Uit de Provincie De blauwe auto KERKNIEUWS. RADIO 1 [SNELLER en ^.fietsbanden aan. topkwaliteit Wat brengt de TERNEUZEN. HOEK. HULST. SLUISKIL. STAVENISSE. ZAAMSLAG. Afscheidsdiensi van Ds. Ten Haaft. DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. HJH. BE KONINGIN NAAK ZEEUWS VLAANDEREN. Hoewel daarover met het oog op de kabinetscrisis, nog geen algehele zekerheid kan worden gegeven, bestaat de mogelijkheid dat H.M. de Koningin op Vrijdag 24 Juni een bezoek zal brengen aan Zeeuws-Vlaanderen. Hare Majesteit zal o.m. bezoe ken het Julianaziekenhuis te Terneuzen. de Braakmanpolder en in de middag de landbouwten toonstelling te Kloosterzande. Nadere bijzonderheden over dit Koninklijk bezoek zullen volgen. Druk bezoek. Hoewel het nog lang geen zo merweer was, hebben toch zeer velen van het zonnige weer op de Tweede Pinksterdag gelbruik ge maakt om een uitstapje te doen. Reeds vroeg in de ochtend kreeg de provinciale veerdienst Terneu zenHoedekenskerke een stroom van fietsers en bromfietsers te verwerken, die een uitstapje gin gen maken naar „Holland", Bra bant of een bezoek gingen bren gen aan Zuid-Beveland en Wal cheren. Daar ook uit omgekeerde rich ting velen een bezoek gingen brengen aan Zeeuws-Vlaanderen of verder België introkken, was het wiet te verwonderen, dat de bootverbinding voor dit massaal vervoer geenszins toereikend was, en tal van auto's moesten blijven staan. Allengs ontstond er een grote vertraging en de laat ste boot uit Hoedekenskerke ar riveerde alhier pas om kwart over twaalf, daar bovendien om 'half tien nog een dichte mist kwam opzetten. In de middaguren kwam weer het tekort aa<n parkeerruimte in onze stad tot uiting en vrijwel in alle straten van de binnenstad stonden rijen Belgische auto's en enktfie Franse wagens gepar keerd. Tot laat in de avond was er dan ook een gezellige drukte in de straten en aan de Soheldeboorden. Het ajs. recreatieoord in de Braakman, hoewel nog niet in exploitatie, werd door zeer velen bezocht en het ziet er naar uit, dat dit in de toekomst een gelief koosd ontspanningsoord zal wor den. De veerdienst BreskensVlis- singen kreeg van de vroege och tend tot de late avond een stroom van auto's te verwerken, doch er ontstond practisCh geen vertra ging- iDit was eveneens het geval met de bootvehbinding Perkpolder Krumingenfeaven. Ook hier ver liep 't vervoer vrij normaal dank zij de half-uur dienst. Tegen de avonduren keerde echter de stroom van Zeeuws- Vlaamse en Belgische auto's te Kruiningen vrijwel op hetzelfde uur terug, zodat men genood zaakt was na de officiële laatste bootverbinding nog een paar ex tra reizen te maken om de ach ter gebleven auto's nog naar de Zeeuws-VIaamse oever over te brengen. Brandje. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart vóór vijf ontstond brand in de opslagplaats van de groen- terihandelaer Herrébout in de Dijkstraat. Dank zij hel vlugge ingrijpen van de heer Herrebout en de hulp van omwonenden, slaagde men er in de brand spoedig te blussen, zodat toen de brandweer arriveenie, deze geen hulp 'behoef de te verlenen. Vermoed wordt dat de .brand is ontstaan door het spelen door jongens met lucifers. De schade is niet groot. Botsing. Zaterdagmiddag even vóór zes uur reed mej. M. C. P. M. uit Zaamslag met de door haar be stuurde auto tegen een nabij de hoek van de Vlooswijkstraat Noordstraat geparkeerd staande auto. Door de schok kwam laatst genoemde auto op een andere eveneens daar geparkeerde auto terecht. De materiële schade was gering. li. K. Invalidencongres. Op Zondag 12 Juni a.s. wordt alhier het eerste R. K. Invaliden- congres in Zeeuws-Vlaanderen ge houden. AUe 'lichamelijke inva liden uit ons gewest zullen, voor zover dit mogelijk is, dit congres bijwonen. Deze dag is georgani seerd door de Ned. R. K. Invali- denbond J3t Liduina" en heeft tot doel te komen tot de oprich ting van een afdeling voor geheel