De Westduitse souvereiniteit en Fig! verwacht spoedige ondertekening van Oostenrijks vredesverdrag haar gevolgen De kwestie Vietnam WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Accoord in Wenen De geallieerden zullen Wesi-Berlijn blijven bezeilen Gronchi weigert ontslag van regerirsg-Sceiha te aanvaarden Overeensiemming bevesiigd Communistisch China belooft Oost-Europa steun m geval van agressie VRIJDAG 13 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3455. Vreedzame ontmoeting tussen Russische Migs en Amerikaans straalvliegtuig Het geschil tussen Afghanistan en Pakistan De strijd in Zuid-Vietnam SAARLAND ZEEPOST Adenauer aanvaardt terugreis. Wrakstukken van het vliegtuig „Kashmir Princessin Tandjung Priok aangekomen hankering bij abonnement Terneuzen ratracteur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen a*dactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et, DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs, pesr mm 15 cl; MlEimusra advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentie": 3 regal® X iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, o2: AftHM Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag.» 2 «net, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 13 ww Thans is op alle punten over eenstemming bereikt, zo ver klaart men in kringen van de Weense conferentie van ambas sadeurs over 't Oostenrijkse vre desverdrag. De overeenkomst was bereikt in klein comité. De resultaten van deze besprekingen zouden later aan de plenaire ver gadering medegedeeld worden. De conferentie is vrijwel be ëindigd, zo zeide de Amerikaanse ambassadeur, Thompson, bij het verlaten van de vergadering en hij voegde er aan toe: Ik ben te vreden ■De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Fig], zeide, dat Zondag getekend zou worden. Naar verluidt hebben de Sow- jet-afgevaardigden toegegeven op bet stuk van artikel 35 van het Oostenrijkse vredesverdrag. Toen het nieuws zich in Wenen verbreidde begon men in de stra ten te zingen en te dansen en men geraakte in grote opwinding. Een politieman danste voor het gebouw van de geallieerde be stuursraad midden op straat. De Sowjet-Unie heeft er mee ingestemd om de beloften, aan Oostenrijk gedaan bij het bezoek van de Oostenrijkse delegatie aan Moskou zwart op wit in het verdrag op te nemen. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de ambassa deur^ van het Verenigd Konin- rijk, de Verenigde Staten, Frank rijk en de Sowjet-Unie en ver tegenwoordigers van Oostenrijk volledig .overeenstemming heb ben 'bereikt over alle artikelen van het Oostenrijkse vredesver drag en dat zij het werk aan het vredesverdrag ter wederinstelling van een onafhankelijk en demo cratisch Oostenrijk hebben vol tooid. Vrijdagochtend zullen de ambassadeurs en de vertegen woordigers van Oostenrijk bijeen komen om de tekst in de verschil lende talen vast te stellen. Aan het einde van deze week zullen de ministers van Buiten landse Zaken der vijf mogendhe den bijeenkomen om het vredes verdrag te tekenen, aldus het communiqué. Reuter tekent hierbij aan, dat het vredesverdrag van 1949 „ge stroomlijnd" is en dat van de 59 artikelen niet minder dan twaalf geschrapt zijn. Het meningsver schil over artikel 33, handelend over de terugtrekking van de troepen, dat vrijwel onoverkome lijk had geleken, is opgelost door een compromis tussen het Ame rikaanse en het Sowjetrussische standpunt te aanvaarden. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles, Mac- Milian en Pinay, zullen heden, Vrijdag, naar Wenen vertrekken. Daar zullen zij tevens met hun collega Molotof, die uit Warschau komt, besprekingen voeren over de voorgestelde conferentie van de vier „grote regeringsleiders". Men verwacht, dat Molotof hun het antwoord van Boelganin, de Mm»* medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Tijdelijk regen. Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, lajgr ruimend naar west. Hogere middagtemperaturen dan giste ren. Sowjet-premier, op de Westelijke uitnodiging tot het houden van een dergelijke conferentie zal overbrengen. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, heeft uitdrukking gegeven aan zijn gro te voldoening over de behaalde resultaten. Het verdrag, zo zeide hij, was in een voor Oostenrijk verlichte vorm tot stand geko men en het Oostenrijkse volk had dit met tien jaar wachten ook verdiend. Zondag de vijftiende zou niet alleen een keerpunt voor Oostenrijk betekenen, doch ook voor de gehele wereldpolitiek. Zeventien jaar lang, zo vervolg de hij, was Oostenrijk van zijn vrijheid beroofd geweest. Hij zei de er van overtuigd te zijn, dat Oostenrijk de gelegenheid zou 'krijgen om „aan zijn traditie ge trouw" mede te werken aan de oplossing der wereldproblemen. „Het staatsverdrag, dat wij ver krijgen, zal een goed verdrag zijn. Het bevat een minimale beper king van onze souvereiniteit. Wij hebben niet alleen onze politieke vrijheid en onze onafhankelijk heid verkregen, maar ook onze economische vrijheid", aldus heeft de Oostenrijkse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, Bruno Kreisky, Donderdagavond verklaard. De burgemeester van Wenen verzocht alle bewoners der hoofd stad Zondag de vlag uit te han gen en hun huizen met bloemen te versieren. Zondagavond zul len het stadhuis en beroemde mo numenten met gekleurde lichtjes worden geïllumineerd. Op ver schillende punten van de hoofd stad zullen orkesten vrolijke mu ziek spelen. Van Oostenrijkse zijde wordt vernomen, dat tegen het eind van de maand een belangrijke groep Oostenrijkse gevangenen uit de Sowjet-Unie zal vertrekken. De datum van het vertrek van de gezinnen der Sowjet-officie- ren in Oostenrijk is op 22 Mei gesteld. DULLES STELT REIS NAAR WENEN UIT. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zijn reis naar We nen uitgesteld, zo verneemt Reu ter in kringen, die in nauw con tact met de minister staan. Een en ander vindt zijn oor zaak in de impasse, waarin de besprekingen der ambassadeurs te Wenen is geraakt over artikel 35 van het Oostenrijkse vredes verdrag. Het plan was, dat het vredes verdrag Zondag ondertekend zou worden. OOK MINISTER MACMIL- LAN SCHORT ZIJN REIS NAAR WENEN OP. Volgens Britse functionarissen heeft ook minister MacMillan be sloten zijn reis naar Wenen op te schorten. De Britse minister zou aanvankelijk Vrijdag ver trekken. Donderdagochtend hebben Dul les en MacMillan overleg ge pleegd wat hun verder te doen staat. Later zou minister Pinay zich bij hen voegen. HAYTFR NAAR WENEN. Sir William Hayter, de Britse ambassadeur in de Sowjet-Unie, is gisteren naar Wenen vertrok ken om beschikbaar te zijn tij dens de samenkomsten van de ministers van Buitenlandse Za ken der grote vier gedurende het weekeinde. NEDERLANDER TE ANTWER PEN VEROORDEELD WEGENS SMOKKELARIJ. De correctionele rechtbank te Antwerpen heeft H. G. uit Eind hoven wegens het smokkelen van 700 kilo boter veroordeeld tot S maanden gevangenisstraf en 240.000 fr. boete, met inbeslag neming van de koopwaar en van de auto waarmede de boter was vervoerd. Twee Russische straaljagers van het type Mig en een „Shoo ting Star 6" - - een straalvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht hebben elkaar Donder dag boven Holland in Zuid-Dene- manken ontmoet. Het Ameri kaanse toestel was op weg van Hamburg naar Kopenhagen, toen de Russische vliegtuigen uit de wolken tevoorschijn kwamen. De „Shootingstar" dook om bui ten het bereik der Russen te ko men, maar deze groetten het Amerikaanse toestel door een be weging van hun vliegtuigen, al vorens zich te verwijderen. Pakistan heeft een aanbod van de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser om te bemiddelen in het geschil tussen Afghanistan en Pakistan aanvaard, zo heeft de Pakikstaanse premier, Mo hammed Ali medegedeeld. De premier zeide dat dit voor stel was aanvaard onder voor waarde, dat Afghanistan geen eisen zou laten horen, dat Pakis tan uit de „provincie van de N.