J 3 Conservatieven beheersen weer het Lagerhuis Molotof en zijn neutraliteitspolitiek Westduitse Bondsdag bijeen H.M. „De Ruyter" maakte goede beurt in Bordeaux ZON- en MAANSTANDEN Besprekingen in Belgrado WEERSVERWACHTING HOOGWATER IlllMllilllïilllll Bestuur van Honkong over het verongelukken van Constellation Gouverneur Struykan overhandigt in Ned. Antillen verzameld geld aan „Stichting 1940-'45' ZATERDAG 28 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3467. De Britse verkiezingen 0,e„ Mi>«< oort gemaaki De V.S. en de conferentie der grote vier Welke waarde mag men aan een buffergordel hechten Verwarde toestand in Indo-China Adenauer van plan af te treden als minister van buitenlandse zaken Mededeling Rusland zal weer 62 Amerikaanse oorlogs schepen teruggeven H. M. de Koningin beschermvrouwe Federatie voor vluchtelingenhulp Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uur. De conservatieve partij van sir Anthony Eden heeft bij de alge mene verkiezingen van Donder dag een grote overwinning be haald. De kiezers bezorgden zijn partij de grootste conservatieve meerderheid in het Lagerhuis sedert een kwart eeuw. Met de uitslagen van drie van :1e 630 kiesdistricten nog onbe kend, was de verhouding tussen de partijen, vergeleken met de ze telverdeling, in het oude Lager huis, als volgt: Conservatieven 344 afgevaar- den (oude Lagerhuis 322, onder wie de voorzitter). Socialisten 277 afgevaardigden (oude Lagerhuis 294). Liberalen 5 afgevaardigden (6). Ierse Labour 0 (1). Sinn Fein 1 afgevaardigde (0). Ierse nationalisten geen afge vaardigde 'in oude Lagerhuis 2). Toen de uitslagen van 624 van de 630 districten bekend waren, was de stemmenverhouding tus sen de voornaamste partijen als volgt (tussen haakjes de corres ponderende cijfers van 1951): Conservatieven 13.255.849; 49.81 procent (13.578.544 47.9 procent). Socialisten 12.388.415; 46.60 pro cent (13.833.344 49.0 procent). Liberalen 689.513; 2.59 procent (708.069 2.5 procent). Communnisten 33.i54; 0.12 pro cent (21.640 0.08 procent). Andere groepen 216.049 0.82 procent (143.792 0.5 procent). In deze districten is 76.58 pro cent van het aantal stemgerech tigden naar de stembus geweest. In 1951 was dit percentage 82.70. Tot dusver zijn er 24 vrouwelij ke candidaten gekozen. In het vo rige huis hadden 17 vrouwen zit ting. Onder de 344 afgevaardigden, op wier steun de conservatieven kunnen rekenen, bevinden zich ook aanhangers van aanverwan te groepen, nl. tien Ulster-Unio nisten, drie conservatief-natio- naal-liberalen, twee conservatief- liberalen, één lid van de conserva- tief-liberale unie, vijf liberaal-con servatieven, zes nationaal-libe- raal conservatieven, twee natio- naal-liberalen en één conserva- tief-liberale unionist. Gezien de uitslag uit 627 dis tricten hebben de conservatie ven 23 zetels gewonnen, terwijl zij er één verloren. Zeventien ze tels veroverden zij op de socialis ten en één zetel op de Ierse-La- bourpartij, terwijl zij voorts in al le vijf nieuwe districten die zijn ontstaan uit een herverdeling van 220 districten de overwin ning hebben behaald. De socialisten wonnen één zetel (op de conservatieven), terwijl zij er zeventien aan hen verloren. De zetel, die door de Sinn Fein is gewonnen, werd in het oude Lagerhuis bezet door een Ierse nationalist. De conservatieven, die tijdens de verkiezings-campagne de leu ze „Voorspoed door middel van particulier initiatief" voerden, zullen dus in de komende vijf jaar het land met een veilige meer derheid kunnen regeren. Sir Anthony Eden verklaarde Vrijdagmiddag in Londen, dat hij geloofde, dat de jongere genera tie invloed op het bereikte resul taat heeft uitgeoefend. De 57-jari- ge premier werd hartelijk toege juicht, toen hij in Londen aan kwam uit zijn kiesdistrict War wick en Leamington, waar hij met een meerderheid van ruim 3.600 stemmen werd gekozen. Gewapend met het hernieuwde vertrouwen van de kiezers ver scheen hij Vrijdagavond op een vergadering van het kabinet, waarop o.m. werd gesproken over het dringende probleem van de dreigende spoorwegstaking. De 