HET SAARGEBIED r Hulp aan slachtoffers van branden in Saigon Vlaggetjesdag in Vlaardingen Mr Curtis-Bennet heeft nog geen visum Toespraak van Tito Nationale actie tegen rheuma Bespreking over de verhoogde toltarieven in Duitsland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Uit Oostenrijk teruggetrokken Amerikaanse troepen naar Italië? MAANDAG 23 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3462. Hotfmann over de samenwerking met Frankrijk en Duitsland Onrust in Noorol-Afrika Vermist vliegtuig gevonden in Kenya Critiek van de „Prawda" Duitsers van Franse Vreemdelingenlegioen in Egypte gearresteerd Staking van landarbeiders in Italië salons „robert" Employée van de Franse ambassade gearresteerd Volksstemming in Zweden INDONESIË Algerije Nederlandse aankopen van broodgraan in de V.S. Zuidvietnamese generaals beschuldigd Brand in Hamburgse haven Frankering bij abonnement Temeuzen flbWr-teur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Temeuzen *«de.ctle-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs per 1 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. ven d# Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 cl.; mlnteatMSi uw*" advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentie»: 3 regel» f X,<s iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, cï: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 amt Voor het Maandagnummer: Zaterdag» 10 u».r J. Hoffmann, eerste minister van Saarland en voorzitter van de Saarlandse Christelijke Volks partij, heeft Zondag op een bui tengewoon congres van zijn1 partij als zijn overtuiging uitgesproken, dat tussen de toekomstige Euro pese commissaris van het gebied! en de regering van Saarland een nauwe en vertrouwelijke samen werking zal ontstaan. Beide zouden zij er een eer in steilen, zich niet dan slechts bij hoge uitzondering tot de raad van ministers van de Westeuropese Unie te wenden. Zij zouden sleetits één doel kennen: het nieu we statuut naar de letter en de geest uit te voeren om de vrede in het Saargebied te waarborgen Verzetslieden hebben Zondag ochtend vroeg een bom geworpen naar een bureau van de nationa listische nieuwe Destoer-partij in een voorstad van Tunis. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor, doch het gebouw werd ernstig beschadigd. De politie gelooft, dat deze aanval was bedoeld als vergel ding wegens ihet vermoorden van een leider der extreme oude Des toer-partij op Zaterdag. Franse autoriteiten menen, dat onlangs voorgevallen incidenten tussen deze twee partijen een ge volg zijn van de aanvaarding van het Frans-Tunesische accoord voor autonomie van Tunesië door de nieuwe Destoer. De oude Des- toer verzet zich tegen de overeen komsten. Zondag is op de hellingen van de •Kilimandjaro. aan de grens van Tangajika en Kenya, het wrak gevonden van de Dakota van de Oostafrikaanse lucht vaartmaatschappij, die sedert Donderdag werd vermist op eerr vlucht van Dar Es Salaam naar Nairobi. Het toestel had twintig inzit tenden aan boord. Het wrak ligt op een hoogte van 4.800 meter. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. In 'n hoofdartikel in de „Praw da", het orgaan van de Russische communistische partij, is Zondag ernstig critiek geleverd op de houding van Engeland en Ameri ka ten aanzien van een- vier-mo- gencthedenconferentie op het hoogste niveau. In een eerste commentaar sedert de Sowjet-Unie verleden week instemde met plannen voor een dergelijke conferentie be schuldigde het blad de Westelijke leiders ervan, dat zij 'het denk beeld van onderhandelingen op het hoogste niveau misbruiken voor diplomatieke manoeuvres en verkiezingscampagnes in En geland. De Westelijke mogendheden stellen opzettelijke eisen ten aan zien van de plaats' en de duur van de conferentie, aldus dit com mentaar, dat in Westelijke krin gen in Moskou enig opzien heeft gehaard. De „Prawda" zei, dat minister Foster Dulles het dwaze voor- stél" had gedaan, dat op de con ferentie op het hoogste niveau de „kwestie van herstel van oude regiems in de nieuwe democra tieën en verbod van communisti sche progressieve toewegingen in kapitalistische landen" zou wor den