De verkiezingen in Engeland Russische instemming met top conferentie „grote vier Aankomst der Russische delegatie in Belgrado De toestand in Vietnam Scherpe verkeerscontrole in Juni en Juli WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 27 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3466. De kabineiscrisis Demonstratie in Luik verboden Noodweer in Australië De Koerillen lekker want. Noodweer in de V.S. Extra treinen gedurende het Pinkster-weekeinde Vliegramp in Texas Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandag-nummer: Zaterdags 10 uor. TELKENS WEER IS 'N Gistermorgen te zeven uur zijn de stemlbusaen in het Verenigd Koninkrijk opengesteld. Een nieuw Lagerhuis van 630 leden moest worden gekozen en aan conservatieve zijde voelde men zicfti over tiet algemeen nogal ge. rust op de overwinning, waar door sir Anthony Eden aan het hoofd van de regering zou blij ven. Elk der 630 districten, waarin het land is verdeeld, vaardigt een gekozen lid naar het Lagerhuis af. Er zijn 1409 candidaten voor de verschillende partijen gesteld, maar de hoofdstrijd gaat tussen conservatieven en labour. De stemgerechtigden ontvan gen in het stemlokaal een formu lier ter grootte van een brief kaart, waarop al'leen de namen van de candidaten vermeld staam, niet de partijen. De stem wordt uitgebracht door het plaatsen van een kruisje met potlood, bij de naam van de gewilde candidaat. Na het sluiten van de stembus komen eerst de stemmen van de stedelijke districten voor telling aan de beurt. Men verwacht te gen vier uur hedenochtend daar mede gereed te zullen zijn. Dam zullen de uitslagen van de lande lijke districten (binnenkomen. Toen het oude Lagerhuis van 625 zetels op 6 Mei j.l. werd ont bonden, dat was zeventien maan den voordat het mandaat der con servatieven ten einde liep, was de zetelverdeling als volgt: Conservatieven 320 (met inbe grip van de speaker voorzit ter) labour 293, liberalen 6, Ierse nationalisten 2, Ierse arbeiders partij 1, vacant 3. Door wijzigin gen in de indeling der kiesdis tricten is de zetelsterkte van het nieuwe Lagerhuis op 630 geko men. De conservatieven hebben voortzetting van hun. particulier- iriitiatief-economie beloofd met zo weinig mogelijk staatstoe zicht, de labourpartij houdt vast aan de „noodzakelijke" staats leiding en controle om de prijzen laag te houden en wil verdere nationalisatie van industrieën. Wat de Ibuitenlandse politiek betreft hebben labour en conser vatieven een brede basis gemeen. Volgens politieke deskundigen zou in de hoogst eenvormige om standigheden van de Britse poli tiek een bepaalde opinie-strek king zich in alle delen des lands De rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mee: De kabinetsformateur heeft Donderdag de heren prof. mr. C. P. M. Romme, dr. J. Schouten en H. W. Tilanus, resp. voorzitter van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., A.R.-partij en C.H.U., ter voortzetting van de brede basispolitiek schriftelijke voor stellen doen toekomen. Deze voorstellen zijn eveneens in han den gesteld van de heer J. M. Willems, thans optredend als voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Ar beid. Alle genoemde fractievoorzit ters hebben deze voorstellen, die betrekking hebben op een huur beleid, bezien op kortere dan wel langere termijn, in nader beraad genomen. De burgemeester van Luik heeft de manifestatie verboden, die de Katholieke Volkspartij in deae stad wilde houden op 11 Juni a.s. om te protesteren tegen de maatregelen der liberaal-so cialistische regering op onder wijsgebied. De linkse vakbonden hadden een tegendemonstratie aangekondigd waaraan alle mijn werkers en metaalarbeiders „met hun gereedschap in de vuist" zouden deelnemen. In de moti vering van het verbod wordt er op gewezen dat de politie over inlichtingen beschikte die deden vrezen dat het op 11 Juni tot ernstige botsingen zou kunnen komen tussen de in het Luikse werkende Rooms-Katholieke Vlamingen en de links ingestelde Waalse arbeiders. Het Rooms-Katholieke „comité voor verdediging der democrati sche vrijheden" heeft besloten, ondanks het verbod van de so cialistische burgemeester, op 11 Juni a.s. toch te Luik een beto ging te