In het hol van de tijger „papieren DE WOLF EN DE HAVIK Gemeenteraad van Sas van Gent Gemeenteraad van Schoondijke GMEENTE TERNEUZEN Langzaam wordt Formosa tot een eenheid gesmeed Kahar Muzakkar weer actief Celebes 19 •^genJi Huwelijkszwendelaar aangehouden Ooievaars lief en leed in Bijzondere correspondentie) (P.A.) Het wil er in het begin bij de ibezoeker maar moei lijk in, dat Formosa een stuk China is. Wanneer men aankomt, gelooft men eerder in een der armzalige Japanse voorsteden van Tokio, Jokohama of Nagasa ki te zijn verdwaald of toeter nog in een van de door de Japan ners in Mandsjoerije gebouwde industriesteden. Ja in een Mandsjoerijse voorstad, want de bewoners zijn hier Chinezen, zachtmoediger, geduldiger en menselijker dan de Japanners. Kleine huizen uit hout of tegels, het ene tegen het andere geleund, vervallen instortende muurtjes, kale tuintjes en win keltjes, volgestopt met prulleri ge, goedkope dingen uit katoen, plastic, celluloid. In een wirwar van kleine, naamloze straatjes grote en kleine barakken, afge dekt met golfijzeren platen, vuile en arme mensen, naar Europese begrippen zeer slecht gekleed. Het geheel doorsneden door bre de, rechte straten, waarin zich het geringe verkeer voortspoed: Amerikaanse wagens met rege ringsambtenaren of militaire en economische deskundigen van de talrijke missies der Verenigde Staten. Het regent. De hemel hangt vol donkere wolken. Men leeft in een verdrietige, treurige schemering, zwaar van vochigheid. De rege- ringslbureaux zijn alle gebouwd in de afschuwelijke stijl, die de Japanners in het begin van deze eeuw voor Europees en derhalve voor fraai hielden. DE GELE KOLONISTEN. De Japanners veroverden For mosa op het Chinese keizerrijk in 1894, toen zij door de Europea nen nog als een tweederangs volk werden Ibeschouwd en hunner zijds hun uiterste best deden om de kunst van het Westen af te kijken. In hun omgang met een kolonie wilden zij geen Japanner zijn, zo als bij zich thuis; zij speelden het „Herrenvolk", kleedden zich als Europeanen, zetten gebouwen in Europese stijl neer en liepen rond met de tropenhelm op het hoofd, het symbool der koloniale heer schappij, dat op het ogenblik geen blanke meer draagt, maar nu ten zeerste in trek is bij nationalisten en communisten, zoals Mao Tse- Toeng bijvoorbeeld. Natuurlijk heeft een dergelijke langdurige Japanse heerschappij vrijwel elke herinnering aan China uitgewist. Slechts langzaam ontdekt men de Chinezen. Op Formosa leven ongeveer 9 millioen mensen: Chi nezen uit de provincie Foekiang, die vier- of driehonderd jaar ge leden naar hier zijn gekomen. Zij spreken een eigen dialect, dat voor een Noord-Chinees onver staanbaar is. Later zijn daarbij nog vele Chinezen uit de provin cie Kanton gekomen. Bij deze ver plante Chinezen hebben zich nu nog twee millioen vluchtelingen gevoegd, vluchtelingen voor het opdringende communisme. Dat zijn nu werkelijk echte Chinezen, zoals men ze uit China kent, op Chinese wijze gekleed en met Chinese gewoonten. Zij vormen een minderheid, maar nu de Ja panners zijn verdwenen, oefenen zij op de oorspronkelijke bewo ners grote invloed uit en veran deren langzaam het leven op het eiland. ONGEWENSTE GASTEN. Tussen de oude bewoners van Formosa en de nieuwkomers zit natuurlijk veel kwaad bloed. Vijf tig jaar lang hadden de inheem sen tegen de Japanse heerschap pij gecomplotteerd en aansluiting bij het grote Chinese vaderland geëist. Plotseling werd hun wens vervuld de verslagen Japan ners moesten hun biezen pakken. Maar toen kwamen in hun plaats de continentale Chinezen met hun nieuwe gewoonten en de oude inwoners, die er indertijd hun leven voor zouden hebben gegeven om de Japanners te ver drijven, begonnen hun volksge noten met een scheel oog aan te zien. Men moet daarbij bedenken, dat de Japanse heerschappij, hoe egoïstisch ook, met haar indu strialisering aan de Formosanen toch een graad van ontwikkeling en welstand had verschaft, die boven die van het vasteland