PERSCONFERENTIE VAN DULLES Naar een betere verstandhouding tussen Oost en West De gebeurtenissen in Noord-Afrika WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ontvangst leden van Amerikaanse vrouwenclubs op Soestdijk NAEIJE's De Britse verkiezingscampagne Regerings-troepenversterkingen naar West-Cochin-China Monnet bereid aan te blijven als voorzitter der hoge autoriteit De voorgenomen Wiermogendheden conferentie De kabinetscrisis WONINGINRICHTING Politie maakte einde aan processie in Argentinië „Prawda' over Italiaanse plan voor Amerikaanse troepen in Oostenrijk Menon naar Londen en Washington ZUID-VIETNAM frankering bij abonnement Terneuzen KSbracteur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen éi*dactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losae nrs 8 ct WOENSDAG 25 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3464. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van da Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct, niaüffiani advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties 9 re#*!-» 1»t iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummar, at: Adrt# Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 8 mwa. Voor het Maandagnummer: Zaterdag* 19 nu* Premier Eden heeft in een ver- kiezingsrede te Birmingham ver klaard, dat zijn regering „geen starre denkbeelden" heeft om trent de plaats en de duur van H.M. de Koningin ontving dr Kortenhorst. Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft Maan dagavond dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van, de crisis. De heer Kortenhorst heeft gis teren aan, H. M. rapport uitge bracht. MINISTER-PRESIDENT VAN THAILAND IN ONS LAND GEARRIVEERD. De ministerpresident van Thai land, maarschalk Pibulsonggram, is Dinsdagochtend om tien over half twaalf met zijn echtgenote en die leden van zijn gevolg op het vliegveld Valkenburg gearri veerd. Hij werd ontvangen door de minister zonder portefeuille, rnr J. M. A. H. Luns, en de chef van het protocol van Buitenlandse Zaken, mr W. van Tets, alsmede door de commandant van het vliegveld, kolonel O. W. Witholt. Na een korte begroeting in de hal van het gebouw van de vlieg- dienst vertrok het gezelschap naar hotel Des Indes, waar het om kwart over twaalf arriveerde. Om half een bracht de minis terpresident met leden van zijn gevolg onmiddellijk een bezoek aan ministerpresident dr W. Drees* Minister-president van Thai land en dr Drees wisselen onderscheidingen uit. De minister-president van Thai land, maarschalk Pibulsonggram, die Dinsdagmorgen een beleefd heidsbezoek bracht aan minister president Dr Drees, heeft aan deze laatste uitgereikt het groot kruis in de Orde van de Witte Olifant van Thailand. Tevens bood de maarschalk een zilveren sigarenkistje met inscriptie aan. Dr Drees deelde de Thailandse minister-president diens benoe ming mede tot grootkruis Ne derlandse Leeuw. Deze hoge on derscheiding werd de maarschalk uitgereikt. Ook overhandigde Dr Drees hem als geschenk een pro duct uit de Leerdamse glasfa briek. de voorgenomen vier-mogendhe- denconferentie op het hoogste niveau. Het feit, dat de Sowjet-rege- ring haar standpunt in deze kwestie dezer dagen in „Prawda" heeft bekend gemaakt, noemde de Britse eerste-minister „niet on redelijk". Hij voegde hier echter aan toe, dat niemand het recht heeft de motieven, die Engeland tot het doen van de uitnodiging tot deze bijeenkomst hebben gebracht, in een kwaad daglicht te stellen. Het was het doel der Britse regering om een proces van onderhande lingen te beginnen, dat de weg tot een betere verstandhouding tussen Oost en West zal effenen. Eden verklaarde voorts, dat hij „met vreugde" had vernomen, dat minister Molotof de uitnodiging van de Verenigde Naties om eind Juni naar San Francisco te ko men ter herdenking van de op richting der wereldorganisatie, heeft aanvaard. Ook minister Dulles en zijn Franse ambtgenoot Pinay zullen tegenwoordig zijn. De ministers zullen dan de te Wenen begonnen besprekingen kunnen voortzetten, aldus de En gelse premier. Verklaring van McMillan. