De N. A. V. O.-conferentie in Parijs Dulles over Quemoy en Matsoe ^3? Bespreking van de internationale politieke toestand WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- co MAANSTANDEN Westelijke uitnodiging te Moskou overhandigd Nieuw Sowjet-ontwapenings- voorstel mn mm ZUID-VIETNAM WOENSDAG 11 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3453. Bijeenkomst Grote Vier in Juli De voorgenomen Vier- mogendhedenconferentie onder onder Zuid-Oost-Azië is door een sterke luchtmacht te verdedigen Boelganin te Warschau Eisenhower tot alles bereid mits zelfrespect bewaard Molotof wil Zondag tekenen West-Duitsland en de conferentie der Grote Vier Frankering bij abonnement Temeuzen Bliacteur-Hoofdredacteur I. van de Sande N ;ordstraat 55-57 Temeuzen #«dact!e-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs p-tr mm 15 d; zutvtaMOB padt advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regel» S*j iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A4rW Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag! 3 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 18 uw De Ncordatlantische raad heeft Dinsdagochtend zijn beraadsla gingen over de internationale politieke toestand voortgezet, waarbij deze keer de Londense ontwapeningsconferentie, de toe stand in het Midden-Oosten en die in het Verre-Oosten aan de orde. zijn gekomen De bespreking van het ontwa- peningsvraagstuk werd ingeleid door de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, die een overzicht gaf van hetgeen er in Londen op dit ge bied de laatste maanden bereikt, resp. niet bereikt is, waarna ver schillende ministers hun mening over de mogelijke vooruitzichten van voortgezette onderhandelin gen uitspraken. Het Midden-Oosten. Het voornaamste punt van dis cussie inzake het Midden-Oosten was het Turks-Iraakse verdrag, welks betekenis voor de Weste lijke verdedigingsstrategie van Britse en Turkse zijde werd be licht. Ook door andere afgevaar digden, werd de totstandkoming van dit'verdrag, en de deelneming er Van door Groot-Brittannië, toe gejuicht, de verhouding tussen Israël en de omringende Arabi sche landen werd eveneens be spraken. Het Verre-Oosten. De bespreking over het Verre- Oosten werd uitvoerig ingeleid door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die in het bijzon der inging op de kwestie-Formo- sa en de politiek der Verenigde Staten ten aanzien daarvan. Hij sprak tevens over, wat hij noem de, de andere „gevarenzone" van het Verre-Oosten, Indo-China. Daarbij ging hij echter niet in op de kwestie zoals die van de steun aan de Zuidvietnamese pre mier Diem en van de positie van het staatshoofd Bao Dai waar over, zoals bekend is, ernstig ver schil van mening tussen de Ver enigde Staten en Frankrijk be staat. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pinay voerde op de zitting van Dinsdagmiddag 't woord over Indo-China. Op deze zitting zou de Turkse minister, Fatin Zorlu, de raad voorts een ooggetuigeverslag .geven van de conferentie van Bandoeng. Hij is namelijk de enige minister van een Navoland, die op de Ban- doengse conferentie aanwezig is geweest. Tweede zitting verdaagd. MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, is on middellijk na de ochtendzitting naar Londen gevlogen om daar voor radio en televisie een ver kiezingsrede uit te spreken. Hij keerde Dinsdagavond weer naar Parijs terug. Als gevolg van zijn tijdelijke afwezigheid kon de voor Dinsdag in uitzicht gestelde twee de zitting van de ministerraad der Westeuropese Unie niet doorgaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. KOUD WEER. Veranderlijke bewolking en en kele buien. Maar ook opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noord. DONDERDAG 12 MEI. Breskens Tërneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.58 5.33 6.13 6.23 Het Saarprobleem. Men hoopt daar heden aan toe te te komen, maar daar de bespreking van de gecompliceer de Saarkwestie waarschijnlijk