organiseren. In een com muniqué aan de pers protesteert het „comité ter verdediging der democratische vrijheden" tegen de beslissing van de burgemees ter en roept het alle Rooms- Katholieken in het arrondisse ment Luik op om in kalmte en waardigheid op 11 Juni te de monstreren tegen de geest van dictatuur en onverdraagzaam heid". ruwweg op dezelfde wijze voor doen. De tendentie der stemmen verdeling zou -aldus overal onge veer op hetzelfde neerkomenzo wel in de nauw-omstreden dis tricten als daar, waar een bepaal de partij een overweldigende meerderheid heeft. Hiervan uit gaande, zou men binnen enkele uren na de sluiting van de stem- 'cius reeds kunnen voorspellen, wie de winnaar zal zijn, eenvou dig door de stemmingstendentie van de eerst binnengekomen uit slagen vast te stellen. De volledige uitslag altijd nog op enkele cijfers van afgele gen districten na kan niet voor hedenmiddag worden verwacht. Bij de verkiezingen van giste ren is er, voor het eerst sedert 1832, geen enkele candidaat zon der tegencandidaat. De conser vatieven hebben 624 candidaten gesteld, labo-ur 620, de liberalen 110. Er zijn 92 vrouwelijke candi daten. Acht der candidaten bevinden zich in de gevangenis, namelijk die van de Ierse Sinn Fein, die vereniging van Noord- en Zuid- Ierland voorstaat. Eventueel aan deze partij toevallende zetels zul len echter niet bezet worden. ROND DE VERKIEZINGEN. Volgens de eerste berichten van het Britse verkiezingsfront schat men dat ongeveer 80 van de stemgerechtigden Donderdag hun stem uitgebracht hebben. De ver kiezingen werden begunstigd door mooi weer, waardoor in som mige gebieden dit percentage zelfs tot 90 kwam. Volgens het hoofdkwartier van de conservatieve partij werden vooral in de laatste uren voor het sluiten der stembussen nog veel stemmen uitgebracht. Intussen is men het erin poli tieke kringen over eens dat een hoog ste'mmingspercentage de te rugkeer van de labour partij zou kunnen betekenen. In de twee vo rige verkiezingen bracht onge veer 80 van de stemgerechtig den hun stem uit. Enkele uren vóór de opening der stembus ontstond er lichte deining (bij „Transport House", het hoofdkwartier van labour, waarvan de voorgevelzuilen met een vijftal conservatieve aanplak biljetten behangen bleken te zijn. Twee bobbies kwaimen aanfietsen en verwijderden de biljetten, maar zij waren niet al te grondig te werk gegaan en hadden een reepje laten zitten waarop stond: „Stemt conservatief". De directeur van de plaatselijke dierentuin van Dudley kwam op een kameel naar de steimlbus. Voor Grosvenor House in Park Lane (Londen) zijn drie figuren opgesteld, voorstellende de drie partijleiders. Iedere keer, dat een van hun partijen in een district gewonnen heeft zal de leider van die partij zijn hoed opheffen, Eden een „Homburg", Attlee een hoge zijde en de liberale leider een bolhoed. Uit Mexborough in Yorkshire meldt A.F.P. een grappig inci dent. Bij de stembus verscheen n.l. de tweejarige Stephen Moore, samen met zijn grootouders, om zijn stem uit te brengen. Door een fout in de verkiezingsadmini stratie had hij ook een stembiljet ontvangen. De agent, die bij de stembus met het toezicht was belast, stak hier echter een stokje voor en vroeg de kleuter over 19 jaar nog maar eens terug te komen. Een tragisch incident meldt A.F.P. uit het dorpje Drumadeon in Noord-Ierland. De postbode vervulde hier op normale wijze zijn burgerplicht en stapte ver volgens op zijn fiets om de dage lijkse post rond te brengen. Eni ge tijd later werd hij dood op een weg aangetroffen. Door het bre ken van de voorvork van zijn fiets had hij een ongelukkige val gemaakt en zijn nek gebroken. VERKIEZINGSUITSLAGEN. Uit de eerste uitslagen, die Don derdagavond bekend werden, blijkt, dat de conservatieven hun zetels te Cheltenham en Billeri- cay (Essex) behouden hebben. De socialisten behielden hun zetel te Saldford West (Lanca shire De conservatieve candidaat te Cheltenham kreeg 2.000 stemmen meer dan bij de vorige verkiezin gen. De meerderheid van labour te West Salford bedroeg 859 stem men tegen 3.487 in 1951. Toen de uitslagen van zeven der 630 Lagerhuiszetels bekend waren, was de stand: Conserva tieven 4, Labour 3. Uit de eerste uitslagen