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Harold MacMillan, heeft verklaard, dat, indien de conservatieven bij de komende verkiezingen opnieuw aan het bewind komen, hij zich in Juni naar San Francisco zal begeven voor de viering van de oprichting van de Verenigde Naties en al daar „de laatste voorbereidingen" zal treffen voor een bijeenkomst van de „Grote Vier". MacMillan verklaarde op een verkiezingsbijeenkomst in Brom ley. (Kent), dat de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof. hem enkele dagen gele den in Wenen had verteld dat de Russische regering de Westelij ke uitnodiging tot de besprekin gen zeker zou aannemen. Verklaring van McCarthy. De republikeinse senator Mc Carthy heeft te Washington ver klaard in de voorgestelde confe rentie van de regeringsleiders van de „Grote Vier" geen heil voor de Verenigde Staten te zien. In een televisie-uitzending zei- de de senator van oordeel te zijn, dat de beslissing aangaande de conferentie grotendeels het werk is van Milton Eisenhower, Nelson Rockefeller en Harold Stassen, ,,de mannen van de republikein se New Deal". „Ik geloof niet, dat president Eisenhower het be sluit genomen heeft", aldus sena tor McCarthy. (Milton Eisenhower is het hoofd van de universiteit van de staat Pennsylvania, Rockefeller is een speciale assistent van pre sident Eisenhower en Stassen is het hoofd van de organisatie voor werkzaamheden in het buiten land.) BIJDRAGEN VAN KONINGIN EN PRINS VOOR STICHTING 1940—'45. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben evenals Prinses Wil'heknina be langrijke bijdragen geschonken aan de Stichting 1940'45 in ver band met de laatste openbare in zameling van de stichting. Maandagochtend ont ving H. M. Koningin Juliana op het pa leis Soestdijk een de legatie van de „Ge neral Federation of Women's Clubs" uit de U. S. A., die op doorreis zijn naar Ge- nève, waar de inter nationale conventie van vrouwenclubs van 1955 gehouden zal worden. De foto toont H. M. Koningin Juliana op de trappen van het paleis omringd door de gehele delegatie. (Foto A. N. P.) Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. TERNEUZEN Tel. 2124 - 2494 AXEL Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSWIJKSTRAAT 5 Drie Marokkanen zijn gedood en 2 gewond bij Maandagavond in Casablanca gepleegde aansla gen. In een week tijds werden 23 personen vermoord. Na een bespreking van Franse militaire politieke leiders te Ca sablanca over nieuwe maatrege len tegen de gewelddadigheden, werd bekend gemaakt, dat de vei ligheidsmaatregelen in de stad zullen worden verscherpt. Volgens Maandag te Constan- tine (Algerije) ontvangen berich ten zijn zes Franse parachutisten, die op 16 Februari door de rebel len krijgsgevangen waren ge maakt, ontsnapt en hebben zij zich bij een Franse post aan de Algerijns-Tunesische grens ge meld. De opstandelingen zouden de krijgsgevangenen als dragers hebben gebruikt en hen bloot- voets door het gebergte hebben laten lopen. Te Souk Ahras in Algerije heeft een groep van vijftien opstande lingen een veldwachter in zijn woning vermoord. Een 70-jarige Mohammedaanse vrouw werd in het gebied van Barika door mes- Het Britse blad „Daily Sketch" dat de conservatieven steunt, schrijft in een artikel, dat de aan- nangers van de linkse Labour- ieider Aneurin Bevan „samen spannen" om Bevan de premiers zetel te geven. Een groot aantal „Bevanieten" was overeengeko men, om Attlee te verstoten en Bevan de eerste portefeuille te geven, als zij, de aanhangers van Bevan, in het parlement gekozen zouden worden. Iedere stem op de Labour-partij zou dus een stem voor Bevan kunnen zijn. Dit zou betekenen, dat Groot- Brittannië een premier zou krij gen, die openlijk anti-Ameri kaans is en tegenstander van 'n Westduitse herbewapening. Toch zou de premier deelnemen aan de top-conferentie van de „Grote Vier", die mogelijk binnenkort wordt gehouden. Naar Reuter hierbij aantekent hebben de conservatieve leiders zich de laatste tijd mild uitgela ten over de onenigheid in de La bour-partij, die haar climax had in de recente strubbelingen, waarbij Bevan bijna uit de partij werd gestoten. Bevan heeft een reeks toespra ken gehouden, waarin hij ver scheidene Labour-candidaten steunde, voornamelijk personen, die zijn inzichten zijn toegedaan. Deze bijeenkomsten vormden eigenlijk de enige rumoerige epi soden in de verkiezingsstrijd. Op één van deze bijenkomsten, Dins dagavond, moest de politie een 18- jarige student redden, die door éen menigte woedende vrouwen bijna doodgedrukt werd. De stu dent had critische opmerkingen aan het adres van Bevan geroe pen, die een toespraak hield. Ten slotte