Uit de Provincie et/ •«TRAFFIC Sportnieuws De blauwe auto Kantongerecht van Terneuzen Goed spelende Oranjeploeg wint van Zwitserland WRIGLEY Schooiétoi's WIERENNEN DUIVENSPORT Beursoverzicht TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. OOSTBURG. De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginia smaak SLUISKIL. Verdiende zege over falende tegenstander KAyW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering Gebieden der Kazaken in Sinklang werden autonoom Plannen voor atoomvliegdekschip Rode Kr ais-actie 1955. Het actiecomité van de plaatse lijke afdeling van het Nederland se Roode Kruis kwam in hotel „Rotterdam bijeen om de laat ste hand te leggen aan het pro gramma voor de 14-daagse actie, die in Terneuzen zal worden ge vierd. Morgen trekt de colonne uit te ongeveer half drie met de drum band van de ..Harmonie Terneu zen" voor het houden van een collecte. Woensdag 25 MeS collecte op de provinciale boot, door leden van de colonne. Donderdag 26 Mei in het Con certgebouw om 8 uur filmvoor stelling „Meisjes in het Wit." Maandag 26 Mei en Woensdag 1 Juni collecte op de provinciale boot. Donderdag 2 Juni toneelvoor stelling door de toneelclub „Cres cendo in het Concertgebouw, aanvang 8 uur, met het blijspel „Schandaal in de Groene Kaka- ioe." Zaterdag 4 Juni, aanvang 6.30 uur, korfba Iweds t r ijd op de Markt. Te 8 uur bridgedrive in één der zalen van hotel .Rotterdam." Met voldoening werd geconsta teerd, dat de inwoners van Ter- neuzen 't Roode Kruis een warm hart toedragen om het vele prach tige werk, dat hier wordt ver richt. Om dit werk te kunnen blijven doen is veel geld nodig. Daarom hoopt het bestuur dat ieder naar vermogen deze actie tb.I steunen. Bouw kantoor Prov. Waterstaat. Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Staten voorgesteld te besluiten tot het bouwen van een kantoorgebouw voor de Provin ciale Waterstaat alhier. De begroting hiervan bedraagt 80.000. Oriëntatierit Veilig Verkeers- actie. In het kader van de Veilig Ver- keersactie werd gisteren alhier de 5e oriëntatierit gehouden, wel ke georganiseerd was door de Veilig Verkeerscommissie ,,Axel", in samenwerking met de plaatse lijke vereniging „M.A.C.A.". Er verschenen 27 automobilis ten en motorrijders, en 8 brom fietsers aan de start. Na een geanimeerde rit door de polderwegen rondom Axel wer den de prijzen behaald door: Auto's: le pr. Lenos, Axel 7 strafp.; 2e pr. J. Verstraten, Axel, 48 s.p.; 3e pr. S. Dieleman, Ter- neuzen, 70 s.p.; 4e pr. Mr C. Wa- beke, Terneuzen, 112 s.p.; 5e pr. D. Dees, Terneuzen, 140 s.p.; 6e pr. M. van Oosten, Goes, 194 s.p. Motoren: le pr. H. Dieleman, Axel, 13 s.p.; 2e pr. J. van Rijn, Axel, 181 s.p.; 3e pr. J. Blusé, Goes, 187 s.p.; 4e pr. C. Boon, Terneuzen, 190 s.p. Bromfietsen: le pr. J. Bakker, Terneuzen, 1 s.p.2e pr. L. Haak, Axel, 17 s.p.; 3e pr. H. Goossen, Axel, 28 s.p.; 4e pr. M. Moens, Zaamslag, 33 s.p. Bij de bromfietsers kwam de heer J. Bakker uit Terneuzen voor de tweede maal in het bezit van de uitgeloofde wisselbeker. Geslaagd. Te Middelburg slaagde voor het examen fröbelonderwijzeres mej. K. de Die, alhier. De „Harmonie" verwierf de zilveren wisselbeker. Bij het gister te Watervliet (B.) gehouden bondsconcours van de Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuws-Vlaanderen, werd de door de Bond uitgeloofde zil veren wisselbeker voor het ge- Wegens het verkopen van fles sen zwak-alcoholische dranken, waarop het percentage alcohol niet .stond vermeld, werd de te Koewacht wonende winkelierster, M. v. d. M„ veroordeeld