van China lag. Bovendien waren de nieuwe meesters verslagenen: zij land den met een vreselijk toegetakeld leger van een half millioen man. Voor twee millioen vluchtelingen moest onderdak en een bestaans mogelijkheid worden gevonden en dat geschiedde natuurlijk oip kosten van de eilandbewoners. Daarom waren er in het begin vele kleine opstanden. GEEN CORRUPTIE MEER. De nieuwe regeerders en de Amerikanen moesten zich met dit probleem der onverdraagzaam heid van de inheemse .bevolking diepgaand bezighouden. En lang zamerhand namen de zaken een gunstige keer. Men moet daarbij zeggen, dat de regering van een nieuwe geest is bezield. De mannen, die op het ogenblik leiding geven, leven niet meer, zoals op het vasteland, in weelde, omgeven door strooplik kers en concubines, maar in over eenstemming met hun mager in komen in bescheiden woningen. Er is bijna geen corruptie meer. Wetten, ten bate van de oude be volking, zijn aangenomen, onder meer een tot een agrarische her vorming, die een einde heeft ge maakt aan het grootgrondbezit en de vroegere pachtboeren van eigen akkers heeft voorzien. De Amerikanen hebben mi'llioe- nen en millioenen dollars besteed aan het verbeteren der indu strieën, zodat het door die Japan ners begonnen werk kan worden voortgezet. Het gevolg is, dat de Formosanen de nationalistische Chinezen tenminste niet langer als een overbodige en ondragelij ke last beschouwen. En dat is in een tijd, dat 'het nationalistische China door radio-Peking steeds als een „papieren tijger" betiteld zozeer door de communisten wordt bedreigd, van niet te onder schatten (betekenis. (Nadruk verboden) ZATERDAG 21 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Door dik en dun". Concertgebouw, 8 u.: „Heil below Zero". Terrein West. Bolwerk, 4 uur: Tern. BoysMevo. ZOUTE SPUI: School, 10.30 uur: aanbesteding bouwen van een 3-klassige school met bij behorende werken. HOEK: Knol C 66, 1.30 uur: publieke verkoping van meu bilaire goederen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Duel in de zen". ZONDAG 22 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater 2 uur: „Heil below Zero"; 4.30 uur: „Door dik en dun"; 8 uur: „Door dik en dun". Concertgebouw, 8 uur: „Heil below Zero". Terrein West. Bolwerk, 2.30 uur: Ter neuzenHontenisse; 12.30 u.: Terneuzen 3Hulst 2 AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Duel in de zon"; 8 u.: „Door liefde onteerd".. Op het station Staatsspoor te 's-Gravenhage is aangehouden de 28-jarige J. J. V., zich noe mende vertegenwoordiger, die daar met waardeloze horloges liep te leuren. De werkelijke re den van deze aanhouding is, dat V. zich heeft schuldig gemaakt aan huwelijkszwendel. V. kwam indertijd in contact met een Haagse dame aan wie hij vertel de dat hij gaarne met haar zou wil'len trouwen. Volgens zijn zeg gen was hij journalist bij een groot landelijk dagblad te Amsterdam, waar hij 500 ƒ600 per maand verdiende. Hij moest veel reizen en had het zeer druk, wat slecht voor zijn ge zondheid was, temeer daar hij kort geleden een operatie had ondergaan. Hij wilde daarom in het zakenleven gaan. De dame die door dit verhaal geroerd was, gaf 'hem 1500. Hiervoor huur de hij auto's en ging met andere vrouwen uit. Van het bedrag is nog 300 over. Aan een verpleegster te Amsterdam had hij verteld stu dent te zijn, maar waarschijnlijk zijn studie te moeten opgeven, omdat hij de benodigde boeken wegens geldgebrek niet meer betalen kon. Het meisje, met wie hij reeds verloofd was, gaf hem toen 550. Een Haagse jongedame gaf hem tweemaal 25, nadat hij ook haar een huwelijksaanzoek had gedaan. V. heeft volledig 'bekend. De raad kwam Woensdagavond van 250,— in de bouwkas te Door de stormachtige wind is Woensdagmiddag te Gorredijk een ooievaarsnest van zijn hoge standplaats een paal in het veld gerukt. Van de vijf, reeds enige tijd bebroede, eieren was er wonder boven wonder slechts één gebroken. De vier nog gave eieren werden direct bij een in de nabijheid wonende