H.M. Koningin de „E 55 opent Wat brengt de Radio DE WOLF EN DE HAVIK m ELTEN EN TUDDERN RANG Het wordt warmer aan de Polen Ve fan demste 2a/t^. rWEEDÉ BLAD 19 Met 1955 VKIjX>A C? 10« Jaargang No. 3460 09 II H.M. Koningin Juliana, die ver gezeld was van Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft Woens dagmorgen de nationale mani festatie van Nederlands energie „E 55" officieel geopend. Rotterdam had zich voor deze bijzondere dag in feestgewaad gestoken. Vooral in de binnen stad wapperden honderden vlag gen, allerwege werd oranje ge dragen, grote mensenmassa's be wogen zich door de city of drom den samen langs de route of bij het tentoonstellingsterrein. Vele étalage's van winkels en warenhuizen stonden reeds in het teken van de „E 55", die mil- lioenen bezoekers verwacht. Omstreeks kwart over tien Woensdagmorgen werden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard in het stadhuis op de Cool- singel officieel door het gemeen tebestuur verwelkomd. Spoedig namen de Koningin en de Prins plaats in een calèche, bespannen met zes paarden. Begeleid door een escorte van twee groepen rijkspolitie te paard, elk van 24 ruiters in ceremonieel tenue en voorafgegaan en gesloten door ruiters van de bereden brigade, reed de stoet met de vorstelijke personen door de nieuwopge- bouwde binnenstad naar de ter reinen van de „E 55". Overal langs de route stonden Rotterdamse schoolkinderen te juichen en te zwaaien. In de stoet bevond zich ook de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. In de nabijheid van het Eras miaans gymnasium was voor deze gelegenheid een tent opge steld, waarin ongeveer 2000 ge nodigden de komst van Konin gin en Prins afwachten. Onder hen merkten wij op verscheidene leden van 't corps diplomatique, het Nederlandse kabinet, de staatssecretarissen, de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen, de Commissarissen der Koningin van alle provincies, de burge meesters van Amsterdam en Den Haag, de rectores-magnifici van de Nederlandse universiteiten en hogescholen, de directeur van de Nederlandse Bank. Terwijl de Koningin en Prtns Bernhard zich met hun gevolg naar de tent begaven, bracht de marinierskapel van de Konink lijke marine, onder leiding van Gijsbert Nieuwland het Wilhel mus ten gehore. Onder het baldakijn bij de in gang van de tent werd het Ko ninklijk gezelschap ontvangen door het dagelijks bestuur van de „E 55". Fenna Oorthuys uit Amster dam, één der Nederlandse kin deren die op bevrijdingsdag 5 Mei 1945, werden geboren, bood H.M. een veldbouquet aan, sa mengesteld uit bloemen uit elk der elf Nederlandse provincies. Nadat H.M. en haar gezelschap de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen, sprak de al gemeen voorzitter van de „E 55", ir. J. w. Ernste, de openingsrede uit. OPENINGSREDE Ir. J. W. ERNSTE. Ir. J. W. Ernste, algemeen voor zitter van de raad van beheer van de E 55, opende deze Nederlandse Manifestatie van Nederlands Energie met de volgende rede: Majesteit, Koninklijke Hoog heid, Excellenties, dames en heren, Het stemt ons tot grote dank baarheid, dat u door uw aanwe zigheid luister hebt willen bijzet ten aan de opening van de Na tionale Manifestatie van Neder lands Energie, E 55, en dat het Uwe Majesteit behaagd heeft de openingsceremonie te willen ver richten. Erkentelijk zijn wij je gens U, Koninklijke Hoogheid, omdat ook U ons de eer hebt aan gedaan hier aanwezig te willen zijn. Wij begroeten verder met grote blijdschap Zijne Excellentie de minister-president, de leden Hr. Majesteits regering en voorts u allen, Excellenties, dames en he ren, die ons de eer hebt willen aandoen, vanmorgen onze gasten te zijn. Het verheugt ons, dat u onze uitnodiging wilde aanvaar den. Want daaruit blijkt, dat de gedachten, die aan de E 55 ten grondslag liggen, zich in uw sym pathie mogen verheugen. Toen, na de tentoonstelling Ahoy' in 1950, die de wederop bouw van de Rotterdamse havens demonstreerde, het denkbeeld rees om in 1955 aan het Neder- landse'volk en aan het buitenland te tonen, wat Nederland in de tien jaren na de bevrijding heeft tot stand gebracht, werd deze ge dachte overal in den lande