tot een boete van 10, subs. 2 dagen, met vertJêurdverklaring der in beslag genomen flessen drank. M. J. de P„ chauffeur bij een benzinestation te Terneuzen, reed met een vrachtauto op een smalle weg te Sas van Gent. Bij het pas seren van een ander voertuig raak te hij deze wagen en bracht tevens het verkeer in gevaar. De eis luidde 1 10 of 2 dagen en het vonnis 5 of 1 dag. De melksiïjter A. G. van D. te St. Jansteen had op de Molenweg een bespannen voertuig bestuurd, dat niet voorzien was van een rode reflector. Gezien de jeugdige leeftijd van verdachte en het feit, dat het niet donker was, werd zowel door de ambtenaar van het O. M. als door de kantonrechter hiermede reke ning gehouden en luidde de eis en het vonnis 12,50 subs. 3 dagen. Bij een gehouden controle op de weg in de gemeente Hontenisse bleek, dat de veehandelaar A. van K. uit Zaamslag, toen hij met een met vee geladen vrachtauto reed, niet in het bezit te zijn van een kentekenbewij van de door hem bestuurde veetransportwagen. Van K, zeide, dat men hem tel kens van het kastje naar de muur zond als hij probeerde een ken tekenbewijs te verkrijgen Hij moest met het veetransport zijn brood terdienen en kon zijn wagen niet aan de kant zetten, tot men einde lijk hem dit bewijs zou afgeven. De ambtenaar van het O. M. zei- de verdachte toe hem de instantie te zullen mededelen, die bedoelde bewijzen ver ■strekt. Eis en vonnis 15 of 6 dagen. CL V. M. F., kruidenier te Ter neuzen verkocht zijn auto, doch verzuimde het bijbehorende ken tekenbewijs binnen de 20 dagen de verkeersinspectie te Den Haag te doen toekomen. De ambtenaar wees er op, dat bö verkoop van voertuigen altijd het kentekenbewijs moet opgezon den worden naar de verkeersm- pectie en niet, zoals zovelen den ken, aan de nieuwe eigenaar van de auto. Het vonnis luidde conform de eis 10 of 2 dagen De buschauffeur J. M. te Axel, ha«t aldaar in de Weststraat tus sendoor de links en rechts gepar keerde auto's gereden en was daar bij in aanraking gekomen met een dezer auto's. Verdachte zeide, dat het doenlijk was om geduldig te wach ten tot de rijweg vrijkomt, want dan zou heel de dienst en de bus- vertdnding 'm t honderd lopen. Wu hebben voortdurend de grootste moeite om door deze straat te rij den en hebben opdracht te zorgen dat de bussen op tijd aankomen, hoewel wjj zelf aansprakelijk zijn voor een verkeersovertreding. De kantonrechter, mr Tichelman, merkte op, dat het hoog tijd wordt om zich in verbinding te stellen met B en W. van Axel, teneinde te komen tot een parkeerverbod in de Weststraat. Eis en vonnis 5 of 1 dag. Op 16 Maart reed een zeer gam mele auto te Terneuzen van de Havenstraat in de richting van de Oostsluis via de Blokken. Nadat de bestuurder rakelings langs de kleermaker W. van L. had gere den en deze bovendien nog enkele onwelluidende woorden had toege roepen, was het de scholier D. C. K. uit Hoek, die het slachtoffer werd van de roekeloze bestuurder en met zijn Fiets tegen de grond werd geworpen. De bestuurder, een zekere Van E., woonwagen-bewoner, reed echter door. nadat hij en een mede-inzit tende tegen de scholier hadden ge zegd, dat zij niets hadden gezien of gehoord. De scholier deed aangifte nu ae politie en bij een kruistocht door ie stad ontdekte de scholier de be- vnste auto," waarop de politie er *et voor zorgde, dat aan dit roe keloos rijden een einde kwam. Qe ambtenaar van het O. M. zei- de, dat verdachte als een bezetene door ,de straten had gereden. Bij de controle bleek de bestuurder niet in het .bezit te zijn van een rijbewijs, terwijl