Uit de Provincie Binnenlands nieuws De blauwe auto Gemeenteraad van Biervliet TERNEUZEN. BIERVLIET. BRESKENS. HULST. OOSTBURG. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. RADIOMONTEUR AANGEHOUDEN. ROTTERDAMSE AANGE- HOUDEN TE DEN HAAG. GEFINGEERDE ROOFOVERVAL. HERDENKING in kapelle. Zaterdag is voor het monu ment op de centrale militaire Franse begraafplaats in Kapelle een korte plechtige dodenherden king gehouden van de in de Mei dagen in 1940 in Zeeland gesneu velde Franse militairen. Tijdens deze plechtigheid, welke werd bij gewoond door de Franse ambas sadeur en mevrouw Garnier wer den voor het monument kransen gelegd namens de Franse ambas sade, het comité „Le souvenir Francais", de Franse oud-strij ders, de provincie Zeeland, het gemeentebestuur van Kapelle en de FransNederlandse club. Na afloop werd ten gemeente huize een bijeenkomst gehouden, tijdens welke burgemeester H. G. van Suijlekom van de Franse am bassadeur vernam, dat hij is be noemd tot ridder van het Legioen van Eer. De Haagse Politie Muziek vereniging. Hoewel ook voor de twee vol gende Zaterdagen van deze maand nog aantrekkelijke attrac ties op het programma staan, is het bezoek van de Koninklijke 's-Gravenhaagse Politie Muziek vereniging „Onderling Kunstge not" een hoogtepunt geweest in het Mei-programma van de Ter- neuzense Middenstandsvereni ging „Klimop". Aan de boot te Perkpolder ver welkomd door enige bestuursle den van „Klimop" en van de „Harmonie Terneuzen", arriveer de het gezelschap om ongeveer twee uur aan. hotel „Des Pays- Bas" waar de maaltijd werd ge bruikt. Om kwart over vijf groeide de belangstelling aan het parkeer terrein zienderogen toen de Haagse dienaren van Hermandad zich daar opstelden voor een mu zikale rondwandeling door de stad. Het was een genot te zien welk een discipline in dit gezelschap heerst. De afmars geschiedde in volmaakt militair tempo en plot seling was de smalle Noordstraat boordevol muziek van dit 78 man tellende korps. Vanzelfsprekend trok deze mu zikale wandeling, met voorop een martiale tambour-maitre, de trot se drumband en 't overdadig ge schitter der instrumenten heel veel belangstelling. Het hoogte punt was het concert op de kiosk, dat, na de afmars vanaf het par keerterrein, onder de belangstel ling van honderden, om klokslag acht uur begon. Dit concert was een juweel. Ieder nummer werd zó gaaf en welhaast zó volmaakt vertolkt, dat de vele toeschouwers spoedig de koude vergeten waren en met werkelijk zeer veel aandacht de uitvoering volgden. Zowel het slagwerk dat ïn verschillende nummers de aandacht trok als 't gave geluid der instrumenten wa ren een genot om te beluisteren. Zelfs wist dit gezelschap bij een der laatste nummers „Lustige Brüder" de volledige aandacht van de talrijke jeugd te boeien. Na de pauze verzamelde het ge zelschap zich op de geïmprovi seerde kiosk waar door drum band en harmonie tot slot 't tap toe ten gehore werd gebracht. Had vóór de pauze de Terneu- zense politie de toeschouwers in oijna volmaakte orde op eerbiedi ge afstand weten te houden, bij het taptoe verzamelden de vele honderden zich op een enkel vriendelijk uitnodigend gebaar der gasten, zich dichter om de kiosk. Ondanks de bijna winterse kou de heeft ietier dit concert tot de laatste noot beluisterd. Deze uit voering mag als een der hoogte punten van de muzikale evene menten in Terneuzen gelden. Ho pelijk mogen de muziekliefheb bers het misschien nog eens be leven dat tijdens de concerten het hinderlijk passeren van auto's en bromfietser, achterwege blijft. In ieder geval heeft „Klimop' wel een gélukkige keuze gedaan, waarvoor zij de dank der bevol king en de talrijke bezoekers ver dient. N.V.V. t.b.c.-busjesi. De gezinsbusjes welke door het N.V.V. tJb.e.-fonds in diverse W. Zeeuws-Vlaamse gemeenten bij N.V.V.