met instemming ontvangen. Het was weliswaar niet terstond voor iedereen duidelijk, welk een om vang zulk een tentoonstelling zou krijgen. Ook onszelf is het al werkende pas helder voor ogen komen te staan, dat een nationale manifestatie van Nederlands energie een samenbundeling van krachten vergde, zoals nog maar zelden in ons land voor een der gelijk doel is tot stand gebracht. Dat de opzet, naar wij hopen, is geslaagd, danken wij aan alle kringen van ons volk, die aan de verwezenlijking van het beoogde doel hebben medegewerkt. Door die gemeenschappelijke inspan ning zal iedereen straks kunnen zien, wat Nederland na de oor log heeft gepresteerd. Het einde van de oorlog vond ons volk en land in een deplora bele toestand. Nederland was in elk opzicht berooid. Doch zoals de druk der bezetting ons volk aanspoorde tot daden en moed, zo heeft de druk van velerlei nood daarna het geïnspireerd tot grote prestaties. Men werd zich bewust van de noodzaak tot sa menwerking en men begreep, dat men zich beperkingen moest op leggen. Aan die samenwerking hebben wij de arbeidsvrede te danken. De beperkingen leidden tot tal van maatregelen, die ons volk met begrip en soms met hu mor heeft gedragen, zoals b.v. de geldzuivering. En al zijn er nog tal van beperkingen, ik denk aan de woningnood, toch zijn er op menig gebied verbeteringen ge komen, die we tien jaar geleden niet voor mogelijk hadden gehou den. Het is geen gemakkelijke taak geweest, de vele moeilijkheden waarvoor ons land tien jaar ge leden stond en de problemen, die zich in die jaren voordeden, te boven te komen. Et was energie voor nodig, durf, vindingrijkheid, organisatietalent, ondernemings geest, zin voor detail en het ver mogen tot improviseren. Het zijn alle eigenschappen, die ons volk bezit en waarvan de waarde in de afgelopen jaren is gebleken. Wij zullen ze ook in de toekomst dringend nodig hebben, evenals die visie, welke ons in het ver leden wel eens heeft ontbroken. Wij bevinden ons, en dat is een typisch Nederlands probleem, met een heel dichte bevolking op een klein stukje grond. Onder de j druk van het bevolkingsprobleem en onder de nieuwe situatie ont staan door het souverein worden van Indonesië, zijn wij ons be wust geworden van de noodzaak tot heroriëntering en verdere in dustrialisatie. Deze industrialisa tie zal nog intensiever moeten worden, willen we ons als volk kunnen handhaven en tegelijker tijd ons levenspeil verbeteren. Na er op te hebben gewezen, dat onze handel en scheepvaart bloeien en in de afgelopen jaren zeer veel is geïndustrialiseerd, vervolgde spreker: Indien U mij wilt toestaan nog enkele woorden te wijden aan de „E 55" zelf, dan zou ik in de eer ste plaats willen zeggen, dat hoe veel bewondering er ook terecht moge bestaan over de energie, die Nederland heeft tentoonge spreid, wij met deze Nationale Manifestatie toch nog iets meer beogen dan te laten zien hoe voortreffelijk wij het met elkaar wel gedaan hebben. Er is veel reden om trots te zijn op het be reikte, doch er is veel meer reden om alle krachten in te spannen teneinde de toekomst te verove ren. Het gaat ons, en allen die aan de voorbereiding van de „E 55" hebben medegewerkt, om de jeugd, om de jonge mensen. En als hier alles is bijeengebracht wat Nederland sinds 1945 heeft gepresteerd en als hier gepoogd wordt ons volk te laten beleven wat er op zo vele gebieden is ge daan en nog kan worden gedaan, dan gaat het er ons om, dat de jonge mensen hier een visie krijgen op de toekomst. Er is geen Nederlander, voor wie de toekomst denkbaar is zonder on ze geliefde Oranjehuis. Daarom zijn wij zo dankbaar jegens U, Majesteit, dat U de Gouden Koets en de Koningssloep hebt willen beschikbaar stellen voor deze manifestatie. Het inspirerende voorbeeld, dat Uw Koninklijke Moeder gedurende de oorlog, en dat U daarna heeft gegeven, doen ons dieper dan ooit beseffen de sterke band tussen het Huis van Oranje en ons volk. Het zou stellig niet met de op zet van de „E 55" stroken, indien men deze manifestatie bezocht met de gedacht: wat hebben we het toch goed gedaan. Nederland kan meer, en ook de „E 55" had beter kunnen zijn, we