Grandioos Muziekfestijn in 't Meetjesland DE TOERWAGENRALLYE 1955 Uit de Provincie Binnenlands nieuws Z0NDAGDIENST ARTSEN Voor de Zondag Harmonie Oostburg werd bekerwinnaar en v/on ook de Koninklijke onderscheidingen Prima chauffeurs, modern materieel, goede service TERNEUZEN. OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. ZUIDDORPE. Strasser gaat volksbeweging oprichten Wat buigt gij u neder, o mijn ziel, en zijt gij onrustig in mij? Hoop op God! Ps. 42 6a. Wie is er onder ons, die de stemming van de dichter niet verstaat? Wie kent ze niet bij eigen ervaring, de donkere dagen, de doorwaakte nachten, het neer gebogen hart. de onstuimige gol ven, die op ons aanlopen, de moeite des levens, de eenzaam heid, de tegen heden, die ons te veel worden 1 Ja, dan buigt onze ziel zich neder in ons en wij laten ons de ogen dichtdrukken, zodat wij het licht van Gods aangezicht niet zien! Nu is het zeker gemakkelijk om te spreken van blijdschap en hoop, als wij zeil van verre staan, vreemd aan de moeilijke levens strijd. Maar dat is hier niet het geval! Wij kunnen gerust naar deze dichter luisteren. Hij kende die bange strijd. Hij was door de diepte der verlatenheid heenge gaan. Zijn hart was onrustig ge weest binnen in hem. Van zulk een man heeft het een bescha mende betekenis, als hij ons naar onze God verwijst. Hij heeft het ondervonden, dat men niet vruch teloos de ogen naar de bergen richt. Als God, mijn God, maar vocht mij is, wie is er dan mij tegen? Dat moet het motto van de christen zijn. Wat schaadt het tenslotte, als alles van deze aarde ons in de steek laat? Als de Here der heren, die de uit komst gebieden kan en op Zijn tijd ook gebieden zal, maar mèt ons is. Wat zijt gö zo bedrukt, mijn ziel, Of u de laatste troost ontviel; O, zeg, verandert ooit de Heer, Mint ten de Heiland u niet meer? (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Bijna van huis tot huis wap perde Donderdagochtend het zwart, geel en rood uit de wonin gen en van de tinnen van het schone polderdorp tussen IJzen- dijke en Eecloo gelegen. Hoop vol was de zon van achter de wolken geschuchterd en leek het, ondanks de koude, die besten dig heersen bleef of zij zou overwinnen. Na een prettige ontvangst ten huize van de vol ijverige secretaris, de heer R- van Daele, zochten wij aldra het „Gildenhuis" op, waar een feeste lijk uitziende zaal, met rijen ver sierde tafels onze komst ver beidde. Rond het middaguur waren de Zeeuws-Vlaamse zusterverenigin gen, waarvan bij uitzondering velen met hun gehele bestuur vertegenwoordigd waren -in dit gebouw aanwezig, toen bur gemeester Dr. C. Rijekaert zijn welkomstwoord tot de aanwezi gen richtte, waarin hij zijn grote voldoening uitsprak over dit unieke gebeuren op Belgisch ge bied, dat hij kenmerkte als een manifestatie van „uiterlijk kunst- gebeuren" beschouwde, dat eens te meer bewees dat de kunst geen grenzen kent. Hij wenste alle deelnemers een dag van bij zondere prestaties toe en hoopte dat Watervliets' eerste muziek concours een stimulerende in vloed zou hebben op de Bond van Muziekverenigingen. Notaris L. Bekaert, als praeses van de 115-jarige Kon. muziek vereniging „Eendragt maekt magt", uitte zich daarop in bloemrijk Vlaams in vreugdevol gemoed om de Nederlandse zus terverenigingen die allen de sympathieke aansporing van de Bondsvoorzitter op de algemene vergadering gunstig hebben be antwoord op deze plaats het welkom toe te roepen. Water vliet ontvangt zijn Nederlandse gasten op gulle wijze, huldigend de zinspreuk: „Vlaams volk Vlaamse zeden!" Voor „Een dragt maekt magt" is dit niet de eerste, doch welhaast de twintig ste maal dat de banden met het Noorden nauwer werden aange haald en zo zal in de annalen van zijn vereniging deze dag voortleven als een dag van grote betekenis. Door een vertegenwoordiger van het Muzikaal Verbond der Provincie Oost-Vlaanderen wer den eveneens gelukwensen uit gesproken