de A. R. partij De blauwe auto TERNEUZEN Dr. J. Schouten als voorzitter van zal aftreden Werkvoorziening voor jeugdige werklozen Gemeenteraad Oostburg van Ufli de Srovtnctc Raad voor de scheepvaart KERKDIENSTEN DIJKSTRAAT 7 TELEFOON 2056 Vanaf f 189,50 - f209,50 - f224,50 - f234,50 - f 285,00 - f398,00 - f465,00 - f505,00 - f595,00 tot f635,00 in de prima merken Edy, A. E. GBïco, Hoover, Miele. Vraagt demonstratie. Ook op gemakkefijke betaling. De V. S. en de kwestie Formosa TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. HOEK. NIEUWVLIET. SLUISKIL. IJZENDIJKE. Versioot-Naeije jfy een WASMACHINE voor iedere beurs! Op een gistermiddag te Utrecht gehouden bijeenkomst van het centrale convent, de brede partij raad, der antirevolutionaire par tij, heeft dr J- Schouten uit Rot terdam, medegedeeld, dat hij zijn functie als voorz. van 't centraal comité der partij zal neerleggen. Mochten met het oog op de kabi netscrisis als gevolg van Kamer ontbinding tussentijdse verkie zingen noodzakelijk zij®, dan zal de heer Schouten daarna zijn functie beschikbaar stellen. Zul len deze tussentijdse verkiezin gen niet worden gehouden, dan zal dr Schouten op 22 Juni tijdens een te Utrecht te houden deputa- tenvergadering van de A.R. partij aftreden en worden opgevolgd door de tweede voorzitter van het ■centraal comité der anti revolu tionaire partij, mr A. B. Roos jen, voorzitter van de N.C.R.V. en lid der Tweede Kamer der staten- generaal. Dit blijft een voorlopige herziening totdat het nieuwe statuut van de partij in werking is getreden. De heer Schouten, die op 12 Augustus a.s. 72 jaar hoopt te ■worden, verklaarde dat gezien zijn leeftijd de combinatie van functies van fractievoorzitter en voorzitter van de partij niet meer door hem kaai worden waargeno men. Johannes Schouten werd op 12 Augustus 1883 te Maassluis geboren. Hij genoot lager onder wijs en was tot 1903 werkzaam in de bloemisterij. In de jeugdbe weging trad hij naar voren en daar nam hij al spoedig een lei dende functie in. In 1908 behaal de hij de akte m.o. ■boekhouden. ■Hij werd in 1916 benoemd tot lid van de gemeenteraad van Rot terdam; hij bleef dit met 'n korte onderbreking tot 1931. Van 1925 tot 1927 was hij wethouder van Financiën van de Maasstad. In 1917 werd de heer Schouten lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland, van 22 October 1918 der Staten Generaal. In 1920 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Rotterdamse BoaZbank. Na de overrompeling door de Duitsers van ons land werd hij in 1942 gearresteerd, maar spoedig vrijgelaten en imi 1943 wederom gevangen genomen. De heer Schouten werd via Scheveningen en Haren naar Sachsenhausen vervoerd; toen dit kamp werd ge ëvacueerd, is hij op transport ge steld naar Mauthausen, waar hij door de Amerikanen werd be vrijd. Na de 'bevrijding van ons land hervatte de heer Schouten zijn politieke loopbaan. Hij werd ini 1946 wederom gekozen als lid van de Tweede Kamer, waarna hij tevens de leiding nam van de antirevolutionaire fractie die hij voor de oorlog ook reeds enige jaren had gevoerd. De heer Schouten is vice-voorzitter van de centrale commissie voor de sta tistiek, directeur van de vereni gingen voor hoger onderwijs op fn de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders is bij circulatie van de staatssecretaris van so ciale zaken d.d. 16 Februari 1955 de mogelijkheid geopend tot het creëren van speciale werkofojec- ten voor jeugdige werklozen, van wie men moet vrezen, dat zij zich tengevolge van een combinatie van factoren maatschappelijk niet zulten kunnen handhaven. Met de minister vani Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is