schreeuwde Bevan, rood van woede: „Jij daar, je hebt geen recht om vragen te stellen. Je had al een uur geleden bij je nek vel naar buiten gesleurd moeten worden". Hierop begonnen de vrouwen te roepen en op te drin gen. „Een wanhopige en onverant woordelijke poging van een con servatief dagblad om van Bevan een soort boeman te maken", al dus onder meer het commentaar van Morgan Phillips, algemeen secretaris van de Britse socialis tische partij, op het „Daily Sketch" artikel. Hij voegde hieraan toe: „Dit is een domme en slechte, uit vrees geboren campagne, waardoor het Britse volk zich niet zal laten misleiden. Attlee's leiderschap van Labour is volkomen onom streden". steken gedood. De opstandelingen vielen nabij Bir el Ater een afdeling van het Franse vreemdelingenlegioen aan. De legioensoldaten dreven de rebellen op de vlucht. Naar uit welingelichte kringen verluidt, overweegt de Franse regering het zenden van nog meer versterkingen naar Alge rije, waar zich reeds 100.000 man militairen en politie bevinden. In de afgelopen week zijn er in Marokko 26 en in Algerije 25 mensen het slachtoffer geworden van aanslagen. In Tunesië, waar een Franse militair met verlof Maandag doodgestoken werd, slaan de Franse autoriteiten gade, hoe de kloof tussen de nationalisten van de oude stempel en die welke bereid zijn het Franse aanbod tot het verlenen van binnenlands zelfbestuur te aanvaarden, zich verwijdt. De oud-grondwetspartij, waar in de verstokte nationalisten zijn verenigd, heeft in een verklaring de nationalisten van de nieuwe- grondwetspartij aangevallen om dat zij met Frankrijk onderhan deld hebben over het verlenen van autonomie. Habib Bourgui- ba, de leider van laatstgenoemde partij, heeft reeds zijn zegen ge geven aan de desbetreffende con venties, waarover de onderhan delingen nu in de laatste stadium zijn gekomen. De Franse autoriteiten in Alge rije menen, dat de opstandelin gen in Algerije beschikken over De politie heeft Maandagavond in de Argentijnse stad Santa Fé, 400 km van Buenos Aires, een einde gemaakt aan een onvoor bereide processie en drie Rooms- Katholieke geestelijken en vijf tien burgers in verzekerde bewa ring gesteld. De burgers werden later weer vrijgelaten. verbindingen, die zich tot ver in de Arabische landen uitstrekken, over een goed functionerend ver voerssysteem en over opleidings kampen achter de Algerijnse grens. De taak der Fransen wordt ver der verzwaard door de macht, die de opstandelingen over de boe renbevolking van het land heb ben. Een Algerijn, die betrapt werd op het doorzagen van telegraaf palen, vertelde de Fransen, dat de opstandelingen hem dit had den laten doen. Als hij hun ge hoorzaamde, zo redeneerde de man, zou hij gevangenisstraf ris keren, in het tegengestelde geval zou men hem terstond hebben neergeschoten. Het Sowjetrussische partij blad „Prawda" schrijft, dat het terugtrekken der Amerikaanse troepen in Oostenrijk op Italië het gevaar zou verhogen, dat Italië in „militaire avonturen" ge trokken zou worden, welke ern stige gevolgen zouden kunnen hebben. De uitvoering van een dergelijk plan zou een „nieuwe dreiging voor Italië" betekenen. „Prawda" betreurt de „onbevre digende staat der Italiaans-Sow- jetrussische betrekkingen, die ge heel te wijten is aan de Italiaan se heersers". Zij wilden geen ge bruik makeni van de „constante wens van de Sowjet-Unie om de betrekkingen met alle landen te verbeteren, teneinde de interna tionale spanning te verminde ren". Krisjna Menon, de vooraan staande diplomaat van India, die zojuist een bezoek aan Peking heeft gebracht, zal een bezoek brengen aan Washington en Lon den, zo verneemt Reuter van (be voegde zijde te New Delhi. In genoemde kringen wist men niets van een gedetailleerd „plan- Menon" voor een oplossing van de kwestie-Formosa, waarover eerder berichten zijn verschenen. Menon wordt Donderdag in New Delhi terugverwacht. De Zuidvietnamese regering heeft per vliegtuig versterkingen gezonden naar het Westen van Cochin-China, zulks i.v.m. Iberidh- ten over voorbereidingen vami een guerilla-oorlog, die Hoa Hao-troe- pen zouden treffen, aldus wordt te Parijs vernomen. „A.F.P." meldt, dat een foam is geworpen in het kantoor van een kapitein-leider van een kader- school te Cantho, ten Zuid-Oosten van Saigon, waardoor een per soon werd gedood en zeven ge wond. In de stad zelf vielen tien