besproken. De Egyptische kustwacht heeft negen Duitsers gearresteerd, die Zaterdag een schip met leden van het Franse vreemdelingenlegioen in de Suezkanaalzone zijn ont vlucht. Volgens berichten uit Cairo hebben de Duitsers ver klaard, dat het schip, hen uit In- do-Ghina naar Algerije zou toren gen waar zij tegen de opstande lingen zouden moeten vechten. De Duitsers gaven de wens te kennen, naar Duitsland terug te keren. Twee millioen landarbeiders in Italië zullen Maandag 30 Mei een staking beginnen van twee da gen. De actie, waarachter de vak bonden van alle politieke richtin gen staan, wil aan eisen tot ver betering van de sociale-zeker- heidswetgeving kracht bijzetten. en wrijving tussen Frankrijk en Duitsland te voorkomen. De Europese commissaris zou er niet alleen voor moeten wa ken, dat het statuut door Saar land wordt nageleefd, doch ook door Frankrijk en West-Duits- land. Hoffmann legde er de nadruk op, dat wanneer het statuut een maal door een volksstemming is bekrachtigd, alle politieke partij en er aan gebonden zullen zijn. De Saarlandse premier zeide verder, dat krachtens de door de Westeuropese Unie uiteindelijk genomen besluiten aangaande 't Saargebied de interne autonomie van het gebied wordt erkend. De ministerraad van de Unie had kenbaar gemaakt, het Saar gebied als een deelgenoot met ge lijke rechten en plichten te zul len beschouwen. Hoffmann zeide er zeker van te zijn, dat een toe komstige Europese commissaris zich in1 de eerste plaats vertegen woordiger en beschermer van de belangen en behoeften van het Saargebied in het kader van de Westeuropese Unie zal voelen en daarnaar handelen. Hoffmann verwonderde zich er over, „dat een zeer hoge figuur in de Westduitse regering heeft kunnen zeggen, dat het Saarge bied te veel van Frankrijk afhan kelijk .is en dit heeft bewezen in het verdrag". (Het bedoelde ver drag werd 3 Mei jl. te Parijs ge tekend en voorziet in economi sche samenwerking tussen Saar land en Frankrijk.) De premier verklaarde, dat de handhaving van de monetaire-, douane- en economische unie tus sen Frankrijk en Saarland voor zien is in het Frans-Duitse ac coord over het Saargebied, dat door bondskanselier Adenauer werd getekend. Ten tweede was Saarland niet verantwoordelijk voor de vertra ging in het openen van Frans- Duits-Saarlandse economische onderhandelingen, zoals voorzien in het accoord ter completering van het Frans-Saarlandse ver drag. De regering van Bonn maakte volgens Hoffmann kennelijk niet veel haast met het beginnen van dergelijke besprekingen. Ten derde, aldus Hoffmann, is de Frans-Saarlandse economische Unie, die cloor West-Duitslamd in het accoord over de Saar werd be krachtigd, een noodzakelijkheid voor de Saarlandse economie. Bo vendien was het Saargebied niet méér onderworpen aan Frankrijk dan de Westduitse bondsrepu bliek aan de Verenigde Staten. Zelfs een nieuwe Saarlandse rege ring, ook al zou zij verschillen van de huidige, zou niet kunnen doen alsof de Frans-Saarlandse economische unie niet 'bestond, omdat deze unie een onafscheide lijk onderdeel was geworden van het Frans-Duitse accoord over de status van het Saargebied, zo be sloot Hoffmann. Mappe^e) I») apor+e cocAef markt 16 brouwersstraat 9 feme uz en voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. De Zuidvietnamese premier, Ngo Dinh Diem, heeft Zaterdag mede gedeeld, dat zijn regering een groot hulpprogram begint voor tienduizenden mensen, die na de straatgevechten in Saigon in het begin van de maand, geen dak meer boven hun hoofd hebben of in behoeftige omstandigheden leven. Zijn ministers deelden later op een persconferentie mede, dat de geweldige branden ten minste 13.000 strooien huizen in de ar menwijken van de hoofdstad heb ben verwoest. Volgens de totnogtoe bekende gegevens zijn 88 burgers bij de gevechten om het leven gekomen en 592 gewond. 