overleg gepleegd omtrent de meest gewenste ontwikkeling van de hierboven bedoelde projecten. Het gaat hier om een type jeugd, dat als regel minimaal anderwijs ontvangen heeft, en waarvan sommigen slechts ge durende kortere of langere perio den seizoenarbeid hebben ver richt of, zelfs daar niet toe ge komen,, van tijd tot tijd op eigen gelegenheid enig ongeregeld „werk" hebben gehad. Deze on voldoende opleiding en arbeids ervaring, die op zichzelf reeds een sociale «bedreiging voor be trekkenen vormen, staan veelal in wisselwerking met één of meer andere factoren (b.v. minder goede aanleg, ongunstig mi'lieu, ingrijpende veranderingen in de structuur der samenleving, etc). Genoemde circulaire onder streept dan ook het belang, dat deze jeugd - waarbij in het alge meen gedacht moet worden aan jongeren, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt geholpen wordt zich aan een nor male maatschappelijke leefwijze aan te passen en zich daarin te handhaven, alsmede de mogelijk heden tot verbetering van hun sociale positie te benutten, aldus De Verenigde Staten zijn be reid een diepgaande studie te ma ken van ieder krachtig voorstel betreffende besprekingen met communistisch -Ch ina over de fewestie-Formosa. dat volgende maand zal worden gedaan door de Indiase diplomaat Krisjna Me nen gedurende zijn bezoek aan Washington, aldus is in officiële kringen in Washington ver klaard. In deze kringen is men van mening dat Menon gedurende zijn recente besprekingen in Pe king tenminste een gedeeltelijke goedkeuring van de Chinese com munisten heeft verkregen op een ingewikkelde formule voor het ■oplossen van de moeilijkheden, die een conferentie nog in de weg staan. Functionarissen vairu de Ameri kaanse regering verklaarden zeer dankbaar te zullen zijn voor alle inlichtingen, die Menon zou kun nen 'geven met betrekking tot de kansen een basis te vinden voor >esprdkingen met de communis tes. deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Met dit oogmerk maakt de cir culaire het mogelijk nuttige pro ductieve aribeid voor haar te creëren en wel in het raam van de gemeentelijke sociale werk- voorzieningsregeling voor hand arbeiders, onder inachtneming van de volgende twee voorwaar den; Deelneming vindt in de regel slechts op .basis van volkomen vrijwilligheid plaats; de arbeid wordt verricht in een milieu en onder een leiding, welke de jeugd waarborg geven, dat 'het bijzon dere paedagogische element tot zijn recht kan komen. Bovendien wordt de suggestie geopperd om, in aansluiting aan de arbeid in vorenbedoelde vorm, ■betrokkenen enige uren per week in groepsverband activiteiten van lichamelijk en geestelijk vormen de aard te laten verrichten. Tenslotte wijst de circulaire op de zeer uiteenlopende aspecten, die de problematiek van deze sociaal-bedreigde jeugd, waar door verschil in opzet der werk wijze gerechtvaardigd kan zijin. Een eerste vereiste is echter de aanwezigheid van een tegen haar taak opgewassen leiding. gereformeerde grondslag en voorzitter vaat, het centraal comi té van antirevolutionaire kiesver- verenigingen. Van zijn hand ver schenen verscheidene artikelen in de A.R. dagbladen. De heer Schouten is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, en groot- offider der Qranje-Nassau-Orde. Ini 1950 is hem het eredoctoraat in de rechtswetenschappen door de vrije universiteit te Amster dam verleend. KOENE MARINIER REDDE EENJARIG KNAAPJE UIT WATER. Dinsdagmiddag had een 7-jarig meisje een wandelwagentje, waar de één jaar oude Johan Prenger zat vastgebonden, aan de wallekant van de Brouwers gracht te Amsterdam neergezet nadat ze met het knaapje wat had rondgereden. Plotseling ging het wagentje alleen verder, het reed de gracht in. De 20-jarige marinier G. van Es begaf zich, in uniform gekleed te water. 