aan het adres van de jubilerende vereniging en bond. Hij hoopte dat men op de inge slagen weg voort zal gaan en dit concours een stimulerende in vloed zal uitoefenen, inzonder heid ook op de jeugd, om zich verder te bekwamen in de kunst. Burgemeester Everwijn van Zuidzande herinnerde aan het concours van het vorig jaar, toen zijn voorganger, de wens uitsprak ditmaal ook hier aan wezig te zullen mogen zijn. Thans staat hij hier niet alleen als directeur, doch tevens als de „Nut en Genoegen" te Nieuw- vliet, 108 p. „Oefening baart Kunst" te Hoofdplaat, 125 p. lste Afd. Fanfare. „Uit het Volk Voor het Irt de toespraak, die de voorzit ter van de N.V.T.O. (Ned. Ver. van Transportondernemingen) dr xr J. G. J. C. Nieuwewhuis, oud- ■cürecteur van de Rotterdamse Electrisefie Tram,.in de veemarkt- Rnallen te Den Bosch Dinsdagmid dag heeft gehouden, wees spre ker er op dat deze 4e Toerwagen- rallye 1355, die ieder jaar aan belangrijkheid wint. niet wordt gehouden „om de knikkers, maar om het spel".. DOEL. Het doel van deze rallye was ook nu weer tiet bewijs te leveren dat men met een toerwagen alle gebieden in Nederland, waar dan ook, op een comfortabele en pret tige imamer kan bereiken en dat men daarenboven volop de ge legenheid heeft van de schoon heid van bet landschap te genie ten. Deze opzet 5s door de Toerwa- genraüye 1955 volledig tot zijn recht gefeomen. want de 1800 pas sagiers,. die deze rallye hebben meegemaakt, hebben kunnen er varen, hoe zeer men zonder veel moeite van dit alles kan genieten SYMPATHIEKE GESTE. Vijf en veertig toerwagens met 1800 passagiers, zijn Dinsdagmor gen van uit alle windstreken en provincies van Nederland er op uitgetrokken om samen te komen in het warrnk kippend hart van Noord-Brabant 's-Hertogenbosch. Ook de Zeenwsch Vlaamse Tramweg Mij te Terneuzen had (wee snetvBegers uit haar voliëre hJ. de „Eeenwerik" en de „Zil vermeeuw" uitgezonden om aan deee sportieve proef van be kwaam- en betrouwbaarheid deel te nemen. Een 80-ta.l passagiers bestaande uit persnswei van de koninklijke BHHrechasussée, rijkswaterstaat en belastingen (1, en A.) hadden de gewaardeerde uitnodiging van de directie «ter Z.V.T.M. ontvan gen deze reis mee te maken. Zo vertrokken de beide bus sen dan op deze regenachtige gure Meimorgen om ongeveer 5 uur uit Terneuzen naar de startplaats Bergen, op Zoom. Ook de Automaatschappij „Zeeland" te Goes en de N.V. stoomtram „Walcheren" te Mid delburg. namen ieder met een toerwagen aan deze rallye deel. VERRASSINGEN. WARME ONTVANGST. Dit gebeurde dan ook om pre cies 12.13 uur en de harmonie der B. B. A. (de Brabantse Bus onderneming) stond opgesteld om alle deelnemers een muzikale ontvangst te bereiden. Het tweede deel, na een pauze van ongeveer een uur, tijdens deze pauze was er een koffiemaal tijd, bestond uit een kaartleesrit van 57 km die in 1 u. 35 minuten moest worden gereden. En ook hier waren alle passagiers de enthousiaste medewerkers van chauffeurs en kon deze route op de voorgeschreven tijd zonder fouten, worden uitgereden. MOOI NOORD BRABANT. Het was- warempel geen sinecu re voor de beide chauffeurs, die in iedere wagen aanwezig waren, de gestelde- opgaven, in „Hotel „De Draak" te Bergen op Zoom in ontvangst genomen, goed op te lossen. En de bestuurders keken niet weinig zurig, toen zij de papieren hadden ingekeken. Het fc wel niet zo erg moeilijk te rijden „tot aan de stad die in de geschiedenis bij verrassing is genomen" en zeker niet als er vog bij staat dat dit met een turf schip is gebeurd, maar het wordt toch wat anders als men verder Noord-Brabant wordt ingestuurd met oja... vier foto's en dan later moet opgeven waar die foto's ge nomen zijn. Als men bovendien ,,'t Haasje" moet opzoeken en dit blijkt dan ergens aan een stille weg te zijn, dan wordt er toch wel veel van de chauffeurs gevergd. Een van de attracties voor de passagiers, was wel dat zij net zo (and Iran