de handrem van de gammele auto defect was, van geen kenteken was voorzien, noch een stoplicht bezat en nog meer gebreken vertoonde. De eis was 80 of 32 dagen en de uitspraak 60 of 24 dagen. De scholier E. S. uit Hoek was op de Hogendijk aangehouden om dat zijn rijwiel aan de achterzijde niet voorzien was van een uitstra lend rood licht, hetgeen hem een boete van 5 of 2 dagen bezorgde. De wielrijdster v. G. had op de Westkade te Sas van Gent op een afgesloten gedeelte gereden. Zij hoorde 10 of 2 dagen tegen zich eisen. De kantonrechter von niste haar tot 8 of 2 dagen. De fabrieksarbeider C. J. de W. uit Terneuzen kreeg op 21 April een bekeuring wegens het op de rijksweg TerneuzenSas van Gent op zijn motorrijwiel meevoeren van een te brede last. De ambtenaar vroeg vrijspraak, daar hij de overtreding niet bewe zen achtte, waarop hij werd vrij gesproken. J. P. v. d. V. uit Oost-Eekloo bleek op 24 April j.l., toen hij langs een niet officiële doorlaatpost, pro beerde ons land binnen te komen, niet in het bezit te zijn van iden- tietijdspapieren. Dit kwam hem op 7,50 of 3 dagen te staan. De heer C. B. te Terneuzen liet op de provinciale weg Terneuzen Zaamslag zijn auto door z'n zoon besturen. Daar deze nog geen 18 jaar was, beging hij hiermede een ver keersovertreding. De eis luidde 25 subs. 5 dagen en het vonnis 20 of 5 dagen. Mevr. G. Z. te Westdorpe wilde zonder in het bezit te zijn van een bewijs van Nederlanderschap op een niet gebruikelijke manier een bezoek brengen aan België. Dit be zorgde haar een boete van 3 of 1 dag. De auto van de handelaar R. J. uit IJzendijke bleek, toen hij on der Philippine door de surveille rende politie verzocht werd te stoppen, niet voorzien te zijn van een functionnerend stoplicht. Dit kostte J. 15 subs. 3 dagen. P. V., slager, en C. V., veehande laar, beiden te Terneuzen, werden ten laste gelegd, dat zij binnen de bebouwde kom varkens hielden. Zowel de ambtenaar als de kan tonrechter wensten deze zaken aan te houden voor een nader on derzoek. zeischap dat het hoogst aantal punten behaalde, welke beker reeds twee achtereenvolgende ja ren werd uitgereikt aan de mu ziekvereniging „Oefening kweekt Kunst" te Schoondijke, thans be haald door de muziekvereniging „Harmonie" alhier. Herstellingswerken brug. Naar wij vernemen zal de brug in verband met herstellingswer ken aan het beweegbaar gedeel te, binnenkort buiten werking worden gesteld. Gedurende deze werkzaamheden wordt een veer pont ingeschakeld voor het weg verkeer. Vergadering „Sempre Avanti." In het Parochiehuis hield de R. K. toneelvereniging „Sempre Avanti", onder presidium van de heer R. van Cleemputte, haar jaarvergadering. In zijn openings woord richtte hij een speciaal woord van welkom tot de geeste lijke adviseur en de ere-leden. Het afgelopen jaar heeft zich gekenmerkt door een grote acti viteit, niet alleen voor wat be treft de ontwikkeling van speel sters en spelers, maar ook wat betreft de stukken, die in het af gelopen seizoen voor het voet licht werden gebracht. Als bijzon derste feiten werden aangestipt het fraaie resultaat in het eerste Zeeuwse Landjuweel en de to neelcursus onder leiding van de heer Herman Bruggen, waaraan door een groot aantal leden werd deelgenomen. Vervolgens het ope ningsstuk van het nieuwe seizoen „De Violiers," welk stuk even eens op de St. Genesiusdag van het W. A. K. werd opgevoerd. Ook werd in het afgelopen sei zoen deelgenomen aan 't Zeeuws Landjuweel, waarvoor het stuk „Rumigny" werd ingestudeerd, terwijl als slot „Het witte Legi oen" werd