'Hij slaagde er in na enige malen dui ken het knaapje iboven te bren gen. Het vertoonde nog tekenen van leven en is in het Wilhelmi- na gasthuis ter verpleging opge nomen. De raad der gemeente Oost- aanvaard burg kwam Woensdagavond in voltallige vergadering bijeen. Na de opening deelde de voor zitter mede, dat er te Oostburg nog 95 herbouwplichten gereali seerd moeten worden. Er worden per jaar ongeveer 40 bouwver gunningen afgegeven, zodat ver wacht mag worden, dat de her bouw in 1958 haar beslag heeft gekregen. Er zijn nog een 9-tal bouwplichten, waarvan de eige naars geen aanstalten tot bou wen maken. De P. Z. E. M. zal te Oostburg voor de gemeentebesturen in W. Zw.-Vlaanderen diverse straatver- lichtings-systemen bespreken. De door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der ver. van Ned. Ge meenten gecontroleerde boeken van de gemeente-ontvanger wa ren in orde bevonden. De heer D. Harmsen werd per 1 Juli 1955 in vaste dienst be noemd als voorman-plantsoen-ar beider. Met het waterschap „Het Vrije van Sluis" werd een overeen komst aangegaan inzake overna me en overdracht van onderhoud en eigendom van enkele wegge deelten. De Grote Dam zal van een nieuw wegdek worden voorzien. Hiervoor geeft de Dienst D.S.C. W. een subsidie van 75 terwijl waarschijnlijk nog een bijdrage van de Provincie is te verwach ten. Het uitbreidingsplan der ge meente is in een ver stadium van voorbereiding. Naar aanleiding hiervan merk te de heer Dekker op, dat er zo weinig overleg heeft plaats gehad over dit plan. Hij vreesde dat de raad voor voldongen feiten zal worden geplaatst. De burgemeester ontkende dit, en zei dat het hier een ontwerp betreft, waarover de raad een oordeel moet uitspreken en waar in wijzigingen aangebracht kun nen worden. Het plan zal ter visie worden gelegd, waarna bezwaren kunnen worden ingebracht door de bevolking. Een reeds ontvangen bezwaar, van de bewoners van de mr Ris- seeuwstraat, kon nog niet wor den behandeld. De heer J. Nauta, gemeente opzichter, heeft een benoeming voor Schoonebeek. Naar aanleiding van dit naderen de vertrek werd besloten de sala rissen van de gemeente-opzich ters aan te passen aan de betref fende rijksregeling, daar het moeilijk zal zijn een nieuwe tech- nisch-ambtenaar aan te trekken. Naar aanleiding van het voor afgaande werd de wens uitge sproken, dat de raadsleden in de benoeming zouden worden ge kend. Er ontstond een uitgebreide dis cussie over het al of niet bezitten van een diploma M.T.S. voor de ze opzichter. B. en W. achtten ervaring ook belangrijk en hoopten dat er sol licitanten zowel met ervaring als gediplomeerden zouden zijn. Van de rondvraag werd als ge woonlijk een zeer druk gebruik gemaakt. De heer Leenhouts vroeg aan dacht voor het ophalen van het vuil in de Violetstraat. De men sen moeten hun vuilnisvat in de Van Houtestraat deponeren. Dit is nogal bezwaarlijk. Hetzelfde geldt voor de noodwoningcom plexen. Hieraan zal door B. en W. aan dacht worden besteed. De heer J. van Kampen infor meerde naar de verbouwing van de oude ambachtsschool. Dit zal spoedig gebeuren. De heer Barendregt vroeg aan dacht voor de riolering in de Hen- nequinstraat. Hij vroeg de sloot achter de woningen uit te diepen of deze sloot te rioleren. Deze straat zal na de bouw van het gemeentehuis toch verhard dienen te worden en aangesloten op het straatje achter het ge meentehuis. De heer Schippers informeerde naar de begrafenisverordening. De voorzitter