best deden als de chauf feurs zetf. De enige zekerheid, die men had was dat wanneer de ctauffeor goed hiad gereden hij op de vastgestelde tijd in Den Bosch hor öjn. Dit tweede gedeelte van de proef was wel het mooiste en merkwaardigste van de gehele tocht. Want doordat de wagens bijna letterlijk „het bos werden ingestuurd," hebben de reizigers kunnen genieten van het wonder lijk mooie stukje Noord-Brabant. Het land rond Den Bosch-Bra bant in Lentetijd zij het dan geen stralende lente, die dag) met de bruidsbouquetten van bloeiende appels en peren. Met zijn rustige landwegen zijn prachtige iboslanen zijn kastelen sinds eeuwen ver- droomd. Zijn beekjes omrand met peinzende wilgen Uitgespaard tussen dennebossen een weidje met een paar roodbonte koeien. Blinkend tussen het groen. Ven nen begroeidi met veelsoorige blcemen en gewassen, meertjes en slootjes. Boerderijtjes met rieten daken. Een huisje met ver sierde gevel en in de open deur een bruidje. En daarboven een pastelkleurige hemel met van tijd tot tijd een enkele zonne glans. Het was allemaal een klein beetje aartdoenlijk en vaak een schilderij. Daarom is de N.V.T.O. er zo bij zonder in geslaagd de toeristen te toren dat men met toerwagens juist d i e plekken kan bezoeken die zo vaak buiten de algemene belangstelling vallen. De kennis van de verkeers tekens werd in dit tweede gedeel te wel zeer nauwkeurig onder- zocht. Men zal toch toegeven, dat, wanneer op een autoweg, waar dus niet mag worden gestopt, een vriendelijke jongedame de chauf feur gratis sigaretten aanbiedt, het moeilijk kan zijn zonder hier op acht te slaan, door te rijden. De klassementsrit, die in het sportpark „De Vliert" daarna moest worden afgelegd, was lang niet mis. Maar onze chauffeurs hebben het rode lichtje niet laten branden. Zij kunnen precies 30 cm van de stoep afblijven en één van de 5 kleine paaltjes omrijden, kunnen zij óók Tweeduizend toeschouwers hebben kunnen zien met welk een zorg de chauffeurs worden uit gezócht en opgeleid, welk prima materiaal zij tot hun beschikking krijgen en welk een service tij dens de reizen wordt gegeven. worden tentoongesteld, zegt vol doende. Onze chauffeurs C. Smies, E. v. d. Berg, D. Caessens en I. de Jonge (allemaal twee banden op de mouw, en dat is niet mis) heb ben prachtig gereden en hebben het bewijs geleverd dat zij Ibij de besten mogen worden gerekend. Dat zij buiten de prijzen zijn ge vallen, zegt niet zo heel veel. Geluk speelt óók een rol. In ieder geval is de stemming prima gebleven en hebben de passagiers gezien over welk een prima mensen en materiaal de Z.V.T.M. beschikt. PRIJZEN In de veemarkthallen, waar ondertussen ook ir J. F. Denie, directeur der Z. V. T. M., in zijn kwaliteit van bestuurslid van de afdeling toerwagens was aange komen, werden voor een twee duizend-tal toeschouwers de prij zen uitgereikt. „Velox" uit Andelst won deze toerwagenrallye, behaalde daar mee de wisselbeker (dr ir Nieu- wenhuisibeker) en de ereprijs ge schonken door Prins Bernhard. De tweede prijs was voor G.A. D.O. uit Hoogezand de derde voor „Ebatours" uit Beek (Lim burg); de Veluwse Autodienst Ermelo werd nummer vier, E. S. A. uit Marum nummer vijf. DANK. Na afloop ging de reis (nog steeds stromende regen) naar Breda waar de gasten bij „Moeke Mols," waar alles wat tussen vier wielen op de weg zit, schijnt te komen, een consumptie werd aan geboden. De heer Boerman richtte hier het woord tot de technische in specteur der Z. V. T. M„ de heer A. Reedijk, om namens alle ge nodigden de directie te danken voor de genoten gastvrijheid en de buitengewoon prettige erva ringen die deze zeer sportieve rallye had opgeleverd. De heer Boerman herinnerde aan het sportieve element, dat óók voor de passagiers in deze rallye had gezeten en zeide over tuigd te zijn van de prima vak bekwaamheid der chauffeurs en de deugdelijkheid en het comfort der reiswagens, waarover de