Uit de Provincie Binnenlands nieuws De blauwe auto Feest in Franse stad: De stand van de handel op de E 55" geeft vijf studiebeurzen uit die schrijven Verbroedering tussen Zierikzee en StHilaire bekrachtigd Onrust onder advocatuur Ag end cm KOEWACHT. ZAAMSLAG. Griekse zeeman 15000ste bezoeker van tentoonstelling te Rotterdam ALS LIEFDE IN HAAT VERANDERT LEZERS Op het met Nederlandse vlag- j de gemeente-secretaris, de heer gen en molentjes versierde marktplein van het Normandi- sche stadje St. Hilaire du Har- couet klonken Zondagmorgen het Franse en Nederlandse volks lied ter bekrachtiging van de verbroedering tussen Zierikzee en St. Hilaire. In tegenwoordigheid van vele Franse en Nederlandse autoritei ten was zojuist op plechtige wij ze onder auspiciën van de Raad van Europese gemeenten de tweelingsehap tussen beide ge meenten uitgeroepen. De dag is een grote manifesta tie geworden van Frans-Neder landse vriendschap, die zijn hoogtepunt vond in het aanbie den van de sleutel van St. Hilaire aan de burgemeester van Zierik zee, jhr mr J. Schuurbeque Boeye, die met een vijfentwintig tal vertegenwoordigers van de Nederlandse burgerij de festivi teiten bijwoonde. Ondanks de regen, die dreigde en later in stromen neerplensde, heerste Zondagmorgen al een gezellige drukte in de straten rond het plein. Vooral bij het stadhuis was veel belangstelling, waar, na de vergadering van de gemeenteraad, verschillende autoriteiten hun opwachting maakten. Even na de aankomst van de Nederlandse consul arri veerde de eerste gezantschaps secretaris van de Nederlandse ambassade te Parijs en daarna de sous-prefect Duchesne Maru- la'z als vertegenwoordiger van de Franse regering. Op een eretribune, waarom heen in een grote cirkel de pad vinders en schoolkinderen, de vereniging van oud-strijders en voormalige krijgsgevangenen met hun vaandels stonden opge steld, bood een schoolmeisje op een kussen burgemeester Schuur beque Boeye de sleutels van de stad aan als symbool van de blij vende vriendschap tussen beide plaatsen. De heer Schuurbeque Boeye bood een getroffen inwoner van St. Hilaire een chèque van dui zend gulden aan als blijk van medeleven uit Zierikzee. Hij deed daarna mededeling van het verlenen van de erepenning in zilver van Zierikzee aan burge meester dr D. -Cuche, de ge meentesecretaris r. Guillaume en in brons aan de drie wethou ders. Qp zijn beurt heeft het ge meentebestuur van St. Hilaire burgem. Schuurbeque Boeye en E. H. Mulder begiftigd met de eretekenen van St. Hilaire du Harcouet. Na de nacht in Parijs te heb ben doorgebracht was de Zierik- zeese delegatie Zaterdag om streeks half zes in St. Hilaire ge arriveerd, waar zij in het ge meentehuis officieel werd ont vangen. In een kort welkomst woord sprak dr Cuche de ver wachting uit, dat de hartelijke betrekkingen tussen beide plaat sen door dit contact nog zouden worden verlevendigd. Inmiddels waren de Franse gastheren aan gekomen, bij wie de Nederlandse bezoekers het weekend hebben doorgebracht. In de grote zaal van het hotel Relais de la Post werd Zaterdagavond een receptie gehouden, waar velen kennis kwamen maken met de Neder- se delegatie. Tijdens een korte ontvangst vertoonde burgemees ter Cuche een kleurenfilm van zijn in 1953 aan Zierikzee ge maakt bezoek. Later is er nog opvoering gegeven van Bretonse en Normandische folklore. De Zaterdagavond werd besloten met een concert op het grote plein, waar tot laat in de avond een volksbal deze feestdag be sloot. Afgevaardigden van de balie uit het gehele land zijn Zaterdag middag in Utrecht bijeengeweest ter bespreking van de onrust die in de advocatuur heerst als gevolg van zekere maatregelen van het college van afgevaardig den van de orde van advocaten. Het betreft hier speciaal de stage verordening en de ontwerp ver ordeningen inzake verplicht ac countantsonderzoek voor advo caten en de verplichte vorming van een zgn. faillissementsfonds. Uit de vergadering van Zater dag is een acht leden tellende contactcommissie gesticht ter be hartiging van de belangen van de advocaten en ter voorberei ding van een vereniging tot dit doel. Het secretariaat van de contactcommissie wordt waarge nomen door mr W. Broertjes, kantoor Westeinde 12, Amster- dma. DINSDAG 17 MEI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Montana Belle". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Maarten Luther". WOENSDAG 18 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Montana Belle". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Maarten Luther". CARAVANS MOETEN IN HET BUITENLAND VAN HEMMEN ZIJN VOOKZIEN. GEEN UITSTEL VOOR NEDERLANDSE WAGENS. In Nederland geldt voor kam peerwagens de eis, dat ze van een rem installatie moeten zijn voorzien, wanneer ze, volledig beladen, zwaarder zijn dan 750 kg. Buiten onze grenzen zijn de eisen editer strenger. Daar die nen ingevolge het daarom trent bepaalde in de Conventie wan Genève, caravans rem men te hebben, wanneer ze bela den zwaarder zijn dan de helft van het gewicht van de ledige trekwagen. In feite (betekent dit, dat bij een lichte trekauto een caravan altijd remmen zal moeten hebben. De A.N.W.B., die ook in het verleden steeds geadviseerd heeft caravans van een remin- stallfltie te laten voorzien, wijst er op, dat caravanners wier kam peerwagens niet aan de gestelde eisen voldoen, thans het gevaar jopen aan- de grens te worden te ruggestuurd! De Bond had via zijn zusteror ganisaties in de verschillende landen gepoogd voor Nederlandse caravanners die naar het buiten land willen reizen nog enig uit stel te verkrijgen, op grond van het feit dat men in Nederland een afwijkende regeling t.a.v. de rem-eisen heeft. Deze pogingen hebben echter geen resultaat gehad. Men dient dus, wil men deze zomer ib-v- naar België en Frank rijk met de caravan, er voor zorg te dragen, dat de wagen is aan gepast aan de internationale rem voorschriften. Vooral ook bij aankoop of huur van een cara -van dient men zich hiervan ter dege te vergewissen. BEROEPSGOEDEREN- VERVOERDERS IN ZEELAND DEMONSTREREN. Het district Zeeland van de N. O. B. wegtransport, zal op Woensdag 25 Mei a.s. een grote provinciale da,g organiseren voor de beroepsgoederenvervoerders in de hele provincie, welke be doeld is als een manifest ie van de prestaties, waartoe het in staat is. Na een officiële ont vangst ten stadhuize van Goes volgt in één der zalen aldaar een bijeenkomst, waarin de heer J. H. Roose, wethouder van Goes, zal spreken over het Deltaplan en zijn betekenis voor het weg vervoer. Ook wordt het woord gevoerd door de landelijk voor zitter van de N. O. B„ de heer E. van Donkelaar. Daarna rijden de beroepsgoederenvervoerders met hun wagens naar Middel burg, waarop de markt een de- filé zal worden gehouden voor een groot aantal autoriteiten. Na een bezoek aan een auto-tentoon stelling zullen weer op de markt rijvaardigheidsproeven en behen digheidswedstrijden worden ge houden. Aan het diner, dat daar na wordt gehouden, zullen de prijzen worden uitgereikt. DE LAATSTE INZAMELINGSACTIE VAN 1940—1945. De grote slotinzamelingsactie van de Stichting 19401945 heeft tot op heden aan recht streekse giften, afrekeningen van plaatselijke afdelingen en toezeggingen van provinciale en gemeentebesturen reeds 2 mil- lioen gulden opgebracht. Daar onder bevindt zich een bedrag van rond ƒ360.000,toegezegd door 6 der 11 provinciale en 513 der 1014 gemeentebesturen van ons land. Van de overige provin ciale en gemeentebesturen is nog geen toezegging ontvangen. In vele gemeenteraden staat het verzoek van de Stichting echter op de agenda der eerstvolgende raadsvergadering. De actie, waarmee men 5 mil- lioen gulden hoopt te verkrijgen