antwoordde dat deze de volgende raadsvergade ring aan de orde zal komen. Ook informeerde de heer Schip pers naar de bouw van het raad huis. De voorzitter zeide dat ge wacht wordt op de goedkeuring van het college van G.S. De heer Van Hee vroeg naar de overname van de woningwet woningen aan de Noordwal. Medegedeeld werd dat dit in de nabije toekomst aan de orde zal komen. Hierna volgde sluiting. IS TELEFOON IN OOST-ZUID BEVELAND GEAUTOMATISEERD. Met enig officiéél vertoon Dinsdagmiddag de telefoonsector Kruiningen, omvattend de ge meenten Kruiningen, Yerseke, Rilland-Bath automatisch aange sloten op het landelijke net. Ook Kratobendijke en Waarde behoren tot deze sector, doch men zal deze centrales pas op 1 September in gebruik kunnen nemen, omdat de gebouwen nog niet gereed zijn. De ingebruikneming van bo vengenoemde centrales werd bij gewoond door de burgemeesters van de diverse plaatsen, die, na het doorknippen van de oude lijn verbindingen, een nummer moch ten draaien en vol bewondering de apparatuur toekeken. In „De Uitkijk" te Kruiningen heeft ir R. Diks, directeur van het tele foondistrict Breda, vervolgens nog een kleine toelichting gege ven op hetgeen is bereikt. Bur gemeester A. C. Willemsen van Yerseke dankte namens de ge meenten voor deze automatise ring en nam voorts afscheid van de telefonisten der oude hand- centrales. De totale capaciteit van de sec tor Kruiningen bedraagt" 1400 aansluitingen. Het aantal atoon- né's is thans 1000. Binnen enkele jaren, zal geheel Zeeland zijn geautomatiseerd. Schouwen-Duiveland komt waar schijnlijk samen met het eiland Tholen en Bergen op Zoom begin 1957 in dienst. De sector Hulst in O. Z.JVlaanderen denkt men in 1S56 nog gereed te hebben. Oost burg in W. Z.-Vlaanderen zal in 1958 de rij sluiten. Prof. mr C. P. M, Rornme. Het bestuur van de K. A. B. heeft voor haar kaderleden een kringstudiedag georganiseerd, welke op Zaterdag 11 Juni a.s. in hotel „Des Pays-Bas" zal wor den gehouden. De leider van de Katholieke Volkspartij professor mr C. P. M. Romme zal hierbij tegenwoordig zijn, evenals de zeer eerw. pater Fidentius O. F. M. De dag zal om 9 uur worden begonnen met een plechtige H. Mis in de R. K. pa rochiekerk. Om 10 uur vindt in de boven zaal van hotel „Des Pays-Bas" de opening plaats. „Bewustwording en weerbaar heid van ons volk" is het onder werp dat bij de eerste inleiding van een groepsbespreking en ge- dachtenwisseling zal worden be handeld. Te 13.30 uur wordt het gezel schap een koffiemaaltijd aange boden. Te 15.00 uur zal een tweede in leiding worden gehouden waarbij prof. mr Romme de politieke- en de zeer eerw. pater Fidentius de geestelijke aspecten nader zullen toelichten. Voorzitter „Oranjekwartier". Op de algemene ledenvergade ring van de buurtvereniging „Oranjekwartier" werd, als op volger van de heer H. Heideman, tot voorzitter gekozen de heer P. Muilwijk. De wielerpinksterronde. In afwijking van andere jaren heeft de Axelse wieler;suppor- tersclub „Volharding" gemeend thans voor de a.s. Pinksterronde een nieuw parcours te beleggen, n.l.: Start Noordstraat, Nieuw- straat, Armendijk, Lange Dreef, Beoostenblijse straat, Oudeweg via de los-laadweg over het sta tionsemplacement terug naar de Armendijk en over de spoorweg overgang via Polenstraat, Wal- straat, Markt en terug naar de Noordstraat. Dit traject zal 7 maal worden gereden, waarna 25 maai het oude traject zal worden gevolgd. De totaalafstand be draagt 115 km. Dat er voor deze course veel belangstelling bestaat blijkt wel uit het feit, dat er zeker 50 ren ners worden verwacht, tierwijl deze ronde meetelt voor het race rijwiel-klassement, dat over