Z. V. T. M. beschikt. De tijd was te kort cm voor U een stoffelijke herinnering aan deze reis te kopen, aldus de heer Boerman, maar wij zullen dit zo spoedig mogelijk doen en bieden U en Uw personeel alvast wat te roken aan. De heer Reedijk beloofde de dank van allen over te brengen aan de directie. VOOR Z.V.T.M. DUIM OP. Wij hebben 'n vergelijking kun nen maken tussen het materiaal van de Z.V.T.M. en andere onder nemingen en kunnen constateren dat onze eigen Zeeuws-Vlaamse Tram niet voor een ander be hoeft onder te doen. Het feit dat één der wagens reeds enkele weken als demonstratiewagen de ene auto-onderneming na de an dere bezoekt, en dat deze wagen óók op de E 55 te Rotterdam zal GESCHIEDENIS. Daarna ging de reis verder naar huis onder leiding van de heer Reedijk, die sedert 1917 bij de Z. V. T. M. is, een stuwende kracht, die mede het uitgebreide wagenpark van de Maatschappij heeft helpen opbouwen. De tijd van een schommelend trammetje, puffend onder een dijk, nagestaard door een eenza me werker op het land, is voorbij en definitief. Het was allemaal zeer vredig en zeer gemoedelijk, maar het kan niet meer. Er rijden nu van de vroege morgen tot de late avonduren 47 bussen, gestroomlijnd comfort in een compositie van glanzend me taal, leer en securitglas. En met haar uitgebreide staf van perso neel en bekwame vakkundige chauffeurs wordt de goede naam van de Z. V. T. M. niet alleen door het Zeeuws-Vlaamse land gedragen, maar ook door geheel ons land en ver over de grenzen van Nederland, en dat is voor de Z. V. T. M. en haar directie zeer veel waard. opvolger van de heer Vermet. Als vertegenwoordiger van de gemeente Zuidzande, sprekers voorzitter is n.l. ook als wethou der lid'van het gemeentebestuur, meent hij bij dit wel hoogst bij zondere jubileum van 115 jaren aan Watervliet een prachtig con cours en een goede toekomst toe te moeten wensen! Voorzitter Ocké wilde zich uiten in een muzikaal rhythme en in een vierkwartsmaat allen hier verwelkomen, daarbij aller eerst het hoofdaccent op een dag als deze leggend op het plaatse lijk gezag dat belichaamd is in U, burgemeester, met uw sche penen; want zonder de voortdu rende steun in deze 115 jaren ook. van Uw voorgangers zou deze vereniging niet hebben kun nen volharden om het vereni gingsleven op peil te houden. Eén van de leden van het ge meentebestuur, de heer Ver- heecke heeft belangeloos zijn prachtig terrein voor dit con cours afgestaan, waarvoor hij hem zeer erkentelijk is. Vervolgens wendde hij zich tot voorzitter, notaris Bekaert, die met de heer Van Daele samen in de bond tot een begrip zijn ge worden, vooral nu eerstgenoem de ook lid van het bondsbestuur zijnde, nog meer aan de groei en bloei van de bond kan bijdragen. Hij zinspeelt op het „Ars Louga Vita Brevis!' Moge de kunst ook in de toekomst zich boven de politiek verheffen en er na een eeuw nog gesproken worden over dit Watervlietse concours. Hij dankte voor dit zo hartelijke en welgemeende welkom en de ganse gemeente Watervliet voor deze schitterende en voorbeel dige ontvangst. Daarop sprak de voorzitter de juryleden toe, ditmaal een Ne derlander en een Belg zijnde, waarin hij de heer Hilkhuisen begroette als een oude bekende. Hij wenste hen ook ditmaal weer durf en kracht toe en verzekerde beiden dat men zich algemeen bij de beslissingen neer zal leg gen en de uitspraak bij het ein de met vreugde geaccepteerd zal worden. Tenslotte wendde hij zich in de vierde plaats tot de aanwezige verenigingen, die vandaag weer in zo grote mate hun saamhorig heid demonstreerden en waarbij men het voorbeeldige Watervliet bij het 115-jarig bestaan hulde wilde bewijzen. Het edele stre ven op bescheiden wijze de kunst te mogen dienen, moge besten dig voortduren en spreker dacht hierbij als plaatselijk voorbeeld van verenigingstrouw aan de heer Cattoir met zijn 60-jarige staat van dienst! Zowel de oude als de nieuwe bond mocht staat