gespeeld. Een grote aanwinst voor „Sempre Avanti" was te künnen beschikken over een artistieke adviseur. De voorzitter besloot met de wens, dat „Sempre Avanti" over eenkomstig haar devies een suc cesvol jaar mocht ingaan. De jaarverslagen van secretaris en penningmeesteresse waren in dezelfde geest en getuigden, dat kosten noch moeiten gespaard zijn aan de ontwikkeling van de werkende leden en het verhogen van het culturele peil. Het bstuur werd met algemene stemmen herkozen, terwijl enkele leden tot de vereniging werden toegelaten. Na het behandelen van de huis houdelijke punten, werd bij de rondvraag het bestuur dank ge bracht voor haar beleid en met haar de kern actieve leden, die door hun opofferingen het moge lijk hadden gemaakt, dat rrien aan alle acties heeft kunnen deel nemen. De jaarvergadering werd beslo ten met een gezellig samenzijn. In het eivolle Feyenoord sta dion heeft een doorgaans goed en dikwijls; briljant spelend Neder lands elftal een overwinning met sprekende cijfers geboekt op een Zwitserse ploeg die tegenviel, in een aantrekkelijke en voor de 64.000 toeschouwers zeer plezieri ge wedstrijd. Het kleine groepje supporters van de Helveten echter kreeg slechts zeer zelden gelegenheid tot juichen, want de fraaie staal tjes van individueel spel en ook van teamwerk kwamen bijna alle voor rekening van de gastheren die hun tegenstanders bij tijden overklasten. En als er iets op de einduitslag 41 valt aan te merken, dan zou het zijn dat de cijfers het kracht- verschil nog niet eens helemaal zuiver weergaven. Een uitslag 51 of 61 zou voor de onzen niet geflatteerd zijn geweest. De eerste helft. Schaap won de toss en verkoos tegen de wpnd in te spelen. En onmiddellijk nam Oranje het ini tiatief in handen. Er volgden een serie pogingen van onze voorhoe de om de Zwitserse grendel open te breken. Ze deed dit met combi naties in hoog tempo en met voortdurende switchlbewegingen op beide vleugels. Een aanval van De Harder mislukte doordat de Hagenaar vast liep in het hoek je van de eönnervlag. Maar Nederland kwam terug. Uit "n pass van Wilkes naar Tim mermans resulteerde een goede voorzet waar de naar binnen ge zwenkte De Harder net niet met zijn hoofd bij ,kon. Een snelle Zwitserse tegenactie strandde op onze achterhoede waarna listig samenspel tussen De Harder en Wilkes deze laatste in een gun stige schietpositie bracht. Maar de Zwitserse doelverdediger Per- numian liep-Vliegensvlug uit zijn doel en griste de bal weg van de voeten van de Spaanse-Nederlan- der. En steeds weer zwermden de Oranjehemden voor het Zwitser se doel waar hachelijke en soms zelfs critieke situaties ontston den. Clavan, zeer op dreef en met De Harder een buitengewoon mo biele vleugel vormend, zond de bal hoog voor het heiligdom van Permuniam waar Van Roessel klaar stond om in te koppen. Hij sprong en hij, kopte ook, maar te gelijkertijd was de Zwitserse kee per met gestrekte vuist uit zijn doel gekoimen. Hij raakte de bal en tegelijkertijd het hoofd van onze middenvoor, die even liggen bleef en daarna van het veld ver dween. Hij werd vervangen door De Bruyckere jammer, want in onze aanval klopte het als zel den tevoren. Dit uitvallen van Van Roessel gebeurde in de zevende minuut toen de Zwitserse kolonie al her haaldelijk doodangsten had uitge staan, zo spande het voor de Hel- vetische veste. En steeds bleven de Oranjetruien sterker. Voortdurend opgestuwd door een middenlinie, die zich naar vo ren kon wagen omdat Kuys en Wiersma zeker en trapvast ble ken, liepen onze voorwaartsen storm met weldoordachte