zeven koersen in O. Zeeuws-Vlaande- ren wordt verreden. Ook van Belgische zijde is medewerking toegezegd, zodat 't met Pinkster-drie druk kan wor den in Axel als het weer wat me dewerkt. Bovendien laat de A.W.S. zien mede te willen wer ken aan het goede doel der mens heid, n.l. het Roode Kruis, door over het gehele parcours te col lecteren ten behoeve van genoem de instelling. bij door 136) A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden). Ofschoon het niet gebruikelijk was een dergelijk verzoek toe te staan, willigde Bijlman het in. In die tussentijd kon hijzelf nog nuttig werk verrichten. Hij maak te op z'n Norton een reis naar Haarlem en bracht daarna nog een bezoek aan pension „Belle Vue", waar Sylvia's kamer aan een zeer nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Laat in de middag keerde hij op het hoofd bureau terug, slaperig, vermoeid en hongerig. Onmiddellijk liet hij Zonsveld halen en nogmaals vroeg hij hem, of hij een beken tenis wilde afleggen. „Ik heb niets te bekennen", antwoordde deze eenvoudig. „Juffrouw Snabel wil een ver klaring afleggen," zei Bijlman. Even scheen Zonsveld te verble ken, doch onmiddellijk herstelde hij zich en zei: „Juffrouw Snabel kan niets vertellen." „En denkt u, dat zij niets zal zeggen, als ik haar vertel, dat ik deze revolver in haar kamer heb gevonden?" vroeg Bijlman, ter wijl hij onverwachts een kleine revolver op tafel legde, waar in het paarlemoeren handvat de letters S. S. waren gegraveerd. „Aiiiii," zei Zonsveld met een ernstig gezicht. „Daarop kan zij wel eens hangen. Da's lelijker voor haar. In haar kamer gevon den, zegt u?" „Juist. En Uit uw opmerkingen meen ik te kunnen opmaken, dat u alle verdenking op haar wilt schuiven, zoals u het al zo dik wijls met anderen hebt gepro beerd. Ik zal juffrouw Snabel hiervan op de hoogte brengen en dan twijfel ik er geen ogen blik meer aan, of zij zal een vol ledige bekentenis afleggen," be sloot Bijlman, waarna hij de ge vangene liet wegvoeren. Na een half uur hij had even de inwendige mens ver sterkt was Bijlman weer op het hoofdbureau terug. Sylvia Snabel werd weer voorgeleid en inderdaad, ze kon wel het één en ander vertellen, zei ze. „Dat lijkt mij ook het verstan digste," zei Bijlman. „Kijk u eens, dit revolvertje, dat naar de ini tialen van u moet zijn, vond ik vanmiddag in uw kamer in het pension, en daar zowel Rente- naer als de Witte met dit wapen vermoord zijn, zou ik wel eens de gevolgtrekking kunnen maken, dat de eigenares van dit wapen ook de daderes is. Tenzij Zons veld de revolver van u in zijn bezit had en hem er, zonder dat u er iets van afwist, in uw kamer heeft verborgen. Als u dus een verklaring wenst af te leggen, dan zult u mij dus ten volle moe ten overtuigen, dat niet u, doch Zonsveld de dader moet zijn!" Als een furie was Sylvia na deze woorden uitgebarsten. Zons veld was een schurk, een boef, een laaghartige ploert! Hij wilde haar dus voor zijn schurkenstre ken laten opdraaien?! Neen maar, ze had van hem gehouden, zoals meer jonge vrouwen van een veel oudere man kunnen houden om wille daarvan was ze van plan geweest een valse verkla ring af te leggen, namelijk dat zij en Zonsveld inderdaad be trokken waren geweest bij de roofoverval in de Kalfjeslaan, maar dat de Witte het dodelijke schot op Rentenaer had gelost. Van de twee volgende moorden zou ze volhouden niets af te we ten, maar nü.... nu Zonsveld alle schuld op haar had willen schuiven, nü zou ze spreken! Sylvia legde een volledige be kentenis af. Toen ze deze ondertekend had was het één uur middernacht. Ziezo, nu zou hij Zonsveld er bij halen. Maar Zonsveld lag dood in zijn