veehouder onder een broedse kip gelegd, die de taak van moederooievaar wel willend tijdelijk overnam. Inmiddels was een ladderwa gen van de Heerenveense brand weer gearriveerd en met behulp van niet minder dan 3 auto-trek kers door het drassige land naar de nestpaal gereden. Het nest werd op zijn plaats gebracht en hersteld, en de vier eieren wer den opgehaald en in het nest ge legd. Ongeveer een kwartier nadat dit was gebeurd streek de ooie vaar weer op het nest neer en hervatte daar het verstoorde broedproces. Met belangstelling wachten de vogelvrienden in Gorredijk af, hoe straks de uitslag zal zijn. OPENBARE KENNISGEVING van ter inzage ligging van een goedgekeurde partiële wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen. Het hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter algemene kennis, dat vanaf 23 Mei 1955 gedurende één maand op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 3 Mei 1955, onder no. 2520/282, 3e afdeling, goedgekeurd raadsbesluit van 30 September 1954 tot partiële wij ziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden, gelegen in de Zeven Triniteitspol- der en Molendijk. Binnen één maand na dagteke ning van deze bekendmaking kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, tegen dit plan bezwaren indienen bij de Kroon. Terneuzen, 17 Mei 1955. Het hoofd van het Gemeentebestuur, P. TELLEGEN. in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester F. A. van 'Rosevelt. Na zijn welkomstwoord zei de voorzitter niet na te kunnen laten te reppen van de bevrijdingsfees ten welke te Schoondijke op waar dige en stijlvolle wijze zijn gehou den. De voorzitter bracht zijn dank aan de bevolking in het algemeen en tot hen, die persoonlijk mede werkten in het bijzonder. Hierop vroeg wethouder De Feijter de aandacht en memoreer de de koninklijke onderscheiding, die burgemeester Van Rosevelt op de jaardag van H.M. de Ko ningin is ten deel gevallen. Spre ker vroeg hiervoor de aandacht in de openbare raadsvergadering, aangezien de uitreiking plaats vond tijdens een onofficiële bij eenkomst, en zag gaarne zijn woorden opgenomen in de notu len dezer vergadering, dit ter registratie voor het nageslacht. De voorz. dankte voor de woor den van wethouder De Feijter en wilde op zijn beurt, thans in open bare vergadering, zijn welge meende dank uitbrengen aan de raad, gemeentepersoneel en in gezetenen van Schoondijke voor hun welgemeende en spontane felicitaties ter gelegenheid van deze onderscheiding. Z.h.s. ging de raad accoord met het voorstel van B. W. het ge meentelijk sportterrein van 15 April 1955 t/im 15 Juli 1955 te ver huren voor één oefendag per week aan de L.J.G. en dit tegen een totale huur van 30, De heer Neele informeerde of de voetbalvereniging, die ook wel op Zaterdagen voetbalt, door deze verhuur niet in moeilijkheden zal komen. De voorzitter zeide, dat dit niet het geval is, aangezien B. W. zich het recht voorbehoud en zo nodig af te wijken van toegezegde data. De begroting 1954 onderging een aantal wijzigingen welke ge heel op het administratieve vlak lag. De raad ging accoord met de door B. W. naar aanleiding van een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken en G.S. voor gestelde uitkering ineens over het eerste halfjaar aan het ge meentepersoneel, terwijl de raad zich mede accoord verklaarde met een gelijke verhoging na 1 Juli 1955. Naar aanleiding van het voor stel van B. W., aan te sluiten bij- de Bouwkas Nederlandse Ge meenten ontstond enige discussie, aan het einde waarvan men be sloot aan te sluiten en 4 aandelen nemen welke voor 20 gestort dienen te worden. Voorts zal een entréegeld van ƒ10,per aan deel, dus ƒ40,'betaald worden. De gemeente zelf zal over het verstrekken van de geldleningen aan foouwlustigen dienen te be slissen. Een bedrag van 1009,— werd op voorstel van B. W. toege kend aan het R.K. Schoolbestuur ingevolge art. 72 van de L.O. wet 1920. Het Vrije van Sluis is genegen de Tragelweg van een asphalt- deklaag