en bril jant uitgevoerde aanvallen. Lis tig samenspel van Wilkes en Timmermans bracht daarna vreugde in de Nederlandse har ten. Er ontstonden ook goede kansen maar toen Wilkes, na 2 tegenstanders in de luren te heb ben gelegd, het schot wilde los sen dat dit virtuozenwerk moest bekronen, kon de Zwitserse rechtshalf Kernen hem nog juist de voet dwars zetten. Het was de onvermoeibare Zwitserse spil Eggiman die het spel verplaatste naar onze helft. En toen kreeg Landman voor de eerste maal, nadat er ongeveer 20 minuten gespeeld was, gelegen heid om zijn talenten te tonen, op een...harde kopbal van Wiersma die (moest terugspelen en dit zo danig deed dat onze doelman slechts vallend het leer kon be machtigen. De Zwitsers brachten het tot twee corners nadat een knalhard schot van de Zwitserse middenvoor Huegi via een Neder landse schouder was uitgegaan. Maar Van der Hart en zijn' maats stonden -pal. Het Zwitserse intermezzo duur de slechts kort. Dra kwamen de Oranje-voorwaartsen weer in vol- actie. In weerwil van het Nederland se veldoverwicht bleven de doel punten echter uit. Totdat, in de veertigste minuut, 't stadion da verde op zijn grondvesten: na een door Clavan voorbereide aanval kwam de bal via De Bruyckere bij Wilkes die de dappere Zwit serse doelverdediger met een hard en beheerst schot geen kans gaf (10). Twee minuten later, toen onze voorwaartsen het andermaal op de heupen kregen, werd het (20). Een prachtige ren van De Harder bracht 'het leer voor het Zwitserse doel waar de verdediging totaal uiteengere ten werd door welberekende pas ses waarop de beide Zwitserse achterhoedespeLers geen vat kre gen. Timmermans legde de laat ste hand aan het werk met een scherp schot dat de linikerpaal trof, waarna de -bal de rug van Pemumian raakte en in de tou wen sprong. Nadat een nienwe Nederlandse aanval, waarin De Harder weder om een rol speelde, met moeite was gekeerd, floot de scheids rechter voor de thee, met een 20 voorsprong die onze jongens wel verdiend hadden. De tweede helft. Na de hervatting kreeg de strijd spoedig weer hetzelfde beeld. Timmermans en Wilkes zetten een serie aanvallen op. Even reageerden de Zwitsers en toen Wiersma wat al te fors Huegi van die bal liep, bestrafte de scheidsrechter dit met een in directe vrije schop. Onze verde diging, goed opgesteld bezwoer het gevaar en meteen trok de voorhoede weer ten aanval. Nederland bleef veel sterker. Het overwicht was zó groot dat de score niet ongewijzigd kon blijven. In de 13de minuut liet De Harder wederom aan zijn bewa kers zijn hielen zien. Hij zond de bal op het goede moment naar Wilkes, die gaf meteen door aan De Bruyckere en nu faalde de Til- burger niet: langs de uit positie gespeelde Pemumian trapte hij 't leer in de touwen (30). Even scheen het alsof de ach terstand de Zwitsers tot heftiger verzet zou stimuleren. Drie keer kwam ons doel in gevaar. Het vierde Nederlandse doel punt kwam tot standi in de negen tiende minuut op een moment dat niemand het verwachtte. De Zwitserse verdediging was ver opgedrongen waarop Van der Hart, die de situatie goed beke ken had, de 'bal hoog en ver naar voren plaatste. Wilkes, met een vrij veld voor zich, rende naar voren, dreef langs Pernumian en schoot het leer langs de Zwitser se back Mathis, die eensklaps was komen opdagen, in het net (4—0). De grote meerderheid van Oranje gaf daarna onze spelers een tikje te veel zelfvertrouwen. Ook leek het alsof hun strijdlust iets verminderde. En daarvan maakten de Zwitsers gebruik. Huegi brak door en in de 35e mi nuut kon hij met een schuiver via de paal de achterstand tot 14 terugbrengen. En hierbij is het deze middag gebleven na een wedstrijd waar aan de toeschouwers ongetwijfeld met 'genoegen zullen terugden ken, zowel wat de uitslag als wat het door de Oranjeploeg vertoon de spel (betreft. VOETBALUITSLAGEN. ZUID I. DERDE KLASSE D. SteenRia 60. INTERLANDWEDSTRIJDEN. Zwitserland B.Nederland B. 10; SpanjeEngeland 11; FinlandHongarije 19; Oosten rijkSchotland 14; W.