cel Bijlman ging niet dadelijk op Drotst opmerking in. „Je zal je handen gisteren de hele dag wel nodig hebben gehad om al je be levenissen in rapportvorm te ty pen." „Ik heb eelt op m'n vingertop pen gekregen," was 't antwoord. „Enfin, je eerste grote „zaak" is nu achter de rug." „Wil je daarmee zeggen, dat Zonsveld bekend heeft?" vroeg Drost gretig. „Nee, Zonsveld kan niet meer bekennen. Nadat Sylvia Snabel een volledige bekentenis had af gelegd, wilde ik hem nogmaals aan de tand voelen. Tweemaal reeds had hij mij wijs willen ma ken, dat hij geen verklaring kon afleggen, omdat hij zo onschul dig was als een pasgeboren kind. Toen ik hem voor de derde keer wilde ondervragen, lag hij dood in zijn cel". „Wat zeg je me daar?!!" „Ja Drost, zo is 't. Een kort on derzoek bracht aan het licht, dat één van de naden in zijn vest was losgetrokken, en tussen de stof vonden we een paar cyaan- kali-crystallen. Zonsveld bleek er een flinke dosis van te hebben ingenomen." „Tjonge.... ja, dat kan je na tuurlijk niet vóór zijn. Maar nu eens iets anders, Bijltje. Door de bekentenis van Sylvia en de zelf moord van Zonsveld weten we nu zeker, dat dit tweetal de hoofdpersonen waren in het dra ma, dat ons dagen lang bezig heeft gehouden. Maar ik vraag me af, hoe je er gisterenmorgen zo opeens achter bent gekomen, dat Geerling óók Hazelaar én Zonsveld was, of beter gezegd dat Zonsveld de dubbelrol Haze laar Geerling speelde." (Wordt vervólgd). Frankische kog.elpot Haamstede gevonden. Bij de vuurtoren te Haamstede hebben drie jongens uit deze plaats in een stuk veen, zoals die bij honderden langs het strand liggen wanneer het heeft ge stormd, een Frankische kogelpot gevonden. De jongens sloegen het veen stuk, waarna er een kokosnoot- achtig voorwerp te voorschijn kwam. Een plaatselijke oudheid kundige deelde na onderzoek mede, dat dit een Frankische ko gelpot uit de tiende eeuw was. Scherven van dergelijke potten waren reeds eerder gevonden en derhalve op Schouwen-Duiveland niet onbekend, doch nog nimmer wist men een gaaf exemplaar te bemachtigen. De pot is 30 cm hoog en heeft een doorsnede van eveneens 30 cm. MosselzaadvLsserij een. te leurstelling. 'Evenals de mosselzaadvisserij in April op het Groninger wad, is thans ook deze visserij op het Friese wad een teleurstelling ge worden. De visserij wordt deze week beëindigd, doch omdat slechts enkele banken met ge schikt mosselzaad zijn ontdekt en de gevangen hoeveelheid de Ibehoefte slechts voor een klein deel dekken, hebben reeds ver scheidene vissers deze visserij gestaakt. Afscheid ds D. A. ten Haaft. Ds D. A. ten Haaft, Ned. Herv. predikant alhier, die het beroep naar Biak, Nieuw-Guinea, heeft aanvaard, zal op de le Pinkster dag, des avonds om 5 uur af scheid nemen van zijn gemeente. Ter gelegenheid hiervan zal in de Ned. Herv. kerk een inzame ling in natura worden gehouden voor het zendingswerk op Nieuw- Guinea. Vergadering Groene Kruis. Maandag 23 Mei 1955 kwam de afd. Nieuwvliet en omstreken van het Groene Kruis bijeen on der leiding van de vice-voorzitter de heer A. Brakman, zulks we gens ongesteldheid van de voor zitter de heer A. de HulluLeen houts. Het jaarverslag 1954, de reke ning en verantwoording 1954 en de begroting 1955 werden in orde bevonden en ongewijzigd vastge steld. Wegens periodieke aftre ding van de heren A. de Hullu Leenhouts en Iz. Verhage, die zich niet meer verkiesbaar stel den, werden gekozen de heren Iz. de Hu'lluBasting en D. L,u- teijnVerstraete. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Adr. Brakman werd gekozen de heer H. BrakmanLuteijn. Tot bode-magazijnmeester werd gekozen de heer J. de Reu. Ongeval. Doordat de wielrijder J. v. d. W. niet voldoende oplette en zeer hard fietste reed hij op de provin ciale weg nabij Nieuwvliet tegen de afbakeningsplanken van het werk in uitvoering van de nieuwe riolering. Hoewel 'hij kwam te val'len, liep het lichamelijk letsel nogal mee. Uitreiking Verkeersdiploma's Gisteren had te Sluiskil in de openbare lagere school, de uit reiking plaats va® de verkeers diploma's aan de leerlingen dei- lagere scholen. In zijn openingswoord dankte de inspecteur van politie te Ter- neuzen, de 'heer K. Reinders, de hoofden der scholen voor de ver leende medewerking. Daarna ging de heer Reinders over tot 'het uitreiken van de diploma's aan de 48 leerlingen waarvan 3 de aantekening „met 3of' hadden Ibëhaaid. 5 leerlingen moesten worden afgewezen. iHenny de Caluwé van de St. Antoniusschool kreeg voor het hoogst 'behaalde cijfer een hoek. Inspecteur Reinders wees, na de uitreiking, de leerlingen op de grote waarde van het diploma, daarbij de wens uitsprekend dat zij, aan wie zojuist het diploma was uitgereikt, een voorbeeld zouden zijn voor andere wegge bruikers. Uitslag koeienkeuring. De alhier gehouden keuring van vrouwelijk fokvee had de vol gende uitslag: Vaarzen: Dina van O. de Mil- liano, 2e prijs. le. Kalfkoeien: Thea van Alb. van Waes, le. prijs. 2e. Kalfkoeien: Bella van Her man Wijffels, le. prijs; Helly van A. van Waes, le. prijs; Eddy van F. J. van Lierde, 2e prijs. 3e. Kalfkoeien: Bonte van H. Wijffels, le. prijs. 4e. Kalfkoeien: Mina van H. Wijffels, 2e prijs; Liza van F. J. van Lierde, 2e. B.-prijs. Door de drukke werkzaamhe den op het land was de belang stelling zeer gering. Op 30 Maart jl. is het ruim 8300 b.r.t. metende s.s. „Andijk" in de Wielingen op het wrak van de „Gold Shell" gelopen, waarbij de bodem van het schip ernstig werd beschadigd. De raad v. d. scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Als be trokkene werd gehoord de kapi tein van de „Andijk", de 56-jari- ge H. Hogervorst uit Den Haag. Hij vertelde, dat hij even tevo ren de Belgische loods aan boord had genomen. Het schip was op weg van Le Havre naar Antwer pen. De loods adviseerde een koers wijziging naar stuurboord, omdat hij' iets zuidelijker voor anker wil de gaan om hoog water af te wachten. Volgens de loods zou er voldoende ruimte overblijven om langs het wrak te varen, maar de kapitein twijfelde en ging naar de kaartenkamer om op de kaart te kijken. Kort nadat hij weer op de brug was gekomen, stootte de „Andijk" licht. De kapitein dacht, dat dit veroorzaakt werd door 'n grondzee, maar onmiddellijk daarop stootte het schip opnieuw, schoof door en bleef ter hoogte van de machinekamer aan stuur boord vast zitten. De kapitein heeft getracht het schip vrij te laten komen door beurtelings voor- en achteruit te slaan. Pas na 50 minuten kwam de „Andijk" los en stoomde op naar Vlissingen. Daar kreeg de kapitein order naar Rotterdam te varen, waar bij onderzoek bleek, dat de bodem ernstig be schadigd was. De inspecteur-generaal, de heer J. Metz, zei, dat meermalen de loods een advies geeft, waar van later blijkt, dat het niet juist is geweest. „Daarom had de ka pitein moeten ingrijpen toen hij twijfelde en daarom is hij for meel schuldig aan het ongeval". Maar de heer Metz verzocht de raad het bij dit „formeel schul dig" te laten en de kapitein niet te bestraffen. De raad sloot zich aan bij het voorstel van de heer Metz, sprak het „schuldig" uit maar legde geen straf op. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. DONDERDAG 26 MEI. 3,45 uur: Ds Aangeenbrug (Hu- welij ksbevestiging.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2