maken op de trouw van Water vliet en zo is het met vreugde hier te mogen wijzen op een hechte wederzijdse verstandhou ding, die culmineert in de beelte nissen van Koning Boudewijn en Koningin Juliana en onze samen- wérking en eendracht verzinne beelden op de beide ere prijzen. Spr. dankte de schenkers van de overige prijzen en medailles onder wie hij naast de Watervliet, se ook een Nederlandse schen ker noemde in de persoon van de heer A. A. Leenhouts, inspec teur van het onderwijs te Mid delburg. De heer Schijve, leider van de dirigentencursus en erkende autoriteit op muzikaal terrein, en de heer Henk Stam, directeur der Middelburgse Muziekschool, werden door de heer Ocké bij zonder verwelkomd. Spreker wees nog op de zeer sportieve houding van „Concor dia", uit Axel, dat, hoewel niet in staat aan dit concours deel te nemen, toch aanwezig wilde zijn. Dit wordt op zeer hoge prijs ge steld. evenals van de ver. „Nut en Genoegen" uit Nieuwvliet, die op aandrang van de bondssecre- taris, besloot terug te komen op haar besluit om van deelneming af te zien. Deze beide vereni gingen toonden organisatie-besef. Zijn beide medewerkers in het Dag. Bestuur de heren 't Gilde en Filius bracht hij tenslotte nog dank voor de veelomvattende or ganisatorische werkzaamheden. Onmiddellijk hierna stelde de lange stoet van de 12 korpsen zich op en volgde onder het spe len van lustige marsmuziek de aangekondigde rondwandeling door de kom van het dorp. Het concours dat ongeveer een half uur na de vastgestelde tijd een aanvang nam, verliep daar op volgens het programma, be oordeeld door de juryleden Jos. Hanniker, luitenant-dirigent der Belgische Marinekapel te Oosten de, en Albert Hilkhuijsen, diri gent der Kon. Haagse Politie- kapel „Onderling Kunstgenot". Door een kort buitje onderbro ken, werden door alle deelnemen de verenigingen de diverse num mers uitgevoerd en des avonds werd op de kiosk, die wederom volkomen belangeloos door het gemeentebestuur van Terneuzen aan de bond was afgestaan de uitslag bekend gemaakt. Daar de muziekver. „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondijke, thans voor de tweede maal de bondsbeker te verdedigen kreeg, was de spanning bijzonder groot. De bondsvoorzitter maakte on der de grootste aandacht die dit gehele concours trouwens kenmerkte de uitslag daarop bekend, die luidde: Volk" te Breskens, 116 p. „Eendragt maekt Magt' te Wa tervliet, 108% p. Afd. Uitmuntendheid. „Eendracht maakt Macht' te P. Oostburg Groede (Fanf.), 103 „Harmonie" te (Fanf.), 130 p. Kon. Muziekveren. „Veronica" te Zuidzande (Fanf.), 120% p. „Harmonie Terneuzen" te Ter neuzen (Harm.), 104% p. „De Volharding" te Zaamslag, (Harm.), 108% p. Vaandel-afdeling. „Oefening kweekt Kunst" te Schoondijke, 112 p. De wisseibeker viel dus dit jaar ten deel aan de muziekver eniging „Harmonie" uit Oostburg, directeur de heer F. van den Bussche, die door het hoogste aantal (127) punten tevens de beide ere-prijzen van Z. M. Ko ning Boudewijn en van H. M. Koningin Juliana, zijnde grote lqgmedailles in ontvangst mocht nemen. Als extra prijs werd door deze vereniging tevens de beker- gewonnen, uitgeloofd door de brouwerij „Wieze". De 2e extra prijs van de burge meester van Watervliet een prachtige plaquette werd uit gereikt aan de fanfare „Oefe ning baart Kunst" te Hoofdplaat. De 3e extra prijs van de Kon. fanfare „E. M. M." werd eigen dom van de Kon. muziekveren. „Veronica" te Zuidzande. De 4e extra prijs, medaille van notaris L. Bekaert, voorzitter van de Kon. fanfare „E. M. M." te Watervliet, ging naar „Uit het Volk Voor het Volk" te Bres kens. De 5e extra prijs van de heer F. Cattoir bekwam de muziekver. „Oefening kweekt Kunst" te Schoondijke. De 6e extra prijs, van de heer A. A. Leenhouts te Middelburg, werd uitgereikt aan de Kon. Aardenburgse Fanfaren" te Aar denburg. Het in alle opzichten geslaagde concours werd des avonds op waardige wijze met