KERKDIENSTEN De blauwe auto Belastingen en huren doen kabinet wankelen Grote „rookcirkel Oost naar koerste van West een Sint-Virtusdans merkwaardige ziekte RANG Beperking pensioen en cumulatie inkomsten e vezs/uzpmtifr von atee&isfe 2an^ y TWEEDE BLAD Zaterdag 14 Mei 195 5 10e laargang No, 3456 Wel of geen verband tussen de voorstellen? Uiteenlopende meningen over onderwijs in het Fries Toeslag op Indische Ambtenarenpensioen? Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Het communisme Zuid-Afrika Merkwaardig verschijnsel boven Berkel en Rodenrijs n Lastige kinderen die geen straf verdienen maar naar de dokter moeten op Medische rubriek Overstromingen in Afghanistan eisen slachtoffers ZEEUW De belastingdeskundigen van de verschillende partijen, ver tegenwoordigd in de Tweede Kamer, hebben de voorstellen van de regering met betrekking tot de aangekondigde belasting verlaging en huurverhoging aan een algemene beschouwing on derworpen. Hoewel algemeen het plan tot belastingverlaging werd toege juicht, zijn practisch alle partijen het er over eens, dat de regering verder had kunnen gaan dan de aangekondigde 500 millioen. Deels vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de regering aller eerst een belastingverlaging van 550 millioen had voorgesteld en dit later verminderde tot 500 mil lioen, deels ook omdat de inkom sten aan belastingen het eerste kwartaal van dit jaar de gestel de verwachtingen weer hebben overtroffen. Éénstemmig was men boven dien van oordeel, dat het tijdstip voor de invoering van de belas tingplannen per 1 Juli a.s. wel goed gekozen was, al waren er enkelen die dit tijdstip als te vroeg beschouwden en liever wil den wachten tot er een neergang in het economische leven valt te bespeuren. Wilde men enerzijds de belastingverlaging doen toe nemen door een verdere verla ging van de vennootschapsbelas ting en omzetbelasting, ander zijds bepleitte men een verdere verlaging van de inkomstenbe lasting, waarover diverse amen dementen werden ingediend. ONVERBREKELIJK VER BAND AFGEWEZEN. Hoewel in het aan de debatten voorafgaande overleg tussen Kamercommissie en regering het kabinet halsstarrig vasthield aan het onverbrekelijke verband tussen de belastingverlaging en de huurverhoging, is de Kamer van mening, dat er geen direct verband bestaat tussen beide groepen van voorstellen en werd dit verband ook algemeen afge wezen. Voor een groot deel is het deze controverse, die de oorzaak is van de huidige spanning tussen kabinet en Kamer, waardoor het zeker niet tot het onmogelijke moet worden geacht, dat een kabinetscrisis op handen is. De onenigheid tussen de twee grote politieke partijen, de K.V.P. en P. v. d. A. omtrent de huurvoor- stellen kan de val van het kabi net tengevolge hebben, indien ook de A.R. en de C.H.U. tegen de huurvoorstellen zouden stem men, wat echter geenszins vast staat. Zonder op het uiteindelijke re sultaat van deze debatten vooruit te lopen, mag men reeds thans concluderen, dat de gevolgen van een kabinetscrisis niet ge ring zullen zijn, daar een moge lijke formatie van een nieuw kabinet om nog maar niet te spreken van eventueel te houden vervroegde verkiezingen, wel enige tijd in beslag zal nemen en het tijdstip van invoering van de belasting- en huurvoorstellen met rasse schreden nadert. Met spanning dient derhalve te wor den afgewacht, hoe de huidige stand van zaken zich zal ontwik kelen. De mogelijkheid, dat alles met een sisser zal aflopen, mag wel zeer miniem worden geacht. WAARDERING GEVAREN. EN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 14 MEI. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 6.30 uur Ds. Aangeenbrug. ZONDAG 15 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 9.45 Gemeentezang: Psalm 9; 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Hulst: 10.30 uur Ds. A. C. Hon- ders, van Sas van Gent. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Vic. G. J. van Emb- den; 7 uur Ds. Sneller, van Mid delburg. (Jeugddienst). 10 uur „Bethel" (Dienst voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar) de heer D. van Es. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. DINSDAG 17 MEI. Hoek: 3 uur Ds. D. A. ten Haaft. Huwelijksinzegening. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 14 MEI. Schoondjjke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 15 MEI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Bed. H. Doop.) Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 9.30 uur Ds. C. Blomaard, van IJzendijke. IJzendijke: 11 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man'. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. CHR. GEREF. KERK. Axel: 7 uur Ds H. van Leeuwen in de Chr Fröbelschool, Ds Jan Scharpstraat. GEREFORMEERDE KERK. Onderh. Art. 31 DEO.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds C. J. Breen. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES IIEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. In de Eerste Kamer werd een levendige discussie gehouden over het wetsontwerp tot rege ling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal als voertaal bij het on derwijs. Ook hier liepen de me ningen zeer uiteen. Vond het wetsontwerp ener zijds grote waardering, ander zijds ontveinsde men zich toch niet de grote gevaren, die hier aan verbonden waren. In het ontwerp zag men zowel de be scherming van een levende cul tuurtaal als een bedreiging van de rijkstaal. Deze mag ook door de bescherming van een streek taal niet ondergraven worden en men vroeg zich af, of de proef scholen wel dat hebben aange toond, waartoe in het wetsont werp zal worden overgegaan. Ook de minister van Onderwijs gaf toe, dat het wetsontwerp zeker niet van gevaren ontbloot was en was zelfs bang, dat de fanatieke voorstanders wel pro fijt van dit ontwerp zullen trek ken; daarnaast was hij toch de mening toegedaan, dat hier aller eerst aan de schoolkinderen moet worden gedacht, die door het on derwijs in hun eigen taal meer benaderd kunnen worden dan dat het zou geschieden in de rijkstaal. Hoewel in het wetsontwerp geen dwingend gebruik van de Friese taal bij het onderwijs op de lagere school wordt voorge schreven en er vrijheid in het ge bruik van de taal zal blijven heersen, kan voldoening worden gevoeld, dat hiermede een einde wordt gemaakt aan een reeks lang slepende kwestie. spraak op maken, ook al hebben zij zich blijvend in het buitenland (behalve Indonesië) gevestigd. Ook voor de pensioengenieten den is de 6 toeslag van de loonsverhoging van 1 October 1954 in het ontwerp opgenomen. Ook hiermede zal een einde worden gemaakt aan een kwes tie, die de gemoederen reeds danig bezig heeft gehouden, ook al komt het ontwerp wel een beetje laat op de proppen. (Nadruk verboden.) in De beschuldiging tegen Brian Percy Bunting, een vroeger lid van het Zuidafrikaanse parle ment, en Wolf Kodesh, een com munistische partijleider, volgens welke zij deelgenomen hadden aan een politieke vergadering, zulks tegen een order van de mi nister van Justitie in, is ingetrok ken. Beide mannen waren bijna een jaar geleden in staat van be schuldiging gesteld Vo.gens de wet op de onderdrukking van het communisme. Een en ander volgt op de toe wijzing van het beroep van Sam Kahn, een vroeger communis tisch parlementslid. Verschillende personen in Ber kel en Rodenrijs, een plaatsje ten Noorden van Rotterdam, heb ben daar Woensdagavond om 20.35 uur een vreemd verschijn sel boven zich waargenomen, dat zij niet duidelijk kunnen defini ëren, maar