- W.-grens" in de gelegenheid zou stellen om te stemmen voor een onafhankelijk Pachtoenistan (land der Pathanen) in genoemde Pakistaanse provincie. Enkele dagen geleden is de Westduitse bondsrepubliek een souvereine mogendheid gewor den en van dat moment af is zij haar bestaan als onafhankelijke natie begonnen. De onmiddellijk hieruit voort vloeiende gevolgen zijn dat het Duitse gezag zich niet alleen kan laten gelden over alle binnen landse aangelegenheden maar ook over de voormalige bezetten de mogendheden, die nu „gasten" zijn geworden, terwijl als gevol gen op lange termijn beschouwd kunnen worden de vorming van een Duitse gewapende macht binnen het kader van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie (N.A.V.O.) en de West-Europese Unie. De republiek Bonn. Behalve dat West-Duitsland de souvereiniteit verkregen heeft over de vijftig millioen Duitsers in de negen staten, die de repu bliek van Bonn vormen, krijgt 't bovendien het recht zijn wetten Op een vergadering van de Britse, Amerikaanse en Franse ministers van Buitenlandse Za ken, waaraan ook premier Faur" deelnam, zijn Frankrijk en Ame rika het eens geworoen over een aanzien van de crisis in Vietnam. Op deze vergadering werd de overeenstemming bevestigd, die Dinsdagavond reeds in beginsel was bereikt. ZATERDAG 14 MEI. v.m. n.m. Breskens 6.26 6.45 Terneuzen 7.01 7.20 Hansweert 7.41 8.00 Walsoorden 7.51 8.10 ZON MAAN op onder op onder Mei. 14 4.51 20.26 1.22 11.17 15 4.50 20.28 1.41 12.30 16 4.48 20.29 2.00 13.45 17 4.47 20.31 2.18 15.03 18 4.45 20.32 2.37 16.24 19 4.44 20.34 2.58 17.49 Volgens een woordvoerder van het Zuidvietnamese leger zullen de troepen van het leger die een heden van de Birth Soe Jen ach tervolgen, gisteravond in het be zit zijn van de gehele weg van Saigon naar Kaap St. Jacques. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de bevelhebber van het Hoa Hao-leger, generaal Ba- cut, die ook in opstand is tegen de regering, „zich nog rustiger houdt dan gewoonlijk". In zijn gebied in het Zuid-Westen van Cochin China. Te Gia Dinh bij Saigon hebben zich gistermorgen 180 gewapen de manschappen van de Binh Xoejen aan de Zuidvietnamese autoriteiten overgegeven. Een sterke groep Vietnamese valschermjagers is gisteren een aanval 'begonnen tegen Binh Xoe- jen-troepen in het gebied van Cangioc, 25 km ten Zuiden van Saigon. Een eenheid van de Binh Xuy- en ten getale van tweehonderd man, die bij Phumy, negentig km ten zuidoosten van Saigon, slag leverde met regeringsstrijdkrach ten, heeft zich teruggetrokken op de berg Baria, aldus werd Don derdag van betrouwbare zijde te Saigon vernomen. De Binh Xuy- enen schijnt in dit gebied een guerrilla te willen voeren om op deze wijze het verkeer op de be langrijkste weg van Saigon naar Kaap Saint Jacques te belemme ren, zo zeide men. Aan de zuiveringsoperaties in dti gebied nemen drie bataljons regeringstroepen deel. Behalve de reeds Dinsdag ge- j melde punten van overeenstem ming deelt Reuter nog het vol gende mede: Overeengekomen is, dat Bao Dai als staatshoofd van Vietnam in Frankrijk zal blijven, dat het kabinet van premier Ngo Dinh Diem zal worden uitgebreid, ten einde het meer representatief voor de onderscheidene stromin gen te doen zijn en dat in Zuid- Vitenam zo spoedig mogelijk ver kiezingen zullen worden gehou den om de premier een zo breed mogelijke basis voor zijn acties te geven. Naar verluidt drong Frankrijk tezamen met Engeland er op aan, dat de algemene verkiezingen in geheel Vietnam in Juli 1956 ge houden zouden worden, zoals overeengekomen was op de con ferentie van Genève. Te Washington is van Ameri kaanse officiële zijde verklaard, dat de bereikte overeenstemming niet inhoudt, dat de Zuid-Vietna- mezen, indien zij dat zouden wensen, Bao Dai niet als hoofd van een constitioneel koninkrijk zouden kunnen verwerpen bij 'n toekomstige stemming over de permanente inrichting van de Vietnamese staat. Hieraan wordt toegevoegd, dat 't voorstel om Bao Dai