15.000 mensen werden dakloos en 20.000 leven in behoeftige omstandigheden. Naar verwachting zullen deze cijfers nog groter blijken te zijn wanneer men het onderzoek heeft voltooid. Het „revolutionnaire comité van Zuid-Vietnam". dat de huidige premier steunt, heeft aan 43 lan den, waaronder Engeland, Frank rijk en Amerika, telegrammen gezonden, waarin gezegd wordt, dat het Vietnamese volk afzetting van Bao Dai als staatshoofd en 't uitroepen van de republiek wenst. Vietnam zou geen overeenkoms ten aanvaarden, die zonder deel neming van Vietnamese verte genwoordigers tot stand waren gekomen. Een te vormen republi keinse regering zou de opdracht krijgen, om een gekozen parle ment in het leven te roepen. In het telegram aan Frankrijk wordt de verzekering gegeven, dat het volk van Vietnam vriend schap voor de Fransen gevoelt en dat de Franse levens en eigen dommen geëerbiedigd zullen wor den. Het volk van Vietnam was voor de ontwikkeling van cultu rele en economische betrekkingen met Frankrijk. In het telegram aan Amerika wordt dank uitgesproken voor de ..materiële en morele steun". BIJEENKOMST PARTIJRAAD P. v. d. A. Door de Partijraad van de P. v. d. A. heeft voor de verkie zing van de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal de candidatenlijsten vastgesteld: Groep 1 Provincies Noord-Bra bant, Limburg, Zeeland en Utrecht). 1. J. J. Kramer; 2. G. J. P. Cam- melbeeck; 3. A. de Roos; 4. C. van Wingerden; 5. J. A. G. Tans; 6. S. de Jong; 7. W. Thomassen; 8. J. de Bruin; 9. N. J. van Pelt; 10. H. v. d. Vlist. Groep 3. (Provincies Noord- Holland en Friesland). I. W. Schermerhom; 2. M. Tjeenk Willink; 3. J. van. Tilburg; 4. D. de Loor; 5. J. B. Broeksz; 6. T. A. J. W. Schorer; 7. J. Tuin; 8. M. de Niet; 9. N. Bolkestein; 10. J. E. S. Holtfhaus. Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat een employée van de Franse ambassade in Praaig op 18 Mei géarresteerd is, terwijl zij een tegen de (Tsjecho slowaakse) staat gericht docu ment en spionnagepapieren in ontvangst nam. De gearresteerde ifc de 29-jari- ge Yvonne Gossartl Volgens „Cetekat' heeft het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken verder mede gedeeld dat Yvonne Gossart „ver bindingen heeft onderhouden met Tsjedho-Slowakije vijandig gezinde personen, van wie zij on dergrondse geschriften en spiön- nagemateriaal op militair en eco nomisch gebied heeft ontvan gen", welke gegevens zjj aan agenten in West-Duitsland van buitenlandse mogendheden in handen zou hebben gespeeld, „al dus haar positie aan de Franse ambassade misbruikend". Besloten wordt met de medede ling dat „geëigende stappen zijn genomen om Yvonne Gossart on verwijld uit de Tsjechoslowaakse republiek te doen vertrekken". In October zal in Zweden een volksstemming worden gehouden over de vraag, of rechts-houden voor het verkeer in Zweden zal worden ingevoerd. Het besluit tot de volksstemming is door het Zweedse parlement genomen. Zweden is één van de weinige landen waar het verkeer links houdt. In een onderhoud met Reuter heeft de Britse advocaat Curtis- Bennet, aan wie de Nederlandse regering heeft verzocht, de ver dediging der Nederlandse be- Jacques Saustelle, de gouver neur-generaal van Algerije, 'heeft een toeroep gedaan op de bevol king van Algerije, mede te wer ken tot „het neerslaan van de agressie, die de veiligheid en de vooruitgang van ons allen be dreigt". Hij verklaarde er niet zeker van te zijn, dat de „aan zienlijke" versterkingen, die naar Algerije gezonden worden om de opstandige beweging aldaar te breken, voldoende zijn. klaagden te Djakarta over te ne men. medegedeeld, nog niet te weten, of de Indonesische rege ring hem tot deze verdediging in staat zal stellen. Ik wacht thans al ongeveer een maand op deze toestemming, aldus de heer Ben net. Mijn paspoort is ingeleverd op de Indonesische ambassade te Londen, doch ik heb er nog geen woord over vernomen. Toen de behandeling indertijd werd ver daagd van 12 tot 27 Mei, nadat het gerechtshof kennis had geno men van het feit, dat de beklaag de thans een Engelse raadsman had, dacht ik dat zulks geschied de om mij de nodige tijd te ver schaffen om naar Djakarta te reizen. Het maakt op mij een zeer vreemde indruk, dat ik sindsdien over deze zaak niets meer heb Zaterdag is door de stichting „Het Nationaal Rheuma-fonds" overal in ons land begonnen met een grote financiële actie, die van 21 Mei tot 9 Augustus zal duren, ter bestrijding van de rheuma. Deze