dat zij beschrijven als een grote rookcirkel, of, zoals sommigen het uitdrukten, een „vliegende fietsband," die zich naar schatting- bevond op 500 me ter hoogte, en die zich met de snel heid van een straalvliegtuig, doch geluidloos, van West naar Oost bewoog. Die snelheid was zó groot, dat de waarnemingen slechts enige seconden duurden. Ook de tij den, waarop verschillende oog getuigen zeggen het verschijnsel te hebben waargenomen, lopen zó weinig uiteen, dat de snelheid toch zeer groot moet zijn geweest. Toen een correspondent van het A. N. P. ter plaatse Woensdag avond dit verschijnsel, dat hij ook persoonlijk had waargenomen, meldde, had men op basis van de eerste beschrijvingen in De Bilt de indruk, dat men een cirkel van uitlaatgassen van een straalvlieg tuig had waargenomen. Ook het feit, dat de wind uit het Westen woei, geeft aan deze verklaring wel enige steun. Of zich om streeks die tijd een dergelijk vlieg tuig in de lucht heeft bevonden, is evenwel niet bekend. Niemand van de waarnemers heeft kunnen constateren of het verschijnsel zich oploste of op welke andere wijze het uit het gezichtsveld verdween. Die waar nemers, die zich buiten de be bouwing begaven om het ver schijnsel te volgen, zagen toen nog slechts een vage streep met een „verdikking" er bovenop, die zich uiteindelijk, gezien het late uur, aan waarneming onttrok. Vele mensen in de Oranjestraat OOK TOESLAG PENSIOENEN. OP Ten behoeve van gewezen over heidsdienaren in Ned.-Indië en eventueel hun weduwen en (of) wezen is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat verlening van een toeslag op de uitkeringen voor deze personen inhoudt. Zij houdt verband met de huurverhoging, de consump tiebeperking en de loonsverho ging van 1 October 1954. Het ligt in de bedoeling van de regering over te gaan tot een toeslag van 5 van het grond- bedrag. uitgaande van 1 Januari 1954. dat eventueel met duurte- toeslag vermeerderd zal worden. Deze regeling zal ook gelden voor die personen, die er aan- Wanneer de woorden „Sint- Vitusdans" vallen, wordt daar maar al te vaak om gegrinnikt. Nu heeft deze benaming door het woordje „dans" dat er in voorkomt, inderdaad al wel iets komieks, maar de ziekte zelf is toch allesbehalve grappig. Tot beter begrip volgt hier een korte bespreking van dit lij den. De eerste moeilijkheden doen zich meestal voor op de school. Gelukkig is de onderwijzer te genwoordig met - deze ziekte op de hoogte en meestal is hij de- geen, die de ouders, de school- i arts of de huisdokter op het be staan van deze afwijking op merkzaam maakt. Dat was vroeger heel anders. Toen kregen deze kinderen op school eerst heel wat straf voor dat de ziekte als zodanig werd herkend, want op het eerste ge zicht lijkt het of de patiëntjes zich alleen maar zeer ernstig misdragen. Dat men allereerst aan wange drag denkt, wordt erg in de hand gewerkt door het feit dat de Sint-Vitusdans niet plotseling uitbreekt, maar zich in het me rendeel der gevallen juist zeer langzaam en onopgemerkt ont wikkelt. In diverse frisse vruchtensmaken Let a 32 cent per en in rollen a 17 cent per rol naam RANG op het beschermend 100 gram omhulsel GEKKE GEZICHTEN TREKKEN. De onwillekeurige bewegingen die in de verschillende spiergroe pen optreden, zijn de oorzaak van ernstige ordeverstoringen in de klas. Wanneer er tot stilzitten is gemaand, maakt het zieke kind, zonder dat het daar iets aan kan doen, soms juist een potsierlijke (beweging met z'n schouders, z'n armen of z'n hoofd. 