als hoofd van een constitutioneel konink rijk te doen optreden, een voor lopig karakter draagt en dat een nieuw gekozen Vietnamese natio nale vergadering zal moeten uit maken, of hij een rol zal spelen in een toekomstige Vietnamese republiek of een koninkrijk. Men wijst er van dezelfde zijde nog op dat de overeenkomsten in overeenstemming zijn met de Vrijdag j.l. door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven bekendmaking, dat de dat de Verenigde Staten premier Ngo Dinh Diem krachtig blijven steunen. Deze bekendma king was toen uitgelegd als een Amerikaanse afwijzing van elk streven om Bao Dai„ tegen de wil van het Vietnamese volk, als staatshoofd te handhaven. De nieuwe president van Italië, Giovanni Gronchi, die twee we ken geleden werd gekozen, heeft Donderdagavond geweigerd het ontslag van het coalitiekabinet, dat door premier Mario Scelba werd aangeboden, te aanvaarden. Tevoren had de regering na dagen Van onderhandeling beslo ten haar ontslag „louter als for maliteit en een daad van eerbied" jegens de nieuwe president aan te bieden. De aanbieding van het ontslag van de regering is volgens de grondwet na de verkiezing van een nieuwe president vereist. Het is gewoonte, dat het ont slag wordt geweigerd, maar men vreesde in sommige regerings kringen, dat de president, wiens verkiezing een ernstige neder laag voor de regering was, van de gewoonte zou afwijken. De Italiaanse regering-Scelba zal, in elk geval tot de vijf Juni a.s. op Sicilië te houden verkie zingen, aan het bewind blijven. De kleine partijen, waarmede de Christen-democraten (R.K.) in de regering samenwerken, name lijk de liberalen en de rechtse socialisten onder Saragat, heb ben besloten tot die datum met De premier van het Saarge- bied, Hoffmann, heeft gisteren het besluit van de Raad van de Westeuropese Unie aangaande de bevoegdheden van de commissa ris voor Saarland aanvaard. De raad heeft bepaald dat de commissaris bevoegd zal zijn maatregelen van de Saarlandse regering op te schorten als die naar zijn mening in strijd zijn met de Europese status van Saar land, hangende een uitspraak van de W.E.U. 16 18 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 31 Mei. Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Wil lem Ruijs" 31 Mei. Ned. Antillen: m.s. „Charis' Mei. Suriname: m.s. „Stentor" Mei. Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 14 Mei en m.s. „Winchester Cast- Ie" 21 Mei. Shili: s.s. „Maasdam" 19 Mei. Canada: s.s. „Rijndam" 16 Mei en s.s. „Maasdam" 19 Mei. Brazilië en Argentinië: s.s. „Eva Peron" 14 Mei en s.s. „Al cantara" 19 Mei. Australië: via Engeland 14 Mei en 21 Mei. Nieuw Zeeland: via Engeland 14 en 21 Mei. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. hun coalitiegenoten te zullen blij ven samenwerken. Wanneer Scelba dus Donder dag formeel het ontslag van zijn regering aan de nieuw gekozen president Gronchi zal aanbieden, zal laatstgenoemde hem danken voor dat „gebaar", doch hij zal het niét aanvaarden. Overigens houdt dit niet in, dat de geschillen in de boezem der Christen-democratische partij en tussen de liberalen en de socialis ten zijn opgelost. Wat laatstge noemden betreft willen de Sara- gat-socialisten een meer linkse en de liberalen een meer rechts gerichte regeringspolitiek. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, is gisteren uit Parijs vertrokken na de conferen ties waarbij zijn land officieel werd toegelaten tot het Westelij ke verdedigingsverbond. op te leggen aan de ongeveer 600.000 man voormalige bezet tingstroepen, die evenwel op ver zoek van de regering in Bonn als N.A.V.O.