-leden zijn uitgezet, zijn kortgeleden gelicht. De opbrengst is in stijgende lijn en mag voor deze lichting als bijzonder mooi genoemd worden. De opbrengst was als volgt: Cadzand 45,75; Oostfburg 38,88; IJzendijke 32,23; Breskens 74,71Schoon- dijke ƒ46,74; Groede 61,71Aar denburg 35,15 en Biervliet 67,23. Totaal dus 402,40. Behalve dit bedrag bevonden zich in busjes nog een aantal zilveren halve guldens, kwartjes, uit de omloop genomen bronzen en zinken munt stukken, die voor het t.b.c.-fonds nog waarde hebben. Afscheid hoofd Chr. lagere school. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer J. C. Spoor, hoofd der Gbr. lagere school, na 35 jaar als zodanig werkzaam te zijn ge weest, a.s. Dinsdag in een spe ciaal hiervoor te houden ouder avond, afscheid nemen. Tot bijwoning hiervan zijn ook de talrijke oud-leerlingen van de heer Spoor uitgenodigd, bene vens bet nieuw benoemde hoofd der school, de heer M. C. Capelle uit Maartensdijk Vergadering Ouden van Dagen Zaterdagmiddag werd in het ontspanningslokaal een vergade ring gehouden, waarin de heer Könings uit Vlissingen de pen sioenwet behandelde en tevens aandrong op bezoek van de alge mene vergadering van de Bond op 23 Juli te Rotterdam. Besloten werd hiervoor een bij drage van 7,50 te verlenen. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. Brug ge, werd gekozen de heer P. de Poorter. Re ina er t-f eesten. De ingebruikneming van het Reinaertpad, dat van Hulst naar Destelberge, in België, loopt, zal voor Hulst en omgeving grote feestelijkheden met zich mede brengen. Door het comité van de Reinaertfeesten is nu het pro gramma vastgesteld. Op 20 Mei a.s. vindt in „De Graanbeurs" te Hulst een lezing plaats door pastoor De Wilde over „Werkelijkheden in de Rei- naert". 21 Mei. Opening van de ten toonstelling „Zeeuwse en Vlaam se kunst" in het stadhuis. Hier worden werken uit deze streken tentoongesteld van kunstenaars uit Zeeland en het Vlaamse land. 25 Mei. Jeugdforum in het bio scoopgebouw, georganiseerd door optreden Hans Velu, Theo van Steen en Wim Bari. 28 Mei. Academische zitting in het stadhuis om 13.30 uur, waar bij prof. Hellinga en pater dr Stracke zullen spreken over de fi guur van de vos Reinaert. Om 20 uur in het Princenbolwerk opvoe ring van het Reinaert openlucht spel door het Reizend Volksthea ter van het Nationale toneel van België. 29 Mei. Herhaling van 't open luchtspel. 30 Mei. Opening Reinaertpad. 31 Mei. Vossenfeest in het Prin cenbolwerk met medewerking van een Ober-Bayern oiikest. 1 Juni. Vossenfeest voor de jeugd, ingericht door de winke liersvereniging. 4 Juni. Reinaert-ralley met me dewerking van de K.R.O. en N.I. R. en de K.N.A.C. De ralley loopt langs de streek waar Reinaert volgens de legende heeft gezwor ven. Jubilarissen K.A.B. In het klein-patronaat had een huldiging plaats van een zestal K.A.B.-ers, die 25 jaar lid waren van verschillende standsorgani- saties der K.A.B. De feestverga- dering werd geopend door de voorzitter der afdeling, de heer Esseling, die een woord van lof sprak over deze pioniers, die in het begin zeer veel moesten doen om alles waarvan nu de arbeiders profiteren, tot stand te brengen. De heer Strijdonk, voorzitter van het feestcomité en tevens voorzitter der bouwvakarbeiders bracht, naast felicitaties aan de jubilarissen, ook dank aan hun echtgenoten die ook hadden me de K.R.O.waarbij als sprekers degewerkt aan de opibouw der De raad kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van G. S„ waarin zij meedeelde het raadsbesluit betreffende de in standhouding van de openbare lagere school te Biervliet te heb ben goedgekeurd. De school te Driewegen blijft dus voorlopig tot 1 Januari 1958 bestaan'. Voorts heeft G. S. de verkoop van grond aan de heer P. J. Pladdet goedge keurd. Van het ministerie van Finan ciën kwam hericht, dat de oor logsschadevergoeding voor de brandweergarage op 141,25 gul den werd vastgesteld, terwijl het voorschot voor vergoeding oor logsschade van het gemeentehuis op 52.917,29 gulden werd bepaald. Voor tijdelijke huisvesting van de gemeenteadministratie gedu rende de periode 19461954 werd aan de gemeente een bedrag van 9032,31 gulden toegekend. Tot slot deelde de voorzitter de raad nog mee van de heer A. Bliek een aanvrage te hebben ontvangen tot woningverbetering. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met de uit kering ineens voor het eerste half jaar 1955 aan de gemeenteambte naren, terwijl het ambtenarenre glement en het arheidsovereen- komstenbesluit werd gewijzigd met betrekking tot de vacantie- toeslage en de opname daarvan in de pensioensgrondslag. Het salaris voor de gemeente opzichter werd herzien. Het mi nium bedraagt thans 4698 gul den; het maximum 5448 gulden; voorts werd ten behoeve van de gemeente-opzichter een motor vergoeding van 500 vastgesteld. Z.h.s. nam de raad het principe besluit van de woningwetwoning Noordstraat 14 aan de bewoner, de heer C. A. den Decker, over te doen. Hierna kwam het voorstel van B. W. aan de orde betreffende de mogelijke overname van her houwplichten door de gemeente. In andere provincies is reeds een financierings- en rentestop afge kondigd. De mensen, die hun bouwplannen niet vóór een zeke re tijd ingediend hebben, zullen hun rijksbijdrage uitgekeerd krijgen. Eenzelfde maatregel is ook in de provincie Zeeland te wachten. Het zou jammer zijn, dat op deze wijze herbouwplich- ten verloren zullen gaan. Thans stelden B. W. aan de raad voor dergelijke herbouwplichten waar mee de eigenaren toch niet zelf bouwen van hen over te nemen tegen betaling van een zeker agio. De raad juichte dit voor stel van B. W. ten zeerste toe. Op korte termijn hopen B. W. ten deze met nadere voorstellen te komen. In besloten zitting werd een bespreking gevoerd over het door het ingenieurs-bureau Van Has selt De Koning te Nijmegen opgemaakte plan tot het aanleg gen van een z.g. uitvalsweg van af de Markt naar de provinciale weg. Het tracé loopt over de dijk langs de z.g. Steenoven. Voorts voorziet het plan in het bestra ten van de Schoollaan met de be nodigde riolering. Vanaf de Markt tot aan de Schoollaan zal een bestrating van 6 m. breed ko men en van de Schoollaan tot aan de provinciale weg een be strating van 5 m. met een fiets pad er naast. Terwijl de bestra ting van de Schoollaan m breed zal worden. Het gehele plan denkt men uit te kunnen voeren in D.A.C.W.-verband. In openbare zitting besloot de raad het genoemde werk in prin cipe uit te voeren indien de nor male D.A.C.W.-premie voor dit werk zal worden toegekend. Tijdens de rondvraag zeide de heer J. W. Verplanke, dat het hoog nodig is, dat in de woning wetwoningen in het woonvertrek plafondjes van hardboard aange bracht worden. De voorzitter liet uitkomen dat dit werk onmo gelijk uit de onderhoudspost be kostigd kon worden en er meer voor te voelen de afvoer van het regenwater in de eerste instantie in orde te brengen. Tot dit laat ste werd dan ook besloten. Naar aanleiding van de brand op de boerderij van de heer M. Diele- man op 7 Mei, had de heer A. J. van Hoeve enige critiek op enkele brandweerlieden, die, hoewel zij het alarm gehoord hadden, er meer voor voelden op de kermis te Driewegen te blijven. De voor zitter zegde een onderzoek hier naar te zullen instellen. standsorganisaties, daar hun man dikwijls naar de diverse vergade ringen moesten. Nu is er reden tot juichen, aldus spr. Hij hoopte dat de weg, die voor de jongeren is gemaakt door hen met volle ijver zal worden betreden. Hierna overhandigde hij aan de jubilarissen het zilveren insigne voor hun 25-jarig lidmaatschap. Dit waren de heren A. Blom- maert L. van Bunder en A. van Overmaire van de Ibouwvakafde- ling; J. Stevens als ambtenaar van de P.T.T. en C. Roelands en D. Bakker van de landarbeiders- bond. Hierna voerde ook de geestelij ke adviseur, kapelaan Mabesone, het woord. Spreker hoopte dat de diverse standsorganisaties op de ingeslagen weg zouden mogen voortgaan. De avond werd opgeluisterd door het gezelschap „Lorelei" uit Clinge, dat met haar orkest o.l.v. de heer L. Plaat en met zang van mej. 