Zeeuws-Vlaanderen. Deze bond behartigt, op grond slag der Katholieke beginselen, de geestelijke, medische, sociaal- economische en culturele belan gen van haar leden. De geestelijke adviseur van de bond, de zeer eerw. heer A. G. F. Burcksen, zal op dit congres de doelstellingen verder uiteenzet ten. De heer J. de Waard uit Vlis- aingen zal spreken over de reva lidatie, waarna enkele revalida- tiefilms zullen worden vertoond. Toneel voor het Ned. Roode Kruis. In het kader van de jaarlijkse veertiendaagse Roode Kruisactie, verzorgt de toneelgroep „Crescen do" op Donderdag 2 Juni a.s. des avonds om 8 uur een voorstelling in het Concertgebouw. Deze toneelgroep, die voor de eerste maal in 1 Concertgebouw optreedt, heeft foij degenen die baar reeds vroeger aan het werk agen, reeds Veel waardering on dervonden. Kort geleden werd door deze groep onder regie van de Vlaam se toneelspeler en regisseur Her man Bruggen voor het Zeeuw- sche 'Landjuweel 1955 gespeeld. Hoewel de einduitslag nog niet bekend is, mag „Crescendo", ge zien de uitstekende beoordeling der jurry, verwachten een goede plaats te zullen innemen onder de 20 beste amateurgroepen uit Zee land, die aan dit „Landjuweel" hebben deelgenomen. De leiding van „Crescendo" heeft gemeend met een ondeu gend blijspel voor het voetlicht te moeten komen om haar bezoe kers een aangename en zorgen vrije avond te bezorgen. Jeugddag. Op Tweede Pinksterdag had al hier een jeugddag plaats, welke begon met een jeugddienst in de Ned. Herv. kerk, waarin voorging ds Van Dalen uit Oostburg. Des middags te 1 uur vond een muzikale rondgang door het pij percorps „Juliana" uit Middel burg met de verschillende vereni gingen plaats, waarna te 2 uur volksspelen, reidansen en een korfbalwedstrijd op de weide van de heer J. Haak aan de Altena- straat werden gehouden. De voorzitter, de heer W. Oos terling, opende deze middag met een hartelijk welkom namens de jeugdraad en 'n woord van dank aan de heer J. Haak voor het af staan der weide. Tot slot werd 't teken der C.J.M.V., een driehoek met cirkel, gevormd door alle medewerkenden, waarna nog ge zongen werd het bondslied der meisjes en van de C.J.M.V. De heer Oosterling sprak na af loop een dankwoord aan alle aan wezigen en medewerkenden, waarna in optocht naar de markt werd gemarcheerd. Des avonds had op de muziek tent een uitvoering plaats door het pijpercorps Juliana en het jeugdamusementsorkest van E.N.Z.K., terwijl op het Maurits- fort een kampvuur werd gehou den, waar als spreker optrad de heer Breur uit Sluiskil. Jongeren Congres. In de bioscoopzaal „De Koning van Engeland" alhier, kwamen op Zaterdag voor de derde maal de jongeren van Oost Zeeuws-Vlaan deren bijeen voor het houden van een congres. Ondanks het slechte weder was de zaal uitverkocht. Rector Van Loon opende deze bijeenkomst met gebed en zette daarna in het 'kort het doel van de jongeren-gemeenschap uiteen. Hierna gaf hij het woord aan de heer W. Bari, die er voor zorgde dat deze middag ook een poëtisch karakter kreeg. Hij droeg een ge dicht van Bertus Aafjes voor om hierna te besluiten met een mo dern sprookje van Godfried Boo- mans. De heer H. Velu, de spreker van deze dag, behandelde het on derwerp „Levensvreugde. Tot slot behandelde de 'heer Th. van der Steen, directeur van het vormingscentrum „Ons Eigen Erf", het onderwerp 'Levensstijl. Rector Van Loon besloot deze geslaagde middag eni hoopte alle aanwezigen op 25 Juni a.s. weer te mogen ontmoeten, wanneer de gezamenlijke bedetocht naar Zuiddorpe weer zal worden on dernomen'. Delmont's Skyriders. Ter ge'legenheid van de Rei- naertfeestelijkheden traden alhier de Delmont's Skyriders op, een groep motor-acrobaten, die mo menteel een tournee maken door Zeeuws-Vlaanderen. Deze ver maarde internationale artisten- groep liet duizelingwekkende staltjes motoracrobatiek zien. Vanaf de toren van het stad huis was een