zijn er ons volkomen van bewust. De „E 55" laat zien wat een klein land door zijn energie en saamhorigheid vermag. Als zij een inspirerend voorbeeld mag zijn voor jong en oud, voor een volk dat een grootse toekomst tegemoet wil gaan, dan zullen de kosten en moeiten aan deze ma nifestatie besteed, rijkelijk be loond zijn. H.M. DE KONINGIN OPENT DE „E 55". „In dankbaarheid voor wat in tien jaar is gedaan en de blik vol vertrouwen gericht op de toe komst stel ik de energiemanifes tatie „E 55" in werking". Nadat H.M. de Koningin deze woorden had gesproken stelde zij het energieteken in beweging en daarmee was de „E 55" geopend. Onmiddellijk daarna zette het Westkapelse vrouwenkoor, dat gekleed was in traditionele kle derdracht, het lied „Holland is een heerlijk land" in. Tengevolge van het slechte weer zijn de postduiven niet los gelaten. Het energieteken bestaat uit zes armen van verschillende leng te, die horizontaal bevestigd zijn aan een rechtopstaande as. Aan het uiteinde van iedere arm be vindt zich het teken van de „E 55". De driehoek met daarin een cirkel. Deze tekens zijn in ver schillende kleuren geverfd. De lengte van de armen varieert van ongeveer één tot twee meter. Ze bevinden zich ongeveer 3% meter boven de grond. Toen de Koningin de handle overhaalde begonnen de. armen te draaien. Om ongeveer vijf minuten voor half twaalf begaf het gezelschap zich naar het in de nabijheid ge legen Elfprovinciënplein. Daar begroette de Koningin de 24 jon gens en meisjes kinderen die op 5 Mei 1945 zijn geboren die bij de hoge vlaggemasten stonden opgesteld. Zodra de mariniers- kapel de tonen van hqt vlagge- lied „O schitt'rende kleuren" liet klinken, gingen langzaam de Ne derlandse driekleur en de elf provincievlaggen omhoog. Daarna speelde de mariniers kapel de „E 55-mars" van Jan Masseus. RONDGANG OVER DE TENTOONSTELLING. Vervolgens begaf H.M. de Ko ningin zich naar het paviljoen van de telecommunicatie. Langs de inzending van de elec- triciteit kwam zij op het buiten terrein, waar zij vanaf een ver hoging een overzicht kreeg van de expositieder steenkolenmij nen, de Ned. Aardolie Mij. en de zoutwinning. Via de verhoogde loopbrug dwars door het pavil joen der Nederlandse spoorwe gen, ging het gezelschap nu on der de watertunnel door naar de energiehal, waar de Koningin zich liet voorlichten óver de ex positie van de havens, de Rijn en zeevaart, de scheepsbouw en de inzending „Land uit water". Natuurlijk trok vooral het na- Een poging om de toekomst van Elten en Tuddern weer on der de actuële politieke proble men te rangschikken is onder nomen door de liberale afgevaar digde in de Duitse bondsdag, prins Hubertus zu Loewenstein, Elten en Tuddern zijn de voor naamste plaatsjes in de smalle grensstroken, die door een ver ordening van het Britse militaire bestuur aan Nederland en België werden overgedragen als een correctie der grenzen. De „een zijdige annexatie" dezer gebie den, zoals zij in Duitsland ge noemd wordt, is jarenlang een steen des aanstoots geweest. In de laatste paar jaar is het ver lies van deze kleine gebieden echter niet meer tot inzet van demonstraties gemaakt. Slechts kwamen Elten en Tuddern nog elk jaar in het officiële verslag van het ministerie van Buiten landse Zaken voor als „onder vreemde administratie geplaatste Duitse gebieden", welker ontwik keling de bondsregering opmerk zaam volgde. Prins Hubertus zu Loewenstein, die zijn aandacht nu ook aan de „correctie-gebieden" gaat wijden, heeft naam gemaakt als onver vaard strijder voor het herstel der Duitse souvereiniteit over de tionale paviljoen, waarin het her stel van Nederland wordt uitge beeld, bijzonder de aandacht. Na de paviljoens van de metaalnij verheid en bouwen en wonen te hebben bezichtigd bleef de Ko ningin even toeven bij 't feeëriek verlichte zwembasin, waarin een groep schoolkinderen zich reeds vermaakte met zwemmen en spe len. Via de brug der kennis bereik te de Koningin het park, waar zij werd verwelkomd door klaroen geschal, dat de in de sector land bouw en veeteelt opgestelde landelijke ruiters deden horen. In lage opstapwagentjes ver volgde het Koninklijk gezelschap zijn