Uit de Provincie DE WOLF EN DE HAVIK i m VOETBAL Het proces-Jungschlaeger. Eisenhower over het vaccine-Salk. TERNEUZEN. AXEL. Maarschalk Sokolowski laat president Eisenhower groeten RETRANCHEMENT. Kon. Ver. „Hef Nederlandsche Trekpaard' Het vliegincident bij Sinoeidjoe. Scherpe koersdaling op effectenbeurs te Parijs. Maya-schrift door Rus ontcijferd —■-Wijss De ontwapenings besprekingen in Londen. Het ongeluk met de Japanse veerboot. Genève zetel van Viermogendheden- conferentie Ontmoeting op zee m Politie-allerlei. WATERSCHAPSBENOEMING Bij Kon. besluit is met ingang van 2 Mei 1955 benoemd tot dijk graaf van de polder Zonnemaire de heer J. M. Goemans te Zonne maire. Aan de heer J. C. Janse te Poortvliet is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gezwo rene van het waterschap Poort vliet FR UIT AFZET IN ZEELAND VERLOOPT GOED. Ook deze week was er op de Zeeuwse fruitveilingen een groot aanbod van fruit, maar dit kon weer vlot worden afgezet tegen goede prijzen. In Zeeland is de voorraad in de koelhuizen nog van dien aard, dat verwacht mag worden dat er zeker nog drie we ken volop aanvoer zal zijn. De hoofdrassen zijn thans Jonathan en Golden Delicious. Vooral de Jonathan is de laatste weken sterk in prijs gestegen. De Gol den Delicious werd reeds gedu rende verschillende weken duur betaald. West Duitsland is op het ogenblik een goede afnemer, ter wijl er ook nog geregeld enkele zendingen naar België en Frank rijk gaan. Voor de beste kwali teiten Golden Delicious werd tot 90 cent per kg betaald, voor Jo nathan tot 60 cent. Verder werd in Zeeland begonnen met het ruimen van Bramley Seedling, een keukenappel, welke in gas tellen is bewaard. Voor de goede kwaliteit wordt 35 tot 40 cent per kg betaald. De mindere kwalitei ten noteren 10—15 cent per kg. Dit is wel een groot verschil met het vorig jaar toen voor deze ap pels resp. 5565 cent en 2530 cent per kg werd betaald. Hengelsport-avond Het is een goede gedachte ge weest van de Sportartikelenhan- del IJsebaert om een prominent op het gebied van sportvissen uit te nodigen alhier een en an der te komen vertellen over een onderwerp waaraan vele Neder landers (hpe kan het ook anders in ons waterrijk land) hun hart hebben verpand. Zo was de heer Jan Schreiner uit Den Haag, redacteur van het maandblad „De Sportvisser", ge komen om speciaal over de werp- sport in de visserij te spreken. De voorzitter van de Temeuzen- se hengelaarsvereniging „Ont spanning Na Inspanning," de heer C. van den Broeck, heette de vrij 'alrijk aanwezigen in de boven zaal van café „La Belle Vue" wel kom, waarna hij het woord ver leende aan de heer Schreiner, die op prettige en vlotte wijze vertelde over zijn ervaringen bij het sportvissen. Ete aanwezigen, allemaal henge laars, hebben zeer zeker veel kun nen leren van hetgeen de heer ^phnedner heeft verteld. Duide lijk kwam daarbij naar voren, dat het de bedoeling is, en dit is aas sedert ongeveer zeven jaar ontstaan, toen de werphengel in Nederland zijn intrede deed, niet om daarbij zoveel mogelijk vis te oernachtigen, maar om het sport - eiement de boventoon te doen voeren en dit vissen tot een wer kelijke kunst te maken. De heer Schreiner heeft in de loop der jaren van zijn hobby -ïïjï beroep gemaakt, zodat deze ivond een deskundige aan het woord was, die als autoriteit op utit gebied beschouwd kan wor den. Spreker verzorgt dan ook regelmatig publicaties in het maandblad „De Sportvisser" en heeft ook reeds enige boeken over de hengelsport geschreven. Tot besluit van deze avond werd een filmpje vertoond over de ..Rovers onder water.' Fascine rende opnamen over het leven van de snoek. dulve, Terneuzerisestr. 