koord gespannen tot in de Steenstraat. Op dit koord nu reed zowaar één der acroba ten met zijn motor, terwijl een tweede artist, gezeten op een tra peze, hing, naar de trans van het torentje van het stadhuis om ver volgens achterwaarts wederom te rug te keren. Eén der dames van dit gezelschap, liet zich met een koord tussen de tanden geklemd met grote snelheid van de toren trans naar beneden zweven1, waarlbij vooral het afremmen bij het benaderen van de grond, een staaltje van grote krachtsinspan ning was. De artisten mochten dan ook na elk uitgevoerd num mer een geweldig applaus in ont vangst nemen. Academische zitting in het teken der Reinaertfeesten. Voor een groot aantal genodig den yond in de burgerzaal van het monumentale stadhuis alhier ene academische zitting plaats, waarmede de Reinaertdagen plechtig werden geopend. Het uit gelezen gezelschap, dat hierbij tegenwoordig was, heeft hierme de de culturele banden, die Vlaan deren met Zeeland reeds ver bindt, nog verstevigd. Twee sprekers voerden het woord op deze zitting en wel pa ter dr Starcke S. J. en prof. dr W. G. Hellinga. Beide sprekers hielden een uitermate boeiend be toog; de eerste meer over de plaats van dg vos en de andere dieren uit het épos, de tweede over de helaas te onbekende man die de Reinaert schiep. Burgemeester A. L. S. Locke- feer verwelkomde de gasten. Vooral van Vlaamse zijde was de belangstelling zeer groot. Van de „Vossenjagers" uit het Reinaert- land, die naar Hulst waren geko men, noemen wij dr Goosse- naerts, prof. Gyselink, prof. Thuysbaert, de burgemeester van Lokeren, de priester-dichter An ton van Wildenrode, broeder Alois, de burgemeesters van St Niklaas en Kemzeke, de be stendig afgevaardigde van Oost- Vlaanaeren mr G. d'Haenen. Van Nederlandse zijde waren aanwezig het lid van Ged. Staten van Zeeland C. Hamelink en di verse burgemeesters van de om liggende gemeenten alsmede geestelijke en wereldlijke autori teiten. Ook vele kunstenaars en schrijvers uit de beide landstre ken gaven acte de présence. Wij noemen hierbij speciaal de 80-ja- rige schrijver Stijn Streuvels, een der meest gevierde Vlaamse schrijvers, tot wiens werken ook een uitstekende bewerking be hoort van de Reinaert. In zijn openingswoord zeide burgemeester Lockefeer er fier op te zijn aan het hoofd te staan van de Reinaert-stad Hulst en de ze bijeenkomst „op enen Sinksen- daeghe" te mogen openen. Het is een hofdag voor Hulst en wij zijn fier op het land van de Reinaert van de Willem, die de Madoc maakte. Hij hoopte, dat deze her denking ertoe zou mogen bijdra gen de culturele banden, die ons reeds zo nauw met onze Vlaamse buren verbinden, nog te verstevi gen. De heer J. H. Stolte, voorzitter van het Reinaertcomité, voerde hierna het woord en memoreerde eerst de heer Pyls, notaris te Hulst, die lid was van het herden kingscomité, doch enkele dagen geleden is overleden. Hij heette allen welkom, in het bijzonder de beide sprekers. Hierna verscheen pater Star cke voor de microfoon, welke uit zending opgenomen werd door de K.R.O. en het N.I.R. „Er zijn veel kandelaars voor de Reinaert. Ik plaats hem echter op de hoogste en ben zinnens hem op de gouden kandelaar te zetten", zeide spr. Uitvoerig ging deze vossenjager, gedocumenteerd en gedetailleerd, in op de historie van Vlaanderen, waaruit de legendarische vos en de achtergrond van zijn schepper te voorschijn kwam. Uit zijn betoog bleek hoe zeer hij zich had verdiept in dit épos en hij sprak tevens over de vele discussies, die hij reeds had me degemaakt over de figuur van de Vos van Reinaerde. Spreker voerde de aanwezigen mede langs de plaatsen uit de Reinaertgeschiedenis en legde de betekenis en het ontstaan van sommige hiervan uit. Na deze interessante lezing kwam prof. dr Hellinga aan het woord. Deze Reinaert-kenner tekende Willem, die de Reinaert schreef, als een troubadour, een mislukte student, die