een concert van de bekerwinnende vereni ging „Harmonie" uit Oostburg besloten. Buiten mededinging werd de harmonie „Concordia' te Axel beoordeeld door de jury wegens de uitvoering van een mars o.l.v. de heer A. van Meurs Pzn. Het aantal toegekende punten bedroeg 106. GUL ZEEMANSGRAF? In de duinen ten zuiden van het dorp Den Hoorn op Texel is men bij grondwerkzaamheden ten behoeve van de waterleiding op vier kisten met stoffelijke resten gestuit. Men vond hier een graf, dat stellig ouder moet zijn dan honderd jaar. De kisten zijn in lichtblauwe kleur geverfd, één was met ijzer beslagen. Waarschijnlijk een oud zeemans graf. BOERLERIJBRANB TE LANGE- ZWAAG BIJ GORREDIJK. Woensdagavond is te Lange- zwaag bij Gorredijk brand uit gebroken in de grote boerenhui- zinge van de heer W. Groen, be woond door de veehouder H. K. Door de stormachtige wind greep het vuur snel om zich heen en hoewel de brandweercorpsen uit Gorredijk, Beesterzwaag en Hee renveen spoedig aanwezig wa ren, viel er van de boerderij wei nig meer te redden. De brand weerlieden moesten zich hoofd zakelijk beperken tot het be schermen van de belendende per celen. Het meeste huisraad Kon tijdig naar buiten worden ge bracht. Omtrent de oorzaak van de brand bestaat geen zekerheid. Wel was in de schuur een hoe veelheid gedroogd gras opgesla gen en men acht het niet onmo gelijk, dat hierin het vuur is ont staan. Burgemeester Harmsma van Opsterland was met de poli tie uit de gemeente op het ter rein van de brand aanwezig. KANTOORBEDIENDE AANGEHOUDEN. De politie te 's-Gravenhage heeft de 26-jarige kantoorbe diende L. Th. M. M. uit Voor burg aangehouden, die zichzelf is komen melden. M. werkte een aantal jaren als militair admini strateur in Indonesië, waarbij hij van een aantal personen geld aannam om dit naar Nederland over te maken. Degenen die hem dit geld ter hand stelden, meen den namelijk, dat M. dit gemak kelijker voor elkaar kon krijgen dan zijzelf. In totaal ontving hij 28.500 roepia's. De aangehoudene heeft dit geld echter te eigen bate in Indonesië opgemaakt. Nauwelijks was bij in Neder land terug, of hij lichtte iemand in Amersfoort voor 5650 op, hem valselijk een textielhandel voorspiegelende. In Voorburg en Den Haag heeft hij zich aan fles sentrekkerij schuldig gemaakt voor een bedrag van 275, 2de Afd. Fanfare. Kon. Aardenb. Fanfare Aardenburg, 112 p. DE ZOMERDIENSTREGELING VAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSC HE TRAMWEG MIJ N.V. 0 De zomerdienstregeling van de Z.V.T.M., die Zondag 22 Mei in gaat, brengt vrij grote verande ringen mede. Ie. Door het veranderen op werkdagen met een half uur van de bootdienst VlissingenBres kens, worden de autobuslijnen naar Breskens en Oostburg ook een half uur verschoven. In ver band met de nodige aansluitingen heeft dit tot gevolg, dat ook an dere diensten geheel veranderen. Zo o.a. de autóbusdienst Terneu zenAxelHulst, daar deze in Sluiskil aansluiting geeft naar en van West Zeeuws-Vlaanderen. De vertrekuren, die momen teel op het halve uur vallen in Terneuzen, komen nu doorgaans 3 minuten óver het uur, terwijl het vertrekuur in Hulst van de Markt op het even uur valt of 15 minuten daarover. 2e. De dienst vanuit Terneu zen in de richting West Zeeuws- Vlaanderen en Sas van Gent Zelzate wordt gedeeltelijk gere den vanaf de Markt te Terneu zen door de Axelsestraat en de Kerkhoflaan, verder oostelijk van het kanaal, om dan bij Sluiskil de brug over te gaan. De diensten die westelijk van het kanaal blij ven rijden, beginnen niet op de Markt, maar in de Willem de Zwijgerlaan. Enige diensten van Terneuzen naar Sluiskil zijn zó ingesteld, dat personen, die op de fabrieken werken, hier goed gebruik van kunnen maken. Hierover is over leg gepleegd met de directies van beide fabrieken. In Hulst begint de autobus dienst naar AxelTerneuzen aan de V. d. Leyenlaan. Verwacht wordt, dat deze veranderingen voor de bewoners