-Duits- landO.-Nederland 62. Fa. P. J. VAN DE SANDE 131) Vijf kwartier later, toen een lichte streep in het Oosten reeds de nieuwe dag aankondigde, daalde Bijlman zacht neuriënd de trap af, om als het ware in de armen te lopen van commissaris Holdam, die gelijk met Veraart de voordeur binnentrad. Nee, de commissaris keek niets vriendelijk. „Hm't spijt me dat ik het zeggen moet, Bijlman, maar deze derde moord doet de deur dicht," begon hij met gefronste wenk brauwen. „Inderdaad, hij doet de deur dicht", bekende Bijlman luchtig. „Zo, dus dat geef je toe?" „Zeker commissaris, maar nie mand en ook u niet had deze laatste moord kunnen voor zien of voorkomen." „Dat wil ik aannemen, maar ik hoop dan toch werkelijk, dat dit inderdaad de laatste moord is in deze zaak. Tot nog toe heb Je... ehheel weinig succes gehad met je onderzoekingen door A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. „U weet, dat de moordenaar buitengewoon sluw te werk is ge gaan?" „Ja, daarvan ben ik overtuigd, maar erg eet niet, dat jij de eer van het politie-corps hoog dient te houden, Bijlman! Je hebt mij gezegd, dat je binnen vier-en- twintig uur. „Daarvan zijn er nauwelijks vijftien om, commissaris," viel Bijlman hem wederom in de rede. „Wil je daarmede dan zeggen, dat je..." Hij voleinde z'n zin niet, maar keek zijn inspecteur in gespannen verwachtingen aan. Bijlman knikte gedecideerd. „Ja commissaris, ik weet wie de moordenaar is en binnen een uur kan ik hem de boeien aandoen." „Wie?" „Geerling, de beeldhouwer." „En waar bevindt die kerel zich momenteel?" „Alle bewoners van het pen sion bevinden zich hier in de con versatiekamer, maar Geerling is er niet bijOntsnapt!" voeg de hij er glimlachend aan toe. „Wel voor de donder!" liet de commissaris zich ontvallen. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik enigszins in raadselen spreek, commissaris, maar misschien wilt u vast deze kamer binnengaan? Ik heb nog een mooi werkje voor Veraart. Geweldige haast, be grijpt u? Met het resultaat valt of staat mijn vermoeden." Hij wees op de deur van de conver satiekamer, als wilde hij zijn chef uitnodigen binnen te treden. „Valt of staat je vermoeden? En ik dacht, dat je zeker van je zaak was?" Was de verbaasde vraag. „Ben ik ook, maar ik vermoed nog iets, wat ik eerst niet ver moedde." Een dergelijke uitlegging was commissaris Holdam te machtig en hij verdween schielijk in de conversatiekamer, waar zijn ver schijning de nodige sensatie en consternatie verwekte. Bijlman sleepte Veraart intus sen als het ware mee naar boven. „Hier, deze drie dingetjes., on derzoek die als de drommel op vingerafdrukken en ik zou je een kraan van een kerel vinden en en... ik zal opslag voor je vra gen, als je mij na je geheimzin nige manipulaties meteen kunt zeggen, of de afdrukken dezelf de zijn, dat wil zeggen: van één en dezelfde persoon", begon Bijl man, zodra hij met Veraart in de kamer van de beeldhouwer stond. Terwijl Veraart z'n onafschei delijk koffertje opende en daar uit diverse kwastjes en potjes te voorschijn toverde, snelde Bijl man weer naar beneden. In de