is intussen nog niet ten einde, Vele verenigingen en instellin gen zullen nog over het verzoek van de Stichting een beslissing moeten nemen. In honderden be drijven zijn nog uurloon-acties aan de gang. MIDDENWEG BRAAKMAN AANBESTEED. Namens Ged. Staten werd aan besteed het verbeteren en gedeel telijk aanleggen van de weg Bier vlietHoek door de Braakman, met een totale lengte van 6422 meter. Hiervoor werd het laagst inge- schreyen.id.oor het Aannemersbe drijf iEi Blok te Rotterdant voor 510.740. De gunning werd aangehouden. Verkeersongeval. Toen Zaterdagmorgen te onge veer 10 uur de heer S. met zijn auto op de provinciale weg reed ter hoogte van de Nieuwe Molen, stak plotseling het 11-jarig zoon tje van de heer K. de rijweg over. De heer S. kon niet verhinderen, dat het knaapje onder de auto terecht kwam en deerlijk werd gewond. In zorgwekkende toe stand is het jongetje naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Verkeersongeval. Toen Zondagavond te ongeveer 7 uur de heer J. uit Axel op zijn rijwiel uit de richting Axelse- straat komende; het kruispunt van de voorrangsweg Terneuzen Kloosterzande wilde oversteken om de Polderstraat in te rijden, kwam hij in aanraking met het achterste gedeelte van een luxe auto, bestuurd door de heer B. uit Rucphen (N. -Br.), die even eens komende uit de richting Axelsestraat de- Veerstraat in wil de rijden. Door de botsing viel de heer J. van zijn rijwi'el en liep daarbij verwondingen op aan zijn hoofd knie en hand'. Nadat de heer J. zich onder be handeling had gesteld van dok ter Elenbaas, kon hij zijn weg vervolgen. Door de rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld. II Welke jongeman hij moet op 1 Mei tenminste 16 jaar zijn en niet ouder dan 25 wil een kans hebben, om een half of een heel jaar gratis te gaan studeren in Amerika, teneinde er inzicht en ervaring op te doen in het zaken leven? Of een kans om drie jaar gratis te gaan studeren aan een Nederlandse Hogeschool, Univer siteit of M. T. S.? Die kans wordt geboden aan de oever van de Maas op de „E 55". Jongemannen kunnen daar mee doen aan een test. Zij moeten dan in het selectiepaviljoen van de stand van de handel tienmaal een antwoord geven op een vraag: Indien u koopman was, wat zou u in zo'n geval (als precies om schreven is) doen? Achter een van de drie gestelde mogelijkhe den behoeft men alleen een hokje zwart te maken. In het selectie paviljoen wordt dan beoordeeld, of men tot de volgende ronde kan worden toegelaten. Die bestaat hierin, dat men thuis in hoog stens 120 woorden eigenhandig moet neerschrijven, wat men denkt dat de tien geboden van de koopman zijn. Voor de studie in Amerika worden drie van de beste deelne mers aangewezen, voor de studie in Nederland twee. Aan deze laat ste twee wordt echter de eis ge steld, dat zij zich specialiseren in de commerciële-, de juridische-, de technische- of de publiciteits- riching. De inzendingen worden in de eerste plaats beoordeeld op origi naliteit, stijl en woordkeus. Het beste tiental candidaten zal uitge nodigd worden voor en psycholo gisch onderzoek. De stand waar het hier om gaat wil voorts laten zien, dat het in deze eeuw nog zo is als in de gou den eeuw, n.l. dat handel wel vaart brengt, met dit verschil, dat er nu veel groter dynamiek en schakering vereist wordt. Kon men in de gouden eeuw vrijwel volstaan met een „geboren" koopman te zijn, thans moet hij „geboren èn gemaakt" worden. Hij is een vakman geworden, dient kennis van alle facetten van zijn branche te hebben en van het vervoers- en geldwezen. Een modern koopman komt er niet zonder een goed inzicht in de problemen van economie en be drijfseconomie, public relations en reclame, marktonderzoek en statistiek, administratie en recht, organisatie en personeelsbeleid, techniek en politiek. In elk van deze takken van de handel