerpen, die door het zonlicht weerkaatst werden, behoorden tot de lading van het vermiste vliegtuig, n.l. aluminium dakplaten, verspreid tegen een kale steile bergwand, niet ver van de gewone routevlucht naar de Baliemvallei. Dichterbij geko men onderscheidde men ook overblijfselen van de romp en het linkervlak van het vliegtuig. Van de piloot Lewis was geen spoor te bekennen. Het gouver nement van Nieuw-Guinea tracht de plaats te bereiken vanuit het verlaten Eernhardkamp aan de Idenburgrivier. Daartoe is een Dakota, voorzien van een came ra om foto's te nemen van het traject Bernhardkamp naar de plaats waar het wrak gevonden is onderweg, opdat de patrouille, na met een Catalina van de mi litaire luchtvaartdienst op de Idenburgrivier te zijn geland, langst de snelst mogelijke weg het vliegtuig kan opsporen. In het partijblad van de com munisten van Triëst is een hoofd artikel verschenen, waarin Ghroesjtsjefs verklaring bij zijn aankomst te Belgrado, dat de breuk tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië te wijten is aan de acties van Beria, wordt gehekeld. Deze verklaring heeft ons bewo gen, zoals de koude oostenwind onze bomen schudt, aldus het artikel. Het artikel ontkent vier kant, dat de breuk tussen de twee landen Beria's werk zou zijn. De communisten van Triëst moeten trots zijn op hun strijd tegen Tito, vooral op die van de laatste jaren en wij kunnen Ghroesjtsjefs uitleg niet aanvaar den. Wij zijn pijnlijk getroffen door zijn woorden en wij geven er de voorkeur aan onze mening openlijk te zeggen, omdat wij van oordeel zijn, dat zij overeenkomt met de objectieve waarheid. Het artikel eindigt met een be roep op de partijleden, om de kalmte te 'bewaren „in een zo délicate toestand" en voegt er aan toe, dat het partijbestuur onmid- delijk na de conferentie van Bel grado zal vergaderen, om zijn oordeel te formuleren. Genoemd artikel is ongetekend, doch men neemt aan, dat het af komstig is van Vittorio Vidali, de „jaguar van Mexico". Hij kreeg deze bijnaam, omdat hij ten tijde van de moord op Trotsky in Mexico was. Vidali is de par tijleider. Het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag in een communiqué de arres tatie bekendgemaakt van dertien Amerikaanse agenten, afkomstig uit West-Duitsland. Deze agen ten zouden, volgens dit commu niqué, op Tsjechisch grondgebied zijn gearresteerd door leden van de veiligheidsdienst. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat ook een aantal personen, dat zich bezighield met spionnage ten gunste van Ameri kaanse diensten, onschadelijk is gemaakt. Verder zijn een hoe veelheid wapens en explosieven en een aantal apparaten voor micro-fotografie en radiozenders in beslag genomen. Het communiqué besluit met te zeggen, dat het onderzoek nog wordt voortgezet. Reeds de imposante entrée met het uitzonderlijk verlichte voor plein, waar honderden auto's ge parkeerd staan, is voor velen aanleiding enkele ogenblikken stil te staan om het geheel in zich op te nemen. „Dat belooft wat", vingen we op. Eenmaal binnen wordt ons duidelijk ge maakt, wat „Nedërland in de wereld betekent", 'n stipje op de wereldkaart, dat in hef vervolg van de wandeling zal laten zien, wat het na tien jaren vrede presteert. „Zoiets moesten ze bij ons ook eens doen", zei een Amerikaanse matroos. Doch hij telde nog maar 22 lentes. Zoals Nederland slechts een onnoemelijk klein deeltje is van het ongekende heelal, zo zijn de tien jaren, die de „E-55" in beeld brengt, niet meer dan een frac tie van de millioenen jaren van het wereldbestaan. Het volgende „paviljoen der tijdmeting" laat zien, hoe de tijd in de loop der eeuwen door de mens werd inge deeld en gemeten. Een afdeling, die al dadelijk belangstelling trekt: obelisken, zonnewijzers, zandlopers en wateruurwerxen. Een vier meter lang slingeruur werk, zoals Christiaan Huygens het bedacht en dat enige eeuwen de Oostpoort te Rotterdam heeft gesierd, is uit het Museumhof te voorschijn' gehaald en