te voorzien ter breedte van 3 meter, dit evenwel op voor waarde, dat de gemeente de helft der kosten, zijnde 10.750,voor haar rekening neemt. B. W. waren van mening, dat men niet zover kan gaan, mede gezien de financiële omstandig heden van de gemeente en stelde de raad voor het Waterschap voor te stellen het genoemde werk uit te voeren met een gemeentelijke bijdrage van der kosten of 5375,—. De heer R. E. A. de Badts, ge zworene van het Vrije van Sluis, meende, dat met een bijdrage van 14 der kosten door de gemeente er geen kans 'bestaat dat het Waterschap het werk laat uitvoe ren, aangezien geen enkel pol- derbelang met het asphalteren van de weg gediend wordt. Wethouder P. W. Toussaint stelde, dat de 50 huiseigenaren, die langs de Tragel wonen, toch ook hun polderlasten 'betalen en dat naast de belangen van de landbouwer ook hun belangen ge diend worden. De voorzitter zeide, dat het Vrije van Sluis toch wel erkente lijk zou zijn voor een bijdrage van 25 aangezien het zijns in ziens de eerste maal is dat een gemeente 'bijdraagt bij het asphal teren van een weg, immers na verloop van jaren zal het Vrije er toch voor komen te staan ge noemde weg te verbeteren. De heer J. B. A. Risseeuw deed hierop het voorstel een bijdrage van 40 te verlenen, in welk voorstel hij gesteund werd door det 'heer J. I. Risseeuw-Provoost. In stemming gebracht werd het voorstel Risseeuw verworpen met 4 tegen 3 stemmen. ■Hierna kwam het voorstel van B. W. in stemming dat met 5 stemmen voor en 2 tegen ('beide heren Risseeuw) werd aangeno men. Veel critiek ontmoeten B. W. over haar voorstel een torenuur werk aan te laten brengen in het nieuwe gemeentehuis met een verlichte wijzerplaat. De heer De Badts betoogde, Dinsdagmorgen kwam de Sas- se raad in vergadering bijeen ter bespreking van een korte agenda. Het voorstel tot wijziging sala risverordening gemeenteperso neel per 1 Januari 1954 wordt, na toelichting door de voorzitter, aangenomen evenals het voor stel tot wijziging salarisverorde ning gemeentepersoneel per 1 Januari 1955. Het blijkt hier te gaan om de 6% loonsverhoging. Teneinde tegemoet te kunnen komen aan moeilijkheden bij het eventueel aantrekken van perso neel, besluit de raad een ver- plaatsingskostenbesluit in het leven te roepen. Op voorstel van het ministerie stellen B. en W. aan de raad voor een verordening in het leven te roepen tot het toekennen bij wijze van voorschot van een uit kering ineens over het le half jaar 1955 aan het daarvoor in aanmerking komend personeel in dienst der gemeente. De heer De Maaijer vraagt of het hier de befaamde 3 en 5 ct- verhoging ibetreft. De voorzitter antwoordt dat dit inderdaad het geval is. De heer De Maaijer breekt dan een lans voor het in aanmerking komende gemeentepersoneel. Hij betoogt dat de 3 ct-verhoging van toepassing is op de laagst betaalde salarissen en dat juist die salarissen de meeste verho ging behoeven. Hij zou dan ook willen voorstellen om alle ambte naren 5 ct verhoging te geven. De heer Colsen vraagt zich af of dit mogelijk zal zijn. De heer De Maaijer vindt dat men het maar moet proberen. De heren De Braai, De Groff en Stevens steunen het voorstel van de heer De Maaijer. Om reeds met uitbetaling te kunnen beginnen zal men echter de 3- en 5 ct-verhoging uitbeta len. Mocht men toestemming verkrijgen om allen 5 ct verho ging te geven, zal een nabeta ling volgen. Vervolgens komt aan de orde nadere goedkeuring besluit tot openstelling van het zwembad voor het seizoen 1955. De voorzitter deelt mede, dat het besluit van de vorige raads vergadering, genomen op voor stel van B. en W., nogal wat dei ning heeft veroorzaakt bij het stichtingsbestuur. Nadat het be sluit van het stichtingsbestuur B. en W. gepasseerd was, heeft deze geen contact meer gehad met het stichtingsbestuur en heb ben B. en W. rechtstreeks hun voorstel aan de raad bekend ge maakt. Het stichtingsbestuur heeft het B. en W. kwalijk geno men dat zij, alvorens hun me ning aan de raad