is er plaats voor jonge ondernemende Nederlanders. Enkelen is het gegeven alle fa cetten, hier genoemd, in zich te verenigen. Zij zijn de grote koop lieden, die in de 20e eeuw Neer- lands naam groot doen zijn. Zo menen dé ondernemers van deze stand van de handel. Dezer dagen werd in het mu seum voor land- en volkenkunde de 15.000e bezoeker geregistreerd voor de tentoonstelling over het leven der Eskimo's. Doch toen men deze daarmede wilde com plimenteren, bleek hij noch Ne derlands noch een der moderne talen te verstaan. De honorair conservator van het museum, de heer H. P. C. Haan, die door zijn omzwervingen in Noord-Afrika de internationale gebarentaal vloeiend hanteert, wist betrokke- kene echter te bewegen zijn naam en adres cp te schrijven. Het was de Griekse zeeman Theodorus Fragedakis, varende op het s.s. „Michalakis", en wo nende Skouze 34, Pireus. Het was de bedoeling de 15.000e bezoeker een boekwerk over het Eskimoleven aan te bieden. Aan gezien echter geen dergelijk boek in het nieuw-Grieks beschikbaar was, werd hem door de directie voor hemzelf en zijn drie colle ga's enige rook-waar aangebo den. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie werden on derstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven, die terug te bekomen zijn bij de daarachter staande adressen: Brochte (kinder), Plein 26; Kin derwagenkussentje met sloop, Veerstraat B 18; Tochtdeur, D 162; Vulpotlood, Polderstraat 21. PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE IN ZEELAND. Door de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege der Veefokkerij in Zeeland werd gister te Hoek, op De Knol, de voorjaarskeuring gehouden. De uitslag hiervan was: Stieren: le pr. Heine's Eduard VII, eig. Stierenver. Hoek; 2e pr. Diamant, eig. F. Dielemanv. d. Wege. Eerste kalfskoeien: la pr. Trijn tje van de Westsluis, eig. P. de Jonge; lb pr. Hetty, eig. D. van Doeselaar; 1c pr. Lenie II, eig. Wed. M. de Regt; ld pr. Gravin V, eig. L. Muilaart; 2a pr. Koba, eig. K. G. Tollenar; 2b pr. Irene, eig. P. DielemanJansen; 2c pr. Metha, eig. J. DielemanRie- mens. Tweede kalfskoeien: la pr. Cor rie, eig. P. Jansen; lb pr. Cato, eig. Wed. M. de Regt; lc pr. Grietje, eig. P. DielemanJan sen; ld pr. Gravin IV, eig. L. Muilaart; 2a pf. Metha 61, eig. J Dieleman; 2b pr. eig. Wed. M. de Regt; 2c pr. Grietje, eig. P. W. Jansen; 2d pr. Irene, eig. Fr. Dieleman; 2f pr. Trijntje, eig. P. DielemanJansen; 3a pr. Kitty, eig. D. van Doeselaar; 3b pr. Giel- ke, eig. H. P. Wolfert. Derde kalfskoeien: la pr. Rika, eig. L. Mullaartlb pr. Amalia, eig. K. G. Muilaart; lc pr. Adela, eig. K G Tollenaar; 2a pr. Griet- je's Elza'eig. L. Muilaart; 2b pr. Annie van de Knol, eig. L. Mui laart; 3e pr. Afken, eig. P. de Jonge. Oudere koeien: la pr. Paula, eig. K. G. Tollenaar; lb pr. Lena, eig. P Jansen; lc pr. Anna, eig. F. Dielemanld pr. Hilverda's Aukje, eig. P. de Jonge; 2a pr. Gravin II, eig. L. Mullaart; 2b pr. Emma, eig. F. Dieleman. Eenjarige runderen: le pr. Wit- zy Grietjes Elza; 2e pr. Witzy Gravin VII; 3e pr. Witzy Annie Trijntje, alle van L. Mullaart; 4e pr. Elsje, eig. F. Dieleman. Tweejarige runderen: le pr. Gravin VII, eig. L. Mullaart; 2e pr. Fuk, eig. Jac. de Bruijne; 3e pr. Marijke, eig. F. van Cadzand. VIJF MILITAIREN BIJ AUTO BOTSING GEWOND. Maandagochtend om kwart voor tien is een bestelwagen van de bakker L. T. H. uit Broekhem Valkenburg in het gehucht Schoonbron bij Wijlre-Gulpen ingereden o.p een militaire colon ne. Vijf militairen werden ge wond, van wie één min of meer ernstig. De colonne was een peleton van 150 man van het regiment veldartillerie „Van Essen" uit de Kloosterkazerne te Breda, dat een bivakoefening hield in Zuid- Limburg. Terwijl de colonne marcheerde naderde uit tegen overgestelde richting een truck met daarachter de bestelwagen. De