van de nieuwe buurten in beide plaatsen van belang zullen zijn. 3e. Er wordt een proef geno men met een latere dienst van Perkpolderhaven naar Hulst, St. Jansteen en Axel, Terneuzen, n.l. om 22.15 uur. Het zal afhangen van het gebruik dat ervan ge maakt wordt, of deze ook in de toekomst kan gehandhaafd blij ven. 4e. Op de autobusdienst Sluis kil- Breda wordt een grote ver andering geprobeerd. De eerste dienst vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar Breda is een uur vervroegd, en de 3e dienst van Breda zal een uur verlaat worden. Dit wordt geacht van groot belang te zijn voor personen, die een dag er gens in Nederland willen door brengen. Zo kunnen reizigers van ongeveer 10 uur tot 5.30 uur in Rotterdam blijven. Deze ver anderingen zijn een gevolg van de enquête, die enige tijd geleden onder de reizigers is gehouden. Op Zondagen is de eerste bus naar Breda toe op hetzelfde uur gehandhaafd als tegenwoordig, te dus een uur later dan door de week. ZEEUWSE AARDAPPEL EXPORT HERLEEFT. De aardappel-opslagplaatsen in Zeeland waren tot voor kort over vol en er bestond vrees, dat enor me hoeveelheden onverkocht moesten blijven. De laatste we ken echter is de aardappel-export weer herleefd, er worden thans zeer grote hoeveelheden naar Zweden en Engeland verscheept. De vrij onverwachte herleving van de export betekent voor de Zeeuwse aardappelhandelaren en landbouwers een grote opluch ting. Doormangroep N.P.V. Terneu zen behaalde eerste prijs. Met het oog op de deelneming aan de met Pinksteren a.s. te houden wedstrijden van de Ne derlandse Padvindersvereniging te Ommen, werden op Hemel vaartsdag in de buurt van Vrou wenpolder districts-selectiewed- strijden gehouden van het dis trict Zeeuws-Vlaanderen. De uitslag was als volgt: le pr. Doormangroep Terneuzen; 2e pr. Stanleygroep Oostburg; 3e pr. St Baafsgroep Aardenburg De Terneuzense groep, een pa trouille van zes man sterk onder leiding van patrouille-leider Cor Dieleman, vertrok reeds Woens dagavond met de boot van 5.25 uur uit Terneuzen naar Hoede- kenskerke. Vanwege het slechte weer werd eerst omstreeks 10 u. de uitspanning „Oranjezon" te Vrouwenpolder bereikt, waar de groep zich moest melden. Op Hemelvaartsdag werden de diverse opdrachten uitgevoerd, o.a. sporen maken van gips, schetsen, pionieren, koken, kaart lezen, tijd en plaats bepalen i.v.m. de stand van de zon. 's Avonds ging het via Bres kens \veer huistoe. Bandenpech was oorzaak dat men eerst om streeks half elf in Terneuzen ar riveerde. Aan de stemming deed een en ander echter geen afbreuk en dit viel ook niet te verwonde ren nu de Doormangroep in Om men de Zeeuws-Vlaamse kleuren mag verdedigen. Vergadering ver. „Ceres." Onder grote belangstelling ver gaderde Vrijdagmiddag in hotel „De Vuijst" de ver. „Ceres." De presidente, mevr. M. J. van Cruijningen, opende de bijeen komst met een welkomstwoord, in 't bijzonder tot mevr. Ida Last uit Amsterdam en mej. Jurrij uit Terneuzen. Medegedeeld werd, dat de diep- vriesinistaMaties een succes zijn. De installatie te Oostburg voldoet uitstekend, terwijl te Aardenburg en Cadzand binnenkort tot aan schaffing zullen overgaan. Men is geslaagd een uitwisseling te verkrijgen met leerlingen van een Franse middelbare school. Ook voor Engeland zal een uitwisse ling voorbereid worden. Uit dat land' komt een hele vereniging op bezoek. Voorts zal een bezoek ge bracht worden aan de Gero-fa- briek te Zeist, terwijl een excur sie maar die E 55-te Rotterdam op het program staat. Vervolgens gaf mevr. Last een uiteenzetting over 'het kindercir cus „Elleboog," dat te Sluis van 2028 Juli voorstellingen zal ge ven, waarvan de opbrengst ten goede komt van 't Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbe strijding. Mej. Jurrij, ambtenares van het Arbeidsbureau te Terneuzen, eiprak hierna over de nieuwe wet, welke 1 Juli in werking zal tre den. Deze houdt in, dat de jonge