'H. Plasschaert voor een goede stemming zorgde. Tijdens de pauze werden er aan de aan wezigen verversingen aangebo den. Het was een zeer geslaagde avond' voor de K.A.B.-afdeling Hulst. Vergadering Ned. Bijenbond. In hotel „De Eenhoorn" alhier vergaderden Zaterdagmiddag de imkers van W. Zeeuws-Vlaande- ren. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, liet in zijn openings woord een pessimistisch geluid horen. De belangstelling voor de bijenteelt neemt af. Men treft het dan ook jaar op jaar slecht. Ook dit jaar weer. Er is overal veel koolzaad, doch de hijen krij gen door het slechte weer niet de gelegenheid om de honing te ha len. Enkele dagen goed zonnig weer, zonder wind zou nog veel kunnen goed maken. Met de wens uit te spreken, dat na de inzin king weer een flinke opleving in de bijenteelt zal komen opende de voorzitter de bijeenkomst. Niet verenigen kon de vergade ring zich met een voorstel van het hoofdbestuur, om het maandblad los te melken van het algemeen lidmaatschap. Men meende, dat het maandblad van grote waarde was voor de leden. De heren Govaert en De Feijter werden afgevaardigd naar de ver gadering te Utrecht, waar zij dit standpunt zullen verdedigen. Vervolgens kwam de excursie aan de orde, welke ieder voorjaar door de vereniging wordt georga niseerd. Op 25 Juni zal een be zoek worden gebracht aan E. 55. Vervolgens werd medegedeeld, dat de mijtziekte nog steeds niet uitgeroeid is. Bij de heer Vermeu len te Zuidzande moest weer een stand door de rijkslbijenteelt-con- sulent worden afgemaakt. VIJF VOSSEN GEVANGEN. De landbouwer Verstappen heeft op de heuvel de Schatberg te Kronenberg niet minder dan vijf vossen uitgegraven en on schadelijk gemaakt. Bij de diver se gangen werd een hele voor raad kippen, fazanten en hazen aangetroffen. VERMISTE KINDEREN TERECHT. De twee kinderen Hoogendijk uit de Van der Helststraat te 's-Gravenhage, die op 12 Mei sa men waren weggelopen, zijn Vrijdag in de namiddag weer ge vonden. Het meisje was uit zich zelf naar huis teruggegaan. Het jongetje had niet meegedurfd, maar werd later in de stad aan getroffen. MANNEKE SPUUG VAN ETTEN. De Amsterdamse beeldhouwer Forrer heeft voor het Marijke- plein in de nieuwe uitbreiding te Etten een beeldje ontworpen, dat de verfraaiing door plantsoenaan- leg en groenbeplanting moet vol tooien. Het wordt een fontein beeldje, een geestige voorstelling van een straat joch dat met zijn handen in zijn zakkenwater staat te spuwen. HUWELIJKSZWENDELAAR GEARRESTEERD. De Bussumse politie heeft de 38-jarige verwarmingsmonteur M. C. uit Eindhoven aangehou den, verdacht van oplichting van een ruim 40-jarige Bussumse dame. 'Hij had deze dame huwe lijksbeloften gedaan om haar voor enige duizenden guldens op te lichten. De monteur was met de dame naar Nijmegen gegaan om een huis te bezichtigen, dat zij na hun huwelijk zouden betrekken. Hij had een spaarpotje van 29.000, beweerde hij, en kwam nog juist ƒ3.000 te kort om het huis te kopen. Het bleek dat dit huis alleen aan de buitenkant te bezichtigen was. Daardoor kreeg de dame argwaan. Toen zij in Amersfoort volgens afspraak de monteur weer ontmoette, was zij vergezeld door twee Bussumse rechercheurs. C. legde een bekentenis af. Hij bi f - k gehuwd te zijn en vader van twee kinderen. Aan de dame had hij een valse naam opgege ven. Reeds eerder was hij voor een zelfde feit tot een voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De proeftijd is nog niet verstreken. De raad komt bijeen. Dinsdagmiddag 17 Mei komt de raad in vergadering bijeen ter be handeling van de volgende agen dapunten Voorstel tot wijziging salaris verordening gemeentepersoneel per 1 Januari 1954 en per 1 Janu ari 1955; vaststelling van een verplaatsingskostenbesluit voor het gemeentepersoneel; vaststel