9, Zaam- slag. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: capu chon, kentekenplaat NP 28-31, gummibal, halsketting, blauw rokje en zwarte ceintuur, bruin kinderschoentje, ribfluwelen jon gensjekker, grijze das met zwar te strepen, paar grijze herengla cé's. Oriëntatie-rit op Hemel vaartsdag. Zoals reeds enkele jaren ge bruikelijk is, zal ook dit jaar weer te Axel een oriëntatie-rit in het kader van de Veilig Verkeersac- tie worden gehouden en wel op Donderdag 19 Mei a.s. (Hemel vaartsdag). Deze gezellige en sportieve rit wordt georganiseerd door de Veilig Verkeerscommissie „Axel", in samenwerking met de „M.A. C.A." te Axel. Deelgenomen kan worden door automobilisten, motorrijders en bromfietsen. De route zal zonder onderbre king moeten worden verreden en loopt geheel over Nederlands ge bied. Voor elke categorie zal een prachtige wisselfoeker beschik baar worden gesteld, alsmede enkele medailles. Naast deze ere prijzen zullen nog enkele andere surprises aan de best geklasseer- den worden aangeboden. „Breng president Eisenhower mijn vriendschappelijke groeten en beste wensen over", aldus heeft de stafchef van de Russi sche strijdkrachten, maarschalk Sokolowski, Donderdag gezegd tot iemand, die hem op een recep tie vroeg, of de maarschalk geen boodschap tot president Eisenho wer wilde richten. Op de receptie, gehouden in het huis van het Sowjet-le,ger te Moskou, waren buitenlandse militaire attachés aanwezig. Maarschalk Sokolowski deed deze wensen mede namens de maarschalken Sjoekof en Konjef, die op het ogenblik de conferen tie te Warschau bijwonen, en bracht een dronk uit „op de Amerikaans-Russische vriend schap". Het is voor het eerst se dert verscheidene jaren, dat een zo belangrijke militaire persoon lijkheid een dergelijke dronk heeft uitgebracht. Ouderavond. In de OjL.S. te Retranchement werd een ouderavond gehouden. De voorzitster, mevr. J. de Hul- lu—de Feijter verwelkomde in haar openingswoord in het bij zonder de beide wethouders, de gemeentesecretaris en ds J. B. van Bork. Het hoofd der school, de heer J. A. Hennekeij, gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenis sen op school in het afgelopen jaar en besprak de plannen voor de nieuwe cursus. Er zal weder om een driedaagse schoolreis worden gemaakt. In September wordt een bloe mententoonstelling gehouden. Twee leden van de oudercom missie, mevr. (L. de Meijden Hamer en de heer AJbr. Robijn, werden bij acclamatie herkozen. De heer Hennekeij liet zich zeer waarderend uit over het werk, dat de aftredende commissiele den, de heer I. J. Leenhouts en de heer Abr. Dierkx voor de school hadden verricht. In hun plaats werden gekozen de heren Lev. Basting en P. van Dale. AFFDELING ZEELAND. Keuringen van merriën voor opname in het Keur stamboek. Gisteren werden deze keuringen voortgezet met de KEURING TE OOSTBURG. Opgenomen werden: Jeannine, eig. A. M. R. Bonte, St. Kruis; Ir ma, eig. J. de Hullu, Cadzand; El- za v. Plankenpoortje, eig. J. Cap- pon, Cadzand; Mina, eig. Kindn. Iz. de