bestelwagen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de militaire co lonne. De bestuurder remde krachtig, doch kwam te slippen, waardoor de achterkant van de wagen in de colonne terecht kwam. De vijf dienstplichtige solda ten J. Bulthuis uit Uithuizen, R. Kazimier uit Groningen. D. van den Broek uit Soestdijk, M. W. Bouw uit Doornspijk en B. H. Jansen uit Wageningen werden tegen de grond geworpen. Sol daat Bulthuis kreeg een dubbele beenbreuk aan het linkerbeen en werd vervoerd naar het centraal militair hospitaal te 's Graven- hage. De vier overigen kregen lichte verwondingen en zijn teruggebracht naar de Klooster kazerne te Breda. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. De 26-jarige electrieien W. K. uit Utrecht is Zaterdagmiddag in de gieterij van N.V. Werk spoor te Utrecht door electrische stroom gedood. K. was bezig reparatiewerk zaamheden te verrichten aan één der transportkranen. Hij was in de veronderstelling dat er geen spanning op d'e electrische lei ding van de kraan stond. Door een misverstand bleek dit echter wel het geval te zijn. K. kwam in aanraking met drie draden van 380 volt en was vrijwel op slag dood. De politie heeft een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. EMIGRATIEKISTEN IN BRAND. Zaterdag stond op het Groene- wegje in Den Haag een wagen met 2 emigratiekisten, gevuld met hooi. Een tienjarig knaapje hield een paar brandende luei- fers bij het hooi met als gevolg een grote vlammenzee. Het pu bliek wierp de kisten in het wa ter en de ijlings verschenen brandweer kon de zwaar bescha digde kisten weer opvissen. De schade beloopt enige honderden guldens. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. De Haagse politie heeft de Rijswijkse melkbezorger M. van M. aangehouden wegens verduis tering in dienstbetrekking. De aangehoudene werd tijdens het rondbrengen van de melk i'n zijn wijk twee keer van nieuwe voor raad voorzien, waarvoor hij twee bonnen moest aftekenen, die hij bij zijn patroon diende in te leve ren. Van M. leverde slechts één bon in en verkocht dé melk die op de andere bon was geleverd te eigen bate. Van Augustus '54 tot nu toe heeft hij zich op deze wijze 2000' toegeëigend. Zaterdagavond stonden enige dames op de hoek van de Koning straat en de Hooftskade in Den Haag op haar echtgenoten te wachten. Op een gegeven ogen blik passeerden vijf opgeschoten jongens, van wie één tot een dame zeide: „Schat geef mij een kus". Toen de dame daar niet op in ging, trachtte hij haar te omhel zen. doch de dame kon deze geste niet waarderen. De jon gen werd toen boos en gaf haar een klap in het gezicht. De dame verloor haar evenwicht en viel op de grond, waarbij zij een lich te hersenschudding opliep. De politie heeft de jongen mee genomen. INBRAAK IN EEN AUTO. In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een auto, geparkeerd in de Prins Hendrikstraat te Den Haag. Er werd een partij damestextiel- goed ter waarde van ƒ3000 ont vreemd. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Op Zondag 15 Mei hebben op sporingsambtenaren van P.T.T., in samenwerking met de rijks politie te Buitenpost, de clandes tiene zender „Eendracht" opge spoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 19-jarige land arbeider G. R. te Harkema Opeinde. de Velthuysenlaan een stilstaan de auto en een hard weglopende man. Een verkeersbord bleek te zijn omver gereden. Sporen we zen erop, dat de auto uit een par ticuliere garage in genoemde laan moet zijn gestolen. Met behulp van een politiehond werd een spoor van de vluchteling gevolgd. Ongeveer tien minuten gaans van de Velthuysenlaan raakte de hond het spoor bijster. Een bewoner van een perceel aan de Hilversumseweg deed gistermorgen aangifte, dat zijn garage was opengebroken en zijn Skoda was verdwenen. Uit een garage in de Zevenenderdrieft is een volkswagen