kenbaar te maken, niet eerst contact hebben opgenomen met het stichtings bestuur, zodat deze dan zijn be zwaren naar voren had kunnen brengen. Spreker deelt mede, dat dat de uurwerken op de R.K. Kerk en de Ned. Herv. Kerk vol doende zijn voor de gemeente en het dus niet nodig is op korte af stand van de beide andere uur werken er nog een derde bij te plaatsen. De heer RisseeuwManneke was van hetzelfde gevoelen, wat 'bij de stemming bleek; beide heren stemden tegen, terwijl de heer Risseeuw-Provoost zich van stemming onthield. Na een geanimeerde 'bespre king over het al of niet laten ont werpen en voorbereiden van de bouw van een gymnastieklokaal annex lokaal voor handenarbeid werd besloten de gemeenteopzich ter genoemde opdracht te geven. Bouwvolume is reeds voor het gymnastieklokaal beschikbaar. De kosten, met inbegrip van d!e inrichting, waarvoor goedkeuring is tot ƒ60.000 zullen aanmerke lijk hoger komen te liggen i.v.b. met het handenarlbeidlokaal. Tijdens de rondvraag wees de heer R. E. A. de Badts op de on houdbare toestand van de vuilnis belt op Sasput. Het vuil wordt tot tegen de asphaltweg neerge gooid. Voorzitter zegde een onder zoek toe. Hierna volgde een bespreking over de herziening van het Wederopbouwplan met ibebou- wings voorschriften De heer Zuidweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht in West Zeeuws Vlaanderen, gaf hierover uitvoe rige toelichtingen. hij voor deze gang van zaken zijn excuses heeft aangeboden aan het stichtingsbestuur. Hij is nu ook van mening, dat aan de regeling van B. en W. bezwaren kleven. Het wisseluur van 5 uur blijkt niet zeer gelukkig te zijn, aangezien de meisjes van de o.-l. school, die om 5 uur uitgaat, niet meer kunnen gaan zwem men. De kinderen afkomstig uit Sluiskil en Westdorpe kunnen dan ook niet meer van de mid daguren profiteren. De voorzitter deelt dan ook mede het besluit van de stichting zoals het er nu ligt, dus van 14% —18 uur gemengd, 1819 uur heren, 1920 uur dames als de beste oplossing te achten. Wethouder Van Zantbeek deelt mede, dat zijnerzijds nog altijd vastgehouden wordt aan het in vorige raad genomen besluit van 14%—17 gemengd, 17—18% heren, 18%20 dames. De heer De Maaijer vraagt dan hoe het eigenlijk zit met de leer lingen van de o. 1. school. Komen die kinderen in 't gedrang om van het zwembad gebruik te ma ken? Indien dit het geval zou zijn, dan moet hij het voorstel van de stichting steunen. Deze kinderen moeten ten alle tijde kunnen profiteren van het zwem bad. Weth. Scheffer deelt mede, dat deze inderdaad in het gedrang komen en dat hij daarom in hoofdzaak zijn in de vorige ver gadering ingenomen standpunt heeft gewijzigd. Weth. Van Zantbeek vindt dat men de personen die voor sepa raat zwemmen zijn, daartoe de gelegenheid moet geven. De heer De Groff die zelf deel uitmaakt van het stichtingsbe stuur, deelt mede, dat de kwestie uitvoerig besproken is in het stichtingsbestuur. Het was pret tiger geweest als wethouder Van Zantbeek, die toch ook deel uit maakt van het stichtingsbestuur, bij deze vergadering aanwezig was geweest. Hij zou dan wellicht tot andere gedachten gekomen zijn. Weth. Van Zantbeek zou gaar ne de proef eens willen nemen, al was het maar 3 of 4 weken. Het ligt helemaal niet in zijn bedoe ling de stichting tegen te werken. De heer Colsen zegt, dat de stichting met de clausule bij niet voldoende gebruik maken van de separate uren altijd het heft in handen heeft om de uren te wijzigen. De heer Stevens voelt er niet veel voor om telkens de uren te moeten wijzigen. De heer Bockstael is altijd een voorstander geweest van sepa raat zwemmen, maar gezien de practische bezwaren, die aan het genomen besluit kleven, wil hij zich neerleggen bij het voorstel van het stichtingsbestuur. Hij vertrouwt er op, dat het stich tingsbestuur met de clausule naar eer en geweten zal hande len. De heer Stouthamer zou, ge zien de krappe tijd voor de schoolkinderen, de raad in over weging willen geven de voorstel len van