tikt hier nog net zo vrolijk, alsof het eerst kort geleden vervaardigd werd. Maar behalve dat zien wij het allernieuwste, o.a. de atmosklok, die op luchtdrukverschillen werkt. Zelden zal men, zo getuig de iemand die zich voorstelde als een Zwitsers horlogefabrikant, het gehele tijdperk van het uur werk zo in zijn verschillende fa zen bijeen hebben gezien, waar bij, zo zeide hij ongeveer, opvalt dat vermeden is, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. De bekende kampioen en pre ferente kroonkern-ster stamboek merrie „Everdina", die op de „E- 55" vertoeft, heeft Maandag een veulen ter wereld gebracht, dat de naam „Unifesti" zal dragen. Eigenaar van moeder en kind, die het beiden wel maken, is C. de Jong uit Giessen-Nieuwkerk. In gezaghebbende kringen in de Britse hoofdstad is Dinsdag verklaard dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Wes telijke grote drie hun plannen voor een bijeenkomst in New York worden gehouden, alvorens de ministers zich naar San Fran cisco zullen begeven om de her denkingsbijeenkomst van de op richting van de Verenigde Naties bij te wonen, die op 20 Juni wordt gehouden. In San Francisco zullen de Westelijke ministers van Buiten landse zaken minister Molotof ontmoeten en met hem bespre kingen voeren over de voorbe reidingen voor een bijeenkomst van de grote vier, waarvoor Rus land en de Westelijke grote mo gendheden in principe reeds over eenstemming hebben bereikt. Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten voeren op het ogenblik reeds besprekingen over de data en piaats van de voorge nomen conferentie van rege ringsleiders. Het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen voor de maand Mei bedraagt 414,1 punten (April 416,4). Deze daling is in hoofdzaak het gevolg van een verlaging der boterprijzen. Ook de prijzen van varkensvlees, rijst, spijsolie en chocolade liepen te rug. De daling van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen beneden 415 punten zou, normaal gespro ken, op grond van de looncon- venties, die de lonen aan het in dexcijfer koppelen, in enkele in dustriële sectoren moeten 'leiden tot een daling der lonen. Ook in kringen van werkgevers blijkt men thans echter de opvatting te zijn toegedaan dat de huidige gunstige conjunctuur een ver mindering der lonen niet recht vaardigt. Binnenkort zullen be sprekingen gevoerd worden tus sen werkgevers en werknemers teneinde in het lieht van de hui dige economische situatie nieuwe loonconventies op te stellen. Volgens een Egyptische woord voerder heeft zich Maandagoch tend een ernstig incident in de sector van Gaza voorgedaan: na een strijd van twee en een half uur slaagden de Egyptische strijdkrachten er in een Israëli sche aanval, die gesteund werd door vliegtuigen, af te siaan. Egyptisch luchtdoelgeschut kwam in actie tegen de vliegtui gen, die over Egyptisch gebied vlogen. De Israëliërs waren met een sterke strijdmacht opgerukt naar een Egyptische legerpost. Zij maakten gebruik van auto matische wapens en zware artil lerie. Inmenging door de neu trale leden van de wapenstil standscommissie mocht niet ba ten. Naar van de zijde van de Is raëlische generale staf wordt ge zegd, zijn twee Israëliërs gedood ten gevolge van een beschieting met artillerie van nederzettingen langs de grens van de strook van Gaza. Twee soldaten wer den gewond in drie uur tijds. De strijd zou zich uitbreiden. Volgens deze bron gingen de Israëlische strijdkrachten tot tegenactie over toen men van de Egyptische stelling uit begon te schieten. Volgens een Egyptische woord voerder is een Egyptische sol daat gedood en zijn er 3 gewond bij de Egyptische voorpost te Deir el Ballah. Later werd gemeld, dat vijf Egyptenaren gewond zijn. Vol gens Egyptische bron hebben de waarnemers der V. N. geconsta teerd, dat gepantserde Israëli sche voertuigen over de grens gekomen zijn en het vuur op Egyptische stellingen hebben ge opend.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1