127) „Jij?... Jij zal me nooit begrij pen," lachte ze schamper. „Maar jij en Mickey Tienho ven..." „...Hadden géén verhouding! Ik haatte hem, haatte hem, ver sta je?" riep ze heftig. „Chantage...?" zei Bijlman half vragend, half bevestigend. Ze knikte. „Een persoonlijke kwestie, mijnheer Bijlman." Belfort knipperde nerveus met de ogen. „Maar Helen," begon hij en zijn stem klonk opvallend zacht en hartelijk, „waarom heb je me daar niets van verteld? Ik ben toch je man!" „Je liet me er de gelegenheid niet voor! De allereerste keer, dat je -mij met Tienhoven langs de Amstel zag lopen, begon je al met je insinuaties. En boven dien zweeg ik ook voor jou." „Voor mij?" „Ja! Ik kende je opvliegende en driftige natuur... die Indische kolder, die je in je kop hebt door je jarenlang verblijf in de Oost, je leven tussen de inlanders. Ik wist immers, hoe goed je met een revolver kon omgaan. Zou ik soms verantwoord geweest zijn door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verft oden.) als ik je alles had verteld en jij hem zonder meer met je driftige kop had doodgeschoten!?" Ze zweeg en daar haar ogen weer tranen schoten wendde ze het hoofd af. Als gehypnotiseerd ble ven haar blikken plotseling aan de revolver hangen, die Bijlman op de schoorsteenmantel had ge legd. En zich tot Belfort wen dend, riep ze: „Jouw revolver?! Dus jij hebt hem!...Nee, nee, dat had je niet moeten doen'.....In specteur, zeg dat het niet waar is...zeg dat mijn man onschul dig is!" Haar laatste woorden klonken bijna smekend. Belfort maakte een hulpeloos gebaar. „Alles wijst momenteel op mijn schuld," zei hij zuchtend. Bijlman (beet op de lippen. Hij veerde uit de fauteuil op en hij voelde zich nét een oude-zedepre- ker, toen hij sprak: „Mevrouw, praat u eens ernstig met uw man in de keuken en zet u intus sen voor ons een reuze grote pot koffie. Misschien vindt u ook nog een paar broodjes in de trommel." En omdat Belfort hem verwonderd bleef aankijken, vervolgde hij: „Nou ja... om het onderzoek niet te bemoeilijken, had ik 't u voorlopig nog niet willen zeggen. Maar ter wille van uw vrouw dan:... ik ben overtuigd van uw algehele on schuld, mijnheer Belfort!" „Niettegenstaande al die over stelpende bewijzen tegen mij?" Belfort stond met de handen breeduit in een niet begrijpend gebaar." „Juist omdat al die overstel pende bewijzen uw onschuld be wijzen", antwoordde Bijlman raadselachtig glimlachend. „En nu... koffie!!" Zijn vrouw greep haar echtge noot bij de arm en trok hem zacht de kamer uit, terwijl hij haar arm in een vaste greep om klemde. Zijn spleet ogen verwijd den zich even tot ongekende grootte en er lag een wereld van blijdschap in verscholen. Opeens begonnen z'n ogen verdacht te knipperen en persten zijn tanden zich krampachtig in de onder lipInspecteur...begon hij, ver der kwam hij niet... hij draaide zich met een ruk om en verliet met zijn vrouw de kamer. ,,As-je-me-nou!" begon Drost zodra de deur zich gesloten had. „Nog nooit vertoond inspec teur als huwelijksbemiddelaar," grinnikte Bijlman. Bak pafte een knaap van een sigaar aan. „Daar snap ik nou geen sikkepit van," stootte hij er tegelijk met een rookwolk uit. „Ben je niet lekker, Bijltje?" wilde Drost weten. „Je snapte 't niet, en juist om- Terwijl iedereen rustig zit te tekenen, valt het kind met cho rea minor, tot hilariteit van de anderen, door zulk een plotse linge spierbeweging, schijnbaar zonder enige reden, uit de bank op de grond. Bij deze ziekte kunnen alle spieren betrokken zijn, ook die van het gelaat. Meermalen lijkt het daarom wel of het betrokken kind met opzet gekke gezichten zit te trekken en anderen aan het lachen tracht te maken. Het is zelfs wel voorgekomen, dat zo'n beklagenswaardig schep sel na een berisping per onge luk z'n tong tegen de onderwij zer uitstak. Met alle gevolgen van dien! VAKER BIJ MEISJES. De chorea minor is een echte kinderziekte; de patiëntjes zijn echter steeds ouder dan vijf jaar. Het meest wordt deze aandoe ning waargenomen bij kinderen tussen