blijkt 'n grote vermindering van het to taal aantal stemmen in vergelij king met 1951. Dit wordt door bij na alle deskundigen gezien als een nadeel van Labour. Hedennacht om 2 uur luidde de stand Bekend: 328 zetels Conservatieven: 160 zetels (netto winst 12); Labour: 166 zetels (netto verlies 11); Liberalen: 2 zetels; Ierse Labour: zetels (netto verlies 1). Steden in het Midden en Noor den van de Australische staat Queensland worden, als gevolg van zeer zware regenval, door overstroming bedreigd. Rivieren en kreken zijn sommige tot kilo meters ver, buiten hun oevers ge treden. Verbindingen zijn verbro ken en twintig vliegvelden moes ten worden gesloten. De veestapel heeft zwaar te lij den gehad. Naar A.F.P. uit goede Ibron ver neemt zou de Sowjet-Unie ibereid zijn de Koerillen in hun geheel of voor een deel aan Japan af te staan in: nuil voor de belofte, dat de eilanden niet dis militaire bases gebruikt zouden Worden. haar sublieme Virginia karakter onderscheidt zich in hoge mate van de alledaagse sigaret. De Sowjet-Unie heeft gisteren in een nota aan het Westen offi ciéél ingestemd met het houden van, een conferentie van leiders der grote vier ter bespreking van internationale vraagstukken. In de Russische nota beschul digt Moskou evenwel de Verenig de Staten van pogingen om „on toelaatbare druk" uit te oefenen met het oog op de conferentie. De Amerikaanse regering komt met plannen, die een conferentie van de grote vier slechts tot mis lukking kunnen doemen, aldus de Russische nota, die aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, de V.S. en Frank rijk te Moskou door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotow, is overhandigd. De reden hiervoor zou alleen kunnen zijn, dat de V.S. „in feite klaarblijkelijk niet streven naar - een regeling van dringende in ternationale vraagstukken". Voorgesteld wordt, dat de rege- ringshoofden van: de Sowjet- Unie, Engeland, de V.S. en Frank- j rijk in Wenen bijeenkomen. De datum zou evenwel later bepaald kunnen worden. De Russische regering, zo wordt in de nota ver der gezegd, meent, dat een con ferentie van leidende staatslieden kam bijdragen tot het scheppen van voorwaarden, die onontbeer lijk zijn voor het oplossen van belangrijke internationale kwes ties, mits er een werkelijk ver langen hiernaar is van de zijde van alle betrokken partijen. Op 10 Mei zomd de Sowjet-Unie de Westelijke grote drie uitnodi gingen voor een conferentie, eerst „aan de top" en vervolgens van de ministers van Buitenland se Zaken. De Westelijke uitnodiging, die door de ministers van Buiten- De Sowjetrussische delegatie onder leiding van Nikita Chroe- sjsjef, eerste secretaris van de Sowjetrussische communistische partij, is Donderdagmiddag per vliegtuig in Belgrado aangeko men. De Russische delegatie, die in twee vliegtuigen arriveerde, en waartoe ook premier Boelganin en eerste vice-prémier Mikojan behoren, werd op, het vliegveld begroet door maarschalk Tito, de Zuidslavische president. In een radiorede na zijn aan komst verklaarde Chroesjtsef, dat Lawrenti Beria, de terechtge stelde leider var: -de Russische geheime politie, verantwoordelijk was voor de breuk tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië, die in 1948 was ontstaan. Chroesjtsef sprak de hoop uit, dat het bezoek van de Russische delegatie zou bijdragen tot ver sterking van de politieke, econo mische en culturele samenwer king tussen de twee landen op de Volgens de Zuid Vietnamese generale staf hébben zich géén vijandelijkheden althans niet op grote schaal in West-Co- ehin-China voorgedaan tussen eenheden van het nationale leger en Hoa Hao-troepen. Men legt er van deze zijde de nadruk op dat ook al gedraagt de bevelhebber te velde van de Hoa Hao, gene raal Ba Cut, zich reeds verschei dene maanden openlijk als op standeling, er niettemin nog be sprekingen aan de gang zijn met de opperste leider der Hoa Hao- secte, generaal Tran Van Soai. De generale staf erkent wel, dat het zenden van tien bataljons versterkingen naar West-Cochin- Ghina grote zenuwachtigheid on der de Hoa 'Hao-troepen heeft doen ontstaan. De staat van alarm bestaat reeds enige dagen voor hem en generaal Tran Van Soai heeft zijn