echter een scherp verstand aan een diep gaande psychologische kennis paarde, die in zijn Madoc, waar van we de tekst helaas niet ken nen, een droombeeld schiep, dat de humor en het gevoel van die tijd kenschetste, de volledige fan tasie, de verdraaiing van de wer kelijkheid, de leugen dus. Op zeer smakelijke wijze toonde spr. aan, dat de waarheid van de Reinaert nooit gevonden kan worden, om dat deze eenvoudig niet mag ge vonden worden. Een daverend applaus viel ook deze spreker te beurt voor zijn prachtig betoog over de Reinaert. De zitting werd opgeluisterd door Jo Ivens met pianospel, die werken uitvoerde van Schubert, Chopin en Debussy. Na afloop werd een heildronk gewijd aan het welzijn van Hulst en de Reinaertfeesten. Hierna verenigden de genodigden zich aan een maaltijd in hotel „De Graanbeurs". Hier werd o.m. het woord gevoerd door de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, die dank bracht aan het gastvrije Hulst en in zijn rede liet uitko men dat de subsidie, die door G. S. was toegestaan, te klein was om een dergelijk uitgelezen gezel schap waardig te ontvangen. Spreker zou een en ander nog nader bespreken. Deze woorden werden door de aanwezigen op een hartelijk ap- plauA onthaald. Jubilarissen op de A. C. Z. de C. gehuldigd. Op de Cokesfalbriek alhier vond een huldiging plaats van een 9- tal jubilarissen, die een dienst verband hebben bereikt van vijf en twintig jaar. Gewoonte ge trouw ging dit met een intieme feestelijkheid gepaard. De huldiging geschiedde door de president van de raad van be heer, baron Jean Seilliere. In zijn huldigingswoord sprak de presi dent woorden van waardering voor de plichtsbetrachting, waar mede zij 25 jaar lang hun werk zaamheden hadden verricht. Naast de gelukwensen sprak hij de hoop uit, dat de A. C. Z. de C. nog vele jaren van hun diensten zou mogen gebruik maken. De volgende heren ontvingen de onderscheiding voor hun zil veren dienstverband.: J. van Al- tena, technisch onder-directeur; ir. P. Marvin, bedrijfsingenieur; H. Brakman, chef van het ver voer; P. Corveleyn, chef der Ben- zolfabriek; J. Hamerlinck, gas- controleur; J. van der Hagen, por tier; A. Vinke, onderhoudsarbei- der; G. Bracke, bankwerker en J. van der Hooft, arbeider aan de ovens. De algemeen directeur van de A. C. Z. de C., ir H. Ledune, sloot zich aan bij de woorden van de president. Spreker memoreer de de laatste 25 jaar als moeilij ke jaren, waarvan hij zelf 10 jaar op de fabriek heeft medege maakt. Dank zij de noeste arbeid, die ieder in zijn eigen functie heeft verricht 'heeft rnen de moeilijkhe den, en deze in 't bijzonder van de rampjaren 19401945, met suc ces overwonnen. Voorts bracht hij hulde aan de technische onder directeur, de 'heer Van Altena, en ir Marvin voor de steun, die zij dagelijks opnieuw geven. Hij bracht dank aan de heer Brak man voor zijn zorg dat het rollend materieel ongestoord het fa brieksterrein afrolt; de heer Cor- veleijn voor de zorgen, die hij heeft opdat het benzolkraantje wel blijft lopen; de heer Hamer linck, die goochelt met cijfers om zijn gas-diagrammen samen te stellen en tenslotte aan de he ren Van. der Hooft, Van der Ha gen en Bracke, die ieder in hun functie hun werk verrichten. De directeur besloot met aan de jubilarissen en aan hun gezinnen, namens het gehele personeel van het bedrijf zijn gelukwensen aarn te bieden, daarbij de hoop uit sprekend dat zij' nog vele jaren hun gewaardeerde medewerking aan het bedrijf zouden mogen verlenen. De huldiging werd besloten met een geanimeerd onder-onsje, waarbij nog menig annecdote van de afgelopen 25 jaar de revue passeerde. Verpleegstersreünie. Als slot van de feestelijkheden 139) door A. H. VAN ÜMMÏJi (Nadruk verboden.) Op dit moment stond het voor hem vast, dat de persoon Zons- veld alleen bij strikte noodzaak op het tapijt moest verschijnen, omdat Zonsveld van dit ogenblik af een dubbelrol