veel tijd zal vergen de stand punten omtrent verschillende on derdelen ervan liggen, wat Frankrijk en Duitsland betreft, nog altijd nog vrij ver uit elkaar is het mogelijk dat de interim commissie in Londen opnieuw met de bestudering van dit vraagstuk zal worden belast en dat de ministerraad daarna spe ciaal voor de bespreking er van zal bijeenkomen. Een nieuwe po ging om de Frans-Duitse me ningsverschillen inzake 't Saar- gebied uit de weg te ruimen werd echter Dinsdagavond door de Franse premier Edgar Faure en de Duitse bondskanselier Adenauer ondernomen. Zij heb ben elkaar met hun adviseurs om half zeven in de ambtswoning van de premier ontmoet. Persconferentie van Adenauer Adenauer heeft Dinsdagmiddag in het hoofdkwartier van de Navo een persconferentie gehou den, waarop hij over het Saarpro bleem in het geheel niets heeft willen zeggen. Wel heeft hij zich, zij het in zeer voorzichtige ter men, uitgelaten over de beteke nis voor Duitsland van 'n even tuele conferentie van de grote vier, waarbij hij er op wees, dat de Duitse kwestie niet het enige agendapunt, maar slechts een on derdeel van de agenda zou kun nen uitmaken, daar er nog tal van andere kwesties zijn die spanning in de wereld veroorza ken. Hij zeide niet te vrezen dat de grote vier overeenstemming zou den kunnen bereiken ten koste van Duitsland, zoals in Jalta was geschied, want, „sedert Jalta is er heel wat veranderd in de we reld". Geen hereniging in slavernij. Hij gaf zijn toehoorders te ver staan, dat de Duitse regering (en zo zei hij, <x>k het Duitse volk) niets zou voélen voor hereniging van Duitsland op de basis van een permanent ongewapend blij ven. Een dergelijke oplossing zou het evenwicht in de wereld zoda nig verschuiven dat vrede en vrij heid er niet mee gediend zouden zijn, verklaarde hij, er bij voe gend, dat, „ook het Duitse volk in Oost-Duitsland geen hereni ging wil in slavernij, maar slechts in vrijheid". 120.000 Vrijwilligers. Adenauer sprak als zijn mening uit, dat het parlement van Bonn nieuwe defensiewetten tegen eind Juli zal hebben aangeno men. Ook moet er een wet komen die liet gebruik van vrijwilligers voor het nieuwe Duitse leger mo gelijk zal maken, daar men, in afwachting van de voorbereiding van allerlei technische details voor invoering van de dienst plicht, vrijwel onmiddellijk met het opleiden van vrijwilligers voor de nieuwe Duitse militaire organisatie wil beginnen. De bondskanselier verklaarde, dat er zich reeds 120.000 perso nen voor vrijwillige dienstne ming hebben opgegeven. Tenslotte bevestigde hij, voor nemens te zijn zo spoedig moge lijk de portefeuille van Buiten landse Zaken aan iemand anders over te dragen. Hijzelf zal zich dan in het bijzonder met sociaal politieke aangelegenheden en met kwesties betreffende de her bewapening bezig willen houden. PRINS BERNHARD NAAR GENEVE. Prins Bemhard, die Maandag in Parijs is aangekomen, is van daar gistermiddag om halfvier vertrokken naar Genève, waar hij heden en morgen een bijeen komst van het „Fondation Euro- peënne de la Culture" zal bijwo nen. De Prins reist met de regerings- Dakota en wordt vergezeld door majoor-vlieger G. Sonderman. Bij het vertrek van het Parijse vlieg veld Orly bestuurde de Prins zelf het vliegtuig. Om helfzes is de Prins te Genè ve aangekomen. Op het vliegveld waren o.m. ter begroeting aan wezig Denis de Rougemont en Raymond Sylva, directeur en al gemeen secretaris van de „Fon- dation Europeënne de la Cultu re". AANTAL RADIO LUISTERAARS EN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1955 2.009.232 tegen 1.999.118 op 1 April 1955. Op 1 April j.l. waren er 513.479 aangeslotenen op het draad-om- roepnet tegen 511.465 op 1 Maart 1955. De diplomatieke vertegen woordigers van Amerika, Enge land en Frankrijk hebben Dins dagmiddag op het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken een nota overhandigd, waar- in# de Sovvjet-Unie wordt uitge nodigd tot een conferentie van de vier regeringsleiders. Ook