conversatiekamer heerste de stil te van het graf. Commissaris Holdam deed of de hele zaak hem niéts aanging en stond voor het inmiddels opengeschoven gordijn naar bui ten te kijken, waar de eerste zonnestralen langzaam door de optrekkende nevel drongen. Hij keek even om, toen Bijlman de revolver van Belfort van de schoorsteen wegnam en Drost een wenk gaf hem te volgen. „Nou, wat ben je te weten ge komen?" vroeg hij deze in de hal. „Veel en niet veel, zo je het noemen wilt. Kort na het vallen van het schot verlieten de huis knecht en het dienstmeisje hun kamertjes en begaven zij zich door het donkere gangetje naar het trapgat en op dit moment flapte het licht weer aan. Ze za gen en hoorden juist, dat Geer^ ling van de trap op de eerste verdieping sprong." „Ze zagen hem springen, of veronderstellen zij dit slechts, omdat ze hem hóórden neerko men?" vroeg Bijlman. (Wordt vervolgd.) De regering vaji communis- tisch-Ghina heeft de bijzondere Kazakengehieden in de provincie Sinkiang omgevormd tot autono me gebieden, aldus een Woens dag te Hongkong ontvangen edi tie van het communistische blad „Tienstsin Ta Koeng Pao". Het ruitervolk der Kazaken, dat stamverwant zou zijn aan de Russische Kozakken, heeft zich tweemaal tegen het communisti sche gezag verzet. 35.000 van hen hebben getracht in de jaren 19411942 het land te verlaten. Slechts 2.000 Kazaken wisten Turkije te bereiken, terwijl vele anderen in Sinkiang bleven, waar zij overvallen pleegden op Chinese kolonisten. In 1953 meldde radio-Peking, dat de Kazaken het Chinese staatshoofd, Mao Tse Toeng eer bied hadden betuigd en de wens te kennen hadden gegeven zich bij China aan te sluiten. Als autonome gebieden wor den genoemd dat van Koeldja Tahtsjeng en Altai en dat van Bardoel. De Amerikaanse marine heeft plannen voor de bouw van een vliegdekschip, dat door atoom energie zal worden voortgedre ven, aldus senator Henry Jack son, voorzitter van de subcom missie van het congres, die zich bezig houdt met de militaire toepassingen van de atoomener gie. De marine wijzigt haar begro ting voor het begrotingsjaar be ginnend op 1 Juli zodanig, dat nog vier, inplaats van drie, on derzeeboten kunnen worden ge bouwd, welke atoomkracht als energiebron hebben. Hierdoor zal de Amerikaanse marine in totaal de beschikking over acht dergelijke onderzee^ boten krijgen. Voor de bouw van vier is reeds machtiging verkre gen. Zoals bekend worden met de „Nautilus", de eerste onder zeeboot van deze soort, die reeds een aantal malen heeft gevaren, de laatste proefnemingen ge daan. DE RONDE VAN ITALIË. De vijfde étappe. De vijfde étappe van de Ronde van Italië, van Acqui Tenme naar Genua, over 170 km is gewonnen door de Italiaan Astrua in de tijd van 4 uur 24 minuten en 41 sec., hetgeen een gemiddelde beteken de van 38580 km per uur. De ver dere uitslag luidt: 2. Botella (Sp.) 4.24.41; 3. Messi na (It.) 4.25.00; 4. Albani (It.) z.t.; 5. Boni (It.) 4.25.06 6. Fan- tini (It.) 4.25.12; 7. Defilippis (It.) z.t; 8. Voorting (Ned.) z.t.; 9. Ko- blet (Zw.) z.t.; 10. Magni (It.) z.t.; 20. ex aequo De Groot (Ned.) Van Breenen (Ned.) en Wagt mans (Ned.) allen in- de tijd van 4.25.12; 76. Roks (Ned.) 4.26.0»; 94. Van Oers (Ned.) 4.34.19; 95. Maenen (Ned.) 4.35.16. De zeste étappe. Het dagklassement van de zes de étappe, een ploegentijdrit op het 4,6 km lange circuit van Ge nua in totaal 18 km gehou den, luidt: 1. Torpado (Defilippis) 1.11.06; 2. Nivea-Fuchs (Magni) 1.11.36; 3. Zwitserland (Clerici) 1.11.45; 4. Atala (Astrua) 1.11.48; 5. Frankrijk (Geminiani) 1.12.09; 