slachtoffers ails gevolg van het werpen van handgranaten door onbekend gebleven terroristen. Volgens niet-officiële berichten die Dinsdag in Saigon zijn ont vangen, bestaat de mogelijkheid, dat deze week in het gebied ten Zuidwesten van Saigon een oor log zal uitbreken tussen het nationale leger van premier Ngo Dinh Diem en 't particuliere leger van de Hoa-Hao-secte onder bevel van generaal Ba Gut. Het nationale leger 'heeft onge veer 7.000 man troepen laten overbrengen naar het gebied ten Zuidwesten van Saigon, een moeilijk begaanbaar gebied van rijstvelden, waar ongeveer 37.000 man van de Hoa-Hao zijn samen- De heer Jean Monnet, voorzit ter van de hoge autoriteiten der Europese gemeenschap voor kolen en staal, heeft op 21 Mei het volgende schrijven gericht aan de heer Edgar Faure: „Excellentie, aangezien ik vast besloten ben met al mijn krachten bij te dragen tot de totstandko ming van een Europese federatie, waarvan de gemeenschap voor kolen en staal slechts de eerste phase vormt, noopte het uitblij ven iedere vooruitgang in deze richting mij in November j.l. tot de conclusie, dat ik deze zaak Ibeter zou kunnen dienen döoq: mijn algehele vrijheid van hande len te hernemen. De continuïteit van de instel ling legde mij evenwel de ver plichting op, mijn werkzaamhe den als voorzitter tot de beëindi ging van mijn mandaat voort te zetten, in uitvoering van het ver drag ben ik ook na 10 Februari verder in functie gebleven in af wachting, dat in mijn vervanging zou zijn voorzien. De agenda van de op 1 Juni te houden conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, tijdens welke de voorzitter van de hoge autoriteiten dient te worden be noemd, vermeldt het programma van de werkzaamheden met het loog op de vredere doorvoering vara de Europese integratie: de con ferentie dient zich eveneens uit te spreken terzake van concrete en positieve voorstellen, welke door de Belgische, Luxemburgse en Nederlandse regeringen zijn opgesteld: alsmede terzake van een aantal door de gemeenschap pelijke vergadering van de ge meenschap aangenomen resolu ties met 'betrekking tot de sociale actie in Europees verband en de economische integratie. In een op 1 December 1954 aangenomen resolutie werd door de parlementaire vergadering van de gemeenschap de wens tot uitdrukking gebracht, dat het mij mogelijk zou worden gemaakt op mijns beslissing terug te komen. Aangezien door het initiatief van getrokken, aldus militaire (berich ten. Volgens een hardnekkig ge rucht zouden de troepen van Ba Cut, in samenwerking met het particuliere leger van de Binh Xuyen, van plan zijn Woensdag een blokkade van Saigon te be ginnen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat premier Diem aan generaal Ba Cut en de politieke leider van de Hoa Hao, generaal Tran Van Soai, ruim dertien millioen gulden heeft aangeboden in ruil van steun van hun troepen aan zijn regering, doch dit aanbod was afgewezen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Dinsdag in Lon den verklaard, dat de Britse rege ring de uitnodiging van premier Diem voor een conferentie tussen Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Zudd-Viet- nam ter (bespreking van de toe stand in Indo-Ghina, heeft aan vaard. Overleg over dit voorstel wordt reeds te Saigon gevoerd: tussen de Zuidvietnamese premier en de diplomatieke vertegenwoordigers van de .grote drie", aldus de woordvoerder, die met nadruk verklaarde, dat Groot-Brittannië naleving van de verleden jaar in Genève gesloten bestandsover- eenkomst voor Indo-China wenst. In Parijs zijn berichten ontvan gen, waarin melding wordt ge maakt van de overgave van twee compagniën van' de Hoa-Hao-secte te Long Xuyen, dat ongeveer 45 :km van Cantho, Zuidoostelijk van Saigon ligt. In Cantho zijn bomaanslagen gepleegd, waar door één persono om het leven is gekomen en zeven personen wer den gewond. De Hoa-Hao is in dit gebied begonnen met het leggen van mijnen op de wegen in de buurt van het hoofdkwartier van de secte. Men verwacht, dat generaal Paul Ely, de Franse commissaris- generaal die heeft verzocht van zijn functie ontheven te worden, over een dag of tien naar Parijs za] vertrekken, nog voor zijn op volger die nog benoemd moet worden, zal zijn aangekomen. de regeringen de Europese poli tiek tot nieuw leven is gekomen, zou het niet wel aannemelijk zijn, zo ik mij niet wederom bereid