de vier ministers van Bui tenlandse Zaken zullen aan de bespreking deelnemen. Het Westen hoopt, dat de bij eenkomst in Juli kan worden ge houden. Een plaats is niet voor gesteld. Gedacht wordt aan Zwit serland als Rusland daarmee in stemt. Op de voorgestelde conferentie zou moeten worden gesproken over Europese problemen vei ligheid en hereniging van Duits land en misschien over ont wapening in de gehele wereld. De Ver. Staten wensen, aldus werd Dinsdagavond in conferen tiekringen te Parijs vernomen, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les heeft, bij het betreden der vergaderzaal in het „Palais de Chaillot", waar de vijftien N.A. V.O.-ministers van Buitenlandse Zaken Dinsdag hun beraadslagin gen voortzetten, tegenover ver slaggevers verklaard nog geen goedkeuring van president Eisen hower te hebben ontvangen voor het organiseren van vier-mogend- hedewbesprekingen „op het hoog ste plan". n.m. 5.16 5.51 6.31 6.41 ZON MAAN op op Mei. 12 4.54 20.23 0.30 8.58 13 4.53 20.24 0.58 10.06 14 4.51 20.26 1.22 11.17 15 4.50 20.28 1.41 12.30 16 4.48 20.29 2.00 13.45 De Sowjet-Unie heeft in de sub commissie van de ontwapenings commissie der Verenigde Naties, welke te Londen vergadert, nieu we ontwapeningsvoorstellen voor atoomwapens en andere wapens gedaan. Een en ander is medegedeeld door het officiële Sowjet-nieuws- bureau „Tass." De voorstellen zijn in de com missie gebracht door Malik en wel op 10 Mei. Volgens dit nieuwe plan zou de algemene vergadering der Ver enigde Naties „de aanbeveling doen," dat „iedere vorm van oor logspropaganda" veroordeeld zou worden en dat men zou afzien van het „dreigen met geweld" en dat voorts de territoriale integri teit en politieke onafhankelijk heid van iedere staat" geëerbie digd zou worden. De resultaten behaald inzake de Koreaanse kwestie en die van Indo-China, alsmede die van Oos tenrijk, toonden aan, dat de middelen van onderhandelin gen in het belang van de vre de, de vrijheid en de nationale onafhankelijkheid der volken nog bij lange na niet uitgeput waren. Tevens wordt voorgesteld, dat de vier mogendheden hun „be zettingstroepen" uit Duitsland terugtrekken „met uitzondering van strikt beperkte contingenten, welke tijdelijk op Duits grondge bied gelaten zouden worden tot het bereiken van een overeen komst over een volledige terug trekking." Deze „strikt gelimi teerde politie-strijdkrachten" zou den volgens het Sowjet-voorstel in Oost- en West-Duitsland onder een vier-mogendheden controle moeten staan. Naar het oordeel der Sowjet- Unie. zo vervolgde „Tass", dien de de algemene vergadering alle maatregelen te steunen, welke de vier mogendheden zouden tref fen „om de troepen terug te trek ken ter hereniging van Duits land." Reuter tekent hierbij aan, dat de verklaring de vorm had van een ontwerp-resolutie van de al gemene vergadering der Ver enigde Naties. Het Noorden van Afghanistan is Zondag getroffen door een ha gelstorm. die 19 mensen het le ven heeft gekost, aldus is te Pes- jawar vernomen. 118 personen zouden vermist worden. De plaatsen Dosji, Baglan, In- dirali en Qunduz hebben volgens radio-Kaboel 't zwaarst geleden. De materiële schade zou zeer groot zijn terwijl gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers nog dat de voorgestelde besprekingen leiden tot oplossing van alle we reldproblemen. Minister Dulles is van oordeel, dat de problemen op de conferentie van de rege ringsleiders heel anders moeten worden aangepakt dan tot dus ver. De grote vier moeten streven naar een oplossing, waarbij alle landen de kans geboden wordt deel te nemen aan de besprekin gen, die hen betreffen. De grote mogendheden moet niet worden toegestaan over het lot van klei nere landen, die niet aanwezig zijn, te beslissen, aldus zeide minister Dulles volgens genoem de kringen tot zijn collega's te Parijs. De grote problemen zijn vol gens Dulles: hereniging van Duitsland, opheffing van de Sow- jet-overheersing in de Oosteuro- pese landen en de vrees voor kernwapens. Volgens Dulles zou oplossing van het Duitse pro bleem volkomen mogelijk zijn. Verder werd uit Parijs gemeld, dat minister Dulles tot leden van de N.A.V.O.