actie, die werd ontworpen door de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, wordt gevoerd door middel van oranje, rode, witte en blauwe „verrassingseouvertjes", waaraan een geheim is verbon den. Deze couvertjes zullen door geheel Nederland verkrijgbaar zijn, o.m. bij de kantoren van de Staatsloterij. De opening van de ze couverjes kan geschieden op 9 Augustus. Notaris A. van der Laan uit Amsterdam zal dan in een gezamenlijk programma van de omroepverenigingen, die alle deze actie steunen, het „geheim" bekend maken. Er zijn in totaal 5456 prijzen, die gezamenlijk een bedrag van 25.000 vertegen woordigen, te verdelen onder de deelnemers. Daartoe werd in 5456 couvertjes het betreffende „ge heim" aangebracht en de win naars zullen zich 's avonds aan hun radiotoestel zelf aanwijzen. De minister van Justitie heeft aan deze actie zijn goedkeuring gehecht. In zijn opdracht werd prof. dr Froentjes in kennis ge steld van de inhoud der couver ten. vernomen, aldus de heer Curtis- Bennet. Ontvoerde arts en verpleeg ster nog in leven? Volgens het in Medan verschij nende dagblad „Patriot" zouden de Nederlandse arts dr Schip horst en zuster Adrie Israil, die op 22 Februari 1953 tijdens een wandeling buiten Brastagi spoor loos verdwenen zijn, ergens in Midden-Atjeh zijn gesignaleerd. Zij zouden daar als medische krachten werkzaam zijn voor de rebellen. De dokter en de zuster maak ten op de (bewuste dag buiten Brastagi een wandeling en waren het laatst gesignaleerd door de bevolking, toen zij in de richting van de gunung Silbajak wandel den. De politie, die nasporingen verrichtte, vond enige sigaretten peukjes, maar verder geen spoor. „Patriot" maakt thans melding van een militair radiogram, dat op 10 Februari 1955 was opge vangen en dat afkomstig zou zijn uit Takengon. waarin wordt ver meld, dat de beide vermisten door patrouilles in Midden-Atjeh wa- ren waargenomen. Verder zou een brief zijn onderschept, waar in de zuster aan een verpleger in Kabandjahe verzocht aan haar familie in Nederland te schrijven, dat zij het goed maakt en op een weerzien hoopt. Verder vermeldt het 'blad nog een mededeling van een man, die aan de benden wist te ontsnappen en die verteld zou hebben, dat hij tijdens zijn gevangenschap was verpleegd door een Europese dokter en een Europese verpleeg ster. Vele duizenden Vlaardingers en vreemdelingen zijn Zaterdag weer naar de Koningin Wilhelmi- nahaven te Vlaardingen gekomen om het feest van de vlaggen te vieren en het tradiionele wimpel hijsen mee te maken. De burgemeester, mr J. Heus- dens, zei dat dit feest elk jaar 't- zelfde beeld geeft en toch ieder jaar weer verschillend wordt ge vierd. Hij sprak over de komen de uitbreiding van de visserij in Vlaardingen, nu de visserijvloot dit jaar met 3 nieuwe schepen zal worden uitgebreid. Het verheug de spr. te kunnen mededelen, zo juist vernomen te hebben, dat hier nog een vierde schip aan zal worden toegevoegd. Hoewel de datum van uitvaren nog onzeker is, wijst vlaggetjesdag erop, dat deze zeer nabij is. Mr Heusdens wenste de schippers en beman ningen een goede vaart en veel succes toe in 1955. Hierop hees hij de wimpel aan boord van de VL 89 van G. Kor- naat's Handelmaatschappij onder het spelen van het vlaggelied door het Shell harmoniecorps, terwijl enkele honderden ballons werden losgelaten en tal van postduiven een weg door het luchtruim zochten. IN SCHEVENINGEN. Het weer was mee, maar de stemming was tegen in Scheve- ningen, dat Zaterdag nog een moedige paging deed -de vlagge tjesdag 1955 te vieren. H. M. de De Foreign Operations Admi nistration heeft toestemming ver leend aan Nederland tot het aan kopen van broodgraan tot een bedrag van 3,51 millioen dollar. De levering van dit graan zal geschieden overeenkomstig het Amerikaanse programma voor de verkoop van overschotten van agrarische producten tegen be taling met buitenlandse valuta. De contracten voor de levering van dit graan moeten tussen 23 Mei en 1 Augustus gesloten wor den. Koningin, die had toegezegd de feestdag te zullen bijwonen, kon tengevolge van de kabinetscrisis niet komen. Ook ontbrak het tra ditionele hoogtepunt van 't jaar lijks