Hullu, Cadzand; Trui, eig. P. A. Kools, Cadzand; Mina II v. d. Oude Haven, eig. H. J. Brakman-- Boogaart, Oostburg; Erna, eig. J. J. Vermue, Oostburg; Clara, eig. A. A. de ZwartNortier, Oostburg; Wies v. Nico, eig. A. P. Modde Bujjsse, Oostburg; Olga v. Veer- hoek, eig. E. A. de Badts, Sluis, Elza,' eig. J. H. Vermue, Retran chement; Bianca, eig. J. F. Schee- Ie, Retranchement; Frida, eig. Th. Dierikx, Schoondijke; Gretha van Sluis, eig. O. Noë—Vermue, Wa terlandkerkje; Gretha, eig. P. van Cruijningen, Zuidzande; Liza van Zuidzande, eig. P. Luteijn Dz, Zuid- ZITTING UITGESTELD TOT 27 MEI. In de elfde zitting van het Landgerecht van Djakarta van de zaak Jungschlaeger werd een brief voorgelezen van mr Her man Bouman, die tot dusver als verdediger van verdachte optrad. Mr Bouman deelt in deze brief mede, dat hij het besluit heeft genomen de verdediging aan een ander over te dragen, aangezien hij zichzelf van geen nut meer acht, in verband met de moeilijk heden, die hij heeft ondervonden. Mr Bouman brengt naar voren, dat hem buiten de rechtszaal geen waarborg kan worden ge- De Amerikaanse bevelhebber in Korea, generaal Maxwell Tay lor, heeft opdracht ontvangen om bij de militaire wapenstilstands- commissie in Korea te proteste ren tegen „een aanval van com munistische vliegtuigen op acht Amerikaanse Sabres boven in ternationale wateren van de Gele Zee" De communistische Migs hadden het eerst geschoten, geven tegen vervolgingsmaatre de Gevonden voorwerpen De korpschef van de gemeente politie alhier maakt bekend, dat omrtent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Pincet in étui, Romeijnsen Geraniumstraat 6; een foxhond (zwart met wit), C. V. M. Pijnen Kanaaldijk P 60; lederen jekker, Remise gemeentewerken, School- taan; bruin lederen tas, C. van der Hoek, Bernhardstraat 28; zil verbon, L. Dieleman, Leliestr. 17 zakmes, Nelly Buijze, Tholens- itraat 12; padvindersreim, Truus Yerhage, Tholensstr. 100; sjaal «(waarin Zw. vlag), J. de Jonge, iiïarijkestr. 27; kinderschouder- tasje, R. de Rijke, Koedijk 2; grijs gevlamde vulpen, L. Ruben, Steenkamplaan 28; rode kinder- yortemonnaie, J. ten Hoor. Bea- trixstraat 7; hondenriem, P. de Lege, Bernhardstr. 42; witte on derjurk, P. van Damme, Korte Kerkstr. 18; zilveren ring, Vloos- wijkstraat 54; bakelieten fototoe stelletje, Tonny Hooydonk, Nar cisstraat 14; lederen riem, Over- Sedert Maandag bewegen de koersen op de effectenbeurs te Parijs zich in steeds sterkere ma te in dalende lijn. Woensdag la gen de slotnoteringen reeds 20 a 25% onder het peil van tien da gen geleden, maar Donderdag deed zich de tot nu toe grootste daling voor. Op de officiële loco- markt was de verkoopdruk zó groot, dat slechts ongeveer een derde van de verkooporders kon worden uitgevoerd, terwijl op de termijnmarkt voor 43 van de 109 aandelen geen notering kon wor den opgemaakt. Er wordt nog steeds niet ge kocht, daar men in de eerstko mende dagen nieuwe koersdalin gen verwacht. Volgens een voor aanstaande functionaris van de beurs is de grote massa der be leggers echter niet tot verkopen overgegaan. De koersen waren gedurende bijna 2V2 jaar voortdurend geste gen en de sterke hausse, die in Maart is begonnen, heeft de note ringen van vele Franse industrie aandelen op een niveau gebracht, dat niet meer in een redelijke ver houding tot het dividend staat. Men meent, dat