tocht, om in het zojuist ge restaureerde herenhuis de hoofd architecten van de „E 55", prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema aan zich te laten voor stellen. Na deze korte onderbre king werd de wandeling voortge zet tot bij het paviljoen „Groei en bloei van stad en land", waar in alle Nederlandse provincies de typische karaktertrekken van hun bevolking en landstreken tonen. Bij de ingang van dit paviljoen nabij het „E 55"-klokkenspel, werd H.M. begroet door de Com missarissen der Koningin van de elf provinciën. Daarop volgde een gang langs de exposities van pro vincies en steden en een tocht, opnieuw in de opstapwagentjes, langs het paviljoen van 't bank wezen met zijn opmerkelijke to ren en het paviljoen van het ver zekeringswezen, voorbij de hoge wereldgondels en over de Park kade. Om kwart over één namen Ko ningin Juliana en Prins Bern hard afscheid van de „E 55". Terwijl het fanfarekorps van de Steenkolen Handelsvereniging zijn feestelijke klanken deed ho ren, werd de „Prinsesseplaat" betreden, waarmee de hoge gas ten een tocht door de Rotterdam se havens gingen maken. van het vroegere Duitse rijk af gescheiden gebieden. Het is zijn actie enkele jaren geleden begon nen op het toen nog als doelwit der Britse bommenwerpers ge bruikte eiland Helgoland. Met een troepje studenten van de door hem gestichte „Deutsche Aktion" trotseerde hij de Britse verboden en ondernam een par ticuliere invasie op het eiland. Twee dagen woonde het gezel schap op het volledig vernielde eiland in tenten tot het door Britse politie werd teruggehaald. Loewenstein had persoonlijk de Duitse vlag op het eiland gehe sen. Hoewel deze actie niet veel meer bereikte dan een vertraging van de reeds lopende onderhan delingen over een teruggave van Helgoland aan de weggebombar deerde Friese kreeftenvissers, liet de prins zich uitbundig vieren als de held van Helgoland. Vervolgens richtte prins Hu bertus alle pijlen van zijn „Deut sche Aktion" op het Saargebied. Zijn actie bracht hem in 1953 als afgevaardigde van de nationalis tische vleugel van de liberale partij in de Duitse bondsdag. Hij is één der liberalen geweest, die de Saarovereenkomst op de fel ste wijze hebben bestreden en die onder meer de klacht bij het constitutionele gerecht in Karls ruhe over dit accoord onderte kenden. Thans heeft Loewen stein, die onder Hitiers bewind naar Amerika emigreerde en daar Duitse geschiedenis doceerde, het front gericht naar Nederland, België en Luxemburg. Hij heeft een interpellatie aan de regering gericht en wil weten wanneer deze denkt te gaan onderhande len over een teruggave van de „onder voorlopige administratie" gestelde Duitse gebieden. VRIJDAG 20 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Schoolradio; 10.05 So praan en piano; 10.35 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Klein koor, 12.00 Angelus; 12.03 Amuè. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor de vrouw; 12.40 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Kon. lucht machtkapel; 14.35 Bariton en Hammondorgel; 15.00 School radio; 15.30 Zang en piano; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Koersen; 17.45 Piano; 18.05 Dans muziek; 18.30 Vragenbeantwoor- ding; 18.45 Accordeonmuziek; 18.55 Toespraak door Prof. Rom- me; 19.00 Nieuws; 19.10 Rege ringsuitzending; 19.45 Gram.; 20.40 Actualiteiten; 20.55 De ge wone man; 21.00 Politiek Forum; 21.30 Gram.; 21.50 Causerie; 22.05 Muz. quiz.; 22.35 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Ballroom orkest; 23.35 Amus. muz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huis vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.40 Voordracht; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Kamerkoor; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel en zang; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. 