de tien en vijftien jaar. Het is voorts opmerkelijk, dat dat jij 't niet snapte, snapte ik 't wél," grinnikte Bijlman. „Maar 't ligt er duimdik boven op, dat die kerel de moordenaar is!" hield Drost vol. „We hebben de bewijzen in handen!" dikte Bak aan. dat hij de dader niet kan zijn, als je logisch denkt," vulde Bijlman aan. „Poeh, je doet nét of je weet, wie wèl de dader is," zei Drost. „Wéét ik ook," antwoordde Bijlman droog. „Hè?... Wat?..." klonk het vra gend van twee kanten. ,,'t Beroerde is, dat ik het niet kan -bewijzen," vervolgde Bijl man peinzend. „We zullen straks maar weer eens de hele troep be neden laten komen en dan 's kij ken, of we hem in het nauw kun nen brengen door de verklaring van de andere gasten. Nu kan ik m wel in z'n kladden nemen, maar als hij blijft ontkennen, sla ik een modderfiguur. Nee, ik moet zien, dat ik dat heerschap uit z'n tent kan lokken... dat ie zich op de een of andere wijze verpraat." „Toe wees eens wat duidelij ker", drong Drost aan. Bijlman schudde het hoofd. „Nog niet. Eerst een stevige bo terham nuttigen en tegelijk met het kauwen zal ik m'n hersens 'ns laten werken... alles nog eens de revue laten passeren." En daar moesten Drok en Bak voorlopig genoegen mee nemen. het vaker meisjes dan jongens zijn, die aan de ziekte lijden. Dik wijls zijn het nerveuze kinderen. Een enkele maal wordt Sint- Vitusdans ook waargenomen bij jonge vrouwen in het begin van de zwangerschap. Er bestaat een zeker verband tussen chorea minor en- rheumatiek. De ene maal heeft een kind met chorea een acute rheumatische infec tie doorgemaakt, een andere keer treedt er na deze ziekte in het latere leven rheumatiek op. DE COMPLICATIES. Het komt voor, dat in één ge zin het ene kind een acute rheu matische gewrichtsaandoening heeft, terwijl een ander kind lij dende is aan chorea minor! In aansluiting aan chorea minor kunnen dezelfde soort hartgebreken optreden, die ook na rheumatiek voorkomen. Het ontstaan van zulke klepvliesge- breken is een complicatie, die men hoeft te duchten. De chorea zelf geneest na ver loop van tijd meestal heel goed: het hartgebrek blijft het hele verdere leven bestaan. Ook lich te gevallen van Sint-Vitusdans dienen daarom als zodanig te worden herkend, opdat zij spoe dig onder de juiste behandeling van de geneesheer kunnen ko men. Dr H. W. SCALOGNE. (Nadruk verboden) keken geïnteresseerd naar het verschijnsel, dat vrijwel loodrecht overkwam. Een groot aantal kin deren liep een dwarsstraat in om het te kunnen blijven volgen. Mevr. D. F. de Schepper, wo nende Oranjestraat 44. verklaar de het verschijnsel te hebben zien aankomen. Het ging over in de vorm van een „fietsband," aan de buitenzijde donkerder, aan de binnenzijde lichter, terwijl de avondlucht door de ring heen blijvend kon worden waargeno men. Haar echtgenoot heeft het verschijnsel eveneens waargeno men, naar schatting op een hoog te van 500 meter. De heer B. F. Smit, Oranjestraat 33, nam 't verschijnsel eveneens waar. Het had, volgens hem, de vorm van een „fietsband," waar aan zich aan twee tegenover el kaar liggende punten aan de bui tenzijde bolvormige uitwassen be vonden. Tijdens de verplaatsing scheen het of één dier uitwassen verdween en de andere groter en vager werd. De heer W. J. Bloom, Oranje straat 41, nam het verschijnsel waar als een elipsvormige ge sloten cirkel met onder aan de onderste buitenzijde een kleine bolvormige uitwas, welke bleef. Tijdens het snelle overdrijven werd het verschijnsel meer cir kelvormig. De ongeveer 8 tot 10 kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. die het verschijnsel hebben ge zien, verklaarden, dat zij het eerst in de vorm van een „spiegelei" zagen naderen, en dat het daar na een ronde vorm had en kan telende bewegingen