de markt nu 'n aanpassingsproces doormaakt. Ook het nieuwe politieke suc ces van oud-premier Mendès- France wordt als oorzaak van de reactie beschouwd. Op grond van het feit, dat de oud-premier de vorige week een overheersende positie in de radicale partij heeft verkregen, vreest men, dat de al gemene verkiezingen, welke in 1956 zullen worden gehouden, 'n linkse regering met socialistische plan-programma's aan de macht zullen brengen. De situatie op de effectenmarkt wordt door financiers en het Franse ministerie van Financiën niet gevaarlijk geacht. Ook op de effectenbeurs te New York is reeds gedurende 4 dagen een koersdaling gaande. Van de zijde van de beurs ver neemt men echter, dat er hoege naamd geen verkoopdruk is. De flauwe stemming van de Franse effectenmarkt heeft een zekere reactie te New York veroorzaakt, maar men is van oordeel, dat er is de toestand in de Verenigde Staten niets is, dat tot een plot selinge ineenstorting in Europa zal leiden. Als gevolg van de berichten over aanhoudende koersdalingen te Parijs en New York, zijn de no teringen op de effectenbeurs te Brussel Donderdag tot 'het laag ste peil van de laatste drie dagen gedaald. De beursindex, die ge baseerd is op de openingsnote ringen, daalde Donderdag 15,4 punten tot 554,1 pnten Op 20 aanstaande functionaris van de punten haar hoogste stand van dit jaar tot dusverre bereikt. De koersverliezen, die vrij tal rijk waren en in de meeste ge vallen tot drie dollar per aandeel beliepen, brachten de effecten markt te New York Donderdag op een lager peil dan sedert de eerste week van April is voorge komen. De daling ging echter ook Donderdag niet gepaard met een ongewone toeneming van de verkoopdruk. gelen, .waarvan hij binnen rechtszaal is gevrijwaard. De Indonesische verdedigster, mr Nany Razak, was evenmin ter zitting aanwezig, naar rechter Maengkom opmerkte, in verband met de Islamietische vastentijd. Jungschlaeger verklaarde, dat hij deze verdedigster al geruime tijd niet heeft gezien en verzocht ver volgens verdaging van de zitting, omdat hij de Engelse advocaat mr Curtiss Bennet als verdediger verwacht. De rechter zeide aanvankelijk bezwaren te hebben de reeds lang lopende zaak andermaal uit te stellen. Hij meende, dat zolang er in Indonesië nog voldoende volwaardige advocaten beschik baar zijn, er geen aanleiding is een buitenlandse advocaat met de verdediging te belasten. Een nader geval was het met de R.M.S.-zaak, waarin nu de Ne derlander mr Stoffels optreedt, omdat daar geen enkele Indone sische advocaat gevonden kon worden om verdachten voor de krijgsraad te Djogja te verdedi gen. De rechter meende, dat een vacuum in de behandeling moet worden voorkomen. Als straks de nieuwe verdediger komt, kan die altijd de processen verbaal bestuderen. Op een vraag van rechter Maengkom verklaarde mr H. A. van Deinse van de consulaire sec tie van het Nederlandse commis sariaat te Djakarta, dat mr Cur tiss Bennet op officieel verzoek van de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard Jungschlaeger te verdedigen. Mr Van Deinse zei verder, dat mr Curtiss Bennet reeds drie maal een plaats in een vliegtuig had gereserveerd, doch tot dus ver niet kon afreizen, omdat hem nog geen visum was verleend. De rechter bepaalde, dat de zitting zal worden uitgesteld tot 27 Mei en zei, dat deze dan ook onvoorwaardelijk