meisjes, die van de lagere school komen, niet meer in bedrijfsar- beid mogen worden opgenomen. Zij mogen werken in de huishou ding en op het land. Voor 't werk in de huishouding heeft men, in samenwerking met de Landbouw- huishoudscholen 'n systeem ont worpen, dat veel lijkt op het leer lingenstelsel voor jongens. De meisjes; krijgen een patrones, bij wie ze 's morgens in de huishou ding werken, 's Middags volgen zij 't onderwijs op de huishoud scholen. Voor het huishoudelijk werk ontvangen de meisjes een vergoeding. Men hoopt op deze wijze de jonge meisjes liefde voor het huishoud vak bij te brengen, teneinde in de toekomst het be langrijk tekort aan gezinshulpen op te heffen. Mej. Jurry riep aller medewer king in om dit plan te doen sla gen. Ten slotte gaf een firma een de monstratie met huishoudelijke ap paraten, 'kookpannen enz. Een verloting ten bate van oud verpleegsters bracht ruim 80 op terwijl door leden van het Rode Kruis oliebollen werden verkocht •De heer 'Hoste sprak een kort propagandistisch woord voor het werk van het Rode Kruis, dat juist dlie dag met haar actie in Zeeuws-Vlaanderen start. Voor de Ouden van Dagen. Het comité, dat ieder jaar zorgt voor een genoegelijke uit gangsdag voor de bejaarden, is weer actief om de benodigde geldmiddelen voor deze dag bij een te brengen. Als een van de acties werd in café Monopole een dansavond belegd, welke druk werd bezocht. Het ligt voorts in de bedoeling om voor dit doel nog een tweetal kaartavonden te or ganiseren. Wanneer het comité, dit met behulp van de ingezete nen, haar plannen kan verwezen lijken, zal dit jaar een bezoek aan de Efteling worden gebracht. Baldadige jeugd. Ons dorp, dat bekend staat als een der mooiste dorpen van Zee land, dreigt haar faam te verlie zen en dat door de ergerlijke bal dadigheden van de jeugd, die haar vernielzucht botviert op al wat los en vast zit. Het gemeente bestuur getroost zich kosten om door de aanleg van plantsoenen en het planten van sierbomen en kleurrijke planten ons dorp voortdurend te verfraaien. Het blijkt helaas, dat de jeugd dit lof felijk streven geenszins weet te waarderen en nu de natuur bloem en plant doet ontluiken, zich niet ontziet om die bloemenpracht te vernielen. Dezer dagen moest de fraai be plante tuin rondom de Ned. Herv. kerk het ontgelden, waar vele planten werden vernield en van de in volle bloei staande seringen bomen hele takken werden afge rukt. Om een eind te maken aan deze vernielzucht wordt door het ge meentebestuur de volle medewer king ingeroepen van de ouders. Bovendien zal men zich eventueel hierdoor veel onaangenaamheden besparen, want de politie zal niet aarzelen de jeugd, die zich aan het natuurschoon vergrijpt, ter verantwoording te roepen. K.A.B. meeting. Op Hemelvaartsdag hield de K.A.B. in Oost Zeeuws Vlaande ren haar traditionele jaarlijkse meeting. Ondanks het vrij ongure weer was de belangstelling nog zeer bevredigend. Vóór de mee ting werd aan de grot de bede vaart gehouden, waarbij de predi katie werd gehouden door de eerw. heer Meeuwessen. De spre ker van de meeting, de diocesane voorzitter G. Jacobs, werd inge leid door de heer J. van de Voor de. In een kernachtig betoog be lichtte de heer Jacobs de grote noodzaak van een Katholieke eenheid, onder de arbeiders. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen worden waargenomen door dokter P- J- Nijsten, Tel. 2324. Apotheek open: Klaassen, Noord straat 54. De voormalige leider van het Duitse zwarte front, Otto Stras ser, heeft na besprekingen met verscheidene persoonlijkheden in Neder-Saksen besloten „een volksbeweging voor de hereni ging van Duitsland" in het leven te roepen. In deze groepering wil Strasser geen leidinggevende na zi's uit de jaren 1933 tot 1945 op nemen. In Juli zal te Helmstedt bij d» Oostduitse grens de eerste mas sale betoging van de beweging worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2