ontvreemd. In een perceel aan de Hilversumse weg bleek een poging te zijn ge daan de garage open te breken. BRAND IN VERF- EN LAKFABRIEK. In de verf- en lakfabriek van de N.V. Feenstra aan het Dam- sterdiep te Groningen is om half elf gistermorgen een uitslaande brand uitgebroken. De Groningse brandweer rukte met groot mate rieel uit en bond energiek de strijd aan tegen de zich snel uit breidende vuurzee. De brandweer slaagde erin binnen een half Uur het vuur te localiseren. De brand was ontstaan op een zolder in het achterste, aan de Lijnbaanstraat gelegen, gedeelte van de fabriek. Tijdens de brand woedde er bo ven Groningen een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens. Het vuur was ontstaan doordat een pot met was, die op 'n buta- gasstel stond, overkookte. Men was bezig met het smelten van hars en was voor het bereiden van verf. In een ommezien stond het gehele vertrek in lichterlaaie en pogingen, het vuur met kool- zuurblussers te blussen misluk ten. De vlammen verbreidden zich snel naar boven, waar voor raden verf waren opgeslagen. De Groninger brandweer onder leiding van hoofdbrandmeester Waanders kwam snel ter plaatse en werkte met enkele miststra- len. Het is aan het doortastend ingrijpen van de brandweer te danken dat een ramp kon wor den voorkomen, want niet alleen waren er grote voorraden verf. lak en terpentijn opgeslagen in het bedrijf, maar in het aan grenzende pand v/as een papier- voorraad opgeslagen. Het vuur woedde daarenboven in een oud stadsgedeelte met zeer oude ge bouwen en huisjes. De schade was nog niet te schatten, maar bleef beperkt. De fabriek is ver zekerd. 129) door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. AAN DE BEVOLKING VAN SLUISKIL. Enige dames hebben zich bereid verklaard U dezer dagen te ko men bezoeken voor de collecte voor de jaarlijkse reis van de Siuiskïlse Ouden van Dagen. Daar deze collecte steeds uw volle sympathie had, wensen wij ook ditmaal deze hartelijk in uw milddadigheid aan te bevelen, op dat wij in staat zullen zijn onze ouden van dagen een heerlijk uitstapje te bezorgen. Verder zal er ten bate van dit doel op Hemelvaartsdag bij de heer Scheele een dansavond wor den gegeven, terwijl er twee kaartavonden voor dit doel zul len worden gehouden in hotel „De Kroon" en in hotel „De Brug." ,v .1 Inwoners van Slüiskil, geeft net milde hand en stelt onze ouden van dagen niet teleur Namens het Comité, H. J. COLSEN Bak verliet de kamer en de I vlogen door het karig gemeubi leerde vertrekje en gelijktijdig zagen ze een briefje op het bed liggen. Inspecteur Bijlman, u bent te laat. Doe geen moeite, want u vindt mij nooit," leizen ze beiden. Bijlman perste de lippen grim mig op elkaar. „Dat dénkt ie..." was alles wat Drost hem hoorde prevelen. Niets wees op een overhaast vertrek van de bewoner. Het bed aan de linker-zijwand was besla pen, althans in hoofdkussen en dekens was de afdruk van een menselijk lichaam zichtbaar. De half openstaande kastdeur aan de rechter-zijwand liet een paar herencostuums, een witte jas en twee paar schoenen zien. Op een stoel slingerden een das en boord, op de wastafel lagen nog kam en borstel benevens het scheergerei. Op het tafeltje een asbak met een paar sigaretten peukjes. Achter in de kamer, tus sen de zware .gordijnen, die dit vertrekje van het atelier scheid de, stond een prachtige electri sche pathéfoon met automatische platenverwisselaar. Ze schoven de gordijnen opzij en traden het atelier binnen. Rechts tegen de wand was een aantal ruwe plan ken getimmerd, waarop enige stilte was nu bijna hoorbaar. Rodney was door het praten wakker geworden en zat ver veeld voor zich uit te staren. „Hebt u uw horloge al terug gevonden?" vroeg Bijlman hem opeens. Rodney schrok op. „Horlqge? ...Oh eh... no no... geen idee waar dat ding gebleven is," klonk het verward. Zo