ling verordening tot het toeken- nen bij wijze van voorschot van een uitkering ineens over het le halfjaar 1955 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente personeel; nadere goedkeuring besluit tot openstelling van het zwembad van de stichting „Het Sasse Zwembad" voor het sei zoen 1955. Uitstapje gemeenteraadsleden. Na de vergadering gaan Dins dag de vroede vaderen op stap naar de naburige stad Gent waar zij de gehele dag de gast zijn van het stadsbestuur. Zij zullen o.a. door deskundigen voorgelicht worden over de kanaalplannen. Ook zal een bezoek worden ge bracht aan de in uitvoering zijn de kanaalverbeteringen op Bel gisch grondgebied. Kiel gelegd voor schip voor Indonesië. Zaterdagmiddag is op de wer ven van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissin gen de kiel gelegd voor een mo tor-passagiers- en vrachtschip ter grootte van 4000 ton, dat ge bouwd wordt voor rekening van Indonesië. Deze kiellegging ge schiedde door de vertegenwoordi ger van de republiek Indonesia in Nederland, de zaakgelastigde A. I. Mohammed Sharif Padmadisa- stra, in tegenwoordigheid van de directie van de Kon. Mij „De Schelde" en verscheidene Indone sische autoriteiten, verbonden aan het hoge commissariaat van Indonesië in Nederland. Het vaar tuig zal worden gebouwd in op dracht van de Stichting Neder landse Scheepsbouw Export Cen trale. Het contract voor de bouw van het schip is op 14 April 1954 gesloten. Het schip zal een acco- modatie bezitten voor 142 hutpas sagiers en circa 1500 dekpassa giers. Het heeft een lengte van 12S.5Ö m, een breedte van onge veer 18,60 m en een snelheid op proeftocht van 16 knopen. De te waterlating zal in het najaar van 1955, en de oplevering in het na jaar van 1956 geschieden. DERTIG HUIZEN IN HET DONKER DOOR AUTOBOTSING. Onder invloed van sterke drank is een automobilist uit Zwolle te Achterveld met een gehuurde auto tegen een tweetal lichtmas ten opgebotst. Het gevolg was dat een woonwijk van dertig wo ningen verstoken werd van elec- triciteit. In bewusteloze toestand werd de automobilist naar het zieken huis vervoerd. De auto werd ern stig beschadigd. EERSTE BLINDE VERWIERF KRUIDENIERSDIPLOMA. Aan de kruideniersvakschool te Utrecht is de heer A. F. Goossens uit Bergen op Zoom geslaagd voor het diploma. Hij verwierf zich een getuigschrift met gemid deld acht. Dit feit zou onvermeld kunnen blijven, ware het niet dat de heer Goossens hiermede de eerste gediplomeerde blinde krui denier in het Nederland is gewor den. BRUID WON 5.009. Drie Nederlandse schoonheden, mej. W. Jansen uit Haarlem, mej. M. E. de Vries uit Amster dam en mevr. A. KurnigDera uit Heerlen zijn door de jury, wel ke daartoe was benoemd in ver band met een prijsvraag van een grote fabrikant van toiletzeep, uit 1132 lieftallige Nederlandse meis jes en vrouwen aangewezen als degenen, die het meest op Esther Williams leken. Het pleit voor de schoonheid van de Nederlandse vrouw, dat ruim 1100 Nederlandse Eva-doch ters zo op Esther Williams lijken en inderdaad stond de jury voor een moeilijke taak. Inmiddels is de prijsuitreiking vooral voor mej. Jansen uit Haar lem onvergetelijk geweest, want het toeval wilde, dat de eerste prijs groot 5.000 in handen kwam van een bruid. Mej. Jan sen was juist bezig aan familie en vrienden de aankondiging van haar huwelijk op 24 Mei a.s. te verzenden, toen zij het heuglijke bericht ontving. De politie te Den Haag heeft de 32-jarige radiomonteur H. A. P. S. aangehouden, verdacht 100 die hij van een klant had ontvan gen, niet in de kas van de zaak te hebben gestort. S. ontkent dit hardnekkig. Bij een huiszoeking vond de politie voor 1000 aan radio-onderdelen die de aangehoudene zich in de loop van de 4 jaar, dié hij bij de zaak in dienst was, had gestolen. TWEE SLACHTOFFERS VAN AANRIJDINGEN OVERLEDEN In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is de 26-jarige mej. A. v. d. Kuijl overleden, die