-raad heeft gezegd, dat volgens de Westelijken de vier ministers van Buitenlandse Zaken een paar dagen vóór het begin van de conferentie van de regeringsleiders bijeen dienen te komen. De besprekingen „op het hoogste niveau" zouden slechts enkele dagen moeten duren, waarna de ministers van Buiten landse Zaken hun besprekingen konden voortzetten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is van oor deel, dat dit een geschikt ogen blik is voor een nieuwe poging tot ontwapening in de gehele we reld en dat de N.A.V.O. een op lossing kan bewerkstelligen of tenminste bespoedigen, aldus be richten uit de genoemde kringen. In diplomatieke kringen te Moskou heeft men Dinsdag ver klaard het onwaarschijnlijk te achten, dat de Sowjet-regering vóór het einde van de conferentie te Warschau officieel op het Westelijke voorstel zal antwoor den. Volgens berichten uit gewoon lijk betrouwbare bron te Mos kou, heeft premier Boel.ganin zich vorige week Donderdag tij mm (Foto-A.N.P.l KONINGIN BEZOCHT AMERSFOORT. H M. de Koningin heeft Maandag een werkbezoek aan Amersfoort gebracht. Tijdens dit bezoek heeft zij o.m. de „Prinses Beatrix school" bezichtigd, de rijdende school voor kinderen wan hwt- ders van kermisinrichtingen. Na het bezichtigen van dé school tracteerde de Koningin op ijsjes, een gebaar, dat door de kira- deren op hoge prijs werd gesteld. Minister Foster Dulles heeft Dinsdag in Parijs verklaard, dat de Ver. Staten zullen helpen bij de verdediging van de nationa listische eilanden Quemoy en Matsoe, die vlak onder de kust van communistisch China liggen, als zij door de communisten worden aangevallen onder om standigheden die suggeren, dat het offensief een voorspel van een aanval op Formosa is. Hij zei dit Dinsdagmiddag in een toespraak tijdens een be spreking van de vraagstukken in het Verre-Oosten op een bijeen komst van de Navo-ministers. Naar in conferentiekringen werd verklaard, zei Dulles, dat de Verenigde Staten bereid zijn over de crisis in het Verre-Oosten be sprekingen te voeren met de re gering in Peking, mits de com munisten de kwestie van de eilanden bij de kust los maken van het vraagstuk betreffende Formosa zelf en de Pescadores. Dulles gaf de Navoraad de ver zekering, dat de politiek van de Verenigde Staten in het Verre- Oosten, wat het doel betreft, niet verschilt van de Europese poli tiek en hij verzocht de Navo het Amerikaanse beleid te steunen. De Verenigde Staten zoeken 'n formule voor vrede in Europa en het Verre-Oosten, zo verklaar de hij, doch volgens hem was de - dreiging van de Chinese commu- dens een onderhoud met de Fran- nisten Azië groter dan de Sow- o n m Uoooanm ir» T A V n 4, - se ambassadeur, Joxe, bemoedi gend uitgelaten over een vier-mo- gendhedenconferentie op het hoogste niveau. jet-dreiging in het Westen. De zelfde politiek van kracht die de Navo in het Westen ontplooit, is volgens Dulles het enige ant- Bezittingen van generaal Le Van Vien in beslag genomen. In Saigon is beslag gelegd op bezittingen van de leider der Binh Xuyen-strijd'krachten, generaal Le Van Vien. Onder meer is de hand gelegd op een honderdtal auto's en onroerende goederen. E.e.a. zal ten bate van de Zuid vietnamese staat worden ver kocht, Ibehalve die onroerende goederen, welke kunnen worden gebruikt om de dakloze slachtof fers van de strijd in Saigon te huisvesten. Verboden Franse bladen. 