zo," en deze twee woorden waren voor de aanwezigen even zoveel vraagtekens. Als een lawine kwam Bak de trap afrennen en de conversatie kamer binnenrollen: „Inspec- téur!" schreeuwde hij bijna, ,,ik krijg geen antwoord en de deur is op slot gedraaid!" Bijlman vloqg van zijn stoel overeind. „Drost kom mee.Bak jij blijft hier," commandeerde hij. Met drie treden tegelijk stormden ze de twee trappen op en of ze het van tevoren haden afgespro ken, wierpen ze hun body tegen de gesloten deur van Geerlings kamer. Krakend bezweek het slotnog een paar ferme trap pen... en de deür vloog open Bijlmans hand vond de schake laar bij het felle licht van Drosts zaklantaarn en meteen baadde de kamer in 't licht. Hun ogen bijna slordig afgewerkte gips- beeldjes stonden. Daaronder, achter een gordijntje, een aantal matrijzen. Bakken met gips en kalk stonden in een hoek in het midden van een wit-bestoven- atelier stond een houten stellage, een soort verstelbare werkbank, waarop het gereedschap, dat een beeldhouwer gebruikt. Grote schalen met water, waarin kalk en verschillende kwasten, ston den hier en daar op de kale vloer. Dit alles hadden beide mannen in één oogopslag gezien en ze waren overtuigd, dat ze de beeld houwer hier niet meer behoefden te zoeken. Het zware gordijn voor het brede raam in het atelier, be woog langzaam heen en weer. Het hing te strak om er iemand achter te vermoeden, maar tóch trok Bijlman het met een ruk plotseling open. Het raam stond open en hij keek in de inkt-zwarte nacht en de tuin beneden hem, waarin de hoge bomen nauwe lijks afstaken tegen een zwaar bewolkte lucht. Maar aan het handvat van dé spanjoletsluiting was een stevig touw geknoopt, waarvan het uiteinde zich in de duisternis verloor!... Drosts zaklantaarn flitste naar beneden en ze bemerkten, dat het touw tot even onder de eerste verdieping afhing. Als iemand zich hierlangs had laten zakken, was hij met een klein sprongetje veilig in de tuin beland! „Héééwie daar boven?" klonk een stem uit de tuin. „Drommels Scholten! Hier in specteur Bijlman... Zeg 's, heb je beneden staan maffen!" riep Bijlman tot de agent beneden hem. „Dr hangt hier een eindje touw uit het raam en ik heb zo het idee, dat dit door iemand ge bruikt is, die de benen heeft ge nomen. Niets gezien of ge hoord?" ,,'t Is hier hartstikke donker, inspecteur. Zien 'doe ik geen steek, maar m'n oren zijn prima in orde. Als d'r eentje naar be neden is gekomen, had ik 'm toch in het grind moeten horen sprin gen", kwam het antwoord. „Heb je je misschien te ver van het gebouw verwijderd?" „Nou... dat wil zeggen: ik scharrel zo'n beetje van links naar rechts van dit huis en mis schien wandel ik wel 's een tien meter de tuin in". „Dat kan net genoeg zijn, voor iemand, die op de loer ligt, of beter gezegd: die op de loer hangt en géén schoenen aan heeft, maar ze netjes om z'n nek heeft hangen," mopperde Bijl man en hij trok het hoofd binnen het raam. „Is de vogel gevlogen?" vroeg Drost. „Ja, zie jij hem soms in z'n kooitje?" nijdaste Bijlman. Hij liep terug naar de deur, die ze zo juist hadden geforceerd en be keek nauwkeurig het slot. „Als jeblieft... de sleutel aan de bin nenkant, de deur van binnen ge sloten en door het raam d'r tus sen uit." Hij rende weer terug naar het raam, als een hondje op de voet gevolgd door Drost Nauwkeurig bekeek hij de span jolet en het touw. „Verdorie..." liet hij zich ont vallen en hij krabde eens naden kend op z'n kruin. (Wordt vervolgd.) HARTVERLAMMING IN DRONKENSCHAP. Zaterdagmiddag om 1 uur werd in de Vijzelstraat te Amsterdam een 51-jarige man naar het bu reau Singel gebracht, die dronken was en daar ter ontnuchtering opgesloten, zo wordt vernomen van de hoofdstedelijke politie. Dezelfde avondom half acht kwamen de agenten tot de ont stellende ontdekking, dat de man in de cel overleden was. Volgens