zal doorgaan, omdat verdachte reeds voldoende gelegenheid is geboden zijn ver dediging te regelen. zande; Ninette van Buitenlust, eig. P. Dees, Zuidzande; Jeannette v. Zuidzande, eig. J. P. Dees, Zuid zande; Eureka v. d. Liter, eig. O. Plasschaert, Oostburg; Elvira v. d. Sluuze, eig. P. A. Kools, Cadzand Carina, eig. Adr. Risseeuw, Oost burg; Bea, eig. J. Heijnsdijk, Wa terlandkerkje. In het Hulpboek werden opge nomen: Nellie, eig. D. Dekker, Oostburg; Sonja, eig. O. NoëVer mue, Waterlandkerkje; Nellie, eig. J. M. Buijze, Zuidzande; Mirza, eig. H. Dekker Zn, Oostburg. •r KEURING TE IJZENDIJKE. Opgenomen werdenMarijke, eig. Gebr. Buijsse, Biervliet; Cora van Mayeur, eig. A. P. de Dobbe- laere, Biervliet; Carla, eig. F. D. Haak, Biervliet; Bea van Sasput eig. P. A. Temmerman, Hoofd plaat; Lady, eig. P. F. Serrarens, St. Kruis; Regina, eig. P. F. Ser rarens, St. Kruis; Avina, eig. G. Buijsse, IJzendijke; Sabina, Sadie, Sylvia en Sannie, alle van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke; Betty, eig. P. C. DhontRisseeuw, IJzen dijke; Olga, eig. Wed. J. den Ha merDekker, IJzendijke; Griet v. d. Jozinahoeve, eig. Cam. v. d. HauweBurm, IJzendijke; Hermi ne, eig. A. J. Quaak, IJzendijke; Fanny v. d. Nolle, eig. A. Salomé de Blaeij, IJzendijke; Flora van Potjes, eig. A. de Smet, IJzendijke; Edith v. d. Comme, eig. Cam. Wijf felsvan Hjjfte, IJzendijke; Fan ny, eig. Gebr. Buijsse, IJzendijke; Jenny, eig. J. van de Linde, Bier vliet; Marie eig. Aug. Claeijs, Biervliet. In het Hulpboek werden opge nomen: Mira van Turkije, eig. C. J. Doens, IJzendijke; Gerda, eig. A. Kouijzer, Biervliet; Norma, eig. A. Kouijzer, Biervliet. KEURINGG TE TERNEUZEN. Opgenomen werden: Sylvia v. d. Braakman, eig. D. de Jongede jorie van Axel, eig. Iz. de Feijter de Mul, Axel; Brenda, eig. Joh. Haak, Axel; Cantoria van Papen- hoek, eig. J. K. de Putter, Axel; Rita van Sas, eig. Jac. de Putter, Axel; Sarina van Capellehof, eig. Jac. de Putter, Axel; Ida, eig. W. M. Dieleman, Sluiskil; Nica van Koewacht, eig. B. Plasschaert, Koewacht; Rinette v. d. Zeedijk, eig. Hon. G. Poppe, Koewacht; Barida, eig. Ch. van Rumste, Koe wacht; Paula, eig. J. G. Apers, Overslag; Alma van Annie, eig. R. Baecke, Westdorpe; Mascotte van Vredelust, eig. Arth. A. Baecke, Westdorpe; Kitty van Olga, eig. R. C. Baecke, Westdorpe; Frida, eig. Arth. Daelman, Westdorpe; Erna van Flora, eig. E. A. J. Dael man, Westdorpe; Trix v. d. Zee dijk, eig. Kindn. H. Daelman, Westdorpe; Nelly van Klein Gent, eig. J. D'hert, Westdorpe; Ria, eig. Osw. Kerckhaert Zn, Westdorpe; Cora van Passluis, eig. Wed. H. M. A. van Waesv. d. Berg, West dorpe; Carmen van Passluis, eig. Wed. H. M. A. van Waesv. d. Berg, Westdorpe; Carla, eig. C. C. van Haelst, Zuiddorpe; Bianca v. Klaas, eig. C. A. de Munck, Zuid dorpe; Hermine van Eversdam, eig. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe; Lisette van Nero, eig. A. H. Puij- laert, Zuiddorpe; Metha van Zuid dorpe, eig. M. A. B. Puijlaert, Zuid dorpe; Ronny van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; Ro- za van Oudenpolder, eig. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; Carina, eig. H. M. Vervaet, Westdorpe; Martha, eig. Osw. J. E. Verhae- gen, Westdorpe. In het Hulpboek werden opge nomen: Clara, eig. A. Scheelede Koejjer, Boschkapelle; Sonja, eig. J. C. den Hamer, Koewacht; Yvon ne, eig. A. J. de Feijter, Axel; Stel la, eig. Cyr. van Regenmortel, Koewacht; Bea, eig. Wed. A. de Vleeschouwer, Sas van Gent; Lies, eig. Osw. J. E. Verhaegen, West dorpe. Volgens Tass is een Russische geleerde, Joeri Knorozof, er in geslaagd het Maya-schrift te ont cijferen. Hiervoor verleende de I Sowjet-academie van weten- Regt, Hoek; Sirpa v. d. Braakman, schappen hem de doctorsgraad nirr TATaH "M" Ha "RacrtT~)iplpman. TT- i_._tt~r il, eig. Wed. M. de RegtDieleman, Hoek; Marianne van Hoek, eig. H. de Jonge, Hoek; Mirza, eig. A. Martens, Hoek; Elvira, eig. K. G. Tollenaar, Hoek; Evita, eig. K. G. Tollenaar, Hoek; Griet van Nico, eig. Gebr. R. E. Barbé, Philip pine; Fanny v. d. Vergaertpolder, eig. E. Dumoleijn, Philippine; Mir za, eig. J. F. van CadzandTolle naar, Terneuzen; Frida van Coe- gors, eig. J. S. de Clerck, Terneu zen; Ada, eig. G. van Hoeve, Ter- neuzen; Irma v. Terneuzen, eig. J. J. Hujjssende Bruijne, Terneu zen; Erna v. d. Zwaan, eig. H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen; Ruda, eig. M. Dielehian, Zaamslag. In het Hulpboek werd opgeno men: Elza, eig. Om. Roegiest, Phi lippine. KEURING TE AXEL. Opgenomen werden: Clara van Nico, eig. C. A. Dekker, Axel; Mar- Volgens Knorozof behoort het Maya-schrift met zijn 270 begrip tekens tot de familie van de Egyptische hieroglyphen. Prof. Tokaref, die de ontdekking toe lichtte, verklaarde dat het schrift in het tweede deel van de ge schiedenis van de Maya's is ont staan, toen op het schiereiland Yucatan het „nieuwe koninkrijk" werd gesticht. Het schrift ging geheel verloren tijdens de Spaan se veroveringen in de zestiende eeuw. Behalve de in steen aange brachte inscripties zijn slechts drie manuscripten in het Maya schrift overgebleven, die zich te Dresden, Parijs en Madrid bevin den. Tot dusver was men er slechts gedeeltelijk in geslaagd deze handschriften te ontcijferen, en wel voornamelijk voor zover de tekst de kalender van de Maya's betreft. NEDERLANDS ELFTAL TEGEN ZWITSERLAND. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands elftal, dat op 19 Mei in het Feijenoord-stadion te Rotterdam tegen Zwitserland speelt, als volgt samengesteld: Doel: Landman (Holland Sport) Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap ('t Gooi) aan voerder, Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (WV '03). Voor: Timmermans (ADO), Wil kes (Valencia), Van Roessel (Wil lem 2), Clavan en De Harder (bei den Holland Sport). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Kerkum en Steenbergen (beiden Feijenoord) en De Bruy- ckere (Willem 2). HET NEDERLANDS B-ELFTAL TEGEN ZWITSERLAND-B. De keuze-commissie van de JC.N.V.B. heeft het Nederlands B-elftal, dat op 19 Mei te Bazel tegen Zwitserland uitkomt, ais volgt samengesteld: Doel: Feijt (Willem 2). Achter: Visser (Xerxes) en Bos kamp (Amsterdam). Midden: Verhoeven (Xerxes), Van Houten (Amsterdam) aan voerder en Van Dijk (Ajax). Voor: Van Overbeek (NAC), Schouten (Holland Sport), Roo senburg (Sneek), Brussel ers (PSV) en Geel (SW). Reserves: Van der Land (HBS) Osterholt (Holland Sport), De Zwart (Longa) en Bossetaar (Feijenoord). Vervalste kaarten voor FrankrijkEngeland. Bij een inval in een drukkerij heeft de politie 2000 nagemaakte toegangskaarten gevonden veor de voetbalwedstrijd Frankrijk Engeland die Zondag a.s. ge speeld wordt. Verscheidene