6. Legnano (Minardi) 1.12.21; 7. Leo Chlorodont (Fornara) 1.12.54; 6. Spanje (Ruiz) 1.13.12; 9. Neder land (Wagtmans) 1.13.45; 10. Bianchi (Coppi) 1.13.52. Het dagklassement individueel tegen het horloge over 18,4 lom luidt: 1. Defilippis (It.) 23 min. 40 sec; 2. Zuliani (It.) 23.43; 3. For- nasièro (It.) z.t.; 4. Moser (It.) at.; 5. Maule (It.) z.t.; 6. Gorrter- no (It.) z.t.; 7. Magni (It.) 23.4T7; 8. Baffi (It.) 23.48 9. Koblet (Zw.) 23.55; 10. Clerici (Zw.) z.t.; 41. Voorting (Ned.) 24.35; 42. Wagtmans (Ned.) z.t.; 43. Van Breenen (Ned.) z.t.; 57. De Groot (Ned.) 24.56 88. Van Oers (Ned.) 26.21; 89. Röks (Ned.) z.t. en Maenen (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de zesde étappe luidt: 1. Magni (It.) 23.48.46 2. Cle rici (Zw.) 23.48.54 3. Monti (It.) 23.48.55; 4. Geminiani (Fnankr.) 23.49.02 5. Nencini (It.) 23.49.17; 6. Coppi (It.) z.t.; 7. Moser (It.) 23.49.22 8. Wagtmans (Ned.) 23.49.34 9. Van Breenen (Ned.) z.t.; 10. Voorting (Ned.) z.t.; 27. De 'Groot (Ned.) 24.00.01; «3. Roks (Ned.) 24.02.30; 94. Maenen (Ned.) '24.53.11; 95. Van Oers (Ned.) 25.08.43. Het algemeen ploegenklasse- ment na de zesde étappe luidt: 1. Zwitserland 252 ptn; 2. Frank rijk 285 ptn; 3. Nederland 313 ptn; 4. Spanje 368 ptn en 5. Bel gië 549 ptn. DE RONDE VAN BELGIE. De eerste étappe van de ronde van België voor profs van Brus sel naar Stavelot over 'n afstand van 255 km is gewonnen door de Belg Vannitsen in 6 uur 39 min. 47 sec. De uitslag luidde: 1. Vannitsen (B.) 6.39.47 (met bonificatie 6.39.17)2. Wim van Est (Ned.) z.t. (met bonificatie) 6.39.32); 3. Peters (B.) z.t.; 4. Rosseel (B.) z.t.; 5. Close (B.) z.t.; 6. Ernzer (Lux.) z.t.; 7. Za gers (B.) z.t.; 8. ex aequo o.a. Hinsen (Ned.) Cerami (It.), Im- panis (B.) en Schotte (B.), allen in dezelfde tijd als de winnaar; 39. Gielissen (Ned.) 6.47.41; 40. Nolten (Ned.) z.t.; 41. Van Don gen (Ned.) z.t.; 82. Van Osta (Ned.) 7.01.37; 99. De Boer (Ned.) 7.11.40. Onze landgenoten Plantaz en Guns lieten bij de start verstek gaan. PRIJSVLUCHT OP ARRAS. Donderdag 19 Mei. „De Eendracht" Terneuzen. Aantal duiven 161. Snelheid eer ste duif 1491 m; laatsteprijswin- nende duif 1299 m. 1. F. Dieleman. Hoek; 2. Jac. Wisse; 3. C. de Rijke; 4, 5 en 9. Jac. Hamélink; 6. G. Luijk; 7. J. v. d. Houdt; 8. D. v. d. Berge; 10. C. v. d. Klooster. Rustige prijshoudende markt. Het onregelmatig verloop in Wallstreet en het feit, dat de Amsterdamse effectenbeurs Don derdag wegens Hemelvaartsdag gesloten bleef, noopte Woensdag middag tot een zekere terughou dendheid, zowel bij publiek als beroepshandel. De beurs bood dan ook een zeer kalme aanblik en de handel was gering. Niette min toonden de internationale soorten geen verdere achteruit gang, hetgeen men een gunstig teken achtte, temeer daar er Dinsdag een kabinetscrisis is ontstaan. Deze papieren fluctueerden slechts weinig en sloten per saldo goed prijshoudend tot iets beter. De cultuurmarkt bleef vrijwel in één doen met Dinsdag. Ver enigde Deli echter gevraagd op 148 (145%). Ook Amsterdam Rub ber een fractie beter. Nationale Handelsbank moest 2 punten prijsgeven en kwam op 17614. De scheepvaartsector was licht ver deeld met kleine verschillen naar beide zijden. Claims Hollandsche Bank-Unie die Dinsdag met ƒ45 gedaald wa ren (tot 325, vertoonden ee» licht herstel en noteerden 331. Claims Vredestein echter wer den iets lager geadviseerd. De staatsfondsenmarkt1 was Woens dag aan de vaste kant, ondanks de gespannen situatie op de geld markt. Prolongatie 2%

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2