13.25 Orgelspel; 13.55 Koersen; 14.00 Alt en piano; 14.20 Voor dracht; 14.40 Gitaarspel; 15.00 De Antwoordman; 15.15 Gevar. pro gramma; 16.00 Voor de zieken; „De meteorologie is, voor de eerste maal sinds haar bestaan, in staat vast te stellen, dat de temperatuur aan Noord- en Zuid pool stijgende is. Dit verschijnsel is vijftig jaar geleden begonnen", aldus heeft dr. Renchelderfer, oud-voorzitter van de wereldor ganisatie van weerkundigen en thans hoofd van de Amerikaanse weerkundige dienst, te Genève verklaard. Hij vervolgde: „Wij hebben in het Noordpoolgebied een tempe ratuurstijging van één tot twee graden Celsius, ijssmelting en een warmer worden van het water en de lucht geconstateerd". De weersvoorspelling op lange termijn. Dr. Renchelderfer verklaarde verder, dat de belangrijkste vor dering der meteorologie van de laatste tijd de weersvoorspelling op lange(re) termijn was. Atoomontploffingen en het weer. De voormalige voorzitter der wereldorganisatie van weerkun digen deelde voorts mede, dat de uitwerking van de ontploffing In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van een atoomwapen op de kli matologische omstandigheden thans slechts voor een gebied met een straal van ten hoogste 150 kilometer kan worden nage gaan, zodat het (nog) niet moge lijk is na te gaan, of hierdoor het weer wordt beïnvloed. Kunstmatige regen. Omtrent het op kunstmatige wijze verwekken van regen zei- de dr. Renchelfelder, dat hier omtrent uitgebreide onderzoekin gen zijn gedaan, die tot nu toe reeds meer dan een millioen dol lar hebben gevergd, doch dat het verkregen resultaat „zeer teleur stellend" is. „Gebleken is, dat in 98 procent der gevallen, waarin men meen de langs kunstmatige weg regen te hebben verwekt, de neerslag op geheel natuurlijke wijze tot stand was gekomen", verklaarde hij. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft een korte ver klaring uitgegeven, waarin mede gedeeld wordt, dat de Ameri kaanse marine voor de Westkust van Amerika een klein atoom wapen onder water tot ontplof fing heeft gebracht. Er werd niet medegedeeld waar precies en wanneer zulks ge schied was. Wel zegt het ministerie, dat de ontploffing volgens de eerste gegevens geen gevaar voor het Amerikaanse vasteland, eiland bevolking of voor de consumptie geschikte vis heeft te betekenen. Dit was de tweede onderwater ontploffing van een atoomwapen. 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Amus. muziek; 17.25 Muz. caus.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Cauerie; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinder koor; 19.30 Causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.10 Pianotrio; 20.30 Causerie; 20.40 Leven in de cul tuur; 21.00 Lichte muziek; 21.30 Buitenl. overzicht; 21.45 Orkest; 22.20 Klankbeeld; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Kamerorkest. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Bazuinkwar tet; 13.30 Gram.; 14.00 Schoolra dio; 15.45 Volksliederen; 10.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws, 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Int. Radio- Universiteit; 22.30 Gram.; 22.55 ZATERDAG 21 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Radio- rallye; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.55 Radio-rallye; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Radio-rallye; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Radio-rallye; 13.25 Amus. muziek, 13.55 Gram.; 14.00 Boekbespre king; 14.40 Gram.; 14.35 Radio- rallye; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Amateursprogr.; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Samenzang; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Amus. muziek; 19.00 Nws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Avondgebed; 19.45 Toespraak; 19.55 Orkest; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Gevar. progr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orgel; 23.50 Radio-rallye. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Or gel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.40 Piano; 12.00 Gr.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Gram.; 13.45 Sport; 14.00 Lichte muziek; 14.25 Orgel en zang; 14.45 Eindexamen of niet; 15.45 Kamermuziek; 16.05 Van de wieg tot het graf; 16.20 Orkest; 17.05 Weekjournaal; 17.35 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Regeringsuitz., 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Operetteconc.; 20.50 Gev. progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Rally Radiostad; 22.40 Hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Rally Radiostad. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.30 Radio-journaal; 15.00 Kamermu ziek; 15.45 Accordeonmuz.16.00 Chansons; 16.15 Accordeonmuz.; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische zangen; 17.30 Orgel; 17.50 Gram.; 18.10 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep-om- meganck; 21.15 Verzoek-progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek 64. Eric wendt zich tot Allan: „Om dit plan van mij te doen sla gen, is het nodig dat iemand van ons zich op Tyrfing bevindt, en niemand kent jou. Zou j(j dat op je wil len nemen? Als je dat aandurft tenminste". „Natuurlijk", zegt Allan, een beetje ver ontwaardigd. „Welnu", vervolgt Eric, „ga dan met Cendrach en een paar van je eigen krijgers naar Branwen en zeg haar, dat jullie onder weg overvallen zijt door de bende van de Noorman; dat jullie wisten te ontsnappen en dat die Noorman nu dan eindelijk goed en echt dood is. Je onder neemt niets op Tyrfing en blijft Erwin uit de weg, want er mag vooral niets voorbarigs geschieden, anders loopt alles in de war. Wacht dus rustig af tot je nader van mij hoort, hetgeen door middel van één der Heruli's zal zijn. De rest van de mannen legert zich ergens in de buurt van Tyrfing en houdt zich eveneens kalm tot er bericht is gekomen. Begrepen?" t len hun lot aan het zijne verbin- Allen knikken, doch dan treedt den, een onzeker en zeer wissel- Astara op de Noorman toe en zegtvallig lot. met een betekenisvolle blik„En j „Ik zelf", zegt de Noorman en gij zelf? Ik begrijp, dat ge uw aan- zijn ogen fonkelen vol onderne- deel in deze plannen reeds hebt mingslust „vertrek nu terstond bepaald en dat dit niet het gering- j met Svein. Ik wil weten, welke ste zal zijn, maar wilt ge er ons boodschap de Bohuslaners van niet iets van vertellen, opdat wij Branwen hebben meegekregen en weten..." ga er achteraan. Kost wat het kost, Eric ziet de kring eens rond en we moeten verhinderen, dat deze een gevoel van dankbaarheid be- kerels Bohuslan bereiken! Het be kruipt hem voor het bezit van deze vel over de troep, Vrouwe Astara, trouwe vrienden, die zonder aarze-1 draag ik zolang aan u over!'. Dan richt Eric's blik zich op Cendrach. De oude man heeft zich merkwaardig stil gehouden al die tijd en ook nu is het, alsof hij Eric ontwijkt. Zijn houding is een won derlijke mengeling van verlegen heid en waardigheid en het is de Noorman reeds lang duidelijk dat Branwen's vader zich niet over de daden van zijn dochter wil uitla ten, doch Eric en zijn plannen nooit zal verraden. Eric behoeft dan ook niet veel te zeggen, als hij de scheepsbouwer ten afscheid de hand reikt. Enkele woorden zijn voldoende en de krachtige handdruk, die beide mannen wisse len, spreekt een eigen taal. „Dat is dus allemaal goed afge sproken", zegt de Noorman. Ver volgens zoekt hij vlug een geschikt paard uit, terwijl Svein er eveneens één neemt en weldra rijden zij in galop door de poort... de bood schappers van Bohuslan achterna. -'-J Agenda VRIJDAG 20 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Door dik en dun". Hotel „Centraal", 2 uur: aanbesteding herstel, vernieu wing en onderhoud van de aarde-, kram. en steenglooi- ingswerken aan de water kering van de calam. polder Nieuw-Neuzen. Hotel „Rotterdam", 2 uur: algem. vergadering van aan deelhouders N.V. Handel-, In dustrie- en Scheepvaart Mij. „De Hoop". Hotel „Rotterdam", 3 uur: algem. vergadering van aan deelhouders N.V. Handel Mij. „Terneuzen". GRAAUW: Gemeentehuis, 10 uur: aanbesteding uitvoeren van rioleringen en bestratin gen. ZATERDAG 21 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Door dik en dun". Concertgebouw, 8 uur: „Ho tel Below Zero". ZOUTE SPUI: School, 10.30 uur: aanbesteding bouwen van een 3-klassige school met bij behorende werken. HOEK: Knol C 66, 1.30 uur: publieke verkoping van meu bilaire goederen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Duel in de zon".

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5