arrestaties rijn in verlband hiermede verricht. De Britse minister van Staat Anthony Nutting, de Britse ver tegenwoordiger op de ontwape ningsbesprekingen der V.N., in Londen, heeft op een conservatie ve verkiezingsvergadering ver klaard, dat het terrein van over eenstemming tussen het Westen en de Sowjet-Unie over een ont wapeningsplan verdubbeld is. De Sowjet-Unie had met twee van de drie belangrijke punten, op welker aanvaarding het Westen steeds had aangedrongen, inge stemd, te weten het verbod voor atoomwapens en de verkleining der massa-legers. De Japanse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat het aantal doden tengevolge van het zinken van een veerboot in de Japanse binnenzee Donderdagochtend tot 103 was gestegen. In tegenstelling tot vorige be richten werd thans gezegd, dat zich ongeveer duizend personen aan boord bevonden van de 1449 ton metende veerboot „Sjioen Maroe", die Woensdag omsloeg en zonk na in aanvaring met een andere veerboot, de „Oeko Ma- roe", te zijn geweest. Tot dus verre zijn 775 opvarenden gered, terwijl naar schatting vijftig tot 120 personen nog worden ver mist. Een woordvoerder van de spoorwegen heeft verklaard, dat het juiste aantal passagiers niet kan worden opgegeven, daar er geen passagierslijst was. De ver strekte cijfers zijn schattingen. In het wrak van de gezonken „Sjioen Maroe" bevinden zich nog vele stoffelijke overschotten. President Eisenhower heeft Woensdag op zijn persconferen tie verklaard absoluut te geloven, dat het vaccine-Salk binnen redelijke tijd de kinderverlam ming in de Ver. Staten zal doen verdwijnen. Hij zeide, dat de ge leerden en artsen met het vaccine „dubbel safe" willen zijn. Hij is voornemens er voor te zorgen, dat geen enkel kind, welks ouders het vaccine niet kunnen betalen, er van verstoken zal blijven. De dienst voor de openbare ge zondheid deelde later mede, dat het aantal bevestigde gevallen van kinderverlamming onder degenen die ingeënt zijn tot 62 is gestegen. David Eisenhower, één van de drie kleinkinderen van de presi dent, is tegen kinderverlamming ingeënt, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Hagety, be kend gemaakt. De 7-jargie David is de enige van de drie, die is ingeënt. Hij heeft twee zusjes Barbara van zes jaar en Susan van drie jaar. Dr. Jonas Salk, de ontdekker van het naar hem genoemde vac cin, heeft verklaard dat het hui dige inentingsprogram in de Ver. Staten niet onder ideale omstan digheden wordt uitgevoerd. „Het is gezegd dat men van drie doses waarvan de tweede twee of vier weken na de eerste wordt toege diend en de derde minstens zeven maanden later, kan verwachten dat zij het gewenste effect geven mits een op de juiste wijze sa mengestelde entstof wordt ge bruikt. Hieruit blijkt, dat men pas van ideale omstandigheden kan spreken in het kritieke sei zoen van 1956. Alles wat daar voor kan worden gedaan is dan ook een compromis", aldus dr. Salk. De thans aanbevolen twee doses, de één twee tot vier weken na de andere toegediend, noemde dr. Salk het beste wat, gezien het gebrek aan tijd en materiaal, vóór het epidemische seizoen van dit jaar kon worden gedaan. Volgens de „Tribune de Genè ve" is het bijna zeker, dat Genè ve gekozen zal worden als zetel van de voorgestelde viermogend- hedenconferentie. Twee broers, Nederlandse sleepbootkapiteins, konden elkaar midden op de Oceaan begroeten, ïoen een tweede sleepboot kwam vastmaken aan de kruiser ^Australië", het voormalige Australische vlaggeschip, dat naar Engeland wordt gesleept om faar gesloopt te worden. De twee broers waren Cornells en Piet Kalkman, respectievelijk kapi san van de „Rode zee", die reeds met de afgedankte kruiser op «eg was, en van de „Witte zee". 