moest spelen! Zo kwam reeds dezelfde dag een oudachtig, slordig heertje in pension „Belle Vue" op be zoek, dat mopperend vroeg, of mijnheer Belfort nog een een voudige, rustige kamer vrij had. In 't kort verteld: 'het heertje nam' de kamer en van dat mo ment woonde een zekere Wim Hazelaar naast de beeldhouwer Kees Geerling. Nog diezelfde avond gingen de spijkers uit de verbindingsdeur. Thans kwam eerst een week van geduldig oefenen en... ruziezoe- ken met de beeldhouwer! Met het praatje, dat hij voor een to neelvoorstelling het „geluid van een werkende beeldhouwer" no dig had, liet hij een tweetal gramophoonplaten vervaardigen, terwijl hij zelf op een stuk steen zat te kloppen en zo nu en dan een liedje zong of floot. Hij kocht een prachtige pathéfoon met electrische platenverwisselaar alles op afbetaling! liet het apparaat in de kamer van de beeldhouwer plaatsen en... de ruzie kon beginnen! De ouwe mopperende Wim Hazelaar werd door de andere gasten al gauw „Pa" genoemd en ze vonden het heel gewoon, dat Pa de beeldhou wer niet kon 'luchten of zien en hoe zouden ze kunnen vermoe den, dat Hazelaar en Geerling één en dezelfde persoon waren? Hazelaar wilde persé niet beneden eten en de gasten vonden dit heel begrijpelijk! Ergo kreeg Pa op zijn kamer opgediend, voor de andere gasten in de eetkamer, kwamen. „Pa is geen grote eter", had het dienst meisje wel eens gezegd, als ze met meer dan de helft van het eten in de keuken terugkeerde. Maar hoe kon het ook anders? Als Pa boven gegeten had, moest hij als Geerling beneden weer opnieuw beginnen. Je ziet dus, hoe geraffineerd Zonsveld de persoon Hazelaar had gekozen. Een oude chagrijnige man, die zich het liefst afzijdig hield, en zoals zoveel oude mensen weinig at. Bovendien begaf hij zich zelden als Hazelaar tussen de andere pensiongasten, tenein de ieder risico te vermijden, dat de één of ander een bepaalde ge lijkenis in Geerling en Hazelaar zou ontdekken. Overigens weet je, dat hij zich in de slecht ver lichte conversatie-kamer steeds ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het klooster en' zie kenhuis van de Zusters van het Allerheiligste Hart van Jezus, werd Maandag een reünie gehou den van al de oud-verpleegsters, die in 'het ziekenhuis werkzaam zijn geweest. 'De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel, wel ke gezongen werd door het ver pleegsterskoor. Na de gezamen lijke lunch werd in het paro chiehuis het toneelspel „Ezels vel" in drie bedrijven opgevoerd, terwijl na de pauze het program ma werd voortgezet met een film. Deze eerste reünie is bijzonder in de smaak gevallen en men sprak algemeen de hoop uit, dat deze reünie niet de laatste zou zijn, maar nog door vele andere zou worden gevolgd. Gouden bruiloft. Maandag was er feest in de Kerkstraat. Het echtpaar Heij- dens-de Vrieze herdacht de dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Deze dag werd begonnen met een H. Mis. waarbij de pater Gardiaan namens de pa rochie de gelukwensen aan het gouden paar aanbood en Gods ze gen vroeg opdat zij nog menig jaar gelukkig mochten leven. Buurt- en familieden hadden er voor gezord, dat de woning luis terrijk was versierd. Het is die dag dan ook voor Ree en Marie zeer druk geworden. Menige feli citatie mochten zij in ontvangst nemen. Ook de buurtbewoners lieten zich niet onbetuigd en schonken bruid en bruidegom 'n passend geschenk. Om zes uur bracht de R. K. fanfare een se renade. Namens bestuur, leden en bevolking bracht de voorzit ter, de heer Hal'legraef, de geluk wensen over. Met een rondedansje werd de muzikale felicitatie, welke uiter aard veel belangstelling trok, be sloten. Burgemeester critiseert aannemers. Vrijdagavond is de gemeente raad van Stavenisse in spoed eisende vergadering bijeen ge weest. Nadat de voorzitter, bur gemeester L. A. Verburg, had medegedeeld, dat de openbare in schrijving voor de verbouwing van