-verdedigingstroepen in Duitsland zullen blijven. De geallieerde contingenten. Het grootste geallieerde contin gent is het Amerikaanse, bestaan de uit 200.000 man grondstrijd krachten en 70.000 man lucht vaarttroepen. Het Britse Rijnle- ger telt ongeveer 160.000 man plus een tactische luchtmacht; Frankrijk heeft vijf divisies met in totaal 100.000 man; België 2 divisies en Canada een brigade van tussen de 7.000 en 10.000 man. Geen geallieerd veto meer. Het geallieerde militaire perso neel verliest alle bezettingsrech ten, privileges en onschendbaar heid en zal voortaan onderwor pen zijn aan de Duitse burgerlij ke rechtspraak. De kosten van legering in Duitsland, die tot dusver als bezettingskosten in rekening werden gebracht, zul len nu door de respectieve geal lieerde regeringen gedragen moe ten worden. Het Duitse parle ment kan de grondwet wijzigen zonder de kans te lopen op een veto van de zijde der geallieerden. Ook souverein in de lucht. Op diplomatiek niveau is West- Duitsland vrij betrekkingen aan te knopen met alle landen, hetzij in het Westen of in het Oosten. In de lucht krijgt West-Duitsland eveneens souvereine rechten, het geen werd gesymboliseerd door de wederoprichting van de bur gerlijke luchtvaartmaatschappij, de „Lufthansa". Het land is vrij wederom aan het wetenschappelijk onderzoek deel te nemen, ofschoon krach tens de Parijse aceoorden de re publiek van Bonn zich heeft ver bonden geen atomische of bac teriologische wapens te vervaar digen. WestrBerlijïi blijft beawt De geallieerden zullen de wes telijke sectoren van Berlijn ble ven bezetten, maar deze zijn niet opgenomen in de proclamatie van de souvereiniteit. Zij zullen hun gezag blijven uit oefenen ten aanzien van alle pro blemen, die op de voormalige hoofdstad betrekking hebben, ten aanzien van de hereniging van Duitsland en andere problemen, die verband houden met de be trekkingen der geallieerden tot de Sowjet-Unie als bezettende mogendheid. Nieuwe bevelhebbers. Weliswaar worden van officië le zijde alle aanduidingen van per sonen, die tot leidende functies in de strijdkrachten zullen wor den geroepen, zuiver speculatief genoemd, maar dat neemt niet weg, dat in politieke kringen reeds een militaire rolverdeling circuleert, die algemeen de aan dacht trekt. Cruewell, Heusinger en Speidel. De vroegere generaal der Duit se pantsertroepen, Ludwig Crue well, wordt in Bonn als de candi- daat met de beste kansen voor de functie van bevelhebber van de nieuwe Duitse strijdkrachten ge noemd. Cruewell zou als inspec teur-generaal aan het hoofd van de gecombineerde strijdkrachten worden geplaatst. Als chef van de staf zou hem de vroegere generaal Adolf Heu- singer bijstaan, die tot dusverre de leiding heeft van de militaire afdeling van het bureau-Blank, dat de plannen voor de oprich ting van de strijdkrachten heefi uitgewerkt. De tweede militaire medewerker van Blank, ex-gene raal Hans Spiedel, zou Duits mi litair afgevaardigde in het Navo- hoofdkwartier worden, een rol waarin hij zich intussen reeds heeft ingewerkt. Wenck, Galland en Kret- schmer. Als bevelhebbers van de drie on derdelen van de Duitse strijd krachten worden genoemd: voor het leger ex-generaal Wenck, voor de luchtmacht ex-generaal Galland en voor de marine de vroegere fregatten-kapitein Kret- schmer. Zij zouden alle de titel van inspecteur krijgen. Enige tijd geleden heeft het ba- De bondskanselier verklaarde met een gevoel van innige vol- bepaalde beperkingen met betrek Aangenomen wordt dat West- Duitsland een leger van 400.000 man, bestaande uit 12 divisies zal formeren, een luchtmacht van 80.000 man en 1.300 toestellen, waaronder straaljagers, en een vloot van kustvaartuigen bemand met 20.000 man. Deze strijdkrach ten zullen worden opgenomen in de Noord-Atlantische verdrags organisatie en de Westeuropese Unie. Het land blijft onderworpen aan Twaalf divisies ,reau-Blank met nadruk ontkend, ,dat Goerings vroegere jager-in specteur Galland voor een com mandopost bestemd was, doch inmiddels heeft dit dementi aan gelofwaardigheid ingeboet, daar Galland de eerste Duitse vlieger was, die de aan de bondsregering aangeboden lesvliegtuigen be proefde. Hij verbleef sedert het einde van de oorlog in Argenti nië, vanwaar hij een half jaar ge leden terugkeerde. doening" naar huis terug te ke ren. Tussen Frankrijk en Duits land was