'Stj ihadden elkaar in geen tien maanden ontmoet. 60. Het rimpelige ge zicht van de oude Cendrach ontspant zich wat, als hij ziet wie hij voor heeft. En met een zucht van opluchting strompelt hij naderbij. ,,Ik was in mijn vertrekje boven in de toren toen ik hoor de dat er gevochten werd. Ik durfde niet goed naar beneden omdat ik niet wist wie de aanvallers waren". Eric vraagt de oude man wat deze weet van de tegenwoor dige verblijfplaats van Erwin. De oude man haalt de schouders op en moet het ant woord schuldig blijven. „Op een goede morgen was bij na de gehele bezetting bij de burcht verdwenen. Op enkele wachters na. Branwen heeft mij ook niet ingelicht dat zij zou ver- trekken, evenmin waarheen". „En Berse, wat weet gij van diens dood?, vraagt Eric. Ogenblikkelijk vertrekt het ge zicht van de Cendrach. „Ik zeg u dat ik het niet weet', mompelt hij. „Ik weet alleen dat hij nog leefde toen Branwen en de ande ren al vertrokken waren. Dus Branwen kan het niet gedaan hebben". „Niemand beschuldigt uw doch ter, Cendrach", zegt Eric ver baasd. „Meent gij dan dat het moord is"? Cendrach werpt hem een schu- we-blik toe, mompelt iets en zakt vermoeid op een zetel neer. Eric staart hem pijzend aan en een vreemde gedachte dringt zich aan hem op, maar hij krijgt niet de (tijd er nog verder over te spre ken,-want op dat moment roept Allan de Heruli, die zwijgend bij het venster gestaan heeft: „Er zijn ruiters op komst heer. Wij hebben te veel tijd verspeeld. Het zijn ruiters begeleid door twee wolven Woensdagnacht is in een per ceel aan de Jan van Goyenkade te Amsterdam ingebroken. De buit bestond uit een partij zilver werk. De inbreker ontkurkte ook nog een champagnefles, maar maakte zich aldus het politie rapport - „schuldig aan drank misbruik door de inhoud onaan geroerd te laten". Leerling-conducteur viel onder traan. Donderdagmorgen is op de hoek Stadhouderskade-P. C. Hooftstraat te Amsterdam een draaiorgel door een tramstel aan gereden, waardoor het draaiorgel omviel. Toen de tram weer op reed viel een leerling-conducteur van de wagen voorover op de trambaan. Zijn linkerhand werd door de wielen van de tram 'ver brijzeld. Inbrekers gestoord. In de nacht van 10 op 11 Mei hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een loods aan de Borneokade te Amsterdam. Zij zijn vermoedelijk bij hef weg brengen van de buit gestoord, want die werd later op het dak teruggevonden. Het waren onge veer 300 paar nylonkousen en on dergoederen. -• .1 f Kantoorbediende met geld zoek. Op 10 Mei kreeg een bediende van een kantoor aan de Nieuwe Zuidskolk te Amsterdam op dracht 'm bedrag van 3500 naar de «bank te brengen en tevens eni ge remboursen te innen. De be diende is met 'het geld, totaal 3.728,51, verdwenen. 1000 gevonden. Op het politiebureau Singel te Amsterdam ligt een bankbiljet van ƒ1.000 te wachten op de eige nares, die dit kostbare stuk pa pier ïn een winkel heeft laten lig gen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2