commandopost te Caivon, nabij Cantho als Woensdag j.l. gemeld doen ontruimen. Als gevolg van de thans be staande spanning hebben zich verschillende schermutselingen voorgedaan, met name in het ge bied van Sadec, waar Woensdag j.l. gevochten is tussen een rege ringsbataljon, dat de hand poog de te leggen op deserteurs, en Hoa Ha'o-eenheden. Regeringsoff ensief kondigd. aange- Van gezaghebbende Zuidviet- namese zijde is Donderdag te Saigon medegedeeld, dat de rege ringstroepen Zaterdag a.s. een algemeen offensief tegen de Hoa Hao-troepen in Zuid-West-Viet nam zullen openen indien de on derhandelingen met generaal Tran Van Soai dan nog geen resultaat hebben opgeleverd. In dit gebied vinden thans schermutselingen tussen rege ringstroepen .en Hoa Hao-eenhe- den plaats. Nabij Long Xuyen, 125 kilometer ten Zuid-Westen van Saigon, is een Ibrug opgebla zen. Beide partijen hebben in de af gelopen dagen 'hij schermutselin gen itn het gebied van Soctrang zware verliezen geleden. Generaal Nguyen Van Hinli naar Hoa Hao. Volgens de radio-omroep der Binh Xuyen is de voormalige chef van de staf van het Zuidvietna mese leger, generaal Bguyen Van Hinh die door premier Ngo Dirih Diem werd ontslagen, nadat hij gepoogd had, in opdracht vain het in Zuid-Frankrijk verblijvende staatshoofd Bao Dai het (mili taire) gezag over te nemen, op Htoa Hao-gebied bezig met de or ganisatie van een „bevrijdings leger", waarmede hij tegen de regeringstroepen wil optrekken. Nieuwe Amerikaanse ambas sadeur. Donderdag is de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur bij de Zuid- vietnamese regering, Frederick Reinhardt, per vliegtuig uit de Verenigde Staten te Saigon aan gekomen. Hij verklaarde bij aan komst, dat de Verenigde Staten de regering-Ngo Dinh Diem blij ven steunen. Vele slachtoffers. Boven de Amerikaanse staten Kansas, Texas en Oklahoma heb ben in de nacht van Woensdag op Donderdag wervelstormen ge woed, waardoor meer dan zeven tig personen om het leven zijn gekomen, terwijl honderden wer den gewond. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers uit eindelijk nog veel hoger zal ko men te liggen. In Udall, een 750 inwoners tel lend landbouwplaatsje in Kan sas, zijn na twaalf uur reddings werk reeds 44 stoffelijke over schotten geborgen, terwijl onge veer honderd gewonden werden aangetroffen. Te Blackwell, in Oklahoma, werden 25 personen gedood en 500 gewónd. Dit plaatsje zag er na het noodwéer uit, alsof het door een reusachtige bom was getroffen. De straten van Udall waren na het noodweer met modder en puin overdekt. Alle verbindingen zijn verbroken en de electrici- teitsvoorziening is uitgeschakeld. Ongeveer negen-tiende van het plaatsje is vernield. Hier en daar staan nog brokstukken van hui zen overeind. De toestand van tien gewonden is critiek en die van dertig ern stig. Volgens latere ramingen zijn in totaal 77 personen om het leven gekomen en meer dan 700 gewond. Volgens niet-officiële berichten is het aantal doden gestegen tot 94. Gedurende het Pinksterweek- einde zullen de Nederlandse spoorwegen op de voornaamste lijnen extra-treinen laten rijden. De dienstregeling van enige van deze treinen is in het spoor boekje opgenomen tqssen vette lijnen. De overige zullen als vóór en volgtreinen kort vóór en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Op Dinsdagochtend 31 Mei a.s. zal het aantal extra treinen even wel gering zijn, omdat de N. S. dan een zeer groot aantal mili tairen naar hun garnizoenen moeten terugvoeren, waarvoor veel materiaal nodig is. Deze ochtend bestaat dan ook de kans, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. grondslag van eerbiediging van de souvereiniteit en onafhanke lijkheid en overeenkomstig 't be ginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. Het Russische bezoek zou moe ten helpen tot het scheppen van een sfeer van vertrouwen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. „Wij zullen broederlijk de kwes ties die onze landen aangaan be spreken". Als communist, aldus Chroe- sjfsjef, zou hij willen zeggen, dat de beste betrekkingen zouden kunnen worden gevestigd tussen landen die door Marxistisch- Le- nistische partijen worden gere geerd. De volken