festijn, de vlootschouw van de gepavoiseerde loggers voor de kust. Met een optocht en enige muzikale ommegangen heeft het vissersdorp echter getracht van de viering te redden, wat te red den viel. In het vroege middaguur wan delden enige honderdtallen be langstellenden langs de beide bin nenhavens, waar de loggers be wegingsloos lagen. Tegen half 3 kozen toch zeven loggers van de rederij Vrolijk zee met buiten landse gasten en genodigden aan boord. Doch deze miniatuur vlootschouw vermocht de sfeer op de vlaggetjesdag niet in bete re banen te leiden. Tegen de ver wachting van sommigen in bleef het rond de haven rustig. Groep jes vissers kuierden onverschillig langs de loggers en luisterden zonder interesse naar een heraut, die opgewekt afkondigde, dat dit „grote feest van de 50-jarige ha ven met uitzonderlijke luister moest worden gevierd" Op. de kermis lukte dat laatste in elk geval met de Scheveningse jeugd, die even later tegen etens tijd het bonte vermaak verliet voor een bont schouwspel, de al legorische optocht, die met praal wagens, muziek, tamboers en meisjes in flatteuze Scheveningse kledij de toeschouwers enkele uren boeide. IN IJMUIDEN. Met een schaduw over de werk zaamheden van de vissers in ieders gedachten, met een wappe rende vlag van het gebouw van de centrale bond en met een stra lende zon over het IJmuidense havenc'omplex, hebben duizenden in IJmuiden Zaterdag de feeste lijke vlaggetjes-optocht zien voor bijtrekken, waarin diverse afbeel dingen van de visserij werden meegevoerd. 21 verenigingen met ongeveer 2000 leden namen deel aan deze optocht, die deels een allegorisch karakter droeg, en onder het motto „een zee van vlaggen trekt naar zee" door IJmuiden trok. Vooral een enor me haring van de oud-Katholieke jeugdgroep „De fakkeldragers" trok ieders aandacht en won de eerste prijs in het allegorische ge deelte. Op de Tegeltjesmarkt, by de be- vlagde reeks loggers aan de vis sershaven, sprak de burgemees ter van Velsen, mr M. M. Kwint, die herinnerde aan de juist ge opende tentoonstelling E 55, waar de IJmond met zijn industrie een belangrijke plaats inneemt. Maar IJmuiden kent ook de visserij» die onverbrekelijk aan de stad is ver bonden. „De zon schijnt nu over de vloot, laat zij straks over het werk van de vissers schijnen", al dus mr Kwint. In de namiddag en avond ga ven twee Velsense muziekcorpsen bij de haventerreinen concerten en traden 200 leden van de Chris telijke gymnastiekvereniging IJmuiden op in een gymnastiek- demonstratie. De schijnwerpers op de vloot werden tegen negen uur ontstoken. De eerste conferentie in zeven jaar van de hoogste Amerikaan se, Britse, Franse en Russische vertegenwoordigers in Duitsland is Vrijdag in de Russische am bassade in Oost-Berlijn gehou den. Deze bespreking duurde vijf- en-een-half uur. De Franse ambassadeur, Fran- cois-Poncet, zeide na de verga dering: „De onderhandelingen hebben niet aan onze verwach tingen voldaan". De bespreking werd op Wes telijk verzoek gehouden ter be spreking van. de aanzienlijke ver hoging van de toltariever op het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Ambassadeur Francois-Poncet zeide verder, dat de kwestie van de toltarieven misschien door de ministers van Buitenlandse Za ken zal worden besproken. „Van het zogenaamde Sowjet-vredes- offensief hebben wij niets ge merkt", aldus de Franse ambas sadeur. De Westelijke ambassadeurs gaven na afloop een communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat zij benoeming hebben voorgesteld van Duitse deskundigen ter be studering van de verhoging van de toltarieven en ter voorberei ding van een oplossing. De Russische hoge commissaris, Poesjkin, verwierp dit voorstel en zeide, dat alleen de Oostduitse autoriteiten bevoegd zijn in deze kwestie. Het probleem kan alleen worden opgelost door directe onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van de Oost- en de Westduitse regering. De Zuidvietnamese regering heeft bekend gemaakt, dat drie generaals en 'n kolonel vervolgd zullen worden wegens verraad of desertie, beschuldigingen die kunnen leiden tot ter doodveroor- delingen. Van verraad worden beschul