verklaarde rechtstreeks mede te werken aan de ontwikkeling vaira 'het ondernomen werk, indien de regeringen de wens zouden be vestigen, welke door enkele hun ner reeds met nadruk te mijner kennis werd gebracht. Een gelijkluidend schrijven werd door miji aan de regeringen van Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland ge richt." De Franse minister van Buiten landse Zaken, A. Pinay, is voor stander van een herbenoeming van Monnet als voorzitter der hoge autoriteiten, maar naar men meent te weten is de minister De Parijse busemployé's zul- president E. Faure, er tegen ge- 'en heden een staking van 24 uur kant. Ook de Franse staalindu strie wenst niet, dat Monnet aan blijft en heeft reeds aangedron gen op de benoeming van iemand, die practische belangstelling heeft voor de staalindustrie, in plaats van een idealist en een plannenmaker. beginnen. Zij eisen hogere lonen. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag op een pers conferentie te Washington ver klaard, dat de Ver. Staten aan West-Du itsLand de verzekering hebben gegeven, dat zij gekant zijn tegen neutralisatie van West- Duitsland of van een verenigd Oost- en West-Duitsland. Voorts deelde de minister mede, dat de Ver. Staten niet ver wachten, dat op de voorgestelde conferentie van regeringsleiders der „grote vier" over belangrijke kwesties zal worden onderhan deld. De uitnodiging van de Westelij ke mogendheden aan de Sowjet- Uinie voor een conferentie op het hoogste niveau dient te worden gezien als een uitnodiging van een (bespreking van procedure kwesties en niet voor een confe rentie waarop onderhandeld zal worden over bepaalde vraagstuk ken. Op vragen vah journalisten naar aanleiding van critiek van de „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, op het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de plaats en de duur van de conferentie en de te bespreken kwesties verklaarde Dulles, dat de bijeenkomst een poging zal zijn om nieuwe wegen te vinden die leiden tot oplossing van sommige wereldproblemen. Hij geloofde niet, dat in de be schikbare tijd vraagstukken die reeds jaren op een oplossing wachten, in enige dagen tijds zul len kunnen worden opgelost. Wat nu nodig is, is een nieuwe stoot en een nieuwe geest voor bespre kingen die wellicht later tot regelingen zullen leiden. Dulles hoopte, dat dit het resultaat van de voorgestelde conferentie zou zijn. De minister zei, dat aan een vier-mogendhedenconferentie op het hoogste niveau onderling overleg van de Westelijke rege ringen vooraf zou gaan. Hij ver wachtte, dat hij de bijeenkomst van de Ver. Naties in San Fran cisco, tussen 20 en 26 Juni, ter viering van het tien-jarig bestaan van de wereldorganisatie, zou bij wonen. Tijdens die bijeenkomst zouden de ministers van Buiten landse Zaken van de grote vier gelegenheid hebben voor verder overleg over de vier-mogendhe- denconferentie. Dulles sprak de mening uit, dat het herstel van de Oostenrijk se vrijheid en de komende nede rige pelgrimstocht van Sowjet- leiders" naar Belgrado in de Oosit- europese landen ongetwijfeld eep grote weerslag zullen hebben. Het is moeilijk te zeggen, aldus Dulles, of deze Sowjet-acties een wijziging van de Russische stata- tie inhouden, doch zeker zullen het terugtrekken van de Sowjet- bezettingstroepen uit Oostenrijk en de pelgrimstocht naar Belgra do nieuwe denkbeelden doen ont staan onder volken die niet met de cominform gebroken hébben en die „als onderdanige mar ion- netten heen en weer geschoven worden". Er zullen krachten in, 't leven geroepen worden die nieu we gelegenheden zullen scheppen waaruit nieuwe problemen voor de Sowjet-Unie kunnen ontstaan, aldus Dulles. Desgevraagd verklaarde Dul les nog, dat het komende bezoek van de Sowjet-leiders aan Belgra do geen verandering brengt in de Amerikaanse politiek vaira het zenden van militaire hulp aan Zuid-Slavië. mededgedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VRIJ ZONNIG. Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen N. en O. Op de meeste plaatsen hogere middagtemperaturen. DONDERDAG 26 MEI. v.pi- n.m. Breskens 5.02 5.28 Terneuzen 5.37 6.02 Hansweert 6.17 6.42 Walsoorden 6.27 6.52 ZON MAAN op onder op onder Mei. 23 4.38 20.39 5.45 22.54 27 4.34 20.45 11.00 0.38 28 4.33 20.46 12.17 0.58 29 4.32 20.47 13.30 3.16

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1