de politie was de man hartpatiënt en maakte vaak mis bruik van sterke drank. BRAND IN CIRCUS ALTHOFF. Het circus Franz Althoff is Zondag ternauwernood aan een ramp ontkomen. Tijdens de mid dagvoorstelling te Gouda ont stond door nog onopgehelderde oorzaak een felle brand in een berg stro en mest, opgestapeld te midden van een carré van staltenten, waarin zich bijna 500 dieren bevonden. Het vuur woedde op slechts drie meter afstand van de kame- lenstal en vlak bij de olifanten- stal. De Goudse brandweer en het circuspersoneel hebben met vereende krachten het vuur ge blust, terwijl de dieren die juist gereed waren gemaakt voor een optreden, in paniek over het ter rein holden. Met schoppen en dekzeilen werd de brand tenslot te bedwongen. De voorstelling ondervond door dit alles geen vertraging. AUTODIEVEN OP PAD. Een groepje autodieven heeft Maandagnacht de gemeente La ren (N.H.) tot werkterrein geko zen. Een aantal garages werd ge forceerd en uit drie werd de auto gestolen. Een politieagent zag op BRAND IN BENZINETANKAUTO. Maandagmorgen om halt tien is in een op het Almelose sta tionsemplacement staande tank auto van de Iraanse petroleum maatschappij brand uitgebroken, tengevolge waarvan 3000 liter benzine verloren is gegaan. De brand ontstond tijdens het Iaden. De tankauto, die een inhoud van 6000 liter heeft, was reeds voor de helft gevuld met gasoline en de overige nuttige ruimte van 3000 liter zou met Ibenzine wor den gevuld. Toen het vullen hij- na klaar was sloegen opeens de vlammen uit de achterzijde van de auto. De chauffeur en. twee arbeiders, die zich op dat ogen blik bevonden in de onmiddellij ke nabijheid van de wagen, die stond bij een loods van de L P. C., moesten zich door de vlammen heen in veiligheid stellen. De chauffeur liep hierbij lichte brandwonden aan gelaat en han den op. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk worden gezocht in het feit, dat het positief geladen gasoline in contact is gekomen met de negatief geladen benzine. Dit veroorzaakte een explosie en de brand. De gasoline is, dank zij het voortdurend aifkoelings- bluswerk van de Almelose brand weer, gespaard gebleven, tmaar de laadruimte voor de benzine brandde geheel uit. Ook kon worden voorkomen, dat de brand over sloeg naar de met oude ma terialen en met bussen olie en benzine gevulde loods van de L P. C. SLIPPENDE AUTO REED MOEDER MET KINDERWAGEN OMVER. Zondagavond om half elf, bij het begin van een stortbui, die Zich over Amsterdam ontlaadde, is een slippende personenauto halverwege de Witte de With- straat tegen een op het troittoir lopende 32-jarige moeder aange botst, die een kinderwagen voort duwde. Alleen deze moeder, me vrouw H. G. Heddeman, liep aan het hoofd en aan de rechterknie letsel op, doch kon na behande ling in het Wilhelminagasthuis naar huis gebracht worden. De kinderwagen ving de stoot voor de baby op. De wagen kreeg een hevige klap, schoot enige meters vooruit en kantelde. Dooi de klap werden de wielen ontzet, terwijl de kap uiteen scheurde. Doch de baby bleef er laconiek onder. Toeschietende voorbijgan gers troffen het meisje nog in de dekentjes gewikkeld zuigend op haar duim zonder enig letsel aan. De auto kwam in deze vrij stil le rechte straat met grote snel heid aangereden en slipte door de beginnende gladheid op de tramrails, maakte een halve slag om en reed achterstevoren het rechtertrottoir op, waar de vrouw liep. Eerst een 15-tal meters ver der kwam de auto, die in zijn vaart diverse langs de huizen gevels staande fietsen meesleep te, paralel aan de straat, doch met de neus in de verkeerde rich ting, op het trottoir tot stilstand. Behalve de moeder werd ook nog de 72-jarige voetganger A. Mi Nieuwenhuis op het trottoir geraakt. Hij liep een bUil boven het rechteroog op.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2