het stichtingsbestuur te aanvaarden. Wethouder Scheffer herinnert er aan, dat destijds bij het begin van de stichting haar voorzitter, de heer Remery, een tegenstan der was van gemengd zwemmen. In de loop der jaren is echter gebleken, dat gelegenheid tot ge mengd zwemmen een vereiste is geworden. Daar blijkt, dat een grote meerderheid der raadsleden het standpunt van het stichtingsbe stuur deelt, komt het niet tot stemming en wordt het besluit van het stichtingsbestuur door de raad overgenomen. Rondvraag. De heer De Braai vraagt de voorzitter om inlichtingen over de kwestie van de fröbelonderwij zeres, die haar diploma wenst te behalen en daarvoor te Middel burg een cursus volgt. De voorzitter deelt mede, dat hij in contact is getreden met de ge meenten Hoek en Axel. Deze ge meenten hebben dezelfde rege ling als Sas van Gent, n.l. dat 75 betaald wordt als subsidie per cursiste per jaar. De heer De Groff is van mening nu het zo moeilijk is om onder wijskrachten te krijgen, de ge meente de gelegenheid zou moe ten aangrijpen om deze studie aantrekkelijk te maken door te gemoet te komen in de kosten van het onderwijs. Volgens de heer De Braai ont vangt deze juffrouw nog geen gulden per dag om voor de frö- belklas te staan, en als zij daar nog reis- en studiekosten van moet betalen, is het logisch dat de animo voor het behalen van het diploma niet erg groot is. De heer Bockstael vindt, dat men in deze vergadering hier over geen besluit kan nemen en zou dit in handen van B. en W. willen geven om in een volgende vergadering met een afgerond voorstel te komen. De heer Van Zantbeek zou nog iets recht willen zetten. In de vorige vergadering zijn er ver wijten geuit, dat de R. K. huis houdschool landpachten zou heb ben geïnd van gronden, waar over zij geen rechten bezit. Bij nader onderzoek is hem geble ken, dat ten tijde van de erf pacht door het bestuur van die school ruim 100 voor de grond is betaald plus 3 huur per week voor de opstallen. De R. K. huis houdschool had z.i. dus recht om pacht te innen. Van oplichting is dus geen sprake. De heer De Groff vindt het woord „oplichting" nogal sterk uitgedrukt en kan zich niet her inneren dat dit woord tijdens de bedoelde bespreking gebruikt is geworden. De vergadering wordt gesloten. POLITIE SPOEDDE ZICH NAAR VERMEENDE BOM. Donderdagmiddag werd de rijkspolitie te Heemskerk (N.-H.) gealarmeerd door het bericht dat op het strand tussen Castricum en Wijk aan Zee een bom zou zijn aangespoeld. De politieman nen en vele nieuwsgierigen trok ken tegen de felle westerstorm naar de zeerand om onheil te voorkomen. Hun moeite werd slecht beloond. De bom blees niets meer te zijn dan een lege huls, die de vorm van een tor pedo had, doch totaal ongevaar lijk was en die reeds eerder in de duinen was gevonden. Met de wind- in de rug kon de politie huiswaarts keren. Grote ongerustheid is ontstaan in het stadje Sindjai, ongeveer 95 km ten O. van Makassar ge legen, sinds geruchten de ronde doen, dat Kahar Muzakkar met zijn Ibenden op slechts 10 km van VERKEERSONGEVALLEN IN DEN HAAG. In de week van 12 tot 18 Mei werden in Den Haag 261 aanrij dingen genoteerd. Op Vrijdag 13 Mei geschiedden 60 aanrijdingen. Er vielen geen doden te betreu ren. Ernstig gewond werden 25 personen, licht gewond 50. In 30 gevallen werd zware schade aangericht, in 220 geval len liohte. I DRIEJARIG MEISJE IN REGENPUT VERDRONKEN. Het drie-jarige meisje Ada Wee teling uit de Verzetstraat te Koog aan de Zaan is Donderdagavond door het houten dak van een regenput gezakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde op het ter rein van een oud boerderijtje, dat in de buurt van de ouderlijke woning stond. Hoewel het kind vrij snel werd gevonden, kon kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het gezin Weeteling was slechts twee dagen geleden uitgebreid door de geboorte van een jongetje. 