het Oranjehotel tot gemeen tehuis een mislukking was ge worden, uitte hij critiek op de houding van aannemers die pro beren misbruik te maken van de omstandigheden in de rampgebie den. Spreker is van mening dat de overheid tegen deze practij- ken streng dient op te treden. Na ampele bespreking besloot de raad zonder hoofdelijke stem ming het werk onderhands te gunnen aan gebrs. Van Prooyen o.a. voor de som van 25.533, Klein festival. Op de bij de heer Van der Ve- ke gehouden vergadering van be sturen der muziekverenigingen te Axel, Sluiskil en Za.amslag werd besloten ook dit jaar weer het z.g. klein festival voort te zetten. Daar „Elk naar zijn Krachten" uit Hoek van deelname moest af zien, is deze plaats ingenomen door de Sluiskilse Fanfare. Zaterdag 4 Juni zal de eerste uitvoering te Axel plaats vinden. Uitslag zaaiwedstrijd L.J.G. In de Vrijdagavond bij de heer Van der Veke .gehouden vergade ring van de afd. Zaamslag der L.J.G. bracht de voorzitter, de heer W. Koster, dank aan de he ren J. J. de RegtDekker, C. Ma- ris en Abr. DeesDees, die de be oordelingscommissie vormden van de gehouden bietenzaaiwed- strijd en deelde mede dat in aan sluiting hierop getracht zal wor den in Augustus een ploegwed- strijd te organiseren, waarvoor zich reeds 12 deelnemers opga ven. De uitslag van de bietenzaai- wedstrijd is als volgt: op de achtergrond hield en tevens was zijn eigen vertrek ook heel spaarzaam verlicht. Je begrijpt, dat dit alles diende om een scherp oog te misleiden, hetgeen hem dan ook gelukt is! In zijn ro'l van beeldhouwer, Kees Geer ling dus, liep hij minder risico, omreden deze rol een eenvoudiger vermomming vereiste. De lange haren van zijn welige pruik, die hem steeds artistiek langs het voorhoofd en in de nek hingen, waren een meesterlijke camou flage. Iemand die de persoon Zonsveld goed kende, zou 'hem in de vermomming van beeldhou wer misschien herkend hebben, doch voor ons, die plotseling een twaalftal personen uit elkaar moesten houden en buitendien Zonsveld pas één keer hadden ontmoet, was dit onmogelijk. Dit moet je nu niet opvatten als een excuus, want ieder zal moeten toegeven, dat Zonsveld een uit stekend acteur was. Hij heeft zijn dubbelrol op een dergelijke wijze gespeeld, dat niemand hiervan ook maar het flauwste vermoeden had, althans niet, zo lang de politie nog niet in het pension over de vloer kwam. Maar daar kom ik straks op terug. Soms was 'het noodza kelijk. dat 'hij zich vliegensvlug van Hazelaar in Geerling of omgekeerd moest metamor- phoseren, maar dit ging hem zo verdraaid handig af, dat een gri meur 't 'hem niet had kunnen ver beteren. Dat hij dit baantje vroe ger uit liefhebberij zelf had be oefend kwam hem nu van pas, evenals de pruiken en wenkbrau wen, die hij al die tijd, zonder eigenlijk te weten' waarom, had bewaard. Zó was hij de grote rij- Op de le Pinksterdag des avonds 5 uur had in de Ned. Herv. kerk te Hoek de afscheids- dienst plaats van ds Ten Haaft, die van October 1949 af predikant der Ned. Herv. gemeente in Hoek was. Een overvolle kerk nam af scheid van zijn predikant, die zich zal gaan wijden aan het zendings werk (Nieuw Guinea). Hem is de inspectie van een 80-tal scholen opgedragen, verspreid over een gebied zo groot als de helft van Nederland. Na gezang en gebed las ds Ten Haaft Handelingen 11 vers 19 26. Handelingen 12 het 24e vers en eindigde met het derde vers van hoofdstuk 13. l'ot tekst van deze dienst had de predikant gekozen Handelin gen 13 3b. In 1949 te Hoek geko men, had hij steeds getracht naar God te luisteren en zich onafhan kelijk te houden van mensen. Dat echter niet de gehele gemeente opkwam om te luisteren naar het Woord van God, heeft spreker leed gedaan. De trouw van velen, die vooral in de middagdiensten kwamen, is door hem op hoge prijs gesteld. Straks zal een an der in zijn plaats staan en ds Ten Haaft vroeg in hem vertrouwen te