alles thans opgeheiderd king tot de productie van lange- afstand-raketten en oorlogssche pen van meer dan 3.000 ton. De communistisch-Chinese waarnemer op de Oosteuropese conferentie te Warschau, gene raal Peng Teh Hoeai, heeft mee gedeeld, dat „het 600.000.000 zie len tellende heldhaftige Chinese volk" de Oosteuropese landen te hulp zal komen, indien „imperia listen" deze landen aanvallen, al dus meldde radio Moskou Don derdag. Het Chinese volk zal in dat geval tezamen met de aange vallen staten tegen de agressie strijden „tot de uiteindelijke over winning". Generaal Peng, vice-premier en minister van Defensie, zeide, dat zijn regering „met alle middelen die haar ten dienste staan, de uit voering van alle besluiten die op de conferentie genomen zullen worden, zal steunen". Deze verklaring legde generaal Peng Donderdag op de conferen tie af. Regering en volk van China stemmen van harte in met de conferentie, „daar de vrede en veiligheid in Azië onverbrekelijk verbonden zijn met de vrede en veiligheid in Europa", aldus de Chinese waarnemer. De conferentie te Warschau is Donderdag in besloten vergade ring bijeengeweest ter bespreking van de plannen tot eenmaking van hun verdediging. Generaal Antonof, stafchef van ten van de acht Oosteuropese lan den. Volgens een niet bevestigd bericht zou generaal Anatof op perbevelhebber van de Oosteuro pese strijdkrachten worden. Af gevaardigden op de conferentie spraken dit gerucht echter ook niet tegen. De wrakstukken van het ver ongelukte vliegtuig van de India se luchtvaartmaatschappij Air India, de „Kahmir Princess", dat op weg naar de A.A.-conferentie verongelukte met een aantal ge delegeerden van de Chinese volksrepubliek aan boord, zijn in Tandjung Priok aangekomen. De commissie van onderzoek naar deze ramp is inmiddels naar Hongkong vertrokken -waar het vliegtuig voor het laatst start te om ter plaatse een onder zoek in te stellen. De in Tandjung Priok aangekomen stukken van het wrak dienen om in het tech nisch laboratorium te worden onderzocht. Op de plaats, waar het Russische leger, hield een het wrak van de zeebodem werd toespraak over de problemen van opgehaald, is een bebakening de éénwording van de strijdkrach- aangebracht. Reinhard Gehlea. Het is voorts in Bonn een pu bliek geheim, dat de vroegere ge neraal Reinhard Gehlen de lei ding op zich zal nemen van de mi litaire inlichtingendienst. Deze is in feite door hem in de afgelopen jaren reeds opgebouwd, doch hij geldt nog als een particuliere dienst, die door de Amerikanen wordt gefinancierd. Een vrijwilligerswet. In Bonn neemt men aan, dat bondskanselier Adenauer na zijn terugkomst uit Parijs zich met alle energie zal gaan wijden aan de opbouw van het leger en aan de wetgeving die nodig is vooral eer de Duitsers onder de wapenen kunnen worden geroepen. De eerste wet. die daartoe nodig is, is een vrijwilligerswet, die de basis moet leggen voor het oproe pen van de 120.000 vrijwilligers, die zich tot dusverre hebben aan gemeld om het kader van het nieuwe leger te vormen. „Ordensburcht Sonthofen". De scholing van deze vrijwilli gers zal geleidelijk aan ter hand worden genomen, te beginnen met de hogere militaire leiders. Voor hen wordt thans de door de nationaal-soeialisten gebouwde burcht Sonthofen in Beieren in gereedheid gebracht. In dit enor me, voor tienduizend personen berekende gebouw, zullen de ho gere officieren in de structuur der bestaande plannen worden ingewijd. De „Ordensbureht Sont hofen" werd in 1937 door Hitier ingewijd als school voor natio- naal-socialistische leiders. Na de oorlog was de burcht tijdelijk in gebruik bij het Amerikaanse le ger. Commissie voor veiligheids zaken. Een van de eerste stappen, die men nu in Bonn zal gaan nemen, is de instelling van een commis sie, die zal waken over de mili taire benoemingen. De parlemen taire commissie voor veiligheids zaken, zal de hand hebben in de keuze van zulk een commissie.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1