'De verkoop te Saigon van ver scheidene Franse dag- en week veel groter is dan tot dusver is bladen is sinds enkele dagen door opgegeven. ide Zuitvietnamese autoriteiten verboden. Onder dit verbod val len onder meer de „France-Soir", „Paris-Match', „Jours de France" en „Rivarol'. Ook het Zwitserse dagblad „La Suisse" is verboden. Als reden voor het verbod ge ven de Zuidvietnamese autoritei ten op: „Eenzijdige roerichtgeving over de gebeurtenissen in Zuid- Vietnam". In de Noordelijke Formosaan- se haven Keelung heeft zich Maandag op een met munitie ge laden schip van de Chinese natio nalisten een ontploffing voorge daan. Volgens de eerste berichten zijn waarschijnlijk zeven perso nen om het leven gekomen. woord op de dreiging in Zuid- Oost-Azië. Dulles sprak de overtuiging uit, dat een goede verdediging van Zuid-Oost-Azië door een sterke luchtmacht mogelijk is. Hij deelde voorts mede. dat po gingen om door bemiddeling van bevriende landen een vreedzame regeling van de kwestie-Formo- sa te vinden, had gefaald. Sedert de conferentie in Bandoeng was de toestand echter, naar hij meende, beter geworden. Dulles sprak de hoop uit, dat de toestand zich in gunstige zin zal blijven ontwikkelen tot een punt wordt bereikt, waarop zo wel de nationalisten als de com munisten ermee zouden instem men af te zien van het gebruik van het geweld ter verwezenlij king van hun aanspraken. De communisten blijven door gaan met het versterken van hun luchtmacht in het gebied van de Straat van Formosa tot een ni veau dat boven hun normale be hoefte ligt. Dit geeft te denken, dat zij er op uit zijn de beheer sing van het luchtruim in dat ge- De Sowjet-premier, Boelganin, heeft Dinsdag bij aankomst te Warschau verklaard, dat de Sow jet-regering hoopt dat de confe rentie van Warschau nieuwe maatregelen worden genomen ter versterking van de defensie van de Oosteuropese landen, aldus meldde Tass. Wel heeft de strijd voor ver mindering van de internationale spanning „zekere resultaten" ge had, maar in zekere delen van de wereld geeft de toestand reden tot „ernstige ongerustheid", al dus Boelganin. Premier Boelganin en minister van Buitenlandse Zaken Molotof waren inmiddels al naar de con ferentie van Warschau vertrok ken. De Poolse delegatie zal onder meer premier Cyrankiewicz, vice- premier van defensie, maarschalk Rokossowski, en de minister van Buitenlandse Zaken, Sksizeszews- ki, omvatten. China zal door een „gedelegeerde met de status van waarnemer", PenTehHoeai ver tegenwoordigd zijn. Hiji zal door vijf adviseurs vergezeld worden. De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Zjoekof, is met zijn delegatie uit Oost-Duitsland naar Warschau vertrokken. bied te verwerven, alvorens een aanval op Formosa te doen. Dulles verklaarde dat de Ver enigde Staten de nationalisten ervan weerhouden het gebied waar de communisten zich ver sterken, te bestoken. Deze poli tiek brengt risico's met zich mee, doch de Verenigde Staten nemen die risico's in de hoop dat de communisten hun politiek van geweld zullen opgeven. President Eisenhower heeft ge zegd, dat hij bereid is „alles te doen, iedereen te ontmoeten, overal" als het om de wereld vrede gaat. Als enige vooi waar de stelt hij, dat Amsriki zijn „zelfrespect" kan bewaren. Naar Eisenhowers mening zijn de vooruitzichten op een duur zame vrede aan het verbeteren. Hij noemde vrede de centrale factor in de strijd tegen wat hij noemde de „onverzoenlijke vijan digheid van de communistische leer". De solidariteit van de niet- communistische wereld zal naar zijn mening het communisme op de lange duur verslaan. De president sprak op een bij eenkomst van republikeinse vrouwen. Op de Britse ambassade te Mos kou is gisteren een boodschap van Molotof ontvangen, dat hij bereid is Zondag a.s. te Wenen het staatsverdrag met Oostenrijk te tekenen Met algemene instemming heeft men in politieke kringen in Bonn kennis génomen van het initiatief der Westelijke mogend heden om tot een conferentie met de Sowjet-Unie te komen. De leiding van de Christelijk- democratische partij verheugt zich er in het bijzonder over, dat inmiddels het Westelijke deel van Duitsland gelijkgerechtigde partner der Westelijke wereld is geworden. Zij ziet daarin een ga rantie, dat niets meer over het hoofd der Duitsers heen besloten zal kunnen worden

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1