stellen. Het is hem en zijn echt genote bekend, dat velen hun vertrek betreuren, temeer daar dit anders ligt dan naar een plaats ergens in Nederland. Aan vaardt echter ons vertrek uil Hoek en vergeet niet ons en onze kinderen in uw gebed. Hierna werd gezongen Gezang 226. Hierna betrad ds Mackaay van Oegstgeest, die ook in 1949 ds Ten Haaft had bevestigd, de kan sel. Ds Mackaay herinnerde eraan hoezeer mevr. Ten Haaft heeft geleden in de kampen, en on danks al dat leed toch bereid is het moeilijke werk in Biak met haar echtgenoot te delen. Wij zijn God dankbaar dat ds Ten Haaft en zijn vrouw bereid waren het zendingswerk weer op te vatten. Hierna volgde de bevestiging van ds Ten Haaft als zendings predikant, waarna staande gezon gen werd Gezang 105 vers 4. De heer J. Dieleman bracht na mens de kerkeraad en de gehele gemeente dank voor de samen werking in de afgelopen jaren en sprak de hoop uit dat God de ar beid van de vertrekkende predi kant met Zijn zegen zal bekro nen. Als president-kerkvoogd sprak de heer P. Haak. Spr. zeide nim mer te hebben gedacht, dat hun predikant na 9 jaar weder naar Nieuw-Guinea zou terugkeren. Nu dit echter toch geschiedt, dan ken wij de scheidende predikant en zijn echtgenote hartelijk voor alles wat zij hier in dienst der Kerk hebben verricht. Namens de Classis sprak de praeses ds Jansma uit Zaamslag. Allereerst bracht spreker dank le pr. zilveren beker H. D. de Regt, 48 p.; 2e pr. bronzen med. L. Nijssen, 47% p.; 3e pr. bronzen med. D. Dekker Dzn, 43 p.; 4e pr. verstelbare steeksleutel D. Haak Jac.z. De heer De Regt feliciteerde de prijswinnaars en hoopte dat de jongeren de ouderen nog eens zullen overtreffen, waarbij hij wees op het nut van het machi naal zaaien der bieten, hét gewas van de Zeeuws-VIaamse boer. Namens de L.J.G. werd door haar voorzitter aan de leden der beoordelingscommissie een aan denken aangeboden, waarna de heer Koster mededeelde wegens vertrek naar Zwolle als voorzit ter van de afd. Zaamslag der L. J. G. af te treden. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer Andr. Dekker Dzn. In zijn plaats werd tot voorzit ter gekozen de heer Andr. Dek ker Dzn. zige gestalte van Geerling de beeldhouwer... en zó was 'hij de oude gebogen figuur van de te kenaar Wim Hazelaar. De pruik vloog af, de witte jas ging uit, even een andere slobberige pan talon aan, een paar strepen langs ae mondhoeken met schmink, die hem al direct een veel ouder voorkomen gaven hetwelk nog werd geaccentueerd door de gebogen houding, dan nog de wenkbrauwen aanplakken en... Pa Hazelaar kon het pension ver laten. De beeldhouwer was dan op zijn kamer aan 't werk, want men kon deze duidelijk „horen" kloppen, zingen en fluitenInder daad, die pathéfoon met platen was een prachtige alibi voor de beeldhouwer! Maar hoe geraffi neerd Zonsveld te werk ging, blijkt wel uit het volgende: op de kamer van Geerling had hij steeds de vermomming voor Ha zelaar gereed liggen in een hol beeld, waarvan de kop los was! Op de kamer van Hazelaar lag de vermomming voor de figuur van Geerling goed verborgen onder de zitting van de 'leuning stoel. waartoe hij de singels aan de onderkant gedeeltelijk had ge sloopt. Bovendien had hij soortge lijke vermommingen eveneens gereed liggen in de schuur, waar hij zijn auto stalde. Je ziet dus, Drost, dat Zonsveld ieder ogen blik waar hij zich ook bevond van Geerling in Hazelaar of omgekeerd kon veranderen. Thans ben ik gekomen aan het relaas van de eerste moord, na melijk die op Rentenaer, de foe diende van Van Bennekom. voor het werk, dat ds Ten Haaft te Hoek heeft verricht en voegde daarbij het dankwoord van de Ring namens de classicale zen dingscommissie. Het was prettig iemand in ons midden te hebben die een oog had voor de zending. We hebben een blad van de zen ding in Zeeuws-Vlaanderen en we hopen dat u maandelijks hier een stukje in zult willen schrijven, waardoor