daar Woensdagavond met een bloeden de hoofdwonde werd opgenomen. Zij was die avond, toen zij op haar bromfiets op de Nassaukade reed, door een motor aangereden. Eveneens is in een ziekenhuis aan zijn bekomen verwondingen tengevolge van een ongeval over leden de 42-jarige heer G. Been rink, die vorige week Maandag in de Lairessestraat te Amsterdam bij het oversteken van de rijweg door een personenauto werd aan gereden. KIND BIJ VERKEERS ONGELUK OMGEKOMEN. Toen Zaterdagmiddag om streeks vijf uur het zevenjarig jongetje T. de Wit tijdens het spelen de Stadionweg te Rotter dam overstak, werd hij aangere den door een personenauto. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat het kind op slag dood moet zijn geweest. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderzie kenhuis vervoerd. 128) HOOFDSTUK X. Waaruit blijkt, dat de vo gel gevlogen is en waarom Bijlman „verrek" aegt. D'r klopt iets nietWaarin Bijlman dikwijls in raadselen spreekt en hij fluitend een trap afdaalt. Drost duikelt door een ruit en incasseert een vuistslag, waarna Bijlman een compli mentje incasseert. Twee van geluk stralende mensen hadden een grote schaal belegde broodjes, benevens een geweldige kan met geurige kof fie binnengebracht, waarna ze zich weer bescheiden in de keu ken hadden teruggetrokken. Zwijgend aten de drie mannen en ieder liet zijn gedachten de vrije loop. Bijlmans ogen waren gedurende de nachtelijke arbeid voortdurend strak op zijn. bord gericht en de anderen waagden het niet zijn gedachtengang te storen. Inderdaad werkten zijn hersens rusteloos en als ze soms naar hem keken, bespeurden ze zo nu en dan een spoor van een glimlach op zijn gelaat. Eindelijk scheen Bijlman verzadigd en daar ook de anderen geen aanstalten door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) maakten de weinige overgeble ven broodjes te verorberen, zei hij: „Ziezo, dat geeft me een beet je kracht voor de komende ge beurtenissen. Zeg Bak, wil jij mijnheer Belfort vragen, of hij alle gasten gaat wekken? Niet zo maar even aan de trap roepen, maar langs de kamers gaan en flink op de deuren trommelen, opdat ik straks niet behoef te wachten op een paar mensen, die zogenaamd niets gehoord heb ben." Bak verliet de kamer en even later hoorden ze Belfort de trap oplopen en een roffel slaan op de kamerdeuren, zodat het in de conversatiekamer te horen was. Bak zelf had de benedenverdie ping voor zijn rekeninig ge nomen; juffrouw Koning had da delijk slaperig antwoord gegeven en daarna had hij zonder verdere plichtplegingen de deur van Rod ney's kamer geopend. De man bleek nog precies zo op z'ni bed te liggen, als hij hem er op had geslagen, maar de bewusteloos heid scheen te zijn overgegaan in een diepe slaap, want terwijl Bak hem heen en weer schudde, opende ihij verschrikt de ogen en keek verbijsterend in het rond. De uiteenzetting, die Bak gaf, liet echter niets aan duidelijk heid te wensen over en morrend stond hij op om zich te gaan kle den. Langzamerhand vulde de con versatiekamer zich met de pen siongasten, die geeuwend en met slaperige gezichten op Bijlmans verzoek om de tafel plaatsnamen. Belfort en zijn vrouw kwamen het eerst binnen en Bijlman ver zocht hen voorlopig niets te laten merken van de verandering in hun verhouding. Zonder uitzon dering had ieder zich geheel ge kleed, want men vermoedde, dat die nacht niets meer van slapen zou kamen. Binnen twintig mi nuten waren allen uitgezon derd de beeldhouwer beneden. Mies Koning zat naast Freddy Snabel en was met hem in een druk fluisterend gesprek gewik keld, Flip Bruggeman had direct naast Drost plaatsgenomen en hing landerig over de tafel met een sigaret tussen de lippen. John Rodney had moeite de ogen open te 'houden. Zijn bleke gelaat toonde de kater van de vorige avond en hij hing als een zout zak in z'n stoel. Sylvia Snabel zat naast het echtpaar Belfort en wisselde zo nu en dan een woord met