65. Zo snel ze kun nen, rjjden Eric en Svein voort. Veel ge legenheid om van ge dachten te wisselen is er niet; bovendien is Svein Langtand toch al niet van 't spreek- zame soort, zodat Eric volop kans heeft zijn gedachten de vrije loop te laten. Branwen zou wel eens niet vreemd kun nen zijn aan het plot selinge verscheiden van Berse, denkt hij. Zij is een Keltische en dit volk beschikt over vreemde krachten, wordt er altijd beweerd. Ook is hij overtuigd, dat Cendrach dezelfde mening is toegedaan, al wil de oude man dit natuurlijk niet open lijk erkennen, want daarmee zou hij zjjn eigen dochter verraden! Waarom Branwen wel die hulp van Bohuslaner krijgers heeft in geroepen? Vermoedelijk doet de sluwe vrouw dit om de een tegen de ander uit t« spelen, om dun, als zij haar doel bereikt heeft, de mannen van Bohuslan met een kluitje in het riet te sturen. De beide ruiters rijden in straf tempo door, slechts nu en dan een noodzakelijke rust houdend om de paarden zoveel mogelijk te spa ren, want zij hebben nog een be hoorlijke afstand voor de boeg. Op de tweede dag ontmoeten zij voor het eerst menselijke wezens, doch dit is slechts een troep have loze zwervers, die een zwakke po ging doen hen tegen te houden, kennelijk met het doel hen te be roven. Maar met hun schietkunst is het al heel slecht gesteld. En daar zij niet over paarden beschik ken, kunnen ze niet veel kwaad uitrichten. Ruim twee dagen zijn beide man nen nu reeds onderweg de zon neigt alweer ter kimme en nog geen spoor van de boodschappers. De vrees bekruipt Eric nu en dan, dat zij een andere route namen, of anders moeten zij wel een grote voorsprong gehad hebben; maar dan overweegt hij dat de kerels geen achtervolgers verwachten en de grote heirbaan nog altijd de snelste verbinding vormt met het rijk van Bohuslan. Daarom zet hij zonder aarzelen de reis voort. Als dan tenslotte de avond daalt en Eric rondziet naar een geschik te plaats om de nacht door te bren gen, ziet hij tegelijk met Svein heel in de verte een zwak schijn sel tussen de stammen van de tegenover liggende bosrand door schemeren. „Het zou kunnen," zegt hij hoop vol, „dat dit het kampvuur van de Bohuslaners is." de stad af staan. Dit werd mede gedeeld aan de pers in Makassar door het districtshoofd van Sind jai, Laode Hibali, die met een militair convooi uit Sindjai in Makassar aankwam. Hij ibegaf zioh direct naar de gouverneur in Makassar om ver slag uit te brengen over de situa tie. Intussen 'beschrijft het te Makassar verschijnende blad „Tindjauan" hevige gevechten, die zich hebben afgespeeld in het gebied van Bonthain, in Zuid- Celebes, nalbij Kadjang. Hierbij zouden minstens 500 burgers om het leven zijn gekomen, niet ge rekend de verliezen bij de gueril la's die volgens het blad onder de persoonlijke leiding van Kahar Muzakkar ,staan. Volgens het blad omvat de bende van Kahar Muzakkar thans vijf bataljons, waarbij inbegrepen die van vijf andere Ibenden. De gevechten speelden zich af tussen de vol gelingen van Kahar Muzakkar en een soort dorpsmilitie, genaamd „Ama Toa". Deze gevechten duurden drie dagen en eindigden pas, toen een legerafdeling van een nabije post werd aangëvoerd. Vijfhonderd 'leden van de „Ama Toa" werden gedood. De verlie zen van de bende zijn onbekend. De aanval van Kahar Muzakkar was gericht op de plaats; Kad jang, welke het centrum is van de „Ama Toa". De bendes ver nielden 7 bruggen en staken een koffie-pakhuis, een rubber-pak huis en 2 autobussen in brand. Blijkens iberichten van „Tind jauan" houdt de onrust voor een deel verband met het ver plaatsen van troepen. Toen een bataljon uit de plaats Boron- grappoe werd teruggetrokken, stroomde een groot aantal vluch telingen naar Bulukumba, uit vrees voor terreur van de bende. Deze mensen moesten een onder dak vinden in ruimtes onder de op palen gebouwde huizen, waar bij vloed water stroomt. Qok in Sindjai is de onrust blijkens deze 'berichten gestimu leerd door het feit, dat legeraf delingen wegtrokken en op dat ogenblik de vervanging nog niet was aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 6