van onze lan den zijn verbonden door hun zeer oude broederlijke vriendschap en gemeenschappelijke strijd tegen gemeenschappelijke vijanden. De Russische en Zuidslavische dele gaties zouden de middelen en we gen moeten bespreken om de welvaart van de volkeren beider landen te verzekeren, de interna tionale spanning te verminderen en de wereldvrede en de veilig heid van de volkeren der wereld te versterken. Buitenlandse waarnemers in Belgrado geloven, dat de Rus- sisch-Zuidslavische besprekingen zullen uitlopen op de onderteke ning van een document, waarin de beginselen worden uiteenge zet van actieve „co-existentie" die zou moeten worden toegepast bij de oplossing van internationale vraagstukken. Communistiseh-China zal een waarnemer hebben bij de onder handelingen in de persoon van de pas-geaccrediteerde ambassadeur in Belgrado, Woe Hsioe Tsjoean, die Donderdag maarschalk Tito zijn geloofsbrieven heeft aange boden. Na de toespraak van Chroe- sjtsjef heerste er een bijna ver bijsterende stilte. Er werd niet geapplaudiseerd en het duurde enkele ogenblikken voordat Tito reageerde en Chroesjtsjef met 'n vriendschappelijk gebaar noodde met hem in de wachtende auto te stappen. Langs de route van de stoet van het vliegveld naar het vroegere koninklijke paleis, waar de Rus sische gasten tijdens hun bezoek verblijf houden, stonden onge veer 200.000 mensen opgesteld, doch het oorverdovende gejuich was duidelijk bedoeld voor maar schalk Tito en niet voor zijn Rus sische gasten. Hoewel er een grote politie macht op de been was, waren er geen speciale veiligheidsmaatre gelen getroffen. Bij Sterling City, in Texas, is een reuzenbommenwerper van het type B-36 neergestort, en wel in de nacht van Donderdag. Volgens de eerste berichten zijn er geen overlevenden. Nor maal heeft een dergelijk vlieg tuig een bemanning van 12 tot 16 man. Men acht het niet uitge sloten, dat het vliegtuig tenge volge van het noodweer, dat in sommige streken der V. S. heeft geheerst, is verongelukt. landse Zaken tijdens de N.A.V.O.- canferentie te Parijs werd gezon den, vermeldde geen bijzonder heden over de tijd en plaats der conferentie. Later stelden de ministers evenwel te Wenen aan Molotow de maand Juli als de geschiktste tijd en Lausanne als de plaats voor de conferentie voor. Volgens de Russische nota be nadert de Amerikaanse regering de conferentie „uit een kracht» positie", hetgeen „(blijk geeft van een verlangen om ontoelaatbare druk op de conferentie te oefe nen". Vooraanstaande Amerika nen waren zelfs zo ver gegaan, dat zij zich uitspraken voor de noodzaak tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten en daarbij aan vallen gedaan hadden met be trekking tot de volkeren van democratieën, die de vrijheid en onafhankelijkheid van hun vol keren verdedigen. (Reuter tékent hierbij aan, dat dit blijkbaar een toespeling is op een televisie-rede van minister Dulles, waarin hij de mogelijkheid opperde, dat de status van de communistische 'landen in Oost-Europa door de grote vier zou worden bespro ken). Dergelijke pogingen om zich in de binnenlandse zaken van andere staten te mengen, zijn volgens de Russische nota duidelijk onverenigbaar met de beginselen van de V.N. en te be schouwen als een uitdrukking van „de agressieve bedoelingen van zekere 'kringen, die de be wapeningswedloop willen inten siveren, de koude oorlog willen voortzetten" en „de internationa le spanning verder verscherpen". Naar in de Russische nota wordt verklaart, moet een con ferentie van regeringsleiders de internationale spanning trachten te verminderen en het vertrou wen tussen de landen versterken. Een dergelijk doel, aldus de nota, 'kan alleen bereikt worden als alle .betrokken landen hiernaar streven. Slechts in dit geval kan een topconferentie positieve re sultaten opleveren. De regeringsleiders zelf zou den moeten uitmaken wat er be sproken zal worden. Zij zouden ook de weg moeten uitstippelen naar een oplossing en overeen komstige richtlijnen moeten geven aan hun ministers van Buitenlandse Zaken. Een Amerikaanse woordvoer der sprak Donderdag de Russi sche beschuldigingen tegen, dat de Verenigde Staten trachten aan de komende conferentie voor- waarten op te leggen die de con ferentie tot mislukken zouden doemen. Verder commentaar wilde hij nog niet geven. De Russische nota moet nog door het .State Department" worden bestudeert, zo zei hij. In de 19 Nederlandse arrondis sementen zullen onder persoon lijke leiding van de officieren van justitie bij toerbeurt in de maanden Juni en Juli verscherp te controles op het verkeer wor den uitgeoefend. Rijks- en ge meentepolitie zullen op alle open bare wegen zowel wielrijders als het gemotoriseerde verkeer nog duchtiger dan anders in de gaten houden. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan het naleven der ver keersregels zoals rechts houden, tijdig aangeven van richtingver andering, alsmede het gehele ge drag in het verkeer (opstellen, het openen van portieren op gevaarlijke wijze, het verlenen van voorrang etc.) De contróle op rij- en kente kenbewijzen zal verscherpt wor den, evenals die op de techni sche toestand van vrachtauto's, aanhangers en opleggers. Rem men, stuurinrichtingen, banden en koppelingen zullen op steeds wisselende plaatsen in het land met de modernste onderzoekings methoden beproefd worden. Over het algemeen zal niet worden gewaarschuwd, doch di- reet proces-verbaal worden op gemaakt. Ook op de voorschrif ten nopens laadvermogens wordt gelet. INDIAS VLIEGTUIG VERON GELUKTE DOOR TIJDBOM. Een tijdbom is de oorzaak ge weest van het verongelukken van de Indiase Constellation, die op elf April bij Serawak met elf functionarissen uit communis- tisch-China aan boord, neerstort te, aldus blijkt uit een onderzoek van de Indonesische regering, dat Vrijdag in Nieuw Delhi is be kendgemaakt. De steeds wisselende plaatsen in den lande, waar gecontroleerd wordt, zullen zo veel mogelijk doublures voorkomen. Bovendien zullen de controles op wisselende tijdstippen overdag en 's nachts worden gehouden. Ook op de ver lichting van fietsen en auto's zal dus worden gelet. De aanstaande controle is voor bereid ten departemente van justitie. Dit departement organi seerde ook de controle in Febr./ Maart van dit jaar, toen in één maand tijds in de vijf ressorten der procureurs-generaal in totaal 63.495 processen-verbaal werden opgemaakt. Maar liefst 62 per cent van deze verbaaltjes hadden betrekking op de verlichting van fietsen en 13 percent op andere overtredingen van wielrijders. Het ressort Amsterdam telde toen 13.611 overtredingen (Noord- HollandUtrecht), waarbij ge steld moet worden, dat in de stad Amsterdam de controle twee avonden wegens bittere koude en sneeuwval uitviel. Het ressort Den Haag (Zuid-HollandZee land) bracht 18.091 overtredingen aan het licht. Limburg en Bra bant (ressort Den Eosch) brach ten het tot 14.071, Gelderland en Overijssel (ressort Arnhem tot 12.389 en de drie noordelijke pro vincies (ressort Leeuwarden) tot 5333 overtredingen, waarbij moet worden opgemerkt, dat de ver keersdichtheid in het noorden des lands geringer is, dan elders. Van de eerste controle is een sterke preventieve werking uit gegaan. Bij wijze van proef con troleerde men remmen en lich ten in een rijwielstalling van één der departementen in Den Haag, vóór de actie wereldkundig werd. Na afloop van de actie was de toestand in deze stalling aan zienlijk beter. De hardnekkigen zijn nadien door de directeur- generaal vaderlijk en vermanend toegesproken, hetgeen doeltref fend werkte. Controle op het een of andere onderdeel in het verkeer leidt, dit is geconstateerd, bij de weg gebruikers tot grotere waak zaamheid en zorgvuldigheid op andere onderdelen. Het ligt niet in de bedoeling in de komende maanden alles te controleren, doch steeds een bepaald onder werp te kiezen, dat één der grote zorgenkinderen van de verkeers- autoriteiten in een bepaald ar rondissement is. v.m. njn. Breskens 6.56 7.17 Terneuzen 7.31 7.52 Hansweert 8.11 8.32 Walsoorten 8.21 8.42 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zonnig weer. Zonnig weer met een overwe gend oostelijke wind. Over het al gemeen hogere temperatuur dan gisteren. ZATERDAG 28 MEI. ZON op onder Mei. 28 4.33 20.46 12.17 29 4.32 20.47 13.30 30 4.31 20.48 14.41 31 4.30 20.50 15.52 MAAN op onder 0.58 1.16 1.34 1.50

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1