Wim Hazelaar, die slechts met een verveeld gebaar ant woordde en overigens met een gezicht zat rond te kijken, of hij niets met de hele geschiedenis te maken had en hier alleen zat, omdat die lastige inspecteur het zo had bevolen. Bijlman keek op zijn horloge. „We missen mijnheer Geerling nog," sprak hij eindelijk. „U heeft hem toch gewekt, mijnheer Belfort?" „Van die roffel op zijn deur moet een heel regiment wakker worden," was het veelzeggende antwoord. „Als u misschien vast wilt be ginnen, inspecteur, dan behoef ik tenminste niet op die klop geest te wachten en ontloop ik gelukkig ook het genoegen hem te ontmoeten," stelde Wim Haze laar bedeesd voor. Bijlman schudde resoluut het hoofd. „Dit keer wil ik u allen beslist bij elkaar hebben," ver klaarde hij kort en bondig. „Per- oonlijke antipathieën moeten nu maar eens terzijde geschoven worden," voegde hij er aan toe. Hij wachtte weer vijf minuten en in die tussentijd was niets anders te horen dan het zachte gesnurk van Rodney, die weer in slaap was gesuld. Bijlman tikte nerveus met zijn potlood op tafel en zich tot Haze laar wendend, vroeg hij: „Hebt u uw buurman nog gehoord, nadat mijnheer Belfort u gewekt had? Ik bedoel daarmee, of hij mis schien weer in slaap is gevallen." „Hij wés wakker," antwoordde Hazelaar overtuigend. „Toen ik naar beneden ging, stak hij z'n hoofd even buiten de kamerdeur. Hij had een scheerkwast in de handen en z'n gezicht zat vol zeep. Hij zei, dat ie zich nog even scheren moest." „Dan had hij nu toch al lang klaar ikunnen zijn," en zich tot Bak wendend, sprak Bijlman: „Wil jij dat heerschap even gaan zeggen, dat ik hem onmiddellijk beneden verwacht?" (Wordt vervolgd.) BEGIN VAN BRAND IN WOONOORD TE VUGHT. Zaterdag is een begin van brand in het Ambonezenwoonoord „Lu netten" te Vught in de kiem ge smoord. In zijn slaap viel een 4 jarig kind plotseling uit het bed en kwam op een brandend petro leumkacheltje terecht. Er ont stond een klein brandje. De va der van het kind zag het ongeluk gebeuren en greep onmiddellijk in. Hij gooide een mat over het brandende kacheltje, waardoor 't vuur spoedig werd gedoofd. De Vughtse brandweer werd gealar meerd. In de afgelopen weken hebben reeds twee grote branden in dit woonoord gewoed, waardoor tien tallen gezinnen dakloos werden. Deze zijn nu in andere barakken ondergebracht. BANKWERKER AANGEHOUDEN. De Tilburgse recherche heeft de 23-jarige bankwerker J. H. C. B. aangehouden, die in een Haag se garage was gekomen, zoge naamd om een auto te huren. Toen hij in het kantoortje van de garage een jasje zag hangen, vroeg hij even in het kantoortje te mogen telefoneren, hetgeen werd toegestaan. Van deze gele genheid maakte hij gebruik uit het jasje een rijbewijs te halen, benevens een portefeuille, inhou dende enige honderden guldens. B. nam daarop de trein naar Til burg, waar hij een auto huurde. Daar hij het chaufferen niet bijs ter machtig was, had hij reeds spoedig een aanrijding. B. nam de benen naar België waar hij weldra gegrepen werd wegens il legale grensoverschrijding. De honderden guldens uit de porte feuille zijn op. De portefeuille is teruggevonden in een vijver in 't Zuiderpark te Den Haag. KIND BIJ VERKEERS ONGEVAL OMGEKOMEN. De 20-jarige S. van de Bor uit de buurtschap Driedorp is Zater dagmiddag te Nijkerk met zijn motor in botsing gekomen met 'n vrachtauto, bestuurd door J. van dér Brug uit Barneveld. Vóór op de tank van de motor zat Van de Bors negenjarig zoontje Johan, op de duo een jonger broertje. Johan werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar hét zieken huis te Utrecht overleed. Van de Bor werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en werd in zorg wekkende toestand in de neuro logische kliniek te Utrecht opge nomen. In samenwerking met de Rot terdamse recherche is te 's-Gra venhage aangehouden de 27-jari- ge Rotterdamse J. P. A. W.B. Deze had in een schoenenzaak al daar