maakte. Het A. N. P. ontving de laatste maanden natuurlijk, hoewel niet vele, toch wel meer meldingen van waarneming van merkwaar dige verschijnselen. De meeste waarnemingen waren doorgaans echter te vaag om daaruit een duidelijke conclusie te trekken. Zo deed een waarneming bij don kere avond boven de Veluwe, een gebied waar door militairen na tuurlijk nogal eens geoefend wordt denken aan de reflex van zoeklichten of autolichten op een wolkenlaag. Ook de verteke ning en geleidelijke vormveran dering maakten het waarschijn lijk. dat men toen iets dergelijks heeft waargenomen. In nagenoeg alle waarnemin gen boven Berkel en Rodenrijs valt op, dat men duidelijk de lucht binnen door de cirkel heen heeft kunnen waarnemen. Alleen de snelheid, waarmee het ver schijnsel zich voortbewoog, frap peert. - De 26-jarige arbeider A. Reuzen is tijdens werkzaamheden aan een fabrieksschoorsteen te Maastricht van een hoogte van 30 m. gevallen. Hjj was vermoedelijk onwel gewor den. Hij overleed vrjjweJ onmid dellijk. De minister van Binnenlandse tijdstip af het pensioen kunnen Zaken en van Oorlog en van beïnvloeden. Hieruit moge blii- Marine hebben de Eerste Kamer ken, dat, indien de voorgestelde hun memorie van antwoord doen regeling zou terugwerken tot 1 toekomen. Hieraan is het volgen- Januari 1953 zulks geen enkele de ontleend: In antwoord op de opmerking in het voorlopig verslag, of het niet juister zou zijn geweest de wet tot 1 Januari 1953 in plaats van tot 1 Januari 1954 te doen terugwerken, wordt medegedeeld, dat ingevolge artikel 4 van de wet beperking cumulatie pen sioen en inkomsten aan de ge- consequentie zou hebben ten aan zien van de cumulatiebeperking wegens inkomsten uit de privaaL rechtelijke sfeer over dat kalen derjaar. Voor de gepensionneerden. die in het genot zijn van inkomsten uit overheidsbetrekkingen, is het de bedoeling, dat, indien zij op 1 Januari 1954 de 55-jarige leeftijd pensionneerden het totaal aan hebben bereikt, zij van dat tiid- pensioen en arbeidsinkomen is stip af zullen delen in de voor- gegarandeerd, hetwelk zij op de 'delen, die voortvloeiden uit de bii dag, voorafgaande aan dé datum het onderhavige wetsontwerp van inwerking treden van even-i voorgestelde wijziging van arti- genoemde wet genoten. Evenge- kel 2 van de wet. Mitsdien is er noemde wet is op 20 Januari 1954 geen aanleiding aan de wet ver in werking getreden, zodat in dere terugwerking te verlenen feite eerst van dat tijdstip de in- dan tot 1 Januari 1954. komsten uit particuliere arfoeid onder de cumulatiebeperking zijn gebracht, althans eerst van dat Minstens 31 personen zijn te Nahroin in Afghanistan verdron ken bij overstromingen langs de rivieren Chanabad en Krendoez, aldus meldde radio-Kaboel Don derdag. De hoge waterstand is het gevolg van de zware regens die zich Zondag en Maandag in het stroomgebied van de rivieren hebben voorgedaan. Volgens de radio wordt ge vreesd, dat het aantal slachtof- fers veel hoger zal zijn. De om vang van de schade is nog niet (Wordt vervolgd.) Ibekend. BLOEMBOLLENBERICHT. Overal in de bloembollenstreek vindt men thans uitgestrekte vel den langstelige- en darwintulpen in bloei. Ook Keukenhof biedt momenteel zeer veel schoons. Tengevolge van het koele weer bloeien nu vrijwel alle soorten bolgewassen tegelijk, naast de felgekleurde tulpen ziet men op het heuvelachtige terrein met zijn eeuwen oude bomen overal nog de tere pasteltinten van de hyacinten en het vrolijke geel en wit van de narcissen. Indien het niet al te hard zal waaien, zal het bloesemgebied van Zuid-Holland het komende weekend op zijn mooist zijn. Hon derden kersen- peren- en appel bomen zijn getooid met een weel derige rose en wit.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5