72-jarige Labourleider Attlee die van 1945 tot 1951 premier is geweest, heeft zich Vrijdagavond teruggetrokken op zijn buiten verblijf „Cherry tree cottage". Zijn enige commentaar op de uit slag was, dat de „meningsver schillen in de boezem van de par tij" ongetwijfeld nadelige invloed heeft gehad in kiesdistricten waar de krachtsverhouding tus sen de partijen slechts klein was. Andere politici schrijven het succes van de conservatieven toe aan de voorspoed van de afgelo pen jaren. Het conservatieve be wind van de afgelopen drie-en- een-half jaar viel samen met een tijdperk van hoge lonen, zo goed als geen werkloosheid en weg vallen van de versoberingen en 4e rantsoenering uit de eerste a-.oorlogse jaren, toen Labour aan het bewind was. De uitslag van de verkiezingen zal ongetwijfeld de positie van Eden op de komende vier-mo- gendhedenconferentie met de Sowjet-Unie verstevigen. De po gingen van de conservatieven om tot een vier-mogendhedenconfe- rentie te komen hebben een aan zienlijk aandeel gehad in de con servatieve overwinning, ondanks beschuldigingen van Labour, dat de conservatieve regering zich niet genoeg heeft ingespannen om te komen tot 'n vier-mogend- hedenconferentie ter versteviging van de vrede. De eerste zuivere winst boekten de conservatieven te Watford, waar de conservatieve candidaat een meerderheid kreeg van 1.717 stemmen. De meerderheid van de Labourcandidaat in 1951 bedroeg 508 stemmen. De conservatieven boekten hun tweede zuivere winst in het kies district Halifax, waar de conser vatieve candidaat MacMillan, zoon van de minister van Buiten landse Zaken, een meerderheid van 1.535 stemmen behaalde. In de verkiezingen van 1951 behaal de Labour hier een meerderheid van 763 stemmen. Sir Winston Churchill, de kort geleden afgetreden premier en leider van de conservatieve partij, werd in het kiesdistrict Wood ford Essexherkozen met een meerderheid van 15.808 stemmen. De socialisten hebben hun ze tels in industriële voorsteden be houden, zij het met aanzienlijk kleinere meerderheid dan in 1951 Eén van de meest besproken ge beurtenissen in de Britse verkie zingen is de nederlaag van twee van Bevans voornaamste aanhan gers: Michael Foot, de voornaam ste propagandist van de Bevan- groep en linkervleugel van La bour en Geoffrey Bing, het juri dische „brein" van de groep. Sir Richard Acland, die uit de Labour-partij is getreden uit pro test tegen de vervaardiging of het gebruik van de waterstof bom. vocht een hopeloze strijd als onafhankelijke in het district Gravesend. Door zijn optreden hebben de conservatieven Labour de zetel voor het district afhan dig kunnen maken. De Labour-leiders Attlee, Mor rison en de „rebel" Bevan wer den met geringere meerderheid gekozen dan in 1951, terwijl de nieuwe premier, sir Anthony Eden, zijn positie in zijn district aanzienlijk belek te hebben ver sterkt. Voor het eerst in 45 jaar is een Britse regeringspartij er in ge slaagd haar positie in het parle ment bij verkiezingen te verster ken. (In December 1910 kreeg de Libérale regeringspartij 126 ze tels in het Lagerhuis, twee meer dan in het voorafgaande parle ment). Ook is reeds gebleken, dat de Liberalen tevergeefs getracht hebben iets van hun oude invloed terug te winnen. In 43 van 57 districten, waarin zij een candi daat hadden gesteld, verloren zij de waarborgsom van 150 pond, die verbeurd wordt, indien de candidaat minder dan een acht ste van het totaal stemmen in het district verwerft. Alle veer tien communistische candidaten in de reeds getelde districten ver loren de som. In totaal hadden de communisten zeventien candi daten. Et BEDDEN- EN STAAIWAREWfAWIÏKEN II 2{V£NI£R&tN. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van) Buiten landse Zaken heeft Vrijdag ver klaard dat de Verenigde Staten hopen op een spoedige overeen stemming over de datum en plaats voor de voorgestelde con ferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier. De V.S. hopen dat zulk een overeenstemming nog kan wor den bereikt voordat de ministers van Buitenlandse Zaken elkander informeel ontmoeten bij de vie ring van de oprichting van de Verenigde Naties in San Francis co volgende maand. De woordvoerder voegde eraan) toe: „Hoe spoediger overeen stemming wordt bereikt, des te beter het zal zijn voor alle be trokkenen". Hij verklaarde verder niets te weten van een bijeenkomst in New York van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Wes telijke grote drie, voordat zij zich naar San Francisco zouden bege ven. Bij de plechtigheid van het on dertekenen van het Oostenrijkse staatsverdrag in het Belvédère paleis te Wenen, viel het op, dat vier van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken met een kor te en toepasselijke redevoering volstonden, doch dat Molotow 13 minuten lang aan het woord was. De dag tevoren had hij het voorstel van de hand gewezen, dat hun speeches zo kort moge lijk zouden zijn. De reden lag voor de hand. De Sowjet-minister was niet, zoals Dulles, MacMillan en Pinay naar Wenen gekomen om alleen maar het verdrag te ondertekenen en het Oostenrijkse volk te felicite ren met de hun reeds zo lang be loofde en nu eindelijk verworven bevrijding van de buitenlandse bezetting. Hij was gekomen om propaganda te maken voor de nieuwe Sowjet-leer, de leer, dat elk land, indien het dit wenste ook dit voorbeeld wat hij om schreef als "eerlijke neutraliteit" zullen volgen". BUFFER GORDEL. Dit heeft aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat de Sowjet regering hiermede zou bedoelen het scheppen van 'n door de gro te mogendheden erkende „buf fer gordel" van neutrale .staten die zich dwars door Europa tus sen het communistische blok en de oorspronkelijke Nato-landen zou uitstrekken. Deze gordel zou dan bestaan uit Zweden, Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk en Joego-Slavië. En het vermoeden is ook gerezen, dat één van de bedoelingen van het bezoek aan Belgrado door Krcestsjef en Boelganin zou zijn om te trachten president Tito voor dit plan te winnen. Doch er komt meer bij. Uit Mo- lotow's woorden valt op te ma- zowel veiligheid als de voordelen kPn dat de poiitiek van neutral! van de vriendschap van de Sow- - jet-Unie zou kunnen verkrijgen door, zoals Oostenrijk, een status van „neutraliteit" te aanvaarden. De Sowjet pers heeft reeds ge opperd, dat het Oostenrijkse ver drag als voorbeeld voor een op lossing van de Duitse kwestie zou kunnen dienen. Molotow betrok ook in het bijzonder Duitsland in zijn redevoering. Hij ging zelfs verder: „Ik wil mijn overtuiging uitspreken, dat andere landen Toespraak van Adenauer over buitenlandse politiek. Kanselier Adenauer heeft tijdens het debat over de buiten landse politiek in de Bondsdag onder meer verklaard, dat West Duitsland zich er over verheugt, dat de Sowjet-Unie ingestemd heeft met het houden van een conferentie van regerings-leiders der grote vier. Duitsland zou een delegatie naar de plaats van de conferentie zenden. De belangrijke wereldvraag stukken zouden echter niet door een enkele conferentie opgelost worden. Dit vergde geduld en tijd. Een Duitse neutralisering als prijs voor een hereniging was onaanvaardbaar. Een neutrale status zelfs een gewapende neutraliteit was voor Duitsland, gedwongen of vrijwillig, onaanvaardbaar. Duitsland is te zwak om zich te verdedigen en een neutralisering zou een aanhoudend toezicht en gebrek aan vrijheid met zich brengen, aldus de kanselier. Adenauer zeide, dat het thans H. M. „De Ruyter" is giste ren ini Den Helder teruggekeerd na een reis van ongeveer drie weken, waarin de havens Bor deaux (Fr.) en Torquay en Port land (Eng.) werden aangedaan. Vooral in de Franse stad was het schip met zijn bemanning zeer populair en duizenden ston den op de kade toen de kruiser na een verblijf van enige dagen de haven verliet, zo vertelden ons enige officieren van het schip, die wij gisteren tussen Vlissingen en Het bestuur van Hongkong heeft Vrijdag verklaard, dat het alle reden heeft om te geloven, dat de bom, waardoor de Indiase Constellation met communistisch- Chinese functionarissen is veron gelukt, in Hongkong in het toe stel is gebracht. Een woordvoerder van het be stuur zei, dat alles zal worden gedaan om de schuldigen te vin den en voor het gerecht te dagen. De Constellation verongelukte op 11 April bij Serawak, op weg naar Bandung. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat de po litie „een aantal Chinezen" heeft gearresteerd. Dit bericht werd door de woordvoerder noch ont kend noch tegengesproken. Volgens de verklaring brak de brand uit in de stuurboordvleu gel, toen het toestel zich op een hoogte van 6000 meter bevond. (Het toestel raakte het water het eerst met de stuurboord vleugel en brak daarna in ver schillende stukken.) Volgens de verklaring wezen de naar buiten uitgebogen romp van het wrak, de kleine gaten in de romp veroorzaakt door rondvliegende splinters en het gat in de brandstoftank er reeds op, dat een ontploffing had plaats gehad. De verklaring besluit met te zeggen: „De ontdekking van vier verwrongen, geblakerde en ver roeste stukken van een klokme- chanisme, die niet thuishoren in enig instrument of mechanisme van een vliegtuig en die in het wrak werden aangetroffen, leve ren er het onweerlegbare bewijs van dat in het toestel een „helse machine" was geplaatst". Den Helder spraken. De „De Ruyter" had voor deze reis 46 adelborsten boven de rol aan boord, die hiermede een nut- j tige ervaring opdeden. Het Katholieke deel van de be manning heeft van 't oponthoud te Bordeaux gebruik gemaakt onder leiding van de vlootaalmoe- zenier een bezoek te brengen aan het bedevaartsoord Lourdes. Zoals bekend is de kruiser op 18 Mei 1953 in dienst gesteld en geleidelijk aan heeft men hierna de electronische apparatuur aan gevuld en verbeterd. Nog steeds is men in dit verband nog bezig lpidprs verklaarden met nieuwe experimenten en Politieke leiders verklaarden worden «11e tetmmenlen op hun 1 ,3SS'"i.t* ™n waarde beproefd, doch, zoa'ls des een passend ogenblik was om tot ontwapening over te gaan, waar bij de kleine mogendheden auto matisch behoorden te volgen. De kwestie der ontwapening diende het eerste en beslissende punt van de voorgestelde vier- mogendhedenconferentie te zijn. „Ik ben van oordeel, dat Ame rika moedig en vastbesloten met een voorstel daartoe vooraan moet gaan, en 'n oorlog zou ieder ruïneren". Ook de Sowjet-Unie had behoef te aan ontwapening teneinde hadr economische, culturele en sociale vraagstukken te kunnen oplossen. Adenauer zeide van mening te zijn, dat er nooit een zo veel be lovend tijdstip was geweest voor een algemene en onder toezicht staande ontwapening. Een ont moeting tussen Boelganin en Eisenhower vormde misschien 'n gelegenheid, die niet meer terug zou keren, voor het vinden van een positieve oplossing voor deze kwestie. Door het volbrengen van deze taak (ontwapening) zou te zijner tijd ook de vereniging van Duits land in vrijheid en vrede bereikt worden. „Wij eisen niets meer dan ons recht, als wij er bij de Sowjet- Unie op aandringen om de 18.000.000 Oostduitsers de vrij heid te geven", zo zei hij. De Duitse kwestie kon niet als een geïsoleerd vraagstuk beschouwd worden, doch zij vormde één van de belangrijkste factoren, zo niet dé belangrijkste, van de wereld vrede. De landen van het Atlantische pact dienden daarom met kracht de kwestie een ontwapening on der toezicht aan te vatten, om zodoende een algemene ontspan ning te bereiken, teneinde Duits- lands hereniging mogelijk te ma ken, aldus de kanselier. Bondsdag verwerpt socialis tische motie. De Westduitse bondsdag heeft Vrijdagmiddag, na het debat Over de buitenlandse politiek van de regering-Adenauer, met 244 tegen 145 stemmen bij twee Onthoudin gen een sociaal-democratische motie verworpen. In deze motie werd o.m. geeist, dat de regering, in overleg met haar Westelijke bondgenoten, met de herbewapening van West- Duitsland zou wachten tot na de voorgenomen vier-mogendheden- conferentie. In hun motie spraken de socia listen zich voorts uit tegen de verdragen van Parijs en War schau en vroegen zij om opne ming van een verenigd Duitsland in een collectief veiligheidsstel sel onder auspiciën