de band zal blijven be staan, die ons tezamen verbindt. We zien u node vertrekken uit de classis, maar wij verheugen er ons in, dat u ginds met Gods ze gen uw arbeid zal mogen volbren gen. Ds Schalkwijk uit Hoek be treurde het, dat reeds na 6 maan den zich de scheidings tussen ds Ten Haaft en spreker voltrok. De samenwerking was buitenge woon hartelijk en spr. is dank baar, dat hij deze tijd heeft mo gen meemaken. Spr. besloot met aan de familie Ten Haaft Gods beste zegen toe te wensen. Tot slot sprak de consulent voor Hoek, ds Scholten uit Ter- neuzen. Ook hij bracht ds Ten Haaft dank voor alles wat hij te Hoek tot stand had gebracht en wenste eveneens de familie Ten Haaft Gods zegen toe bij het zen dingswerk op Nieuw-Guinea. Spreker zeide bij zijn arbeid als consulent op de volle medewer king van kerkeraad en gemeente te vertrouwen. Hierna werd gezongen Ps 121 4e vers. Ds Ten Haaft bracht hierna al le sprekers hartelijk dank voor de vele goede woorden tot zijn huis gezin gericht. Hij besloot met al len dank te brengen voor de vriendschap en medewerking te Hoek ondervonden. Het gemeentebestuur van Hoek, vertegenwoordigd door wethouder Jansen, dankte spr. ook hartelijk voor de medewer king en hij hoopte dat de biblio theek en speciaal de jeugd hun volle aandacht zouden behouden. Ook de Geref. Kerk, wier afge vaardigden hier aanwezig zijn, 'n woord van dank, in het bijzonder collega Schalkwijk, die ook plan nen heeft in het zendingswerk te gaan. Indien het mocht zijn, dat wij elkaar in Biak zullen ontmoe ten, zo staat bij voorbaat de pas torie altijd voor u open. Na ds Mackaay dank te hebben gebracht voor zijn bevestiging als zendingspredikant, sprak ds Ten Haaft een afscheidswoord tot de gemeente, de organist en de kos ter. Tot slot werd staande gezon gen Gez. 104 4 en 5. Hierna namen zeer velen met een handdruk afscheid van de fa milie Ten Haaft. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 1 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gr.; 11.10 Hoor spel; 12.10 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Zigeuner- kwint.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Promenade orkest; 14.00 Oratorium; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Koer sen; 17.45 Orgelspel; 19.15 Viool, clavecimbel en cello; 18.45 Spec trum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven; 19.00 Nieuws; 19.10 Duitse muz.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radio krant; 20.20 Omroeporkest; 21.15 Caus.; 21.35 Lichte muziek.; 22.00 Wonderlijke wetenswaardighe den; 22.15 Volksmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.25 Va- cantiekalender; 8.30 Reportage; 8.40 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gr.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Orgel en bariton; 13.45 Gram.; 14.00 Medische kro niek; 14.10 Gram.; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.50 Gram.; 17.15 Idem; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Orgelspel; 18.45 Act.; 18.50 Lichte muziek; 19.10 Klankbeeld over de hengelsport; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Interv. en gr.; 20.40 Hoor spel; 21.50 Accordeonork.; 22.15 Caus.; 22.30 Viool en piano; 23.00 Nws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.15 Pianospel; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gr.; 12.45 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 16.00 Koersen; 16.15 Om- roepork.; 17.00 Nws; 17.10 Om- roepork.; 17.25 Voordracht;; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volks zang; 20.00 Nationaal ork.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. De 60-jarige L. de Vreede uit Nootdorp is Vrijdagmiddag op de onbewaakte overweg aldaar door de trein, welke om 13.47 uur uit Den Haag vertrok, gegrepen en circa 50 meter meegesleurd. De man werd op slag gedood.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2