een paar schoenen ter waar de van 60 gestolen. Voorts had zij in een Haags modemagazijn jumpers gestolen, die zij tevergeefs getracht had om te ruilen voor een japon in het Rotterdamse filiaal van het ma gazijn. Deze ruil lukte haar ten slotte in een filiaal van het maga zijn in Den Haag. Voorts had zij zich in Den Haag ontfermd over een deux-pièces en daar de rok niet paste, deze laten vermaken in Rotterdam. In de Maasstad heeft zij bovendien nog 3 paal schoenen gestolen. BIJ DE POLITIE AANGEMELD. Bij de politie te Steenwijk heeft zich aangemeld A. J. H. van B., die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest wegens ongeoorloofde handelingen op fi nancieel gebied. Hij schijnt zich weer aan dergelijke praktijken te hebben schuldig gemaakt. O.a. ten nadele van een bank te Steen- wijk (men spreekt van een be drag van ƒ20.000) en ten nadele van particulieren. Van B. zou ook in Leeuwarden voor een bedrag van 11.000 en te Soesterberg (voor ƒ9.500) ten onrechte gel den hebben opgenomen. INWONERS VAN GULPEN IN BELGIE VERONGELUKT. Doordat de auto, waarin zij uit België onderweg waren naar Maastricht Vrijdagavond onder de gemeente Veldwezelt (België! door de leuning van een houten brug over het Albertkanaal is ge reden, zijn twee inwoners van Gulpen (L.) verongelukt. Het zijn de 46-jarige J. E. en zijn 41- jarige echtgenote mevr. E. H. M. E.G. Het echtpaar laat een zoon van 12 jaar achter. De auto moet tussen half elf en elf uur die avond door de brugleuning zijn gereden en daar na een val van 12 tot 15 meter hebben gemaakt. De auto werd ongeveer een uur later geheel vernield op de oever van het Al bertkanaal gevonden. De inzit tenden waren toen reeds overle den. Een chauffeur van 'n vracht wagen aan het douanekantoor had gemeld, dat de brugleuning over een afstand van enkele me ters was verdwenen, waarna ter plaatse een onderzoek werd inge steld. De heer E. was kringhoofd van de Bescherming Bevolking in de kring Gulpen. Hij was dit sinds 1951 en woonde pas sedert het vorige jaar in die plaats. Gemeld wordt, dat de hrug vooral bij nat weer een zeer glad wegdek zou hebben en ongunstig ten opzichte van de verkeersweg zou liggen. Ook het vorige jaar is daar een auto door de brugleu ning gereden. Het parket uit Toh- geren stelt een nader onderzoek in. De stoffelijke overschotten zijn naar Maastricht overgebracht. BOERDERIJBRAND. CXm ongeveer vijf uur Vrijdag middag brak brand uit in de landbouwschuur van de weduwe A. Hidding te Noordsleen in Drenthe. De bewoonster, die alleen thuis was, werd door een voorbij komende automobilist op de brand attent gemaakt. De vlam men grepen zeer snel om zich heen, terwijl een straffe wind er wel voor zorgde, dat vonken oversloegen naar de boerderij. Beide brandden tot de grond toe af. Eén paard, tieni biggen en vier kalveren kwamen in de vlammen ooi. Van de inventaris kon niets gered worden. Men was zeer laag verzekerd. In de nacht van Vrijdag op Za terdag 30 April j.l. zou een roof overval zijn gepleegd op de Friese weg (bij Kampen. De 31-jarige vertegenwoordiger P. uit Kampen deed aangifte bij de politie dat hij, toen hij met zijn wagen uit de Noordoostpol der kwam, had gestopt voor twee lifters. Deze hadden hem overvallen, neergeslagen en be roofd van 500. Verder hadden zij zijn rijbewijs en contactsleu teltje meegenomen. P. toonde zijn vernielde bril, terwijl als gevolg van de overval geen knoop aan de jas meer aan wezig was. Na een uitgebreid politie-on- derzoek is gebleken, dat deze overval geheel gefingeerd is. P. heeft bekend een en ander zelf geheel in scène te hebben gezet. Het geld had hij ergens op het Kampereiland in een jampot be graven, waar het door de politie is gevonden. -In Milaan is een apparaat van de uitvinder Di Modrone gede monstreerd, waarmee geluid in kleuren wordt weergegeven. Het toestel wordt „chromofoon" ge noemd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2