van de Ver enigde Naties. De socialistische leider, Ollen- hauer, verklaarde voor de stem ming, dat men geen besprekingen over vereniging van Duitsland door vrije verkiezingen zou kun nen beginnen, als de bondsrepu bliek vasthield aan haar lidmaat schap van de Navo. Na Ollenhauer steunde de lei ders der coalitie-partijen Adenau ers verklaring, waarin neutrali sering van een verenigd Duits land in een neutrale gordel dwars door Europa, werd verworpen. tijds de verwachting was, is dit zeer moderne schip, met zijn zus terschip H. M. „Zeven Provin ciën" een uiterst waardevolle aan vulling geibleken van Nederlands maritieme macht. De 800 man aan boord waren allen enthousiast over deze reis, waarop hard is gewerkt. Daarvan kon de kok meepraten, die elke dag anderhalf ton voedsel bereid de en 500 broden van een kg bakte, ongerekend nog de sprits, koeken en gebakjes, die de groot ste lof van de gasten in Bordeaux oogsten. ZON MAAN op Mei. 29 4.32 30 4.31 31 4.30 onder op onder 20.47 20.48 20.50 13.30 14.41 15.52 1.16 1.34 1.50 gelijk het particuliere leger van de Cao-Dai-secte het nationale leger van premier Diem in de rug zal aanvallen, als de regerings troepen een offensief tegen de Hoa-Hao en Binh-Xuyen in Zuid- west-Vietnam zouden (beginnen. Zij houden dan ook rekening met de mogelijkheid, dat premier Diem zijn leger geen bevel zal geven tot de aanval over te gaan. Volgens reizigers die Vrijdag in Saigon aankwamen, is het Donderdagavond te Tran Bang, 45 km ten noordwesten van Sai gon, reeds tot een treffen tussen regeringstroepen en eenheden van de Cao-Dai gekomen. De 15.000 man van de Cao-Dai behoorden eertijds met de Hoa- Hao en de Bins Xuyen tot een verenigd oppositiefront tegen de premier. De Cao-Dai-generaal Phuong liep op 1 April met zijn troepen naar premier Diem over, doch .nadien zijn meningsverschil len tussen hem en de premier gerezen. Bondskanselier Adenauer heeft president Heuss een brief gezon den waarin hij meedeelt, dat hij van plan is zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken op te geven. Hij vroeg de president in zijn plaats als minister van Buiten landse Zaken te benoemen dr Heinrich von Brentano, fractie leider van de Christen-Democra tische Unie in de bondsdag, aldus is Vrijdag uit gewoonlijk goedin- gelichte bron te Bonn vernomen. Men verwacht dat de foenloe- ming van Von Brentano kort na Pinksteren bekend zal worden. teit, die hij bepleit, zich niet tot Europa beperkt. Deze politiek zou zich ook uitstrekken tot de lan den van het Midden-Oosten en van Zuid-Azië, in feite tot alle landen, die aan het communis tische blok grenzen. Wat houdt nu,dit Oostenrijkse voorbeeld, dat hij zo dringend aanbeveeld, in? Allereerst, dat 't betrokken land de plechtige ver zekering moet geven van zijn eigen neutraliteit in elk interna tionaal conflict. Het mag geen bondgenootschappen sluiten. Het mag geen buitenlandse troepen of bases op zijn gebied toelaten. Het moet voor zijn veiligheid op zijn eigen strijdkrachten vertrouwen en op een belofte van de grote mogendheden, dat deze de neutra liteit en de territoriale onschend baarheid van het land zullen re specteren en in acht nemen. STREVEN NAAR NEUTRA LITEIT NIETS NIEUWS. Het streven naar neutraliteit is niets nieuws. Helaas leert de geschiedenis ons, dat slechts wei nig landen deze neutraliteit, on danks plechtige beloften en ver dragen, hebben kunnen bewaren. Zwitserland is het enige land, dat sinds de Napoleontische oor logen deze neutraliteit inderdaad heeft kunnen doorvoeren. Wat Rusland's beloften waard zijn, hebben wij gezien in 1939, toen het plotseling zijn non-agres sie pact met Polen opzegde en slechts enkele uren later het land binnen viel. Terwijl de Russische invasie in Polen door Molotow gerechtvaardigd werd op grond van het feit, dat de Poolse staat, waarmede Rusland het verdrag had gesloten, tengevolge van Hitler's aanval had opgehouden te bestaan. Deze feiten houden weinig goeds in voor neutraliteitsver dragen in de toekomst. En de lan- den, die door Rusland zijn uitge kozen om zo'n verdrag te sluiten, mogen er zich terdege reken schap van geven wat er zal ge beuren, wanneer zoals de Sowjet regering voorstelt, alle Britse en Amerikaanse troepen, lucht strijdkrachten en vliegbases uit Europa en het Midden-Oosten teruggetrokken zouden worden en het Nato-stelsel ontbonden, waar de Sowjet regering ook op aandringt. (Nadruk verboden. 