digd de generaal Nguyen Van By, voormalig inspecteur-generaal van de Vietnamese strijdkrach ten; kolonel Nguyen Tuyen, voor malig bevelhebber van de keizer lijke garde en generaal Le Van Vien, leider van de Binh Xuyen. Generaal Nguyen Van Tanh, die zich bij generaal Le Van Vien heeft aangesloten, wordt beschul digd van overlopen naar opstan dige groepen in oorlogstijd. Voorts zullen talrijke medewer kers van de Binh Xuyen, o.w. Laï Van Sang, voormalig directeur- generaal van de politie en Lai Hüu Tai, politiek adviseur van generaal Le Van Vien, vervolgd worden wegens het bedreigen van de binnenlandse veiligheid van de staat. Generaal Nguyen Van Vy wordt ervan beschuldigd, dat hij op I Mei een staatsgreep heeft willen plegen; kolonel Nguyen Tuyem wordt beschuldigd van mede plichtigheid. Bij een brand aan boord van het Duitse tankschip „Marianne" (670 ton) zijn Zaterdag drie per sonen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Twee be manningsleden worden nog ver mist. De brand volgde op een ontplof- fing die zich voordeed toen het schip in de haven van Hamburg benzine laadde. Verscheidene be manningsleden werden door de kracht van de ontploffing over boord geslagen. Het schip heeft de gehele nacht van Zaterdag op Zondag gebrand. Zondagochtend was het vuur ee- blust. DE ATOOMCONFERENTIE TE GENÈVE. De regering van Wit-Rus- land en de Oekraine hebben de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties doen weten, dat zij deel zullen nemen aan de inter nationale conferentie over atoom energie, die in Augustus te Genè- ve gehouden wordt, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De Sowjet-regering heeft reeds te kennen gegeven dat zij aan de conferentie deel zal nemen. „Zuid-Slavië zal zich niet, als sommigen in het Westen vrezen, bij de Oosteuropese landen scha ren. Het zal, als tot nu toe, een onafhankelijke politiek voeren", aldus heeft het Zuidslavische staatshoofd, maarschalk Tito, Za terdag in een door radio Belgrado uitgezonden toepsraak te Postej- na, in Slovenië, verklaard. Hij verklaarde: Zuid-Slavië zal nimmer, op grond van door het buitenland verleende hulp, de be ginselen, waarop zijn buitenland se politiek is gegrondvest, prijs geven, evenmin als het er ooit in zal toestemmen de socialistische ontwikkeling in het binnenland te beëindigen. Wij kunnen slechts militaire of andere hulp uit het buitenland aanvaarden, indien hieraan ge nerlei voorwaarden zijn verbon den" De president was van mening, dat de rol van Zuid-Slavië „en an dere vreedzame landen in dit tijd perk van bedreiging, door een eventueel gebruik van atoomwa pens, buitengewoon belangrijk is". Hij achtte het onafwendbaar dat de wereld één wordt en, dat „de morele krachten in de wereld pogen de op vernietiging uit zijn de machten, die alles dreigen te verwoesten, te bedwingen". medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. MINDER KOUD. Toenemende (bewolking met plaatselijk wat regen, het eerst in het Noordwesten van het land, matige Zuidwestelijke wind. DINSDAG 24 MEI. Van gezaghebbende zijde wordt te Rome vernomen, dat de Itali aanse regering de N.A.V.O.-raad heeft voorgesteld de uit Oosten rijk teruggetrokken Amerikaanse strijdkrachten naar Italië over te brengen. Hieraan wordt toege voegd dat dit voorstel thans door de permanente N.A.V.O.-organen te Parijs wordt bestudeerd. De Italiaanse regering is van mening, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen, die met de Italiaanse strijdkrachten verant woordelijk zouden zijn voor de verdediging van Italië, een poli tieke en morele betekenis zou hebben, die vér boven de beteke nis der aldus bereikte militaire versterking uit zou gaan. Italië ligt thans, nu Oostenrijk neutraal is geworden en Zuid-Sla vië niet als 'n krachtig anti-Sow- jetrussisch bolwerk kap worden beschouwd, in de N.A.V.O.-front linie. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. njn. 3.13 3.46 3.48 4.28 4.38 4221 5.01 5.11 ZON MAAN op onder op onder Mei. 25 4.36 20.42 8.18 26 4.35 20.44 9.40 0.12' 23 4.38 20.39 5.45 22.54 27 4.34 20.45 11.00 0.38 28 4.33 20.46 12.17 058

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1