1 In verband met het Pink sterfeest za! ons blad a.s. Maandag NIET verschijn r» In Washington is Donderdag een overeenkomst getekend voor de teruggave door Rusland van 62 Amerikaanse oorlogsschepen, die het in de tweede wereldoord log in het kader van de teen pachtwet had geleend. De overeenkomst betreft zes onderzeeboot] agers en 56 torpe- doboten. Tot dusverre zijn 68 van de 585 geleende Amerikaanse oor. logsschepen door Rusland terug gegeven. Naar wij vernemen heeft het Hare Majesteit de Koningin be haagd, het beschermvrouwschap van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp op zich te nemen. Deze federatie is het or gaan, waarin alle Nederlandse or ganisaties die zich op het gebied van hulpverlening aan vluchtelin gen bewegen, sinds enige maan den samenwerken. „Met grote vreugde overhan dig ik hierbij aan de Stichting 1940/45 in tegenwoordigheid van de ministers van Financiën en van Economische Zaken dre Ned. Antillen, het bedrag dat in de Ned. Antillen is ingezameld in het kader van de slotinzame- lingsactie der stichting". Deze woorden sprak mr. A. A. M. van Economische Zaken der Ned. Antillen, die een bedrag van 39.712 (Ned. courant) overhan digde aan het bestuur der Stich ting 1940/45. Van dit bedrag werd, aldus deelde gouverneur Struycken mede, 30.412 bijeengebracht door de bevolking van Curacao. Ook de eilandbesturen hebben een bijdrage gevoteerd. Bijzon dere vermelding waard noemde mr. Struycken het, dat een zo kleine en arme bevolking als die van het eiland Bonaire voor dit doel 2000 bijeenbracht. Het be stuur van Aruba heeft alsnog een bijdrage toegezegd en ook de I Antilliaanse landsregering heeft zich niet onbetuigd gelaten. Mr. Struycken achtte het ver heugende van deze geste der An tilliaanse bevolking vooral gele gen in het feit, dat er uit blijkt, dat de koninkrijksband een levend begrip is; het is een ge voelsband, doch zij is wel zo sterk, dat voor een zo typisch Nederlands doel als hulp aan Nederlandse oorlogsslachtoffers, de Trans-Atlantische rijksgeno ten bereid zijn een alleszins be hoorlijk bedrag bijeen te bren gen. President Tito en de bezoeken de Russische politieke leiders hebben zich Vrijdag voor het eerst in zeven jaar aan de confe rentietafel gezet Besproken wordt in de eerste plaats de kwestie van de betrek kingen tussen Rusland en Zuid- Slavië. Verder verwacht men een bespreking van de Duitse kwes tie. Volgens buitenlandse waarne mers is maarschalk Tito alleen bereid te onderhandelen op rege ringsniveau en niet op basis van de politieke (communistische) partij. Deze waarnemers zijn van mening dat Tito bereid zal zijn een document te tekenen, waar in zijn vastgelegd de principes van actief naast elkaar bestaan ter oplossing van de wereldpro blemen. De verwachting is dat de hui dige besprekingen het gehele weekeinde in beslag zullen nemen en dat president Tito zijn gasten vervolgens zal uitnodigen andere delen van het land te bezoeken. Vrijdagavond hebben de Rus sische bezoekers met hun gast heer een balletvoorstelling bijge woond in het nationale theater. Zaterdagavond geeft Tito ter ere van zijn gasten een receptie op 'het witte paleis. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk opklaringen, la ter plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit oos telijke richtingen. Iets hogere temperaturen. ZONDAG 29 MEI. v.m. n.m. Breskens 8.58 8.23 Terneuzen 8.33 8.58 Hansweert 9.13 9.38 Walsoorden 9.23 9.48 MAANDAG 30 MEI. v.m. n.m. Breskens 9.08 9.31 Xerneuzen 9.43 10.06 Hansweert 10,23 10.46 Walsoorden 10.33 10.56 DINSDAG 31 MEI. v.m. n.m. Breskens 10.16 10.39 Terneuzen 1051 11.14 Hansweert 11.31 11.54 Walsoorden 11.41 12.64

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1